Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Ιουλίου 2018


Recommended Posts

15 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

@Antila εμένα τα χέρια μου είναι σκασμένα σε μεγάλο βαθμό...επίσης έχουν παντού κοκκινίλες, μοβ και καφέ σημάδια...είναι σαν καμμενα να το πω?!? Διαβασα για τη χολοσταση και λεει δεν εμφανιζεις εξανθηματα...απλα εχεις εντονη φαγουρα. Δεν εχεις κατι τετοιο...μην κανεις σαν και μενα και χαλας την υπεροχη περιοδο που ζεις!!!

Ειμαι σιγουρη πως δεν ειναι ουτε δερματιτιδα...απλα πολλες φορες στην εγκυμοσυνη το δερμα επηρεαζεται ευκολα!!!

Σχετικα με τα δικα μου...η παθολόγος ειπε δερματιτιδα...τωρα θα δω τι θα πει και ο γιατρος αυριο...

Δεν πιστευω πως ειναι κατι... η αληθεια ειναι οτι τα πλενω συχνα και τοτε ερεθιζονται ακομα περισσοτερο! Βάζω μονο μια κρέμα χεριων χωρις αρωμα απο το φαρμακειο μου την εδωσαν..φαγουρα δεν εχω...εχω ομως τσουξιμο καθως εχουν εμφανισει και γρατζουνιες...αστα δραμα! Σιχαινομαι τα ιδια μου τα χερια :?

 

 

Σ ευχαριστω κοριτσι μου, με ξεαγχωσες πολυ!! Θα ρωτησω φυσικα το γιατρο, αλλα δεν ξυνομαι καθολου ευτυχως, μονο τη στιγμη που βγαινουν, κ μετα τιποτα! Απλως παραμενουν τα σπινθουρακια μετα!

Εσενα πρεπει να τα ζοριζει ακομη πιο πολυ το συχνο πλυσιμο, ειναι καλυτερα να τα ενυδατωνεις με την κρεμουλα, οπως κανεις, ωστε να μην προλαβαινουν να σκανε. Τσουξιμο ακουγεται λογικο να εχεις αφου εχουν κανει πληγες και σκασιματα, εχει τυχει να το παθω στο παρελθον καθαρα απο το κρυο και ηταν δραμα, σε καταλαβαινω. Η γενικοτερη ενυδατωση θα σε βοηθησει πολυ λογικα, πινε νερακι οσο μπορεις :) !

Κοριτσιαααα, ξυπνησα σημερα το πρωι ανασκελα (συνηθως κοιμαμαι στο πλάι αριστερα) και βλεπω την κοιλια μου αριστερα απ τον αφαλο σκληρη κ φουσκωμενη, και δεξια ήταν μαλακη και αδεια! Ηταν creepy γιατι δεν το εχω ξαναδει και παραξενευτηκα, ζουληξα το σημειο, δεν μετακινηθηκε, παρεμεινε σκληρο σαν μπαλιτσα! Και μετα σηκωθηκα να παω τουαλετα και ηρθαν ολα στη θεση τους! Νομιζω για πρωτη φορα ειδα εξωτερικη κινηση απο το μωρο :wub::wub::eek: ! Υποθετω οτι το ειχε παρει ο υπνος σε εκεινη τη γωνια και μετα που σηκωθηκα το ξυπνησα και πηγε παλι στο κεντρο, χαχαχα!

Ραντεβου ολες σημερα εδω, να πουμε τα νεα απο τα ραντεβου! Θετικες σκεψεις και ολα θα ειναι τελεια! :)


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 935
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

έχει έρθει η κουνιάδα μου από την παρα προηγούμενη παρασκευή ήδη είναι 8 ημέρες και την φιλοξενώ χωρίς να με ενημερώσει και ούτε λέει πότε θα φύγει- ο άντρας δεν την ρωτάει για να μην την προσβάλλει και εγώ βράζω στο ζουμί μου- έχω και νευράκια από την εγκυμοσύνη και έχω και αυτήν μές στη μεση- τι να κάνω?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εμείς μόλις γυρίσαμε ολα Καλά κ όλα ροζ! Άρχισα σίδηρο γτ δε τρώω Καλά κ ρώτησα τι να κάνω με τις ξινιλες κ δυστυχώς υπομονή μόνο!θα με ξανα δει στις 20 γτ 21 αν είμαστε καλά φεύγουμε!

