Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Ότι λέει ο υπέρηχος...και γω σύμφωνα με το ίντερνετ είμαι σήμερα 6 εβδομάδων και 3 ημερών αλλά είμαι σίγουρη ότι ο υπέρηχος θα μας πει κάτι άλλο. Εσείς επειδή ξεκινήσατε με χαμηλή χοριακη αυτό σημαίνει ότι η εμφυτευση έγινε πιο μετά (η χοριακη ξεκινάει και ανεβαίνει μετά την εμφυτευση) άρα σίγουρα θα είστε τέλος 5ης εβδομαδας. Αυτές οι 4 μέρες διαφορα δεν είναι κάτι κακό...ίσα ίσα είναι πιο λογικό και συμβατό με τη χοριακη που ξεκινήσατε. Άρα μη σας προβληματίζει καθόλου. 

      Σε νιώθουμε όλες σε όλα αυτά που λες!!! Πότε έχεις χοριακη? Όλα θα πάνε τέλεια! 🙏Σου εύχομαι μια 3ψηφια χοριακη αν και οι 2ψηφιες χοριακες μια χαρά μωράκια έχουν δώσει!!!! 

      Σε ευχαριστώ πολύ!!!! Μακάρι πραγματικά 🙏... Σαν ψέμα θα μου φανεί...

      Χοριακή μου είπαν σε 9 μέρες, άρα την άλλη Πέμπτη.. να δω πως θα περάσουν!!

      Επίσης αν γνωρίζει κάποια από εσάς να μου πει σχετικά με το επίδομα που σου δινει ο εοππυ μετά τη διαδικασία, εχω πάρει τη βεβαίωση απο το κεντρο .. την καταθετω στον εοππυ εδω κλεινοντας  ραντεβου; Υπαρχει χρονικό περιθώριο;

      Επισης μου δηλωσαν την αδεια για τη δουλειά.. πρεπει να το καταθεσω και στον λογιστή του εργοδότη ή φαίνεται αυτοματα στο συστημα;;

       

      4 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλησπέρα! Έχετε να προτείνετε κάποιες βιταμίνες για βελτίωση ποιότητας ωαρίων και σπέρματος? Είδα κάποιες στο ίντερνετ,αλλά ειναι απίστευτα ακριβές..οι πιο οικονομικές νομίζω πως είναι οι fertilovit,αλλά δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά.

      Για το σπέρμα προσωπικα θα πρότεινα τις profertil ... Δυστυχως ειναι ακριβές, αλλα θεωρώ ότι κάνουν δουλειά! 

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

Καλημέρα κι από μένα!

Πήρα κι εγώ σήμερα τις εξετάσεις και είδα ότι έπεσε ο αιματοκρίτης μου στο 35 αν και δεν ξέρω αν έχω έλλειψη σιδήρου γιατί δεν μου έχει γράψει φερριτίνη κι επίσης η D μου είναι στα τάρταρα... Άρα δεν προσλαμβάνω σωστά το ασβέστιο??? :?

Και για την καλλιέργεια ούρων γράψανε "κακή λήψη - επανάληψη". Τι εννοεί ο ποιητής? Πως είναι δυνατόν να έχει γίνει κακή λήψη και στη γενική ούρων να μην είχαν κανένα πρόβλημα?

Ουφ δεν μπορώ με τις εξετάσεις πια... είναι και γολγοθάς για να μου τις γράψουν γιατί είμαι κι ανασφάλιστη... την άλλη φορά μου πήρε 6 ώρες για να τα καταφέρω να τις γράψουν... έλιωσα λέμε...

 

Αύριο πάω να δω και τον γιατρό και θα δούμε τι θα πει. Αντε να μου δώσει και ημερομηνίες για την αυχενική...

Αααα πήρα στο Λητώ για να ρωτήσω κόστος αυχενικής και αιματολογικών και είπαν 120 ευρώ αλλά αν έχεις ξανακάνει γενικά εξετάσεις εκεί είναι 96 ευρώ. Μια χαρά δεν είναι?


UUiMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

εγω δε ρώτησα δυστυχως για τιμή αλλά αποτι έμαθα είναι εκεί περίπου.. ..βεβαια σε μερικές την γράφουν μέσω ΕΟΠΥ άντε να την κάνουμε κ αυτην να τελειωνουμε.. να είναι όλα καλά. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ασία είπε:

Καλημέρα σε όλες κορίτσια, με το καλό όσες περιμένουν αποτελέσματα εξετάσεων! Πήγα χθες για υπέρηχο, έκανα κοιλιακό, είμαι 8+4, η ανάπτυξη του προχωράει πολύ καλά, είναι 1,7 εκατοστά και χτύποι 165.ήδη πήρε σχήμα μωρού, δεν είναι πια μια κουκίδα!!χάρηκα πολύ που το είδα κ ακόμη περισσότερο γιατί ήρθε και ο άντρας μου μαζί και το είδε και αυτός πρώτη φορά.Ο γιατρός μου έδωσε σίδηρο αν και δεν ήταν πολύ χαμηλός λέει, απλά για να κρατήσουμε τις αποθήκες όπως είναι γιατί αλλιώς όσο περνάει ο καιρός θα κατεβαίνει.Επίσης κλείσαμε ραντεβού για Αυχενική στις 12/4 που θα είμαι 11+5 με το καλό.αυτό που με ανησύχησε είναι μια μικρή αποκόλληση που είδε στον υπέρηχο.μου είπε πως από την επόμενη εβδομάδα ο πλακούντας θα παράγει προγεστερόνη ενώ ως τώρα την παράγει το ωχρό σωματιο.αυτή την μικρή αποκόλληση την είδε και την προηγούμενη φορά αλλά δεν την σχολίασε καν γιατί δεν είναι τίποτα, πολλές έχουν σε αυτό το στάδιο.με ρώτησε αν είχα καθόλου αίμα και του είπα όχι και μου είπε πως μπορεί να εμφανίσω. Να μην ανεβαίνω σε μηχανάκια, ποδήλατα, να μην σηκώνω βάρη,όχι επαφές(που ούτως ή άλλως δεν είχαμε προληπτικά) να μην μείνω και στο κρεβάτι αλλά να ξεκουράζομαι. Μου έγραψε προγεστερόνη προληπτικά, μήπως και εμφανιστεί λίγο αίμα αλλά τον είδα πολύ χαλαρό.συμβαίνει λέει πολύ συχνά και δεν είναι ανησυχητικό. Εγώ εν τω μεταξύ λέω να μείνω ξάπλα λίγες μέρες και να προσέχω πάρα πολύ τις κινήσεις μου. Βέβαια μου εξήγησε πως σε τέτοιες περιπτώσεις δεν φταίνε οι συνήθειες της εγκύου Εκτός και αν κάνει κάτι ακραίο που επηρεάζει την κατάσταση. Οπότε ότι και να κάνω εγώ, θα συμβεί αυτό που είναι να συμβεί. Όσο και να προσέξω, αν είναι να πάει κάτι στραβά θα πάει. Ή όσο και να μην προσέξω αν είναι να πάνε όλα καλά, θα πάνε.το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πάρω προληπτικά την προγεστερόνη. Έχει κάποια κοπέλα αποκόλληση χωρίς αίμα??Η πλάκα είναι πως την προηγούμενη εβδομάδα ρώτησα τον γιατρό μου αν πρέπει να κάνω εξετάσεις για προγεστερόνη μήπως κ είναι χαμηλή κ πάρω προληπτικά και μου είπε πως δεν χρειάζεται κ εγώ σκεφτόμουν μήπως ήταν καλύτερα να πάρω έτσι προληπτικά και τώρα που από μόνος του μου την έγραψε φοβάμαι να την πάρω γιατί έχω ακούσει πως μπορεί να επηρεάσει το έμβρυο... Βέβαια την ξεκίνησα από σήμερα το πρωί γιατί φοβάμαι μην δω και αίμα.Αυτά τα νέα μου κορίτσια, ξέρω πως όλα πάνε τέλεια και δεν θα έπρεπε να σκέφτομαι τίποτα αρνητικό αλλά δεν μου άρεσε καθόλου αυτή η λέξη, αποκόλληση... Δεν ήθελα να την ακούσω, ξέρω με καταλαβαίνετε.

