Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Γειά σας κορίτσια...

      Συγχαρητηρια σε οσες ειστε εγκυουλες ευχομαι να πανε ολα ηρεμα και ομορφα οπως μας αξιζει μετα απο οσα περνάμε!!!!!

      Καλή δύναμη στα κορίτσια που προσπαθούν ή είναι στην αναμονή χοριακης! 

      9η ημέρα σήμερα μετά την 8η εμβρυομεταφορα, έκανα τεστ εγκυμοσυνης που δείχνει πιο νωρίς και μου έβγαλε γραμμη αλλά πολύ αχνη. Το θετικό της ιστορίας είναι οτι στα τόσα χρόνια πρώτη φορά στις τόσες εξωσωματικές + προσπάθειες μόνοι μας είδα γραμμή σε τεστ εγκυμοσυνης...το λες και ιστορική στιγμή 😆. Το αρνητικό ειναι οτι για να έχω 9η ημέρα τόσο αχνη γραμμη αυτό σημαίνει σιγουρα χαμηλή χοριακη 😔... Έχω ξαναπάρει χοριακες 5-15 που θεωρούνται γκρίζα ζώνη και πάντα έπεφταν....Χοριακη θα κανω τη Δευτέρα....

      Καλημέρα και συγχαρητήρια! Εγώ ένατη μέρα,χθες δλδ,είχα χοριακη 58 και όπως είπε ο γιατρός είναι λίγο χαμηλή.Αυριο έχω επαναληπτική και θέλουμε να διπλασιαστεί.. Ποιο τεστ έκανες εσύ?από πόσες μονάδες δείχνει?Σου εύχομαι μια μεγάλη χοριακη τη Δευτέρα και μια ακόμα μεγαλύτερη την Τετάρτη ❤️

Cafe Σεπτέμβριος 2011


Συντονιστής Org

Recommended Posts

Κορίτσια ευχάριστω πολυ

και εγω εύχομαι να μην είναι κάτι απλά η μαια με τρόμαξε πολυ μου είπε να το εω μην είναι κάποιος πολυποδας αύριο θα πάρω την γυναικολογο να μου πει ποτε να πάω θα σασ πω τι εγινε μολισ παω σταματησε το αιμα με το ποσταντ δεν έχω παει καθόλου μετα την γέννα..... μια ηεριοδος μια οι ιωσεις....όχι απο αμέλεια αλλα πραγματικά έκλεισα δυο ραντεβού μέχρι τώρα και τα ακυρωνα για όλους αυτούς τους λόγους.

Ζωή είναι σίγουρο πως έχουμε αλλεργεια η παιδιατρος μας αλλαξε πέντε υποαλλεργικα γάλατα μέχρι τώρα γιαυτο μου έδωσε την κρέμα ha Αλλα όταν είχαμε πάρει το γάλα Ha Πάλι είχε αλλεργεια.δυο χρόνων μπορείς να κανείς στο μωρο τεστ και να δεις τελικά σε τι έχει αλλεργεια προς το παρόν κάνω πειράματα.....δυστυχώς το καλο είναι πως η κρέμα έκανε μόνο εκζεμα και τπτ άλλο με τα προηγούμενα γάλατα είχε και συγκαμα .το εκζεμα ας πούμε πως το παλεύουμε με μια κρέμα που έχει πολυ λίγο κορτιζονη αλλα δεν έχω άλλες επιλογές....τουλάχιστον δεν έχει τόσο πολυ φαγούρα αν και το μέτωπο του είναι πάντα γεμάτο γρατζουνιες.

Ο μπουλουκος με την κρέμα δεν τα πολυ παει καλα του αρέσει πολυ αλλα δεν μπορει να περιμένει την επόμενη κουτάκια οπότε βάζει τα κλάματα στην μέση του φαγητού δεν έμαθε ακόμη να τρωει ο καλός μου για να φάμε λίγη κρεμουλα την βάζουμε και την βγάζουμε δεκα φορές την κουτάλια αλλα έχει πλάκα.

