Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσια! Σας διαβάζω και εγώ αλλά δεν έχω πολύ χρόνο δυστυχώς για να σας γράφω πιο συχνά! Η Μπέμπα μεγαλώνει και γενικά είμαστε πολύ καλά. Έχουμε ψιλομπει σε προγραμμα οπότε πλέον ξεκουράζομαι. @lennio είναι τραγικό αυτό με τη δουλειά! Απαράδεκτο...έχουμε δυστυχώς ακόμη πολύ δρόμο μπροστά μας οι γυναίκες για να διεκδικήσουμε την πραγματική ίση μεταχείριση και την περαιτέρω βελτίωση των συνθηκών μητροτητας. 

Θα ήθελα να σας δώσω κάποιες διευκρινίσεις για τις άδειες που διάβασα παραπάνω και που αφορούν τον ιδιωτικό τομέα εργασίας στην Ελλάδα με σύμβαση αορίστου χρόνου. Η αναρρωτική άδεια δεν εξαντλείται. Εγώ λόγω κύησης υψηλού κινδύνου έμεινα σε άδεια σε όλο το διάστημα της εγκυμοσυνης. Μπορεί ο εργαζόμενος να πάρει όση αναρρωτική άδεια χρειάζεται με βεβαίωση ιατρού είτε από δημόσιο είτε από ιδιώτη γιατρό. Αυτό που συμβαίνει μετά από τον πρώτο διάστημα αναρρωτικής είναι ότι ο εργαζόμενος παύει να πληρώνεται από τον εργοδότη, περνάει επιτροπή ΕΟΠΥΥ και αμείβεται από τον ΕΟΠΥΥ με επίδομα.Επίσης, δεν μπορεί ο εργοδότης να απολύσει υπάλληλο όσο βρίσκεται σε αναρρωτική άδεια. Η μητρότητα επίσης προστατεύεται και όλο το διάστημα εγκυμοσυνης αλλά και για διάστημα αμέσως μετά δεν μπορεί να απολυθεί η μητέρα. 

 

  • Μου αρέσει 8
  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, palmoira είπε:

Καλημέρα κοριτσια! Σας διαβάζω και εγώ αλλά δεν έχω πολύ χρόνο δυστυχώς για να σας γράφω πιο συχνά! Η Μπέμπα μεγαλώνει και γενικά είμαστε πολύ καλά. Έχουμε ψιλομπει σε προγραμμα οπότε πλέον ξεκουράζομαι. @lennio είναι τραγικό αυτό με τη δουλειά! Απαράδεκτο...έχουμε δυστυχώς ακόμη πολύ δρόμο μπροστά μας οι γυναίκες για να διεκδικήσουμε την πραγματική ίση μεταχείριση και την περαιτέρω βελτίωση των συνθηκών μητροτητας. 

Θα ήθελα να σας δώσω κάποιες διευκρινίσεις για τις άδειες που διάβασα παραπάνω και που αφορούν τον ιδιωτικό τομέα εργασίας στην Ελλάδα με σύμβαση αορίστου χρόνου. Η αναρρωτική άδεια δεν εξαντλείται. Εγώ λόγω κύησης υψηλού κινδύνου έμεινα σε άδεια σε όλο το διάστημα της εγκυμοσυνης. Μπορεί ο εργαζόμενος να πάρει όση αναρρωτική άδεια χρειάζεται με βεβαίωση ιατρού είτε από δημόσιο είτε από ιδιώτη γιατρό. Αυτό που συμβαίνει μετά από τον πρώτο διάστημα αναρρωτικής είναι ότι ο εργαζόμενος παύει να πληρώνεται από τον εργοδότη, περνάει επιτροπή ΕΟΠΥΥ και αμείβεται από τον ΕΟΠΥΥ με επίδομα.Επίσης, δεν μπορεί ο εργοδότης να απολύσει υπάλληλο όσο βρίσκεται σε αναρρωτική άδεια. Η μητρότητα επίσης προστατεύεται και όλο το διάστημα εγκυμοσυνης αλλά και για διάστημα αμέσως μετά δεν μπορεί να απολυθεί η μητέρα. 

 

Παλμοιρα μου τι ωραία που κατάφερες να μας γράψεις. Χαίρομαι πολύ που είστε και οι δύο καλά! 