Καλημερα Ασια! μην ανησυχεις . εφοσον δεν βλεπεις αιμα , ειναι ολα καλα. πολλες εχουν κ δεν το καταλαβαινουν . οσο για την προγεστερονη , για ολα τα φαρμακα αν δεις γραφει οτι εχουν παρενεργειες .. να την παρεις αφοβα. πολλες τν παιρνουν σε ολη την εγκυμοσυνη τους.

Εγω παντως να πω την αμαρτια μου, επειδη εχουμε μεγαλη μηχανη ανεβηκα 2 φορες γτ με κανει ο αερας να νιωθω καλυτερα.. αλλα δεν νιωθω καμια ενοχληση , ειναι σαν το αυτοκινητο για μενα.. δεν μου ειπε κ κατι ο γιατρος .. ειχε χερακια το μωρακι , ποδαρακια? εγω 8+6 τα  ειδα!!!

πρίν από 40 λεπτά , irinikavala είπε:

αχ τι ωραία τα νέα σας βρε κορίτσια.. έτσι να διαβάζουμε μόνο ευχάριστα.. και να κάνουμε όλες τις αυχενικές μας και να είναι όλα καλά και μετά να αρχίσουμε να λέμε και τα υπόλοιπα.. ρουχαλάκια εγκυμοσύνης και όνειρα για τα ζουζουνάκια μας.. Εγώ έχω πολύ άγχος για τη χοριακή.. όχι τόσο για την ίδια την εξέταση αλλά για να δω το μωράκι μου να είναι εκεί και να χτυπάει ζωντανά και ωραία η καρδούλα του.. Δε νιώθω τπτ ρε κορίτσια εδω και λίγο καιρό.. όχι ότι ποτέ είχα τπτ αλλά πλέον και το στήθος μου δεν πονάει και λιγάκι με αγχώνει.. Βέβαια είχε σταματήσει να πονάει απο τον προηγούμενο υπέρηχο αλλά το μπεμπάκι ήταν εκεί, δυνατό και γερό.. αλλά όσο περνάν οι μέρες μονο φούσκωμα και ρεψιματάκια έχω.. δεν ξέρω αν τα έχει καμια άλλη.. χαχαχ... αααα και έχω και κάτι άσπρα άοσμα υγρα.. Ας ειναι καλά!!

κ μένα δε μου δίνει.. ούτε καν σίδηρο που είμαι ακριβως στα όρια.. μάλλον δε το θεωρεί απαραίτητο ακόμα.. μου είπε ότι χρειαστώ απο συμπληρώματα μετα τον 3ο μήνα.. 

  για την αυχενικη ανησυχεις?? να μην ανησυχεις καθολου .. κ εμενα το στηθος δεν με ποναει πια τοσο πολυ , λιγο .. εχω υγρα ασπρα προς κιτρινα αλλα δν μυριζουν .. οποτε δεν ασχολουμαι .. ρεψιμο επιτελους τωρα εχω γτ δεν μπορυσα να ρευτω καθολου. απλα τωρα ρευομαι με οτιδηποτε υγρο κ να πιω. κ εμενα μου ειπε οτι μετα τον 3ο θα μου ξεκινησει ασβεστιο κ αλλα .. δεν ξερω.. 

εγω οταν κανω εμετο , με ποναει η κοιλια μου χαμηλα γτ σφιγομαι , οταν βηχω επισης . γενικα εχω την ναυτια κ εμετους 1-2 την μερα . κ περιμενω το πασχα να ειμαι επιτελους καλα . αφου πλεον ο αντρας μου με βλεπει κ με λυπαται ..!!! 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Alekk είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Σορι που χαθηκα αλλα ειχα αρρωστο τον μικρο κ γινεται και λιγο της τρελης στη δουλεια... Λοιπον η αυχενικη γραφεται αλλα οχι για ολο το ποσο. Στο Ρεα κανει 140 χωρις Εοππυ κ 90 με εοππυ.