Σήμερα τον βρήκα στο πορτ μπεμπε μπρουμυτα και γέλουσα μονη μου πολυ γιατί κουνουσε το κεφάλι πάνω κάτω και θυμήθηκα κάτι σκυλάκια που βάζαμε στα αυτοκίνητα παλιά με ελαττηριο και κουνουσαν με τους κραδασμούς το κεφάλι τα θυμάστε?

ΚΑλημερα!!!!

ΤΙ κανετε?

Εμεις εδω ολοι καλα!!!!Ενα προβληματακι με τον υπνο της μικρης εχουε οπως παντα αλλα ολα καλα κατα τα αλλα.....

Νινη-κυριακη μετα τους 9 μηνες με ραστ τεστ μπορεις να δεις αν ο μικρος εχει καπου αλλεργια!!!!!

οταν εχεις καπου αλλεργια η καλυτερη θεραπεια ειναι η αποχη!!!!!γι αυτο κρεμα αφου βγαζει εστω και εκζεμα κανονικα δεν θα επρεπε να του δινεις...οπως και γαλα αφου βγαζει κατι εστω και μικρο πρεπει να το αλλαξεις.....ρωτα την γιατρο σου γιατι δεν δοκιμαζετε κατι με πληρως υδρολυμενη την πρωτεινη του γαλακτος?

Νινη -Κυριακη συγνωμη αν επεμβενω συνεχεια....Απλα γνωριζω το ζορι....ειμαστε κοντα 3 χρονων και αντι να πεφτει η αλλεργια ανεβαινει....ΚΑνουμε πλεον αποχη απο τα παντα και αρχιζω να πιστευω οτι ισως το εχουμε για μια ζωη.....:-(:-(:-(

Καλησπέρα σε όλες.Νινι κυριακη ελπίζω να'ναι ολα καλα!

Κορίτσια εγω βρίσκομαι σε μια τρέλα γιατί μετακομίζουμε,βρηκαμε ενα καλυτερο διαμέρισμα γιατι αυτο που ημασταν είχε πολλά προβλήματα και πρέπει μεσα σε λιγες μερες να γινουν ολα, καθαρισμα ,μετακομιση κλπ κλπ...:mad::-x:?:Και εκτός αυτού εχουμε και την προετοιμασια του γάμου-βάφτιση που θα γίνει 20 Μαιου...αφηστε εχω αγχωθεί γιατί και με ττο μωρό είναι συγκεκριμένες οι ώρες που μπορώ να κανω καμιά δουλειά!

Κατα τ'αλλα με προβληματίζει και κατι με το μικρό μου, τις τελευταίες μερες μου βγάζει πολλες γουλιές μετα τα γευματα, και στο γάλα και στην κρεμούλα.Λέτε να είναι καμία ίωση ή κρύωμα?Αααα να τονισω ότι ποτέ δεν είχαμε προβλημα με γουλιές.Ούτε οταν ηταν νεογέννητο.

Ελσακι πηρες τον γιατρο?Οι γουλιες μπορει να σημαινουν πολλα πραγματα....ή που τρωει πιο πολυ απο οτι πρεπει οποτε βγαζει το περισσευμα ή που κατι του πεφτει βαρυ και δεν μπορει να το χωνεψει ή ακομα και αλλεργια σε κατι....

Βγαζει σε ολα τα γευματα γουλιες ή μονο στην κρεμα?

πιστευω βεβαια οτι ειναι το δευτερο για να μην σε τρομαζω και σε λιγο καιρο ισως το συνηθισει ο οργανισμος του και να ειναι καλα.....ΟΠως και να εχει εγω θα επαιρνα τηλ τον γιατρο μου...

Μετακομιση ε?Εμεις την καναμε οταν ηταν 1 ετους ο μικρος και ζοριστηκαμε πολυ!!!!φανταζομαι εσυ!!!δεν εχεις κανενα να σε βοηθήσει?


an1cF0ueg3D1210OTQ1NjZvfDg4OTk4M2RhfFRoZW8gaXM.gif

an1cJVi-O6k1210NzIzNjMxfDEzNDU1NTZsamF8TXkgc3dlZXQgQnV0dGVyZmx5IGlz.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια,

