Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα και Καλη Χρονια κοριτσια! Το 2018 να φερει σε ολες μας αυτο που επιθυμουμε, υγεια πανω απο ολα, καλη συνεχεια της εγκυμοσυνης μας και στο τελος αυτης να κραταμε στα χερακια μας υγιεστατα μωρακια απο καθε αποψη! 

Τι κανετε; Πως περνανε οι μερες σας;

Εγω περιμενω με ανυπομονησια το ραντεβου της Δευτερας! Μετρω τις μερες :) Κατα τα αλλα ησυχια ... δε νομιζω οτι εχω νιωσει καποια κινηση απο μεσα ... μου φαινεται οτι ισως να ναι λιγο νωρις μια που το Σαββατο θα ειναι 17 εβδομαδων ... παει ενας ακομη μηνας ... Για ποτε περνα ο καιρος αφου εχει περασει βεβαια δεν το καταλαβαινεις ... το δυσκολο ειναι εκεινη την καθε στιγμη!

Απο κιλα ... πικρα :( δεν βαζουμε μπαταρια στην ζυγαρια μας απο Σεπτεμβρη νομιζω ... τελευταια φορα ειχα ζυγιστει στα 74 κιλα ... τα περισσοτερα που ειχα σε κατασταση μη εγκυμοσυνης .. στο πρωτο ραντεβου στην γιατρο στις 8 εβδομαδες ειδα το νουμερο 77 στη ζυγαρια .. ειχα και ναυτιες! Αν δεν ειχα τι θα γινοταν δλδ; χαχα! Μετα απο 4-5 βδομαδες ανεβηκα στα 79! Τωρα πρεπει να ειμαι πανω απο 80 αλλα δεν το σκεφτομαι πια! Δε γινεται να σκαω και για αυτο ... γενικα τωρα που δεν εχω ναυτιες ας πουμε οτι δεν υπερβαλλω αλλα νομιζω οτι γενικα τρωω κατιτις περισσοτερο ... ισως οχι καθε μερα ... αλλα τρωω .. δεν μπαινουν τα κιλα με τον αερα :) Στον γιο μου ειχα παρει 12-14 κιλα ... νομιζω οτι πριν μεινω εγκυος τοτε ημουν 66 και στο τελος ημουν καπου στα 80. Αλλα νουμερα ... οσο μεγαλωνω το βρισκω ολο και πιο δυσκολο να χασω κιλα αλλα να κανω και διαιτα!

Καλη συνεχεια της εβδομαδας ... σιγα σιγα παντως μαζευεται κοσμος ... μετρησα 8 μελη της παρεας εδω περα αυτη την περιοδο :)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Το μωρό κι εγώ το νιώθω συνήθως λίγο τα βράδια που θα ξαπλώσω!

Από κιλά κανα 2 έχω πάρει εγω.. Όπως και στην 1η εγκυμοσύνη,  έτσι και σε αυτήν, δεν μπορώ να φάω πολύ. Λίγο παραπάνω αν φάω νιώθω βρε κορίτσια ένα πόνο  πάνω δεξιά που είναι πολύ ενοχλητικός... Οπότε τρώω καλό πρωινό και μεσημεριανό. Βράδυ ούτε για αστείο... θα είμαι με ενοχλήσεις. 

@Diana. πως πάει η ιστορία με τις σακουλες;;; Ακούω  παράπονα όλη μέρα... Έχω ακούσει μέχρι και να τυλιξω τα φάρμακα με λίγο ρόλο κουζίνας!!!! 

Κορίτσια γεννάει καμία στο Ρέα;


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, aspa80 είπε:

Μπα  ακομα!!Και σοκολατες τρωω και γλυκα...αλλα τιποτα!!

@fani_ @aspa80 εμείς οι 3 έχουμε ίδια ΠΗΤ.  Δεν έχετε νιώσει ακόμα τπτ γιατί είναι η 1η σας εγκυμοσύνη.  Και σε μένα στην 1η μετά τις 20 βδομάδες κατάλαβα  το μωρό.  Υπομονή κοντεύει  η μέρα!!!! 

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, τι κάνετε; εγώ καλά είμαι, 15+4 σήμερα και φυσικά δεν έχω καταλάβει καθόλου το μωρό χαχα 

Το πρώτο τρίμηνο είχα σχεδόν καθημερινά αναγουλες αλλά εμετό είχα κάνει μόνο τρεις φορές ενώ τώρα δεν έχω αναγουλες και έχω κάνει 3 εμετους αυτή τη βδομάδα... Είμαι και κρυωμενη με πονολαιμο και μπουκωμα :-(

Γυναικολόγο έχω ξανά στις 19 του μήνα και β επιπέδου έκλεισα για 23/02...

Αυτά τα νέα από μένα :)

  • Μου αρέσει 1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία.. Εμείς χτες ακριβώς 16 βδομάδα πήγαμε στη γιατρο μας κ ειμαστε μια χαρά. Κουνιόταν συνέχεια κ τον ζύγισε 150 γραμμάρια κ μας είπε ότι είναι μεγαλύτερο από τον μέσο όρο. Τρώει καλά μάλλον. Χαχα.ούτε εγώ τον έχω καταλάβει ακόμη Αλλά μου είπε ότι μπορεί να γίνει κ στις 20 εβδομάδες. 

