Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

16 ώρες πρίν, eamo είπε:

@Elenaki5186 καλωσήρθες στην παρέα μας . Και εμένα ο πλακούντας είναι χαμηλά όχι όμως κοντά στον τράχηλο . Μου είπαν όμως μπορεί να ανεβεί ακόμα . Αύριο θα σας πω. Από ότι κατάλαβα μπορει να προκαλέσει δυσκολία σε φυσιολογικό τοκετό. Ωστόσο η ξαδέρφη μου που είχε το ίδιο θέμα και στην β επιπέδου ήταν ακόμα αρκετά χαμηλά, μέσα σε ένα μήνα ανέβηκε και τώρα περιμένει από μέρα μέρα να φέρει στον κόσμο το δεύτερο παιδάκι της . Όποτε ίσως δεν χρειάζεται πολύ αγχος απλά λίγη προσοχη παραπάνω !

Προσπαθώ να ξεκουράζομαι αρκετές ώρες γιατι όπως κατάλαβα είναι αρκετά χαμηλά ο πλακούντας, φράζει την είσοδο του τραχήλου αλλά έχεις δίκαιο δεν πρέπει να αγχωνόμαστε και εγω αγχωνομαι και δεν θέλω να αγοράσω τίποτα το παιδικό ακόμα. Αλλά αυτο μονο κακό προκαλεί οποτε θα προσπαθήσω να χαλαρώσω :-):-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

1 ώρα πρίν, ada32 είπε:

ναι κ εμενα αυτο με εκαιγε .. τι να αφησω το μωρο απο 2 μηνων? αφου μου ελεγε χθες ο αντρας μου να πληρωσουμε αλλου τα ενσημα  για να εισαι ικα.. (αυτος πανικοβληθηκε περισσοτερο γτ θελει να το θηλασω 6μηνες)!! 

αν εχω νεοτερα απο Εδοεαπ θα σε ενημερωσω.

Χαχαχα το ιδιο μυαλο εχουμε με τον αντρα σου, κι εγω κατι τετοια σκεφτομουν! Χαχα!

Εννοειται να με ενημερωσεις κι αν εχω κι εγω νεοτερα θα σου πω! Σε ευχαριστω, ηρεμησα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , ZiliHer είπε:

Νηστείας 73;;;; και μετά ανέβηκε τόσο πολύ; Δεν έχω καμιά ελπίδα... Εγώ με 95 και 97 ξεκινάω συνήθως... ωχ ωχ ....Θα πάω το απόγευμα να πάρω και τα δικά μου...

 

Πόσα γραμμάρια γλυκόζης σου έδωσε ; 75;

 

 

Ελα βρε κοπελα μ τι σχεση εχει;; μπορει εσενα να ειναι πιο ανεβασμενη της νηστειας κ μετα να ρυθμιζεται μια χαρα!! Μη σκας.. ολα καλα

πρίν από 15 λεπτά , Μάντη είπε:

Το 73 είναι πολύ λίγο... Σίγουρα πιστεύω πως κάτι συμβαίνει... Μήπως πρέπει να κάνεις τη ποιο μεγάλη καμπύλη με τις 4 λήψης;; Να δεις τι γίνεται και τη 3 ώρα... Τις προηγούμενες μέρες είχες κάνει σωστή προετοιμασία;

Το 73 το δειχνει εντος οριων.. για προετοιμασια μου ειπε φυσιολογικη διατροφη.. οχι κατι ιδιαιτερο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , irinikavala είπε:

Ελα βρε κοπελα μ τι σχεση εχει;; μπορει εσενα να ειναι πιο ανεβασμενη της νηστειας κ μετα να ρυθμιζεται μια χαρα!! Μη σκας.. ολα καλα

Το 73 το δειχνει εντος οριων.. για προετοιμασια μου ειπε φυσιολογικη διατροφη.. οχι κατι ιδιαιτερο. 

