Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια το επίδομα γεννάς τα 2400 πάνε με εισοδηματικά κριτήρια; πχ εγώ κάνω χωριστή δήλωση από τον άντρα μ! εχω χαμηλό εισόδημα! εκείνος αντίθετα έχει πχ πάνω από 100000 ! το δικαιούμαι; πήρα το 1555 μου είπαν είναι ανεξάρτητο εισοδήματος αλλά νομίζω κάνουν λάθος γιατί εγώ διαβάζω αλλά στο ίντερνετ και ότι είναι μέχρι οικογενειακό εισόδημα 40000! με μπέρδεψαν 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

On 3/3/2019 at 3:13 ΠΜ, Κρισταλενια είπε:

Καλημερα σας κοριτσια, θα ηθελα να μπω και εγω στην παρεα σας για ανταλλαγη πληροφοριων,

Η δικη μου ιστορια περιληπτικα ειναι συζυγος 47 εγω 45 εξετασεις και των δυο αριστες, βρισκομαστε αμερικη εχω μιλησει ενημερωτικα με κλινικες για τιμη και διαδικασια δοτριας ωαριων, σκεφτηκα κατευθειαν αυτη την λυση διοτι θα εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες να μεινω εγκυος δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα να  το παμε σιγα σιγα για να μαζεψω δικα μου ωαρια και αν θα γονιμοποιηθουν κτλ 45 ετων και ο χρονος περναει σκεφτομαστε το καλοκαιρι να ανεβουμε θεσσαλονικη γιατι απο εκει ειμαστε και να ξεκινησουμε την διαδικασια οποιαδοτε πληροφορια συμβουλη μπορειτε να μου δωσετε ειναι δεκτη οτιδηποτε μπορειτε να μου πειτε για να ειμαι προετοιμασμενη

Να ενημερωσω οτι δεν εχουμε αλλα παιδακια δεν εχω μεινει ποτε μου εγκυος ουτε αποβολη ουτε αμβλωση ουτε εξωσωματικη προσπαθησαμε και το προσπαθουμε φυσιολογικα αλλα τπτ μεχρι στιγμης

ΥΓ σαλπιγγογραφια πριν ενα χρονο πεντακαθαρη

Ευχαριστω πολυ και περιμενω με αγωνια τις απαντησεις

 

 

Καλη επιτυχία. Είμαι απο Αθηνα δεν ξέρω απο Θεσσαλονίκη . Να σου πάνε όλα καλα!!!!

On 3/3/2019 at 10:35 ΜΜ, inglaterra είπε:

Mishka συγχαρητήρια!!! Σου εύχομαι μια ομαλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη! 

 Πω πω τί ιστορία και αυτή! Φοβερές οι συμπτώσεις καμιά φορά! :) Αλλά και ο γιατρός σωστός!

@Mishka, aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Μπράβοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!! Συγχαρητηρια !!! Μην κάνεις τίποτα... Ενα μαγείρεμα και τιποτα άλλο . Αραξε κι απο λαυσέ το ! Μπράβο χάρηκα πάρα πολυ !

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, dimitra19 said:

Καλη επιτυχία. Είμαι απο Αθηνα δεν ξέρω απο Θεσσαλονίκη . Να σου πάνε όλα καλα!!!!

@Mishka, aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Μπράβοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!! Συγχαρητηρια !!! Μην κάνεις τίποτα... Ενα μαγείρεμα και τιποτα άλλο . Αραξε κι απο λαυσέ το ! Μπράβο χάρηκα πάρα πολυ !

Σε ευχαριστω πολυ dimitra19

Και εσυ κοριτσαρα μου οτι επιθυμεις

Mishka συγχαρητηρια κοπελαρα μου γλυκια με το καλο μπραβο σου!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Ele@n said:

@Mishka, @lennio, ποιον ατσιδα γιατρό έχετε βρε κορίτσια;;;; γιατί όντως είναι τσακάλι...

