Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Natasa24 είπε:

      euxaristo gia tin apantisi .. ne exeis dikeo omos einai polli psixofthoro den ksero an niothis afto p leo akoma kai gia ton antra m einai diskolo na to apodexti ... apla skeftomoun an einai kalitera na prospathiso akoma mia fora me spermatenxisi apla afti tin fora dipli .. kai an dn iparxi alli epilogi na proxoriso me eksosomatiki. to mono p me anisixise pragmatika einai pu mu ipan oti idi einai pollis o xronos prospathiass kai oti megalonotas ta apothemata ton othikon ligostevoun opotan kai afto me vazi ligo se skepsis.

      Είπες τη λέξη κλειδί.. Να αποδεκτει.. Αυτό έχει σημασία, να απιδεκτειτε ότι η απόκτηση παιδιου είναι δυσκολη με το φυσικό τρόπο κ χρειάζεται εξωσωματική.. Έτσι ήταν κ για μένα στην αρχή " Είναι δυνατόν να μη μπορώ φυσιολογικά όπως οι περισσότεροι;".. Στην αρχή μόνο.. Σημασία έχει τι αποτελέσματα κ οχι ο τρόπος!! Προσωπικά κοιτάζω τα κοριτσάκια μου κ είμαι περηφανη για τον αγώνα που έδωσα για να τα αποκτήσω.. 

      Ταπεινή μου γνώμη, αποδεχτείτε ότι χρειάζεστε την βοήθεια της επιστήμης κ προχωρηστε.. Μην σπαταλατε τα χρήματα σας σε άλλες μεθόδους.. Φυσικά οι γιατροί που σας παρακολοτθουν έχουν καλυτερη εικόνα κ γνώση από μένα αλλά παντα παιζει ρόλο και η δικιά σας επιθυμία κ επιλογή.. 

      Φιλικά παντα

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιουλίου 2018


Recommended Posts

Ναι, δεν παλευονται αυτα τα συμπτωματα! Η τελευταια φορα παντως που εκανα εμετο ηταν πριν 10 μερες, αλλα καθαρα επειδη εφαγα βαρυ φαγητο με λαδια και μπαχαρικα στις 8.30 το βραδυ! Πανε οι εποχες που ετρωγα και στις 12 και δε με πειραζε τιποτα, χαχα.

Εσυ Ιωαννα το πας καλα, αφου δεν πηρες αλλο βαρος τον τελευταιο 1,5 μηνα! Μην ανησυχεις, το ελεγχεις απο οσο φαινεται :)

Εγω ανυπομονω να τα δουμε ολα οκ στις 5/2 και να μου δωσει το ελευθερο ο γιατρος να παω αεροπορικως Ολλανδια την ανοιξη, που θελω να δω την αδερφη μου!


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 935
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Antila μπα δεν το παλεύω.

Τρώω χάλια...

Δεν θέλω κρέας με τίποτα.

Όλο μακαρόνια με γιαούρτι...χτες εφαγα φακές και σήμερα έκανα εμετό :confused:

Ωστόσο, και γω 5-2 εχω ραντεβού ξανά. Δεν περνάνε οι μέρες να τη δω...μακάρι να πήγαινα κάθε μέρα :-P

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , iwanna24 είπε:

@Antila φαντάζομαι τα τυριά του σούπερ μάρκετ -φέτα, μυζήθρα, ανθότυρο- είναι παστεριωμένα ε? Vegan ε?

Μπράβο σου.

Μου φαίνεται τόσο δύσκολο.

Ναι, παστεριωμενα ειναι! :)

Αχ, κι εμενα μου φαινοταν δυσκολο, ημουν ηδη χορτοφαγος 3 χρονια αλλα ετρωγα γαλακτοκομικα και αυγα, το πιο δυσκολο κομματι να κοπει ηταν το τυρι. Ειναι εθιστικο γιατι περιεχει καζεϊνη! Αλλα ηταν συνειδητη η αποφαση μου (για ηθικους λογους, για τα ζωα), ηξερα για ποιους λογους την πηρα, οποτε μια μερα αποφασισα να το κοψω. Και τα καταφερα τελικα, πιο ευκολα απο οσο πιστευα! Απλως πηγα και σε διατροφολογο για να μου δειξει ενα σωστο τροπο ωστε να παιρνω ολα τα απαραιτητα συστατικα απο τις τροφες μου. Και τελικα ολα καλα και με τις εξετασεις μου και με ολα, οποτε διατηρειται ευκολα η αποφαση οταν βλεπεις παραλληλα και οφελη στον οργανισμο. Αναρωτιομουν τωρα με την εγκυμοσυνη αν θα μου "μυρισει" κατι ζωικο που λενε, αλλα δεν εχει συμβει, αντιθετως εχουν παρει χειροτερη μυρωδια απο πριν :P. Ευτυχως, πραγματικα ευτυχως που ο γιατρος μου δεν με τρομοκρατει για αυτο το θεμα και ειναι υποστηρικτικος, γιατι πολλες κοπελες βιωνουν το αντιθετο.

