Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 minutes ago, η ζωή είναι όμορφη said:

      Κορίτσια μπράβο τα καλύτερα σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου 9 μέρες με δύο βλαστοκυστες 28 11 μέρες έφτασε 68 να έχουμε ελπίδες;;; Νιώθω ότι απλά το τραβάμε είναι μικρός αριθμός για 11 ημέρες με βλαστοκυστες 

      Εγώ δεν γνωρίζω αλλά μετά από δυο μέρες ανέβηκε ικανοποιητικά … δεν ξέρω θα σας γράψουν και τα κορίτσια πιυ είναι πιο έμπειρες 

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

On 21/3/2018 at 4:11 ΜΜ, Μάντη είπε:

Κοριτσια καθε μερα εγω θα τρελαίνομαι! Σημερα πηρα και τα υπόλοιπα αποτελεσματα και εχω αυξημένο ινωδιογονο εχει σχεδη με την πήξη του αίματος. Ο γιατρος ειπε να μην ανησυχώ αλλα εγω ανησυχώ...

Κοριτσακι μου αυξανεται στην εγκυμοσυνη το ινοδωγονο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

6 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

@Μάντη είσαι σίγουρη πως εκανες το 99%των μεταλλαξεων?? Γιατι γίνεται μονο στο Χωρεμειο και κοστιζει 350€...Πως γίνεται εσενα να σου ζητησαν λιγότερα?? Μήπως εξεταστηκες για μικρότερο ποσοστό? 

Κι εγώ στο Χωρέμειο είχα κάνει το 2015 και μου στοίχισε 350 ευρώ. Ίσως τώρα που συνταγογραφείται μέρος της εξέτασης να είναι πιο λίγα τα χρήματα; 

Πάντως για να κληρονομηθεί στο έμβρυο πρέπει και οι δυο γονείς να είναι φορείς.

3 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Δεν την κάνουν στο νοσοκομείο, θα την κάνω σε μικροβιολόγο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Όσο λιγότερα σκέφτομαι αυτή την περίοδο τόσο το καλύτερο.αν δεν κάναμε αυτή την κουβέντα κορίτσια δεν θα την έκανα την εξέταση γιατί με είχε πείσει ο γιατρός.βοηθάει αρκετά το φόρουμ :-D

Κι εγώ πήρα το θάρρος να στο πω γιατί είναι όντως σημαντική εξέταση.

  • Μου αρέσει 1

StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Αυτό που λες δεν ισχύει, διότι δεν μπορούμε να στηριζόμαστε σε σημεία για γονιδιακές νόσους! Πχ, μπορεί η πλεοψηφία όσων έχει το στίγμα να έχει πιο χαμηλό αιματοκρίτη, αλλά δεν αποτελεί κανόνα! Ο άντρας μου, έχει το στίγμα, αλλά ο αιματοκρίτης του είναι καλός!! Ο λόγος που πολλοί γιατροί δεν ενημερώνουν είναι κατά κύρια βάση η άγνοια (της παλιάς σχολής που τα θεωρούν περιττά όλα αυτά) και η μη συνεχής ενημέρωση για τις εξελίξεις! Χαρακτηριστικό παράδειγμα, πολύ καλή μου φίλη, την οποία παρακολουθούσε δ/ντής μεγάλου δημόσιου μαιευτηρίου με πολύ καλό όνομα στο χώρο, ο οποίος "ξεχασε" να της γράψει την κυστική ίνωση, το ανακάλυψε εντελώς τυχαία όταν πήγε εκτάκτως σε άλλο γυναικολόγο γιατί ο δικός της έλειπε, ήταν τυχερή που ο άλλος ήταν ψείρας και κοίταξε όλες τις εξετάσεις της και ανακάλυψε ότι δεν την είχε κάνει! Κάνει τη βασική εξέταση που καλύπτει ο εοπυυ και βγαίνει θετική !!! Και ήταν ήδη στον 5ο... Μέχρι να βγουν οι εξετάσεις του άντρα της θα κόντευε να μπει στον 6ο... Ευτυχώς βγήκε αρνητικός...

Για μια @@@@@@@ ενός γιατρού η κοπέλα πέρασε έναν εφιαλτικό μηνα.... Γιατί άλλο να κάνεις διακοπή κύησης το 1ο τρίμηνο και άλλο να έχεις ήδη μπει στο 2ο και να κοντεύεις να το κλείσεις... Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα..... Και ναι, είναι σημαντικό να εμπιστευόμαστε το γιατρό μας, αλλα δυστυχώς εκεί εξω κυκλοφορούν και χασάπηδες - αλμπάνηδες...

