Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

      • Ευχαριστώ 1

Μετρήσεις διαβήτη κύησης.


Korina12

Recommended Posts

Γεια σε όλους!!! Ελπίζω να τοποθετώ σε "σωστή θέση"  το post καθότι πρώτη φορά που αναρτώ κάτι εδω μέσα... αν και σας διαβάζω πολύ καιρό!!! Λοιπόν.. διαγνώστηκα με διαβήτη κύησης στην 25 εβδομάδα..  ανεβασμένη και η νηστείας  και της 1 ώρας και της 2ης.   Εν ολίγοις..  μου είπε η ενδοκρινολόγος οτι οι μετρήσεις με το μηχανάκι πρέπει να είναι 4ης τη μέρα : πρωινή  νηστείας κατω απο 90..      μια ώρα μετά το πρωινό-μεσημεριανό-βραδινό  κάτω απο 120..και με μια μικρή δική μου έρευνα στον ιστότοπο αυτά συμπέρανα ακριβώς.  Λόγω προβλημάτων συμπερφοράς-τρόπων της γιατρού  θέλησα να ψάξω άλλη..  βρίκα μια ενδοκρινολόγο διαβητολόγο με πολυ καλές συστάσεις για διαβήτη εγκυμοσύνης  και μου είπε ότι οι μετρήσεις με το μηχανάκι πρέπει να είναι 6 τη ημέρα και όχι 4ης:  πρωινή νηστείας έως 95 όχι έως 90..  πριν απο κάθε κυρίως γεύμα κάτω απο 92.. και μιά ώρα μετα απο κάθε γεύμα έως 135 όχι έως 120 που είχε πει η άλλη...!!!!!!!       Τι γίνεται????  Άλλα λέει ο ένας άλλα ο άλλος?   Αν εμπιστευτώ την πρώτη γιατρό  δεν ειχα καλές μετρήσεις γιατι πολλές φορές είχα 133 ας πούμε και μου έλεγε ότι ίσως αρχίσω λίγες μονάδες ινσουλίνη..   Αν εμπιστευτώ την δεύτερη  όλες οι μετρήσεις μου είναι τέλειες...Την γνώμη σας οι παθούσες-γνώστριες παλιες και νεες!!!!  Ευχαριστώ για το διάβασμα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως ετσι ειναι,σε οσους γιατρους πας τοσες γνωμες θα ακουσεις

Δ ξερω να σου πω ποιο ειναι το οριο

Αυτο που θα σου πω ειναι να βρεις εναν γιατρο που θα σε πεισει,κ θα τον εμπιστευτεις κ θα ακους μονο αυτον

Ακομη κ ο τροπος φυσικα παιζει ρολο

Επισως να σου πω οτι σημαντικο μαζι με το ζαχαρο νηστειας ειναι να ελεγχεις κ τη γλυκοζιλιωμενη,με τις καθιερωμενες εξετασεις αιματος σου

Να πινεις πολυ νερο,να προσεχεις τι τρως,μικρα γευματα,κ συχνα ανα 2-3ωρες.κ οσο μπορεις οχι αγχος,επγρεαζεται πολυ το ζαχαρο

Επισης αν μπορεις να περπατας,εστω μιση ωρα τη μερα

Καθαρα απο προσωπικη εμπειρια,αλλα γιατρος δ ειμαι,οποτε καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη,οι τιμες σου δ ειναι τραγικες.με διατροφη μια χαρα θα το κρατησεις ρυθμισμενο

Η ινσουλινη δ ειναι πανακεια.εχε στο νου σου οτι αν κανεις πανω απο 10μοναδες πχ αφου γεννησεις θα πρεπει να εχουν το μωρο σε παρακολουθηση για ενα 24ωρο,πχ για μενα αυτο σημαινε οτι θα επρεπε να παει σε αλλο νοσοκομειο 100χλμ μακρια γτ ειμαι επαρχια κ δ εχουν μοναδα

Αυτο δ ειναι λογος να μην κανεις ινσουλινη αν πρεπει απλα δ ειναι ολα τοσο απλα κ θα πρεπει να εισαι ενημερωμενη κ απο τον ενδοκρινολογο κ απο τον γυναικολογο

Επισης εγω με τετοιες τιμες ζαχαρου εκανα ελαχιστες μοναδες ινσουλινης,που ομως ηταν περιττες,κτ το οποιο καταλαβα εκ των υστερων οταν με την πρωτη δοση επαθα υπογλυκαιμια με αποτελεσμα να λιποθυμησω

