Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

1 hour ago, Ασία είπε:

γώ να κάνω αίτηση ή ο άντρας μου? παίζει ρόλο το ποιος ασφαλίζει το παιδί η μπορεί απλά ένας από τους δύο μας? Δεν μπορώ να κάνω μόνη μου αίτηση πρέπει ο λογιστής?

την έκτη δόση που λένε πως θα είναι στις 21 του μήνα θα την πάρουμε κι εμείς ή από του χρόνου?

Δεν παίζει ρόλο ποιος το ασφαλίζει αλλα στον άντρα σου είναι  η φορολογική  σας δήλωση οπότε  χρειάζεται το ΑΦΜ  του και το ΑΜΚΑ του. Αν το κάνεις άμεσα και γίνει εκκαθάριση ίσως το πάρεις τον Δεκέμβριο


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

13 ώρες πρίν, Ασία είπε:

χαχαχαχα γελάω με την έκφραση όμως σε καταλαβαίνω απόλυτα. νομίζω πως αυτό έπαθα κι εγώ, δεν είμαι σίγουρη όμως. τι ακριβώς είναι? μπορείς να μου πεις? θυμάμαι να μου λένε οι γιατροί πως έχω ρήξη πολλαπλών.... Δεν θυμάμαι όμως τι πολλαπλών. την βεντάλια την σκέφτηκα κι εγώ αλλά δεν το επιχείρησα.Τώρα πάνω στον μήνα έχω δει μια διαφορά αλλά περισσότερο ανησυχώ μήπως έπαθα κάποια επιπλοκή κ δεν έχει σταματημό η περιπέτεια παρά δεν αντέχω τον πόνο.μου έχει γίνει συνήθεια να μην μπορώ να καθίσω άνετα κ να περπατάω παράξενα. κάθε βράδυ με πιάνει το παράπονο που περνάνε οι μέρες κι εγώ ακόμη δεν είμαι εντελώς καλά. στο νοσοκομείο μου είχαν πει να Ρίχνω πολύ νερό, συνέχεια.Μέχρι την 10η μέρα το έκανα ώσπου η μαία μου είπε να μην το παρακάνω από δω κ πέρα γιατί θα μουλιάσουν τα ράμματα κ θα ξεκολλήσουν. οπότε κι εγώ κάνω ένα μπάνιο την ημέρα με αντισηπτικό από κει που έκανα 5-8 μπάνια. Δεν ξέρω τι ράμματα μου έκαναν ούτε πόσα είναι. το μόνο που ξέρω είναι πως τα εσωτερικά είναι μωβ.τα νόμιζα για μαύρα αλλά όταν έπεσαν μερικά είδα πως είναι μωβ.μακάρι ως τα Χριστούγεννα να είμαι εντελώς καλά!!σε ευχαριστώ για την απάντηση κι εσύ να χαίρεσαι το παιδάκι σου!!

Καλό μήνα σε όλες κορίτσια και καλό χειμώνα. Για πότε θα περάσουν τα κρύα και θα ξεπεταχτούν τα μωράκια μας δεν το φανταζόμαστε!

Μήπως ξέρει κάποια να με ενημερώσει για το επίδομα Α21, ποιοι το δικαιούνται? 

Με ενδιαφέρει κ εμένα να μάθω για το Α21

  • Μου αρέσει 1

...:-D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα για το Α 21 εμείς που γέννησαμε Οκτώβριο θα πάρουμε 2 μήνες για Νοεμβρίου και Δεκέμβριο αλλά κάντε γρήγορα τα χαρτιά γιατί λόγο Χριστουγέννων οι δόσεις θα μπουν αντί για Ιανουαρίου έως 25 Δεκεμβρίου.. Δεν είναι τίποτα ο λογιστής σας θα το φτιάξει. Θέλει όπως δηποτε στο βιβλιάριο τραπέζης πρώτο όνομα να είναι ο πατέρας.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια, 

Για το επιδομα χρειαζεται και το ΑΜΚΑ του παιδιου.

@anemoni1989 εικαζω οτι η προγιαγια, Θεος συγχωρες την, στην ουσια δεν ηταν παιδουλα... 

