Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

Just now, ΦαιηΚατς είπε:

Εγώ μόλις μπήκε στον 6ο το αλλαξα...γιατί υποτίθεται οτι το αλλαζεις όταν αρχίσει στερεές γιατί έχει αλλη σύνθεση αφού έχει αλλες ανάγκες το παιδι. Στο λέω όμως με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν ρώτησα τη γιατρό. Για την ακρίβεια 2 βδομάδες αφού μπήκε στον 6ο γιατί είχα απόθεμα απο το ν1

Και εγω αυτο ψιλιαζομαι, γτ μάλιστα στο κουτί γράφει "απο τον 6ο μηνα"... Βεβαια και εγω θα τελειώσω πρωτα την καβα μου σε νο1 και μετα!!! :P

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Και εγω αυτο ψιλιαζομαι, γτ μάλιστα στο κουτί γράφει "απο τον 6ο μηνα"... Βεβαια και εγω θα τελειώσω πρωτα την καβα μου σε νο1 και μετα!!! :P

 

Επειδή εμείς έχουμε παιδίατρο την Τετάρτη αν ρωτήσεις νωρίτερα πες μου κ μένα.. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Marimarv είπε:

Επειδή εμείς έχουμε παιδίατρο την Τετάρτη αν ρωτήσεις νωρίτερα πες μου κ μένα.. 

ξεκινήσατε ξένο γάλα?Γιατί απ ότι θυμάμαι θηλάζατε αποκλειστικά εσείς.

την αποστείρωση κορίτσια την έκοψε καμία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Ασία είπε:

ξεκινήσατε ξένο γάλα?Γιατί απ ότι θυμάμαι θηλάζατε αποκλειστικά εσείς.

την αποστείρωση κορίτσια την έκοψε καμία?

Ναι κορίτσι μου αποκλειστικά την θηλάζω αλλά μου έχουν κάνει πρόταση για μια πολύ καλή δουλειά και θέλω να πάω ειναι σε ένα μήνα οπότε η μικρή πρέπει να μάθει το μπιμπερό πράγμα που δεν βλέπω να γίνεται γτ δεν το θέλει με τίποτα ούτε με δικό μου ούτε με φόρμουλα.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Marimarv είπε:

Ναι κορίτσι μου αποκλειστικά την θηλάζω αλλά μου έχουν κάνει πρόταση για μια πολύ καλή δουλειά και θέλω να πάω ειναι σε ένα μήνα οπότε η μικρή πρέπει να μάθει το μπιμπερό πράγμα που δεν βλέπω να γίνεται γτ δεν το θέλει με τίποτα ούτε με δικό μου ούτε με φόρμουλα.. 

Ούτε πιπίλα της έχεις δώσει ε? γι αυτό μάλλον θα δυσκολεύεται. προτείνω να αλλάξεις πιπίλα στο μπιμπερό μήπως κ φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ασία είπε:

Ούτε πιπίλα της έχεις δώσει ε? γι αυτό μάλλον θα δυσκολεύεται. προτείνω να αλλάξεις πιπίλα στο μπιμπερό μήπως κ φταίει αυτό.

Πιπίλα της έδινα όταν βγαίναμε έξω κ μερικές φορές για να κοιμηθεί κ από μπιμπερό έχω αλλάξει 5 ρε συ κ δεν το θέλει με τίποτα.. Κ οι γιαγιάδες που θα την κρατάνε δεν θα έχουν την υπομονή για σύριγγα η κουταλάκι.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marimarv είπε:

Πιπίλα της έδινα όταν βγαίναμε έξω κ μερικές φορές για να κοιμηθεί κ από μπιμπερό έχω αλλάξει 5 ρε συ κ δεν το θέλει με τίποτα.. Κ οι γιαγιάδες που θα την κρατάνε δεν θα έχουν την υπομονή για σφίγγα η κουταλάκι.. 

τι είναι η Σφίγγα και το κουταλάκι? με βρίσκεις ανενημερωτη. τι επιμονή είναι και αυτή για στήθος, τι θα κάνεις αν δεν δεχτεί καθόλου ως τότε το μπιμπερό, που δεν το πιστεύω να πω την αλήθεια να κρατάει αντίσταση τόσο πολύ. εμένα που θηλάζει από την πρώτη στιγμή δέχεται το μπιμπερό, όποια πιπίλα κ να έχει, έχω 3 διαφορετικές.

