Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Σεπτέμβριος 2011


Συντονιστής Org

Recommended Posts

Και εδω Αθηνα πολυ βροχη και 3 διακοπες ρευματος τις τελευταιες 3 ωρες εκ των οποιων η μια κρατησε 2 ωρες...τα νευρα μου!!!

Ρε και μας η πρωτη η παιδιατρος μας επαιρνε 50 και νταξει καλη ηταν αλλα δεν μπορω να πω οτι τα αξιζε ιδιαιτερα. Του γεροντα γιατρου του δινω ακομα μια ευκαιρια μονο και μονο επειδη δεν κουβεντιασα και πολυ μαζι του, να του πω τις αποψεις μου να μου πει κι αυτος κλπ. Παντως αν δω οτι δε μου κανει εχω φαει πακετο. Χλωμο το κοβω να βρω γιατρο να ταιριαζουν οι φιλοσοφιες μας. Αν ειχα την επιλογη θα ειχα εναν απλο παιδιατρο και εναν ομοιοπαθητικο αλλα...μηπως ξερει καμια σας να μου συστησει γιατρο υπερ του θηλασμου, υπερ των βιολογικων, υπερ της αυστηρης χορτοφαγικης διατροφης (βεγκαν), κατα των αντιπυρετικων, κατα της πολλης αποστειρωσης, κατα των τροφων σε σκονη εμ τι αλλο...αυτα πολλα ειναι?

oi περισσοτεροι γιατροι ειναι κατα της πολλης αποστειρωσης κ των πολλων αντιπυρετικων αλλα αν κ εμεις βαραμε τηλ για το παραμικρο σου λεει ασε να δωσω να τελειωνουμε μη γινει κ τπτ κ με τρεχει η τρελη. ειναι τοπ γνωστο οτι καλος δασκαλος ειναι αυτος που δινει πολλες φωτοτυπιες για το σπιτι, καλος γιατρος αυτος που θα ενδιαφερθει να σου δωσει φαρμακο να μην υποφερει το παιδακι σου. επισης ολοι οι γιατροι ειναι υπερ του θηλασμου αλλα μερικες θελουν να οδηγηθουν σε αποθηλασμο κ να ριξουν αλλου την ευθυνη οποτε μην ακους δεξια κ αριστερα τι λενε. τωρα με την ομοιοπαθητικη διαφωνω τους θεωρω τελειως ξεφτιλες τους ομ οιοπαθητικους. ας γινουν ερευνες κ πολυχρονα πειραματα κ μετα το συζηταμε. τελος με τη δικη σου διατροφη θα σου λεγα κανε οτι θες αλλα με τλου παιδιου κ τη δικη σου οσο θηλαζεις μην παιζεις. δε θυμαμαι σε ποια χωρα το παιδι θηλαζε ενος χρονου κ πεθανε. ο ιατροδικαστης μπουζουριασε κ μανα κ πατερα γτ το παιδι πεθανε λογω του οτι η μαμα ηταν βεγκαν κ θηλαζε κ το π[αιδι δεν επερνε αυτα που επρεπε.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα η πρωτη γιατρος που ειχαμε, για το θηλασμο, οταν ο μπεμπης ηταν 2 μηνων μου ειπε θηλαζεις ακοοοοομαααααα? Μπραβο εισαι καλη αγελαδιτσα! (ασχολιαστο) μαλλον δικιο εχεις για το οτι η γυναικα θελει να αποθηλασει αλλα και οι γιατροι δεν ενημερωνουν και δε βοηθανε ιδιαιτερα με το θηλασμο και καλα εμεις την ψαξαμε αλλα καποιες αλλες γυναικες που δεν το χουν τοσο πολυ μπορει να περιμενουν απ'το γιατρο να τις ενημερωσει...γιατι να τους τα σκανε αλλωστε? Μετα απο καθε εμβολιο μου ειχε πει να του δινω προληπτικα (!!!) ντεπον για να μην ανεβασει πυρετο! Ο δευτερος γιατρος μου με εκραξε...τι να πω? Οσο για τους ομοιοπαθητικους ειμαι υπερ γιατι αντιμετωπιζουν τον ανθρωπο σαν ολοτητα ψυχη και σωμα κι οχι σαν ενα τσουβαλι χημικες ενωσεις. Προσωπικα εχω κανει ομοιοπαθητικη στο παρελθον και με εχει βοηθησει εκει που η συμβατικη ιατρικη σηκωνε τα χερια. Και στην τελικη τα πειραματα ειμαστε εμεις οι ασθενεις και οι επιστημονες οι γιατροι...ετσι βγαινουν τα συμπερασματα χρονια τωρα ειτε με τη συμβατικη ειτε με την ολιστικη ιατρικη. Μην την υποτιμας επειδη ειναι καινουρια σχετικα μεθοδος. Επισης ειμαι υπερ του να υπαρχει συνεργασια μεταξυ των δυο πλευρων. Αν λες για το κοριτσακι στη Γαλλια, ηταν αρρωστο δεν πεθανε επειδη η μαμα του ηταν βιγκαν... υπαρχουν πολλα παιδια και ενηλικες οι οποιοι δεν εχουν βαλει ποτε στο στομα τους κρεας και ειναι υγειεστατοι...οργανωση στη διατροφη χρειαζεται και εξετασεις για να σιγουρευομαστε οτι δε μας λειπει τιποτα...δε θα επαιζα ποτε με την υγεια του παιδιου μου!

Εχω κατι νευρα σημερα με τον κωλοκαιρο......πως την παλευουνε στην Αγγλια???


nKWGp2.png
Link to comment
Share on other sites

βεγκαν τι ειναι βρε κοριτσια?

και εγω πιστευω οτι παρα πολλες δεν θελουν καθολου το θηλασμο...τους βολευει περισσοτερο να πασαρουν οι γιαγιαδες το μπουκαλι και εκεινες να κοβουν βολτες..δεν λεω αλλο να μην μπορεις για καποιο λογο και αλλο να μπορεις και να μη θηλασεις.εγω παντως θελω οσο παει και δεν γουσταρω επισης να του δωσω και κρεμες και ηδη ψαχνομαι.χθες μαλιστα το ειπα καιστο γιατρο.6 μηνες γεματους (τιποτα λιγοτερο) αποκλειστικο θηλασμο και μετα οχι κρεμες.εσεις τι θα δωσετε το απογευμα?εγω απο το φορουμ ειδα για παλι χορτοσουπες ή φρουτοκρεμα...δεν ξερω ακομα αν ειναι σωστο θα το ψαξω παλι.παντως μπισκοτοκρεμες και φαριν λακτε τιγκα στις ζαχαρες-χρωστικες-αγελαδινα γαλατα με τπτ!