Να πιασεις τον αντρα σου σε μια ηρεμη στιγμη και να του πεις πως ουτε αυτη δεν θα θελε κοκ Φυσικα να στολισετε. Ειναι τα πρωτα Χριστουγεννα των παιδιων μας καλε!!!

Η γιαγια στο χωριο που ηταν κορη της να μην στολισει, εσεις απ οτι θυμαμαι ειστε Αθηνα, σιγα, να στολισετε!. Ουτως ή σλλως ολα αυτα ειναι εθιμα και παραδοσεις, το πενθος το βιωνει ο καθενας με τον τροπο του.

Εμενα η γιαγια μ πεθανε 21 Δεκεμβρη πριν χρονια. Τι θα καναμε; Θα ξεστολιζαμε; Ευτυχως στο χωριο της μαμας μου λενε πως αν εχεις στολιζει και ερθει το κακο δεν ξεστολιζεις. Οτι να ναι δλδ.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Εγώ να κάνω αίτηση ή ο άντρας μου? παίζει ρόλο το ποιος ασφαλίζει το παιδί η μπορεί απλά ένας από τους δύο μας? Δεν μπορώ να κάνω μόνη μου αίτηση πρέπει ο λογιστής?

την έκτη δόση που λένε πως θα είναι στις 21 του μήνα θα την πάρουμε κι εμείς ή από του χρόνου?

γιαγιά του ήταν, δηλαδή μεγάλη γυναίκα. βέβαια η απώλεια είναι απώλεια, δεν παίζουν ρόλο τα χρόνια,αλλά το πόσο κοντά σου ήταν ο άνθρωπος.όμως εντάξει...είπαμε... ολόκληρο μωρό ήρθε στο σόι κ μάλιστα μετά από ταλαιπωρίες. έφυγε μια ψυχούλα, ήρθε μια άλλη. έχετε λόγους να χαίρεστε.

πωπω δραματική κατάσταση!! ευτυχώς τώρα πέρασαν όλα αυτά και είσαι εντάξει, αλλά μου κάνει εντύπωση αυτό που λες για την μπουνιά. εμένα δεν είναι τόσο χάλια, η αλήθεια να λέγεται. Δεν έχει πρηστει η περιοχή, τουλάχιστον τώρα δεν είναι πρησμένη, τις πρώτες μέρες απέφευγα να ακουμπάω. Αφού γέννησα με κράτησαν έξι ώρες κ μετά πήγα στο δωμάτιο επειδή φοβήθηκαν για εσωτερική αιμορραγία. μου είχαν βάλει μια Γάζα μέσα τεράστια. Αφού όταν μου την έβγαλε η μαία ένιωθα ότι ήταν μάγος που βγάζει ξαφνικά ένα μαντήλι από κει που δεν το περιμένουμε, και τραβούσε τραβούσε και να βλέπω την κόκκινη Γάζα κ να σκέφτομαι πόσο μεγάλη είναι, να λέω τώρα θα τελειώσει κ αυτή να έχει κι άλλη συνέχεια. έβλεπες πύον δίπλα στα εξωτερικά ράμματα?Εγώ βλέπω πως στη μέσα πλευρά από τα χείλη έχω κόκκινίλες κ είναι λίγο ασπρο σε κάποια σημεία.Δεν ξέρω αν είναι κάποια μόλυνση. είχα κ κολπίτιδα εγώ πριν την γέννα κ έβαζα μια αλοιφή για δύο εβδομάδες μέσα στον κόλπο οπότε φαντάζομαι πως θα έφυγε τώρα. δύο εβδομάδες κ ακόμη να έχω κολπίτιδα, τι να πω...απορώ πως θα κάνω σεξ κάποια στιγμή, φοβάμαι πως δεν θα μπορέσω κ πολύ σύντομα. ήμουν κ από αυτές που έλεγα μήπως ξεκινήσω προσπάθειες για δεύτερο παιδί σύντομα για να έχουν μικρή διαφορά ηλικίας χαχαχαχα τώρα πιστεύω πως μπορεί να μην κάνουμε άλλο παιδάκι από επιλογή ή αν κάνουμε θα προσπαθήσουμε μετά από 4-5 χρόνια κ αυτό το λέω επειδή όλες έτσι λένε στην αρχή κ μετά την ξεχνάνε την ταλαιπωρία κ κάνουν κι άλλο παιδί.