Α σύριγγα ήθελες να γράψεις μάλλον. Ναι σίγουρα αυτή η μέθοδος είναι κουραστική. δεν την έχω δοκιμάσει καθόλου κ δεν έχω εμπειρία, αλλά πρέπει να θέλει υπομονή κ προσοχή.

κορίτσια, Καλημέρα σε όλες!!! είμαι η μόνη που δεν έχω ακόμη περίοδο και δεν έχω κάνει ακόμη τεστ Παπ???

τι κάνουν τα μωράκια σας? έχουν γκρίνια για τα δόντια από τώρα? εμένα έχει αρκετή, συνέχεια βάζει όλο το χέρι μέσα στο στόμα. Και τα τελευταία βράδυα ξυπνάει κάθε δύο ώρες κ θέλει να φάει, ενώ κοιμόταν 6-8 ώρες συνεχόμενες.λέτε να το κάνει λόγω δοντιών? η μου ρυθμίζει την παραγωγή επειδή από δω κ πέρα θα πεινάει περισσότερο κ θέλει να με πιπίλαει πιο συχνά για να αυξήσω παραγωγή?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ασία είπε:

τι είναι η Σφίγγα και το κουταλάκι? με βρίσκεις ανενημερωτη. τι επιμονή είναι και αυτή για στήθος, τι θα κάνεις αν δεν δεχτεί καθόλου ως τότε το μπιμπερό, που δεν το πιστεύω να πω την αλήθεια να κρατάει αντίσταση τόσο πολύ. εμένα που θηλάζει από την πρώτη στιγμή δέχεται το μπιμπερό, όποια πιπίλα κ να έχει, έχω 3 διαφορετικές.

Α σύριγγα ήθελες να γράψεις μάλλον. Ναι σίγουρα αυτή η μέθοδος είναι κουραστική. δεν την έχω δοκιμάσει καθόλου κ δεν έχω εμπειρία, αλλά πρέπει να θέλει υπομονή κ προσοχή.

κορίτσια, Καλημέρα σε όλες!!! είμαι η μόνη που δεν έχω ακόμη περίοδο και δεν έχω κάνει ακόμη τεστ Παπ???

τι κάνουν τα μωράκια σας? έχουν γκρίνια για τα δόντια από τώρα? εμένα έχει αρκετή, συνέχεια βάζει όλο το χέρι μέσα στο στόμα. Και τα τελευταία βράδυα ξυπνάει κάθε δύο ώρες κ θέλει να φάει, ενώ κοιμόταν 6-8 ώρες συνεχόμενες.λέτε να το κάνει λόγω δοντιών? η μου ρυθμίζει την παραγωγή επειδή από δω κ πέρα θα πεινάει περισσότερο κ θέλει να με πιπίλαει πιο συχνά για να αυξήσω παραγωγή?

Αχ ναι Ασία μου σύριγγα ήθελα να γράψω χαχχα.. Θέλουν πολύ χρόνο ναι και δεν θα μπορούν οι γιαγιάδες είδη τς βλέπω ανησυχες που δεν το έχει ήδη δεχτεί κ 2 φορές την βδομάδα θα λείπω 11 ωρες δεν γίνεται να μην πίνει γάλα τόσες ώρες κ οι στερεές δεν θα την καλύπτουν τόσες ώρες.. Έχω αγχωθεί αρκετά γτ πραγματικά πλέον έχω αρχίσει να σκέφτομαι πως θα την χάσω την δουλειά.. Δέχεστε μπιμπερό με δικό σου γάλα ή και φόρμουλα??? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ασία είπε:

τι είναι η Σφίγγα και το κουταλάκι? με βρίσκεις ανενημερωτη. τι επιμονή είναι και αυτή για στήθος, τι θα κάνεις αν δεν δεχτεί καθόλου ως τότε το μπιμπερό, που δεν το πιστεύω να πω την αλήθεια να κρατάει αντίσταση τόσο πολύ. εμένα που θηλάζει από την πρώτη στιγμή δέχεται το μπιμπερό, όποια πιπίλα κ να έχει, έχω 3 διαφορετικές.