 

πρίν από 11 λεπτά , iwanna24 είπε:

@Antila μπα δεν το παλεύω.

Τρώω χάλια...

Δεν θέλω κρέας με τίποτα.

Όλο μακαρόνια με γιαούρτι...χτες εφαγα φακές και σήμερα έκανα εμετό :confused:

Ωστόσο, και γω 5-2 εχω ραντεβού ξανά. Δεν περνάνε οι μέρες να τη δω...μακάρι να πήγαινα κάθε μέρα :-P

Εκανες σημερα εμετο το χτεσινο φαγητο;; Αρα δεν καταφερες να χωνεψεις; :( Υπομονη βρε κοριτσι, ειναι ζορικο... Ετρωγα χαλια ενα διμηνο, ποσο σε καταλαβαινω. Μονο βραστη πατατα και φιδε αντεχα!

Μαζι εχουμε ραντεβου, 5 Φλεβαρη κι εγω <3 . Δεν περνανε ποτε οι μερες, χαχα!!

  • Μου αρέσει 1

Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Antila είπε:

Ναι, παστεριωμενα ειναι! :)

Αχ, κι εμενα μου φαινοταν δυσκολο, ημουν ηδη χορτοφαγος 3 χρονια αλλα ετρωγα γαλακτοκομικα και αυγα, το πιο δυσκολο κομματι να κοπει ηταν το τυρι. Ειναι εθιστικο γιατι περιεχει καζεϊνη! Αλλα ηταν συνειδητη η αποφαση μου (για ηθικους λογους, για τα ζωα), ηξερα για ποιους λογους την πηρα, οποτε μια μερα αποφασισα να το κοψω. Και τα καταφερα τελικα, πιο ευκολα απο οσο πιστευα! Απλως πηγα και σε διατροφολογο για να μου δειξει ενα σωστο τροπο ωστε να παιρνω ολα τα απαραιτητα συστατικα απο τις τροφες μου. Και τελικα ολα καλα και με τις εξετασεις μου και με ολα, οποτε διατηρειται ευκολα η αποφαση οταν βλεπεις παραλληλα και οφελη στον οργανισμο. Αναρωτιομουν τωρα με την εγκυμοσυνη αν θα μου "μυρισει" κατι ζωικο που λενε, αλλα δεν εχει συμβει, αντιθετως εχουν παρει χειροτερη μυρωδια απο πριν :P. Ευτυχως, πραγματικα ευτυχως που ο γιατρος μου δεν με τρομοκρατει για αυτο το θεμα και ειναι υποστηρικτικος, γιατι πολλες κοπελες βιωνουν το αντιθετο.

 

Να σου πω εγώ γενικά δεν ήμουν του κρέατος. Δηλαδη οκ θα το κόψω πολύ εύκολα. Υπάρχουν όμως επιλογές για τα υπόλοιπα?

Εννοώ υπάρχει μια γκάμα? Τι τρως γενικά? Ξέρω πόσο καλό κάνεις και στον οργανισμό σου.

Και δυστυχώς μια φορά την εβδομάδα θα κάνω εμετό..

Μάλιστα αν φάω θα υποφέρω ολη μέρα...

Το χω όμως συνηθίσει...

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , iwanna24 είπε:

Να σου πω εγώ γενικά δεν ήμουν του κρέατος. Δηλαδη οκ θα το κόψω πολύ εύκολα. Υπάρχουν όμως επιλογές για τα υπόλοιπα?

Εννοώ υπάρχει μια γκάμα? Τι τρως γενικά? Ξέρω πόσο καλό κάνεις και στον οργανισμό σου.

