Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

On 12/1/2018 at 2:57 ΜΜ, orianna είπε:

απο 21η μεχρι 25η εβδομαδα  λεει το χαρτι της γυναικολογου μου.. 0,9 ειναι πολυ καλη τιμη για να εχει ανεβει σε ενα μηνα..παιρνεις αγωγη τωρα?απο 3.6 το κατεβασες με χαπι σωστα?

και γω απο 88 τον σεπτεμβριο πηγα στο 100 τωρα γτ ηταν 2,7 η tsh ..ασβεστωμα ειχε και το μωρο μιας φιλης μου το οποιο εφυγε μονο του στη συνεχεια της εγκυμοσυνης.

για την αιμοσφαιρινη δεν ξερω να σου πω αλλα πιθανον δεν ειναι κατι σημαντικο αλλα δεν χανεις τιποτα να κανεις και μια καλλιεργεια.θυμαμαι στο σπερμοδιαγραμμα του αντρα μου βρεθηκε αιμοσφαιρινη 2 σταυροι αλλα δεν αξιολογηθηκε απο κανεναν.

orianna Οντως, απ' ο,τι ειπε ο γιατρος το ευρημα ως ευρημα δεν ειναι καποιο καρδιολογικο προβλημα. Αλλα απανταται σε παιδια με Down πολυ συχνα. Θα κανω τη β επιπεδου που εκει θα μετρηθει και το παχος και το μηκος του ρινικου οστου και αναλογως με το αποτελεσμα και τις αλλες μετρησεις θα αποφασισω αν θα κανω την μη παρεμβατικη αιματος.

Το περιεργο με τα ερυθρα στα ουρα ειναι οτι καθε φορα βγαινουν λιγο παραπανω απο την προηγουμενη, αλλα η αιμοσφαιρινη παραμενει ευτυχως στον ενα σταυρο.

Εγω εκλεισα για β επιπεδου στις 24/1.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα :) 

Η καμπυλη ζαχαρου ειναι μετα την β΄επιπεδου. Νομιζω οτι γινεται μετα την 24η εβδομαδα.

Τελικα τα αλαα αποτελεσματα στις αιματολογικες δεν μας ανησυχουν για την ωρα ... ισως να παω σε εναν παθολογο για να τα δει.

Κατα τα αλλα ησυχια ... σε αναμονη ακομη για να νιωσω καμια κινηση απο μεσα ... νομιζω οτι τα κιλα που εχω και το λιπος στην κοιλια μου δεν βοηθαει την κατασταση και πολυ. 

Μετραω μερες μεχρι την β επιπεδου πια ...

On 1/12/2018 at 12:58 ΜΜ, fani_ είπε:

 

Επισης μου συνεχιζει την προγεστερονη -δυστυχως- και παιρνω και τα γνωστα ασβεστιο, μαγνησιο και gyno- tardyferon που εχει και λιγο φυλλικο οξυ..αυτο με τη συνδεση του φυλλικου με τον αυτισμο το εχω διαβασει κι εγω κοριτσια αλλα νομιζω τη μικρη ποσοτητα  που υπαρχει στο παραπανω φαρμακο θα μπορουσαμε καλλιστα να την παιρνουμε και απο τη διατροφη και αρα δε νομιζω να υπαρχει θεμα.

 

Εγω παιρνω και εξτρα χαπακι φολικο οξυ, το felicine! Για αυτο και η ανησυχια μου για την "υπερβολικη" δοση! Μπορει η ερευνα που συνδεει τον αυτισμο με την υπερβολικη προσληψη φολικου οξεως να ειναι σαν εκεινη με το εμβολιο mmr ... οχι αληθινη δλδ ... αλλα η φοβια μου θα υπαρχει ... ή φοβος ... η ιστορια θα το δειξει ...

Τι αλλο κανετε; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!! @mamSof αν σου πω κι οτι πριν λιγο γυρισα απο μια ημεριδα που αφορουσε τα εμβολια;;;!!!Το τι ακουγεται απο ανθρωπους που δεν ξερουν δε φανταζεσαι!!!! Κι εγω δεν πιστευω καθολου σε αυτες τις μελετες!!! Και σκεψου παιρνω και filicine και τις pregnacare που εχουν και extra ποσοτητα!Το μονο που μπορει να κανω για να ελαττωσω ενα χαπι ειναι μετα τη β να παρω σιδηρο κ φολικο μαζι σε ενα.

@fani_ οσες ξερω που το ειχαν βρει δεν ηταν τιποτε απολυτως!!!