  • Μου αρέσει 1

4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites

τι ωραία νέα @stroumf1989!;

κι εγώ το απόγευμα στις 17:30 έχω ραντεβού και ανυπομονώ!θα πάτε κανένα ταξιδάκι?

άντε με την σειρά να γράφετε τα ωραία σας νέα σήμερα που έχουμε πολλές ραντεβού.

@angeliki1979 ρώτα διακριτικά και διπλωματικά τι έχει κατά νου να κάνει, τι πρόγραμμα έβγαλε..εδώ υπό κανονικές συνθήκες κουράζεσαι να έχεις τόσες μέρες φιλοξενούμενο πόσο μάλλον σε τέτοια κατάσταση...  

 

 


wyp6p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Antila είπε:

Σ ευχαριστω κοριτσι μου, με ξεαγχωσες πολυ!! Θα ρωτησω φυσικα το γιατρο, αλλα δεν ξυνομαι καθολου ευτυχως, μονο τη στιγμη που βγαινουν, κ μετα τιποτα! Απλως παραμενουν τα σπινθουρακια μετα!

Εσενα πρεπει να τα ζοριζει ακομη πιο πολυ το συχνο πλυσιμο, ειναι καλυτερα να τα ενυδατωνεις με την κρεμουλα, οπως κανεις, ωστε να μην προλαβαινουν να σκανε. Τσουξιμο ακουγεται λογικο να εχεις αφου εχουν κανει πληγες και σκασιματα, εχει τυχει να το παθω στο παρελθον καθαρα απο το κρυο και ηταν δραμα, σε καταλαβαινω. Η γενικοτερη ενυδατωση θα σε βοηθησει πολυ λογικα, πινε νερακι οσο μπορεις :) !

Κοριτσιαααα, ξυπνησα σημερα το πρωι ανασκελα (συνηθως κοιμαμαι στο πλάι αριστερα) και βλεπω την κοιλια μου αριστερα απ τον αφαλο σκληρη κ φουσκωμενη, και δεξια ήταν μαλακη και αδεια! Ηταν creepy γιατι δεν το εχω ξαναδει και παραξενευτηκα, ζουληξα το σημειο, δεν μετακινηθηκε, παρεμεινε σκληρο σαν μπαλιτσα! Και μετα σηκωθηκα να παω τουαλετα και ηρθαν ολα στη θεση τους! Νομιζω για πρωτη φορα ειδα εξωτερικη κινηση απο το μωρο :wub::wub::eek: ! Υποθετω οτι το ειχε παρει ο υπνος σε εκεινη τη γωνια και μετα που σηκωθηκα το ξυπνησα και πηγε παλι στο κεντρο, χαχαχα!

Ραντεβου ολες σημερα εδω, να πουμε τα νεα απο τα ραντεβου! Θετικες σκεψεις και ολα θα ειναι τελεια! :)

Αχου...δεν εχω δει ποτε κατι εξωτερικο...

Ειμαι στην 20η βδομαδα και ακομα μονο φουσκες και ελαφριες κινησεις νιωθω...χτες κατι ενιωσε και ο αντρας μου...

Ζυγιστηκα και ευτυχως πηρα μονο ενα κιλο σε 2 μηνες...Ειχα παρει βεβαια πριν μεσα σε 2 μηνες 4 :shock:

Θα γινω μπαλονι...εχει αρχισει και φαινεται με ολα η εγκυμοσυνη... ειιιιιμαι καλα!

@xnoudaki καλη επιτυχια....απολαυσε το μωρακι σου...και γω κατα τις 9 θα παω...ειμαι παλι αγχωμενη...αλιμονο!

@angeliki1979 γιατι δεν του μιλας ξεκαθαρα? Προσωπικα θα το ειχα ηδη συζητησει με τον αντρα μου. 

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

Και μετά σου λέει η εγκυμοσύνη είναι απο η πιο ωραία περίοδος στη ζωή μιας γυναίκας... τέτοιο άγχος ούτε στον εχθρό μου... προς το παρόν είμαι σε αναζήτηση γιατρού, περιμένω να μου απαντήσει και ο γιατρός που έκανα την εξωσωματική, για μια γνώμη παραπάνω. Είμαι 13+6, πες στην αρχή της 14ης εβδομάδας, αλλά λόγω προηγειθήσας καισαρικής  με βλέπω τέλος Ιουλίου να μου κλείνουν ραντεβού, πρώτα ο Θεός (μιας και λεφτά για vbac δεν υπάρχουν δυστυχώς)...

