Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 44 λεπτά , Lila ki είπε:

      Έλα Παναγία μου … πως τώρα είπε για εξωμητριο δεν το καταλαβαινω χωρίς υπέρηχο … και δεν είναι και κάτι απλο υο εξωμητριο … έχεις αίμα ; Έχεις πόνους ; Γιατί αυτο διαβάζω τώρα για εξωμήτρια κύηση . 

      Εχω πόνους και τραβήγματα,αλλά μου είπε πως αυτό ειναι απ' τα φάρμακα..Ο  κύριος λόγος που πάω αύριο απ' όσο κατάλαβα,είναι για να δούμε αν πέφτει η χοριακη,γιατί τώρα δεν έχει πέσει σχεδόν καθόλου..Πολύ ψυχοφθόρο ☹️

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

πρίν από 29 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν μ αρεσουν και εμενα αυτά τα σπυρια... Πανε, έρχονται, αυξάνονται, μειωνονται.. Αλλα σ λαιμουδακο της έχουν γίνει τραχιά και όντως φέρνουν σε εκζεμα.. Τ να πω?? Τοσο ευαισθητη να είναι πια? Μακαρι να το γλιτωσουμε

Θα πέρασουν απλώς θέλει λίγο υπομονη. Έτσι είναι ευαίσθητα τι να τα κάνουμε εμένα μόλις έφυγαν τα σπυράκια της ήρθε η νινιδα στο κεφάλι αλλά ευτυχώς τι εξωντωσα... 

πρίν από 45 λεπτά , ada32 είπε:

Καλημερα !!Ναι μάλλον δεν έχει κολικούς έντονους μέχρι στιγμής. Άγκαλια κ μαμ θέλει!! αν Σου πω ότι έχω νευριάσει τόσο πολύ..ακριβώς δηλαδη στις 40 μέρες μου ήρθε. Κ εχω τις χαζομάρες του άντρα μου να κάνουμε δεύτε ρο. Χθες ρωτούσε την παιδίατρο Ποτε μπορούμε να ξεκινήσουμε για άλλο μωρό!!Ότι να ναι . σιγά μην κάνω μωρό τόσο σύντομα..Μετά από ολα όσα τράβηξα.

Α ωραία μαμ ναν κακ μπράβο ο μπέμπης!! Α καλά οι άντρες στο κόσμο τους δεν τα περνάνε αυτοι όλα ούτε τους μήνες της εγκυμοσύνης ούτε το μετά τι να πεις. Αν είχα βοήθεια θα το σκεφτόμουνα αλλά τώρα όλη μέρα μόνη μου δεν έχω που να την αφήσω σουπερμάρκετ μαζί λαϊκή μαζί ψώνια μαζί τώρα έχω και ετοιμασίες για την βάπτιση μαζί τώρα τρώμε και ολας και όλη μέρα φτιάχνω κρεμες και φαγητό. 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

7 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Απο οτι βλέπω και εσυ ξενυχτας!! Στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Χάχαχα από ξενύχτι άλλο τίποτα.. Ρε συ από την ώρα που θα ξυπνήσει μέχρι να ξανά κοιμηθεί μπορεί να μου πάρει έως κ 3 ώρες σε πολύ δύσκολες μέρες.. Εντωμεταξύ εμένα μου τι κάνει αυτό και πρωινά χάνει ύπνο το παιδί έτσι ταλαιπωρείται αλλά δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά.. Έχει αρχίσει και με κολικούς κ όλη την ώρα είναι στήθος για να ηρεμεί.. Το κακό είναι ότι εκεί που μου ξυπνάει την αλλάζω πριν την θήλασω  μετά ενώ την έχω και θηλάζει η την έχω σηκώσει να ρευτει κ αρχίσει να την παίρνει ο ύπνος εκεί μου ξανά κάνει κακά και πρέπει να την αλλάξω μου ξανά ξυπνάει ξανά στήθος και γίνεται αυτός ο κύκλος.. Αααα τα έχω παίξει δεν ξέρω τι να κάνω.. Υπάρχουν βραδιά που είμαι έτοιμη να βάλω τα κλάματα από την εξάντληση... Μια χαρά είναι η μικρούλα σου πολύ καλά στα κιλά της. Δεν δίνεις καθόλου ξένο.. Ο φυσιολογικός όρος δεν βοηθάει??? Εγώ της καθαρίζω το προσωπο με Φ.Ο και μέσα στ μέρα φεύγουν γτ κ εμένα βγάζει αρκετά.. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, bella32 είπε:

κγω δεν ξέρεις πόσο είχα απελπιστεί.. πολύ πόνος,  η ουρίτσα χάλια,  απο την ακινησία μηνών δε μπορούσα να περπατησω η να λουσω το μωρο γτ δεν είχα  δύναμη στα χέρια.. έριξα κλάμα..

