Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

22 ώρες πρίν, mamSof είπε:

Καλημερα! 

Δεν ξερω πως λεγεται το εμβολιο, γιατι δεν υπαρχει μονο απο μια εταιρια αν θυμαμαι καλα. Ειναι το mmr, το γνωστο τριπλο, για Ιλαρα-Ερυθρα-Παρωτιτιδα που κανουν την 1η δοση γυρω στους 15 μηνες αν θυμαμαι καλα και την 2η στα 5 χρονια. Η ερευνα για την συνδεση του με τον αυτισμο δεν ηταν αληθινη, τα αποτελεσματα αυτης δλδ. Με τον αυτισμο γεννιεσαι .. ειναι πιο λογικο κατι να πειραξει τον εγκεφαλο του εμβρυου οταν βρισκεται στην μητρα και οχι μετα. Απλα μετα καποιες φορες μπορει να εκδηλωθει κατω απο καποιες προυποθεσεις ... παντα υπαρχει ... οταν υπαρχει ... Μεγαλο θεμα αυτο ...

Καλο και το φυλικο αλλα μαλλον θα το παρω μεχρι την β επιπεδου. Νομιζω οτι ειναι για την αρχη της εγκυμοσυνης για την αποτροπη της δισχιδης ραχης.

@katsif σκεφτεσαι δλδ να γεννησεις στο νοσοκομειο;

Ποιες απο σας κοριτσια θα γεννησουν σε κλινικη και ποιες σε νοσοκομειο; Και αν ειναι σε νοσοκομειο, με τον γιατρο που σας παρακολουθει θα γινει  η γεννα ή με τον εφημερευοντα;

 

Ναι σκέφτομαι να γεννήσω στο Αλεξάνδρας. Με γιατρό κανονικά δεν πάω έτσι.  Με ξενέρωσε ο δικός μου με την πρόκληση πολύ άσχημα. ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , katsif είπε:

 

Το κάνατε τελικά?  Εγώ ακόμα έχω αμφιβολίες....

Για ποιο εμβολιο ρωτας, γιατι εχω μπερδευτει!

Για το mmr; Αυτο το καναμε.

Το αλλο με τα 100 ευρω η δοση οχι. Προεκυψε η εγκυμοσυνη :) Εχουμε αφησει και αυτο της ανεμοβλογιας που ειναι στα 5 ετη και μια δοση που επρεπε να ειχαμε κανει δεν θυμαμαι ποτε αλλο λογω διαφορων το καθυστερησαμε για Ηπατιτιδα Α.

Εσεις τελικα ποιο εχετε κανει;

Link to comment
Share on other sites

Just now, mamSof είπε:

Η κοιλια θα αρχισει να φαινεται σιγα σιγα :) Σε ποια εβδομαδα εισαι; Εγω αρχισαν να με ενοχλουν τα ρουχα μου εκει στις 10 εβδομαδες ... βεβαια ειναι που ειχα ανεβει κιλα και ημουν οριακα ... τωρα πια στις 18+ εβδομαδες φαινεται η κοιλια μου ... ειναι και λιγο κολλητα τα πλεκτα ειναι η αληθεια ... αν φοραω παλτο κατι κρυβω :) Και φοραω ρουχα πια εγκυμοσυνης εδω και τουλαχιστον 3-4 βδομαδες ... Το τζην δεν εμπαινε και κυκλοφορουσα με φορμες ... Δεν ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη ... τοτε θυμαμαι οτι ειχα παρει ενα σορτσακι γυρω στην 15-16 βδομαδα για να ειμαι ανετα ... Γενικα οτι παρω θα το παρω πρωτα στην κοιλια ... θυμαμαι και οταν ημουν σε κανονικα κιλα, ειχα κοιλια! χαχα!

Β επιπεδου εχω κλεισει στις 12/2 που θα ειμαι 22+2.

Μονο μηκος ξερω για το μωρακι, στις 17+ εβδομαδες 12 περιπου εκατοστα, απο γραμμαρια δεν εβγαλε ο υπερηχος αλλα η γιατρος μου ειπε οτι πανω κατω θα ειναι γυρω στα 150.

Εγώ φοράω ήδη εγκυμοσύνης ρούχα. Είχα ένα τζιν από την μικρη, πήρα και ένα παντελόνι κολλητό πολύ ωραίο από h&m και τα έχω πλύνε βάλε!