Για τις άδειες στον ιδιωτικό τομέα όπως τα λες είναι. Νομίζω τα κορίτσια πιο πάνω αναφέρονται σε συμβάσεις ορισμένου χρόνου (συνήθως 8μηνα είναι από όσο ξέρω) στον δημόσιο τομέα. 

Και όντως δεν μπορείς να απολυθείς όσο είσαι έγκυος και ένα χρόνο ή 18 μήνες μετά (δεν είμαι σίγουρη). Ωστόσο σε μια εποχή που τα εργασιακά καταπατόνται -ειδικα οι γυναίκες ως πιο ευάλωτη κοινωνικά ομαδα- πρέπει να είμαστε σε εγρήγορση. Πρόσφατα δικαιώθηκε δικαστικά εταιρεία για την απόλυση εγκύου επειδή ήταν μέσα στο πλαίσιο ομαδικών απολύσεων (κατήργησε λέει όλο το τμήμα). 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα εγώ το εντοπίζω στο μετά τη γέννηση του μωρού. Εγώ πχ δικαιουμαι μόλις 64 μέρες! Και επειδή δεν είμαι στο ΙΚΑ αλλά σε άλλο ταμείο δεν μπορώ να πάρω το περιβόητο εξάμηνο του ΟΑΕΔ. Το οποίο ενώ κατά βάση είναι καλό που υπάρχει, η αμοιβή που δίνει είναι ο βασικός -ανεξαρτητως του μισθού που παίρνει κανονικά η γυναίκα (και παρόλο που οι εισφορές μας είναι ανάλογες του μισθού μας). Οπότε πιστεύω ότι ακόμα και ανάμεσα στις γυναίκες που το δικαιούνται αυτό το εξάμηνο, πόσες τελικά έχουν πραγματικά την επιλογή να το πάρουν; (Οικονομικά μιλάω). Και μην ξεκινήσω με τις πιέσεις που ασκούνται συχνά από εργοδότες, από την κοινωνία ή από τις ελάχιστες αξιώσεις και συχνά συμμετοχή των ανδρών στη  φροντίδα των μωρών και παιδιών γιατί δεν θα σταματήσω ποτέ... Συγχύστηκα η γκαστρωμενη! 

Σας φιλώ γλυκά. Αν βγείτε έξω, βάλτε και καμιά πέτρα στην τσέπη σας!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

@lennio μας ελπίζω να είσαι λίγο καλύτερα μετά το χθεσινό σοκ. Πώς πήγε ο υπέρηχος χθες; Με τη λοίμωξη πώς τα πας;

Πήρες νομική συμβουλή για το πώς θα κινηθείς σε σχέση με την απόλυση;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

@palmoira πω πω τι όμορφα όταν ακούμε νέα σου! Και γρήγορα μπήκατε σε πρόγραμμα μπράβο. Πρέπει να είναι ησυχούλα η μπέμπα σου.

@alina80 πες τα χρυσόστομη!! Αυτό το περιβόητο εξάμηνο που θεωρήσαμε μεγάλο επίτευγμα εντάξει είναι κάτι αλλά όντως οικονομικά πολύ δύσκολο να το πάρεις. Το παίρνουν συνήθως ή όσες οικονομικά δε ζορίζονται ή αυτές που η εναλλακτική είναι να πάρουν γυναίκα για να γυρίσουν στη δουλειά οπότε σου λέει μία η άλλη. Και να πληρώνεις μία ζωή ένα σκασμό εισφορές!! Καμία ανταποδοτικότητα στο σύστημα. 

@lennio ελπίζω να έχεις τα ωραιότερα νέα από τον υπέρηχο! 

Πολλά φιλιά σε όλες και καλή συνέχεια

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2019 at 7:05 ΜΜ, Clue είπε:

@Daphne259 όταν είσαι αναπληρώτρια εκπαιδευτικός με σύμβαση μπορούν.

Χαχαχα... Το κράτος είναι ο χειρότερος εργοδότης! Απίστευτο! Τον ιδιώτη εργοδότη τον κυνηγούν, αυτό το ξέρω κι εγώ. Αλλά το κράτος, είναι υπεράνω!! Απίστευτο το έλλειμμα δικαιοσύνης.