οι κολικοί άρχισαν 10, 12 μέρες μετά... δεν σπαράζει όσο έχω ακούσει από άλλες αλλά πάλι πονάει κ σφίγγεται..κ το λυπάμαι.. τις τελευταίες μέρες έχουμε κ λίγη βλενη στα κακακια κ μου είπε η παιδίατρος ότι κάτι που τρώω  το ενοχλεί κ να δοκιμάζω να κόβω τροφές για να το ανακαλύψω... καταπληκτικά!!

Καλημέρα, είμαι λίγο καλύτερα από τους πόνους κ πιο αισιόδοξη πλέον. θα περάσουν, που θα πάει... Εμείς προχθές ξεκινήσαμε κολικούς, το καημένο γίνεται σαν πατζάρι.μόνο υπομονή νομίζω μπορούμε να κάνουμε. απ ότι ξέρω δεν υπάρχει κάτι που δίνουν οι παιδίατροι για τους κολικούς. Πρέπει πρέπει να κόψεις για αρχή τα γαλακτοκομικά για μια εβδομάδα κ μετά να βγάλεις συμπεράσματα. αν δεν φταίνε αυτά τότε κόβεις σιτηρά νομίζω. αν κάνω λάθος να με διορθώσετε, μην παραπληροφορούμε κιόλας χαχα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Ασία είπε:

Καλημέρα, είμαι λίγο καλύτερα από τους πόνους κ πιο αισιόδοξη πλέον. θα περάσουν, που θα πάει... Εμείς προχθές ξεκινήσαμε κολικούς, το καημένο γίνεται σαν πατζάρι.μόνο υπομονή νομίζω μπορούμε να κάνουμε. απ ότι ξέρω δεν υπάρχει κάτι που δίνουν οι παιδίατροι για τους κολικούς. Πρέπει πρέπει να κόψεις για αρχή τα γαλακτοκομικά για μια εβδομάδα κ μετά να βγάλεις συμπεράσματα. αν δεν φταίνε αυτά τότε κόβεις σιτηρά νομίζω. αν κάνω λάθος να με διορθώσετε, μην παραπληροφορούμε κιόλας χαχα

Καλημέρα θα πέρασουν που θα πάει. σωστά τα λες και κοκκίνιστα δεν κάνει τίποτα που να έχει μέσα γάλα. Όχι πράσινα πολλά όχι όσπρια έτσι μου ειχαν πει όλα τα έκοψα τίποτα δεν έγινε. Μόνο οι σταγόνες infacolic με βοήθησαν θερμοφόρα στη κοιλίτσα και άναβα και πιστολάκι τους ηρεμεί το έχεις κάνει; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Καλημέρα θα πέρασουν που θα πάει. σωστά τα λες και κοκκίνιστα δεν κάνει τίποτα που να έχει μέσα γάλα. Όχι πράσινα πολλά όχι όσπρια έτσι μου ειχαν πει όλα τα έκοψα τίποτα δεν έγινε. Μόνο οι σταγόνες infacolic με βοήθησαν θερμοφόρα στη κοιλίτσα και άναβα και πιστολάκι τους ηρεμεί το έχεις κάνει; 

Ηρεμούν όντως οι λευκοί ήχοι εγώ της βάζω από το κινητό γτ το πιστολάκι μου πάρα είναι δυνατό και ηρεμεί και την κοιμίζει κιόλας.. Δεν ήξερα για τα γαλακτοκομικα... Τελικά τι μπορούμε να τρώμε έχω μπερδευτεί πολύ.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Marimarv είπε:

Ηρεμούν όντως οι λευκοί ήχοι εγώ της βάζω από το κινητό γτ το πιστολάκι μου πάρα είναι δυνατό και ηρεμεί και την κοιμίζει κιόλας.. Δεν ήξερα για τα γαλακτοκομικα... Τελικά τι μπορούμε να τρώμε έχω μπερδευτεί πολύ.. 

Μπορεις ψάρι θαλασσινά δημητριακά ολικής άλεσης φρούτα λαχανικά εποχής με μέτρο, αμύγδαλα σουσάμι. Κρεας άπαχο κοτόπουλο . Όχι πολλά βούτυρα φυτινες λαδια. Όσπρια με μέτρο μπορεί και καθολου το βλέπεις αν την πειραξουν το ίδιο και τα αυγά. Το καλύτερο είναι να πας σε διατροφολόγο να σου πει τι επιτρέπεται και να σου γραψει μια διατροφη και να ξέρεις πως θα τα συνδιασεις γιατί εγώ δεν το έκανα και το μετάνιωσα ενώ είχαν φύγει σχεδόν  όλα τα κιλα της γέννας με αυτό το πράγμα που δεν ήξερα τι να τρώω πήρα 4 κιλα. 

 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Alex. Arap είπε:

Θα πέρασουν απλώς θέλει λίγο υπομονη. Έτσι είναι ευαίσθητα τι να τα κάνουμε εμένα μόλις έφυγαν τα σπυράκια της ήρθε η νινιδα στο κεφάλι αλλά ευτυχώς τι εξωντωσα... 