αυτο ειπα και εγω αν ειναι καλος γιατρος σιγουρα μεριμνει για τα παντα.απλα πολλες φορες βοηθανε και οι ενδειξεις.και δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις στιγμα και να μην εχεις χαμηλο αιματοκριτη και χαμηλη αιμοσφαιρινη.ουτε εναν γιατρο τον κανει καλο επειδη ειναι αναγνωρισιμος στο ευρη κοινο.ακου επειδη εγω την εχω πατησει ξερω πολυ καλα απο βλ....γιατρο.κοντευα να κανω μεταγγιση στο 4 μηνα.και ευτυχως το εψαξα.αρα επετρεψε μου να εχω γνωμη πανω σε αυτο και να μην αρχιζεις την προταση σου με την απολυτη εκφραση οτι δεν ισχυει.ο καθενας εχει την γνωμη του.τωρα αν ισχυει ή οχι το ξερει εκεινος και η εμπειρια που του δινεται.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 52 λεπτά , Μάντη είπε:

Ετσι μου ειπε και ο γιατρός... ελπιζω να πανε ολα καλα... εσυ πως πας;

Ποσο ηταν; εγω τα ιδια αυριο ραντεβου να ακουσουμε καρδουλα αμην παναγιτσα μου!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Όχι, είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι αρκετά αλλά θα κάνω την εξέταση αυτή για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Όπως για παράδειγμα και τώρα με αυτή την μικρή αποκόλληση που είδε στον υπέρηχο μου είπε πως δεν χρειάζεται να μείνω ξάπλα, αλλά εγώ για σιγουριά θα μείνω ένα 5ήμερο για καλό κ για κακο.

καλα κανεις κοριτσακι μου προληπτικα οτι κανεις ειναι καλο απλα εγω το ειπα επειδη τον εμπιστευεσαι να συνεχιζεις να το κανεις και να μην αγχωνεσαι και αφου δεν σου εχει δωσει δικαιωμα αποτυχιας.το οτι υπαρχουν βλ....γιατροι σιγουρα απλα καποιοι ξερουν να κανουν καλα την δουλεια τους.το λεω εγω που τραβηξα παρα πολλα και τωρα ειμαι πολυ ηρεμη.οπως και μενα μου εχει δωσει προγεστερονη ενω δεν εχω αποκοληση.ε για να το κανει κατι ξερει.δεν πιστευω οτι θα διακινδυνευε κατι.ναι μεν εχω τα αυτια μου ανοιχτα αλλα μεχρι εκει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, MELINASP είπε:

Ποσο ηταν; εγω τα ιδια αυριο ραντεβου να ακουσουμε καρδουλα αμην παναγιτσα μου!

470... τι ωρα εχεις ραντεβού;;; ολα καλα θα ειναι!!!

πρίν από 3 λεπτά , depyfr είπε:

αυτο ειπα και εγω αν ειναι καλος γιατρος σιγουρα μεριμνει για τα παντα.απλα πολλες φορες βοηθανε και οι ενδειξεις.και δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις στιγμα και να μην εχεις χαμηλο αιματοκριτη και χαμηλη αιμοσφαιρινη.ουτε εναν γιατρο τον κανει καλο επειδη ειναι αναγνωρισιμος στο ευρη κοινο.ακου επειδη εγω την εχω πατησει ξερω πολυ καλα απο βλ....γιατρο.κοντευα να κανω μεταγγιση στο 4 μηνα.και ευτυχως το εψαξα.αρα επετρεψε μου να εχω γνωμη πανω σε αυτο και να μην αρχιζεις την προταση σου με την απολυτη εκφραση οτι δεν ισχυει.ο καθενας εχει την γνωμη του.τωρα αν ισχυει ή οχι το ξερει εκεινος και η εμπειρια που του δινεται.

Δεσποινα μου ο μπαμπας μου εχει στίγμα και αιματοκρίτη 45... και ηταν και αιμοδότης ποιο νεος... αρα δεν ειναι σιγουρο οτι εχοντας στιγμα ολοι εχουν χαμηλο αιματοκρίτη...


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Μάντη είπε:

470... τι ωρα εχεις ραντεβού;;; ολα καλα θα ειναι!!

Μεχρι το 500 ειναι μεσα στα ορια της εγκυμοσυνης καλα εισαι εμενα ηταν 480. 4:15 πρωτα ο θεος εχω αγωνια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Μάντη είπε:

470... τι ωρα εχεις ραντεβού;;; ολα καλα θα ειναι!!!