σημερα καναμε 4 φορες εμετο...κακα λαχανι...τον λυπηθηκα το μωρο μου.παρολαυτα δεν μας εδωσε φαρμακο.μου ελεγε να τον παιρνω καθε μια ωρα τηλ...

Link to comment
Share on other sites

βεγκαν τι ειναι βρε κοριτσια?

και εγω πιστευω οτι παρα πολλες δεν θελουν καθολου το θηλασμο...τους βολευει περισσοτερο να πασαρουν οι γιαγιαδες το μπουκαλι και εκεινες να κοβουν βολτες..δεν λεω αλλο να μην μπορεις για καποιο λογο και αλλο να μπορεις και να μη θηλασεις.εγω παντως θελω οσο παει και δεν γουσταρω επισης να του δωσω και κρεμες και ηδη ψαχνομαι.χθες μαλιστα το ειπα καιστο γιατρο.6 μηνες γεματους (τιποτα λιγοτερο) αποκλειστικο θηλασμο και μετα οχι κρεμες.εσεις τι θα δωσετε το απογευμα?εγω απο το φορουμ ειδα για παλι χορτοσουπες ή φρουτοκρεμα...δεν ξερω ακομα αν ειναι σωστο θα το ψαξω παλι.παντως μπισκοτοκρεμες και φαριν λακτε τιγκα στις ζαχαρες-χρωστικες-αγελαδινα γαλατα με τπτ!

σημερα καναμε 4 φορες εμετο...κακα λαχανι...τον λυπηθηκα το μωρο μου.παρολαυτα δεν μας εδωσε φαρμακο.μου ελεγε να τον παιρνω καθε μια ωρα τηλ...

ax ψυχούλα μου περαστικά του του μικρούλη. εμενα μαλλον την προστατευσε το εμβολιο της γαστρεντεριτιδας κ παρολο που ειχε ο αντρας μου δεν κολλησε. το εχετε κανει εσεις το rotarix;;; βεγκαν ειναι αυτοι που οχι απλως δεν τρωνε κρεας ψαρι αλλα τιποτα ζωικης προελευσης οπως γαλα , αυγο κτλ κτλ. ουτε εγω θα δωσω ρυζαλευρο αν συμφωνει κ ο γιατρος αλλα αν μου πει οτι πρεπει θα τον ακουσω γτ τον εμπιστευομαι , τον εχω τσεκαρει κ ξερει κατι παραπανω απο μενα. γενικα κοροιδευει πολυ τα παχυσαρκα παιδια κ το κολλημα μας με το βαρος των παιδιων οποτε δε θα εκανε κατι που θα βλαψει το παιδι μου. θα του πω μηπως ξεκινησουμε απο λαχανικα γτ αν ξεκινησουμε φρουτα που ναι γλυκα μπορει μετα να μη θελει τα λαχανικα. επισης μου πε μονος του 6 μηνες θηλασμος κ μολις τους κλεισουμε μπαινουμε σε στερεες.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ζωή με τα γάλατα που ελεγα ξεκινήσαμε

Με αλμιρον κανονικό μετα πήραμε αλμιρον Ha υποαλλεργικο για οικογενειακό ιστορικό γιατί είχε συγκαμα και κολικους μετα φριζολακ Ac που είναι για κολικους και τέλος αλμιρον Fr αυτο το πίνει εδω και δεκαπέντε μέρες και χθες είδα για πρώτη φορα κιτρινα Κακα Τώρα το συγκαμα είναι ελάχιστο και το εκζεμα σχεδόν δεν υπάρχει.

Με το σχολείο το είδα αλλιώς....δεν μπορω να στερω απο την μεγάλη τους παιδοτοπους και το σχολείο η παιδιατρος μου ειπεΑν γίνει τρεια μηνών ο Μπεμπης να την στείλω αλλα όχι σε περιόδους με επιδημίες και έξαρση σε παιδικές αρρώστιες.ας μην τα κλείνουμε σε γυαλα τα παιδια....εμείς δεν κολλησαμε παιδικές αρρώστιες?καλα είναι να είναι γερά....αλλα ολα Είναι μέσα στο προγραμμα.

Για την παιδιάτρο εγω είμαι υπέρ ευχαριστημένη είναι λίγο απότομη γιατί δεν είναι Ελληνίδα αλλα Σηκώνει το κινητό της οπότε πάρω και αν δεν το ακούσει θα Σε πάρει πίσω και είναι παρακαλώ του ΙΚΑ και δεν πληρώνω αν πάω πρωι αν πάω απόγευμα είναι είκοσι και αν έρθει σπίτι τριάντα.την είχα και στην Κυριακή και είναι σούπερ είναι παρα πολυ υπέρ του θηλασμου και με ταΠροβληματα που είχα το είχε ψάξει πολυ να συνεχίσω τον θηλασμο αλλα δεν είχε βρει εναλακτικη τεσπα.....με τιςΚρεμες δεν τα έχει καλα ξεκινάει με σκετς φρούτα η αν θες ελάχιστο ρυζαλευρο μέσα για να μην είναι νερουλο και τα φρούτα ανα τρεις μέρες αλλάζεις φρούτο μπανάνα μήλο αχλαδι και μετα ολα Μαζί πορτοκαλί αν θυμάμαι καλα τον έβδομο μήνα περίπου και μερες Που μπορείς νΑ παρακολουθήσεις το παιδι καλα και σε μικρή ποσότητα αρχικά.


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα νυχιΑ κάθε ποτέ τα κόβεται?

Εμείς τα κόβουμε κάθε δυο μέρες και είναι το πρόσωπο του όλο σημάδια τωρα Έχει σημάδια και γύρω απο τον στόμα του απο την μανία του να βάλει τα χερια Μέσα.

Κανένα δοντακι φάνηκε σε καμία σας?


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

Τα νυχιΑ κάθε ποτέ τα κόβεται?

Εμείς τα κόβουμε κάθε δυο μέρες και είναι το πρόσωπο του όλο σημάδια τωρα Έχει σημάδια και γύρω απο τον στόμα του απο την μανία του να βάλει τα χερια Μέσα.

Κανένα δοντακι φάνηκε σε καμία σας?

