Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

Καλημερα κορίτσια! Πηρε καμια αποτελέσματα απο τις αιματολογικές;;;

Καλησπερα κοριτσι , οι πρωτες αιματολογικες δεν ηρθαν καθολου στα χερια μου πηγαν κατευθειαν στο γιατρο. Μεσα στη Μεγαλη εβδομαδα εχω αλλες που θα τις κανω εδω οποτε θα τις εχω στα χερια μου.

Σε προβληματισε κατι?

4 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

Δέχονται και στο Ρέα με τον εοπυ; και εμενα μου τα γράφει... αλλα η Κυστική ινωση δεν γράφεται για ολες τις μορφές τις πληρώνεις έξτρα... σκέψου οτι τα εισιτήρια μονο για να ερθουμε Αθήνα ειναι 500 ευρώ!αλλα ας ειναι καλα το σπορακι μ και δεν με νοιάζει για τα λεφτα ...

Βλεπω κι εσυ με τις μεταφορες καλα πας... Εγω θελω γυρω στα 100-120€ το ατομο για να κατεβω στο Ελ. Βενιζελος χωρια μετα μετρο ταξι ή οτι αλλο χρειαστει αλλα οπως το ειπες. Ας ειναι καλα τα σπορακια και χαλαλι τους

4 ώρες πρίν, ZiliHer είπε:

Καλημέρα και από εμένα!

Πήρα μολις τη δεύτερη φουρνιά εξετάσεων. Εξακολουθώ να μην έχω αντισώματα στο τοξόπλασμα οπότε χρειάζεται καλό πλύσιμο στα λαχανικά, καλά ψημένο το κρέας και αν βγαίνω έξω θα αποφεύγω τις ωμές σαλάτες. Επίσης, προσοχή στις γάτες (όχι να αλλάζουμε και πεζοδρόμιο :-D ).

Ο αιματοκρίτης μου έπεσε στο 35,1 και η αιμοσφαιρίνη είναι οριακή...

Σχετικά με την αυχενική διαφάνεια... γνωρίζετε ότι παρότι την κάνουν πολλοί γιατροί στην Ελλάδα, μόνο μερικοί από αυτούς είναι πιστοποιημένοι; Για δείτε εδώ και επιλέξτε την Ελλάδα στον χάρτη  να σας βγάλει τη λίστα γιατρών https://fetalmedicine.org/lists/map/certified/NT . Το ίδιο ισχύει φυσικά και για τη Β Επιπέδου και το Doppler αργότερα.

Μια μέρα για την αυχενική μας και μάλλον δυο μέρες μέχρι να μάθουμε φύλο! :) :-D

Πολυ ενδιαφερον αυτο με τη λιστα με τους γιατρους. προφανως για αυτο μας παραπεμπουν αλλου καποιοι γιατροι

  • Μου αρέσει 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

On 19/3/2018 at 4:04 ΜΜ, depyfr είπε:

και να ξερετε οτι η αυχενικη γραφεται κιολας μεσω εοπυυ.στον γιο μου δεν το ηξερα η τοτε δεν γραφοταν δεν ξερω.καλα τοτε ειχα και τον αλλο γιατρο και δεν την ειχα κανει ρεα.την β επιπεδου ειχα κανει.

και εγω εκει υπολογιζω.θα μου πει την τριτη την αλλη που εχω ραντεβου μαλλον.

καλησπερα, η αυχενικη γραφεται αλλα μονο σε δημοσια νοσοκομεια την κανεις δωρεαν αν βεβαια βρεις ραντεβου. απο τα ιδιωτικα πρεπει να δεχοταν μονο η βιοιτατρικη κ μονο στην αθηνα. εδω θεσ/νικη μονο ιδιωτικα γινεται γτ σε δημοσιο πρεπει να κλεισεις μολις δεις θετικο τεστ εγκυμοσυνης!!! για την κυστικη ινωση δεν ξερω αλλα θα μαθω τωρα που θα παω στον γιατρο. 