Ζωή εμένα η παιδιατρος μου είπε ραστ τεστ δυο χρόνων και η ξαδερφη μου που είχε θέμα με την μικρή της σε αλλο παιδιατρο τότε το έκανε συγκεκριμένα στον Άγιο Λουκά.παρόλα αυτα σε έντονες περιπτώσεις μπορείς και ένα χρόνων αλλα τα αποτελέσματα δεν θα είναι σίγουρα τα σωστά.μου είπε επίσης πως απο την ώρα που βάζει κιλακια έχει όρεξη και όλα αυτα δεν είναι τόσο έντονο το πρόβλημα το εκζεμα δεν φεύγει αλλα είναι μου είπε σε μικρο στάδιο άλεργιας ο μικρός και προσπαθούμε να μην έχει ούτε αυτο αν τα καταφέρουμε έχει καλώς αν όχι στα δυο θα κάνουμε ραστ τεστ και δεν πωσ μπορούμε να πούμε πως είναι η τροφή η αιτια που εχει εκζεμα αλλα και τα αφρολουτρα και το πλυντήριο και τα μαλινα και τα βαμβακερα.

Και η Κυριακή είχε εκζεμα αλλα δεν μου είχε αλλάξει γάλα και τώρα βγάζει που και που δεν είναι κάτι το εκζεμα πίνει κανονικά γάλα.

Το πρόβλημα με τον μπουλουκο ήταν το συγκαμα αυτο προβλημάτισε αρχικά την γιατρο και μου αλαξε πέντε γάλατα και ευτυχώς συγκαμα πλέον δεν έχουμε απο τότε που ξεκινήσαμε τα υποαλλεργικα.τώρα πίνει χωρίς λακτοζη.

Εμένα πάλι με προβληματίζουν τα πράσινα κακα αλλα την παιδιάτρο την βλέπω πολυ χαλαρή γιαυτο συνέχεια της το λέω....όταν είναι άρρωστος Κάνει κίτρινα και όταν είναι καλα πράσινα αντίθετα.αλλα είδα εδω στο φόρουμ πως είναι το μόνο μωρο που είναι έτσι....τι να πω.???

Κάνατε ραστ τεστ?είναι λίγο ζόρι.θέλει να κανείς και εισαγωγή εγω μόνο που το σκέφτομαι....με πιάνει τρέλα εύχομαι να μην χρειαστεί.

Σήμερα μιλούσα με μια συνάδελφο του άντρα μου που το παιδι της είχε άλεργια στο γάλα πολυ έντονη και του έδωσε χωρίς οδηγίες του παιδιατρου γάλα......άλλο και τούτο σκέφτηκα....αλλα παρολα αυτα δεν έκανε άλεργια και συνεχίζει κανονικά.

αύριο θα πάω στην γυναικολογο άντε να μου φύγει και αυτο το άγχος......


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

Ελσακι και εμένα έβγαζε η Κυριακή μικρές γουλιτσες αν είναι πάνω απο τρεις τέσσερις μέρες να το πεις στον γιατρο σου και να μετράς σε ποσά γεύματα το Κάνει μέσα στην ημέρα θα σου το ρωτησει ο γιατροσ λογικα .κανένα κρυωματακι θα είναι

Εμένα βρε κορίτσια εκεί που κομαται ήρεμος ξυπνάει και θέλει παιχνίδια....και είχα μια νυστά χθες είχα Κάνει τσουρέκια και είχα γίνει πτώμα....τι το ήθελα....μουρμουριζα όλο το βράδυ και ο αντρασ μου για κακή μου τύχη δεν ξυπνουσε έβαζα το μωρο δίπλα στο αυτί του μπάς και με λυπηθει και παίξει λίγο μαζι του αλλα τπτ!!!!!

Άντε καλο μας βράδυ κουτουλαω απο τώρα!!!!


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

Εμ νινη -Κυριακη τι τα ηθελες τα τσουρεκια?????

Και εμεις σημερα στις 5:30 στο ποδι ειμασταν με χαρες και τραγουδια!!!!!!

