Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

1 hour ago, Diana. είπε:

@katsif για μενα αλλαξε γιατρο οπως και να εχει!!!Αντιπηκτικες γιατι σου εδωσε; Εχεις κανει εξετασεις για θρομβοφιλια;Και μετα τι εξεταση σου εδωσε; anti-Xa μηπως; Παρε και μια δευτερη γνωμη τουλαχιστον!Τι θα πει δεν μπορει να ερμηνευσει την εξεταση που ο ιδιος σου εδωσε να κανεις;;;!!!!!

Κοριτσια το τοξοπλασμα καθε ποτε το κοιτατε;

 

Ναι σου λέω δεν ήξερε να τις ερμηνεύσει.  Μου λέει δίπλα στην τιμή δεν γράφει τα όρια τα προστατευτικα και τα θεραπευτικα. Ναι του λέω.  Να πας στον Ευαγγελισμό, εκεί τις έκανα, και να ρωτήσεις. Άσε.  Και πήγα σε αιματολογο στο λαικο και μου λέει η γυναίκα άκυρη η εξέταση την έκανες πρωί και την ενεση το προηγούμενο βράδυ. Θα καταλήξω μα ξέρω περισσότερα από αυτόν ρε φιλε.... 

Εξετάσεις για θρομβοφιλια είχα κάνει μετά τις αποβολές αλλά τώρα έκανα και τον γενετικό έλεγχο.  Την Πέμπτη θα πάρω αποτελέσματα.  Και εγώ λέω να τον αλλάξω.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Diana. είπε:

@katsif για μενα αλλαξε γιατρο οπως και να εχει!!!Αντιπηκτικες γιατι σου εδωσε; Εχεις κανει εξετασεις για θρομβοφιλια;Και μετα τι εξεταση σου εδωσε; anti-Xa μηπως; Παρε και μια δευτερη γνωμη τουλαχιστον!Τι θα πει δεν μπορει να ερμηνευσει την εξεταση που ο ιδιος σου εδωσε να κανεις;;;!!!!!

Κοριτσια το τοξοπλασμα καθε ποτε το κοιτατε;

 

Εγω τοξοπλασμα εκανα με το που εμεινα εγκυος στις πρωτες εξετασεις και μου το ξαναεγραψε τωρα στην 20η εβδ.που θα με ξαναδει.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Diana. είπε:

 

Κοριτσια το τοξοπλασμα καθε ποτε το κοιτατε;

 

Εγώ το κάνω σχεδόν κάθε μήνα.  Με βάζει και κάνω περίπου κάθε  μήνα με ενάμιση,  γενική αίματος και ούρων οπότε κάνω και τοξόπλασμα. 

Εκλεισα για β επιπέδου στις 22 εβδομάδες . Αρχικα ειπα για πιο αργα, περιπου 23+ βδομαδες, αλλα η υπαλληλος του εμβρυολογου μου είπε ότι είναι αργά και το καλύτερο είναι 21η με 22η βδομάδα.  Τώρα φοβάμαι ότι είναι νωρίς. μήπως είναι  βρε κοριτσια;;;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Farmakotriftena είπε:

Εγώ το κάνω σχεδόν κάθε μήνα.  Με βάζει και κάνω περίπου κάθε  μήνα με ενάμιση,  γενική αίματος και ούρων οπότε κάνω και τοξόπλασμα. 

Εκλεισα για β επιπέδου στις 22 εβδομάδες . Αρχικα ειπα για πιο αργα, περιπου 23+ βδομαδες, αλλα η υπαλληλος του εμβρυολογου μου είπε ότι είναι αργά και το καλύτερο είναι 21η με 22η βδομάδα.  Τώρα φοβάμαι ότι είναι νωρίς. μήπως είναι  βρε κοριτσια;;;

22 ειναι καλα απο οτι εχω διαβασει σε καποια sites...εμενα που θα μου το κανει σε δυο δοσεις τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , aspa80 είπε:

22 ειναι καλα απο οτι εχω διαβασει σε καποια sites...εμενα που θα μου το κανει σε δυο δοσεις τι να πω?

21 με 25 λένε αλλά θεώρησα το μέσω αυτών ότι θα ήταν το καλύτερο.  Τώρα το έκλεισα βέβαια το ραντεβού  αλλά με τρώει. 