Α ωραία μαμ ναν κακ μπράβο ο μπέμπης!! Α καλά οι άντρες στο κόσμο τους δεν τα περνάνε αυτοι όλα ούτε τους μήνες της εγκυμοσύνης ούτε το μετά τι να πεις. Αν είχα βοήθεια θα το σκεφτόμουνα αλλά τώρα όλη μέρα μόνη μου δεν έχω που να την αφήσω σουπερμάρκετ μαζί λαϊκή μαζί ψώνια μαζί τώρα έχω και ετοιμασίες για την βάπτιση μαζί τώρα τρώμε και ολας και όλη μέρα φτιάχνω κρεμες και φαγητό. 

Υπομονή και αγιος ο Θεός!!! 

1 hour ago, Marimarv είπε:

Χάχαχα από ξενύχτι άλλο τίποτα.. Ρε συ από την ώρα που θα ξυπνήσει μέχρι να ξανά κοιμηθεί μπορεί να μου πάρει έως κ 3 ώρες σε πολύ δύσκολες μέρες.. Εντωμεταξύ εμένα μου τι κάνει αυτό και πρωινά χάνει ύπνο το παιδί έτσι ταλαιπωρείται αλλά δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά.. Έχει αρχίσει και με κολικούς κ όλη την ώρα είναι στήθος για να ηρεμεί.. Το κακό είναι ότι εκεί που μου ξυπνάει την αλλάζω πριν την θήλασω  μετά ενώ την έχω και θηλάζει η την έχω σηκώσει να ρευτει κ αρχίσει να την παίρνει ο ύπνος εκεί μου ξανά κάνει κακά και πρέπει να την αλλάξω μου ξανά ξυπνάει ξανά στήθος και γίνεται αυτός ο κύκλος.. Αααα τα έχω παίξει δεν ξέρω τι να κάνω.. Υπάρχουν βραδιά που είμαι έτοιμη να βάλω τα κλάματα από την εξάντληση... Μια χαρά είναι η μικρούλα σου πολύ καλά στα κιλά της. Δεν δίνεις καθόλου ξένο.. Ο φυσιολογικός όρος δεν βοηθάει??? Εγώ της καθαρίζω το προσωπο με Φ.Ο και μέσα στ μέρα φεύγουν γτ κ εμένα βγάζει αρκετά.. 

Έτσι κάνουν ολα!!! Μόλις τρωνε, κακα και τσισα!!! Αχχαχαχαχαχαχα Υπομονή!!! Αυτά δεν παθαινουν τίποτα!! Εμείς εξαντλουμαστε!!! 

@ada32 και ορο βαζω και απο ολα!! Και εμας φεύγουν ωρες ωρες και μετα φουντωνουν παλι!!! Μακάρι να μην είναι κάτι ιδιαίτερο!!! 

@Ασία υπομονη με τα ραμματα!! Εμενα βεβαια δεν με ενοχλησαν καθολου... Απλα λογω διατροφής εχω γινει πολύ δυσκοιλια και μαλλον ερεθισα καποιο ραμμα πισω και αιμορραγει καθε φορα που σφιγγομαι... Ξεκινησα nujol μπας και μαλακωσουν καπως και κλείσει η πληγη... 

Εμεις κορίτσια σήμερα θα παμε να σαραντισουμε!! Είναι νωρίτερα βεβαια, μιας και την Τρίτη είναι κανονικα, αλλα επειδη θα παμε σ χωριο τ αντρα μου και έχει λυσσαξει η πεθερα μ μην αδιαθετησω ως τότε θα παω με την μαμά μου σήμερα 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, ada32 είπε:

@anemoni1989κοιταξε κ εγω μεχρ να τον βαλω για υπνο , ειμαστε στο σαλονι με φωτα ανοιχτα αλλα οχι πολυ δυνατα κ κοιμαται συνηθως στο στηθος μου εφοσον εχει πιει κατα τις 9.30  10.00 ξενο γαλα. μετα τον παω στο πορτ μπεμπε που εχω ενα μικρο φωτιστικο δαπεδου ανοιχτο ολη νυχτα. αλλα μπορει κ να μου ξυπνησει σε 1 ωρα κ να μου κοιμηθει στις 12 παρα ξανα. κ κοιμαται σερι μεχρι τις 5-6 μετα  που ξυπναει , πινει , αλλαζουμε πανα κ ξανα υπνος μεχρι τις 9 . 

@Alex. Arapμαλον δεν τα εξηγησα καλα. το δικο μου παιδι ειναι λιγο φαγανο μαλλον .. ολη μερα ειμαστε καλα , πινει απο μενα κοιμαται λιγο ομως (χθες κ σημερα κοιμηθηκε κατι 2ωρα) , κατα τις 8.30 κανουμε μπανιο κ μετα αρχιζει η τσιριδα που μαλλον ειναι επειδη θελει μπουκαλι κ εγω δινω στηθος κ νευριαζει πολυ. μεχρι να ετοιμασει ο αντρας μου το μπουκαλι γινεται χαμος. ε μολις το πιει , ειναι αλλο μωρο !σε 20 λεπτα το πολυ το εχει πιει , ρευεται κ μετα ξανα στηθος κ κοιμαται. 