3 ώρες πρίν, inglaterra είπε:

@lennio μας ελπίζω να είσαι λίγο καλύτερα μετά το χθεσινό σοκ. Πώς πήγε ο υπέρηχος χθες; Με τη λοίμωξη πώς τα πας;

Πήρες νομική συμβουλή για το πώς θα κινηθείς σε σχέση με την απόλυση;

Ναι... Περιμένουμε νέα @lennio

Just now, Dream_on είπε:

Χαχαχα... Το κράτος είναι ο χειρότερος εργοδότης! Απίστευτο! Τον ιδιώτη εργοδότη τον κυνηγούν, αυτό το ξέρω κι εγώ. Αλλά το κράτος, είναι υπεράνω!! Απίστευτο το έλλειμμα δικαιοσύνης.

Ναι... Περιμένουμε νέα @lennio. Πολλά τα μέτωπα βρε κορίτσι μου...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 ώρες πρίν, alina80 είπε:

Παλμοιρα μου τι ωραία που κατάφερες να μας γράψεις. Χαίρομαι πολύ που είστε και οι δύο καλά! 

Για τις άδειες στον ιδιωτικό τομέα όπως τα λες είναι. Νομίζω τα κορίτσια πιο πάνω αναφέρονται σε συμβάσεις ορισμένου χρόνου (συνήθως 8μηνα είναι από όσο ξέρω) στον δημόσιο τομέα. 

Και όντως δεν μπορείς να απολυθείς όσο είσαι έγκυος και ένα χρόνο ή 18 μήνες μετά (δεν είμαι σίγουρη). Ωστόσο σε μια εποχή που τα εργασιακά καταπατόνται -ειδικα οι γυναίκες ως πιο ευάλωτη κοινωνικά ομαδα- πρέπει να είμαστε σε εγρήγορση. Πρόσφατα δικαιώθηκε δικαστικά εταιρεία για την απόλυση εγκύου επειδή ήταν μέσα στο πλαίσιο ομαδικών απολύσεων (κατήργησε λέει όλο το τμήμα). 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα εγώ το εντοπίζω στο μετά τη γέννηση του μωρού. Εγώ πχ δικαιουμαι μόλις 64 μέρες! Και επειδή δεν είμαι στο ΙΚΑ αλλά σε άλλο ταμείο δεν μπορώ να πάρω το περιβόητο εξάμηνο του ΟΑΕΔ. Το οποίο ενώ κατά βάση είναι καλό που υπάρχει, η αμοιβή που δίνει είναι ο βασικός -ανεξαρτητως του μισθού που παίρνει κανονικά η γυναίκα (και παρόλο που οι εισφορές μας είναι ανάλογες του μισθού μας). Οπότε πιστεύω ότι ακόμα και ανάμεσα στις γυναίκες που το δικαιούνται αυτό το εξάμηνο, πόσες τελικά έχουν πραγματικά την επιλογή να το πάρουν; (Οικονομικά μιλάω). Και μην ξεκινήσω με τις πιέσεις που ασκούνται συχνά από εργοδότες, από την κοινωνία ή από τις ελάχιστες αξιώσεις και συχνά συμμετοχή των ανδρών στη  φροντίδα των μωρών και παιδιών γιατί δεν θα σταματήσω ποτέ... Συγχύστηκα η γκαστρωμενη! 

Σας φιλώ γλυκά. Αν βγείτε έξω, βάλτε και καμιά πέτρα στην τσέπη σας!

Δεν θα διαφωνήσω σε τίποτε απολύτως. Εγώ το 6μηνο θα το πάρω γιατί και οικονομικά με εξυπηρετεί για αυτό το διάστημα. Εάν επιστρέψω στη δουλειά θα χρειαστώ ένα αρκετά σημαντικό ποσό για μια γυναίκα που θα κρατάει το παιδί. Τα υπολόγισα και ακόμη και οικονομικά με συμφέρει. Όσο για τις πιέσεις, προσωπικά δεν με πτοεί τίποτε. Θα γυρίσω στους 6 μήνες που δικαιουμαι, εάν θέλουν ας με διώξουν. Είναι ένα ρίσκο σίγουρα αλλά πρέπει και εγώ να κοιτάξω το δικό μου συμφέρον. Δυστυχώς οι εργασιακές συνθήκες έχουν γίνει πολύ πολύ δύσκολες ιδιαίτερα για τις γυναίκες. 