Να σου πω καλύτερα από μια άποψη εσενα που θα στο κάνει σε δύο δόσεις,  αρκεί να μη ξεχάσει καμία μέτρηση. Αν τα διπλοτσεκαρει τότε ακόμα καλυτερα!! 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

 

Εκλεισα για β επιπέδου στις 22 εβδομάδες . Αρχικα ειπα για πιο αργα, περιπου 23+ βδομαδες, αλλα η υπαλληλος του εμβρυολογου μου είπε ότι είναι αργά και το καλύτερο είναι 21η με 22η βδομάδα.  Τώρα φοβάμαι ότι είναι νωρίς. μήπως είναι  βρε κοριτσια;;;

Εγω θα ειμαι 22+2, δλδ στην 23 εβδομαδα .. ειδε ποσο θα ειμαι και μου εδωσε εκεινη την εβδομαδα για επιλογη ημερων. 

Και στην αυχενικη στο συγκεκριμενο κεντρο επρεπε να την κανω 12+2 ή τελοσπαντων στην 13η εβδομαδα ...

Θυμαμαι στον γιο μου πρεπει να την ειχαν κανει στην 24η εβδομαδα!

Μια χαρα μου φαινεται παντως εμενα ...

Λετε να μου ξαναδωσει εξετασεις για τοξοπλασμα;

Ειπε χθες οτι θα κλεισουμε ραντεβου αφου της παω τα αποτελεσματα της β επιπεδου. Κατα λεξη ειπε οτι τον επομενη μηνα δεν θα με δει και θα παω για β επιπεδου. Οποτε υποθετω οτι θα με δει στις αρχες του Μαρτη. Στον γιο μου ειχαμε πιο συχνες επαφες γιατι τοτε ειχα συσπασεις ... οποτε βλεπομασταν καθε τρεις και λιγο που λενε ... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , mamSof είπε:

Εγω θα ειμαι 22+2, δλδ στην 23 εβδομαδα .. ειδε ποσο θα ειμαι και μου εδωσε εκεινη την εβδομαδα για επιλογη ημερων. 

Και στην αυχενικη στο συγκεκριμενο κεντρο επρεπε να την κανω 12+2 ή τελοσπαντων στην 13η εβδομαδα ...

Θυμαμαι στον γιο μου πρεπει να την ειχαν κανει στην 24η εβδομαδα!

Μια χαρα μου φαινεται παντως εμενα ...

Λετε να μου ξαναδωσει εξετασεις για τοξοπλασμα;

Ειπε χθες οτι θα κλεισουμε ραντεβου αφου της παω τα αποτελεσματα της β επιπεδου. Κατα λεξη ειπε οτι τον επομενη μηνα δεν θα με δει και θα παω για β επιπεδου. Οποτε υποθετω οτι θα με δει στις αρχες του Μαρτη. Στον γιο μου ειχαμε πιο συχνες επαφες γιατι τοτε ειχα συσπασεις ... οποτε βλεπομασταν καθε τρεις και λιγο που λενε ... 

Και εμενα μετά την αυχενικη με βλεπει καθε 4 εβδομαδες  οχι συχνοτερα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , katsif είπε:

Και εμένα μια φορά τον μήνα με βλέπει. .. β επιπέδου έκλεισα στις 22 εβδομάδες.  Νομίζω καλά είναι! 

Κορίτσια μου φαίνεται ότι είμαστε στη μέση ε????

Είμαστε στη μέση ναι.. . Εμένα όμως μου φαίνεται τόσο μακρινό ακομα. Θέλω να περάσει ο καιρός να έρθουν οι μέρες να γεννήσω. Μέχρι τέλη Μάιου μου φαίνονται χρόνια μακριά!!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πως είστε; εμένα σταμάτησαν οι εμετοι της προηγούμενης εβδομάδας και συνηλθα και από το κρυωμα αλλά χθες και σήμερα νιώθω βάρος και πονακια χαμηλά στην κοιλιά... 

Και εμένα μια φορά το μήνα με βλέπει ο γιατρός και για β επιπέδου έκλεισα για όταν θα είμαι 22+4 πρώτα ο Θεός  γτ μου είπε ότι έπρεπε να κλείσω το πολύ μέχρι να είμαι 22+6...

Για τοξοπλασμα έχω κάνει μόνο μια φορά προς το παρόν... 

Απ ότι έχω δει πρέπει να είμαι η τελευταία από όλες σε ΠΗΤ (25/06) :)


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πως είστε; εμένα σταμάτησαν οι εμετοι της προηγούμενης εβδομάδας και συνηλθα και από το κρυωμα αλλά χθες και σήμερα νιώθω βάρος και πονακια χαμηλά στην κοιλιά... 