Γενικα υπαρχουν πολυ πετυχημενα πλεον υποκαταστατα για τη μεταβαση, μια παρμεζανα ας πουμε απο καρυδελαιο που την εχουν δοκιμασει φιλοι παμφαγοι και δεν καταλαβαν διαφορα! Υπαρχουν απομιμησεις καθε ειδους κρεατος, αλλαντικου, κρεμα "γαλακτος", τυρι για τοστ, philadelphia κτλ, απλως απο ενα σημειο και μετα δε σου λειπουν πλεον σαν υφη και γευση και η γκαμα σου γινονται οι φυτικες τροφες. Αν θελω λιχουδιες, μπορω να φτιαξω απο καρμποναρα με κρεμα γαλακτος, κανελονια γεμιστα με λαχανικα και τυρια, σνιτσελ μανιταριων, τηγανιά μανιταριων, κεφτεδακια ή σουτζουκακια φακης, σουσι με λαχανικα αντι ψαρικα, μακαρονια με κιμα σογιας και "τυρι", ολα πραγματικα νοστιμα και το λενε και φιλοι μας που δεν ειναι vegan! Πιο απλα, οσπρια σε διαφορες μορφες για πρωτεϊνη (αρακας με αγκιναρες ΛΑΤΡΕΙΑ), μπολικα λαχανικα ωμα ή ψημενα, συνδυασμος τροφων που εχουν σιδηρο (πχ σπανακι) μαζι με βιτ C (λεμονι, πιπερια κτλ), υδατανθρακες που τρωμε ολοι (μακαρονια, ρυζι, πατατουλα, γλυκοπατατα κτλ), φρουτα, ξηροι καρποι και σποροι! Εγω καλυπτομαι και με αυτη τη γκαμα, αλλα θελω και τις βρομιες μου, χαχα!

Ο αντρας μου φτιαχνει καταπληκτικο γυρο απο φιλετα σογιας ή μανιταρια, φοβερο τζατζικι με φυτικο γιαουρτι που εχει ιδια γευση με το ζωικο, μεχρι και ταραμοσαλατα με φυκι αντι ψαρι! Ευτυχως αγαπαει την κουζινα, εγω ειμαι σχεδον μονο για να δοκιμαζω :P

πρίν από 11 λεπτά , stroumf1989 είπε:

Χαχα κ εγω 5 τ μηνα ραντεβού!! 

ΕΜΈΝΑ μ έδωσε τ οκ να παω σε ενα μήνα Βιέννη ελπίζω να συνεχίσουν ολα Καλά κ τα καταφέρουμε!

Αντε, ολες μαζι θα εχουμε ωραια νεα να μοιραστουμε στις 5 του μηνα!! Η αναμονη γινεται ευκολοτερη ετσι! Θα αρχισω κ εγω να κοιταω εισιτηρια μπας και παω τελη Φλεβαρη το ταξιδακι, μαζι σου :)

Nα σας πω κι ενα πανευκολο γλυκακι που κερασα το καλοκαιρι στα γενεθλια μου και εγινε αναρπαστο, αν εχετε λιγουρες αλλα θελετε κατι υγιεινο, ή για τα παιδακια σας:

Κοβουμε μπανανα σε φετουλες. Απλωνουμε μια στρωση φετουλες σε λαδοκολλα και πανω βαζουμε μισο κουταλακι φιστικοβουτυρο (ιδανικα με κομματακια μεσα!). Κλεινουμε σαν σαντουιτσακι με αλλη μια φετουλα μπανανας απο πανω. Βαζουμε για λιγο στο ψυγειο. Λιωνουμε μαυρη σοκολατα (με λιγο ελαιολαδο για να γυαλισει!) και βουταμε τα σαντουιτσακια με ενα πιρουνι μες στη σοκολατα, να καλυφθουν απο παντου! Τα τοποθετουμε στη λαδοκολλα και βαζουμε ψυγειο για λιγο, κ μετα αν θελουμε κ καταψυξη μια ωριτσα για να γινει παγωτινι. Βγαινουν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ παγωτινια, και καθως σπαει το σοκολατακι στο στομα συναντας το φιστικοβουτυρο και γινεται της κολασεως.

Παιζει και συνταγη για βαφλες, τσιζκεϊκ κτλ αλλα αφηστε μην ανακατευτουμε, ειναι και οι αναγουλες στη μεση για αρκετα κοριτσια μας ακομη εδω και δε θελουμε να ζοριστουν! <3

Παω να τσιμπησω κατι γιατι δουλευω σε μια ωριτσα κι ευχομαι καλη συνεχεια σε ολες και φιλια στις κοιλιτσες!!