Είναι και είναι και ειλικρινής, δε σε παραμυθιάζει, πέρα από άριστος επιστήμονας. Θα σου στείλω τ όνομα του σε μήνυμα. 

Καλό απόγευμα :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια ομορφα και υπεροχα σας παρακαλω παρα πολυ βοηθηστε με, χρειαζομαι την αποψη σας την εμπειρια σας δεν ξερω αν θα μπερδευτω περισσοτερο ή αν θα βγαλω ακρη αλλα το θεμα εχει ως εξης να κανω προσπαθεια με δικα μου ωαρια ή να παω κατευθειαν σε δοτρια? Εσεις τι λετε, 

Δεν εχω κανενα προβλημα να παω με δανεικα ωαρια ειλικρινα δεν ειναι αυτο το θεμα αλλα το ξανασκεφτομαι ηλικια 45 και εξετασεις αριστες 

Αυριο εχω κανονισει να μιλησω και με την γυναικολογο μου απο ελλαδα να δω τι θα μου πει

Καθε αποψη σεβαστη και καλοδεχουμενη φιλια πολλα πολλα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, Κρισταλενια said:

Κοριτσακια ομορφα και υπεροχα σας παρακαλω παρα πολυ βοηθηστε με, χρειαζομαι την αποψη σας την εμπειρια σας δεν ξερω αν θα μπερδευτω περισσοτερο ή αν θα βγαλω ακρη αλλα το θεμα εχει ως εξης να κανω προσπαθεια με δικα μου ωαρια ή να παω κατευθειαν σε δοτρια? Εσεις τι λετε, 

Δεν εχω κανενα προβλημα να παω με δανεικα ωαρια ειλικρινα δεν ειναι αυτο το θεμα αλλα το ξανασκεφτομαι ηλικια 45 και εξετασεις αριστες 

Αυριο εχω κανονισει να μιλησω και με την γυναικολογο μου απο ελλαδα να δω τι θα μου πει

Καθε αποψη σεβαστη και καλοδεχουμενη φιλια πολλα πολλα

@Κρισταλενια μου το θέμα αυτό εχει απασχολήσει όλες μας και έχει συζητηθεί πολύ σ'αυτό το καφέ. Παρε το χρόνο σου και διάβαζε από την αρχή! :)Βεβαια εδώ είμαστε να τα πουμε ξανά. Την απόφαση θα την παρεις εσυ με το άντρα σου αφού συμβουλευτείτε τους ειδικούς. Τί λένε ο γιατροί  εχει σημασία. Αυτοι εχουν δει τις εξετάσεις σας, αυτοί ξέρουν γιατί προτείνουν το ένα και όχι το άλλο. Ο,τι και να πούμε εμείς που δεν ξέρουμε τις λεπτομέρειες  λίγη σημασία έχει.

 Επιτρεψε μου λίγο να σε ρωτήσω όταν λες εξετάσεις άριστες εννοεις ότι ολες οι ορμονικές είναι αριστες;  H AMH (αντιμυλλέριος ορμόνη) και η FSH σου σε τί επίπεδο βρισκεται; Γιατί στην ηλικια των 45 (και γω την ίδια ηλικία εχω) μπορεί πχ η τιμή της ΑΜΗ να είναι φυσιολογική για την ηλικία μας αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι αρκετά καλή για να μείνουμε έγκυες. Το θεμα του σπέρματος το έχετε δει;  O γιατρός σου πού αποδίδει την υπογονιμότητα; 