καλα αυτο με τα νυχια δραμα η δικια μου δεν καθεται να της τα κοψω κ 2 μερες μου φαινεται πολυ νωρις θελω να χει μεγαλωσει το νυχι να το βλεπω για να το κοψω. τωρα εχει ανακαλυψει το κεφαλι της κ ολο το πιανει κ ξυνεται κ μια πολυ γλυκια συνηθεια οταν νυσταζει δλδ καθε μια ωρα της ερχεται νυστα τριβει με μανια τα ματακια της κ οταν ειναι σε πανικο φευγουν τα χερια παντου χτες εκανε ενα τεραστιο σημαδι απο ξυσια. εν τω μεταξυ το μεσημερι ειχα παρει τον αντρα μου τηλ οτι δεν αντεχω αλλο ολη μερα μ ενα παιδι να κλαιει κ το βραδυ που ηρθε κ την ειδε μου λεει ιιιιιιιιιι τι εκανες στο παιδι;;;; γενικα περα απ το οτι με θελει ολη την ωρα διπλα της κ τα χω παιξει ειναι πολυ γλυκο μωρο, κουτρουβαλαει δεξια αριστερα, τριβει τα ματακια τρωει με μανια οτι περασει απο το χερι της κ γελαμε με τον αντρα μου οτι φαντασοου να της παρεις παγωτο κ να το τρωει με τοση μανια, βαζει τα χερακια της στο στομα μου να της τα φιλαω κ γελαει, καθε μεσημερι κοιμομαστε αγκαλιτσα κ ειναι τελεια κ τελευταια δεν εχω καταλαβει τι ακριβως κανει αλλα οταν της λεω μαμα ανοιγοκλεινει το στομα μασωντας τον αερα μαλλον προσπαθει να πει μαμα γτ το ανοιγοκλεινει 2 φορες ειναι σουπερ αστεια. επισης ρε παιδια ειναι πανεμορφη δεν εχω δει πιο ομορφο μωρο κ δεν ειμαι κουκουβαγια ειναι παρα πολυ ομορφη δεν ξερω που μοιαζει εχει καταμπλε ματια ο μπαμπας της εχει πρασινα κ εγω καφε τα πηρε απ τους θειους της, ειναι αδυνατουλα κ πολυ κομψη κ το μουτρακι της δεν ειναι μπουλουκακι οπως των μωρων μονο κατι υπεροχα μαγουλακια εχει που ειναι τελεια να τα φιλας αλλα οχι πολυ μαγουλο λες κ το χεις φουσκωσει. ειναι πολυ μκαλο μωρο κ το αγαπαω παρα πολύ.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλμερα!!!!

Πως ξημερωθηκατε σημερα?

Εμεις ολα καλα!!!!

Fine εχω 3 μερες τωρα που κοιμιζω την μικρη μετα τις 10 και μαντεψε!!!!!!Ξυπναει ξανα στις 4!!!!!!!!!!!και μετα κλασσικα στις 7:30!!!!!

Δοκιμασε το και εσυ αν μπορεις!!!!

Καλα αυτο με το θηλασμο που πεθανε το παιδακι μου φαινεται πολυ παρατραωηγμενο!!!Αν οντως ειναι αληθινή ιστορια μαλλον το παιδακι καποιο αλλο προβλημα ειχε.....Εγω παντως ξερω οτι ασχετα με το τι τρωει η μαμα το μωρο οτι ειναι να παρει θα το παρει...Και ασβεστιο και σιδηρο και οτι χρειαζεται τελοσπαντων απο τον οργανισμο της μαμας του θα το παρει...Η μαμα θα ειναι αυτη που θα εχει προβλημα στο τελος....

Οσο για τους γιατρους ο καθενας εχει τα δικα του στανταρ και με βαση αυτα επιλεγει.....ΠΑντως blue planet με τη χορτοφαγια χρειαζεται πολυ προσοχη για ενα παιδακι που μεγαλωνει τοσο γρηγορα και οι αναγκες του ειναι πολυ μεγαλες.....

Νινη Κυριακη δεν ειμαι ουτε ειδικος ουτε θελω να σου υποδειξω κατι αλλα σιγουρα δεν εχετε δοκιμασει ολα τα γαλατα.....Και επιμενω με εσενα γιατι εγω την πατησα με τον μικρο μου που δεν ηξερα οτι ειχε αλλεργια μεχρι 6 μηνων και ακομα με τρωνε οι τυψεις....

Οσο για το παιδικο καλα κανεις και στελνεις τη μικρη...ΕΓω δεν ειμαι ακομη ετοιμη να αντιμετωπισω τις αρρωστιες....Και ειδικα σε ενα βρεφος.....Ξερω οτι θα του εκανε καλο ο παιδικος παρολα αυτα μικρος ειναι ακομα και εχει πολυ καιρο μπροστα του να χορτασει τα σχολεια!!!!!Προς το παρων πηγαινουμε σε εργαστηριο δημιουργικης απασχολησης και περνει μια γευση του τι εστι σχολειο.....Αληθεια πρωτη φορα παει η μικρη σου παιδικο? ολο αυτο το καιρο σου αρρρωστησε καθολου?Ο μικρος κολλησε?

Εγω φοβαμαι πως αν τον στειλω θα ειναι ενα χρονο ολοκληρο αρρωστος:(:(:(:(

Nefel η κορουλα σου για να το λες θα ειναι μια κουκλα!!!!!Οχι γιατι εισαι μανα της εγω πιστευω οτι υπαρχει αντικειμενικοτητα μεσα μας!!!!ΕΓω οταν γεννηθηκε ο μικρος μου πιστευα οτι ηταν για διαφημιση...και ακομα ειναι δηλαδη....:tongue::tongue::tongue:

Οσο για τη μικρη απλα πιστευω οτι ειναι πολυ γλυκια!!!!!!!!!!!


an1cF0ueg3D1210OTQ1NjZvfDg4OTk4M2RhfFRoZW8gaXM.gif

an1cJVi-O6k1210NzIzNjMxfDEzNDU1NTZsamF8TXkgc3dlZXQgQnV0dGVyZmx5IGlz.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα νυχια του τα κοβω την ωρα που κοιμαται και αν τα καταφερω. Και μεις τα αφηνουμε περισσοτερο να μακρυνουν και μεχρι να του τα κοψω με 'χει κανει ριγε. Πως γινεται να γρατζουναει μονο εμενα??? Δοντακι οχι ακομα.