Ναι η κοιλια φαίνεται! Και το βυζί έτσι! Χοχοχο:)

πρίν από 1 λεπτό , mamSof είπε:

Για ποιο εμβολιο ρωτας, γιατι εχω μπερδευτει!

Για το mmr; Αυτο το καναμε.

Το αλλο με τα 100 ευρω η δοση οχι. Προεκυψε η εγκυμοσυνη :) Εχουμε αφησει και αυτο της ανεμοβλογιας που ειναι στα 5 ετη και μια δοση που επρεπε να ειχαμε κανει δεν θυμαμαι ποτε αλλο λογω διαφορων το καθυστερησαμε για Ηπατιτιδα Α.

Εσεις τελικα ποιο εχετε κανει;

Τα κάναμε όλα εκτός του 100€!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , katsif είπε:

Εγώ φοράω ήδη εγκυμοσύνης ρούχα. Είχα ένα τζιν από την μικρη, πήρα και ένα παντελόνι κολλητό πολύ ωραίο από h&m και τα έχω πλύνε βάλε!

Ναι η κοιλια φαίνεται! Και το βυζί έτσι! Χοχοχο:)

 

Κι εγω εχω 2 απο την εγκυμοσυνη στον γιο μου! Να φανταστεις οτι το ενα δεν το ειχα φορεσει γιατι μου επεφτε ... το εδωσα σε 3-4 φιλες και αυτες να μου το γυριζουν και να λενε το ιδιο! Και τωρα βρηκα οτι εχει κουμπακια οπως τα παιδικα παντελονια! Τρελο γελιο!

Πηρα ομως κι ενα απο τα h&m που μου αρεσε πολυ! Σαν τζην αλλα κολλητο με μεγαλη μπασκα να πω για την κοιλια ... γιατι δεν λατρευω και τα χαμηλοκαβαλα ... Εχω και 2 κολλαν χειμωνιατικα αλλα ολο μου πεφτουν ακομα οποτε δεν τρελαινομαι ... θυμαμαι τα ειχα παρει προς το τελος τοτε γιατι το αλλο τζην που εχω ηταν καλοκαιρινο και ενα και κρυωνα και δεν ειχα και εναλλακτικη! Απο ρουχα γενικα ειμαι καλυμμενη. Θα μπορουσα και χωρις την τελευταια αγορα αλλα ειπα να μου κανω ενα δωρακι :)

Οσο για το αλλο ... κανει μεγαλη εντυπωση στον γιο μου! χαχαχα! Προσπαθω να φοραω κατι να μην φαινεται :)

 

Link to comment
Share on other sites

@katsif αμα δεν τον εμπιστευεσαι τον γιατρο σου καλα θα κανεις να αλλαξεις.

εγω ημουν σε μια που δουλευει σε ιδιωτικο και αλλαξα για να παω σε δημοσιο.και τελικα θα γεννησω στο ελενα.

Τι ωραια που εχετε κλεισει β επιπεδου.εγω εχω ακομα.ειμαι 16+2.

εμενα 13+5 που ειχα παει μου λεει 95 γραμμαρια και μενω αναυδη.δεν ηξερα οτι αρχιζουν απο τοσο νωρις.

απο ρουχα εχω αγορασει ενα ανετο κολαν και 1 φορεμα αλλα θελω να αγορασω και αλλα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Elena** είπε:

εμενα 13+5 που ειχα παει μου λεει 95 γραμμαρια και μενω αναυδη.δεν ηξερα οτι αρχιζουν απο τοσο νωρις.

Μπορεις να παρεις να κλεισεις απο τωρα! Δε νομιζω οτι ειναι νωρις. Ποτε σου ειπε να κλεισεις; Ας πουμε εμενα μου ειπε καπου 8-10/2 και βρηκα στις 12/2,

Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2018 at 11:57 ΜΜ, Diana. είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!!! @mamSof αν σου πω κι οτι πριν λιγο γυρισα απο μια ημεριδα που αφορουσε τα εμβολια;;;!!!Το τι ακουγεται απο ανθρωπους που δεν ξερουν δε φανταζεσαι!!!! Κι εγω δεν πιστευω καθολου σε αυτες τις μελετες!!! Και σκεψου παιρνω και filicine και τις pregnacare που εχουν και extra ποσοτητα!Το μονο που μπορει να κανω για να ελαττωσω ενα χαπι ειναι μετα τη β να παρω σιδηρο κ φολικο μαζι σε ενα.

