Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλησπέρα! Έχετε να προτείνετε κάποιες βιταμίνες για βελτίωση ποιότητας ωαρίων και σπέρματος? Είδα κάποιες στο ίντερνετ,αλλά ειναι απίστευτα ακριβές..οι πιο οικονομικές νομίζω πως είναι οι fertilovit,αλλά δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά.

      Καλησπέρα κοριτσι μου!!Εμάς μας βοήθησαν πολύ οι profertil, είχαμε κατακερματισμο και ολιγοασθενοτερατοσπερμια και τελικά συλλάβαμε φυσιολογικα!Βέβαια είναι πανάκριβες αλλα θεωρώ ότι μας βοηθήσανε πολυ!!!Πως είναι η μπουμπου σου??Με το καλό εύχομαι το δευτερο όσο το δυνατόν συντομότερα και ανώδυνα!!!!!!

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , vikib είπε:

συγνωμη για την παρεμβαση αλλα γτ δ μπορεις να βγαλεις το μωρο βολτα με ενα απλο κλασικο καροτσι;κ εναν εξτρα ποδοσακο για τον χειμωνα;απλα να ξαπλωνει τελειως η πλατη για να ειναι απο νεογεννητο

αλλιως μπορεις να δεις 2σε1,δλδ καροτσι με πορτ μπεμπε κ να παρετε χωρια ενα καλο καρεκλακι αυτοκινητου

γενικα την αποψη μου την εχω πει στο φορουμ,το καροτσι πρεπει να ανοιγοκλεινει ευκολα,να ειναι ελαφρυ,να χωραει σε αυτοκινητο-ασανσερ.αναλογως περιοχης δρομων-πεζοδρομιων βλεπεις το μεγεθος

γενικα δ θα προτεινα 3σε1πλεον που ειχα παρει κ δ χρησιμοποιηθηκε

το δικο μου ειναι cam κ εκτος απο μεγαλο οι αναρτησεις χαλασαν αμεσως

ενω σε αλλη φιλη που πηρε φθηνο σκουριασαν τα μεταλλικα

συνηθως τα καροτσια ειναι απο 0η 6μηνων μεχρι 3χρονων

Καλησπέρα Βίκυ! Θα τα δω από κοντά ακόμα δεν έχω δει σχεδόν τίποτα από καροτσι! Εννοείται ότι θα επιλέξω καρότσι αν γίνεται να μπαίνει από νεογέννητο μέσα με ποδοσακο! Επίσης δεν σκέφτομαι για 3 σε 1 αλλά όπως λες και εσύ για 2 σε 1 γτ καθισμα αυτοκινήτου έχω από την αδελφή μου! 


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

@anemoni1989 είπα να κάνουμε και την β επιπέδου , να είναι οκ το μωρό και ο τράχηλος και μετά . Βέβαια και μετά κάτι θα βρω να περιμένω πάλι . Μου φαίνεται πολύ νωρις ακόμα .Δεν ξέρω βρε κορίτσια γιατί το εχω πάρει με τόσο φόβο .


CNqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , eamo είπε:

@anemoni1989 είπα να κάνουμε και την β επιπέδου , να είναι οκ το μωρό και ο τράχηλος και μετά . Βέβαια και μετά κάτι θα βρω να περιμένω πάλι . Μου φαίνεται πολύ νωρις ακόμα .Δεν ξέρω βρε κορίτσια γιατί το εχω πάρει με τόσο φόβο .

Οι περισσότερες έτσι ειμαστε! Και εμεις δεν έχουμε πάρει κατι ακομα!!! Να περασει η β επιπέδου και οι δυσκολες εβδομάδες και μετα θα αρχίσουν τα ψώνια!!! Εγω απλα κοιταω για να δω τι παίζει... Ουτε καν εχω καταλήξει 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Elenaki5186 είπε:

Μάντη μου σε 3 βδομάδες θα κανω β επιπέδου. Είμαι απο Κύπρο και εδω ο γυναικολόγος μου έχει εξελιγμένο υπέρηχο. Για αυχενική και β επιπέδου δεν σε στέλνει κάπου αλλού τα κάνει ο ίδιος. Σε κάθε επισκεψη μου οι υπέρηχοι μου και οι φωτογραφίες του μωρού που έχω είναι έγχρωμες και τρισδιάστατες. Οποτε βλέπει τα πάντα απο την αρχή της κύησης. Ευελπιστώ να ανέβει λίγο ο πλακούντας σε κάποια φάση. Και εγω προσέχω πολύ.