σημερα κοριτσια 40σαμε ! πηγαμε εκκλησια κ παιδιατρο .πηγαμε 5 κιλα 55 εκ. παμε πολυ καλα σε βαρος . μου ειπε να συεχισω αυτα που κανω με το ταισμα του μωρου ,κ οταν πειναει το βραδυ να του δινω το ξενο για να ηρεμει  γτ το θελει να πιει γρηγορα κ εκεινο ειναι πιο ευκολο(του χει γινει συνηθεια) ρωτησα για κολικους κ μαλλον το δικο μου δεν εχει ακομα εντονους γτ λεει πρεπει να κλαιει ασταματητα .οσο για το αγριο δερμα πυ εχοουμε , πρεπει ολοι να το κρατανε με την πανα κατιπου δεν κανουν κ εχει ερεθιστει το δερματακι του.

τα δικα σας μωρακια ?απο βαρος πως πανε?

@Alekk με μεικτο τοσα , θα παρεις περισσοτερα απο 500  . ποσο ηταν το λοχειας σου ? εμενα 925

@Μαρθα Κνα σε ρωτησω , ποσες φορες τις δινεις 200 ? γτ κ εγω που του δινω ενα γευμα το βραδυ 120 μλ + την σκονη  κ βλεπω οτι πλεον δεν χορταινει κ πινει κ στηθος παλι . κ μετα ξυπναει 5- 6  το πρωι. σκεφτομαι  να του αυξησω τα μλ αλλα διαβασα οτι στο κουτι εγραφε 150 μλ απο τον δευτερο μηνα κ αμφιταλαντευομαι.. 

@Ασία τι κανεις?? λοιπον για τις θηλες εγω δεν εκανα τιποτα αν κ στην αρχη μεχρι να τις επιανε με πονουσε , μετα οταν θηλαζε οχι.διαβασα οτι δεν πρεπει να πλενεις το στηθος πριν το θηλασμο γτ οι θηλες εχουν πανω μια ουσια για να μην στα πληγωσει το μωρο. δεν ξερω αν τις πλενεις εσυ? επισης η λανολινη ειναι πολυ καλη αλλα βγαλε κ γαλα κ βαζε το πανω στις θηλες. οσο για τον φυσιολ τοκετο?? εγω ειχα ενοχλησεις απο τα ραματα για 3 εβδομαδες σιγουρα. μετα επεσαν αλλα παλι ειχα μια μικρη πληγη απο ενα ραμμα που εκλεισε τωρα  κ με ετζουζε.. ειχα θεμα οταν πηγαινα τουαλετα γτ οταν σφιγομουν λιγακι , ενιωθα μια πιεση απο μεσα στον κολπο κ  πονο κοντα στον πρωκτο.επισης αν εβηχα , ενιωθα ενα σφιξιμο στον κολπο αλλα οχι πολυ επωδυνο.τωρα που 40σα ειμαι καλυτερα . 

αλλα βεβαια ειμαι πολυ ατυχη!!! μαλλον μου ηρθε περιοδος . ειναι δυνατον ?? τετοια γαντεμια. να μην γλιτωσω 5-6 μηνες ?? ειχα προχθες λιγα ροζ. χθες σαν σκουρο καφε κ σημερα αιμα κοκκινο. ειναι περιοδος? εχει καμια απο σας τετοιο αιμα? γτ εγω ειχα καθαρισει απο λοχεια, λιγα κιτρινα υγρα ειχα.

την νυχτα προσπαθησε να την θηλασεις λιγοτερο. επισης εγω τον θηλαζω 5 λεπτα , τον σταματαω,τον αλλαζω κ μετα ξανα στηθος για να κοιμηθει.αλλα απολυτη ησυχεια για να καταλαβει οτι ειναι νυχτα. κ κοιμαται.

κ εμενα σγιγεται ετσι οταν θελει να κανει κακα η εχει αερια. αλλα μου ειπαν οτι δεν ειναι κολικοι. κ επισης κ το δικο εχει σχεδον παντα λιγη βλεννη αλλα δεν εχει δωσει σημασια η γιατρος ουτε με εχει. δεν με εχει ρωησει για την ακριβεια.. λες για αυτο να ζοριζονται?