5 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

Καλημερα κορίτσια! Πηρε καμια αποτελέσματα απο τις αιματολογικές;;;

καλησπερα , εγω τα ειχα κανει στην αρχη . οσο για τον κυτταρομεγαλοιο μαλλον βγηκες θετικη οτι εχεις αντισωματα . αυτο ειναι καλο . εγω εχω κ για αυτον κ για την ερυθρα. δεν χω ομως για τοξοπλασμα.. ενω μια ζωη με γατες ημουν !!! κ πρεπει να προσεξω κ εγω τα λαχανικα κ κρεατα. οσο για τον αιματοκτριτη λογικα θα παιρνεις σιδηρο ?? εγω εχω 39 αλλα χαμηλη φερριτινη 13 . παιρνω σιδηρο .. οποτε μπορω . 

αλλα ρε κοριτσια αλλο κ αυτο , ενω δεν ειχα θεμα με τα χαπια , τωρα δεν μπορω να τα βλεπω. με το ζορι παιρνω το φυλλικο κ το σιδηρο .. πως αλλαξα ετσι?

εγω σημερα περιμενω αποτελεσματα gia tsh να δω αν εχει ανεβει κ κατι τελευταιες εξετασεις. 29/3 εχω ραντεβου με τον γιατρο μου κ θα του ζητησω μια γενικη αιματος κ σιδηρο γτ σιγουρα θ αεχει πεσει αφου κρεας τρωω ελαχιστα.

On 19/3/2018 at 5:17 ΜΜ, Μαρία1430 είπε:

Ολες μαζι μας βλεπω να ειμαστε. Εγω την εκλεισα 12/04. Βεβαια δεν ξερω αν δεχεται εοππυ αυτος ο γιατρος. για τι κοστος μιλαμε?

Θα ρωτησω τη μαια σε επομενο τηλεφωνημα

και εγω εκλεισα αυχενικη για 10/4 σε ιδιωτη. κοστος 115 ευρω + 11 ε η papp A . 

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Σορι που χαθηκα αλλα ειχα αρρωστο τον μικρο κ γινεται και λιγο της τρελης στη δουλεια... Λοιπον η αυχενικη γραφεται αλλα οχι για ολο το ποσο. Στο Ρεα κανει 140 χωρις Εοππυ κ 90 με εοππυ.

Εγω αιματολογικες αυριο κ αυχενικη Μ. Εβδομαδα!

Πηγαμε για υπερηχο χθες. Κουκλος/α το μικρο μοιαζει στη μαμα του κ αναπτυσσεται κανονικα. Καφε συνεχιζω να εχω λιγα αλλα δεν ανησυχουμε. Ολα καλα λοιπον κ αρχιζουμε να ηρεμουμε σιγα σιγα

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μου!!! Εγω πηρα αποτελεσματα αιματολογικων σημερα ολα καλα εκτος βιταμινης D που ειναι σχεδον ανυπαρκτη σε εμενα. Και θετικη σε αντισωματα ερυθρας. 

Για την κιστικη ινωση εμενα μου εγραψε μια μεταλλαξη. Ποσες ειναι;;;;

Εγω αργω ακομα για αυχενικη ευχομαι να φτασουμε αυτη τη φορα. Αμην

Και εγω ρεα ομως πρωτα ο θεος θα την κανω. Το οικονομικο της γεννας ειναι ιδιο ακομα 1300 ο γιατρος 1500 νοσοκομειο για κανονικη γεννα και 1700 καισαρικη

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ada32 είπε:

καλησπερα, η αυχενικη γραφεται αλλα μονο σε δημοσια νοσοκομεια την κανεις δωρεαν αν βεβαια βρεις ραντεβου. απο τα ιδιωτικα πρεπει να δεχοταν μονο η βιοιτατρικη κ μονο στην αθηνα. εδω θεσ/νικη μονο ιδιωτικα γινεται γτ σε δημοσιο πρεπει να κλεισεις μολις δεις θετικο τεστ εγκυμοσυνης!!! για την κυστικη ινωση δεν ξερω αλλα θα μαθω τωρα που θα παω στον γιατρο. 

καλησπερα , εγω τα ειχα κανει στην αρχη . οσο για τον κυτταρομεγαλοιο μαλλον βγηκες θετικη οτι εχεις αντισωματα . αυτο ειναι καλο . εγω εχω κ για αυτον κ για την ερυθρα. δεν χω ομως για τοξοπλασμα.. ενω μια ζωη με γατες ημουν !!! κ πρεπει να προσεξω κ εγω τα λαχανικα κ κρεατα. οσο για τον αιματοκτριτη λογικα θα παιρνεις σιδηρο ?? εγω εχω 39 αλλα χαμηλη φερριτινη 13 . παιρνω σιδηρο .. οποτε μπορω . 