Εγω αιματολογικες αυριο κ αυχενικη Μ. Εβδομαδα!

Πηγαμε για υπερηχο χθες. Κουκλος/α το μικρο μοιαζει στη μαμα του κ αναπτυσσεται κανονικα. Καφε συνεχιζω να εχω λιγα αλλα δεν ανησυχουμε. Ολα καλα λοιπον κ αρχιζουμε να ηρεμουμε σιγα σιγα

μ'αρεσει που λες οτι μοιαζει στην μαμα του/της!! κ εγω ετσι θα πω . ολα καλα θα πανε .

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Καλημέρα σε όλες κορίτσια, με το καλό όσες περιμένουν αποτελέσματα εξετάσεων! Πήγα χθες για υπέρηχο, έκανα κοιλιακό, είμαι 8+4, η ανάπτυξη του προχωράει πολύ καλά, είναι 1,7 εκατοστά και χτύποι 165.ήδη πήρε σχήμα μωρού, δεν είναι πια μια κουκίδα!!χάρηκα πολύ που το είδα κ ακόμη περισσότερο γιατί ήρθε και ο άντρας μου μαζί και το είδε και αυτός πρώτη φορά.Ο γιατρός μου έδωσε σίδηρο αν και δεν ήταν πολύ χαμηλός λέει, απλά για να κρατήσουμε τις αποθήκες όπως είναι γιατί αλλιώς όσο περνάει ο καιρός θα κατεβαίνει.Επίσης κλείσαμε ραντεβού για Αυχενική στις 12/4 που θα είμαι 11+5 με το καλό.αυτό που με ανησύχησε είναι μια μικρή αποκόλληση που είδε στον υπέρηχο.μου είπε πως από την επόμενη εβδομάδα ο πλακούντας θα παράγει προγεστερόνη ενώ ως τώρα την παράγει το ωχρό σωματιο.αυτή την μικρή αποκόλληση την είδε και την προηγούμενη φορά αλλά δεν την σχολίασε καν γιατί δεν είναι τίποτα, πολλές έχουν σε αυτό το στάδιο.με ρώτησε αν είχα καθόλου αίμα και του είπα όχι και μου είπε πως μπορεί να εμφανίσω. Να μην ανεβαίνω σε μηχανάκια, ποδήλατα, να μην σηκώνω βάρη,όχι επαφές(που ούτως ή άλλως δεν είχαμε προληπτικά) να μην μείνω και στο κρεβάτι αλλά να ξεκουράζομαι. Μου έγραψε προγεστερόνη προληπτικά, μήπως και εμφανιστεί λίγο αίμα αλλά τον είδα πολύ χαλαρό.συμβαίνει λέει πολύ συχνά και δεν είναι ανησυχητικό. Εγώ εν τω μεταξύ λέω να μείνω ξάπλα λίγες μέρες και να προσέχω πάρα πολύ τις κινήσεις μου. Βέβαια μου εξήγησε πως σε τέτοιες περιπτώσεις δεν φταίνε οι συνήθειες της εγκύου Εκτός και αν κάνει κάτι ακραίο που επηρεάζει την κατάσταση. Οπότε ότι και να κάνω εγώ, θα συμβεί αυτό που είναι να συμβεί. Όσο και να προσέξω, αν είναι να πάει κάτι στραβά θα πάει. Ή όσο και να μην προσέξω αν είναι να πάνε όλα καλά, θα πάνε.το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πάρω προληπτικά την προγεστερόνη. Έχει κάποια κοπέλα αποκόλληση χωρίς αίμα??Η πλάκα είναι πως την προηγούμενη εβδομάδα ρώτησα τον γιατρό μου αν πρέπει να κάνω εξετάσεις για προγεστερόνη μήπως κ είναι χαμηλή κ πάρω προληπτικά και μου είπε πως δεν χρειάζεται κ εγώ σκεφτόμουν μήπως ήταν καλύτερα να πάρω έτσι προληπτικά και τώρα που από μόνος του μου την έγραψε φοβάμαι να την πάρω γιατί έχω ακούσει πως μπορεί να επηρεάσει το έμβρυο... Βέβαια την ξεκίνησα από σήμερα το πρωί γιατί φοβάμαι μην δω και αίμα.Αυτά τα νέα μου κορίτσια, ξέρω πως όλα πάνε τέλεια και δεν θα έπρεπε να σκέφτομαι τίποτα αρνητικό αλλά δεν μου άρεσε καθόλου αυτή η λέξη, αποκόλληση... Δεν ήθελα να την ακούσω, ξέρω με καταλαβαίνετε.