Ναι, ασπροκιτρινα σημεία σαν πύον κ όπου έφευγαν τα ράμματα κοκκινίλες. Και άργησα να βάλω καθρέφτη να δω....πιο πριν δεν ξέρω πως ήταν. Μόνο έπιανα στο πλύσιμο, όσο μπορούσα να ακουμπήσω δλδ! Επόμενο παιδι ε; Κ εμείς έτσι λέγαμε! Γρήγορα! Αλλά δεν το βλέπω! Φοβηθηκαμε  πάρα πολύ! Βασικά φοβήθηκα για τη ζωή μου λόγω αιμορραγίας και δεν βρίσκανε κ την ομάδα μου να με μετάγγισουν γρήγορα. Με μετάγγισουν την επόμενη  μέρα το βραδυ. Άστα! η αιμορραγία δεν ήταν από τη μήτρα....ήταν εσωτερικά του μυ που είχε κάνει ρίξη απ' ότι κατάλαβα. Γιατί με ραψανε και μετά ποναγα ανυπόφορα! Μετά ήρθε ο γιατρός γρήγορα και φώναζε :  κοιμηστε τη! Εκεί μου κάνανε ολική. Με ξαναανοιξανε να βρουν την αιμορραγια κ με ξαναραψανε. Κατέβηκε κ ο διευθυντής της κλινικής κ δεν καταλάβαιναν από πού αιμορραγούσα. Γέννησα 8:30 το πρωί κ στο δωμάτιο πήγα 4 το μεσημέρι!!! Αφού τη γλίτωσαν τη ζωουλα μου είμαι τυχερή! Κ δεν ξέρουν καν γιατί συνέβη όλο αυτό! Γρήγορος τοκετός; Το χέρι της μπέμπας; Λάθος χειρισμός; Λεπτό κ ευαίσθητο δέρμα; Κανείς δεν ξέρει να μου πει.... Άρα ΑΝ υπάρξει επόμενη φορά.... καισαρικουλα! Να καθόμαστε σαν άνθρωποι τουλάχιστον! Και από τον πόνο μου κόπηκε κ το γάλα!!! Έχουμε τα παιδάκια μας όμως!!! Όλα περνάνε τελικά! Όλα θα περάσουν! 

@anemoni1989 καλέ στόλισε το δεντράκι και το σπιτάκι σου! Έχετε νέα ζωή στο σπίτι! Χαρά!!! Συμφωνώ με τα κορίτσια! Αν εξηγήσεις στον άντρα σου θα καταλάβει....

 

  • Μου αρέσει 1

l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Αύριο γυρνάω σπιτακι μου!!! Και ειμαι τοοοοοοοοσο ευτυχισμένη!!! 

Εν τ μεταξυ ρε κοριτσια, δεν ξέρω αν ειμαι εγω περιεργη... 15 μερες μετά που γεννησα, πέθανε η γιαγια του άντρα μου, μανα της πεθερας μου.. Κριμα δεν λεω, αλλα εχει μαυρισει το ματι μ... Μεχρι και τς καλτσες ελέγχει κάθε μέρα μην εχουν χρώμα... Και κάτι ελεγε τις προαλλες ο ανηψιος μου για στολιδακια κλπ και λεει "φέτος δε στολιζουμε γτ πέθανε η γιαγια και έχουμε πένθος"... Ναι το καταλαβαίνω, αλλα στεναχωρηθηκα για το παιδακι μου... Ενιωσα ότι περνάει απαρατήρητο 

Όχι ρε συ εντάξει είπαμε να κρατήσουν πένθος οι υπόλοιποι εσείς μέσα στ σπίτι σας έχετε χαρά απίστευτη χαρά που ξεπερνά όλα τα άλλα.. Τα πρώτα σας Χριστούγεννα είναι και δεν θα τα χαρείτε όπως αξίζει στο ζουζουνακι σας.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, ΦαιηΚατς είπε:

Δεν παίζει ρόλο ποιος το ασφαλίζει αλλα στον άντρα σου είναι  η φορολογική  σας δήλωση οπότε  χρειάζεται το ΑΦΜ  του και το ΑΜΚΑ του. Αν το κάνεις άμεσα και γίνει εκκαθάριση ίσως το πάρεις τον Δεκέμβριο

Εμείς παντρεύτηκαμε φέτος, ακόμη δηλαδή δεν έχουμε κάνει κοινή φορολογική δήλωση.παίζει ρόλο αυτό? όταν το ζευγάρι κάνει κοινή φορολογική είναι πάντα στον άντρα? δεν τα ξέρω αυτά. Εγώ άμα πω τον λογιστή μου να το κανονίσει θα το κάνει αυτός?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, 2angels είπε:

Ναι, ασπροκιτρινα σημεία σαν πύον κ όπου έφευγαν τα ράμματα κοκκινίλες. Και άργησα να βάλω καθρέφτη να δω....πιο πριν δεν ξέρω πως ήταν. Μόνο έπιανα στο πλύσιμο, όσο μπορούσα να ακουμπήσω δλδ! Επόμενο παιδι ε; Κ εμείς έτσι λέγαμε! Γρήγορα! Αλλά δεν το βλέπω! Φοβηθηκαμε  πάρα πολύ! Βασικά φοβήθηκα για τη ζωή μου λόγω αιμορραγίας και δεν βρίσκανε κ την ομάδα μου να με μετάγγισουν γρήγορα. Με μετάγγισουν την επόμενη  μέρα το βραδυ. Άστα! η αιμορραγία δεν ήταν από τη μήτρα....ήταν εσωτερικά του μυ που είχε κάνει ρίξη απ' ότι κατάλαβα. Γιατί με ραψανε και μετά ποναγα ανυπόφορα! Μετά ήρθε ο γιατρός γρήγορα και φώναζε :  κοιμηστε τη! Εκεί μου κάνανε ολική. Με ξαναανοιξανε να βρουν την αιμορραγια κ με ξαναραψανε. Κατέβηκε κ ο διευθυντής της κλινικής κ δεν καταλάβαιναν από πού αιμορραγούσα. Γέννησα 8:30 το πρωί κ στο δωμάτιο πήγα 4 το μεσημέρι!!! Αφού τη γλίτωσαν τη ζωουλα μου είμαι τυχερή! Κ δεν ξέρουν καν γιατί συνέβη όλο αυτό! Γρήγορος τοκετός; Το χέρι της μπέμπας; Λάθος χειρισμός; Λεπτό κ ευαίσθητο δέρμα; Κανείς δεν ξέρει να μου πει.... Άρα ΑΝ υπάρξει επόμενη φορά.... καισαρικουλα! Να καθόμαστε σαν άνθρωποι τουλάχιστον! Και από τον πόνο μου κόπηκε κ το γάλα!!! Έχουμε τα παιδάκια μας όμως!!! Όλα περνάνε τελικά! Όλα θα περάσουν! 

@anemoni1989 καλέ στόλισε το δεντράκι και το σπιτάκι σου! Έχετε νέα ζωή στο σπίτι! Χαρά!!! Συμφωνώ με τα κορίτσια! Αν εξηγήσεις στον άντρα σου θα καταλάβει....

 