αλλα ρε κοριτσια αλλο κ αυτο , ενω δεν ειχα θεμα με τα χαπια , τωρα δεν μπορω να τα βλεπω. με το ζορι παιρνω το φυλλικο κ το σιδηρο .. πως αλλαξα ετσι?

εγω σημερα περιμενω αποτελεσματα gia tsh να δω αν εχει ανεβει κ κατι τελευταιες εξετασεις. 29/3 εχω ραντεβου με τον γιατρο μου κ θα του ζητησω μια γενικη αιματος κ σιδηρο γτ σιγουρα θ αεχει πεσει αφου κρεας τρωω ελαχιστα.

και εγω εκλεισα αυχενικη για 10/4 σε ιδιωτη. κοστος 115 ευρω + 11 ε η papp A . 

Ada μου και εγω δεν εχω αντισώματα στο τοξόπλασμα! Ερυθράς πως το γραφει στις εξετάσεις; μηπως δεν εκανα; εκτος αν δεν εχει βγει ακομα... γτ περιμενω κ αλλα αποτελέσματα! Παιρνω μονο τις pregnacare... και μαγνήσιο!

πρίν από 3 λεπτά , MELINASP είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου!!! Εγω πηρα αποτελεσματα αιματολογικων σημερα ολα καλα εκτος βιταμινης D που ειναι σχεδον ανυπαρκτη σε εμενα. Και θετικη σε αντισωματα ερυθρας. 

Για την κιστικη ινωση εμενα μου εγραψε μια μεταλλαξη. Ποσες ειναι;;;;

Εγω αργω ακομα για αυχενικη ευχομαι να φτασουμε αυτη τη φορα. Αμην

Μια μονο γράφεται οι αλλες μεταλλάξεις δεν γράφονται ειναι πολλες... εγω πληρωσα 200 ευρω για να μου κανουν το 100% των μετατάξεων... βιταμινη d θα πρεπει να παρεις συμπλήρωμα ρωτα!!! Ολα καλα θα πάνε!!! Εχεις καφε ακομη;;;


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, ada32 είπε:

καλησπερα, η αυχενικη γραφεται αλλα μονο σε δημοσια νοσοκομεια την κανεις δωρεαν αν βεβαια βρεις ραντεβου. απο τα ιδιωτικα πρεπει να δεχοταν μονο η βιοιτατρικη κ μονο στην αθηνα. εδω θεσ/νικη μονο ιδιωτικα γινεται γτ σε δημοσιο πρεπει να κλεισεις μολις δεις θετικο τεστ εγκυμοσυνης!!! για την κυστικη ινωση δεν ξερω αλλα θα μαθω τωρα που θα παω στον γιατρο. 

καλησπερα , εγω τα ειχα κανει στην αρχη . οσο για τον κυτταρομεγαλοιο μαλλον βγηκες θετικη οτι εχεις αντισωματα . αυτο ειναι καλο . εγω εχω κ για αυτον κ για την ερυθρα. δεν χω ομως για τοξοπλασμα.. ενω μια ζωη με γατες ημουν !!! κ πρεπει να προσεξω κ εγω τα λαχανικα κ κρεατα. οσο για τον αιματοκτριτη λογικα θα παιρνεις σιδηρο ?? εγω εχω 39 αλλα χαμηλη φερριτινη 13 . παιρνω σιδηρο .. οποτε μπορω . 

αλλα ρε κοριτσια αλλο κ αυτο , ενω δεν ειχα θεμα με τα χαπια , τωρα δεν μπορω να τα βλεπω. με το ζορι παιρνω το φυλλικο κ το σιδηρο .. πως αλλαξα ετσι?

εγω σημερα περιμενω αποτελεσματα gia tsh να δω αν εχει ανεβει κ κατι τελευταιες εξετασεις. 29/3 εχω ραντεβου με τον γιατρο μου κ θα του ζητησω μια γενικη αιματος κ σιδηρο γτ σιγουρα θ αεχει πεσει αφου κρεας τρωω ελαχιστα.