Καλώς ήρθες Ελένη! Να έχεις μια καλή και τελειωμένη εγκυμοσύνη! Και εμένα ο γιατρός μου τα κάνει ο ίδιος και μου έχει δώσει πληροφορίες για τον πλακούντα αλλά μου λέει και όλας ότι είναι νωρίς να κάνω υπομονή για σωστή εικόνα. Δεν φαίνεται να αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα με εσένα απλά σου μεταφέρω τη γνώμη του. Αφού μέχρι τώρα δεν έχεις προβλήματα Κάνε υπομονή και Προσοχή! Όλα θα πάνε Καλά! Think positive!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εγώ έκανα την καμπύλη χθες και επειδή δεν τολμώ να δω τα αποτελέσματα δεν έχω πάει να τα πάρω...

Επειδή βλέπω να προβληματίζεστε για το καρότσι... 

Για την κόρη μου ως 1ο παιδί θέλαμε να της τα αγοράσουμε καινούρια ώστε αν φθαρούν να βρει και κάτι το επόμενο παιδί. Γέννησα τέλος Νοέμβρη και ήμουν σίγουρη ότι δεν θα πολυέβγαινα χειμωνιάτικα. Αγοράσαμε το inglesina quad - πολύ καλό καρότσι και πιο καλό από το trilogy. Έχει μεγάλες ρόδες και ανάρτηση - ό,τι πρέπει για τους κατσικόδρομους του Ηρακλείου. Ήμουν αρνητική στο να πάρω 3 σε 1 πιστεύοντας ότι τελικά μόνο ως καρότσι θα το χρησιμοποιούσα ουσιαστικά αφού το καθισματάκι αυτοκινήτου θα έπρεπε να το αλλάξω πάνω στον χρόνο και το πορτ μπεμπέ έχει προδιαγραφές ως 6 μηνών. Η τιμή του τότε ήταν για το 3 σε 1 περίπου 750ευρώ. Τελικά, πήρα το 3 σε 1 και ευτυχώς όσον αφορά το πορτ μπεμπέ κυρίως. Δεν είχα αγοράσει λίκνο ούτε καλαθούνα και κοίμιζα το μωρό εκεί μέχρι τον 6ο έκτο μήνα (οπότε και μέχρι σήμερα έχει μετακομίσει στο διπλό κρεβάτι). Της είχα πάρει κι ένα έξτρα στρωματάκι της inglesina για πορτ μπεμπε και όλα καλά. Εννοείται φυσικά ότι κάναμε πολλές βόλτες με το πορτ μπεμπέ που κούμπωνε πάνω στον σκελετό. Το καθισματάκι αυτοκινήτου το χρησιμοποίησα τελικά για 18 μήνες και όχι 12 γιατί χωρούσε ακόμα η μικρή  μου. Βέβαια, τα καθισματάκια τύπου αυγό των 3 σε 1 δεν είναι και ό,τι καλύτερο για τα μωρά. Τώρα πχ θα προτιμούσα να είχα πάρει ένα αυγό που θα το είχα μέχρι να πάει 18 κιλά γιατί θα ήταν από εταιρεία που ειδικεύεται σε καθίσματα αυτοκινήτου.

Και κάτι άλλο... επειδή διάβασα για δανεικά καθισματάκια αυτοκινήτου. Να ξέρετε ότι είναι πολύ ευαίσθητα και ότι έχουν ημερομηνία λήξης. Πρέπει από όπου το δανειστείτε να ξέρετε ότι δεν έχει εμπλακεί σε ατύχημα (σύγκρουση πάνω από 10χλμ /ώρα) και ότι πχ δεν τους έχει πέσει, ακόμα και κατά λαθος, γιατί υπάρχει περίπτωση να έχει ραγίσει το πλαστικό σε μη εμφανές σημείο και να περιμένει πότε θα σπάσει. Επίσης, τα πλαστικά φθείρονται και από την πολύωρη έκθεση στον ήλιο. Προσοχή λοιπόν.... για τα 100 ή 150 ευρώ δεν αξίζει να θέσουμε τα μπεμπάκια μας σε κίνδυνο.

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1

StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, ada32 είπε:

@Μάντητελεια οι εξετασεις σου!! @eamo τι καλα!