Από κιλά έχω πάρει 1,700 αλλά έχω παραπανίσια. 

Επίσης αρχίσαμε να κοιτάμε για καρότσι κ αλλα πράγματακια για τις πρώτες μέρες. Έρχονται κ οι εκπτώσεις κ μονο αυτές προλαβαίνουμε πρίν τη γέννα. Ντουλάπα κουνια συρτάρια μάλλον έχουμε καταλήξει στο ικεα. Όσες κοπελες έχετε ξαναγεννησει χρειαστηκατε θήλαστρο; Κ αν ναι τι τύπο πήρατε; 

  • Μου αρέσει 1

6penp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , orianna είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία.. Εμείς χτες ακριβώς 16 βδομάδα πήγαμε στη γιατρο μας κ ειμαστε μια χαρά. Κουνιόταν συνέχεια κ τον ζύγισε 150 γραμμάρια κ μας είπε ότι είναι μεγαλύτερο από τον μέσο όρο. Τρώει καλά μάλλον. Χαχα.ούτε εγώ τον έχω καταλάβει ακόμη Αλλά μου είπε ότι μπορεί να γίνει κ στις 20 εβδομάδες. 

Από κιλά έχω πάρει 1,700 αλλά έχω παραπανίσια. 

Επίσης αρχίσαμε να κοιτάμε για καρότσι κ αλλα πράγματακια για τις πρώτες μέρες. Έρχονται κ οι εκπτώσεις κ μονο αυτές προλαβαίνουμε πρίν τη γέννα. Ντουλάπα κουνια συρτάρια μάλλον έχουμε καταλήξει στο ικεα. Όσες κοπελες έχετε ξαναγεννησει χρειαστηκατε θήλαστρο; Κ αν ναι τι τύπο πήρατε; 

Γειά σου κορίτσι,

Θήλαστρο εγώ είχα πάρει το medela που μπαίνει στην πρίζα.  Πολύ καλό αν θέλεις να απουσιασεις για λίγο να σου ταίσει άλλος το μωρό ή αν χρειαστεί να γυρίσεις δουλειά νωρίς.  Έχω ακούσει ότι μπορείς να νοικιάσεις και από τα μαιευτήρια ένα επαγγελματικό. Δεν είναι κακή ιδέα αρκεί να το χρειάζεσαι πραγματικά.  Γενικά πάντως δεν είναι καλή ιδέα να δίνεις στο μωράκι μπιμπερό γιατί του είναι πολύ εύκολο και μετά απορρίπτει το στήθος.  Αυτή είναι η δικιά μου εμπειρία τουλάχιστον. Αν βρεις να δανειστείς ένα είναι η καλύτερη ιδεα:)

Τα έπιπλα επίσης τα πήρα από ικεα. Το στρώμα της κουνιας μόνο πήρα ένα καλό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!! @orianna αν χρειστει να πας για δουλεια θα χρειαστεις σιγουρα!Σε ο,τι αφορα το μπιμπερο νομιζω ειναι και στο παιδι! Τη δικια μου τη θηλασα 14 μηνες αλλα επειδη δεν επαιρνε βαρος απο το δικο μου γαλα -ενω θηλαζα ασταματητα!- εδωσα και ξενο. Αλλα απο το στηθος δεν ξεκολλησε ποτε!Το θηλαστρο που σου ειπαν ειναι το πιο ανετο! Η ενοικιαση επαγγελματικου γενικα κοστιζει κοντα 50€ το μηνα σε εμας!Αλλα δεν εχει καμια σχεση με αυτο του φαρμακειου! Ειναι και καποια που τραβανε γαλα ταυτοχρονα και απο τα δυο στηθη και το μηχανημα το φορας σαν ζωνη!Ρωτα στην κλινικη να σου πουνε!

@Farmakotriftena  χαμος με τις σακουλες!!! Παντως λεει περιμενουν διευκρινησεις!!!Εγω αυτο που ακουω περισσοτερο ειναι οτι καλα μας κανουν γιατι λεει αμα δεν πληρωσουμε δε μαθαινουμε...Τωρα οι περισσοτεροι τα παιρνουν  στα χερια!

  • Μου αρέσει 1

ynwZp3.png nwg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


19 ώρες πρίν, orianna είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία.. Εμείς χτες ακριβώς 16 βδομάδα πήγαμε στη γιατρο μας κ ειμαστε μια χαρά. Κουνιόταν συνέχεια κ τον ζύγισε 150 γραμμάρια κ μας είπε ότι είναι μεγαλύτερο από τον μέσο όρο. Τρώει καλά μάλλον. Χαχα.ούτε εγώ τον έχω καταλάβει ακόμη Αλλά μου είπε ότι μπορεί να γίνει κ στις 20 εβδομάδες. 