Καλημέρα! Εγώ είμαι 3 εβδομάδες μετά τη γέννα κ τώρα βλέπω πως σιγά σιγά είμαι καλύτερα. ως τώρα ήμουν εντελώς χάλια, ευτυχώς φτιάχνουν τα πράγματα. οι θηλές εξακολουθούν να πονάνε, όχι μόνο όταν πιάνει το μωρό αλλά ακόμη κ όταν ακουμπάει η μπλούζα. Σήμερα έβαλα κοχύλια μαζί με τη λανολινη που βάζω 5 μέρες τώρα  κ βλέπω πως βοηθούν, θα δείξει όμως. αποφάσισα να δίνω κ ξένο γάλα γιατί δεν την παλεύω με τόσο πόνο κ τόσο συχνούς θηλασμούς.χθες βράδυ που ξύπνησε για να φάει δεν άντεξα κ της έδωσα ξένο κ ηρέμησε λίγο το στήθος μου.μετά που ξανά ξύπνησε την θηλάσα όμως για να μην μαζευτεί κ το γάλα κ πετρώσει πάλι το στήθος μου κ έχουμε χειρότερα.Δυστυχώς όμως δεν μπορούμε να θηλάσουμε αποκλειστικά κ στη ζωή μας μπήκε το ξένο γάλα επίσημα από σήμερα. Δεν πειράζει φυσικά.Τώρα απλά πρέπει να ρυθμίσω την παραγωγή μου, γιατί όπως βλέπω είναι αρκετή.θα βάζω το μωρό στο στήθος πιο σπάνια άρα πρέπει να φροντίσω να έχω λίγο λιγότερο γάλα από όσο έχω τώρα. θα γίνει πιστεύω αυτό από μόνο του. εξάλλου κ σε καμία δεκαριά μέρες γυρίζω στην δουλειά οπότε έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσα να θηλάζω αποκλειστικά.εννοείται πως αν δω πως οι θηλές μου φτιάχνουν κ δεν με πονάνε τόσο θα θηλάζω πιο συχνά.

 

10 ώρες πρίν, Marimarv είπε:

@ada32 έτσι την κάνω κ εγώ το βράδυ ούτε καν της μιλάω αλλά μου ξυπνάει κατά τ 1 της αλλάζω πάνα πριν την θήλασω μετά αφού έχει φάει κ περιμένω να ρευτει η ακόμα κ όταν την θηλάζω μου ξανά κάνει κακά της κ εκεί που πρέπει να την ξανά αλλάξω μου ξυπνάει κ για να κοιμηθεί πρέπει να την βάλω ξανά στήθος δεν κοιμάται αλλιώς κ όλο αυτό τελειώνει κατά τς 3.... Γενικά έχω απελπιστεί κ έχω κουραστεί με την διαδικασία δεν γίνεται να μου παίρνει 3 ώρες όλο αυτό γτ κ το παιδί κουράζεται πάρα πολύ χάνει τον ύπνο του... 

αυτό το παθαίνω κι εγώ κ γι αυτό δεν την αλλάζω πάντα μετά το φαγητό. Δεν ξέρω αν κάνω καλά όμως.όμως.αν την αλλάξω μετά ξυπνάει κ θα θέλει πάλι στήθος για να κοιμηθεί.

 

4 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Καλημερα !!Ναι μάλλον δεν έχει κολικούς έντονους μέχρι στιγμής. Άγκαλια κ μαμ θέλει!! αν Σου πω ότι έχω νευριάσει τόσο πολύ..ακριβώς δηλαδη στις 40 μέρες μου ήρθε. Κ εχω τις χαζομάρες του άντρα μου να κάνουμε δεύτε ρο. Χθες ρωτούσε την παιδίατρο Ποτε μπορούμε να ξεκινήσουμε για άλλο μωρό!!Ότι να ναι . σιγά μην κάνω μωρό τόσο σύντομα..Μετά από ολα όσα τράβηξα.

χαχαχα να πεις στον άντρα σου να μείνει έγκυος αυτός αυτή τη φορά! κι εμείς έτσι λέγαμε πριν γεννήσω, πως ίσως θέλουμε να κάνουμε γρήγορα δεύτερο όμως μετά τη γέννα δεν το συζητάμε καν για δεύτερο!όσο γέννουσα κ ο άντρας μου ήταν απ έξω αγχωμένος κ άκουγε πως ούρλιαζα,κάποιος του είπε ότι στο δεύτερο θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα κι εκείνος απάντησε πως αποκλείεται να κάνουμε δεύτερο μετά από όλα αυτά...το ίδιο πιστεύω κι εγώ. πέρασα πολλά κ ακόμη φυσικά τα δύσκολα δεν τελείωσαν. Δεν νομίζω να κάνω δεύτερο λοιπόν κ αν κάνω θα είναι μετά από χρόνια. σίγουρα όχι σύντομα πάντως.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Ασία είπε:

Καλημέρα! Εγώ είμαι 3 εβδομάδες μετά τη γέννα κ τώρα βλέπω πως σιγά σιγά είμαι καλύτερα. ως τώρα ήμουν εντελώς χάλια, ευτυχώς φτιάχνουν τα πράγματα. οι θηλές εξακολουθούν να πονάνε, όχι μόνο όταν πιάνει το μωρό αλλά ακόμη κ όταν ακουμπάει η μπλούζα. Σήμερα έβαλα κοχύλια μαζί με τη λανολινη που βάζω 5 μέρες τώρα  κ βλέπω πως βοηθούν, θα δείξει όμως. αποφάσισα να δίνω κ ξένο γάλα γιατί δεν την παλεύω με τόσο πόνο κ τόσο συχνούς θηλασμούς.χθες βράδυ που ξύπνησε για να φάει δεν άντεξα κ της έδωσα ξένο κ ηρέμησε λίγο το στήθος μου.μετά που ξανά ξύπνησε την θηλάσα όμως για να μην μαζευτεί κ το γάλα κ πετρώσει πάλι το στήθος μου κ έχουμε χειρότερα.Δυστυχώς όμως δεν μπορούμε να θηλάσουμε αποκλειστικά κ στη ζωή μας μπήκε το ξένο γάλα επίσημα από σήμερα. Δεν πειράζει φυσικά.Τώρα απλά πρέπει να ρυθμίσω την παραγωγή μου, γιατί όπως βλέπω είναι αρκετή.θα βάζω το μωρό στο στήθος πιο σπάνια άρα πρέπει να φροντίσω να έχω λίγο λιγότερο γάλα από όσο έχω τώρα. θα γίνει πιστεύω αυτό από μόνο του. εξάλλου κ σε καμία δεκαριά μέρες γυρίζω στην δουλειά οπότε έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσα να θηλάζω αποκλειστικά.εννοείται πως αν δω πως οι θηλές μου φτιάχνουν κ δεν με πονάνε τόσο θα θηλάζω πιο συχνά.

 

αυτό το παθαίνω κι εγώ κ γι αυτό δεν την αλλάζω πάντα μετά το φαγητό. Δεν ξέρω αν κάνω καλά όμως.όμως.αν την αλλάξω μετά ξυπνάει κ θα θέλει πάλι στήθος για να κοιμηθεί.

 

χαχαχα να πεις στον άντρα σου να μείνει έγκυος αυτός αυτή τη φορά! κι εμείς έτσι λέγαμε πριν γεννήσω, πως ίσως θέλουμε να κάνουμε γρήγορα δεύτερο όμως μετά τη γέννα δεν το συζητάμε καν για δεύτερο!όσο γέννουσα κ ο άντρας μου ήταν απ έξω αγχωμένος κ άκουγε πως ούρλιαζα,κάποιος του είπε ότι στο δεύτερο θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα κι εκείνος απάντησε πως αποκλείεται να κάνουμε δεύτερο μετά από όλα αυτά...το ίδιο πιστεύω κι εγώ. πέρασα πολλά κ ακόμη φυσικά τα δύσκολα δεν τελείωσαν. Δεν νομίζω να κάνω δεύτερο λοιπόν κ αν κάνω θα είναι μετά από χρόνια. σίγουρα όχι σύντομα πάντως.

Το ίδιο κ εμένα μου έλεγε για δεύτερο σύντομα.. Μετά την γενα και τις δύσκολες μέρες και νύχτες που περνάμε και ειδικά εγώ δεν το σκέφτομαι ούτε για πλάκα.. Εάν η μικρή δεν μεγαλώσει για να μπορεί να κάνει μόνη της κάποια πράγματα όπως τουαλέτα να τρώει μόνη της δεν κάνω δεύτερο με τίποτα.. Και ο άντρας μου το ίδιο λέει μετά από 5 χρόνια... Εγώ του λέω μετά από 5 χρόνια και ΑΑΑΑΑΝ. 

Την έχω αφήσει κ εγώ 2 φορές χωρίς να την αλλάξω αλλά φοβάμαι μην ερεθιστει και την αλλάζω πάντα πλέον.. Μετά ξυπνάει στήθος ξανά κ πάει έτσι.. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Alex. Arap είπε:

Καλημέρα θα πέρασουν που θα πάει. σωστά τα λες και κοκκίνιστα δεν κάνει τίποτα που να έχει μέσα γάλα. Όχι πράσινα πολλά όχι όσπρια έτσι μου ειχαν πει όλα τα έκοψα τίποτα δεν έγινε. Μόνο οι σταγόνες infacolic με βοήθησαν θερμοφόρα στη κοιλίτσα και άναβα και πιστολάκι τους ηρεμεί το έχεις κάνει; 

τον απορροφιτηρα δοκίμασα εγώ κ έπιασε. ευτυχώς σήμερα προς το παρόν δεν έχει πονάκια. αυτές τις σταγόνες σου τις είπε ο γιατρός για τους κολικούς ε?

2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Υπομονή και αγιος ο Θεός!!! 

Έτσι κάνουν ολα!!! Μόλις τρωνε, κακα και τσισα!!! Αχχαχαχαχαχαχα Υπομονή!!! Αυτά δεν παθαινουν τίποτα!! Εμείς εξαντλουμαστε!!! 