Λοιπον ραστ τεστ δεν ειναι κατι....Δεν ξερω τι εννοεις εισαγωγη και τετοια.....Εγω τον πηγα σε μικροβιολογο που ειδικευεται στα παιδια του πηρα αιμα και μετα απο 3-4 μερες ειχαμε αποτελεσματα......1 ετους αυτα....Στα 2 ξανακαναμε και η αλλερια ειχε ανεβει!!!!!Γι αυτο επιμενω πληρης αποχη!!!!

Και εμεις απο βαρος και υψος αλλο τιποτα!!!!Πιαδι 4 χρονων μοιαζει.....Ομως βγαζαμε σπυρακια γυρω απο τα χειλια και καμια φορα πετουσαμε και απο καμια ατοπικη δερματιτιδα!!!Ετσι και εμεις δεν υποψιαστηκαμε τιποτα στη αρχη...θηλαζα κιολας και αποχη δεν εκανα απο γαλακτωκομικα...Και το καημενο εκανε κακα με βλεννες....Τιποτα εμεις...Θα κρυωσε λεγαμε....απο γουλιες δεν το συζητω χαμος.....φυσιολογικα τα βρισκαμε....να μην στα πολυλογώ το καταλαβαμε 6 μηνων που του εδωσα γαλα σε σκονη κανονικο και μας εβγαλε σπυρακια γυρω απο το στομα που μετα απο μιση ωρα εξαφανιζονται.....

αυτο μονο και τις ατοππικες οπως ξαναειπα αραια και που.....

Λοιπον με αποχη απο γαλακτωκομικα εφασε 2 χρονων και αντι να μειωθει αυξηθηκε

τωρα ειμαστε στη κατηγορια 2....

κοψαμε και το μοσχαρι....Βασικα το πιο δυσκολο απο ολα ειναι οτι τις περισσοτερες φορες αν εχεις στο γαλα αλλεργια εχεις και σε αλλα φαγητα...Εμεις ας πουμε εχουμε και στο αυγο και στη ντοματα......

Τελοσπαντων να μην σε πρηζω...ο Καθε γιατρος εχει τα δικα του....Απλα με αγχωνουν αφανταστα πολυ οι αλλεργιες!!!!!Θα μου πεις και τι δεν σε αγχωνει εσενα.....:tongue::tongue::tongue:

χαχαχα τι να κανω......

Καλη επιτυχια αυριο με το γυναικολογο....Ελπιζω να μην ειναι τιποτα που μαλλον δεν ειναι.....περιμενουμε ομως νεα σου!!!!

καληνυχτα!!!!!


an1cF0ueg3D1210OTQ1NjZvfDg4OTk4M2RhfFRoZW8gaXM.gif

an1cJVi-O6k1210NzIzNjMxfDEzNDU1NTZsamF8TXkgc3dlZXQgQnV0dGVyZmx5IGlz.gif

Link to comment
Share on other sites

εμεις βγαλαμε κοκκινιλεσ και σπυρακια στην κοιλια μαλλον απο το αφρολουτρο...τι λετε?πηρα το γιατρο ειπε να το αλλαξουμε και να δουμε...αχ

α γουλιες ελσακι θυμασαι που ελεγα και για εμας?την παλλινδρομηση την ειδατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!Χθες μιλησα με την παιδίατρο , μου είπε οτι είναι σχετικα αργα στους εξι μηνες να μας κάνει παλλινδρόμηση,μπορεί να ειναι καμία ιωση του γαστρεντερικού μου είπε γιατι κυκλοφορούν πολλες τέτοιες ιώσεις και γαστρεντεριτιδες(ευτυχως δε φτασαμε εκει).Μειωσαμε τις ποσοτητες των γευμάτων:γάλα 150 μλ και με μια μεζουρα λιγότερη, κρεμα 100 μλ και φρουτο ενα σκετο φρουτο καθε φορα.Και τον παρακολουθούμε αν κάνει εμετο η διάρροια. μπορω να πω οτι βελτιωθηκε πολυ η κατασταση, μειωθηκαν οι γουλιες στο ελαχιστο, 1-2.

Fine εσας ποτε εμφανιστηκαν?

Ελπίζω να ηταν ιωσουλα η κρυωματακι και να περασει...θα δω πως θα παει.