Link to comment
Share on other sites

μόλις ήρθα σπίτι κορίτσια μου.πήγα μετά την εξέταση για το καθιερωμένο καφεδάκι μετά από καλή εξέταση!όλα μια χαρά με το μπεμπάκι μου το οποίο έίναι και κοριτσάκι :mad:

που είστε οι υπόλοιπες?

  • Μου αρέσει 2

wyp6p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xnoudaki είπε:

μόλις ήρθα σπίτι κορίτσια μου.πήγα μετά την εξέταση για το καθιερωμένο καφεδάκι μετά από καλή εξέταση!όλα μια χαρά με το μπεμπάκι μου το οποίο έίναι και κοριτσάκι :mad:

που είστε οι υπόλοιπες?

Και άλλο κοριτσάκι...είναι η χρονιά μας.

Με το καλό...

Είμαι στην αναμονή για να μπω στο γιατρό :-P


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και εμείς όλα καλα σήμερα και μάλλον όπως είχε δείξει και στην αυχενική μάλλον ειναι κοριτσάκι ....εγω βασικά χάρηκα που ειναι όλα καλά.... όλα καλα και με τις άλλες κοπέλες εύχομαι και καλό βράδυ σε όλες. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κι απο μενα!! Χτες δεν προλαβα να μπω! Χαιρομαι πολυ που ηρθατε ολες με ομορφα νεα και με κοριτσακια, χιχιχι!

Κι εμείς όλα καλά, μια βδομάδα μεγαλύτερο ως συνήθως το μπεμπάκι (από 16+2 βγήκε 17+2), είναι 190 γραμμαρια, είδαμε πολύ όμορφη κοιλίτσα, μπουτάκια, χεράκια κτλ :) αλλα φυλο καθαρά δεν είδαμε! Πετύχαμε τον ποπό γυρισμένο ανάποδα και ψάχναμε, είδαμε ένα εξόγκωμα που θα μπορούσε λέει να είναι είτε το όσχεο είτε τα χείλη του αιδοίου, αλλά εγώ και ο σύντροφος μου είδαμε αρκετά πρησμένο το σημείο για να είναι αιδοίο! Πάντως ουτε πουλάκι δεν είδαμε ξεκάθαρα και έτσι μένουμε στο 50-50, πάμε για σίγουρα σε 3 βδομάδες πάλι (Δευτέρα 26/2)! Το ένστικτό μου εν τω μεταξυ είναι τόσο βεβαιο οτι έχω αγοράκι (όχι προτίμηση, καθαρά διαίσθηση), που αν μου πουν τελικα κοριτσάκι θα εκπλαγώ, χαχα!

Σήμερα έκανα εξετάσεις αίματος μετά από 1,5 μηνα, και είναι ολα οκ εκτός από μια απότομη βουτιά στον αιματοκρίτη (από 40 πήγε 35) και μια αυξηση στον θυρεοειδή που δεν ξαναείχα ποτέ, πήγε 3,77 και ανησύχησα λίγο. Ο γιατρός είπε ότι δεν είναι κακός ο αιματοκρίτης, κ με καθησύχασε με τον θυρεοειδή ότι θα τον ρυθμίσουμε και ότι συχνά συμβαίνει στην κύηση. Το ίδιο είπε και οικογενειακός φίλος παθολόγος που ρώτησα. Ξεκινάω από αύριο ένα χαπάκι Τ4 των 50 mg τη μέρα, και εξέταση πάλι σε 3 βδομάδες να δούμε. Αντισώματα θυρεοειδούς είχα οκ, απλώς η προηγούμενη μέτρηση ήταν 2,5 και δεν περίμενα τέτοια αύξηση. Ελπίζω να ρυθμιστει, δεν έχω ξαναπάρει ποτε Τ4! Σάκχαρο ευτυχώς καλά, 0.85, και 4.7 η γλυκοζυλιωμένη (όρια 4-6)! Ξέρετε τι είναι αυτή; Τι δείχνει ακριβώς; Και το CRP επίσης; Πρώτη φορά μου το έγραψε, εχω 0,5 με φυσ. τιμες <5 αν θυμάμαι καλά!