Ευχομαι ολα να πανε καλα,κ με το καλο το μωρακι σου!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Korina12 είπε:

Γεια σε όλους!!! Ελπίζω να τοποθετώ σε "σωστή θέση"  το post καθότι πρώτη φορά που αναρτώ κάτι εδω μέσα... αν και σας διαβάζω πολύ καιρό!!! Λοιπόν.. διαγνώστηκα με διαβήτη κύησης στην 25 εβδομάδα..  ανεβασμένη και η νηστείας  και της 1 ώρας και της 2ης.   Εν ολίγοις..  μου είπε η ενδοκρινολόγος οτι οι μετρήσεις με το μηχανάκι πρέπει να είναι 4ης τη μέρα : πρωινή  νηστείας κατω απο 90..      μια ώρα μετά το πρωινό-μεσημεριανό-βραδινό  κάτω απο 120..και με μια μικρή δική μου έρευνα στον ιστότοπο αυτά συμπέρανα ακριβώς.  Λόγω προβλημάτων συμπερφοράς-τρόπων της γιατρού  θέλησα να ψάξω άλλη..  βρίκα μια ενδοκρινολόγο διαβητολόγο με πολυ καλές συστάσεις για διαβήτη εγκυμοσύνης  και μου είπε ότι οι μετρήσεις με το μηχανάκι πρέπει να είναι 6 τη ημέρα και όχι 4ης:  πρωινή νηστείας έως 95 όχι έως 90..  πριν απο κάθε κυρίως γεύμα κάτω απο 92.. και μιά ώρα μετα απο κάθε γεύμα έως 135 όχι έως 120 που είχε πει η άλλη...!!!!!!!       Τι γίνεται????  Άλλα λέει ο ένας άλλα ο άλλος?   Αν εμπιστευτώ την πρώτη γιατρό  δεν ειχα καλές μετρήσεις γιατι πολλές φορές είχα 133 ας πούμε και μου έλεγε ότι ίσως αρχίσω λίγες μονάδες ινσουλίνη..   Αν εμπιστευτώ την δεύτερη  όλες οι μετρήσεις μου είναι τέλειες...Την γνώμη σας οι παθούσες-γνώστριες παλιες και νεες!!!!  Ευχαριστώ για το διάβασμα!!

Καλησπέρα με το καλό το μωρακι σου!είχα διαβήτη κύησης πρώτου τριμήνου(άσχετα αν δεν προχώρησαν οι εγκυμοσυνες) οπότε θα σου πω τι μου είπε η δική μου γιατρός. 4 μετρήσεις την ημέρα νηστείας κατω από 92 και 1 ώρα μέτα το γεύμα κάτω από 120 οπότε ταιριάζει με την πρώτη σου γιατρό.καποιοι είναι λιγο πιο χαλαροι και λενε κάτω από 130 μεταγευματικα.δεν νομίζω κι εγώ ότι οι μετρήσεις σου είναι άσχημες..διατροφη φαντάζομαι σου έχουν δώσει αυστηρή;εμένα όταν ανέβαινε πάνω από 125 παντως μου αλλάζε τα φαγητά που με ανεβάζανε.ελπιζω να σε βοηθησα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ..  Καταλαβαίνω ότι δε λένε όλοι τα ίδια δηλαδή.. μου ακούγεται πολύ άσχημο αυτό οταν εχει να κάνει με την υγειά να λέει άλλα ο ένας και άλλα ο άλλος..  πφφφ... Ευχαριστώ και πάλι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα!πριν την εγκυμοσυνη ειχα ανεβασμενο σακχαρο κ το ρυθμιζα με χαπακι.μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος μου ειπε ο ενδοκρινολογος να ξεκινησω αμεσως ινσουλινη γιατι οι μετρησεις μου ηταν χαλια.ειμαι 10 εβδομαδων τωρα κ κανω 30 μοναδες ινσουλινης το πρωι κ αλλες τοσες το βραδυ.μετρησεις πρωινη νηστειας κ μεσημερι βραδυ μεταγευματικες.ακομη δεν το εχω σταθεροποιησει καλα.απο διατροφη προσεχω πολυ κομμενα γλυκα αναψυκτικα τηγανιτα.γενικα πολλα φρουτα κ ψητο κρεας.για τις μετρησεις ξερω μεχρι 95 νηστειας κ 130 μεταγευματικα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...