Στη δική σου περίπτωση που δεν υπάρχει το 6μηνο είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα οντως. Ελπίζω να έχεις βοήθεια με το μωρό και κάποιον να στο κρατήσει. Μήπως δικαιούται ο άντρας σου άδεια? Το έχετε ψάξει? 

 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, palmoira είπε:

Δεν θα διαφωνήσω σε τίποτε απολύτως. Εγώ το 6μηνο θα το πάρω γιατί και οικονομικά με εξυπηρετεί για αυτό το διάστημα. Εάν επιστρέψω στη δουλειά θα χρειαστώ ένα αρκετά σημαντικό ποσό για μια γυναίκα που θα κρατάει το παιδί. Τα υπολόγισα και ακόμη και οικονομικά με συμφέρει. Όσο για τις πιέσεις, προσωπικά δεν με πτοεί τίποτε. Θα γυρίσω στους 6 μήνες που δικαιουμαι, εάν θέλουν ας με διώξουν. Είναι ένα ρίσκο σίγουρα αλλά πρέπει και εγώ να κοιτάξω το δικό μου συμφέρον. Δυστυχώς οι εργασιακές συνθήκες έχουν γίνει πολύ πολύ δύσκολες ιδιαίτερα για τις γυναίκες. 

Στη δική σου περίπτωση που δεν υπάρχει το 6μηνο είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα οντως. Ελπίζω να έχεις βοήθεια με το μωρό και κάποιον να στο κρατήσει. Μήπως δικαιούται ο άντρας σου άδεια? Το έχετε ψάξει? 

 

Και καλά θα κάνεις να το παρεις. Κατά βάση το είπα ότι είναι ένα μέτρο καλό -ωστοσο θα μπορούσε να βελτιωθεί. Όσο για τον άντρα μου, ελεύθερος επαγγελματίας δεν δικαιούται τίποτα. 

Θα πρέπει να ομολογήσω ότι ειμαι από τις τυχερές, καθώς δουλεύω πολύ από το σπίτι και σκοπεύω να δουλέψω μέχρι την εισαγωγή στερεών αποκλειστικά από το σπίτι. Και ευτυχώς θα έχω και βοήθεια από τους γονείς μου. 

Ένα ρουφηχτο φιλί στα μπουτακια της μπεμπούλας σου !

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Μπραβο στην μπεμπούλα σου Palmoira που αφήνει τη μανούλα να ξεκουράζεται! 

Μιας και μιλάμε για εργασιακά και μητρότητα θα σας πω και το εξης συγκλονιστικο, για μένα. Τηλεφώνησα πρόσφατα στην παιδίατρό μας να τη συγχαρώ για τη γέννησή του παιδιού της και την ρώτησα αν ήταν όλα καλά επειδή γέννησε νωρίτερα από το αναμενόμενο. Μου είπε πως επειδή δουλευει με μπλοκάκι, δεν της έβγαινε η άδεια και πίεσαν λίγο τον μπέμπη να γεννηθεί νωρίτερα. Ο άντρας της είναι γυναικολόγος. Εκεί έχουν φτάσει τις μητέρες οι κύριοι του συστήματος! Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ σοκαρίστηκα.

  • Μπερδεμένη/-ος 2
  • Λυπημένη/-ος 2

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα κορίτσια μόνο με ευχάριστα νέα για το παρεακι μας. 

Να σας πω και το άλλο το συγκλονιστικο που θυμήθηκα χθες βράδυ. Σε συνάδελφο του άντρα μου κατά τη συνέντευξη για την πρόσληψή της στην εταιρεία, ξεκαθάρισαν πως για να γίνει δεν πρεπει να έχει στα σχέδιά της τη μητρότητα!!! Η κοπέλα το υποσχέθηκε τοτε, αλλά τώρα, τρία χρόνια μετα προσπαθεί κρυφά με δανεικά. Δεύτερη προσπάθεια. Ελπίζω να τα καταφέρει και στους δύο τομείς. 

  • Μου αρέσει 2

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Georgia1972 said:

Καλημέρα και καλό μήνα κορίτσια μόνο με ευχάριστα νέα για το παρεακι μας. 