Ξεχασα και κατι ακομη να αναφερω, που μου απεδειξε τελικα ποσο κακο κανει το στρες στα μωρακια μας! Πάντα πριν το γιατρο ανεβαζω πιεση, και ευτυχως μονο τοτε! Χτες μου βρηκε 14,5 τη μεγαλη :shock:. Με μαλωσε εννοειται, αλλα εγω τη μετραω κ στο σπιτι κ ειναι παντα νορμαλ, αρα φταιει η ενταση κ το αγχος του ραντεβουπιστευω! Λοιπον, πριν πεσουν οι παλμοι μου και ηρεμησω, ακουσαμε την καρδουλα του μωρου κ εκανε αλλοιωσεις το καημενο, και εριξε καπως τους παλμους του. Σε λιγα δευτερολεπτα που πηρα βαθια ανασα κ ηρεμησα, επανηλθε τελεια κ η καρδουλα του! Λοιπον, πηρα μεγαλο μαθημα χτες! Μονο ηρεμια, ελεγχος του αγχους και οσο γινεται πιο χαλαρα, γιατι επηρεαζεται αμεσα το μωρακι μας και περναει εντονο στρες μαζι μας. Και δεν του αξιζει!! :wub: Στο επομενο ραντεβου θα κανω οοοο,τι μπορω να ειμαι κουλ, για να δουμε!


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2018 at 1:47 ΜΜ, angeliki1979 είπε:

έχει έρθει η κουνιάδα μου από την παρα προηγούμενη παρασκευή ήδη είναι 8 ημέρες και την φιλοξενώ χωρίς να με ενημερώσει και ούτε λέει πότε θα φύγει- ο άντρας δεν την ρωτάει για να μην την προσβάλλει και εγώ βράζω στο ζουμί μου- έχω και νευράκια από την εγκυμοσύνη και έχω και αυτήν μές στη μεση- τι να κάνω?

 

Αγγελικη, τελικα τι εγινε; Εμαθες ποτε θα φυγει η κουνιαδα;


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Antila είπε:

Γεια σας κι απο μενα!! Χτες δεν προλαβα να μπω! Χαιρομαι πολυ που ηρθατε ολες με ομορφα νεα και με κοριτσακια, χιχιχι!

Κι εμείς όλα καλά, μια βδομάδα μεγαλύτερο ως συνήθως το μπεμπάκι (από 16+2 βγήκε 17+2), είναι 190 γραμμαρια, είδαμε πολύ όμορφη κοιλίτσα, μπουτάκια, χεράκια κτλ :) αλλα φυλο καθαρά δεν είδαμε! Πετύχαμε τον ποπό γυρισμένο ανάποδα και ψάχναμε, είδαμε ένα εξόγκωμα που θα μπορούσε λέει να είναι είτε το όσχεο είτε τα χείλη του αιδοίου, αλλά εγώ και ο σύντροφος μου είδαμε αρκετά πρησμένο το σημείο για να είναι αιδοίο! Πάντως ουτε πουλάκι δεν είδαμε ξεκάθαρα και έτσι μένουμε στο 50-50, πάμε για σίγουρα σε 3 βδομάδες πάλι (Δευτέρα 26/2)! Το ένστικτό μου εν τω μεταξυ είναι τόσο βεβαιο οτι έχω αγοράκι (όχι προτίμηση, καθαρά διαίσθηση), που αν μου πουν τελικα κοριτσάκι θα εκπλαγώ, χαχα!

Σήμερα έκανα εξετάσεις αίματος μετά από 1,5 μηνα, και είναι ολα οκ εκτός από μια απότομη βουτιά στον αιματοκρίτη (από 40 πήγε 35) και μια αυξηση στον θυρεοειδή που δεν ξαναείχα ποτέ, πήγε 3,77 και ανησύχησα λίγο. Ο γιατρός είπε ότι δεν είναι κακός ο αιματοκρίτης, κ με καθησύχασε με τον θυρεοειδή ότι θα τον ρυθμίσουμε και ότι συχνά συμβαίνει στην κύηση. Το ίδιο είπε και οικογενειακός φίλος παθολόγος που ρώτησα. Ξεκινάω από αύριο ένα χαπάκι Τ4 των 50 mg τη μέρα, και εξέταση πάλι σε 3 βδομάδες να δούμε. Αντισώματα θυρεοειδούς είχα οκ, απλώς η προηγούμενη μέτρηση ήταν 2,5 και δεν περίμενα τέτοια αύξηση. Ελπίζω να ρυθμιστει, δεν έχω ξαναπάρει ποτε Τ4! Σάκχαρο ευτυχώς καλά, 0.85, και 4.7 η γλυκοζυλιωμένη (όρια 4-6)! Ξέρετε τι είναι αυτή; Τι δείχνει ακριβώς; Και το CRP επίσης; Πρώτη φορά μου το έγραψε, εχω 0,5 με φυσ. τιμες <5 αν θυμάμαι καλά!

