Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια!

πώς μπορει κάποια κοπέλα να καταλάβει αν έχει συσπάσεις;

πρόκληση; εμένα στο πρώτο παιδί, ένα πρωινό μου είχε κλείσει ραντεβού ο γιατρός μου στο μαιευτήριο για να γνωριστώ με τη μαία και να κανονίσουμε για μαθήματα ανώδυνου τοκετού. 

Κι εκεί που όντως γνωριστηκάμε, με βάζει να ξαπλώσω στο κρεβάτι εξέτασης και μου βάζει χέρι για να δει όπως είπε πού είναι το μωρό. Ούτε ήξερα τι με περίμενε, ούτε μου είχε πει τι θα έκανε. Αυτό ήταν πρόκληση γιατί ύστερα από 2 μέρες γέννησα, 20 μέρες πριν την ΠΗΤ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα :)

@KarMar84 λιγο ησυχασα με τις τιμες που μου ειπες ... τωρα εδωσα και τα αποτελεσματα απο το τηλεφωνο στην γραμματεα της γυναικολογου, βεβαια δεν τα ηθελε ολα, κι αν ειναι θα επικοινωνησει μαζι μου η γιατρος ...

Εχεις αυτη την ημερομηνια προφανως γιατι εχεις και μεγαλο κυκλο σε αντιθεση με τον δικο μου που ειναι 26 μερες :) Και η αυχενικη επεσε πολυ κοντα σε αυτο.

@katsifΟσο για την προκληση καλο ειναι να γινεται μονο αν ειναι απαραιτητο ωστε να γινεται προσπαθεια για φυσιολογικο τοκετο πρωτα και να ερχεται η καισαρικη μετα αν χρειαστει. Ακουσα οτι το 50% των περιπτωσεων της προκλησης καταληγουν σε καισαρικη, αυτο ομως απο αλλες μητερες ... δεν το διαβασα καπου επισημα!  Το γιο μου τον γεννησα με προκληση μια βδομαδα μετα που μπηκα στον μηνα μου γιατι παρατηρηθηκε μεγαλη μειωση της κινητικοτητας του. Απο εκει που τον ενιωθα καθε 1,5 ωρα πηγαμε στις 4+! Βεβαια ταυτοχρονα ειχα και διαστολη οταν εγινε η προκληση μετα απο 3 μερες απο την μειωση της κινητικοτητας, οποτε μπορει απλα να μπαιναμε στην διαδικασια του τοκετου. Η διαστολη μπορει να παρει και 10 μερες αν δεν εχουν σπασει τα νερα εμαθα ... Αλλα με τιποτα δεν θα το διακινδυνευα, οπως και η γιατρος μου οποτε γεννησαμε :)

πρίν από 31 λεπτά , Lia21 είπε:

 

πώς μπορει κάποια κοπέλα να καταλάβει αν έχει συσπάσεις;

 

Εγω οταν ειχα συσπασεις στον γιο μου, ειχα σκληρη κοιλια, εκει που ηταν η μητρα και συνεχομενους πονους! Οχι πονακια εδω κι εκει αλλα πονουσα συνεχεια ... δεν πεθαινα απο τον πονο αλλα ηταν εκει ... οπως οταν εχεις πονοκεφαλο και δεν φευγει αλλα λειτουργεις ... καπως ετσι ... τα χαπακια δεν εκαναν κατι σε πρωτη φαση οποτε μπηκα κλινικη και πηρα ενδοφλεβια yutopar τοτε... Ολα καλα με εσενα;

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

μέχρι στιγμής έχω πονάκια εδώ κι εκεί κι όχι συνεχιζόμενα. την κοιλιά μου το πρωί τη νιώθω κανονική, το βραδύ τσιτωμένη, μάλλον από το φαγητό και τα υγρά που πίνω.

η ναυτία ευτυχώς υποχώρησε πριν 15 μέρες περιπού. Ειμαι τώρα στη 19η εβδομάδα κι έκλεισα σήμερα γι αυχενική στις 5 Φλεβάρη!

από φάρμακα μου έχει δώσει και πίνω φυλλικό, σίδηρο καθημερινα και μαγνήσιο, ασβέστιο μέρα παρά μέρα.

Εγώ το μωρό το έχω νιώσει! Μου δίνει κάτι ελαφριά χτυπηματάκια πού και πού!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα υπερηχο σήμερα 18 +2 ειμαι με πητ 11.6.....β επιπεδου στις 31.01....καλος ο υπερηχος αλλα ολα θα ξεκαθαρισουν στο β επιπεδου....η καρδιά μια χαρα αλλα θα παμε και σε εμβρυοκαρδιολογο για επιβεβαιωση....