Και εμένα μια φορά το μήνα με βλέπει ο γιατρός και για β επιπέδου έκλεισα για όταν θα είμαι 22+4 πρώτα ο Θεός  γτ μου είπε ότι έπρεπε να κλείσω το πολύ μέχρι να είμαι 22+6...

Για τοξοπλασμα έχω κάνει μόνο μια φορά προς το παρόν... 

Απ ότι έχω δει πρέπει να είμαι η τελευταία από όλες σε ΠΗΤ (25/06) :)

Καλημερα ! 

Σημερα προλαβα να μπω λιγο πρωι να δω τι λετε :) 

@KarMar84 προσεχε με τα πονακια και το βαρος που λες ... μην ειναι συσπασεις ... απλα πονακια χαμηλα αριστερα και δεξια εχω κι εγω κι αν κουραζομαι σκληραινει καπως η κοιλια μου χαμηλα ... αλλα η γιατρος που ρωτησα ειπε οτι ολα αυτα ειναι αναμενομενα ... γραφω για συσπασεις γιατι ειχα σε αυτον τον μηνα στον γιο μου .. πονουσε το κατω μερος της κοιλιας μου και ηταν σκληρο .. πηγα στην γιατρο μετα απο ενα 24ωρο και πηρα χαπια αλλα τελικα κατεληξα μετα απο 1-2 μερες να μπω στην κλινικη για ενδοφλεβια αγωγη και σχεδον σε ολη την εγκυμοσυνη εκανα αγωγη με χαπια, περα απο την ακομη μια φορα που εκανα εισαγωγη γυρω στην 26η εβδομαδα αν θυμαμαι καλα. Απλα λεω προσοχη με ολα!

Εχεις ΠΗΤ 25/6 γραφεις ... αυτη ειναι συμφωνα με την αυχενικη ή συμφωνα με την ΤΕΡ; Νομιζω οτι ειχαμε πανω κατω την ιδια ημερομηνια ΤΕΡ, βεβαια μπορει να μην θυμαμαι και καλα ... το εχω αυτο γενικα και ειδικοτερα σε περιοδο εγκυμοσυνης ... Ρωτω γιατι μου εκανε εντυπωση αν ισχυει για το πως βγαινει ... Εμενα παντως μου εδωσαν στην αυχενικη 16/6 για ΠΗΤ .. και λεω να την κρατησω :)

Πηγα και πηρα και τα αποτελεσματα απο τις αιματολογικες ... Λιγο ανησυχια γιατι τις αλλες φορες δεν ειχα αυτα τα αποτελεσματα ... Ο αιματοκριτης μου ειναι κατω απο τα ορια αλλα καθολου οσο πεσμενος περιμενα! 36,3 ... θα ελεγα σουπερ :) αυτο το εχω και χωρις εγκυμοσυνη ... Βλεπω ομως οτι η τιμη για τα Λεμφοκυτταρα ειναι 18,9, το ευρος κατανομης ερυθρων 16,8 και ο μεσος ογκος αιμοπεταλιων 12,4 ... Μπορειτε να με διαφωτισετε καθολου; Θα μιλησω με την γιατρο το απογευμα που εχει ιατρειο, αλλα μια ανησυχια την εχω ...

Link to comment
Share on other sites

@mamSof δεν ξερω τα ορια του μικροβιολογικου σου! Τα αιμοπεταλια καλα φαινονται παντως!Γενικα στην εγκυμοσυνη τα λευκα ειναι ανεβασμενα! Εκανες καθιζηση και crp; Να ξερεις οτι και το δοντι να ποναει τα λευκα ανεβαινουν!Μηπως εχεις συναχι η ποναει λιγο ο λαιμος σου;Μπορεις να ζητησεις στο μικροβιολογο αν σου εχει κρατησει αιμα να σου κανει και μια crp!Αυτη η εξεταση δειχνει αν υπαρχει λοιμωξη στον οργανισμο! 


ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, mamSof είπε:

Καλημερα ! 

Σημερα προλαβα να μπω λιγο πρωι να δω τι λετε :) 

@KarMar84 προσεχε με τα πονακια και το βαρος που λες ... μην ειναι συσπασεις ... απλα πονακια χαμηλα αριστερα και δεξια εχω κι εγω κι αν κουραζομαι σκληραινει καπως η κοιλια μου χαμηλα ... αλλα η γιατρος που ρωτησα ειπε οτι ολα αυτα ειναι αναμενομενα ... γραφω για συσπασεις γιατι ειχα σε αυτον τον μηνα στον γιο μου .. πονουσε το κατω μερος της κοιλιας μου και ηταν σκληρο .. πηγα στην γιατρο μετα απο ενα 24ωρο και πηρα χαπια αλλα τελικα κατεληξα μετα απο 1-2 μερες να μπω στην κλινικη για ενδοφλεβια αγωγη και σχεδον σε ολη την εγκυμοσυνη εκανα αγωγη με χαπια, περα απο την ακομη μια φορα που εκανα εισαγωγη γυρω στην 26η εβδομαδα αν θυμαμαι καλα. Απλα λεω προσοχη με ολα!