ναι δεν χρειαζετε προετοιμασια ισα ισα οσο πιο κανονικα φας οτι τρως την καθημερηνοτητα σου κ βρωμικο δηλαδη τοσο πιο σωστες θα ειναι οι τιμες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , irinikavala είπε:

Ελα βρε κοπελα μ τι σχεση εχει;; μπορει εσενα να ειναι πιο ανεβασμενη της νηστειας κ μετα να ρυθμιζεται μια χαρα!! Μη σκας.. ολα καλα

Το 73 το δειχνει εντος οριων.. για προετοιμασια μου ειπε φυσιολογικη διατροφη.. οχι κατι ιδιαιτερο. 

Είναι εντός ορίων αλλά χαμηλά και το 1 εντός ορίων είναι αλλά αυξημένο αρκετά!

πρίν από 3 λεπτά , linaa είπε:

ναι δεν χρειαζετε προετοιμασια ισα ισα οσο πιο κανονικα φας οτι τρως την καθημερηνοτητα σου κ βρωμικο δηλαδη τοσο πιο σωστες θα ειναι οι τιμες.

Προετοιμασία εννοώ ότι πρέπει να φας κανονικά και όχι να αποφύγεις υδατάνθρακες.. εμένα μου είχε πει να φάω ζυμαρικά ψωμί γλυκό γενικά 3 μέρες να φάω τα πάντα!


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Μάντη είπε:

Είναι εντός ορίων αλλά χαμηλά και το 1 εντός ορίων είναι αλλά αυξημένο αρκετά!

Προετοιμασία εννοώ ότι πρέπει να φας κανονικά και όχι να αποφύγεις υδατάνθρακες.. εμένα μου είχε πει να φάω ζυμαρικά ψωμί γλυκό γενικά 3 μέρες να φάω τα πάντα!

ναι αυτο στο ειχε πει για να μην δειξει φυσιολογικη η καμπυλη λογω διαιτας. το νηστειας καμια φορα δειχνει μικρο ακομα κ σε διαβητη γιαυτο αλλωστε κανουμε υποχρεωτικα κ την καμπυλη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Μάντη είπε:

Είναι εντός ορίων αλλά χαμηλά και το 1 εντός ορίων είναι αλλά αυξημένο αρκετά!

Προετοιμασία εννοώ ότι πρέπει να φας κανονικά και όχι να αποφύγεις υδατάνθρακες.. εμένα μου είχε πει να φάω ζυμαρικά ψωμί γλυκό γενικά 3 μέρες να φάω τα πάντα!

Κ τα δυο τα πρωτα ειναι εντος οριων. Μου ειπε η μικροβιολογος οτι ειναι οκ.λ

 

Just now, linaa είπε:

ναι αυτο στο ειχε πει για να μην δειξει φυσιολογικη η καμπυλη λογω διαιτας. το νηστειας καμια φορα δειχνει μικρο ακομα κ σε διαβητη γιαυτο αλλωστε κανουμε υποχρεωτικα κ την καμπυλη. 

Δλδ το 73 θεωρειται χαμηλο;; δε με ειπε η μικροβιολογος κατι. Ισα ισα μ ειπε οτι ειναι φυσιολογικα. Μονο η τριτη μετρηση την ανησυχισε.. τι να πω. Σιγουρα δεν ειναι καλο το αποτελεσμα απλως ελπιζω να ελεγχεται με διατροφη.. 

πρίν από 10 λεπτά , Μάντη είπε:

Είναι εντός ορίων αλλά χαμηλά και το 1 εντός ορίων είναι αλλά αυξημένο αρκετά!

Προετοιμασία εννοώ ότι πρέπει να φας κανονικά και όχι να αποφύγεις υδατάνθρακες.. εμένα μου είχε πει να φάω ζυμαρικά ψωμί γλυκό γενικά 3 μέρες να φάω τα πάντα!