ολα καλα θα πανε κοπελα μου.εγω πρωτη φορα το ακουω οτι επηρεαζει το εμβρυο.τοτε γιατι το γραφουν ολοι οι γιατροι??δεν πιστευω οτι ισχυει.ορμονη ειναι.και αποτι ξερω βοηθαει παρα πολυ.και μενα ο γιατρος μου μου την δινει επειδη την ειδε χαμηλη στον οργανισμο μου και μου ειπε οτι βοηθαμε λιγο μεχρι να παρει εμπρος.εννοουσε που θα αρχισει μετα ο πλακουντας να την παραγει μαλλον.

1 hour ago, irinikavala είπε:

αχ τι ωραία τα νέα σας βρε κορίτσια.. έτσι να διαβάζουμε μόνο ευχάριστα.. και να κάνουμε όλες τις αυχενικές μας και να είναι όλα καλά και μετά να αρχίσουμε να λέμε και τα υπόλοιπα.. ρουχαλάκια εγκυμοσύνης και όνειρα για τα ζουζουνάκια μας.. Εγώ έχω πολύ άγχος για τη χοριακή.. όχι τόσο για την ίδια την εξέταση αλλά για να δω το μωράκι μου να είναι εκεί και να χτυπάει ζωντανά και ωραία η καρδούλα του.. Δε νιώθω τπτ ρε κορίτσια εδω και λίγο καιρό.. όχι ότι ποτέ είχα τπτ αλλά πλέον και το στήθος μου δεν πονάει και λιγάκι με αγχώνει.. Βέβαια είχε σταματήσει να πονάει απο τον προηγούμενο υπέρηχο αλλά το μπεμπάκι ήταν εκεί, δυνατό και γερό.. αλλά όσο περνάν οι μέρες μονο φούσκωμα και ρεψιματάκια έχω.. δεν ξέρω αν τα έχει καμια άλλη.. χαχαχ... αααα και έχω και κάτι άσπρα άοσμα υγρα.. Ας ειναι καλά!!

κ μένα δε μου δίνει.. ούτε καν σίδηρο που είμαι ακριβως στα όρια.. μάλλον δε το θεωρεί απαραίτητο ακόμα.. μου είπε ότι χρειαστώ απο συμπληρώματα μετα τον 3ο μήνα.. 

και καλα κανει.ο σιδηρος λενε επιβαρυνει πολυ τον οργανισμο και ειδικα το πρωτο 3μηνο το αποφευγουν.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Μπράβο μάντη!!Τώρα θα ηρεμήσεις που όλα πάνε καλά.Σου είπε αν είχες κάποια μικρή αποκόλληση και γι αυτό εμφανιζόταν το αίμα?Γιατί αν δεν κάνω λάθος σε τέτοιες περιπτώσεις δίνουν utrogestan.Εγώ έκλεισα χθες Αυχενική στις 12/4.

Εγώ πήρα μερικά αποτελέσματα. Περιμένω για ερυθρά, κύτταρομεγαλοιο αν το λέω σωστά και τοξόπλασμα. Επίσης καλλιέργεια κολπικου υγρού δεν έχω κάνει κ φοβάμαι για τα αποτέλεσμα γιατί παλιότερα είχα βρεθεί θετική στο ουρεόπλασμα και ελπίζω να μην κάνει καμία εμφάνιση πάλι τώρα. Για Κυστική ίνωση δεν θα κάνω.