Εχεις ΠΗΤ 25/6 γραφεις ... αυτη ειναι συμφωνα με την αυχενικη ή συμφωνα με την ΤΕΡ; Νομιζω οτι ειχαμε πανω κατω την ιδια ημερομηνια ΤΕΡ, βεβαια μπορει να μην θυμαμαι και καλα ... το εχω αυτο γενικα και ειδικοτερα σε περιοδο εγκυμοσυνης ... Ρωτω γιατι μου εκανε εντυπωση αν ισχυει για το πως βγαινει ... Εμενα παντως μου εδωσαν στην αυχενικη 16/6 για ΠΗΤ .. και λεω να την κρατησω :)

Πηγα και πηρα και τα αποτελεσματα απο τις αιματολογικες ... Λιγο ανησυχια γιατι τις αλλες φορες δεν ειχα αυτα τα αποτελεσματα ... Ο αιματοκριτης μου ειναι κατω απο τα ορια αλλα καθολου οσο πεσμενος περιμενα! 36,3 ... θα ελεγα σουπερ :) αυτο το εχω και χωρις εγκυμοσυνη ... Βλεπω ομως οτι η τιμη για τα Λεμφοκυτταρα ειναι 18,9, το ευρος κατανομης ερυθρων 16,8 και ο μεσος ογκος αιμοπεταλιων 12,4 ... Μπορειτε να με διαφωτισετε καθολου; Θα μιλησω με την γιατρο το απογευμα που εχει ιατρειο, αλλα μια ανησυχια την εχω ...

Τα πονακια είναι σαν μικρές σουβλιες, μου είχε πει ο γιατρός ότι θα τα έχω πάντα γτ μεγαλώνει το μωρό αλλά να σου πω την αλήθεια αν είναι συσπασεις δεν θα το καταλάβω γτ δεν ξέρω πως είναι αλλά δεν έχω παρατηρήσει να σκληραινει η κοιλιά... 

Σύμφωνα με την ΤΕΡ και τον 32αρη κύκλο που είχα συνήθως τους τελευταίους μήνες μου βγαίνει ΠΗΤ 24/06 και σύμφωνα με την αυχενικη μου έβγαλε 25/06 οπότε κάπου εκεί είμαι... 

Όσο για τις εξετάσεις σου δεν νομίζω ότι έχουν πρόβλημα... Εγώ που έχω το στίγμα (δεν ξέρω αν έχει ιδιαίτερη σχέση βέβαια) τέλη Νοεμβρίου είχα εύρος κατανομης ερυθρων 15.5 και μέσος όγκος αιμοπεταλιων 10.9


Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσια,

Μόλις γύρισα από γυναικολόγο. Το είδα το μωράκι,  μια χαρά όλα.  Τελικά δεν ξεγεννάει με την μαια που γνώριζα αλλά με μια άλλη.  Την  γλύτωσα. Ρώτησα και τιμές.  Όχι πολύ ακριβά. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι πάει με πρόκληση.  Θα δω και κάνα άλλον σκέφτηκα και θα σκεφτώ αν θα τον αλλάξω. Τι λέτε? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , katsif είπε:

Γειά σας κοριτσια,

Μόλις γύρισα από γυναικολόγο. Το είδα το μωράκι,  μια χαρά όλα.  Τελικά δεν ξεγεννάει με την μαια που γνώριζα αλλά με μια άλλη.  Την  γλύτωσα. Ρώτησα και τιμές.  Όχι πολύ ακριβά. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι πάει με πρόκληση.  Θα δω και κάνα άλλον σκέφτηκα και θα σκεφτώ αν θα τον αλλάξω. Τι λέτε? 

Τι εννοείς πάει μόνο με πρόκληση; δλδ δεν θα περιμένει να σπάσουν τα νερά μόνα τους αλλά θα πας συγκεκριμένη ημερομηνία που θα σου πει; σορρυ αλλά είμαι άσχετη προς το παρόν με αυτά... 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...