Α σύριγγα ήθελες να γράψεις μάλλον. Ναι σίγουρα αυτή η μέθοδος είναι κουραστική. δεν την έχω δοκιμάσει καθόλου κ δεν έχω εμπειρία, αλλά πρέπει να θέλει υπομονή κ προσοχή.

κορίτσια, Καλημέρα σε όλες!!! είμαι η μόνη που δεν έχω ακόμη περίοδο και δεν έχω κάνει ακόμη τεστ Παπ???

τι κάνουν τα μωράκια σας? έχουν γκρίνια για τα δόντια από τώρα? εμένα έχει αρκετή, συνέχεια βάζει όλο το χέρι μέσα στο στόμα. Και τα τελευταία βράδυα ξυπνάει κάθε δύο ώρες κ θέλει να φάει, ενώ κοιμόταν 6-8 ώρες συνεχόμενες.λέτε να το κάνει λόγω δοντιών? η μου ρυθμίζει την παραγωγή επειδή από δω κ πέρα θα πεινάει περισσότερο κ θέλει να με πιπίλαει πιο συχνά για να αυξήσω παραγωγή?

Καλημερα κοριτσια!

Ασια οχι, ειμαι κι εγω! Ουτε περιοδο, ουτε παπ, ουτε εξεταση στις 40 μερες. Τη γλιτωσα! Ο γιατρος λεει εχουμε χρονο και προς Μάιο μου ειπε να παω (ο οποιος γενικα ειναι πολυ ψειρας). Τωρα επειδη εχει γινει μπερδεμα με τις ασφαλειες θα παω καλοκαιρακι. Περιοδος οχι ακομα! Εικαζω πως ειναι θεμα εβδομαδων βεβαια.

Εγω κοριτσια αν ολα πανε καλα λεω να μη δωσω καθολου μπουκαλι αυτη τη φορα. Να ξεκινησω νερο στο εκπαιδευτικο ποτηρακι και απο τον δεκατο μηνα να παω σε κανονικο ποτηρι. Δεν εχω προσπαθησει να του δωσω μπουκαλι αλλα κι εγω πιστευω πως αν αναγκαστω καποια στιγμη θα το παρει. Προσοχη σε οσες θηλαζουν να παρουν πιπιλα με χαμηλη ροη (μια τρυπιτσα ή ειδικα σχεδιασμενα που «μιμουνται»-λεμε τωρα- τον θηλασμο).

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Ασία είπε:

ξεκινήσατε ξένο γάλα?Γιατί απ ότι θυμάμαι θηλάζατε αποκλειστικά εσείς.

την αποστείρωση κορίτσια την έκοψε καμία?

Καλημέρα!!! Εμείς αποστείρωση κόψαμε μόλις μπήκε στον τρίτο. Αφού βάζει τα χεράκια στο στόμα δε χρειάζεται πλέον..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ του ξεκινησα φρουτα το πρωί κ ριζαλευρο το απόγευμα! Έχει πολύ πλάκα ,του εδωσα αχλαδι κ ξυνιζε τα μούτρα του αλλά μετά το ήθελε πολύ!!κ εγώ μονίμως μπερδευομαι με τους μήνες. Δηλ εμένα που είναι 5 μηνών κ 5 μερών ,θεωρείτε ότι μπήκαμε στον 6ο κ πρεπει να του αλλάξω το γάλα @ΦαιηΚατς?

@Ασία εμένα μου ήρθε 14.2  με πολύ αιμα κ δεν μου έχει έρθει ακόμα. Κ πρεπει να πάω για τεστ παπ κ εγώ κ όλο το Αναβαλω..

 

Just now, Alekk είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Ασια οχι, ειμαι κι εγω! Ουτε περιοδο, ουτε παπ, ουτε εξεταση στις 40 μερες. Τη γλιτωσα! Ο γιατρος λεει εχουμε χρονο και προς Μάιο μου ειπε να παω (ο οποιος γενικα ειναι πολυ ψειρας). Τωρα επειδη εχει γινει μπερδεμα με τις ασφαλειες θα παω καλοκαιρακι. Περιοδος οχι ακομα! Εικαζω πως ειναι θεμα εβδομαδων βεβαια.