Ξεχασα και κατι ακομη να αναφερω, που μου απεδειξε τελικα ποσο κακο κανει το στρες στα μωρακια μας! Πάντα πριν το γιατρο ανεβαζω πιεση, και ευτυχως μονο τοτε! Χτες μου βρηκε 14,5 τη μεγαλη :shock:. Με μαλωσε εννοειται, αλλα εγω τη μετραω κ στο σπιτι κ ειναι παντα νορμαλ, αρα φταιει η ενταση κ το αγχος του ραντεβουπιστευω! Λοιπον, πριν πεσουν οι παλμοι μου και ηρεμησω, ακουσαμε την καρδουλα του μωρου κ εκανε αλλοιωσεις το καημενο, και εριξε καπως τους παλμους του. Σε λιγα δευτερολεπτα που πηρα βαθια ανασα κ ηρεμησα, επανηλθε τελεια κ η καρδουλα του! Λοιπον, πηρα μεγαλο μαθημα χτες! Μονο ηρεμια, ελεγχος του αγχους και οσο γινεται πιο χαλαρα, γιατι επηρεαζεται αμεσα το μωρακι μας και περναει εντονο στρες μαζι μας. Και δεν του αξιζει!! :wub: Στο επομενο ραντεβου θα κανω οοοο,τι μπορω να ειμαι κουλ, για να δουμε!

Καλημέρα!! Συμπάσχω! Έκανα Κ εγώ τις εξετάσεις ο αιμοτοκριτης έκανε βουτιά ενώ στη προηγούμενη εγκυμοσύνη ήταν τελείως μέχρι το τέλος η βιταμίνη d3 επίσης  κ τ ζάχαρο τιμημένο 110 κ μ βρηκε κ μύκητες . Τ ζάχαρο τ τσέκαρα μόνη σπίτι κ ήταν τυχαίο έχω 70 κ για όλα τα άλλα άρχισα αγωγή!!! 

Τ crp  είναι αν υπάρχει κάποια μόλυνση στο οργανισμό.  Ο θυροειδης όντως θέλει κ εγω πίνω με τ4 ξεκίνησα.  


4UAUp3.png
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Antila είπε:

Αγγελικη, τελικα τι εγινε; Εμαθες ποτε θα φυγει η κουνιαδα;

 

πρίν από 51 λεπτά , stroumf1989 είπε:

Καλημέρα!! Συμπάσχω! Έκανα Κ εγώ τις εξετάσεις ο αιμοτοκριτης έκανε βουτιά ενώ στη προηγούμενη εγκυμοσύνη ήταν τελείως μέχρι το τέλος η βιταμίνη d3 επίσης  κ τ ζάχαρο τιμημένο 110 κ μ βρηκε κ μύκητες . Τ ζάχαρο τ τσέκαρα μόνη σπίτι κ ήταν τυχαίο έχω 70 κ για όλα τα άλλα άρχισα αγωγή!!! 

Τ crp  είναι αν υπάρχει κάποια μόλυνση στο οργανισμό.  Ο θυροειδης όντως θέλει κ εγω πίνω με τ4 ξεκίνησα.  

καλημέρα ούτε αυτή δεν ξέρει πότε θα φύγει περιττό να σας πώς ότι τα άκουσε ο σύζυγος γιατί αυτός έπρεπε να φέρει τα πράγματα στην θέση τους- εγώ αν μιλήσω θα γίνω κακιά και εφόσον δέχτηκα να ερθεί δεν μπορώ να κάνω κάτι- το θέμα είναι να μην δεχτείς αλλά δεν περίμενα ότι θα κάτσει 15 μέρες χωρίς να με ενημερώσει κανείς- λογικά το σκ θα φύγει και μετά δεν ξαναμπαίνει κανείς -

σχετικά με την θυροειδή Antila και εμένα μου αυξήθηκε και παίρνω μεγαλύτερο χάπι για να  να κατεβάσω την  TSH γιατί δεν κάνει για το μωράκι και επίσης πρέπει να κάνω κάθε μήνα TSH για να την ελέγχω -

επίσης η CRP δείχνει φλεγμονη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...