Ρε κορίτσια υπάρχει περίπτωση να τον πειράζουν τα φρουτα,οι ινες?Γιατι ετρωγε και αρκετη φρουτοκρεμα


E0adp3.png
Link to comment
Share on other sites

ελσουλα είναι βαριά για το στομαχακι τους τα φρούτα στο ρεψιμο μετα το φαγητο κρατά το μωρο περισσότερη ώρα όρθιο και αυτο πιάνει επισεις αν φοβάσαι το βράδυ βάλε κάτι κάτω απο το κρεββατακι στα δυο πόδια όπως βιβλία να είναι πιο ψηλά το κεφάλι του αν και νομίζω μπορείς και μαξιλάρι πλέον.

Πήγα στην γυναικολογο μου έχω τελικά μια μικρη κυστηη μου έδωσε για δέκα μέρες ορμονες και μόλις σταματήσω θα έχω πάλι αίμα βαρέθηκα το αίμα ......τεσπα κατα τα αλλα όλα καλα εκανα και παπ επιτέλους.

Ζωή αυτο που έκανες για την αλλεργία απο όσο μου είπε η ξαδερφη μου γιατί με την παιδιάτρο δεν φτάσαμε ως εκει είναι πως με μια αίματος δεν φαίνεται σε τι ακριβώς έχει άλεργια με το ραστ τεστ κανείς εισαγωγή χορηγούν στο παιδι με όρο ύποπτες ουσίες και παρακολουθούν για ένα εικοσιτετράωρο σε πια ουσία έχει άλεργια και τα συμπτώματα και φυσικά για όσα του βάλουν υπάρχει και αντίδοτο αυτα για το ραστ τεστ τα διάβασα και εδω στο φόρουμ επίσης ο δικός της παιδιατρος δεν τσυνηστουσε να κάνουν στο παιδι αιαματος για ήταν άδικος κόπος.στον Άγιο Λουκά που το κάνανε δεν επιτρέπετε να είναι και οι δυο γονείς μέσα μόνο η μάνα και να παρακολουθεί συνέχεια το παιδι.μακαρι πάντως να είναι ανακριβείς οι πληροφορίες που μου έδωσε και να είναι μόνο μια απλή εξέταση αίματος.με αγχωσες όμως γιατί πολλα απο τα συμπτώματα μοιάζουν και εμένα έχουν βλεενες τα κακα του αλλα είναι και αρρωστουλησ και εχει και πολυ ξηροδερμια στα ποδια και το καλσικο εκζεμα στο μετωπο που δεν λεει να φυγει.την Τρίτη θα πάμε πάλι για εμβολο εύχομαι να είναι όλα καλα και με το ρυζαλευρο και με το γάλα γιατί είναι πολυ άγχος αυτές οι αλλεργίες πραγματικά


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

ελσουλα είναι βαριά για το στομαχακι τους τα φρούτα στο ρεψιμο μετα το φαγητο κρατά το μωρο περισσότερη ώρα όρθιο και αυτο πιάνει επισεις αν φοβάσαι το βράδυ βάλε κάτι κάτω απο το κρεββατακι στα δυο πόδια όπως βιβλία να είναι πιο ψηλά το κεφάλι του αν και νομίζω μπορείς και μαξιλάρι πλέον.

Πήγα στην γυναικολογο μου έχω τελικά μια μικρη κυστηη μου έδωσε για δέκα μέρες ορμονες και μόλις σταματήσω θα έχω πάλι αίμα βαρέθηκα το αίμα ......τεσπα κατα τα αλλα όλα καλα εκανα και παπ επιτέλους.