Εγω κοριτσια αν ολα πανε καλα λεω να μη δωσω καθολου μπουκαλι αυτη τη φορα. Να ξεκινησω νερο στο εκπαιδευτικο ποτηρακι και απο τον δεκατο μηνα να παω σε κανονικο ποτηρι. Δεν εχω προσπαθησει να του δωσω μπουκαλι αλλα κι εγω πιστευω πως αν αναγκαστω καποια στιγμη θα το παρει. Προσοχη σε οσες θηλαζουν να παρουν πιπιλα με χαμηλη ροη (μια τρυπιτσα ή ειδικα σχεδιασμενα που «μιμουνται»-λεμε τωρα- τον θηλασμο).

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει σύγχυση θηλων πλέον . κ για τις θήλες από τα μπιμπερό υπάρχουν τα αντίστοιχα για μητρικό γάλα ,Για ξένο...το αναφέρω γτ έβαλα εγώ Στον δικο μου θήλη για μητρικό γάλα Κατάλαθος κ δεν μπορούσε να πιει το ξένο κ νευριασε!!!( το ξενο θέλει medium) θήλη

Just now, Alekk είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Ασια οχι, ειμαι κι εγω! Ουτε περιοδο, ουτε παπ, ουτε εξεταση στις 40 μερες. Τη γλιτωσα! Ο γιατρος λεει εχουμε χρονο και προς Μάιο μου ειπε να παω (ο οποιος γενικα ειναι πολυ ψειρας). Τωρα επειδη εχει γινει μπερδεμα με τις ασφαλειες θα παω καλοκαιρακι. Περιοδος οχι ακομα! Εικαζω πως ειναι θεμα εβδομαδων βεβαια.

Εγω κοριτσια αν ολα πανε καλα λεω να μη δωσω καθολου μπουκαλι αυτη τη φορα. Να ξεκινησω νερο στο εκπαιδευτικο ποτηρακι και απο τον δεκατο μηνα να παω σε κανονικο ποτηρι. Δεν εχω προσπαθησει να του δωσω μπουκαλι αλλα κι εγω πιστευω πως αν αναγκαστω καποια στιγμη θα το παρει. Προσοχη σε οσες θηλαζουν να παρουν πιπιλα με χαμηλη ροη (μια τρυπιτσα ή ειδικα σχεδιασμενα που «μιμουνται»-λεμε τωρα- τον θηλασμο).

Ποιο εκπαιδευτικό ποτηράκι θα πάρεις; σκέφτομαι κ εγώ Για αυτό. Γτ του έδωσα νερακι μετά το αχλάδι κ το ήθελε

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Ασία είπε:

ξεκινήσατε ξένο γάλα?Γιατί απ ότι θυμάμαι θηλάζατε αποκλειστικά εσείς.

την αποστείρωση κορίτσια την έκοψε καμία?

Εγω την εκοψα σχεδόν 3 βδομαδες τωρα!! Δεν ειχε νόημα πλέον... Αφου βάζει τα πάντα στο στομα της

Θα 

Just now, Alekk είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Ασια οχι, ειμαι κι εγω! Ουτε περιοδο, ουτε παπ, ουτε εξεταση στις 40 μερες. Τη γλιτωσα! Ο γιατρος λεει εχουμε χρονο και προς Μάιο μου ειπε να παω (ο οποιος γενικα ειναι πολυ ψειρας). Τωρα επειδη εχει γινει μπερδεμα με τις ασφαλειες θα παω καλοκαιρακι. Περιοδος οχι ακομα! Εικαζω πως ειναι θεμα εβδομαδων βεβαια.

Εγω κοριτσια αν ολα πανε καλα λεω να μη δωσω καθολου μπουκαλι αυτη τη φορα. Να ξεκινησω νερο στο εκπαιδευτικο ποτηρακι και απο τον δεκατο μηνα να παω σε κανονικο ποτηρι. Δεν εχω προσπαθησει να του δωσω μπουκαλι αλλα κι εγω πιστευω πως αν αναγκαστω καποια στιγμη θα το παρει. Προσοχη σε οσες θηλαζουν να παρουν πιπιλα με χαμηλη ροη (μια τρυπιτσα ή ειδικα σχεδιασμενα που «μιμουνται»-λεμε τωρα- τον θηλασμο).