 

Συσπασεις δεν εχω ή δεν τις καταλαβαινω....μια ενιωσα μονο ολο αυτο το καιρο....πετρωνει η κοιλια και νιωθεις ενα βαρος για λιγα λεπτά

 

Προκληση εκανα στο 2ο και 3ο παιδι και πηγε καλα....γεννησα φυσιολογικα....σε 2 ωρες απο την ωρα που μου εσπασε τα νερα ο γιατρος....

 

Προκληση με το να σε πειραξει ο γιατρος απο κατω...σε μενα δεν επιασε παρολο που σκαλιζανε το τραχηλο καθε 2 με 3 μερες απο 38η και μετά

Προκληση εγω εννοω να πας στο νοσοκομειο με εισαγωγη και να σου βαλουν ορο με ωκυτοκίνη...να σου σπασουν μετα απο λιγο τα νερα....κτλ....

  • Μου αρέσει 1

Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2018 at 6:33 ΜΜ, katsif είπε:

Γειά σας κορίτσια, 

Έκλεισα αύριο γυναικολόγο για υπερηχο και 7/2 β επιπέδου. Annaefin δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο με τα φάρμακα,  ούτε να παίρνεις πρωτοβουλίες.  Από θέμα εξετάσεων εμένα μου έχει πει μια φορά τον μήνα γενική αίματος, σάκχαρο και ουρά! 

Κορίτσια σκέφτομαι να αλλάξω γιατρο. Φοβάμαι είναι ψιλό άσχετος. Θα σας πω γιατί.  Μου τον είχε συστήσει μια φίλη που έκανε σε αυτόν εξωσωματική. Και επειδή είχα πρόβλημα πήγα και εγώ μπας και με βοηθήσει.  Η αλήθεια είναι ότι δεν μου έδινε σχεδόν καμία πιθανότητα να μείνω φυσιολογικά γιατί δεν είχα ωορρηξια, είχα λεπτό ενδομητριο και κάτι βλακειες. Μένω όμως χε χε. 

Του λέω όταν ακούσαμε καρδιά,  σε παρακαλώ να με ενισχύσεις λίγο γιατί στο παρελθόν είχα δύο αποβολές.  Οκ μου λέει,  ξεκινά αντιπηκτικη. Μετά από 15 μέρες μου λέει κάνε μια εξέταση να δω αν σε καλύπτει.  Την εξεταση δεν ήξερε να την ερμηνεύσει ούτε αυτός ούτε το ουφο η μαια του. Πήγα και εγώ σε αιματολογο. Με έχει ξενερώσει όμως. Τι λέτε εσείς?  

καλημερα κοριτσι,οσο αφορα τον γυναικολογο σου δεν ειναι δουλεια του να ερμηνευσει την εξεταση θρομβοπηκτικοτητας ουτε φυσικα και της μαιας του.μια εγκυος κατω απο αντιπηκτικη αγωγη πρεπει να την παρακολουθει αιματολογος κ μονο αυτος να ρυθμιζει τις δοσεις καθως μιλαμε για μια σοβαρη αγωγη που εχει κινδυνους.αν δεν σε εστελνε σε αιματολογο για μενα θα ηταν ανευθυνος.


6penp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα η γιατρος μου δινει να κανω καθε μηνα γενικη αιματος,ουρων ,τοξοπλασμα, κυτταρομεγαλοιο που δεν εχω αντισωματα ,και θυροειδη.αυτον το μηνα μου εγραψε ο αλλος γιατρος στο νοσοκομειο και γλυκοζυλιωμενη...απο χαπια παιρνω τ4, σιδηρο felicine και ασβεστιο καθε μερα. η γιατρος μου εξω μου ειπε να κοψω το felicine κ ο γιατρος στο νοσοκομειο να το συνεχισω..χαχα !! βλεπω οι περισσοτερες το συνεχιζετε οποτε κ γω δν το κοβω ακομα.σημερα ειμαι ακριβως 17 και μπαινω στην 18 εβδομαδα.για β επιπεδου ο ενας λεει στις 22 εβδομαδες ο αλλος στις 20 και γω θα κλεισω μαλλον στις 21 εβδομαδες.. :-P


6penp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , orianna είπε:

εμενα η γιατρος μου δινει να κανω καθε μηνα γενικη αιματος,ουρων ,τοξοπλασμα, κυτταρομεγαλοιο που δεν εχω αντισωματα ,και θυροειδη.αυτον το μηνα μου εγραψε ο αλλος γιατρος στο νοσοκομειο και γλυκοζυλιωμενη...απο χαπια παιρνω τ4, σιδηρο felicine και ασβεστιο καθε μερα. η γιατρος μου εξω μου ειπε να κοψω το felicine κ ο γιατρος στο νοσοκομειο να το συνεχισω..χαχα !! βλεπω οι περισσοτερες το συνεχιζετε οποτε κ γω δν το κοβω ακομα.σημερα ειμαι ακριβως 17 και μπαινω στην 18 εβδομαδα.για β επιπεδου ο ενας λεει στις 22 εβδομαδες ο αλλος στις 20 και γω θα κλεισω μαλλον στις 21 εβδομαδες.. :-P

Καλημέρα!Τον θυροειδη τον τσεκαρεις καθε μηνα?Εγω τον ελεγξα στην 16η αλλα τωρα στην 20η δεν πηγα στον ενδοκρινολογο να τη γραψω μιας και ηταν οκ την προηγουμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , aspa80 είπε:

Καλημέρα!Τον θυροειδη τον τσεκαρεις καθε μηνα?Εγω τον ελεγξα στην 16η αλλα τωρα στην 20η δεν πηγα στον ενδοκρινολογο να τη γραψω μιας και ηταν οκ την προηγουμενη φορά.

καλημερα...τον ελεγχω καθε μηνα γτ υπολειτουργει και παιρνω χαπι.μου εχει πει να ειναι μεχρι 3. στην τελευταια μετρηση ηταν 2.7 και μου αυξησε την δοση.πριν ενα μηνα ηταν 1,7 κ μ αφησε ετσι αλλα μεσα σε ενα μηνα ανεβηκε.την γραφει και ο γυναικολογος την εξεταση δεν χρειαζεται απαραιτητα να στη γραψει ο ενδοκρινολογος.


6penp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , orianna είπε:

καλημερα...τον ελεγχω καθε μηνα γτ υπολειτουργει και παιρνω χαπι.μου εχει πει να ειναι μεχρι 3. στην τελευταια μετρηση ηταν 2.7 και μου αυξησε την δοση.πριν ενα μηνα ηταν 1,7 κ μ αφησε ετσι αλλα μεσα σε ενα μηνα ανεβηκε.την γραφει και ο γυναικολογος την εξεταση δεν χρειαζεται απαραιτητα να στη γραψει ο ενδοκρινολογος.

Εμενα απλά τον ηθελε ο ενδοκρινολογος κατω απο 2,5  δεν εχω αλλο θεμα...αλλα μαλλον πρεπει να τον επισκεφτω για να μου φυγει η εννοια!Η καμπυλη ζαχαρου τωρα κοντα δεν ειναι?Μηπως τσεκαρω τοτε και το θυροειδη γιατι χθες πηγα και με τρυπησανε ,μην παω παλι μονο γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, orianna είπε:

καλημερα κοριτσι,οσο αφορα τον γυναικολογο σου δεν ειναι δουλεια του να ερμηνευσει την εξεταση θρομβοπηκτικοτητας ουτε φυσικα και της μαιας του.μια εγκυος κατω απο αντιπηκτικη αγωγη πρεπει να την παρακολουθει αιματολογος κ μονο αυτος να ρυθμιζει τις δοσεις καθως μιλαμε για μια σοβαρη αγωγη που εχει κινδυνους.αν δεν σε εστελνε σε αιματολογο για μενα θα ηταν ανευθυνος.

Συνφωνω μαζί σου. Γι αυτό και πήγα στο λαικο και με παρακολουθει αιματολογος. Σήμερα θα πάρω και τα αποτελέσματα των γενετικών εξετάσεων.  Πάντως χτες που έκανα anti xa μου αύξησαν την δόση.  Θα κάνω την ενεση μέχρι να γεννήσω,  δεν πειράζει το μωρό να είναι καλά. ...