Εγω παλι στην αρχη νομιζα οτι γεννησα γκομπλιν αλλα τωρα εχει τσιτωθει το δερματακι και εχει γινει πιο αφρατουλης και ειναι κουκλος!

Το μικρακι στη Γαλλια ηταν 11 μηνων και θηλαζε αποκλειστικα(!!!!!), ειχε χαμηλο βαρος για την ηλικια του, και ηταν αρρωστο (αν θυμαμαι καλα πνευμονια) και οι γονεις του αντιμετωπιζαν την αρρωστια με γιατροσοφια που διαβαζαν σε βιβλια. Το δικο μου συμπερασμα ειναι οτι οι τυποι ειχαν αποφασισει να ζησουν φυσικη ζωη και ο,τι χρειαζονται να το παιρνουν απ'τη φυση, οπως ζουσουν οι προπαππουδες μας. Ομως τοτε, τα παιδια πεθαιναν σαν τις μυγες γι αυτο εκαναν τοσα πολλα. Ωραια η επιστροφη στη φυση, αλλα θα μπορουσε να συνεργαστει με την επιστημη και την τεχνολογια για να μην εχουμε τετοια δραματα. Κατα τη γνωμη μου οι γονεις αυτοι εκαναν ενα ακραιο πειραμα με το παιδι τους. Δεν εφταιγε η χορτοφαγια, αυτη καθεαυτη αλλα ο συνδιασμος ολων των παραπανω. Βλεπεις το παιδι σου αρρωστο, ελλειποβαρες, κανεις μια διατροφη και δεν κανεις εξετασεις να δεις αν εχεις ολα τα θρεπτικα συστατικα που χρειαζεσαι και τρεφεις το παιδι 11 μηνων εσυ αποκλειστικα...αυτο ειναι ανευθυνοτητα!! Οταν ημουν 16 εκανα την πρωτη μου προσπαθεια να γινω βιγκαν και ετρωγα μονο πατατες και ψωμι...αυτο δεν ειναι διατροφη! Τωρα τρωω κρεας και πολυ μαλιστα και εχω ελλειψη σιδηρου.Και μαλιστα νομιζα οτι τρωω σωστα! Ο,τι μα ο,τι διατροφη και να κανουμε πρεπει να ελεγχουμε τι τρωμε για να ειμαστε υγειεις. Θελω να κανω τη μεταβαση αλλα με πολλη προσοχη, ηδη φτιαχνω προγραμμα για να ειμαι σιγουρη οτι λαμβανω ο,τι μου χρειαζεται. Οπως ειπε η νεφελ ΔΕΝ παιζουμε με την διατροφη των παιδιων μας. Επισης αν εχετε χρονο και διαθεση διαβαστε το βιβλιο του παπαβεντση 'για μια αλλη προσχολικη διατροφη' (δεν ειναι βιγκαν). Ειναι φθηνο περιπου 8μιση ευρω το πηρα. Αν θελετε να αποφυγετε τα διατροφικα λαθη που κανουν σχεδον ολοι οι γονεις διαβαστε το.

Φαιν βιγκαν ειναι αυτο που ειπε η νεφελ...καθολου ζωα και τα παραγωγα τους, καθολου ψαρια και θαλασσινα οπως επισης οχι ενδυση,υποδηση, αξεσουρ, καλλυντικα που εχουν φτιαχτει η περιεχουν ζωικα προιοντα η εχουν γινει πειραματα σε ζωα για να φτιαχτουν. Ελπιζω να μην ξεχναω κατι. Περαστικα στο ζουζουνακι σου!


nKWGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα νυχια του τα κοβω την ωρα που κοιμαται και αν τα καταφερω. Και μεις τα αφηνουμε περισσοτερο να μακρυνουν και μεχρι να του τα κοψω με 'χει κανει ριγε. Πως γινεται να γρατζουναει μονο εμενα??? Δοντακι οχι ακομα.

Εγω παλι στην αρχη νομιζα οτι γεννησα γκομπλιν αλλα τωρα εχει τσιτωθει το δερματακι και εχει γινει πιο αφρατουλης και ειναι κουκλος!

Το μικρακι στη Γαλλια ηταν 11 μηνων και θηλαζε αποκλειστικα(!!!!!), ειχε χαμηλο βαρος για την ηλικια του, και ηταν αρρωστο (αν θυμαμαι καλα πνευμονια) και οι γονεις του αντιμετωπιζαν την αρρωστια με γιατροσοφια που διαβαζαν σε βιβλια. Το δικο μου συμπερασμα ειναι οτι οι τυποι ειχαν αποφασισει να ζησουν φυσικη ζωη και ο,τι χρειαζονται να το παιρνουν απ'τη φυση, οπως ζουσουν οι προπαππουδες μας. Ομως τοτε, τα παιδια πεθαιναν σαν τις μυγες γι αυτο εκαναν τοσα πολλα. Ωραια η επιστροφη στη φυση, αλλα θα μπορουσε να συνεργαστει με την επιστημη και την τεχνολογια για να μην εχουμε τετοια δραματα. Κατα τη γνωμη μου οι γονεις αυτοι εκαναν ενα ακραιο πειραμα με το παιδι τους. Δεν εφταιγε η χορτοφαγια, αυτη καθεαυτη αλλα ο συνδιασμος ολων των παραπανω. Βλεπεις το παιδι σου αρρωστο, ελλειποβαρες, κανεις μια διατροφη και δεν κανεις εξετασεις να δεις αν εχεις ολα τα θρεπτικα συστατικα που χρειαζεσαι και τρεφεις το παιδι 11 μηνων εσυ αποκλειστικα...αυτο ειναι ανευθυνοτητα!! Οταν ημουν 16 εκανα την πρωτη μου προσπαθεια να γινω βιγκαν και ετρωγα μονο πατατες και ψωμι...αυτο δεν ειναι διατροφη! Τωρα τρωω κρεας και πολυ μαλιστα και εχω ελλειψη σιδηρου.Και μαλιστα νομιζα οτι τρωω σωστα! Ο,τι μα ο,τι διατροφη και να κανουμε πρεπει να ελεγχουμε τι τρωμε για να ειμαστε υγειεις. Θελω να κανω τη μεταβαση αλλα με πολλη προσοχη, ηδη φτιαχνω προγραμμα για να ειμαι σιγουρη οτι λαμβανω ο,τι μου χρειαζεται. Οπως ειπε η νεφελ ΔΕΝ παιζουμε με την διατροφη των παιδιων μας. Επισης αν εχετε χρονο και διαθεση διαβαστε το βιβλιο του παπαβεντση 'για μια αλλη προσχολικη διατροφη' (δεν ειναι βιγκαν). Ειναι φθηνο περιπου 8μιση ευρω το πηρα. Αν θελετε να αποφυγετε τα διατροφικα λαθη που κανουν σχεδον ολοι οι γονεις διαβαστε το.