  • Μου αρέσει 1

ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Πάντως εγώ που δούλευα σε φαρμακευτική, είμαστε όλες από τον χώρο της υγείας χε χε,  το εμβόλιο αυτό δεν το έχω κάνει στην μικρή,  αν λέτε για το bexero!

Αντιθέτως έχω ακούσει για το φυλικό τα καλύτερα, μάλιστα η αιματολογος μου είπε ότι την ενδιαφέρει να παίρνουμε φυλικό, τα άλλα όχι! 

Βρήκα και άλλο γιατρό κορίτσια, θα πάω στις 23 να τον τσεκάρω,  είναι στο Αλεξανδρας και πάω με τις καλύτερες συστάσεις.  Μετά από την παπαριά που μου είπε ο άλλος με την πρόκληση ξενέρωσα. Είναι και το οικονομικό στην μέση. ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Αχαχα @katsif μαζευτηκαμε πολλες!!!!! Εγω της το εκανα της μικρης αλλα αυτο που μαθαμε προσφατα ειναι οτι η ανοσια κραταει λιγα χρονια!!! Τωρα που η δικια σου ειναι 6 δεν διατρεχει και ιδιαιτερο κινδυνο σε σχεση με τα 0-4!

Κοριτσια ξερει καμια να φτιαχνει πινακακι με τις ΠΗΤ?


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα! 

Δεν ξερω πως λεγεται το εμβολιο, γιατι δεν υπαρχει μονο απο μια εταιρια αν θυμαμαι καλα. Ειναι το mmr, το γνωστο τριπλο, για Ιλαρα-Ερυθρα-Παρωτιτιδα που κανουν την 1η δοση γυρω στους 15 μηνες αν θυμαμαι καλα και την 2η στα 5 χρονια. Η ερευνα για την συνδεση του με τον αυτισμο δεν ηταν αληθινη, τα αποτελεσματα αυτης δλδ. Με τον αυτισμο γεννιεσαι .. ειναι πιο λογικο κατι να πειραξει τον εγκεφαλο του εμβρυου οταν βρισκεται στην μητρα και οχι μετα. Απλα μετα καποιες φορες μπορει να εκδηλωθει κατω απο καποιες προυποθεσεις ... παντα υπαρχει ... οταν υπαρχει ... Μεγαλο θεμα αυτο ...

Καλο και το φυλικο αλλα μαλλον θα το παρω μεχρι την β επιπεδου. Νομιζω οτι ειναι για την αρχη της εγκυμοσυνης για την αποτροπη της δισχιδης ραχης.

@katsif σκεφτεσαι δλδ να γεννησεις στο νοσοκομειο;

Ποιες απο σας κοριτσια θα γεννησουν σε κλινικη και ποιες σε νοσοκομειο; Και αν ειναι σε νοσοκομειο, με τον γιατρο που σας παρακολουθει θα γινει  η γεννα ή με τον εφημερευοντα;

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , mamSof είπε:

Καλημερα! 

Δεν ξερω πως λεγεται το εμβολιο, γιατι δεν υπαρχει μονο απο μια εταιρια αν θυμαμαι καλα. Ειναι το mmr, το γνωστο τριπλο, για Ιλαρα-Ερυθρα-Παρωτιτιδα που κανουν την 1η δοση γυρω στους 15 μηνες αν θυμαμαι καλα και την 2η στα 5 χρονια. Η ερευνα για την συνδεση του με τον αυτισμο δεν ηταν αληθινη, τα αποτελεσματα αυτης δλδ. Με τον αυτισμο γεννιεσαι .. ειναι πιο λογικο κατι να πειραξει τον εγκεφαλο του εμβρυου οταν βρισκεται στην μητρα και οχι μετα. Απλα μετα καποιες φορες μπορει να εκδηλωθει κατω απο καποιες προυποθεσεις ... παντα υπαρχει ... οταν υπαρχει ... Μεγαλο θεμα αυτο ...

Καλο και το φυλικο αλλα μαλλον θα το παρω μεχρι την β επιπεδου. Νομιζω οτι ειναι για την αρχη της εγκυμοσυνης για την αποτροπη της δισχιδης ραχης.