Ζωή αυτο που έκανες για την αλλεργία απο όσο μου είπε η ξαδερφη μου γιατί με την παιδιάτρο δεν φτάσαμε ως εκει είναι πως με μια αίματος δεν φαίνεται σε τι ακριβώς έχει άλεργια με το ραστ τεστ κανείς εισαγωγή χορηγούν στο παιδι με όρο ύποπτες ουσίες και παρακολουθούν για ένα εικοσιτετράωρο σε πια ουσία έχει άλεργια και τα συμπτώματα και φυσικά για όσα του βάλουν υπάρχει και αντίδοτο αυτα για το ραστ τεστ τα διάβασα και εδω στο φόρουμ επίσης ο δικός της παιδιατρος δεν τσυνηστουσε να κάνουν στο παιδι αιαματος για ήταν άδικος κόπος.στον Άγιο Λουκά που το κάνανε δεν επιτρέπετε να είναι και οι δυο γονείς μέσα μόνο η μάνα και να παρακολουθεί συνέχεια το παιδι.μακαρι πάντως να είναι ανακριβείς οι πληροφορίες που μου έδωσε και να είναι μόνο μια απλή εξέταση αίματος.με αγχωσες όμως γιατί πολλα απο τα συμπτώματα μοιάζουν και εμένα έχουν βλεενες τα κακα του αλλα είναι και αρρωστουλησ και εχει και πολυ ξηροδερμια στα ποδια και το καλσικο εκζεμα στο μετωπο που δεν λεει να φυγει.την Τρίτη θα πάμε πάλι για εμβολο εύχομαι να είναι όλα καλα και με το ρυζαλευρο και με το γάλα γιατί είναι πολυ άγχος αυτές οι αλλεργίες πραγματικά

k εμενα εχει ξηροδερμια στα ποδια κ στο προσωπακι μου κανει μερικες φορες αλλα οχι μεγαλη εκταση στο προσωπο. επισης στην αρχη κ εμεις ειχαμε απειρες γουλιες. εγω παντως εχω πολλες αλλεργιες. οκ ολα τα παιδια εχουν αλλεργιες, οι αλλεργιες στα φαγητα ομως ειναι λιγο ζορικες εγω δεν εχω σε φαγητα. τις ατοπικες δερματιτιδες φοβαμαι δε θελω με τιποτα να μου εμφανισει η μικρη. εχει μια φιλη μου κ το θεωρω πολυ χαλια για το παιδι.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

k εμενα εχει ξηροδερμια στα ποδια κ στο προσωπακι μου κανει μερικες φορες αλλα οχι μεγαλη εκταση στο προσωπο. επισης στην αρχη κ εμεις ειχαμε απειρες γουλιες. εγω παντως εχω πολλες αλλεργιες. οκ ολα τα παιδια εχουν αλλεργιες, οι αλλεργιες στα φαγητα ομως ειναι λιγο ζορικες εγω δεν εχω σε φαγητα. τις ατοπικες δερματιτιδες φοβαμαι δε θελω με τιποτα να μου εμφανισει η μικρη. εχει μια φιλη μου κ το θεωρω πολυ χαλια για το παιδι.

το ολα τα παιδια ηταν υπερβολικο, πολλα παιδια ηθελα να πω, αρα δεν ειναι απιθανο να εμφανισουν κ τα δικα μας, γενικα οι αλλεργιες αλλαζουν μορφη κ καποιες εξαφανιζονται, καποιες εμφανιζονται με την παροδο των χρονων. εμενα μου εξαφανιστηκαν αλλεργιες που ειχα μικρη κ μου εμφανιστηκαν αλλες κ επισης πλεον τις εκδηλωνω διαφορετικα.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

νινη-κυριακη περαστικα σου καταρχην!!!!!Αντε να τελειωνεις και με αυτη την ταλαιπωρια!!!!

Καταρχην αν ειναι αρρωστος θα εχει βλεννες λογικο στα κακα του.....Αν ομως εχει συνεχεια βλεννες τοτε ισως να ειναι αλλεργια.....Δεν θελω ομως να σε αγχωνω ρε....πραγματικα...Απλα προσπαθω να σε ενημερωσω συμφωνα με αυτα που εχω μαθει μεχρι τωρα για τις αλλεργιες γιατι και εγω μαυρα μεσανυχτα ειχα στην αρχη.....