@fani_ οσες ξερω που το ειχαν βρει δεν ηταν τιποτε απολυτως!!!

Καλημέρα κορίτσια! Για το φυλλικο  το μόνο που έχω ακούσει  (και το κάνει και ο γιατρός μου ) είναι στο 1ο 3μηνο filicine και μετά το 1ο 3μηνο το γυρίζουν σε folidex που είναι λίγο μικρότερη η δόση. Αλλά αυτό είναι από γιατρό σε γιατρό.  Στην 1η μου έπαιρνα filicine σε όλη την εγκυμοσύνη.  Αν και για να ειμαι ειλικρινής δεν είναι τυπική ξεχνάω να παίρνω τις βιταμίνες.  Το μόνο που παίρνω κάθε μέρα είναι μαγνήσιο.  Στα άλλα ειμαι ό,τι να'ναι.  Το ασβέστιο δεν το μπορώ. Το μόνο που αντέχω γευστικά είναι ένα αναβραζον με πορτοκάλι αλλά μου φέρνει φούσκωμα.  Τα μασημένα με αηδιαζουν όσο δεν πάει. Σίδηρο δεν παίρνω.  Χάλια τα κάνω.... τα ίδια έκανα και στην 1η μου.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Elena** είπε:

@mamSof εχω ραντεβου την πεμπτη οποτε λογικα θα μου πει .να κλεισω κ γω!

Κοριτσια εσεις που ειστε παραπανω εβδομαδες το εχετε νιωσει το μωρο;

Όχι δεν το έχω νιώσει. Μην αγχώνεσαι. Μόνο κάτι σαν ηλεκτρισμό αισθάνομαι.  Ρώτησα τον γιατρό και μου είπε μάλλον την επόμενη εβδομάδα.  Παίζει ρόλο και που είναι ο πλακουντας. Εμένα είναι πίσω στην πλάτη μου οπότε μπορεί και να το καταλάβω!

Αφού το βλέπεις στον υπερηχο και είναι καλά, μην σκας, θα γίνει και αυτό! 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, orianna είπε:

fani_   Π.Η.Τ: 03/06/18   

aspa80  Π.Η.Τ 4-6-2018    

annaefin   Π.Η.Τ  6-6-2018   ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

Farmakotriftena  Π.Η.Τ:  08/06/18    ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

Chrimai  Π.Η.Τ   11/06/18   

 katsif    Π.Η.Τ   13-6-2018 

mamasof Π.Η.Τ 16-6-2018 

Lia21   Π.Η.Τ   20-6-2018

orianna Π.Η.Τ   21-6-2018   ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

Diana.   Π.Η.Τ   24-6-2018    ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

KarMar84   Π.Η.Τ:  25/06/18   ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!

elena**  Π.Η.Τ   30-6-2018   

κοριτσια αν ειναι κατι λαθος πειτε μου να το αλλαξω..ή οποια θελει να προσθεσω το φυλο . @Lina27   η πητ σου ποτε ειναι?φυλο μωρου ξερουμε?

Σε εμένα χαχα είμαι 4/6 τελικά! Είστε πολλές που ακόμα δεν έχετε μάθει φύλο ε; ε τώρα στην β επιπέδου θα αποκαλυφθεί το φύλο!!

Όσο για το bexsero κι εγω το έκανα  για το λόγο και μόνο ότι είναι για την ομάδα τύπου Β (μηνηγγιτιδοκοκου Β) και στην Ελλάδα  (και γενικότερα στην Ευρώπη) από αυτή την ομάδα υπάρχουν τα μεγαλύτερα κρούσματα.  Όμως ότι καλύπτει κάποια έτη μόνο,  αυτό δεν το γνώριζα...

 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα κορίτσια!

από κιλά πριν 20 μέρες η ζυγαριά του γιατρού έδειξε +6. Σίγουρα μέσα στις γιορτές πήρα κι άλλα γιατί δεν το έραψα. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει 15. Θυμάμαι ότι  στην αρχή της, να είχα πάρει 2 κιλά ζήτημα είναι. Κάπου όμως στον πέμπτο κι έκτο μήνα μ΄έπιασε η λαιμαργία μου κι εκεί φορτώθηκα τα περισσότερα κιλά, με αποτέλεσμα τους εναπομείναντες μήνες να τρώω λιτά.