πωπω βρε κορίτσι μου τι πέρασες κι εσύ!!ήσουν από τις πολύ ατυχες που το έζησες όλο αυτό.σε εραψαν και δύο φορές!!!! κ όλοι έχουμε στο μυαλό πως ο φυσιολογικός τοκετός είναι πιο εύκολος στην ανάρρωση. κι εγώ σκέφτομαι πως αν ξαναμείνω έγκυος ίσως ζητήσω από μόνη μου καισαρική, χωρίς να υπάρχει λόγος δηλαδή.αυτή τη φορά έκανα τα πάντα για να γλυτώσουμε την καισαρική γιατί δεν ήθελα. θα μπορούσα να πω κατά τη διάρκεια του τοκετού πως δεν αντέχω τον πόνο κ θέλω καισαρική, όμως δεν ήθελα εφόσον δεν έκρινε ο γιατρός ότι πρέπει να γίνει καισαρική. που να φανταστώ όμως τι ταλαιπωρία θα ακολουθούσε? από καισαρική σε λίγες μέρες είναι μια χαρά οι γυναίκες. πόσες ώρες ήταν η γέννα σου? Είσαι τυχερή γιατί μπορεί να πέρασες όλα αυτά αλλά το μωράκι σου δεν ταλαιπωρήθηκε, εμένα ήταν 10 μέρες στην θερμοκοιτίδα. Και αφού πέρασα ότι πέρασα 20 ώρες ταλαιπωρήθηκε και το μωρό κ σκεφτόμουν μετά πως αν διάλεγα να κάνω καισαρική ούτε το μωρό θα είχε ταλαιπωρηθεί ούτε κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Ασία είπε:

πωπω βρε κορίτσι μου τι πέρασες κι εσύ!!ήσουν από τις πολύ ατυχες που το έζησες όλο αυτό.σε εραψαν και δύο φορές!!!! κ όλοι έχουμε στο μυαλό πως ο φυσιολογικός τοκετός είναι πιο εύκολος στην ανάρρωση. κι εγώ σκέφτομαι πως αν ξαναμείνω έγκυος ίσως ζητήσω από μόνη μου καισαρική, χωρίς να υπάρχει λόγος δηλαδή.αυτή τη φορά έκανα τα πάντα για να γλυτώσουμε την καισαρική γιατί δεν ήθελα. θα μπορούσα να πω κατά τη διάρκεια του τοκετού πως δεν αντέχω τον πόνο κ θέλω καισαρική, όμως δεν ήθελα εφόσον δεν έκρινε ο γιατρός ότι πρέπει να γίνει καισαρική. που να φανταστώ όμως τι ταλαιπωρία θα ακολουθούσε? από καισαρική σε λίγες μέρες είναι μια χαρά οι γυναίκες. πόσες ώρες ήταν η γέννα σου? Είσαι τυχερή γιατί μπορεί να πέρασες όλα αυτά αλλά το μωράκι σου δεν ταλαιπωρήθηκε, εμένα ήταν 10 μέρες στην θερμοκοιτίδα. Και αφού πέρασα ότι πέρασα 20 ώρες ταλαιπωρήθηκε και το μωρό κ σκεφτόμουν μετά πως αν διάλεγα να κάνω καισαρική ούτε το μωρό θα είχε ταλαιπωρηθεί ούτε κι εγώ.

Κορίτσι μου και εγώ το ίδιο ακριβώς λέω αλλά με αντίθετου όρους.. Εγώ δεν θέλω να ξανά κάνω καισαρική δεν μπορώ να ξανά μπω σε αυτή την διαδικασία... Πονάει παρα πολυ εγώ την δεύτερη μέρα έκλαιγα κυριολεκτικά από τους πόνους είχα γλυστρησει χαμιλα στ κρεβάτι και δεν είχα δύναμη στα πόδια μου να σηκωθώ.. Δεν συζητώ τους πόνους όταν πρέπει να σηκωθείς από το κρεβάτι να περπατήσεις μου κοβόταν η ανάσα δεν μπορούσα να μιλήσω.. Μέχρι κ τώρα νιώθω ελαφριά τραβήγματα στην τομή από τα εσωτερικά ράμματα.. Έχω πάντως με αυτά που ακούω πιστεύω ότι και οι δύο γενεε έχουν τους πόνους τους και είναι έντονοι αλλά αξίζουν τον κόλπο.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Ασία είπε:

πωπω βρε κορίτσι μου τι πέρασες κι εσύ!!ήσουν από τις πολύ ατυχες που το έζησες όλο αυτό.σε εραψαν και δύο φορές!!!! κ όλοι έχουμε στο μυαλό πως ο φυσιολογικός τοκετός είναι πιο εύκολος στην ανάρρωση. κι εγώ σκέφτομαι πως αν ξαναμείνω έγκυος ίσως ζητήσω από μόνη μου καισαρική, χωρίς να υπάρχει λόγος δηλαδή.αυτή τη φορά έκανα τα πάντα για να γλυτώσουμε την καισαρική γιατί δεν ήθελα. θα μπορούσα να πω κατά τη διάρκεια του τοκετού πως δεν αντέχω τον πόνο κ θέλω καισαρική, όμως δεν ήθελα εφόσον δεν έκρινε ο γιατρός ότι πρέπει να γίνει καισαρική. που να φανταστώ όμως τι ταλαιπωρία θα ακολουθούσε? από καισαρική σε λίγες μέρες είναι μια χαρά οι γυναίκες. πόσες ώρες ήταν η γέννα σου? Είσαι τυχερή γιατί μπορεί να πέρασες όλα αυτά αλλά το μωράκι σου δεν ταλαιπωρήθηκε, εμένα ήταν 10 μέρες στην θερμοκοιτίδα. Και αφού πέρασα ότι πέρασα 20 ώρες ταλαιπωρήθηκε και το μωρό κ σκεφτόμουν μετά πως αν διάλεγα να κάνω καισαρική ούτε το μωρό θα είχε ταλαιπωρηθεί ούτε κι εγώ.

Μην το σκεφτεσαι ετσι.Νομιζω οτι ειδικα στο πρωτο ολες ονειρευομαστε εναν ευκολο γρηγορο φυσιολογικο τοκετο.Εγω το ειχα αλλα μετα εκανα ατονια μητρας και αιμοραγουσα.Ευτυχως η μαια τσακαλι το ειδε γρηγορα και ενημερωσε το γιατρο ο οποιος εδρασε οπως επρεπε και ολα καλα.Επιπλοκες μπορει να συμβουν και στα δυο.Ειναι και λιγο να μη σου τυχει.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Ασία είπε:

πωπω βρε κορίτσι μου τι πέρασες κι εσύ!!ήσουν από τις πολύ ατυχες που το έζησες όλο αυτό.σε εραψαν και δύο φορές!!!! κ όλοι έχουμε στο μυαλό πως ο φυσιολογικός τοκετός είναι πιο εύκολος στην ανάρρωση. κι εγώ σκέφτομαι πως αν ξαναμείνω έγκυος ίσως ζητήσω από μόνη μου καισαρική, χωρίς να υπάρχει λόγος δηλαδή.αυτή τη φορά έκανα τα πάντα για να γλυτώσουμε την καισαρική γιατί δεν ήθελα. θα μπορούσα να πω κατά τη διάρκεια του τοκετού πως δεν αντέχω τον πόνο κ θέλω καισαρική, όμως δεν ήθελα εφόσον δεν έκρινε ο γιατρός ότι πρέπει να γίνει καισαρική. που να φανταστώ όμως τι ταλαιπωρία θα ακολουθούσε? από καισαρική σε λίγες μέρες είναι μια χαρά οι γυναίκες. πόσες ώρες ήταν η γέννα σου? Είσαι τυχερή γιατί μπορεί να πέρασες όλα αυτά αλλά το μωράκι σου δεν ταλαιπωρήθηκε, εμένα ήταν 10 μέρες στην θερμοκοιτίδα. Και αφού πέρασα ότι πέρασα 20 ώρες ταλαιπωρήθηκε και το μωρό κ σκεφτόμουν μετά πως αν διάλεγα να κάνω καισαρική ούτε το μωρό θα είχε ταλαιπωρηθεί ούτε κι εγώ.

Ο τοκετός ήταν γρήγορος. Σε 4 ώρες είχα γεννήσει. Χωρίς επισκληριδιο χωρίς τίποτα! Ένας άψογος τοκετός με άψογη συνεργασία από όλες τις πλευρές! Το μετά όμως; Ποιος ξέρει γιατί έγινε; Και μένα η μικρή μπήκε 17 μέρες στη μονάδα , τις 4 θερμοκοιτίδα. Για άσχετο από τον τοκετό λόγο ... Όλα καλά όμως δόξα το Θεό! Ήταν κ λίγο προωρακι, όψιμο βέβαια! Ήταν να μου βγει ζυγακι κ μου βγήκε παρθενακι! Χαχαχαχα

Σημασία έχει ότι τέλος καλό όλα καλά! Οπότε κάνε υπομονή, ρίξε πολύ πολύ νερό κ σε λίγες μέρες θα είσαι καινούργια! 