Εφαγα κ ψωμια κ φρουτα αλλα σε νορμαλ επιπεδα. Οπως τρωω δλδ καθημερινα.. οχι υπερβολικα. Ουφ... υπομονη μεχρι τη δευτερα.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , irinikavala είπε:

Κ τα δυο τα πρωτα ειναι εντος οριων. Μου ειπε η μικροβιολογος οτι ειναι οκ.λ

 

Δλδ το 73 θεωρειται χαμηλο;; δε με ειπε η μικροβιολογος κατι. Ισα ισα μ ειπε οτι ειναι φυσιολογικα. Μονο η τριτη μετρηση την ανησυχισε.. τι να πω. Σιγουρα δεν ειναι καλο το αποτελεσμα απλως ελπιζω να ελεγχεται με διατροφη.. 

Ειρήνη μου ότι και να λέμε δεν είμαστε ειδικοί.. καλύτερα θα στα πει ο διαβητολογος... Παρόλαυτα νομίζω πως το 73 είναι χαμηλό... Εμένα μου είχε πει να μην πέφτει κάτω από 82 τώρα ο καθένας γιατρός λέει τα δικά του...


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Μάντη είπε:

Ειρήνη μου ότι και να λέμε δεν είμαστε ειδικοί.. καλύτερα θα στα πει ο διαβητολογος... Παρόλαυτα νομίζω πως το 73 είναι χαμηλό... Εμένα μου είχε πει να μην πέφτει κάτω από 82 τώρα ο καθένας γιατρός λέει τα δικά του...

Λες να κλεισω ραντεβου στο διαβητολογο κατευθειαν; η να περιμενω τον γυναικολογο να μου πει;; η μικροβιοολογος μ ειπε για ενδοκρινολογο.. ασχετο;;

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι κι εγω με μερικα απο τα αποτελεσματα μου...

αιματοκριτης 37,4

αιμοσφαιρινη 13,4

λευκα αιμοσφαιρια 10.500 ΦΤ 7.000-10.000

ουδετεροφιλα 7.500 ΦΤ 1.400-6.500

μεσος όγκος αιμοπεταλίων 9,9 ΦΤ 7,4-9,4

και στα ουρα μια θολη οψη, πλακωδη επιθηλια, κατι λιγα πυοσφαιρια,1-2κοπ ερυθρα αιμοσφαιρια, αλατα και κατι για μαγνησιο λεει. Τι στο καλο εχω? πρωτη φορα τετοιες εξετασεις. περιμενω το απογευμα το σακχαρο και την αλλη εβδομαδα γλυκοζυλιωμενη και Tsh. και φυσικα περιμενω τι θα μου πει ο γιατρος για αυτα τα χαλια

 

Just now, irinikavala είπε:

Λες να κλεισω ραντεβου στο διαβητολογο κατευθειαν; η να περιμενω τον γυναικολογο να μου πει;; η μικροβιοολογος μ ειπε για ενδοκρινολογο.. ασχετο;;

νομιζω να περιμενεις τον γυναικολογο να σου πει...


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 4 λεπτά , irinikavala είπε:

Λες να κλεισω ραντεβου στο διαβητολογο κατευθειαν; η να περιμενω τον γυναικολογο να μου πει;; η μικροβιοολογος μ ειπε για ενδοκρινολογο.. ασχετο;;

Υπάρχουν ενδοκρινολόγοι- διαβητολογοι γι αυτό σου το είπε... Κοίτα αρμόδιος για σακχάρο είναι ο διαβητολογος όχι ο γυναικολόγος... Ο γυναικολόγος απλά θα σε συμβουλέψει...

πρίν από 4 λεπτά , Μαρία1430 είπε:

Να 'μαι κι εγω με μερικα απο τα αποτελεσματα μου...