  • Μου αρέσει 1

Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Antila είπε:

Γενικα υπαρχουν πολυ πετυχημενα πλεον υποκαταστατα για τη μεταβαση, μια παρμεζανα ας πουμε απο καρυδελαιο που την εχουν δοκιμασει φιλοι παμφαγοι και δεν καταλαβαν διαφορα! Υπαρχουν απομιμησεις καθε ειδους κρεατος, αλλαντικου κτλ, απλως απο ενα σημειο και μετα δε σου λειπουν πλεον σαν υφη και γευση και η γκαμα σου γινονται οι φυτικες τροφες. Αν θελω λιχουδιες, μπορω να φτιαξω απο καρμποναρα με κρεμα γαλακτος, κανελονια γεμιστα με λαχανικα και τυρια, σνιτσελ μανιταριων, τηγανιά μανιταριων, κεφτεδακια ή σουτζουκακια φακης, σουσι με λαχανικα αντι ψαρικα, μακαρονια με κιμα σογιας και "τυρι", ολα πραγματικα νοστιμα και το λενε και φιλοι μας που δεν ειναι vegan! Πιο απλα, οσπρια σε διαφορες μορφες για πρωτεϊνη (αρακας με αγκιναρες ΛΑΤΡΕΙΑ), μπολικα λαχανικα ωμα ή ψημενα, συνδυασμος τροφων που εχουν σιδηρο (πχ σπανακι) μαζι με βιτ C (λεμονι, πιπερια κτλ), υδατανθρακες που τρωμε ολοι (μακαρονια, ρυζι, πατατουλα, γλυκοπατατα κτλ), φρουτα, ξηροι καρποι και σποροι! Εγω καλυπτομαι και με αυτη τη γκαμα, αλλα θελω και τις βρομιες μου, χαχα!

Ο αντρας μου φτιαχνει καταπληκτικο γυρο απο φιλετα σογιας ή μανιταρια, φοβερο τζατζικι με φυτικο γιαουρτι που εχει ιδια γευση με το ζωικο, μεχρι και ταραμοσαλατα με φυκι αντι ψαρι! Ευτυχως αγαπαει την κουζινα, εγω ειμαι σχεδον μονο για να δοκιμαζω :P

Αντε, ολες μαζι θα εχουμε ωραια νεα να μοιραστουμε στις 5 του μηνα!! Η αναμονη γινεται ευκολοτερη ετσι! Θα αρχισω κ εγω να κοιταω εισιτηρια μπας και παω τελη Φλεβαρη το ταξιδακι, μαζι σου :)

Α! Έχεις και τον άντρα μαζί....εγώ αν του έλεγα να προσπαθήσουμε έστω...

Είναι το πρώτο σου παιδάκι?


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πρωτο! Αλλα η δευτερη εγκυμοσυνη.. Η πρωτη δυστυχως δεν προχωρησε, ηταν παλινδρομη και χασαμε το εμβρυακι 8 εβδομαδων τον Ιουνιο. Στις 4/2 θα ηταν η ΠΗΤ μου, αλλα τωρα σκεφτομαι οτι στις 5 θα δω το μωρακι μου και νιωθω πολυ τυχερη και χαρουμενη :)

Το δικο σου πρωτο;;


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Antila είπε:

Ναι το πρωτο! Αλλα η δευτερη εγκυμοσυνη.. Η πρωτη δυστυχως δεν προχωρησε, ηταν παλινδρομη και χασαμε το εμβρυακι 8 εβδομαδων τον Ιουνιο. Στις 4/2 θα ηταν η ΠΗΤ μου, αλλα τωρα σκεφτομαι οτι στις 5 θα δω το μωρακι μου και νιωθω πολυ τυχερη και χαρουμενη :)

Το δικο σου πρωτο;;

Είχα και γω μια αποβολή τον Ιούνιο...είχα ΠΗΤ 17-2. Ήταν τέλεια αποβολή 5η βδομάδα. Σοκ για μένα...

Γι'αυτό και φοβάμαι τόσο...ο γιατρός μου είναι και ψείρας...

Αφού πάω σε ταβέρνες και τη βγάζω με φέτα και πατάτες...:oops:


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, DaphneD είπε:

Σας ευχαριστω πολυ ολες κοριτσια!!! Με το καλο κ τα δικα σας μωρακια!!!