Από κιλά έχω πάρει 1,700 αλλά έχω παραπανίσια. 

Επίσης αρχίσαμε να κοιτάμε για καρότσι κ αλλα πράγματακια για τις πρώτες μέρες. Έρχονται κ οι εκπτώσεις κ μονο αυτές προλαβαίνουμε πρίν τη γέννα. Ντουλάπα κουνια συρτάρια μάλλον έχουμε καταλήξει στο ικεα. Όσες κοπελες έχετε ξαναγεννησει χρειαστηκατε θήλαστρο; Κ αν ναι τι τύπο πήρατε; 

καλησπέρα κορίτσια και χρόνια πολλά, καλή χρονιά!

εγώ είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι , οπότε έπιπλα και τα σχετικά έχω. Μόνο καρότσι θέλω να πάρω γιατί το παλιό χάλασε λίγο. Κι αν είναι κοριτσάκι, θα χρειαστώ και ρουχαλάκια! Γι αυτά όμως από Απρίλη μήνα θα νοιαστώ.

όσον αφορά θήλστρο, είχα πάρει ένα χειροκίνητο avent. Θεωρώ ότι αν δεν αποθηλάσει κάποια μαμά, της είναι απαραίτητο. ίσως χρειαστεί, όπως είπαν οι κοπέλες παραπάνω, σε περίπτωση απουσίας σου. όμως εμένα μου στάθηκε απαραίτητο γιατί είχα τόσο πολύ γάλα που έπρεπε να βγάλω για αποσυμφόρηση, κάποια περίοδο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα :) Τελικα 10 τα κοριτσα που γραφουμε εδω περα! Η κουμπαρα μου μου ειχε δωσει στον γιο μου το θηλαστρο της τοτε και το ειχα χρησιμοποιησει για το 1ο τριμηνο. Μετα δεν θηλασα. Και τωρα θα αγορασω ενα γιατι θεωρω οτι ειναι απαραιτητο. Καπου να θες να πας να υπαρχει γαλα να το ταισει το μωρο καποιος. Ακομη τοτε τουλαχιστον ειχα αυξημενη παραγωγη που δεν καταναλωνοταν και μου δημιουργηθηκε μαστιτιδα .. μετα αρχισα να χρησιμοποιω το θηλαστρο. Δεν θελω να ξαναπαθω το ιδιο σιγουρα! Θα προτιμησω της μεντελα το ηλεκτρικο μαλλον, οπως ηταν και αυτο που ειχα δανειστει. Το διπλο ειναι πανακριβο. Ισως να σκεφτω και να νοικιασω ... θα δω πως θα παει ο θηλασμος.

 

Κρεββατακι κι εμεις απο το ΙΚΕΑ εχουμε, και στρωματακι επισης. Το πρωτο καθισμα του αυτοκινητου και το καροτσι ακομη καλα κρατουν. Οσο για ρουχακια ασχετα με το φυλο, θα χρειαστω για το 1ο ετος γιατι ο γιος μου ειναι γεννημενος Δεκεμβρη και δεν βολευουν καθολου οι εποχες! Με το καλο να κανουμε την β' επιπεδου και οτι προλαβω θα το παρω στις τελευταιες εκπτωσεις :) Μετα υπαρχει και αυτο το καταστημα orchestra που με την καρτα του και την μειωσει των τιμων στα μισα νομιζω οτι ειναι καλη επιλογη ... Τελος ηδη καποιες φιλες εχουν προσφερθει να μου δωσεις των δικων τους παιδιων που ειναι γεννημενα εκεινη την εποχη. Εσεις θα παρετε ρουχακια απο αλλους; Αυτο το εκανα και με τον γιο μου, αλλα πια φοραει το ιδιο νουμερο με τα παιδακια που παιρναμε τα ρουχακια τους και τωρα ψωνιζω στις εκπτωσεις :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

@fani_ χρόνια πολλά για τη γιορτή σου!

Σ' ευχαριστω παρα πολυ!!Να εισαι καλα!!

Που λες για τις κινησεις του μωρου, ειδικα σημερα με τρελαναν!Οσοι επαιρναν για ευχες (ειδικα οι θειες), εκαναν την ιδια ερωτηση....κοριτσακι μου το ακουσες το μωρο? Αααα, η ταδε το ειχε ακουσει απο την ταδε εβδομαδα κτλ... Γκρρρ!!!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, fani_ είπε:

Σ' ευχαριστω παρα πολυ!!Να εισαι καλα!!

Που λες για τις κινησεις του μωρου, ειδικα σημερα με τρελαναν!Οσοι επαιρναν για ευχες (ειδικα οι θειες), εκαναν την ιδια ερωτηση....κοριτσακι μου το ακουσες το μωρο? Αααα, η ταδε το ειχε ακουσει απο την ταδε εβδομαδα κτλ... Γκρρρ!!!

Χρόνια πολλά και από μένα.  Ούτε εγώ το έχω ακούσει. ... 17η εβδομάδα.  Είναι νωρίς ακόμα!  Μην τους ακους!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...