Φαιν βιγκαν ειναι αυτο που ειπε η νεφελ...καθολου ζωα και τα παραγωγα τους, καθολου ψαρια και θαλασσινα οπως επισης οχι ενδυση,υποδηση, αξεσουρ, καλλυντικα που εχουν φτιαχτει η περιεχουν ζωικα προιοντα η εχουν γινει πειραματα σε ζωα για να φτιαχτουν. Ελπιζω να μην ξεχναω κατι. Περαστικα στο ζουζουνακι σου!

blue planet τα χω διαβασει κ εγω τα βιβλια του παπαβεντση κ μου αρεσαν παρα μα παρα πολυ. εμενα αυτο που δε μου αρεσει ειναι η υπερβολη οπου κ αν τη συναντω. κ η βεγκαν διατροφη ειναι υπερβολη κατα τη γνωμη μου, πριν γεννησω ετρωγα ελαχιστα κρεας δεν μου αρεσε η αν ετρωγα κρεας παντα με λαχανικα. τωρα εχω καταληξει να τρωω σχεδον καθε μερα κρεας με ζυμαρικα η ρυζι γτ δεν εχω τι να μαγειρεψω ολη την ωρα κ δεν προλαβαινω κιολας. Ποιος ειναι ο λογος να γινεις βεγκαν;;; λυπασαι τα καημενα τα ζωακια;;; υπερβολη αλλα οκ κ το γαλα τους γτ να μην το πιεις;;;; λογοι υγειας;;;; ολοι θελουμε να χουμε την υγεια μας κ ν μην υποφερουμε απο αρρωστιες αλλα το να καταφυγουμε στα ακρα για να μαστε υγιεις παλι το θεωρω ματαιοδοξια. εξαλλου η εποχη μας ειναι πειραγμενη απο παντου κ οτι κ να φας σκατα ειναι κ ψαρια κ λαχανικα. θα μου πεις βιολκογικα, οκ βιολογικα 4 αχλαδια 3,50 ευρω 3μισι ευρω τη μερα για να φαει απο ενα μονο φρουτο ο καθενας. κοκορευονται οι μαναδες οτι δινουν βιολογικα σδτο παιδι τους κ κανουν το καλυτερο για τα παιδια τους κ η διπλανη μανα δεν εχει τι να τα ταισει κ ξαφνικα εσυ (οχι εσυ συγκεκριμενα) που τα σκας στα βιολογικαδικα θεωρεισαι καλυτερη μανα. παρολα αυτα θα το συζητησω με τον παιδιατρο κ αν μου πει δωσε βιολογικα στο παιδι τι να κανω θα δωσω. προς το παρον ψωνιζω απο τη λαικη κ ελεγχω λιγο τα προιοντα να μην ειναι τερασδτια, τελεια γυαλιστερα, οι πατατες τα καροτα κ τα κρεμμυδια να μην ειναι θηβας, τα ψαρια να μην ειναι σολωμος , τονος κ αλλα μεγαλα που φερουν βαρεα μεταλα, να μην ειναι ιχθυοτροφειου κ γενικα μαγειρευω σπιτι, ζυμωνω, ανοιγω φυλλα οτι συτνηριτικα μπορω να αποφυγω τα αποφευγω. blue planet ειλικρινα μ ενδιαφερει να δω πως το σκεφτεσαι κ ελπιζω να μην εγινα αποτομη απλα αυτα τα ακουω παντου τελευταια κ θεωρω οτι εχουν γινει ενας ειδος μοδας που λπουτιζει κομπογιαννιτες γιατρους, κ δηθεν εμπορους βιολογικων που παιρνουν πιστοποιησεις για 200 κιλα βιολογικης φραουλας κ παραγουν 2 τονους κ αντε ελεγξε τους εσυ μετα γτ τπτ δεν ειναι απολυτα βιολογικο. εχουμε λαχανοκηπο κ δεντρα κ ξερω. τα βερυκοκα γινονται ολα μαζι κ μιλαμε για παρα πολλα κιλα κ αν δε τα φαμε σε μια βδομαδα το πολυ εχουν πιασει σκουληκια αυτο ειναι βιολογικο. ποιος πουλαει φρουτα με σκουληκια;;; κανεις , οι φραουλες τρωμε 2 μικρουλες φραουλιτσες τη μερα, μια σταλια.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καποιος μπορει να ειναι χορτοφαγος για λογους ηθικης, υγειας, περιβαλλοντικους η απλα επειδη δεν του αρεσει το κρεας. Εγω προσωπικα ειχα γινει και σκοπευω να ξαναγινω για ηθικους και περιβαλλοντικους λογους. Τα ζωα τα αγαπω και θεωρω οτι η ψυχουλα τους δεν ειναι κατωτερη απ'τη δικη μου γι αυτο δε θελω να τα τρωω. Οσο για το γαλα, το εχει φτιαξει η αγελαδιτσα για να ταισει το μωρο της (ακριβως οπως κανουμε εμεις αυτη τη στιγμη) αντ'αυτου της το παιρνουν για να το πουλησουν σαν μοσχαρακι γαλακτος και τη συνδεουν με μηχανημα που την αρμεγει συνεχεια δε πα να χει παθει μαστιτιδα και να υποφερει. Πραγματικα τα ζωα ειναι πολυ πιο εξυπνα και εξελιγμενα απ'οτι νομιζουμε. Ενδεικτικα αναφερω οτι το γουρουνακι εχει νοημοσυνη τριχρονου παιδιου!!! Πολλοι απο εμας αν βλεπαμε σε τι συνθηκες μεγαλωνουν τα ζωα αυτα και πως τους συμπεριφερονται δε θα τα ξαναβαζαμε στο στομα μας. Μιλαω παντα για μαζικη παραγωγη (δηλαδη για τα ζωα που προοριζονται για τον χασαπη μας, το σουπερ μαρκετ κλπ) και οχι τις κοτουλες της γιαγιακας στο χωριο. Τα βιολογικα ειναι αλλη ιστορια. Το να εισαι βιγκαν δε σημαινει οτι απαραιτητα τρως βιολογικα. Οι βιγκανς συνηθως τρωνε βιολογικα, γιατι απ'τη στιγμη που αποφασιζουν να ακολουθησουν μια διαφορετικη διατροφη, μπαινουν στη διαδικασια να ψαξουν τι ειναι αυτο που τελικα θα πεσει στο στομαχι τους. Το να εισαι βιγκαν δεν ειναι τοσο ακριβο οσο πιστευεται. Μπορεις να μη φας σογια η τοφου που ειναι ακριβα, αλλα φασολια η φακες. Εχεις δικιο σχεδον τα παντα (η μαλλον τα παντα) ειναι πειραγμενα, αλλα αλλο να τρως πχ κατι το οποιο εχει αμεσα εκτεθει σε φυτοφαρμακα κι αλλο κατι με κοπρια κι ας ειχαν γινει παλαιοτερα καλλιεργιες με χημικα στο ιδιο χωμα. Πιστευω ολοι καταλαβαινουμε τη διαφορα και οτι το βιολογικο ειναι καλυτερο. Το θεμα παραμενει η τιμη. Εγω προτιμω επισης τη λαικη και οποτε μπορω ψωνιζω βιολογικα. Επισης εχω ενα μικρο λαχανοκηπο. Οταν η μανα εχει την οικονομικη δυνατοτητα να δωσει βιολογικα ειναι υπεροχο...αυτο δεν την καθιστα καλυτερη μανα απο σενα πχ...και οταν κοκορευεται, κοκορευεται για τα λεφτα της! Εκμεταλευση με σκοπο το κερδος τωρα υπαρχει παντου, οχι μονο στα βιολογικα...εχεις σκεφτει ποτε ποσο χαλια τρεφονται και ζουνε τα ζωα για να αγοραζουμε το κρεας τους σε τοσο εξευτελιστικη τιμη?? η ποσο τεραστια ειναι το κερδη αυτων που πουλανε κρεας, γαλα κλπ.? αυτη η κοροιδια προς τον καταναλωτη γιατι δε σε εξοργιζει? και στην τελικη πιστευεις οτι υπαρχει παραγωγος βιολογικων προιοντων που ειναι πιο πλουσιος απ'τη νουνου πχ.? σιγουρα τα βιολογικα ειναι μοδα....τα παντα σ'αυτον τον κοσμο ειναι μοδα. Αλλα η μοδα της υπερκαταναλωσης κρεατος βλαπτει πολυ σοβαρα την υγεια και το περιβαλλον μας και ειναι σιγουρα μεγαλυτερη μοδα απ'τα βιολογικα. Ποτε δεν ετρωγε ο ανθρωπος τοσο πολυ κρεας. Παλια στα χωρια το κυριο γευμα τους ηταν τα λαχανικα και τα ζυμαρικα και ειχαν ενα μικρο κομματακι κρεας για μεζε. Τωρα συμβαινει το αντιθετο. Καταλαβαινω απολυτα για ποιο λογο τρως αυτον τον καιρο πολυ κρεας και γω σε μια παρομοια φαση ειμαι. Οσο γι αυτο που λες για τα βερυκοκα και τις φραουλες...ναι ετσι ειναι η φυση!!! Τα βερυκοκα που σκουληκιαζουν γρηγορα, ο ανθρωποι ανα τους αιωνες σκεφτηκαν να τα αποξηρανουν, να τα κανουν κομποστα και μαρμελαδα και να τα διατηρουν ετσι. Ετσι και ολα τα φρουτα και τη φραουλα, που ειναι τοσο ντελικατο φρουτακι...εμενα σαν αισθηση μου κανει να την τρωω σε μικρες ποσοτητες...δεν καταλαβαινω γιατι να παμε κοντρα στη φυση και να την αλλοιωσουμε με χημικα?? Btw εχω σπορους φραουλιας και ανυπομονω να φυτεψω!