Εγω της εχω παρει ηδη εκπαιδευτικό ποτηράκι... Βαζω λίγο γαλατακι μεσα και της δινω και προσπαθει να πιει... Καποια στιγμη θα το καταφετει!!! Ηδη δηλαδή εχει καταφέρει και εχει πιει λιγες φορες!!! 

Just now, ada32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ του ξεκινησα φρουτα το πρωί κ ριζαλευρο το απόγευμα! Έχει πολύ πλάκα ,του εδωσα αχλαδι κ ξυνιζε τα μούτρα του αλλά μετά το ήθελε πολύ!!κ εγώ μονίμως μπερδευομαι με τους μήνες. Δηλ εμένα που είναι 5 μηνών κ 5 μερών ,θεωρείτε ότι μπήκαμε στον 6ο κ πρεπει να του αλλάξω το γάλα @ΦαιηΚατς?

@Ασία εμένα μου ήρθε 14.2  με πολύ αιμα κ δεν μου έχει έρθει ακόμα. Κ πρεπει να πάω για τεστ παπ κ εγώ κ όλο το Αναβαλω..

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει σύγχυση θηλων πλέον . κ για τις θήλες από τα μπιμπερό υπάρχουν τα αντίστοιχα για μητρικό γάλα ,Για ξένο...το αναφέρω γτ έβαλα εγώ Στον δικο μου θήλη για μητρικό γάλα Κατάλαθος κ δεν μπορούσε να πιει το ξένο κ νευριασε!!!( το ξενο θέλει medium) θήλη

Ποιο εκπαιδευτικό ποτηράκι θα πάρεις; σκέφτομαι κ εγώ Για αυτό. Γτ του έδωσα νερακι μετά το αχλάδι κ το ήθελε

Εγω εχω αγορασει το 360 που ειναι σαν κανονικο ποτηρι απλα δε σταζει!!! 

Just now, stella92 είπε:

Καλημέρα!!! Εμείς αποστείρωση κόψαμε μόλις μπήκε στον τρίτο. Αφού βάζει τα χεράκια στο στόμα δε χρειάζεται πλέον..

Συμφωνώ απόλυτα... Απο τν 3ο ειχα σταματήσει και εγω την τακτική αποστειρωση και εκανα μονο τα μπιμπερό γτ φοβοταν ο αντρας μ και μ επρηζε τα αυτιά!!! Νόημα βεβαια δεν ειχε, αλλα προκειμένου να διασφαλισω την οικογενειακη μας γαληνη (:P)  αξιζε!! Αχχαχαχαχαχαχα 

  • Μου αρέσει 3

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2019 at 12:20 ΜΜ, ada32 είπε:

Καλημερα!σορυ που άργησα να απαντήσω.  λοιπόν λογικο δεν είναι να μειωθουν?εμένα χθες το απόγευμα έδωσα 80μλ ριζαλευρο ,ενώ ήταν να θηλάσει. Όποτε καλύφθηκε με αυτό κ θηλάσε . αρα πάει 1 θηλασμος. Το πρωι θα δίνω φρούτα ,όποτε παει κ ενας ακόμα. Γτ αν φάνε την ποσότητα που πρέπει κ πιουν κ γάλα ,θα σκάσουν πιστεύω!!!κ μετά Στον 6 Που εισάγεις κ λαχανικά κ κρέας μειώνονται ακόμα περισσότερο έκτος αν δεν αρέσει στο παιδί το φαγητό. Έτσι πιστεύω τουλάχιστον ,τώρα θα το δω στην πράξη κ Έτσι μου έχουν πει άλλες μανούλες.

Εγω αυτο που κανω στη μικρη μ ειναι σιγουρα θηλαζω πριν κ μετα..αντε ας βγάλουμε το πριν αλλα μετα σίγουρα πχ αντι για νερο δινεις βυζι χαχα..

Απλα αν μειωθει η παραγωγη σου καποια στιγμη θα σταματήσεις κ με το θηλασμο αν εχεις βεβαια αυτο σκοπο αλλιως εισαι κομπλε να αρχιζεις να μειώνεις έτσι..


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...