κοριτσια sossss .οποια γνωριζει απο το ταμειο ασφαλισης ΕΔΟΕΑΠ ας μου πει .

εγω δουλευω σε ραδιοφωνο κ μολις εμαθα οτι απο ΙΚΑ που ημουν πηγα σε Εδοεαπ κ δν ξερω τι γινεται με το 6μηνο του ΟΑΕΔ . 

στενοχωρηθηκα παρα πολυ γτ μαλλον θα το χασω ..

 

 

Ωχ μη μου λες τετοια... κι εμας μας ετοιμαζουν...  πες μου αν μαθεις σε παρακαλω. Ωχ, αυτο μας ελειπε...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maria_ath είπε:

Καλώς ήρθες Ελένη! Να έχεις μια καλή και τελειωμένη εγκυμοσύνη! Και εμένα ο γιατρός μου τα κάνει ο ίδιος και μου έχει δώσει πληροφορίες για τον πλακούντα αλλά μου λέει και όλας ότι είναι νωρίς να κάνω υπομονή για σωστή εικόνα. Δεν φαίνεται να αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα με εσένα απλά σου μεταφέρω τη γνώμη του. Αφού μέχρι τώρα δεν έχεις προβλήματα Κάνε υπομονή και Προσοχή! Όλα θα πάνε Καλά! Think positive!

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Όντως η θετική σκέψη είναι πάνω απο όλα τέτοιες στιγμές. Σου εύχομαι και εσένα να έχεις μια τελειώμενη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

@Elenaki5186 καλωσήρθες στην παρέα μας . Και εμένα ο πλακούντας είναι χαμηλά όχι όμως κοντά στον τράχηλο . Μου είπαν όμως μπορεί να ανεβεί ακόμα . Αύριο θα σας πω. Από ότι κατάλαβα μπορει να προκαλέσει δυσκολία σε φυσιολογικό τοκετό. Ωστόσο η ξαδέρφη μου που είχε το ίδιο θέμα και στην β επιπέδου ήταν ακόμα αρκετά χαμηλά, μέσα σε ένα μήνα ανέβηκε και τώρα περιμένει από μέρα μέρα να φέρει στον κόσμο το δεύτερο παιδάκι της . Όποτε ίσως δεν χρειάζεται πολύ αγχος απλά λίγη προσοχη παραπάνω !


CNqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

Βγήκαν οι εξετάσεις μου!!! Αιματοκρίτης από 27.5 πήγε 27.9 δεν έχω παράπονο!!!! Καμπύλη σακχάρου δεν ξέρω αν είναι καλή δεν γράφει τιμές... Ξέρει καμιά τα φυσιολογικά όρια;

Μπραβο κοριτσι μ..  μια χαρα τα αποτελεσματα.σου.. παμε για τα επομενα!! Τι καλα που τα πηρες σμρ.. εγω εχω αγωνια.. 

1 ώρα πρίν, ZiliHer είπε:

Καλησπέρα!

Εγώ έκανα την καμπύλη χθες και επειδή δεν τολμώ να δω τα αποτελέσματα δεν έχω πάει να τα πάρω...

Επειδή βλέπω να προβληματίζεστε για το καρότσι... 