@katsif σκεφτεσαι δλδ να γεννησεις στο νοσοκομειο;

Ποιες απο σας κοριτσια θα γεννησουν σε κλινικη και ποιες σε νοσοκομειο; Και αν ειναι σε νοσοκομειο, με τον γιατρο που σας παρακολουθει θα γινει  η γεννα ή με τον εφημερευοντα;

 

εγω μαλλον θα γεννησω στο νοσοκομειο..το σχεδιο ειναι να γινει με τον γιατρο που σε παρακολουθει..αλλα παντα υπαρχει και το αλλα...μπορει να λειπει,να ειναι αρρωστος να μην προλαβει να ερθει γτ ο τοκετος πηγε πολυ γρηγορα κτλ. ο γιατρος που εχω διαλεξει ειναι φουλ καθως εχει πολυ καλο ονομα.στις ζωνες αυτον τον μηνα ηταν 15 κοπελες, που σημαινει οτι αυτες θα γεννησουν μεσα στον μηνα.θα ειναι παντα εκει ?μερα νυχτα?δεν το πιστευω..εκτος αν πας με προκληση η καισαρικη.

πρίν από 37 λεπτά , Diana. είπε:

Αχαχα @katsif μαζευτηκαμε πολλες!!!!! Εγω της το εκανα της μικρης αλλα αυτο που μαθαμε προσφατα ειναι οτι η ανοσια κραταει λιγα χρονια!!! Τωρα που η δικια σου ειναι 6 δεν διατρεχει και ιδιαιτερο κινδυνο σε σχεση με τα 0-4!

Κοριτσια ξερει καμια να φτιαχνει πινακακι με τις ΠΗΤ?

orianna ΠΗΤ  21-6-2018 ΑΓΟΡΑΚΙ!!!

κοριτσια γραψτε πητ κ το φυλο του μωρου  κ θα το φτιαξω


6penp2.png

Link to comment
Share on other sites

mamSof ΠΗΤ 16-6-2018 

@katsif δλδ δεν της το εκανες ποτε το εμβολιο; Δεν ειναι απο αυτα που λενε υποχρεωτικα για να παει στο σχολειο; Οταν γραψαμε τον μικρο στο νηπιαγωγειο, αλλα και στον παιδικο σταθμο, ζητησαν το βιβλιαριο του παιδιου και κοιτουσαν τα εμβολια ...

 

@orianna με κατι προχειρους υπολογισμους νομιζω οτι εχουμε φτασει πια τα 11 κοριτσια σε αυτο το θεμα! 

 

Θελετε να πουμε με τι ασχολουμαστε επαγγελματικα;

Εγω ειμαι λογιστρια.

Τι σχεδια εχετε για σημερα;

Link to comment
Share on other sites

@orianna οχι ακομη ... κανενας δεν ειναι σιγουρος να μου πει ... οποτε περιμενω την β επιπεδου σε εναν μηνα περιπου :) 

Στην αυχενικη, στον αδερφο μου ειχαν πει κοριτσακι, και τωρα εχω εναν ανηψιο! χαχα! Οποτε αστο καλυτερα το φυλο για την ωρα! Και στον γιο μου  δεν ηταν σιγουροι μεχρι την β επιπεδου ... μου διναν ενα ποσοστο 70% για αγορι στην αυχενικη τοτε, η δε γιατρος μου δεν μπορουσε να δει μεχρι και τον 4ο, οποτε μαθαμε στην β επιπεδου τοτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα σας.ανηκω και εγω στις μανουλες ιουνιου και απ´οτι εχω διαβασει μαλλον ειμαι η τελευταια με ΠΗΤ 30/6 .

ειμαι η ελενα σε λιγες μερες κλεινω 25 χρονων.

καλως σας βρηκα και να εχουμε μια τελειομηνη εγκυμοσυνη ολες μας.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες @Elena** .. με το καλο ολες μας να εχουμε μια καλη εγκυμοσυνη και στο τελος της να κραταμε στην αγκαλια μας υγιεστατα μωρακια!

Με σενα η παρεουλα μας φτανει τα 12 μελη πια!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα κοριτσια... Ειμαι στην 18w και εχω ηδη εναν αντρα στην ζωη μου 4 χρονων επειτα ειχα μια αποβολη 4 μηνων... Στην ουσια ειναι η τριτη μου εγκυμοσυνη... Ευχομαι ολα να πανε καλα για ολες...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

ΠΗΤ 20/6

εγώ θα γεννήσω σε κλινική.

Στο προηγούμενο ραντεβού, ο γιατρός είχε πει ότι κατά πάσα πιθανότητα έχω αγοράκι πάλι. Αλλά συνήθως πέφτει έξω στην πρώτη εκτίμηση χααχχα. 

όμως και ο περίγυρος αγόρι "βλέπει" με βαση το σχήμα της κοιλιάς, τους παλμούς της καρδιάς κτλ κτλ.

Περιμένω 5/2 που έχω β' επιπέδου, να μάθουμε στα σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...