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Εμείς παντρεύτηκαμε φέτος, ακόμη δηλαδή δεν έχουμε κάνει κοινή φορολογική δήλωση.παίζει ρόλο αυτό? όταν το ζευγάρι κάνει κοινή φορολογική είναι πάντα στον άντρα? δεν τα ξέρω αυτά. Εγώ άμα πω τον λογιστή μου να το κανονίσει θα το κάνει αυτός?

Αφού θα κάνετε κοινή φορολογική δήλωση του χρόνου στον άντρα σου θα κάνεις την αίτηση! Χρειάζεται και το ΑΜΚΑ του μωρού. Ναι, πες στο λογιστή, αυτός ξέρει...

  • Μου αρέσει 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Εμείς παντρεύτηκαμε φέτος, ακόμη δηλαδή δεν έχουμε κάνει κοινή φορολογική δήλωση.παίζει ρόλο αυτό? όταν το ζευγάρι κάνει κοινή φορολογική είναι πάντα στον άντρα? δεν τα ξέρω αυτά. Εγώ άμα πω τον λογιστή μου να το κανονίσει θα το κάνει αυτός?

Το α21 το έκανα εγώ Μονή μου Μόλις πηρα το αμκα του μωρού.κ εγώ φέτος παντρεύτηκα .είτε το κάνεις εσύ είτε ο αντρας σου ,είναι το ίδιο  πράγμα. Γτ στη αίτηση δηλώνεις κ το αμκα του συζύγου κ τραβάνε όλα τα στοιχεία. Είναι πανεύκολο κ σου βγάζει πόσο θα πάρεις κατευθείαν.Επίσης ξεκινάει από τον επόμενο μήνα της γέννησης του παιδιού. Δηλ εγώ που γεννησα Οκτώβριο ,θα πάρω για Νοέμβριο -Δεκέμβριο.

 

Όσο για τον τοκετό, είτε  καισαρική είτε φυσιολ. ,έχουν κ τα 2 ράμματα κ Μπορεί επιπλοκες. Εγώ που γέννησα φυσιολ. Κ το μωρό εμφανησε ταχυπνοια  κ χρειάστηκε οξυγονο κ έμεινε 7 μέρες στην μενν,νιώθω Ότι μάλλον το ζορισα στον τοκετό οπότε θα προτιμούσα καισαρική τελικά. Τι να πω..


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , ada32 είπε:

Το α21 το έκανα εγώ Μονή μου Μόλις πηρα το αμκα του μωρού.κ εγώ φέτος παντρεύτηκα .είτε το κάνεις εσύ είτε ο αντρας σου ,είναι το ίδιο  πράγμα. Γτ στη αίτηση δηλώνεις κ το αμκα του συζύγου κ τραβάνε όλα τα στοιχεία. Είναι πανεύκολο κ σου βγάζει πόσο θα πάρεις κατευθείαν.Επίσης ξεκινάει από τον επόμενο μήνα της γέννησης του παιδιού. Δηλ εγώ που γεννησα Οκτώβριο ,θα πάρω για Νοέμβριο -Δεκέμβριο.

 

Όσο για τον τοκετό, είτε  καισαρική είτε φυσιολ. ,έχουν κ τα 2 ράμματα κ Μπορεί επιπλοκες. Εγώ που γέννησα φυσιολ. Κ το μωρό εμφανησε ταχυπνοια  κ χρειάστηκε οξυγονο κ έμεινε 7 μέρες στην μενν,νιώθω Ότι μάλλον το ζορισα στον τοκετό οπότε θα προτιμούσα καισαρική τελικά. Τι να πω..

Πόσο σου βγηκε να πάρεις από το α21??? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...