nKWGp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καποιος μπορει να ειναι χορτοφαγος για λογους ηθικης, υγειας, περιβαλλοντικους η απλα επειδη δεν του αρεσει το κρεας. Εγω προσωπικα ειχα γινει και σκοπευω να ξαναγινω για ηθικους και περιβαλλοντικους λογους. Τα ζωα τα αγαπω και θεωρω οτι η ψυχουλα τους δεν ειναι κατωτερη απ'τη δικη μου γι αυτο δε θελω να τα τρωω. Οσο για το γαλα, το εχει φτιαξει η αγελαδιτσα για να ταισει το μωρο της (ακριβως οπως κανουμε εμεις αυτη τη στιγμη) αντ'αυτου της το παιρνουν για να το πουλησουν σαν μοσχαρακι γαλακτος και τη συνδεουν με μηχανημα που την αρμεγει συνεχεια δε πα να χει παθει μαστιτιδα και να υποφερει. Πραγματικα τα ζωα ειναι πολυ πιο εξυπνα και εξελιγμενα απ'οτι νομιζουμε. Ενδεικτικα αναφερω οτι το γουρουνακι εχει νοημοσυνη τριχρονου παιδιου!!! Πολλοι απο εμας αν βλεπαμε σε τι συνθηκες μεγαλωνουν τα ζωα αυτα και πως τους συμπεριφερονται δε θα τα ξαναβαζαμε στο στομα μας. Μιλαω παντα για μαζικη παραγωγη (δηλαδη για τα ζωα που προοριζονται για τον χασαπη μας, το σουπερ μαρκετ κλπ) και οχι τις κοτουλες της γιαγιακας στο χωριο. Τα βιολογικα ειναι αλλη ιστορια. Το να εισαι βιγκαν δε σημαινει οτι απαραιτητα τρως βιολογικα. Οι βιγκανς συνηθως τρωνε βιολογικα, γιατι απ'τη στιγμη που αποφασιζουν να ακολουθησουν μια διαφορετικη διατροφη, μπαινουν στη διαδικασια να ψαξουν τι ειναι αυτο που τελικα θα πεσει στο στομαχι τους. Το να εισαι βιγκαν δεν ειναι τοσο ακριβο οσο πιστευεται. Μπορεις να μη φας σογια η τοφου που ειναι ακριβα, αλλα φασολια η φακες. Εχεις δικιο σχεδον τα παντα (η μαλλον τα παντα) ειναι πειραγμενα, αλλα αλλο να τρως πχ κατι το οποιο εχει αμεσα εκτεθει σε φυτοφαρμακα κι αλλο κατι με κοπρια κι ας ειχαν γινει παλαιοτερα καλλιεργιες με χημικα στο ιδιο χωμα. Πιστευω ολοι καταλαβαινουμε τη διαφορα και οτι το βιολογικο ειναι καλυτερο. Το θεμα παραμενει η τιμη. Εγω προτιμω επισης τη λαικη και οποτε μπορω ψωνιζω βιολογικα. Επισης εχω ενα μικρο λαχανοκηπο. Οταν η μανα εχει την οικονομικη δυνατοτητα να δωσει βιολογικα ειναι υπεροχο...αυτο δεν την καθιστα καλυτερη μανα απο σενα πχ...και οταν κοκορευεται, κοκορευεται για τα λεφτα της! Εκμεταλευση με σκοπο το κερδος τωρα υπαρχει παντου, οχι μονο στα βιολογικα...εχεις σκεφτει ποτε ποσο χαλια τρεφονται και ζουνε τα ζωα για να αγοραζουμε το κρεας τους σε τοσο εξευτελιστικη τιμη?? η ποσο τεραστια ειναι το κερδη αυτων που πουλανε κρεας, γαλα κλπ.? αυτη η κοροιδια προς τον καταναλωτη γιατι δε σε εξοργιζει? και στην τελικη πιστευεις οτι υπαρχει παραγωγος βιολογικων προιοντων που ειναι πιο πλουσιος απ'τη νουνου πχ.? σιγουρα τα βιολογικα ειναι μοδα....τα παντα σ'αυτον τον κοσμο ειναι μοδα. Αλλα η μοδα της υπερκαταναλωσης κρεατος βλαπτει πολυ σοβαρα την υγεια και το περιβαλλον μας και ειναι σιγουρα μεγαλυτερη μοδα απ'τα βιολογικα. Ποτε δεν ετρωγε ο ανθρωπος τοσο πολυ κρεας. Παλια στα χωρια το κυριο γευμα τους ηταν τα λαχανικα και τα ζυμαρικα και ειχαν ενα μικρο κομματακι κρεας για μεζε. Τωρα συμβαινει το αντιθετο. Καταλαβαινω απολυτα για ποιο λογο τρως αυτον τον καιρο πολυ κρεας και γω σε μια παρομοια φαση ειμαι. Οσο γι αυτο που λες για τα βερυκοκα και τις φραουλες...ναι ετσι ειναι η φυση!!! Τα βερυκοκα που σκουληκιαζουν γρηγορα, ο ανθρωποι ανα τους αιωνες σκεφτηκαν να τα αποξηρανουν, να τα κανουν κομποστα και μαρμελαδα και να τα διατηρουν ετσι. Ετσι και ολα τα φρουτα και τη φραουλα, που ειναι τοσο ντελικατο φρουτακι...εμενα σαν αισθηση μου κανει να την τρωω σε μικρες ποσοτητες...δεν καταλαβαινω γιατι να παμε κοντρα στη φυση και να την αλλοιωσουμε με χημικα?? Btw εχω σπορους φραουλιας και ανυπομονω να φυτεψω!