αιματοκριτης 37,4

αιμοσφαιρινη 13,4

λευκα αιμοσφαιρια 10.500 ΦΤ 7.000-10.000

ουδετεροφιλα 7.500 ΦΤ 1.400-6.500

μεσος όγκος αιμοπεταλίων 9,9 ΦΤ 7,4-9,4

και στα ουρα μια θολη οψη, πλακωδη επιθηλια, κατι λιγα πυοσφαιρια,1-2κοπ ερυθρα αιμοσφαιρια, αλατα και κατι για μαγνησιο λεει. Τι στο καλο εχω? πρωτη φορα τετοιες εξετασεις. περιμενω το απογευμα το σακχαρο και την αλλη εβδομαδα γλυκοζυλιωμενη και Tsh. και φυσικα περιμενω τι θα μου πει ο γιατρος για αυτα τα χαλια

 

νομιζω να περιμενεις τον γυναικολογο να σου πει...

Μια χαρά ειναι Μαράκι! Τι σε προβληματίζει; Και εμένα η γενική ούρων έβγαλε πυοσφαιρια και επιθήλια όπως και λίγη αιμοσφαιρίνη και μου είπε ο γιατρός ότι είναι τέλεια!

  • Μου αρέσει 1

jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

ουφ μεσα στα φυσιολογικα πλαισια ειναι ολα οσα μου εβγαλε η γενικη ουρων... με πηραν τωρα τηλ και με καθησυχασαν. εν αναμονη του σακχαρου (του μαρτυριου δλδ) τωρα


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , irinikavala είπε:

Λες να κλεισω ραντεβου στο διαβητολογο κατευθειαν; η να περιμενω τον γυναικολογο να μου πει;; η μικροβιοολογος μ ειπε για ενδοκρινολογο.. ασχετο;;

οι ενδοκρινολογοι ειναι διαβητολογοι οι περισσοτεροι καλα στα ειπε. 

θα μιλησεις πρωτα με το γυναικολογο σου αλλα ο γυναικολογος δεν ειναι αυτος που θα σε παρακολουθησει θα σε παραπεμψει σε ενδοκρινολογο για να σου εξηγησει τι θα τρως κ πως θα μετρας με το μηχανακι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μάντη είπε:

Υπάρχουν ενδοκρινολόγοι- διαβητολογοι γι αυτό σου το είπε... Κοίτα αρμόδιος για σακχάρο είναι ο διαβητολογος όχι ο γυναικολόγος... Ο γυναικολόγος απλά θα σε συμβουλέψει...

Μια χαρά ειναι Μαράκι! Τι σε προβληματίζει; Και εμένα η γενική ούρων έβγαλε πυοσφαιρια και επιθήλια όπως και λίγη αιμοσφαιρίνη και μου είπε ο γιατρός ότι είναι τέλεια!

προβληματιστηκα λιγακι γτ πρωτη φορα δεν βγηκε κατι μεσα στις φτ του εργαστηριου


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Μαρία1430 είπε:

Να 'μαι κι εγω με μερικα απο τα αποτελεσματα μου...

αιματοκριτης 37,4

αιμοσφαιρινη 13,4

λευκα αιμοσφαιρια 10.500 ΦΤ 7.000-10.000

ουδετεροφιλα 7.500 ΦΤ 1.400-6.500

μεσος όγκος αιμοπεταλίων 9,9 ΦΤ 7,4-9,4

και στα ουρα μια θολη οψη, πλακωδη επιθηλια, κατι λιγα πυοσφαιρια,1-2κοπ ερυθρα αιμοσφαιρια, αλατα και κατι για μαγνησιο λεει. Τι στο καλο εχω? πρωτη φορα τετοιες εξετασεις. περιμενω το απογευμα το σακχαρο και την αλλη εβδομαδα γλυκοζυλιωμενη και Tsh. και φυσικα περιμενω τι θα μου πει ο γιατρος για αυτα τα χαλια

 

νομιζω να περιμενεις τον γυναικολογο να σου πει...

μια χαρα ειναι οι εξετασεις σου. κ αιμοσφαινη στα ουρα κ επιθυλια παντα βρισκετε ενας μικρος αριθμος μην ανχωνεσε κ εγω εχω. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...