Να σας πω και το άλλο το συγκλονιστικο που θυμήθηκα χθες βράδυ. Σε συνάδελφο του άντρα μου κατά τη συνέντευξη για την πρόσληψή της στην εταιρεία, ξεκαθάρισαν πως για να γίνει δεν πρεπει να έχει στα σχέδιά της τη μητρότητα!!! Η κοπέλα το υποσχέθηκε τοτε, αλλά τώρα, τρία χρόνια μετα προσπαθεί κρυφά με δανεικά. Δεύτερη προσπάθεια. Ελπίζω να τα καταφέρει και στους δύο τομείς. 

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλες!!!!

Απαράδεκτο το λιγότερο... που ζούμε ρε παιδιά στο 1800? και που το δέχτηκε η κοπέλα και μεγάλη χάρη τους έκανε...ας τα καταφέρει και μετά ας τους κουνήσει και το μαντήλι...απλά σε πετυχαίνουν στην ανάγκη!

φιλιά σε όλες... <3

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και καλό μήνα σε όλες!

@Georgia1972 είναι απαράδεκτο βέβαια να σου ζητάει ευθαρσώς κάτι τέτοιο η εταιρεία αλλά από την άλλη ακόμη κι αν δε σου το πει είναι ευρέως γνωστό ότι λαμβάνεται σοβαρά υπόψη κατά την πρόσληψη. Σχόλια τύπου είναι τάδε ηλικία και έχει μικρά παιδιά άρα θα είναι πρόβλημα ή είναι τάδε ηλικία και δεν έχει παιδιά οπότε θα κάνει και θα είναι πρόβλημα είναι πολύ συνηθισμένα στον ιδιωτικό τομέα. Στους άντρες από την άλλη δεν έχω ακούσει ποτέ αξιολόγηση που να λαμβάνει υπόψη ηλικία και οικογενειακή κατάσταση.. 

Εσύ Γεωργία μου έχεις επιστρέψει στη δουλειά σου ή δεν εργάζεσαι?

Πολλά φιλιά κορίτσια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εννοείται πως συμφωνώ με ο, τι λέτε! Mishka μου εγώ είμαι από τις τυχερές στον τομέα αυτό. Δεν έχω γυρίσει ακόμη, αλλά σκέφτομαι σοβαρά πως αν δικαιούμαι μειωμένη σύνταξη με δύο ανήλικα τεκνα, να φυγω για να μεγαλώσω όσο καλύτερα μπορώ τα παιδιά μου. Υπηρετώ 28 χρόνια και θα έχω υπηρεσίες όταν θα γυρίσω, οπότε θα έχουμε μεγάλα ζόρια οικογενειακως λόγω της φύσης του επαγγέλματος και ουσιαστική βοήθεια δεν έχω. Βέβαια, αν φύγω, ο μισθός μου θα αλλάξει κατά πολύ. Από την άλλη, αν μείνω θα φεύγει ένα μεγαλο ποσο σε παιδικό σταθμό, ή σε γυναίκα για τα παιδιά και θα βρεθούμε πάλι στον ίδιο παρανομαστη και θα έχουμε και την ταλαιπωρία που θα επιφερουν τα ωράρια μας. Δεν ξέρω... Το σκέφτομαι σοβαρά... 

  • Μου αρέσει 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσι μου, καλό μας μήνα!

Ευχαριστώ για τις σκέψεις σας! Ο μπέμπης μας πάει μια χαρά, είναι γερός κ γεροδεμένος. Εγώ δεν είμαι και τόσο καλά. Έχω τη στήριξη της οικογένειάς μου αλλά είναι κάτι που μου έχει στοιχίσει ιδιαίτερα. Νιώθω κακοποιημένη.Ήξερα πό πριν ότι έχουμε αυτό το πρόβλημα οι γυναίκες, πρόβλημα όχι δικό μας στην ουσία, αλλά δημιουργημένο. Ως άνθρωπος δυσκολεύομαι να το χωνέψω, μου κάθεται στο στομάχι και προσπαθώ να το υποφέρω. Κάτι θα το κάνω σίγουρα αλλά στοιχίζει. Το γεγονός όμως ότι απολύθηκα αφού ανακοίνωσα ότι βρίσκομαι σε ρίσκο κ πρέπει να μείνω κρεβάτι, είναι χειρότερο.