μου άρεσε που άκουσα την πλευρά σου γτ ομολογουμένως κάποια πράγματα δεν τα χα σκεφτεί έτσι. εγω προπερσυ ειχα φαει κολλημα αφοτου ειδα τα ντοκυμαντερ του κουλογλου για το περιβαλλον κ τη διατροφη, παραμίλαγα λέμε ειχα πρηξει ολο τον κοσμο αλλα ρε παιδι μου κατέληξα οτι το απολυτο δε μου πάει, στο ειπα κ προηγουμένως κάνω οτι καλύτερο μπορώ. το περιβάλλον δε με πολυενδιαφέρει γτ (σορρυ που το λέω τόσο χύμα) γτ λιγο μπορω να επηρεάσω την τεράστια καταστροφή την οποία υπόκειται κ υπεύθυνη δεν ειμαι εγω. σου πα μπορω να επηρεασω αλλα λιγο. το κοστος του να προστατεψω το περιβαλλον ειναι πολυ μεγαλύτερο σε σχεση με το οφελος που θα προσφέρω. κ επειδη μιλάμε για μόδες υπαρχουν πολλες κυρατσες που ειναι vegan ,κανουν γιογκα, διαλογισμο, ειναι φιλάνθρωποι κ απ την αλλη εχουν 2 -3 πισινες μια στο κυριως σπιτι κ μια στο εξοχικο, οκ σηκωνω τα χερια. στη χιλη η ανθρωποι δεν εχουν να πιουν νερο κ δεν φταιω εγω που γεμιζω τη μπανιερα, φταινε τα εργοστασια δες τα ντοκυμαντερ του εξαντα κ θα καταλαβεις. εχουμε ξεφυγει κ πετανε το μπαλακι σ εμας να σωσουμε τον πλανητη. καπως ετσι γυρισαμε κ στο θηλασμο, φαινεται ακραιο αλλα δε το θεωρω παραλογο. υπάρχει ανεργια κ τωρα το καθεστως μας θελει σπιτι να ειμαστε καλες μανουλες , ενω τις προηγουμενες δεκαετιες που μας ηθελαν στην αγορα εργασιας ειχαν κανει τρελη πλυση αγκεφαλου για τη σκονη κ τη καλη που ειναι κ τι εμπλουτισμενη κ μπλα μπλα μπλα, κ μη μου πεις οτι δεν εχει αρχισει να γινεται κ μοδα ο θηλασμος. ειμαι δασκαλα κ ξαφνικα βλεπω εναν τρελο προσανατολισμο των βιβλιων στο περιβαλλον , κ το θεωρω υποκρισια εκ μερους της κυβερνησης. τι κανουν οι κυβερνησεις για την προστασια του περιβαλλοντος;;;


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο Μπεμπης μου έκανε πολυ εμετο απο χθες!!!!πρέπει να πονάει....κλαίει ο καημενουλης!

Ζωή τώρα έστειλα την Κυριακή στον παιδικό είναι δημοτικός και πανε στα δυόμιση και όταν έχουν καθαρίσει εδω.την περασμένη εβδομάδα αλλα δεν ήρθε ακόμη σε επαφή με το μωρο όχι γιατί φοβάμαι αλλα μένει στην μαμα μου γιατί για την πρώτη εβδομάδα τα κρατάνε μόνο εννιά με δέκα και μισή και δεν μπορω να την πάω και να την πάρω έχει κρύο εννιά το πρωι και έκτως αυτου εγω μένω εφτα χιλ μακριά απο τον παιδικό ενω η μαμα μου σχεδόν δίπλα την παει με τα ποδια.