@ada32 και ορο βαζω και απο ολα!! Και εμας φεύγουν ωρες ωρες και μετα φουντωνουν παλι!!! Μακάρι να μην είναι κάτι ιδιαίτερο!!! 

@Ασία υπομονη με τα ραμματα!! Εμενα βεβαια δεν με ενοχλησαν καθολου... Απλα λογω διατροφής εχω γινει πολύ δυσκοιλια και μαλλον ερεθισα καποιο ραμμα πισω και αιμορραγει καθε φορα που σφιγγομαι... Ξεκινησα nujol μπας και μαλακωσουν καπως και κλείσει η πληγη... 

Εμεις κορίτσια σήμερα θα παμε να σαραντισουμε!! Είναι νωρίτερα βεβαια, μιας και την Τρίτη είναι κανονικα, αλλα επειδη θα παμε σ χωριο τ αντρα μου και έχει λυσσαξει η πεθερα μ μην αδιαθετησω ως τότε θα παω με την μαμά μου σήμερα 

nujol μου έδωσε κι εμένα ο γιατρός μετά τη γέννα κ με βοήθησε πολύ. Για δύο εβδομάδες το πήρα, παραπάνω δεν κάνει. αν θυμάμαι καλά η @bella32 το έπαιρνε στην εγκυμοσύνη κ της είπε ο γιατρός της τώρα με τον θηλασμό να μην το παίρνει.Ίσως κάνω κ λάθος. Εγώ τώρα ξεκίνησα σίδηρο κ έχω λίγη δυσκοιλιότητα κ έχουν κ πιο σκούρο χρώμα αλλά πλέον μπορώ έστω λίγο να ζόριζομαι οπότε είμαι οκ.

1 hour ago, Marimarv είπε:

Το ίδιο κ εμένα μου έλεγε για δεύτερο σύντομα.. Μετά την γενα και τις δύσκολες μέρες και νύχτες που περνάμε και ειδικά εγώ δεν το σκέφτομαι ούτε για πλάκα.. Εάν η μικρή δεν μεγαλώσει για να μπορεί να κάνει μόνη της κάποια πράγματα όπως τουαλέτα να τρώει μόνη της δεν κάνω δεύτερο με τίποτα.. Και ο άντρας μου το ίδιο λέει μετά από 5 χρόνια... Εγώ του λέω μετά από 5 χρόνια και ΑΑΑΑΑΝ. 

Την έχω αφήσει κ εγώ 2 φορές χωρίς να την αλλάξω αλλά φοβάμαι μην ερεθιστει και την αλλάζω πάντα πλέον.. Μετά ξυπνάει στήθος ξανά κ πάει έτσι.. 

κι εγώ έτσι το σκέφτομαι το πράμα. Ο μόνος λόγος που θα έκανα δεύτερο, αργότερα φυσικά, είναι για να έχει παρέα η κόρη μου μεγαλώνοντας. Αλλά δεν ξέρω. Τώρα καλά καλά δεν έχω αναρρώσει από τη γέννα κ δεν μπορώ να φροντίσω τον εαυτό μου που λέει ο λόγος,το δεύτερο μωρό θα σκεφτώ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 20 λεπτά , Ασία είπε:

τον απορροφιτηρα δοκίμασα εγώ κ έπιασε. ευτυχώς σήμερα προς το παρόν δεν έχει πονάκια. αυτές τις σταγόνες σου τις είπε ο γιατρός για τους κολικούς ε?

nujol μου έδωσε κι εμένα ο γιατρός μετά τη γέννα κ με βοήθησε πολύ. Για δύο εβδομάδες το πήρα, παραπάνω δεν κάνει. αν θυμάμαι καλά η @bella32 το έπαιρνε στην εγκυμοσύνη κ της είπε ο γιατρός της τώρα με τον θηλασμό να μην το παίρνει.Ίσως κάνω κ λάθος. Εγώ τώρα ξεκίνησα σίδηρο κ έχω λίγη δυσκοιλιότητα κ έχουν κ πιο σκούρο χρώμα αλλά πλέον μπορώ έστω λίγο να ζόριζομαι οπότε είμαι οκ.

κι εγώ έτσι το σκέφτομαι το πράμα. Ο μόνος λόγος που θα έκανα δεύτερο, αργότερα φυσικά, είναι για να έχει παρέα η κόρη μου μεγαλώνοντας. Αλλά δεν ξέρω. Τώρα καλά καλά δεν έχω αναρρώσει από τη γέννα κ δεν μπορώ να φροντίσω τον εαυτό μου που λέει ο λόγος,το δεύτερο μωρό θα σκεφτώ?