και εγω εκλεισα αυχενικη για 10/4 σε ιδιωτη. κοστος 115 ευρω + 11 ε η papp A . 

το ρεα την γραφει και την κανεις εκει.πληρωνεις συμμετοχη μονο.

πρίν από 1 λεπτό , depyfr είπε:

το ρεα την γραφει και την κανεις εκει.πληρωνεις συμμετοχη μονο.

και μαλλον αυτη που ειπε η alekk:)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Μάντη είπε:

Ada μου και εγω δεν εχω αντισώματα στο τοξόπλασμα! Ερυθράς πως το γραφει στις εξετάσεις; μηπως δεν εκανα; εκτος αν δεν εχει βγει ακομα... γτ περιμενω κ αλλα αποτελέσματα! Παιρνω μονο τις pregnacare... και μαγνήσιο!

Μια μονο γράφεται οι αλλες μεταλλάξεις δεν γράφονται ειναι πολλες... εγω πληρωσα 200 ευρω για να μου κανουν το 100% των μετατάξεων... βιταμινη d θα πρεπει να παρεις συμπλήρωμα ρωτα!!! Ολα καλα θα πάνε!!! Εχεις καφε ακομη;;;

Αααα ναι; δεν το ηξερα τωρα που το γραψατε για τις κιστικες σκαλωσα! Ναι την παρασκευη εχω ραντεβου να μου πει τι πρεπει να παρω ακομα. Λιγπ καφε ακομα ναι αλλα τουλαχιστον χαιρομαι που δεν βλεπω αιμα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , depyfr είπε:

το ρεα την γραφει και την κανεις εκει.πληρωνεις συμμετοχη μονο.

και μαλλον αυτη που ειπε η alekk:)

βασικα εγω πιστευα λιγοτερο αλλα και καποια που γλυτωνεις καλο ειναι.και σιγουρα το αξιζει το ρεα γιατι εχει μηχανηματα τελευταιας τεχνολογιας αρα καλυτερη διαγνωση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , MELINASP είπε:

Αααα ναι; δεν το ηξερα τωρα που το γραψατε για τις κιστικες σκαλωσα! Ναι την παρασκευη εχω ραντεβου να μου πει τι πρεπει να παρω ακομα. Λιγπ καφε ακομα ναι αλλα τουλαχιστον χαιρομαι που δεν βλεπω αιμα

Τέλεια τα καφε δεν μας πειράζουν!!! 


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επισημα ακουσαμε και εμεις καρδουλα!!! Ειμαστε 12ολοκληρα χιλιοστα και χτυπαμε με 172 χτυπους το λεπτο!!! Ειμαστε κλασικά 10 μερες μικροτεροι με βαση την ΤΕΡ,  αλλα απο τη στιγμη που αναπτύσσεται κανονικα λιγο μας απασχολεί!!! Απλα θα αναπροσαρμοστουν οι ημερομηνιες!!! Ραντεβού ξανα σε 2 βδομαδες και ανυπομονω!!!  :mad:

  • Μου αρέσει 6

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 19/3/2018 at 1:26 ΜΜ, Μάντη είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Πηγα για υπέρηχο μου καναν κοιλιακό ειδαμε την καρδούλα να πάλλεται και σωστη αιμάτωση αλλα ο υπέρηχος του νοσοκομείου ειναι σχετικα παλιος μου ειπαν για αυτο δεν ακουσαμε καρδουλα... μου εδωσαν μαγνησιο γιατι εχω συσπάσεις μικρες μου ειπαν και utrogestan... Αλλα ο γιατρος μου μου ειπε να μην παρω utrogestan γτ λεει επηρεάζουν το έμβρυο... και δεν εχω πολυ αιμα οποτε δεν θα προσφερουν τιποτα... μου ειπαν να κλείσω Αυχενική... εσεις κλείσατε;;

Μπράβο μάντη!!Τώρα θα ηρεμήσεις που όλα πάνε καλά.Σου είπε αν είχες κάποια μικρή αποκόλληση και γι αυτό εμφανιζόταν το αίμα?Γιατί αν δεν κάνω λάθος σε τέτοιες περιπτώσεις δίνουν utrogestan.Εγώ έκλεισα χθες Αυχενική στις 12/4.