Η γνωμη μου ειναι να το ψάξετε λίγο πριν παρετε την απόφαση. Θα βάλετε κατω τα δεδομένα, τί σας είπαν οι γιατροί σας, γιατί σας τα είπαν (πού στηρίζονται) και θα δείτε τί απόφαση θα πάρετε. Κατανοω απόλυτα τα περί απόστασης (και εμείς μένουμε στο εξωτερικό και το έχω ήδη ζήσει μεσα από μια συμβατική εξωσωματική που δεν ολοκληρώθηκε), τα οικονομικά και τον ψυχολογικό παράγοντα και τα στατιστικά που  για την ηλικία των 45 δεν ειναι πολύ ενθαρρυντικά. Ψαξτο όμως για να μην μετανιώσεις μετά για την επιλογή σου /σας. Συγνώμη αν σε προβληματίζω περισσότερο. Αυτά σου λέω με αγάπη και κατανοώντας πλήρως το τί σκέφτεσαι, στο δίλημμα που μπορεί να είσαι. Πολλά κορίτσια, μαζί και γω έχουμε ζήσει παρόμοια εμπειρία.

Ειμαι σίγουρη ότι θα πάρεις τη σωστή απόφαση.:)

 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

inglaterra καλησπερα κοριτσι μου, τωρα αν σου πω οτι δεν εχω τις εξετασεις θα παω να της παρω να της εχω, απο αυτα που μου ειπε η γιατρος μου λεω 

εχεις απολυτο δικιο το οτι οι εξετασεις ειναι καλες μπορω να μεινω και εγκυος 

να σου πω οτι τα τελευταια 2 χρονια οι προσπαθειες μας δεν ηταν συνεχομενες ειμασταν πολυ χαλαροι με το θεμα δεν ξερω γιατι χαχαχαχαχα καναμε 4 μηνες συνεχομενα μετα ηταν η μετακομιση στο εξωτερικο που ψυχολογια για προσπαθεια μετα ηρθε πρωτα ο συζυγος για να μην στα πολυλογω οι προσπαθειες μας ηταν ποτε 3 μηνες μετα κανα 2 μηνες και τωρα παλι 4 συνεχομενους μηνες το εχουμε παρει πιο ζεστα μεχρι και την στιγμη που θα ερθει για την εξωσωματικη θα το προσπαθησουμε 

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου 

θα παω λιγο πιο πισω στις συζητησεις να δω τι λενε τα κοριτσια μας εδω!!!!! και επανερχομαι δριμυτερη

φιλακια πολλα πολλα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@Κρισταλενια θα συμφωνήσω και εγώ με την @inglaterra. Η δική μου γνώμη -αυτό που έκανα εγώ δηλαδη- ήταν να πάρω τον δρόμο με το λιγότερο ρίσκο. Πιο συγκεκριμένα μετά από μια αποτυχημένη διέγερση -φουλ φάρμακα, ένα κενό ωοθυλάκιο το αποτέλεσμα- ή θα πήγαινα με δανεικά ή θα κυνηγούσα το ένα δικό μου ωάριο σε φυσικούς κύκλους ελπίζοντας να είναι και το τυχερό. Στην πρώτη επιλογή είχα 60% πιθανότητες. Στην δεύτερη περίπτωση, εκτός από λιγότερες σαφώς πιθανότητες έπαιρνα το ρίσκο να επανέλθει η ενδομητρίωση (μετά από ήδη τρία χειρουργεία) και να ξαναδημιουργηθούν ινωμοιόματα (είχα και από αυτά) να ξαναθέλω χειρουργείο και να έχω ακόμα περαιτέρω επιβάρυνση της μήτρας -με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κυοφόρησω στο τέλος. Επέλεξα λοιπόν την επιλογή με το μικρότερο ρίσκο. Και για να είμαι ειλικρινής αυτή με τις πιθανότητες για πιο γρήγορο αποτέλεσμα. 