Δεσποινα μου ο μπαμπας μου εχει στίγμα και αιματοκρίτη 45... και ηταν και αιμοδότης ποιο νεος... αρα δεν ειναι σιγουρο οτι εχοντας στιγμα ολοι εχουν χαμηλο αιματοκρίτη...

τι να σου πω εγω τωρα το ακουω.οκ το δεχομαι αλλα στην γενικη αιματος υπαρχουν και αλλες ενδειξεις που δειχνουν στιγμα ή οτι κατι δεν παει καλα.αν και καταλαβαινουν οι γιατροι συνηθως αν υπαρχει στιγμα.εμενα μου το λεγανε παντα χωρις να το εχω κανει.το ηξερα απο τους γονεις μου.και την εκανα τελικα στην πρωτη μου γεννα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, MELINASP είπε:

Μεχρι το 500 ειναι μεσα στα ορια της εγκυμοσυνης καλα εισαι εμενα ηταν 480. 4:15 πρωτα ο θεος εχω αγωνια

Αχ τι ανακούφιση ειναι αυτη.... δεν ηξερα οτι μεχρι 500 ειναι οκ!!!! Ολα καλα θα ειναι κουκλα μου!! Θα περιμενουμε νεα σου!!!

Just now, depyfr είπε:

τι να σου πω εγω τωρα το ακουω.οκ το δεχομαι αλλα στην γενικη αιματος υπαρχουν και αλλες ενδειξεις που δειχνουν στιγμα ή οτι κατι δεν παει καλα.αν και καταλαβαινουν οι γιατροι συνηθως αν υπαρχει στιγμα.εμενα μου το λεγανε παντα χωρις να το εχω κανει.το ηξερα απο τους γονεις μου.και την εκανα τελικα στην πρωτη μου γεννα.

Και εμενα φαίνεται στη γενικη αιματος ολα με κοκκινο ειναι... αλλα υπαρχουν και περιπτωσης που δεν φαίνεται!!! Εγω το ξερω απο πολυ μικρή γτ κανω πολυ συχνα εξετάσεις!!!


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορα το στιγμα μπορεί όντως να υπάρχουν ενδείξεις στη γενική αιματος, ομως για την Κυστική ινωση επιτρεψτε μου να πω οτι δεν υπάρχουν ενδείξεις όπως και για τις περισσότερες γονιδιακες ασθένειες. Γιατρός δεν είμαι αλλά εχω καποιες γνώσεις πανω σε θέματα βιολογιας ;)

Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ

Ααααα και για την κυστικη ινωση μου έκαναν ελεγχο στο 85% των μεταλλάξεων και αναφερει οτι μετα το παρον αποτέλεσμα και εφόσον ο άλλος γονεας δεν έχει ελεγχθει η πιθανότητα γεννησης πασχοντος παιδιου μειώνεται στο 1/16100

  • Μου αρέσει 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα μου εγραψε ρε κορίτσια τέτοια εξέταση.. προλαβαίνω να την κάνω? πρέπει να γίνει σε κάποιες βδομάδες συγκεκριμένες? ααα θα μπω να διαβάσω.. δεν έχω ιδέα τι είναι η κυστική ίνωση..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , irinikavala είπε:

Ούτε εμένα μου εγραψε ρε κορίτσια τέτοια εξέταση.. προλαβαίνω να την κάνω? πρέπει να γίνει σε κάποιες βδομάδες συγκεκριμένες? ααα θα μπω να διαβάσω.. δεν έχω ιδέα τι είναι η κυστική ίνωση..

Καλημέρα, μήπως είχες κ άλλη εγκυμοσύνη παλιότερα και είχες εξεταστεί τότε?

Link to comment
Share on other sites

είχα αλλά ηταν εξωμήτρια κ δεν ειχα εξεταστει πάλι.. κ ουτε ποτέ μου μίλησε ο γιατρός για κυστική ίνωση.. μετα την εξωμήτρια γενικά με έβαλε να ψαχτω με πολλά αλλά αυτό δε το ανέφερε ποτέ. την πέμπτη αν πάνε όλα καλά στη αυχενική, θα το ρωτήσω.. αλλά πρώτα ας πάνε καλά στην αυχενική.. κ πανω απ'όλα να είναι το μπεμπάκι εκει και γερό.. η μεσογειακή αναιμία έχει κάποια σχέση με την κυστική ίνωση? για στίγμα μεσογειακής ήμουν στο όριο αλλά ο άντρας μου αρνητικός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...