Είναι καλός ο απορροφητηρας. Η παιδίατρος μου είπε τα προβιοτικα σταγόνες biogaia δεν μου έκαναν τίποτα απολύτως ώσπου το 4 μήνα περίπου μου είπε μια κοπέλα για της infacolic και της έδωσα και μέχρι το πέμπτο ηρέμησε από τους κολικους


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Είναι καλός ο απορροφητηρας. Η παιδίατρος μου είπε τα προβιοτικα σταγόνες biogaia δεν μου έκαναν τίποτα απολύτως ώσπου το 4 μήνα περίπου μου είπε μια κοπέλα για της infacolic και της έδωσα και μέχρι το πέμπτο ηρέμησε από τους κολικους

ωχ νόμιζα πως μέχρι τον 4ο το πολύ κρατάνε οι κολικοί. τι μας περιμένει...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ασία είπε:

τον απορροφιτηρα δοκίμασα εγώ κ έπιασε. ευτυχώς σήμερα προς το παρόν δεν έχει πονάκια. αυτές τις σταγόνες σου τις είπε ο γιατρός για τους κολικούς ε?

nujol μου έδωσε κι εμένα ο γιατρός μετά τη γέννα κ με βοήθησε πολύ. Για δύο εβδομάδες το πήρα, παραπάνω δεν κάνει. αν θυμάμαι καλά η @bella32 το έπαιρνε στην εγκυμοσύνη κ της είπε ο γιατρός της τώρα με τον θηλασμό να μην το παίρνει.Ίσως κάνω κ λάθος. Εγώ τώρα ξεκίνησα σίδηρο κ έχω λίγη δυσκοιλιότητα κ έχουν κ πιο σκούρο χρώμα αλλά πλέον μπορώ έστω λίγο να ζόριζομαι οπότε είμαι οκ.

κι εγώ έτσι το σκέφτομαι το πράμα. Ο μόνος λόγος που θα έκανα δεύτερο, αργότερα φυσικά, είναι για να έχει παρέα η κόρη μου μεγαλώνοντας. Αλλά δεν ξέρω. Τώρα καλά καλά δεν έχω αναρρώσει από τη γέννα κ δεν μπορώ να φροντίσω τον εαυτό μου που λέει ο λόγος,το δεύτερο μωρό θα σκεφτώ?

έτσι ακριβώς ασια μου.  βέβαια εγώ επινα νουτζολ πάρα πολύ καιρό κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης..Ίσως γι'αυτό δεν ήθελε να μου δώσει παλι.   με πολλές φυτικές ίνες κ φρούτα έστρωσα το έντερο ανα 2 μέρες.  Ελαττωσα κ το σίδηρο εφόσον δεν έχω άλλο αίμα γτ μου προκαλούσε τρελή δυσκοιλιότητα. 

καλά εμείς για δεύτερο δεν το συζητάμε καν! πέρα του ότι θέλουμε να χαρούμε τις στιγμές με το πρώτο.. είχα τόσο δύσκολη εγκυμοσύνη που με τα βίας τα κατάφερα χωρίς να έχω ένα μωρό να κυνηγάω!!δεν ξέρω πώς θα νιώθω  σε 4 χρόνια από τώρα αλλά στη παρούσα φάση δεν υπάρχει ούτε σαν σκέψη!!

κορίτσια, μια άλλη ερώτηση θέλω να σας κάνω: από τριχόπτωση πως πάτε;;; από χτες έχω παρατηρήσει ότι πέφτουν μαλλιά!! θυμάμαι πρόπερσι που είχα την αποβολή,  έχανα τούφες τούφες,  κ ο δερματολόγος που είχα δει τότε είχε πει ήταν από ορμόνες κ υπερβολική στεναχώρια.  λέτε και πάλι να με έπιασαν οι ορμόνες;


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

Μονο εγω θελω να κανω 2ο μεσα στα επόμενα 2 χρονια κορίτσια??? Αχαχαχαχαχα 

Το θεωρω ιδανικό μιας και θα μεγαλωσουν μαζι και μετα απο λιγα χρόνια θα ειμαστε ανετοι!! Φυσικά ειναι πολυ νωρις ακομα, αλλα κουβέντα να γίνεται!!! 

Χωρίς λαδακι αποκλειεται να κλεισει η πληγη που ανοιξε, οποτε ειναι απαραίτητο... Απο οσο ξερω δεν ενοχλεί η ληψη του, αρκει να μην είναι μακροχρόνια 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Ασία είπε:

ωχ νόμιζα πως μέχρι τον 4ο το πολύ κρατάνε οι κολικοί. τι μας περιμένει...

Αν την ξεκινήσεις από τώρα σταγονες θα πέρασουν εμένα δεν μου είχε δώσει και ταλαιπωρηθηκαμε. Πρέπει να κάνουμε το καλύτερο για τα μωρά μας και όχι ότι συμφέρει τι παιδίατρο αυτό το κατάλαβα λίγο αργά αφού είχαμε ταλαιπωρηθεί.Να της λες τι γνώμη σου γιατί αυτές θέλουν μόνο να προωθησουν Πράγματα που έχουν συμφέρον δεν ειναι στο σπίτι για να βλέπουν τι περνάνε τα μικρά εγώ από δω και πέρα αυτό κάνω ότι δεν μ αρέσει της το λεω και το αλλάζω. 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...