Για την πρόκληση,  που δεν μου αρεσε, μου είπε χτες ο γυναικολόγος ότι θα σου παρακολουθώ τον τράχηλο και όταν δω ότι είσαι έτοιμη,  στην 39η εβδομάδα μπαίνεις μέσα,  και σου χορηγώ αγωγη και σπάνε νερά, γεννάς κτλ. Δεν ξέρω κορίτσια. Δεν είμαι σίγουρη αν συνφωνω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, aspa80 είπε:

Εμενα απλά τον ηθελε ο ενδοκρινολογος κατω απο 2,5  δεν εχω αλλο θεμα...αλλα μαλλον πρεπει να τον επισκεφτω για να μου φυγει η εννοια!Η καμπυλη ζαχαρου τωρα κοντα δεν ειναι?Μηπως τσεκαρω τοτε και το θυροειδη γιατι χθες πηγα και με τρυπησανε ,μην παω παλι μονο γι αυτο.

ποσο ηταν οι μετρησεις που εχειες κανει για tsh?εμενα καμπυλη μου εδωσε για μαρτιο..


6penp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγκυούλες,

Πήρα χτες αποτελέσματα θρομβοφιλιας. Δεν έχω! Αλλά μου συνεχίζει η αιματολογος την ενεση μέχρι τον 7ο και μετά σταδιακά την κόβει. 

Εσείς τι νέα? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, orianna είπε:

ποσο ηταν οι μετρησεις που εχειες κανει για tsh?εμενα καμπυλη μου εδωσε για μαρτιο..

Καλημερα!Πριν το Τ4 ήταν 3,6 και πριν ενα μηνα που το τσεκαρα ηταν 0,9...δηλαδη σε ποια βδομαδα γινεται η καμπυλη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Λοιπον πηγα χθες στον γιατρο, το αιματωμα παει καλυτερα. Κατι που μου ειπε και το ηξερα ηδη απο την αυχενικη ειναι οτι στην καρδια του μωρου υπαρχει μια ασβεστωση - συγκεντρωση ασβεστιου- που ειναι μια απο τις ενδειξεις για συνδρομο Down. Βεβαια, τα υπολοιπα ευρηματα δεν συνηγορουν για κατι τετοιο αλλα με τη β επιπεδου θα επαναξιολογηθει η κατασταση και ισως χρειαστει να κανω τη μη παρεμβατικη εξεταση αιματος. Αμνιο μου ειπε οχι, λογω του ιστορικου μου δηλαδη θα μπορουσε να προκαλεσει ρηξη των υμενων που ειναι ηδη ευαισθητοι σε εμενα.

Απο φαρμακα παιρνω Τ4 και ελεγχω θυρεοειδη καθε μηνα με tsh και ft4 . Απο την αρχη της εγκυμοσυνης αρχισε να ανεβαινει η tsh και να φανταστειτε απο το T4 των 88 που επαιρνα τον Σεπτεμβρη τωρα παιρνω των 125 και στις τελευταιες εξετασεις εχω tsh 2,40. Δεν εχω παρει ακομα τον ενδοκρινολογο να δω αν θα μου το αυξησει κι αλλο.

Κανω και εγω ενεσεις ηπαρινης αν και λογω του ειδους της λανθανουσας θρομβοφιλιας που εχω θα επρεπε να παιρνω salospir που ομως μου το εκοψε μετα την αποκολληση. Συμφωνω κι εγω οτι το ζητημα της θρομβοφιλιας ειναι θεμα αιματολογου, κι εμενα αιματολογος με παρακολουθει. 

Επισης μου συνεχιζει την προγεστερονη -δυστυχως- και παιρνω και τα γνωστα ασβεστιο, μαγνησιο και gyno- tardyferon που εχει και λιγο φυλλικο οξυ..αυτο με τη συνδεση του φυλλικου με τον αυτισμο το εχω διαβασει κι εγω κοριτσια αλλα νομιζω τη μικρη ποσοτητα  που υπαρχει στο παραπανω φαρμακο θα μπορουσαμε καλλιστα να την παιρνουμε και απο τη διατροφη και αρα δε νομιζω να υπαρχει θεμα.

Να σας ρωτησω...απο τον Οκτωβρη στη γενικη ουρων μου βρισκουν αιμοσφαιρινη θετικη και ερυθρα αιμοσφαιρια δηλαδη αιμα, το οποιο φαινεται μονο στην αναλυση στο εργαστηριο. Ο γιατρος δεν το αξιολογει ιδιαιτερα αλλα την επομενη φορα μου εγραψε και καλλιεργεια ουρων. Μικροοργανισμοι δεν ανευρισκονται στην αναλυση....Εχει συμβει σε καμια απο εσας?