Λοιπον για τις αλλεργιες εχουμε το ραστ τεστ που γινεται με εξεταση αιματος και τους λες θελω να δω αν εχουμε αλλεργια στο γαλα στο αυγο και ξερω εγω σε οτι υποπτευεσαι.....Εκει βγαινουν αποτελεσματα με μια κλιμακα 6 βαθμων...εμεις ειμαστε στο γαλα στο 2 δηλαδη αυξημενη αλλεργια και στο αυγο στο 3 υψηλη.....Επισης ελεγχουν και το IGE που ειναι ενα στοιχειο που σου δειχνει ποσο αλλεργικος εισαι γενικοτερα.....Υπαρχουν οι non-IGE αλλεργιες και οι IGE οι οποιες και μπορει να προκαλεσουν αλλεργικο σοκ ενω οι non IGE οχι....Για να παθεις βεβαια αλλεργικο σοκ πρεπει να εχεις αλλεργια στο βαθμο 6 ετσι?δεν παθαινεις στα καλα καθουμενα.....να μην σε κουραζω η σοβαρη αλλεργια οντως σχετιζεται με το να μην παιρνεις βαρος και γενικοτερα με το να σταματαει η αναπτυξη....παρολα αυτα μια μικρη αλλεργια μπορει να μεγαλωσει .....Υστερα υπαρχουν τα δερματικα prick τεστ που ειναι κατι σταγονες που σου τις δοκιμαζουν στα χερια με μια αρφιτσα και αν κοκκινισει το δερμα σου σημαινει οτι σε αυτο το πραγμα εχεις αλλεργια.....και τελος υπαρχουν τα patch τεστ που δεν ξερω πως ακριβως γινονται αλλα γινονται στην πλατη με κατι αυτοκολλητα θα σε γελασω.....Αυτο που σου λεει η φιλη σου μαλλον ειναι η "προκληση" στην οποια κανεις εισαγωγη στο νοσοκομειο και σου χορηγουν μικρες ποσοτητες απο το αλλεργιογονο για να δουν την αντιδραση....Συνηθως γινεται στο γαλα η προκληση για να σου πουν πιο γαλα θα μπορουσε το παιδι να πιει....Εμεις δεν το εχουμε κανει...πινουμε ττο pepti της Almiron δεν εχει κανεν προβλημα οποτε δεν χρειαζεται να παμε και για προκληση...Τωρα βεβαια αν αυξηθει κι αλλο η αλλεργια του ποιος ξερει.....

Συνηθως μεχρι την λικια των 3ετων η αλλεργια εξαφανιζεται........

ΑΥτα εχω να πω...Ελπιζω να σε βοηθησα...και σου ξαναλεω δεν εχω σκοπο να σε αγχωσω καλα?

Τωρα για το εκζεμα που εχετε τι ειναι σπυρακια?

Δοκιμασε να το πλενεις με το νερο της avene κανει θαυματα μιλαμε!!!!δεν ειναι φαρμακο ενα απλο νερο σε σπρευ ειναι που ομως εμας μας εχει βοηθησει πολυ σε καθε ειδος σπυριου που εχουμε εμφανισει!!!!

Ελσουλα οι γουλιες σου σιγουρα δεν ειναι παλινδρομηση μην ανηχυσεις!!!!Αφου μειωθηκαν τωρα που μειωσατε την ποσοστητα μαλλον το παιδι σου βαριστομαχιαζε!!!!!:tongue::tongue::tongue:

Αυταααααααα

καληνυχτα!!!!!!!!!!!!


an1cF0ueg3D1210OTQ1NjZvfDg4OTk4M2RhfFRoZW8gaXM.gif

an1cJVi-O6k1210NzIzNjMxfDEzNDU1NTZsamF8TXkgc3dlZXQgQnV0dGVyZmx5IGlz.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ζωή η πρόκληση επιτρέπεται μετα τα δυο όσο για τις άλλες μεθόδους που λες είναι όλες ανακριβείς πριν τα δυο αυτο λέει η παιδιατρος μου...όπως και να έχει ούτε εγω θεωρω απαραίτητο να κάνω κάτι σε θέμα άλεργιας δεν υποφέρει το μωρο τρωει δεν κλαίει απο πονουσ στην κοιλιά απλά Κάνει πράσινα κακα και δεν έχει πάντα βλεννες τώρα τελευταία που είναι αρρωστουλης μπορει να οφείλεται σε πολλα μου είπε η παιδιατρος και έχει ένα εκζεμα στο μέτωπο δηλαδή πιστεύω πως αυτο με το συγκαμα ήταν το σημαντικό αφού μπορέσαμε και το εξαφανισμανε....