Για την κόρη μου ως 1ο παιδί θέλαμε να της τα αγοράσουμε καινούρια ώστε αν φθαρούν να βρει και κάτι το επόμενο παιδί. Γέννησα τέλος Νοέμβρη και ήμουν σίγουρη ότι δεν θα πολυέβγαινα χειμωνιάτικα. Αγοράσαμε το inglesina quad - πολύ καλό καρότσι και πιο καλό από το trilogy. Έχει μεγάλες ρόδες και ανάρτηση - ό,τι πρέπει για τους κατσικόδρομους του Ηρακλείου. Ήμουν αρνητική στο να πάρω 3 σε 1 πιστεύοντας ότι τελικά μόνο ως καρότσι θα το χρησιμοποιούσα ουσιαστικά αφού το καθισματάκι αυτοκινήτου θα έπρεπε να το αλλάξω πάνω στον χρόνο και το πορτ μπεμπέ έχει προδιαγραφές ως 6 μηνών. Η τιμή του τότε ήταν για το 3 σε 1 περίπου 750ευρώ. Τελικά, πήρα το 3 σε 1 και ευτυχώς όσον αφορά το πορτ μπεμπέ κυρίως. Δεν είχα αγοράσει λίκνο ούτε καλαθούνα και κοίμιζα το μωρό εκεί μέχρι τον 6ο έκτο μήνα (οπότε και μέχρι σήμερα έχει μετακομίσει στο διπλό κρεβάτι). Της είχα πάρει κι ένα έξτρα στρωματάκι της inglesina για πορτ μπεμπε και όλα καλά. Εννοείται φυσικά ότι κάναμε πολλές βόλτες με το πορτ μπεμπέ που κούμπωνε πάνω στον σκελετό. Το καθισματάκι αυτοκινήτου το χρησιμοποίησα τελικά για 18 μήνες και όχι 12 γιατί χωρούσε ακόμα η μικρή  μου. Βέβαια, τα καθισματάκια τύπου αυγό των 3 σε 1 δεν είναι και ό,τι καλύτερο για τα μωρά. Τώρα πχ θα προτιμούσα να είχα πάρει ένα αυγό που θα το είχα μέχρι να πάει 18 κιλά γιατί θα ήταν από εταιρεία που ειδικεύεται σε καθίσματα αυτοκινήτου.

Και κάτι άλλο... επειδή διάβασα για δανεικά καθισματάκια αυτοκινήτου. Να ξέρετε ότι είναι πολύ ευαίσθητα και ότι έχουν ημερομηνία λήξης. Πρέπει από όπου το δανειστείτε να ξέρετε ότι δεν έχει εμπλακεί σε ατύχημα (σύγκρουση πάνω από 10χλμ /ώρα) και ότι πχ δεν τους έχει πέσει, ακόμα και κατά λαθος, γιατί υπάρχει περίπτωση να έχει ραγίσει το πλαστικό σε μη εμφανές σημείο και να περιμένει πότε θα σπάσει. Επίσης, τα πλαστικά φθείρονται και από την πολύωρη έκθεση στον ήλιο. Προσοχή λοιπόν.... για τα 100 ή 150 ευρώ δεν αξίζει να θέσουμε τα μπεμπάκια μας σε κίνδυνο.

Γιατι κοριτσι δε τις πηρες;;; αχ μη με τρομαζεις κ δεν παω κ γω.. χαχα.. αλλα χειροτερα.. θα το σκεφτομαι συνεχεια μετα.. αντε αυριο παμε να τα παρουμε μαζι.. χαχαχα

3 ώρες πρίν, eamo είπε:

@anemoni1989 είπα να κάνουμε και την β επιπέδου , να είναι οκ το μωρό και ο τράχηλος και μετά . Βέβαια και μετά κάτι θα βρω να περιμένω πάλι . Μου φαίνεται πολύ νωρις ακόμα .Δεν ξέρω βρε κορίτσια γιατί το εχω πάρει με τόσο φόβο .

Αυριο λοιπον β επιπεδου;;; καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!! Να ειναι ολα τελεια!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Alekk είπε:

Ωχ μη μου λες τετοια... κι εμας μας ετοιμαζουν...  πες μου αν μαθεις σε παρακαλω. Ωχ, αυτο μας ελειπε...

Σε ΜΜΕ δουλεύεις ; Αυτό που έμαθα είναι ότι Ενώ ήμουν ικα ,Από 01.12.17 ειμαι εδοεαπ κ θα πληρώσει αναδρομικά τις εισφορές ο εργοδοτης.βέβαια η εγκύκλιος τώρα ψηφίστηκε.. Το θέμα είναι ότι ο Εδοεαπ πληρωνει 1.5 μήνα μεικτές αποδοχές για άδεια λοχείας ,επίδομα τοκετού (1500 Για φυσιολογικό κ 750 Για καισαρική) Αλλά δεν παίρνεις το 6Μηνο του οαεδ γτ αυτο το παιρνουν Μόνο οι ασφαλισμένες του ικα..Για  να γράφτεις στον εδοεαπ ,Πρεπει να διαγράφεις από το ικα!!

Εντωμεταξύ εγώ κ λογικά κ εσύ ,Έχω 200 κ σκέφτομαι Μήπως θα είμαι καλυμμένη από Αυτο κ δεν κάνει την απογραφη στον εδοεαπ κ να πάρω όσα δικαιούμαι από το ικα.. 