22 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

Καλημερα κορίτσια! Πηρε καμια αποτελέσματα απο τις αιματολογικές;;;

Εγώ πήρα μερικά αποτελέσματα. Περιμένω για ερυθρά, κύτταρομεγαλοιο αν το λέω σωστά και τοξόπλασμα. Επίσης καλλιέργεια κολπικου υγρού δεν έχω κάνει κ φοβάμαι για τα αποτέλεσμα γιατί παλιότερα είχα βρεθεί θετική στο ουρεόπλασμα και ελπίζω να μην κάνει καμία εμφάνιση πάλι τώρα. Για Κυστική ίνωση δεν θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες κορίτσια, με το καλό όσες περιμένουν αποτελέσματα εξετάσεων! Πήγα χθες για υπέρηχο, έκανα κοιλιακό, είμαι 8+4, η ανάπτυξη του προχωράει πολύ καλά, είναι 1,7 εκατοστά και χτύποι 165.ήδη πήρε σχήμα μωρού, δεν είναι πια μια κουκίδα!!χάρηκα πολύ που το είδα κ ακόμη περισσότερο γιατί ήρθε και ο άντρας μου μαζί και το είδε και αυτός πρώτη φορά.Ο γιατρός μου έδωσε σίδηρο αν και δεν ήταν πολύ χαμηλός λέει, απλά για να κρατήσουμε τις αποθήκες όπως είναι γιατί αλλιώς όσο περνάει ο καιρός θα κατεβαίνει.Επίσης κλείσαμε ραντεβού για Αυχενική στις 12/4 που θα είμαι 11+5 με το καλό.αυτό που με ανησύχησε είναι μια μικρή αποκόλληση που είδε στον υπέρηχο.μου είπε πως από την επόμενη εβδομάδα ο πλακούντας θα παράγει προγεστερόνη ενώ ως τώρα την παράγει το ωχρό σωματιο.αυτή την μικρή αποκόλληση την είδε και την προηγούμενη φορά αλλά δεν την σχολίασε καν γιατί δεν είναι τίποτα, πολλές έχουν σε αυτό το στάδιο.με ρώτησε αν είχα καθόλου αίμα και του είπα όχι και μου είπε πως μπορεί να εμφανίσω. Να μην ανεβαίνω σε μηχανάκια, ποδήλατα, να μην σηκώνω βάρη,όχι επαφές(που ούτως ή άλλως δεν είχαμε προληπτικά) να μην μείνω και στο κρεβάτι αλλά να ξεκουράζομαι. Μου έγραψε προγεστερόνη προληπτικά, μήπως και εμφανιστεί λίγο αίμα αλλά τον είδα πολύ χαλαρό.συμβαίνει λέει πολύ συχνά και δεν είναι ανησυχητικό. Εγώ εν τω μεταξύ λέω να μείνω ξάπλα λίγες μέρες και να προσέχω πάρα πολύ τις κινήσεις μου. Βέβαια μου εξήγησε πως σε τέτοιες περιπτώσεις δεν φταίνε οι συνήθειες της εγκύου Εκτός και αν κάνει κάτι ακραίο που επηρεάζει την κατάσταση. Οπότε ότι και να κάνω εγώ, θα συμβεί αυτό που είναι να συμβεί. Όσο και να προσέξω, αν είναι να πάει κάτι στραβά θα πάει. Ή όσο και να μην προσέξω αν είναι να πάνε όλα καλά, θα πάνε.το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πάρω προληπτικά την προγεστερόνη. Έχει κάποια κοπέλα αποκόλληση χωρίς αίμα??Η πλάκα είναι πως την προηγούμενη εβδομάδα ρώτησα τον γιατρό μου αν πρέπει να κάνω εξετάσεις για προγεστερόνη μήπως κ είναι χαμηλή κ πάρω προληπτικά και μου είπε πως δεν χρειάζεται κ εγώ σκεφτόμουν μήπως ήταν καλύτερα να πάρω έτσι προληπτικά και τώρα που από μόνος του μου την έγραψε φοβάμαι να την πάρω γιατί έχω ακούσει πως μπορεί να επηρεάσει το έμβρυο... Βέβαια την ξεκίνησα από σήμερα το πρωί γιατί φοβάμαι μην δω και αίμα.Αυτά τα νέα μου κορίτσια, ξέρω πως όλα πάνε τέλεια και δεν θα έπρεπε να σκέφτομαι τίποτα αρνητικό αλλά δεν μου άρεσε καθόλου αυτή η λέξη, αποκόλληση... Δεν ήθελα να την ακούσω, ξέρω με καταλαβαίνετε.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Ασία είπε:

Καλημέρα σε όλες κορίτσια, με το καλό όσες περιμένουν αποτελέσματα εξετάσεων! Πήγα χθες για υπέρηχο, έκανα κοιλιακό, είμαι 8+4, η ανάπτυξη του προχωράει πολύ καλά, είναι 1,7 εκατοστά και χτύποι 165.ήδη πήρε σχήμα μωρού, δεν είναι πια μια κουκίδα!!χάρηκα πολύ που το είδα κ ακόμη περισσότερο γιατί ήρθε και ο άντρας μου μαζί και το είδε και αυτός πρώτη φορά.Ο γιατρός μου έδωσε σίδηρο αν και δεν ήταν πολύ χαμηλός λέει, απλά για να κρατήσουμε τις αποθήκες όπως είναι γιατί αλλιώς όσο περνάει ο καιρός θα κατεβαίνει.Επίσης κλείσαμε ραντεβού για Αυχενική στις 12/4 που θα είμαι 11+5 με το καλό.αυτό που με ανησύχησε είναι μια μικρή αποκόλληση που είδε στον υπέρηχο.μου είπε πως από την επόμενη εβδομάδα ο πλακούντας θα παράγει προγεστερόνη ενώ ως τώρα την παράγει το ωχρό σωματιο.αυτή την μικρή αποκόλληση την είδε και την προηγούμενη φορά αλλά δεν την σχολίασε καν γιατί δεν είναι τίποτα, πολλές έχουν σε αυτό το στάδιο.με ρώτησε αν είχα καθόλου αίμα και του είπα όχι και μου είπε πως μπορεί να εμφανίσω. Να μην ανεβαίνω σε μηχανάκια, ποδήλατα, να μην σηκώνω βάρη,όχι επαφές(που ούτως ή άλλως δεν είχαμε προληπτικά) να μην μείνω και στο κρεβάτι αλλά να ξεκουράζομαι. Μου έγραψε προγεστερόνη προληπτικά, μήπως και εμφανιστεί λίγο αίμα αλλά τον είδα πολύ χαλαρό.συμβαίνει λέει πολύ συχνά και δεν είναι ανησυχητικό. Εγώ εν τω μεταξύ λέω να μείνω ξάπλα λίγες μέρες και να προσέχω πάρα πολύ τις κινήσεις μου. Βέβαια μου εξήγησε πως σε τέτοιες περιπτώσεις δεν φταίνε οι συνήθειες της εγκύου Εκτός και αν κάνει κάτι ακραίο που επηρεάζει την κατάσταση. Οπότε ότι και να κάνω εγώ, θα συμβεί αυτό που είναι να συμβεί. Όσο και να προσέξω, αν είναι να πάει κάτι στραβά θα πάει. Ή όσο και να μην προσέξω αν είναι να πάνε όλα καλά, θα πάνε.το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πάρω προληπτικά την προγεστερόνη. Έχει κάποια κοπέλα αποκόλληση χωρίς αίμα??Η πλάκα είναι πως την προηγούμενη εβδομάδα ρώτησα τον γιατρό μου αν πρέπει να κάνω εξετάσεις για προγεστερόνη μήπως κ είναι χαμηλή κ πάρω προληπτικά και μου είπε πως δεν χρειάζεται κ εγώ σκεφτόμουν μήπως ήταν καλύτερα να πάρω έτσι προληπτικά και τώρα που από μόνος του μου την έγραψε φοβάμαι να την πάρω γιατί έχω ακούσει πως μπορεί να επηρεάσει το έμβρυο... Βέβαια την ξεκίνησα από σήμερα το πρωί γιατί φοβάμαι μην δω και αίμα.Αυτά τα νέα μου κορίτσια, ξέρω πως όλα πάνε τέλεια και δεν θα έπρεπε να σκέφτομαι τίποτα αρνητικό αλλά δεν μου άρεσε καθόλου αυτή η λέξη, αποκόλληση... Δεν ήθελα να την ακούσω, ξέρω με καταλαβαίνετε.