Είδατε την ώρα που γράφω........έχει πολλα κέφια ο δικός μου αυτη την στιγμή.....αναγκαστηκαμε και ανοίξαμε το καρότσι ούτε ρηλαξ θέλει ούτε τπτ τον έβαλα στο καρότσι και δεν κουναω καν αν τον βάλω στο ρηλαξ τσιριζει κουτουλαω αυτη την στιγμή.


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ξενυχταει ο μικρος ε?

Λοιπον Νινη κυριακη κανε αυτο που πιστευεις!!!!και φυσικα ακου την παιδιατρο σου σιγουρα κατι παραπανω ξερει απο εμενα......:tongue::tongue::tongue:

Απλα αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως ειναι δυνατον να ξερεις οτι το παιδι εχει αλλεργια και να συνεχιζεις να του δινεις το αλλεργιογονο......:confused::confused::confused:

Αυτη ειναι η μονη ενσταση μου.......

Εμεις Απριλιο παμε παλι για εξετασεις....Αντε να δουμε...τουλαχιστον να περασε στη ντοματα ή στα αυγα γιατι για το γαλα δεν το βλεπω ακομα.......:(:(:(

Οι Υπολοιπες που ειστε καλε??????Τι θα κανετε το τριημερο δεν ειπατε!!!Θα τα ντυσετε τελικα τα μωρακια σας????

Εμεις θα την ντυσουμε πεταλουδα!!!χεχεχε και θα παμε στο σπιτι των κουμπαρων μας που εχουν ενα μωρακι ακριβως στην ηλικια της μικρης....

Εντωμεταξυ την μικρη πλεον την βαζουμε σε ενα στρωματακι μικρο κατω στο πατωμα και οπου θελει να παει πηγαινει κατρακυλωντας.....χαχαχαχα

θελει πολυ προσοχη βεβαια γιατι μια φορα ειχε φτασει 2 βηματα εξω απο το στρωμα!!!Ηθελε να πιασει ενα παιχνιδι του μικρου.....:tongue::tongue::tongue:


an1cF0ueg3D1210OTQ1NjZvfDg4OTk4M2RhfFRoZW8gaXM.gif

an1cJVi-O6k1210NzIzNjMxfDEzNDU1NTZsamF8TXkgc3dlZXQgQnV0dGVyZmx5IGlz.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι ελσακι απο την αρχη ειχαμε με ξενο γαλα παλινδρομηση που του εδωσα για λίγο.αλλά μετα με το δικο μου και μονο που του εδωσα απο τοτε σταματησε.μετα τον ξαναεπιασε για τα καλα περιπου 3 μηνων...τωρα ειναι πολυ καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα πως είστε?

τι σαμπουαν και αφρόλουτρο χρησιμοποιείτε?εμεις σήμερα τα σκάσαμε στο φαρμακειο κανονικα...αγόρασα weleda αλλά από άλλα και άλλα είναι πολύ πιο "βιολογικό" και με λιγότερες χημικούρες...

πως πάνε οι μάσες σε όσες ξεκινήσατε στερεες?

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς έχουμε δερματίτιδα. Avene trixera για την ξηροδερμία και το γαλάζιο τζελ της Avene μας έδωσε ο παιδοδερματολόγος. και εμείς υποπτευόμασταν αλλεργία και κάναμε ραστ σε δημόσιο νοσοκομείο, είναι πανάκριβες και ακόμα δεν έχουν βγει μετά από 3 μήνες!! πάντως ο δερματολόγος μας είπε οτι τα ραστ μόνο όταν είναι αρνητικά είναι αξιόπιστα, αυτά είναι τα τελευταία νέα. Στο γάλα πάντως δεν έχει αλλεργία γιατί του έχω δώσει μια φορά και δεν είχε πρόβλημα. Αλλά είχαμε καθαρίσει και μετά το εμβόλιο που κάναμε πριν από 20 μέρες ξαναβγήκανε. εχουμε και γουλιές αλλά δεν είναι τίποτα...η παλλινδρόμηση δεν είναι πάθηση, και εφοσον θηλάζει δεν κάνω τίποτα


C5lUp3.pngMWF6p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...