Θα πάρω ικα κ οαεδ κ θα σε ενημερώσω

Πολύ μπέρδεμα όμως..

  • Ευχαριστώ 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, irinikavala είπε:

 

Γιατι κοριτσι δε τις πηρες;;; αχ μη με τρομαζεις κ δεν παω κ γω.. χαχα.. αλλα χειροτερα.. θα το σκεφτομαι συνεχεια μετα.. αντε αυριο παμε να τα παρουμε μαζι.. χαχαχα

 

Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη.... έχω ξεσκιστεί στα γλυκά και τους υδατάνθρακες σε αυτό το μωρό με ζάχαρο νηστείας 95. Στην πρώτη καμπύλη στις 10 εβδομάδες την γλίτωσα την κατσάδα, τώρα δε με βλέπω!!! χαχαχα


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Σε ΜΜΕ δουλεύεις ; Αυτό που έμαθα είναι ότι Ενώ ήμουν ικα ,Από 01.12.17 ειμαι εδοεαπ κ θα πληρώσει αναδρομικά τις εισφορές ο εργοδοτης.βέβαια η εγκύκλιος τώρα ψηφίστηκε.. Το θέμα είναι ότι ο Εδοεαπ πληρωνει 1.5 μήνα μεικτές αποδοχές για άδεια λοχείας ,επίδομα τοκετού (1500 Για φυσιολογικό κ 750 Για καισαρική) Αλλά δεν παίρνεις το 6Μηνο του οαεδ γτ αυτο το παιρνουν Μόνο οι ασφαλισμένες του ικα..Για  να γράφτεις στον εδοεαπ ,Πρεπει να διαγράφεις από το ικα!!

Εντωμεταξύ εγώ κ λογικά κ εσύ ,Έχω 200 κ σκέφτομαι Μήπως θα είμαι καλυμμένη από Αυτο κ δεν κάνει την απογραφη στον εδοεαπ κ να πάρω όσα δικαιούμαι από το ικα.. 

Θα πάρω ικα κ οαεδ κ θα σε ενημερώσω

Πολύ μπέρδεμα όμως..

Καλημερα! Ναι κι εγω. Σε εμας δεν εχει γινει ακομα η μεταβαση (ειμαι σε ηλεκτρονικο μεσο και καπου κολλαει ακομα ο νομο), αλλα το συζηταμε απο τις αρχες του χρονου. Εν τω μεταξυ οι δικοι μ δεν ειναι και ιδιαιτερα συνεργασιμοι για να τους ρωτησω...

Μακαρι να ισχυει αυτο που λες με τα ενσημα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ZiliHer είπε:

Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη.... έχω ξεσκιστεί στα γλυκά και τους υδατάνθρακες σε αυτό το μωρό με ζάχαρο νηστείας 95. Στην πρώτη καμπύλη στις 10 εβδομάδες την γλίτωσα την κατσάδα, τώρα δε με βλέπω!!! χαχαχα

Καλημερααααα

σημερα εκανα κι εγω τις εξετασεις του μηνα μεταξυ των οποιων και το σακχαρο και θελω να δω τωρα που εχω χαλαρωσει λιγο στο να προσεχω τα γλυκα τι θα βγει.

Περιμενουμε και τα δικα σου αποτελεσματα

 

Καλο μηνα κοριτσακια και καλο καλοκαιρακι 

πρίν από 2 λεπτά , zina7777 είπε:

Καλημερα γκαστρουλες.Καλο 6ο μηνα εγκυμοσυνης για ολες.Αργα ή γρηγορα μπαινετε ολες.

Αρχισε η δυσκοιλιοτητα με τα δυο σιδηρα.Καμια συμβουλη?

Καλημερααααα

Αχ εμεις αργουμνε για τον 6ο

Για τη δυσκοιλιοτητα εμενα με εχει βοηθησει να τρωω δημητριακα και ιδιαιτερα μουσλι. Επισης ξερω οτι βοηθα ο λιναροσπορος και φυσικα τα συκα

  • Μου αρέσει 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα!!!! Όλο και πλησιάζουμε στον Οκτώβρη!!! :-D 

Αν και μπήκε καλοκαίρι πλέον ξύπνησα και νιώθω το λαιμό μου ερεθισμένο:sad: θα φτιάξω καμιά σουπιτσα και ελπίζω να περάσει!!!

  • Μου αρέσει 1

jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...