Μίλα με τους γιατρους σου, σίγουρα με τον εξωσωματικο που επέλεξες, συζητήστε το με τον σύντροφό σου και θα ξέρετε τότε ποια είναι η πιο σωστή επιλογή για εσάς. 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

Just now, alina80 said:

@Κρισταλενια θα συμφωνήσω και εγώ με την @inglaterra. Η δική μου γνώμη -αυτό που έκανα εγώ δηλαδη- ήταν να πάρω τον δρόμο με το λιγότερο ρίσκο. Πιο συγκεκριμένα μετά από μια αποτυχημένη διέγερση -φουλ φάρμακα, ένα κενό ωοθυλάκιο το αποτέλεσμα- ή θα πήγαινα με δανεικά ή θα κυνηγούσα το ένα δικό μου ωάριο σε φυσικούς κύκλους ελπίζοντας να είναι και το τυχερό. Στην πρώτη επιλογή είχα 60% πιθανότητες. Στην δεύτερη περίπτωση, εκτός από λιγότερες σαφώς πιθανότητες έπαιρνα το ρίσκο να επανέλθει η ενδομητρίωση (μετά από ήδη τρία χειρουργεία) και να ξαναδημιουργηθούν ινωμοιόματα (είχα και από αυτά) να ξαναθέλω χειρουργείο και να έχω ακόμα περαιτέρω επιβάρυνση της μήτρας -με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κυοφόρησω στο τέλος. Επέλεξα λοιπόν την επιλογή με το μικρότερο ρίσκο. Και για να είμαι ειλικρινής αυτή με τις πιθανότητες για πιο γρήγορο αποτέλεσμα. 

Μίλα με τους γιατρους σου, σίγουρα με τον εξωσωματικο που επέλεξες, συζητήστε το με τον σύντροφό σου και θα ξέρετε τότε ποια είναι η πιο σωστή επιλογή για εσάς. 

Alina80 σε ευχαριστω πολυ, η αληθεια ειναι οτι αυτη τη στιγμη το κεφαλι μου ειναι ετοιμο να εκραγει απο τον πονοκεφαλο εχω διαβασει σχεδον ολες τις σελιδες με τις ιστοριες ολων των κοριτσιων χαχαχαχα, ο αντρουλης μου ειναι πολυ καλος αλλα και παρααααα πολυυυυυ ευαισθητος μου εχει πει πως οτι και να αποφασισω ειναι μαζι μου απλα αυτο που με στεναχωρει ειναι οτι πρεπει εκτος απο την δικη μου ψυχολογια πρεπει να φτιαχνω και την δικη του χαχαχαχαχα πολυ ευαισθητουλης το μαναρι μου 

Δεν εχουμε γονεις κανενας απο τους δυο και ειμαστε μονοι μας σε αυτο που παμε να κανουμε

Μετα απο ολες τις μαρτυριες των κοριτσιων που διαβασα θεωρω οτι ο δρομος με τα καλυτερα ποσοστα ειναι η δωρεα 

Δεν ειχα κανεναν ενδοιασμο απο την αρχη για αυτο το θεμα ουτε και ο συζυγος

Αυριο εχω τηλεφωνικο ραντεβου με την γυναικολογο μου απο ελλαδα εχοντας την αναγκη να μιλησω μαζι της 

Καλως εχοντων των πραγματων και των οικονομικων μας σκεφτομαι οτι καλο καλοκαιρι θα ξεκινησουμε την διαδικασια και οσο μας παει

Θα συμμετεχω στις ομορφες συζητησεις σας και μολις εχω νεα ενημερωνω 

Ευχομαι θετικα αποτελεσματα σε ολα τα κουρτσουδια μας και συντομα να κραταμε τα νινακια μας αγκαλια