Μου ειπε οτι ισως το αιματακι ηταν απο τις συσπάσεις της μητρας και απο την δημιουργία του πλακούντα... εδω η γυναικολογος μ ειπε να παρω προγεστερόνη αλλα ο γιατρος μ απο την Αθήνα μου ειπε οχι γτ ισως επηρεάσει το έμβρυο ο καθε γιατρος εχει την δικη του γραμμή... οποτε αν εμπιστευεσε το γιατρο σ να ακολουθήσεις αυτα που σου λεει χωρις φοβο... Κυστική ινωση γτ δεν θα κάνεις;


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το βασικό.. εμπιστοσύνη στο γιατρό μας και θετική σκέψη.. όλα θα πάνε καλά.. νομίζω πλέον οι γιατροί την αποκόλληση την έχουν πολύ χαλαρά.. ειναι τόσο σύνηθες που δε τους αγχώνει.. ηρεμία μόνο και ξεκούραση.. γενικά αποτι κατάλαβα θέλει ξεκούραση αρκετή. σήμερα ενας καρδιολόγος μου είπε μέχρι τον 5ο θέλει να είμαστε χαλαροί.. να τα κάνουμε όλα αλλά με μέτρο.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Μαρία1430 είπε:

Καλημερα κοριτσι μου!

Δεν ειναι τελειο που αρχιζει και παιρνει μορφη το σποριδιο? Οσον αφορα την προγεστερονη μην αγχωνεσαι καθολου. Αν ηταν "κακη" για το εμβρυο ουτε ο οργανισμος μας θα την παρηγαγε ουτε σε ολες εμας που ειμαστε απο εξωσωματικη θα την εδιναν. Εμενα μου την μειωσε λιγο την Παρασκευη αλλα και παλι παιρνω κολπικη γελη vasclor και 2 χαπια των 200Mg την ημερα

Ολα θα πανε τελεια μην αγχωνεσαι με την αποκολληση αφου το μωρακι σου ειναι καλα και ο γιατρος δεν ανησυχησε. Αυχενικη εχουμε την ιδια μερα απλα εμεις θα ειμαστε λιγο μεγαλυτεροι 12εβδ +1.

 

Καλησπέρα!Ναι είναι τέλειο που είδα στον υπέρηχο ένα μικρό μικρό μωράκι! Η προγεστερόνη σε μεγάλη δόση μπορεί να προκαλέσει προβλήματα, έτσι μου είπε η μαία, αλλά όταν πρέπει την συνιστούν οι γιατροί, άρα δεν πρέπει να αγχωνομαστε όσες παίρνουμε.εμένα μου είπε ένα χάπι το πρωί των 200 και ένα το βράδυ κολπικά για δύο εβδομάδες και ελπίζω να εξαφανιστεί η αποκόλληση.με το καλό να κάνουμε και την Αυχενική και να πάνε όλα καλά.Εσύ έχεις ΠΗΤ 24/10? Καλά τα υπολόγισα?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Καλημερα Ασια! μην ανησυχεις . εφοσον δεν βλεπεις αιμα , ειναι ολα καλα. πολλες εχουν κ δεν το καταλαβαινουν . οσο για την προγεστερονη , για ολα τα φαρμακα αν δεις γραφει οτι εχουν παρενεργειες .. να την παρεις αφοβα. πολλες τν παιρνουν σε ολη την εγκυμοσυνη τους.

Εγω παντως να πω την αμαρτια μου, επειδη εχουμε μεγαλη μηχανη ανεβηκα 2 φορες γτ με κανει ο αερας να νιωθω καλυτερα.. αλλα δεν νιωθω καμια ενοχληση , ειναι σαν το αυτοκινητο για μενα.. δεν μου ειπε κ κατι ο γιατρος .. ειχε χερακια το μωρακι , ποδαρακια? εγω 8+6 τα  ειδα!!!

  για την αυχενικη ανησυχεις?? να μην ανησυχεις καθολου .. κ εμενα το στηθος δεν με ποναει πια τοσο πολυ , λιγο .. εχω υγρα ασπρα προς κιτρινα αλλα δν μυριζουν .. οποτε δεν ασχολουμαι .. ρεψιμο επιτελους τωρα εχω γτ δεν μπορυσα να ρευτω καθολου. απλα τωρα ρευομαι με οτιδηποτε υγρο κ να πιω. κ εμενα μου ειπε οτι μετα τον 3ο θα μου ξεκινησει ασβεστιο κ αλλα .. δεν ξερω.. 