@t1t1n4k1 γνωριζω τους αμαξαδες φυσικα! Να φανταστω θα γεννησεις Αλεξανδρουπολη? Το πρωτο μου το ειχα γεννησει εδω Κομοτηνη...αλλα τωρα δεν ξερω ακομα...

@Koulouri καλα αποτελεσματα στην αυχενικη!!! Μπορει κ εσυ να εισαι τυχερη κ αν και νωρις ακομη να φανει το φυλο...εγω απο την αυχενικη το ειχα δει απλα τωρα το επιβεβαιωσαμε! Γερα να ειναι!!! Ετσι κ αλλιως κ το αντιθετο φυλο να ηταν θα χαιρομασταν λιγοτερο? Δε νομιζω!!!

Οχι Ξάνθη θα γεννήσω. Ειμαι ευχαριστημένη απο την πρώτη μου κορη. Της Κομοτηνής πως ήταν? Γτ δεν εχω ακούσει τα καλύτερα γενικα για το νοσοκομείο. 


XKqxiAb.jpgXKqxp2.png

29TYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια , διαβάζω τα νεακια σας αλλά δεν προλαβαίνω να γράφω γιατι τρέχω συνεχώς για διαφορά που προκύπτουν συνεχώς και τρέχουμε ...φαίνεται πως 05/02 θα έχουμε πολλα νεακια μιας και  εγω τότε εχω ραντεβού και 21/3 εχω τον ανατομικό .

Προχθες ένιωσα και ενα φτερούγισμα μέσα στην κοιλιτσα και φυσικά τρελάθηκα γιατι κατάλαβα ότι ήταν απο το ζουζούνακι που θέλει να δώσει και αυτό το παρον:-D

αντε περιμένω να αρχίσουν οι γερές κλωτσιές για να το ευχαριστιέμαι καλύτερα ...καλό απόγευμα σε όλες 

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια!μόλις μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε ότι θα με δει στις 5 φεβρουαρίου!!έως τώρα είμαστε 5 ή 6 κορίτσια εκείνη τη μέρα!

βασικά τον πήρα τηλέφωνο γιατί έχω πολλά υγρά σε σημείο να φοράω συνέχεια  σερβιετάκι και να έχω  πολλά υγρά και στο σκούπισμα!!(συγγνώμη για την περιγραφή)

και εγώ ως πρωτάρα και άσχετη φοβήθηκα μήπως  είναι υγρά από τον σάκο αλλά ο γιατρός με διαβεβαίωσε ότι δεν είναι από εκεί και ότι είναι απόλυτα φυσιολογικά.έχετε κι εσεις??


wyp6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλες τις μέλλουσες και ήδη μανούλες. Είμαι και γω μαμά Ιουλίου του 2018 με πητ 21/7 αλλά θα μπω σίγουρα πιο νωρίς λόγω καισαρικης. Έχω τρία αγοράκια και πάω στο τέταρτο και είμαι πολύ χαρούμενη. Ευτυχώς οι εμετό έχουν ελαττωθει και έχω πάρει τα πάνω μου. 


Exd0p3.pngm8Dap3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , xnoudaki είπε:

γεια σας κορίτσια!μόλις μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε ότι θα με δει στις 5 φεβρουαρίου!!έως τώρα είμαστε 5 ή 6 κορίτσια εκείνη τη μέρα!

βασικά τον πήρα τηλέφωνο γιατί έχω πολλά υγρά σε σημείο να φοράω συνέχεια  σερβιετάκι και να έχω  πολλά υγρά και στο σκούπισμα!!(συγγνώμη για την περιγραφή)

και εγώ ως πρωτάρα και άσχετη φοβήθηκα μήπως  είναι υγρά από τον σάκο αλλά ο γιατρός με διαβεβαίωσε ότι δεν είναι από εκεί και ότι είναι απόλυτα φυσιολογικά.έχετε κι εσεις??

Κ εγώ έχω πολλά υγρά κ ειδικά  Μόλις κουραστώ λίγο παραπάνω Αλλά το θεωρώ φυσιολογικό κ το μικρο είχα. Τώρα με έπιασαν κάτι σουβλιες  για 5 λεπτα κ τρελάθηκα ευτυχως πέρασε!

5 ραντεβού Κ εγώ του ραντεβού θα γινει


4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...