Για καμπυλη σακχαρου δεν μου ειπε τιποτα ακομα..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, aspa80 είπε:

Καλημερα!Πριν το Τ4 ήταν 3,6 και πριν ενα μηνα που το τσεκαρα ηταν 0,9...δηλαδη σε ποια βδομαδα γινεται η καμπυλη?

απο 21η μεχρι 25η εβδομαδα  λεει το χαρτι της γυναικολογου μου.. 0,9 ειναι πολυ καλη τιμη για να εχει ανεβει σε ενα μηνα..παιρνεις αγωγη τωρα?απο 3.6 το κατεβασες με χαπι σωστα?

2 ώρες πρίν, fani_ είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Λοιπον πηγα χθες στον γιατρο, το αιματωμα παει καλυτερα. Κατι που μου ειπε και το ηξερα ηδη απο την αυχενικη ειναι οτι στην καρδια του μωρου υπαρχει μια ασβεστωση - συγκεντρωση ασβεστιου- που ειναι μια απο τις ενδειξεις για συνδρομο Down. Βεβαια, τα υπολοιπα ευρηματα δεν συνηγορουν για κατι τετοιο αλλα με τη β επιπεδου θα επαναξιολογηθει η κατασταση και ισως χρειαστει να κανω τη μη παρεμβατικη εξεταση αιματος. Αμνιο μου ειπε οχι, λογω του ιστορικου μου δηλαδη θα μπορουσε να προκαλεσει ρηξη των υμενων που ειναι ηδη ευαισθητοι σε εμενα.

Απο φαρμακα παιρνω Τ4 και ελεγχω θυρεοειδη καθε μηνα με tsh και ft4 . Απο την αρχη της εγκυμοσυνης αρχισε να ανεβαινει η tsh και να φανταστειτε απο το T4 των 88 που επαιρνα τον Σεπτεμβρη τωρα παιρνω των 125 και στις τελευταιες εξετασεις εχω tsh 2,40. Δεν εχω παρει ακομα τον ενδοκρινολογο να δω αν θα μου το αυξησει κι αλλο.

Κανω και εγω ενεσεις ηπαρινης αν και λογω του ειδους της λανθανουσας θρομβοφιλιας που εχω θα επρεπε να παιρνω salospir που ομως μου το εκοψε μετα την αποκολληση. Συμφωνω κι εγω οτι το ζητημα της θρομβοφιλιας ειναι θεμα αιματολογου, κι εμενα αιματολογος με παρακολουθει. 

Επισης μου συνεχιζει την προγεστερονη -δυστυχως- και παιρνω και τα γνωστα ασβεστιο, μαγνησιο και gyno- tardyferon που εχει και λιγο φυλλικο οξυ..αυτο με τη συνδεση του φυλλικου με τον αυτισμο το εχω διαβασει κι εγω κοριτσια αλλα νομιζω τη μικρη ποσοτητα  που υπαρχει στο παραπανω φαρμακο θα μπορουσαμε καλλιστα να την παιρνουμε και απο τη διατροφη και αρα δε νομιζω να υπαρχει θεμα.

Να σας ρωτησω...απο τον Οκτωβρη στη γενικη ουρων μου βρισκουν αιμοσφαιρινη θετικη και ερυθρα αιμοσφαιρια δηλαδη αιμα, το οποιο φαινεται μονο στην αναλυση στο εργαστηριο. Ο γιατρος δεν το αξιολογει ιδιαιτερα αλλα την επομενη φορα μου εγραψε και καλλιεργεια ουρων. Μικροοργανισμοι δεν ανευρισκονται στην αναλυση....Εχει συμβει σε καμια απο εσας?

Για καμπυλη σακχαρου δεν μου ειπε τιποτα ακομα..

και γω απο 88 τον σεπτεμβριο πηγα στο 100 τωρα γτ ηταν 2,7 η tsh ..ασβεστωμα ειχε και το μωρο μιας φιλης μου το οποιο εφυγε μονο του στη συνεχεια της εγκυμοσυνης.

για την αιμοσφαιρινη δεν ξερω να σου πω αλλα πιθανον δεν ειναι κατι σημαντικο αλλα δεν χανεις τιποτα να κανεις και μια καλλιεργεια.θυμαμαι στο σπερμοδιαγραμμα του αντρα μου βρεθηκε αιμοσφαιρινη 2 σταυροι αλλα δεν αξιολογηθηκε απο κανεναν.

  • Μου αρέσει 1

6penp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...