Καλημερα κοριτσι μου!

Δεν ειναι τελειο που αρχιζει και παιρνει μορφη το σποριδιο? Οσον αφορα την προγεστερονη μην αγχωνεσαι καθολου. Αν ηταν "κακη" για το εμβρυο ουτε ο οργανισμος μας θα την παρηγαγε ουτε σε ολες εμας που ειμαστε απο εξωσωματικη θα την εδιναν. Εμενα μου την μειωσε λιγο την Παρασκευη αλλα και παλι παιρνω κολπικη γελη vasclor και 2 χαπια των 200Mg την ημερα

Ολα θα πανε τελεια μην αγχωνεσαι με την αποκολληση αφου το μωρακι σου ειναι καλα και ο γιατρος δεν ανησυχησε. Αυχενικη εχουμε την ιδια μερα απλα εμεις θα ειμαστε λιγο μεγαλυτεροι 12εβδ +1.

 


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, depyfr είπε:

το ρεα την γραφει και την κανεις εκει.πληρωνεις συμμετοχη μονο.

και μαλλον αυτη που ειπε η alekk:)

μια χαρα αν πληρωσεις μονο συμμετοχη , ειναι οτι καλυτερο . 

15 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

Ada μου και εγω δεν εχω αντισώματα στο τοξόπλασμα! Ερυθράς πως το γραφει στις εξετάσεις; μηπως δεν εκανα; εκτος αν δεν εχει βγει ακομα... γτ περιμενω κ αλλα αποτελέσματα! Παιρνω μονο τις pregnacare... και μαγνήσιο!

Μια μονο γράφεται οι αλλες μεταλλάξεις δεν γράφονται ειναι πολλες... εγω πληρωσα 200 ευρω για να μου κανουν το 100% των μετατάξεων... βιταμινη d θα πρεπει να παρεις συμπλήρωμα ρωτα!!! Ολα καλα θα πάνε!!! Εχεις καφε ακομη;;;

εμενα δεν μου δινει τετοιες βιταμινες ο γιατρος .. τι να πω!  ο καθενας τα δικα του.

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

αχ τι ωραία τα νέα σας βρε κορίτσια.. έτσι να διαβάζουμε μόνο ευχάριστα.. και να κάνουμε όλες τις αυχενικές μας και να είναι όλα καλά και μετά να αρχίσουμε να λέμε και τα υπόλοιπα.. ρουχαλάκια εγκυμοσύνης και όνειρα για τα ζουζουνάκια μας.. Εγώ έχω πολύ άγχος για τη χοριακή.. όχι τόσο για την ίδια την εξέταση αλλά για να δω το μωράκι μου να είναι εκεί και να χτυπάει ζωντανά και ωραία η καρδούλα του.. Δε νιώθω τπτ ρε κορίτσια εδω και λίγο καιρό.. όχι ότι ποτέ είχα τπτ αλλά πλέον και το στήθος μου δεν πονάει και λιγάκι με αγχώνει.. Βέβαια είχε σταματήσει να πονάει απο τον προηγούμενο υπέρηχο αλλά το μπεμπάκι ήταν εκεί, δυνατό και γερό.. αλλά όσο περνάν οι μέρες μονο φούσκωμα και ρεψιματάκια έχω.. δεν ξέρω αν τα έχει καμια άλλη.. χαχαχ... αααα και έχω και κάτι άσπρα άοσμα υγρα.. Ας ειναι καλά!!

πρίν από 7 λεπτά , ada32 είπε:

εμενα δεν μου δινει τετοιες βιταμινες ο γιατρος .. τι να πω!  ο καθενας τα δικα του.

κ μένα δε μου δίνει.. ούτε καν σίδηρο που είμαι ακριβως στα όρια.. μάλλον δε το θεωρεί απαραίτητο ακόμα.. μου είπε ότι χρειαστώ απο συμπληρώματα μετα τον 3ο μήνα.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...