Το στήθος μου παραμένει πρησμένο, οι θήλες έχουν διογκωθεί και είναι ευαίσθητες.

Από ρούχα έχω από την πρώτη εγκυμοσύνη. Και οι 2 εγκυμοσύνες μου συνέπεσαν τις ίδιες εποχές ευτυχώς. Σκέφτομαι μόνο να πάρω ένα τζινάκι. Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα πάρει γιατί νόμιζα ότι  θα με ενοχλούσε στο σημείο της κοιλιάς. Αλλά αφού έχουν μπάσκα, βολικά δε θα είναι; Εσείς που έχετε πάρει, τα βολευτήκατε; Σουτιέν θηλασμού θέλω πάλι ν αγοράσω. Και σκέφτομαι ν αγοράσω και μάρσιπο για τις εξόδους. Στο πρώτο παιδί δεν είχα πάρει. Για κάποιο λόγο φοβόμουν χαχαχ. Αλλά βλακεία έκανα. Πρέπει να βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lia21 είπε:

Από ρούχα έχω από την πρώτη εγκυμοσύνη. Και οι 2 εγκυμοσύνες μου συνέπεσαν τις ίδιες εποχές ευτυχώς. Σκέφτομαι μόνο να πάρω ένα τζινάκι. Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα πάρει γιατί νόμιζα ότι  θα με ενοχλούσε στο σημείο της κοιλιάς. Αλλά αφού έχουν μπάσκα, βολικά δε θα είναι; Εσείς που έχετε πάρει, τα βολευτήκατε; Σουτιέν θηλασμού θέλω πάλι ν αγοράσω. Και σκέφτομαι ν αγοράσω και μάρσιπο για τις εξόδους. Στο πρώτο παιδί δεν είχα πάρει. Για κάποιο λόγο φοβόμουν χαχαχ. Αλλά βλακεία έκανα. Πρέπει να βολεύει.

Το τζην με την μεγαλη μπασκα το εχω βολευτει πολυ! Εχω 2 τετοια .. το ενα καλοκαιρινο και το αλλο ελαστικο με μεγαλη/ψηλη μπασκα. Πολυ ανετα και τα δυο. Γενικα θελω να νιωθω ανετα μεσα στα ρουχα μου ... εγκυμοσυνης ή οχι! 

Μαρσιπο ειχα παρει .. σλινγκ για την ακριβεια .. αλλα κι εγω φοβομουν να βαλω τον γιο μου οταν ηταν μωρο μικρο .. τον εβαλα οταν αρχισε να καθεται. Το χρησιμοποιησα αλλα οχι αρκετα ... ειχα θεματα και με την μεση μου και το ισχιο μου τοτε ... θα δω τωρα πως θα παει αυτη την φορα ... Ειναι οτι βολευει ... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ είχα μαρσιπο σλινγκ και την έβαλα από νεογέννητο. Με βόλεψε πολύ γιατί έχεις τα χέρια ελεύθερα. Αλλά όσο μεγαλώνει και βαραίνει κουράζει..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια έχω πονάκια αλλά ο γιατρός είπε ότι είναι φυσιολογικά αλλά τα έχω παίξει από τον φόβο μου μετά από την αποβολή που είχα στο δεύτερο καμία φορά σκέφτομαι θα φτάσω στο τέλος της εγκυμοσύνης ή όχι... Εσείς έχετε έτσι πονάκια στην κοιλιά και χαμηλά καμία φορά? Στον γιο μου δεν είχα τίποτα τώρα όλα...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!!!! @Lina27 κι εγω εχω μερες μερες ψιλοπονακια αλλα φανταζομαι ειναι λογικο γιατι θα μεγαλωνει τωρα συνεχεια η κοιλια!!!!

Απο κιλα κοριτσια στο πρωτο τριμηνο απο τους εμετους εχασα,αλλα τωρα του δινω και καταλαβαινει!!!! Το μωρο μου το βρηκαν μεγαλουτσικο αλλα η δεν εγινε σωστα η μετρηση η με βλεπω για καμπυλη ζακχαρου νωριτερα!!!!

Απο ρουχα νομιζω στο hm εχουν τα καλυτερα αλλα κοιταξτε και στο site τους γιατι εκει παιζουν καλυτερες τιμες!!!!Απο σουτιεν θηλασμου δε με βολεψε κανενα και την εβγαλα με μαλακα μπουστακια!!!

 


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...