εγω οταν κανω εμετο , με ποναει η κοιλια μου χαμηλα γτ σφιγομαι , οταν βηχω επισης . γενικα εχω την ναυτια κ εμετους 1-2 την μερα . κ περιμενω το πασχα να ειμαι επιτελους καλα . αφου πλεον ο αντρας μου με βλεπει κ με λυπαται ..!!! 

Ναι, θα την πάρω για δύο εβδομάδες την προγεστερόνη κ είμαι σίγουρη πως όλα θα πανε καλά!!Εσύ πως είσαι με τα συμπτώματα που σε ταλαιπωρούν τόσο? Φεύγουν σιγά σιγά η επιμένουν? Χέρια και πόδια δεν διακρίναμε αλλά είδαμε την μορφή του που ήταν πλέον σαν μωράκι,φαινόταν το σώμα και το κεφάλι που ξεχώριζε.Εγώ θα φοβόμουν να ανέβω σε μηχανή, εσύ είσαι συνηθισμένη φαντάζομαι γι αυτό.

Σου είπε ο γιατρός γιατί θα σου δώσει συμπληρώματα που μπορεί να χρειαστείς μετά τον τρίτο? Εμένα από τώρα μου έδωσε σίδηρο που είχα λίγο χαμηλό.

2 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

Μου ειπε οτι ισως το αιματακι ηταν απο τις συσπάσεις της μητρας και απο την δημιουργία του πλακούντα... εδω η γυναικολογος μ ειπε να παρω προγεστερόνη αλλα ο γιατρος μ απο την Αθήνα μου ειπε οχι γτ ισως επηρεάσει το έμβρυο ο καθε γιατρος εχει την δικη του γραμμή... οποτε αν εμπιστευεσε το γιατρο σ να ακολουθήσεις αυτα που σου λεει χωρις φοβο... Κυστική ινωση γτ δεν θα κάνεις;

Ναι όντως ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του.ακόμη και το Ντεπόν έχει παρενέργειες αλλά αν ήταν να τις σπουδαιολογούσαμε δεν θα παίρναμε ούτε Ντεπόν. Να πω την αλήθεια κι εγώ στην θέση σου, αν μου έλεγε ο γιατρός δηλαδή να μην πάρω, δεν θα έπαιρνα. Για Κυστική ίνωση μου είπε να μην κάνω γιατί υπάρχουν ελάχιστες πιθανότητες να είμαι κι εγώ φορέας και να είναι και ο πατέρας του παιδιού μαζί και πες ότι είμαστε και οι δύο που είναι πολύ δύσκολο, πάλι θα έχουμε μια στις 4 πιθανότητες να είναι το μωρό άρρωστο.Μου είπε πως αν είναι να τα σκέφτομαι όλα και να εξεταστω για κάθε ασθένεια που υπάρχει θα γίνω υπερβολική και δεν υπάρχει λόγος. Βέβαια με ρώτησε γιατί είπα να κάνω εξετάσεις για Κυστική ίνωση μήπως υπάρχει κάποιος συγγενής που ξέρω ότι νοσεί η είναι φορέας και του είπα όχι, αν και λογικά δεν έχουμε εξεταστεί ποτέ και ίσως να είμαστε και φορείς κ να μην το γνωρίζουμε.. τι να πω, πάντως με έπεισε και δεν το θεωρώ αναγκαίο να κάνω.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 57 λεπτά , Ασία είπε:

Καλησπέρα!Ναι είναι τέλειο που είδα στον υπέρηχο ένα μικρό μικρό μωράκι! Η προγεστερόνη σε μεγάλη δόση μπορεί να προκαλέσει προβλήματα, έτσι μου είπε η μαία, αλλά όταν πρέπει την συνιστούν οι γιατροί, άρα δεν πρέπει να αγχωνομαστε όσες παίρνουμε.εμένα μου είπε ένα ψάρι το πρωί των 200 και ένα το βράδυ κολπικά για δύο εβδομάδες και ελπίζω να εξαφανιστεί η αποκόλληση.με το καλό να κάνουμε και την Αυχενική και να πάνε όλα καλά.Εσύ έχεις ΠΗΤ 24/10? Καλά τα υπολόγισα?