Σας φιλω προς το παρον!!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες και από εμένα είμαι η Markella... πρώτη φορά μου γράφω εδώ και σας παρακολουθώ με πραγματικό σεβασμό για όσα έχετε περάσει (κι εγώ πλέον μετά από 2 αποτυχημένες ivf και 1 φυσικό κύκλο στα 47 μου σε 5 μήνες πια) λέω να πάω με δανεικά ωάρια και είμαι στην φάση  που μια το αποφασίζω, μια φοβάμαι.... περνάω από διάφορα στάδια θυμού (απλά γνώρισα τον άντρα μου στα 42 ενα υπέροχο πλάσμα), θλίψης (γιατί να μην γνωριστούμε νωρίτερα) ουουουου  και άλλα που σίγουρα τα έχετε νιώσει όλες κατά καιρούς ... με έχετε κάνει να είμαι λίγο πιο αισίόδοξη γιατί όσο απλό ακούγεται τόσο πιο πολύπλοκο είναι... αφού λοιπόν ''υποθετικά'' ξεπεράσω το φόβο μου να είναι γερό το μωράκι/ τα μωράκια που θα έρθει (αν έρθει) η ερώτηση μου είναι η εξής: το λέμε στο παιδί όταν μεγαλώσει? πως αντιμετωπίζουμε ένα τέτοιο βάρος μέσα μας? εγώ προσωπικά δεν έχω κανενα πρόβλημα να το πω ότι προήλθε από δωρεά ωαρίου και δεν με νοιάζουν οι κριτικές του κάθενα καθόλου, αλλά σκέφτομαι το παιδί τι μπορεί να ακούσει στο μέλλον από άλλα παιδάκια στο σχολείο κλπ (όπως γνωρίζουμε δεν μεγαλώνουν όλοι τα παιδιά τους και τόσο ανοιχτόμυαλα άσε που στα μυαλουδάκια των παιδιών φαίνεται ''ιδιαίτερο'' από μόνο του το θέμα) και έτσι αν μας συμβεί το ευχάριστο είναι σωστό να το κρύψω μόνο για εκείνο για να το προστατέψω?... εγώ που θα το ξέρω θα με βαραίνει μέσα μου? (νομίζω)...  θα ήθελα λίγο να σταθώ σε αυτό το ζήτημα αν κάποια μπορεί να με βοηθήσει έχω λίγο δισταγμό σε όλο αυτό…(ανάμεσα σε τόσους άλλους :))

σας ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια σε όλες που προσπαθούν ή και που τα έχουν καταφέρει!!!      

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ κορίτσια μου γλυκά πως τα καταφέρνετε και προχωράτε μετά από όσα έχετε τραβήξει όλες εδώ μέσα; Εγώ λεξοτανίλ θα χρειαστώ να τη βγάλω την εγκυμοσύνη αν πάει καλά!

Προς το παρόν όμως έχουμε ένα τετραψήφιο νούμερο σήμερα και ηρεμιστικά πάλι την άλλη Τρίτη που θα πάω για επανάληψη!!!

Πολλά φιλιά σε όλες!

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites

Μαμά να σου πω κάτι; Δεν φταις εσύ που μαζεύονται τόσα ρούχα για πλύσιμο και τόσα πιάτα στο νεροχύτη. Δεν φταις εσύ που τρία βράδια στη σειρά παραγγέλνουμε απέξω. Παλεύεις για το καλύτερο, αλλά η μητρότητα είναι δύσκολη όταν είσαι μόνη μαμά. Δεν είναι δικό σου λάθος που ο γάμος σου δεν πήγε, όπως ήθελες. Δεν φταις εσύ που κουράστηκες τόσο που δεν ήθελες να βλέπεις πια το μπαμπά, που είσαι μόνη σου από τότε που με γέννησες και που δεν έχεις κανέναν δίπλα σου, ούτε τους γονείς σου, ούτε την οικογένειά σου, ούτε τους φίλους σου. Δεν φταις εσύ που εμπιστεύεσαι μόνο τις δυνάμεις σου και κανέναν άλλον. Ξέρω πόσο δύσκολη είναι η μητρότητα. Δεν φταις εσύ που ψυχολογικά είσαι πολύ πεσμένη, που είσαι αγχωμένη και κάποιες μέρες θες να εκραγείς. Λυπάμαι αν  σε ταλαιπωρω. Λυπάμαι που δεν είμαι όπως θα ‘θελες να είμαστε. Όσο όμως και αν σε κουράζουμε, είσαι καταπληκτική και σε αγαπάμε. 