Καλε τι γινεται με την βιολογικοσυζητηση!!!!!!είμαι γεωπόνος και φοβάμαι η αλήθεια είναι τα συμβατικά αλλα δεν πεφτω με τα μούτρα στα βιολογικά.....γιατί δεν είναι βιολογικά για την τιμη τους.σε έρευνες που κάναμε στην σχολή με φυτά που βάζαμε εμείς βγαιναν όλα οριακά σε θερμοκήπιο παρακαλώ και οι λόγοι είναι πολλοί δεν μου φτάνει το καφέ νοα τους αναλύσω.....πάντως και στην βιολογική Γεωργία χρησιμοποιούν φυτοφάρμακα απλά με μικρότερη ισχύ και ορισμένα απο αυτα όπως για την απολύμανση του εδάφους είναι σχεδόν το ίδιο ισχυρά με την συμβατική.και κάτι άλλο το χημειο του κράτους τα τελευταία δέκα χρόνια έχει σταματήσει πολλα απο τα φυτομαρμακα που ήταν πολυ ισχυρά όπως το βρωμιουχο μεθυλιο για παράδειγμα που έχει υπολειματικοτητα εφτα χρονακια...δεν είναι λόγος να επιλέξω την συμβατική απλά πλέον το θέμα δεν μπορείς να το πιάσεις απο πουθενά...και είμαι της άποψης να επιλέγεις σωστά τα προϊόντα που αγοράζεις υπάρχουν και στην λαϊκή συμβατικά που σε έρευνες που κάναμε τότε μας είχαν βγει με μικρότερα ποσοστά απο ότι τα βιολογικά επίσης κααλο θα είναι να τα αγοράζεις απο παραγωγό και αν είναι δυνατόν να ψωνιζεις μόνιμα απο έναν και αυτο γιατί το σύστημα που έχουν άλλες χώρες είναι χειρότερο απο το δικό μας για παράδειγμα στην Χιλή Επιτρέπονται πολλές ουσίες που εδω έχουν καταργηθεί χρόνια πριν και οι εισαγωγές πανε και έρχονται.....και άσχετο τον καλύτερο έλεγχο τον κάνουν οι γερμανοί εκανα εξαγωγές τροφίμων στην Γερμανία και δεν προλαβαιναν να μπουν στην χώρα τους στα σύνορα μας γύριζαν το φορτίο ενω εμείς έχουμε απαγορευμένες ουσίες αλλα στην εισαγωγή έλεγχος μηδέν!!!!!!

Χιονίζει πολυ εδω!!!!!!το χιόνι πρέπει να φτάνει και για χιοναθρωπο!!!!!η παραλία είναι κατασπρη....ομπεμπης το απόγευμα έβλεπε το χιόνι και κουνουσε χέρια πόδια το έστρωσε και στο μπαλκόνι μας!!!!

Κοριστια για οποία Κάνει βάφτιση έχω βρει ένα πολυ ωραίο σιτε με Βαφτιστικα πολυ οικονομικά και επώνυμα τα έχω διαλέξει θα σας στείλω φωτο με τις μπομπονιερας μας και τα ρουχαλακια μας..


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

Ο θηλασμος ειναι ευτυχως μια θετικη μοδα. Οντως μεγαλη ξεφτυλα η εναλλακτικοτητα των πλουσιων. Τυγχανει να εχω δει το ντοκυμαντερ για τη χιλη και οντως η κατασταση δε σωζεται αμα βαλω λαμπτηρες χαμηλης καταναλωσης η αμα αφησω το νερο να τρεξει για 15 δευτερολεπτα, απ'τη στιγμη που οι κυβερνησεις πουλανε το νερο σε εταιριες (το λεω και μου ρχεται να γελασω ειναι πραγματικα αδιανοητο) οι οποιες το γυρνανε στη φυση σε αθλια κατασταση. Απλα ο καθενας κανει ο,τι μπορει οπως λες...αλλος κανει ακτιβισμο, αλλος διαδιδει ιδεες, αλλος αλλαζει απλως την καθημερινοτητα του σε μικρο η μεγαλο βαθμο. Αποψη μου ειναι πως δεν πρεπει να παραιτουμαστε και να λεμε 'δε γαμιεται' γιατι ετσι δεν αλλαζει τιποτα. Οι κυβερνησεις σιγα μη νιαστουν...τις λυσεις για τους εαυτους τους τις εχουν ετοιμες. Οταν οι λαος λεει 'ναι και τι να κανω τωρα' και συνεχιζει και βλεπει τηλεοραση, η εξουσια θα συνεχισει να τον γαμαει...οταν απηβδησει και ξεσηκωθει γινονται ομορφες προσπαθειες οπως στην Μαριναλεντα http://www.koutipandoras.gr/?p=533

Και ειναι η προσωπικη μου αποψη πως τετοιες ιδεες πρεπει να ακουγονται για να μην ξεχναμε...

Σορρυ για τη γλωσσα με επιασε το επαναστατικο μου!!

Ρε κοριτσια ασχετο, αλλα εσας ξεκαρδιζονται??? Εχω ανακαλυψει οτι πεθαινει στο γελιο οταν χορευω μαζι του η οταν ειμαι απο πανω του και κουναω υστερικα τα μαλλια μου...εχει πολυ γελιο ρε...του το κανω συνεχεια και ξεκαρδιζεται και τρελενομαι!!!


nKWGp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε έρευνες που κάναμε στην σχολή με φυτά που βάζαμε εμείς βγαιναν όλα οριακά σε θερμοκήπιο παρακαλώ

τι εννοεις οριακα? δεν καταλαβα...

το σύστημα που έχουν άλλες χώρες είναι χειρότερο απο το δικό μας για παράδειγμα στην Χιλή Επιτρέπονται πολλές ουσίες που εδω έχουν καταργηθεί χρόνια πριν και οι εισαγωγές πανε και έρχονται.....και άσχετο τον καλύτερο έλεγχο τον κάνουν οι γερμανοί εκανα εξαγωγές τροφίμων στην Γερμανία και δεν προλαβαιναν να μπουν στην χώρα τους στα σύνορα μας γύριζαν το φορτίο ενω εμείς έχουμε απαγορευμένες ουσίες αλλα στην εισαγωγή έλεγχος μηδέν!!!!!!

Ωωωω ευχαριστω τοσο πολυ για την πληροφορια...δεν ειχε παει το μυαλο μου!


nKWGp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...