Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

Πληροφορίες για τα φάρμακα


Papaki6

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια..... Είμαι στην αρχή του 5ου μήνα εγκυμοσύνης και χθες μου έγραψε ο γιατρός μου μια τσάντα φάρμακα...... (μέχρι τώρα έπαιρνα μόνο το filicine) και θέλω να ρωτήσω..... Για το πρωί μου έχει γράψει να παίρνω ένα χάπι filicine, ενα χάπι utrogestan, ένα αναβράζον Magnesium Sandoz και ένα σιρόπι viofer σίδηρο μετά το φαγητό..... Και απορώ ποτέ θα τα πιω όλα αυτά; Κάνει μαζεμένα; Εσάς τί σας είπε ο γιατρός σας; Επίσης μου είπε για το σίδηρο μετά το φαγητό, τα άλλα όμως δεν ξέρω.... και αυτά μετά το φαγητό; Και τέλος έχω τη συνήθεια να πίνω κάθε πρωί κακάο με ελάχιστο γάλα και νερό (αντί για καφέ), λέτε να πειράζει; Το μαγνήσιο στις οδηγίες λέει να μην δίνεται μαζί με σίδηρο καθώς η απορρόφηση του σιδήρου μπορεί να μειωθεί απο το μαγνήσιο

 

Ευχαριστώ... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Φυλλικο και σίδηρο τα παίρνεις μαζί. 2ωρες πριν και 2ωρες μετά όχι γαλακτοκομικά και όχι ασβέστιο και μαγνήσιο . Αν μπορείς με χυμό πορτοκάλι είναι ακόμα καλυτερα. 

Μετά παίρνεις το μαγνήσιο σου και πάλι μετά από 2ωρες περίπου το ασβέστιο  (Η το αντίστροφο) όταν σου γράψει ασβέστιο 

Την προγεστερόνη σου μπορείς να την παίρνεις και μαζί με τα αλλά δεν υπάρχει θέμα!

Καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι!!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμμμ γι αυτό ανέφερα για το γάλα........ γιατί σαν κάπου να θυμάμαι οτι είχα διαβάσει οτι δεν κάνουν τα γαλακτοκομικά........ και προβληματίστηκα και για το Μαγνήσιο γιατί στις οδηγίες γράφει να μην δίνεται μαζί με σίδηρο αλλα πρέπει να τα πιω και τα δύο το πρωί.......  Οπότε για σήμερα τα έκανα χαλιά...... :P Είπια σίδηρο και μαγνήσιο σχεδόν μαζί (με διαφορά είναι δεν είναι μιας ώρας...... και πρέπει να πιω και το ασβέστιο τώρα το μεσημέρι και είπια στις 12 τελικά το μαγνήσιο), είπια και το κακάο μου...... με ευτυχώς πολύ λίγο γαλατάκι :/

 

Ωραία ευχαριστώ πολύ!!!!

 

*Επίσης για το σίδηρο μου είπε μετά το φαγητό, ισχύει και για τα αλλα φάρμακα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Papaki6 είπε:

Μμμμμμμ γι αυτό ανέφερα για το γάλα........ γιατί σαν κάπου να θυμάμαι οτι είχα διαβάσει οτι δεν κάνουν τα γαλακτοκομικά........ και προβληματίστηκα και για το Μαγνήσιο γιατί στις οδηγίες γράφει να μην δίνεται μαζί με σίδηρο αλλα πρέπει να τα πιω και τα δύο το πρωί.......  Οπότε για σήμερα τα έκανα χαλιά...... :P Είπια σίδηρο και μαγνήσιο σχεδόν μαζί (με διαφορά είναι δεν είναι μιας ώρας...... και πρέπει να πιω και το ασβέστιο τώρα το μεσημέρι και είπια στις 12 τελικά το μαγνήσιο), είπια και το κακάο μου...... με ευτυχώς πολύ λίγο γαλατάκι :/

 

Ωραία ευχαριστώ πολύ!!!!

 

*Επίσης για το σίδηρο μου είπε μετά το φαγητό, ισχύει και για τα αλλα φάρμακα αυτό;

Εγώ ξέρω πως ο σίδηρος πρέπει να πίνεται κανένα μεσαωρο με 1 ώρα πριν το φαγητό. Για μετά δεν ήξερα αλλά μάλλον θα ισχύει για να στο είπε έτσι. Τα άλλα φάρμακα νομίζω δεν έχει σημάδια απλά όπως είπε κ η κοπέλα προηγουμένως σίδηρο με ασβέστιο με διάφορα 2 ωρών περίπου

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω το σιδηρο ψιλονηστικος.δλδ εγω το επαιρνα το πρωι κ το βραδυ καμια ωρα πριν το φαγητο,κ τουλ δυο μετα το προηγουμενο.οχι με γαλακτοκομικα.το φιλισιν κ η προγεστερονη οποτε σε βολευει,δ επηρεαζουν κτ

Εγω μαγνησιο επαιρνα μεσημερι

(Εκανες εξετασεις κ ειδες να επεσε ο σιδηρος σου;εχεις πονους περιοδου-συσπασεις-κραμπες;η προληπτικα τα φαρμακα;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εγώ ξέρω πως ο σίδηρος πρέπει να πίνεται κανένα μεσαωρο με 1 ώρα πριν το φαγητό. Για μετά δεν ήξερα αλλά μάλλον θα ισχύει για να στο είπε έτσι. Τα άλλα φάρμακα νομίζω δεν έχει σημάδια απλά όπως είπε κ η κοπέλα προηγουμένως σίδηρο με ασβέστιο με διάφορα 2 ωρών περίπου

Με το σίδηρο έχω ακούσει και με άδειο στομάχι αλλά έχω ακούσει και άλλοι που λένε με γεμάτο.. 

Εγώ για να ειμαι ειλικρινής το παίρνω με το πρωινό που είναι ελαφρύ το γεύμα. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε συγκεκριμένα θα τσιμπήσεις κάτι...... Ένα ψωμί, ένα τοστ, καταλαβα δηλαδή κάτι ελαφρύ.....

 

Οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές αν εξαιρέσουμε το λίγο τσιμπημένο ζάχαρο..... Τώρα είναι να κάνω τις μηνιαίες εξετάσεις (αίματος κλπ) δεν τις έχω κάνει ακόμα απλά του ανέφερα ότι πονάω λίγο χαμηλά και σε κάποιες λίγες περιπτώσεις ο πόνος είναι πολύ έντονος...... Έως ανυπόφορος θα έλεγα..... και μου τα έγραψε....

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...