Αχ δεν ξερω την ΠΗΤ γτ ξεχασα να τον ρωτησω. Τον ζαλισα με αλλα. Καπου εκεί βέβαια την υπολόγιζα κι εγω. Απο πριν την εμβρυομεταφορά ελεγα ότι αν όλα πανε καλά σαν ΠΗΤ μου καθεται του Αγ. Δημητρίου. Για να δούμε...


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Ασία είπε:

Ναι, θα την πάρω για δύο εβδομάδες την προγεστερόνη κ είμαι σίγουρη πως όλα θα πανε καλά!!Εσύ πως είσαι με τα συμπτώματα που σε ταλαιπωρούν τόσο? Φεύγουν σιγά σιγά η επιμένουν? Χέρια και πόδια δεν διακρίναμε αλλά είδαμε την μορφή του που ήταν πλέον σαν μωράκι,φαινόταν το σώμα και το κεφάλι που ξεχώριζε.Εγώ θα φοβόμουν να ανέβω σε μηχανή, εσύ είσαι συνηθισμένη φαντάζομαι γι αυτό.

ειναι πολυ ομορφο συναισθημα !  8 χρονια που ειμαστε με τον αντρα μου ανεβαινω στηνμηχανη , οποτε ειμαι συνηθισμενη . απλα πλεον προσεχω πως ανεβοκατεβαινω κ μικρες αποστασεις εννοειται!  

οσο για την ναυτια ? απλα συνηθισα οτι ξυπναω , ξερναω κ μετα παω δουλεια . ξανα ξερναω στην στην δουλεια κ μετα ειμαι καλα μεχρι το βραδακι (τουλ. χθες ημουν καλα). ε πιστευω οτι σιγα σιγα συνηθηζει ο οργανισμος μου την εγκυμοσυνη κ τις ορμονες πιστευω..  σημερα δεν πηρα κ χαπι!! οποτε πιστευω να γινω καλυτερα σιγα σιγα. 

γτ δεν ειχα κ διαθεση για τιποτα .. 

πηρα κ τα τελευταια μου αποτελεσματα . δεν εχω αντισωματα igm για τωρινη λοιμωξη απο ερυθρα , τοξοπλασμα κ κυτταρο μεγαλοιο. κ παραδοξως κατεβηκε h tsh !! απο 2,76 πηγε 2,06! περιεργο !!!  το μονο  που φοβαμαι ειναι ο αιματο κριτης μου που θα εχει κατεβει κ αυτος σιγουρα.


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , ada32 είπε:

κοριτσια να σας ρωτησω?  νιωθω μηπως κανενα τσιμπιματακι στην μητρα? εγω το νιωθω μεσα στην μερα στιγμαια. λετε επειδη μεγαλωνει ?

Εγω απο τοτε που μειωσα την προγεστερόνη νιώθω τσιμπηματακια. Δεν ξέρω αλλά θελω να πιστεύω ότι είναι από τη μητρα

  • Μου αρέσει 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , ada32 είπε:

κοριτσια να σας ρωτησω?  νιωθω μηπως κανενα τσιμπιματακι στην μητρα? εγω το νιωθω μεσα στην μερα στιγμαια. λετε επειδη μεγαλωνει ?

Ναι σίγουρα, κι εγώ νιώθω που κ που σου και ρώτησα χθες τον γιατρό και μου είπε πως μεγαλώνει.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Μαρία1430 είπε:

Εγω απο τοτε που μειωσα την προγεστερόνη νιώθω τσιμπηματακια. Δεν ξέρω αλλά θελω να πιστεύω ότι είναι από τη μητρα

 

πρίν από 3 λεπτά , Ασία είπε:

Ναι σίγουρα, κι εγώ νιώθω που κ που σου και ρώτησα χθες τον γιατρό και μου είπε πως μεγαλώνει.

οποτε το ιδιο νιωθουμε ! 

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...