Δεν φταις εσύ που πέρασες επιλόχειο κατάθλιψη και που πήρες δεκάδες κουτιά φάρμακα για να καταφέρεις να κρατήσεις τους δαίμονές σου μακριά. Δεν φταις εσύ που κλαις κρυφά στην τουαλέτα, ενώ βάζεις τα ρούχα στο πλυντήριο. Ξέρω ότι αυτό σε ανακουφίζει γι’ αυτό και δεν σου λέω τίποτα όταν σε βλέπω να βγαίνεις από το μπάνιο με κατακόκκινα μάτια. Προσπαθείς για το καλύτερο και ξέρω ότι θα τα καταφέρεις. Δεν φταις εσύ που τα πράγματα δεν είναι ιδανικά. Μη νομίζεις ότι προσαρμόζονται όλοι εύκολα στη νέα τους ζωή. Ξέρεις πόσες άλλες μαμάδες σαν και σένα παλεύουν να μεγαλώσουν τα παιδιά τους και να τα βγάλουν πέρα; Δεν είσαι η μόνη, να το ξέρεις.

Αλλουνού

 

καλησπέρα κορίτσια....

  • Μου αρέσει 10
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, lennio είπε:

Είναι και είναι και ειλικρινής, δε σε παραμυθιάζει, πέρα από άριστος επιστήμονας. Θα σου στείλω τ όνομα του σε μήνυμα. 

Καλό απόγευμα :)

Σορρυ που πετάγομαι @lennio @Mishka Αλλά κ εγώ θα ήθελα να μάθω :D

  • Μου αρέσει 1

xuBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μπαίνω και διαβάζω γρήγορα τα νέα σας , όσο κοιμάται το μπουμπούκι μου....σήμερα μαγειρεύει ο άντρας μου 

λοιπόν δεν θυμάμαι ποια κοπέλα την ανέφερε , στην εξέταση του ΝΙΚΑ αναφέρομαι , λοιπόν , (για όσες δεν ξέρουν , έχω μια κόρη 2 μηνών , με δωρεά ωαρίων , η μπέμπα προέκυψε από την 2η προσπάθεια μας , η 1η παλλινδρόμησε ) πριν ξεκινήσω τις εξωσωματικές με δανεικό γενετικό υλικό , προσπαθούσα με δικά μου ωάρια , είχα όμως πολύ χαμηλή ΑΜΗ , και στο Λονδίνο που πήγα μου ξεκαθάρισαν μονόδρομος τα δανεικά ωάρια. Μέ κάποιον καθηγητή  , κρατήσαμε επαφές , και μιλούσαμε για κάθε βήμα που κάνω. Ο ίδιος μου είχε πει ότι το σκρατζινγκ ,(νεαροποίηση του ενδομητρίου ) στην περίπτωση μου , σχεδόν επιβάλλεται....Διάβαζα και εγώ εδώ , για την εξέταση του ΝΙΚΑ , και είχα ήδη κάνει την 1η εξωσωματική με δανεικά , και ήθελα να είμαι πανέτοιμη για την 2η.

ΔΕΝ ΤΗΝ ΉΞΕΡΕ ΚΑΝ , ΔΕΝ ΉΞΕΡΕ ΚΑΝ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΕΥΕΙ.....δεν την έκανα  εγώ .

 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Markella72 είπε:

καλημέρα σε όλες και από εμένα είμαι η Markella... πρώτη φορά μου γράφω εδώ και σας παρακολουθώ με πραγματικό σεβασμό για όσα έχετε περάσει (κι εγώ πλέον μετά από 2 αποτυχημένες ivf και 1 φυσικό κύκλο στα 47 μου σε 5 μήνες πια) λέω να πάω με δανεικά ωάρια και είμαι στην φάση  που μια το αποφασίζω, μια φοβάμαι.... περνάω από διάφορα στάδια θυμού (απλά γνώρισα τον άντρα μου στα 42 ενα υπέροχο πλάσμα), θλίψης (γιατί να μην γνωριστούμε νωρίτερα) ουουουου  και άλλα που σίγουρα τα έχετε νιώσει όλες κατά καιρούς ... με έχετε κάνει να είμαι λίγο πιο αισίόδοξη γιατί όσο απλό ακούγεται τόσο πιο πολύπλοκο είναι... αφού λοιπόν ''υποθετικά'' ξεπεράσω το φόβο μου να είναι γερό το μωράκι/ τα μωράκια που θα έρθει (αν έρθει) η ερώτηση μου είναι η εξής: το λέμε στο παιδί όταν μεγαλώσει? πως αντιμετωπίζουμε ένα τέτοιο βάρος μέσα μας? εγώ προσωπικά δεν έχω κανενα πρόβλημα να το πω ότι προήλθε από δωρεά ωαρίου και δεν με νοιάζουν οι κριτικές του κάθενα καθόλου, αλλά σκέφτομαι το παιδί τι μπορεί να ακούσει στο μέλλον από άλλα παιδάκια στο σχολείο κλπ (όπως γνωρίζουμε δεν μεγαλώνουν όλοι τα παιδιά τους και τόσο ανοιχτόμυαλα άσε που στα μυαλουδάκια των παιδιών φαίνεται ''ιδιαίτερο'' από μόνο του το θέμα) και έτσι αν μας συμβεί το ευχάριστο είναι σωστό να το κρύψω μόνο για εκείνο για να το προστατέψω?... εγώ που θα το ξέρω θα με βαραίνει μέσα μου? (νομίζω)...  θα ήθελα λίγο να σταθώ σε αυτό το ζήτημα αν κάποια μπορεί να με βοηθήσει έχω λίγο δισταγμό σε όλο αυτό…(ανάμεσα σε τόσους άλλους :))

σας ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια σε όλες που προσπαθούν ή και που τα έχουν καταφέρει!!!      

Καλώς ήρθες Μαρκέλλα. Πρώτον μην βασανίζεις τον εαυτό σου με τα γιατί και τα αν. Επίσης κανένας δεν σου λέει ότι και νωρίτερα να τον είχες συναντήσει τα πράγματα θα ήταν πιο εύκολα. 

Επίσης τα άγχη για το αν θα είναι καλά το μωρό τα έχουν όλοι οι γονείς -μεταξυ μας το γενετικό υλικό μιας νεότερης γυναίκας έχει καλύτερες πιθανότητες να δώσει ένα υγιές μωρό. 

Όσο για το βασικό σου ερώτημα, αν το λέμε στο παιδί, η δική μου άποψη είναι ναι. Το λέμε γιατί είναι μέρος της ιστορίας του. Το λέμε νωρίς ώστε να το θεωρεί φυσικό. Εξηγούν.ε σαν παραμυθακι πώς γίνονται τα παιδιά, αλλά οτι ταυτόχρονα καθε οικογένεια είναι διαφορετική. Και θεωρώ ότι είναι και μια καλή αφορμή να το διδάξουμε γενικά για την διαφορετικότητα και την αποδοχή. Και τότε ότι και να του πούνε θα είναι οχυρωμένο όπως πρέπει. Για αυτό το λόγο είμαι επίσης υπέρ ότι γενικά δεν πρέπει να κρυβόμαστε. Όχι γιατί οφείλουμε σε κανέναν τίποτα, όμως να μην έχει το παιδί την αίσθηση ότι είναι κάτι κρυφό, μυστικό (γιατί το κρυφό συχνά εξισώνεται με το κακό). Εμείς το έχουμε πει στους γονείς μου και σε κάποιους κοντινούς μας ανθρώπους. Και γενικά πιστεύω ότι όποιος το αντέχει και έχει ένα υποστηρικτικό περιβάλλον γύρω του, καλό είναι να μιλάει για αυτά τα θέματα. Όσο πιο πολύ μιλάμε τόσο πιο "ορατά* και φυσιολογικά γίνονται. 

  • Μου αρέσει 9
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...