Και εν πάση περιπτώση, είναι ξεκάθαρο ότι ζούμε βαρβάτη discrimination οι γυναίκες, το έχουμε ζήσει λίγο πολύ στο πετσί μας σχεδόν όλες και λέω σχεδόν για να αποφύγω τυχόν γενικεύσεις. Κάντε παιδιά λένε αλλά να εξαρτάστε βεβαίως από τους άντρες σας και αν δεν έχετε, από τους γονείς σας ή απο κάποιον- τέλος πάντων, αλλιώς στο δρόμο και με το μωρό αγκαλιά γιατί είσαι γυναίκα. Γιατί σε δουλειά και να χρειαστεί να πας να γεννήσεις κ να επανέλθεις; Ποτέ; και πώς θα μένεις μέχρι τις 8-9 το βράδυ απλήρωτα αν έχεις παιδί καλέ; Κλπ κλπ. πολλή η αρρώστεια αυτής της κατάστασης. Και πολύ το έξτρα στρες που μας δημιουργήται.

Προσωπικά το θεωρώ χρέος μου να αντιδράσω και είμαι στη διαδικασία.

Σας φιλώ πολύ κορίτσια και ας δημιουργήσουμε ένα μέλον με σεβασμό και αξίες μέσα από τα παιδιά μας.

 

 

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όμορφες και καλό μήνα. 

Πονάει πολύ η συζήτηση που έχουμε πιάσει. Και το να ρωτήσουν ακόμα μια γυναίκα αν σκοπεύει να κάνει παιδιά ειναι παράνομο. Βέβαια στην πραξη, ρωτήσουν δεν ρωτήσουν πιάσ' το αβγό και... Το τρελό της υπόθεσης είναι όχι ότι όλα αυτά είναι ανήθικα, αλλά είναι και κακή επιχειρηματική πρακτική. Με αυτό τον τρόπο οι εταιρείες χάνουν πολύτιμους εργαζομένους, σπουδαία ταλέντα σε μία εποχή τρελού ανταγωνισμού. Ταυτόχρονα βλάπτουν το ονομά τους, γιατί πλέον όλα μαθαίνονται με απίστευτη ταχύτητα και σε κάθε γωνιά του κόσμου. Και επειδή οι άνθρωποι ως καταναλωτές και πελάτες έχουμε αρχίσει να καταλαβαίνουμε ότι έχουμε δύναμη όλα αυτά μπορούν να έχουν καταστροφικές συνέπειες. Και για αυτό πιστεύω ότι ίσως να βελτιωθούν τα πράγματα (για οικονομικούς δηλαδή λόγους και όχι γιατί αυτό είναι το σωστό, δυστυχώς). 

Από την άλλη κορίτσια θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι ακόμα και αν όλα φτιάξουν σε νομικό και εργασιακό επίπεδο, και πάλι σε μειονεκτική θέση θα είμαστε οι γυναίκες, όσο εξακολουθεί να επικρατεί η νοοτροπία να θεωρεί τη γυναίκα ως τον κύριο φροντιστή των παιδιών (και του νοικοκυριού). Όσο ισχύει αυτό, θα συνεχίσουν οι γυναίκες να "μειονεκτούν" μισθολογικά και σε επίπεδο καριέρας. Κάντε μία βόλτα εδώ μέσα στο φόρουμ να δείτε πόσες λένε "ο άντρας μου δεν μπορεί να φροντίσει το μωρό" και να το θεωρούν φυσικό και να γελάνε. Ή ακόμα χειρότερα πόσες λένε "δεν τον εμπιστεύομαι".

Σκεφτείτε πώς αν δούμε πχ ένα παιδάκι βρώμικο όλοι θα σκεφτούμε "μάνα δεν έχει;" Ή αν δούμε έναν πατέρα στην παιδική χαρά θα πούμε τι καλός πατερας που είναι -για τις ίδιες πράξεις που θεωρούνται αυτονόητες για τις γυναίκες.

Έχουμε πολύ δρόμο και καλώς ή κακώς από εμας τις ίδιες πρέπει να αρχίσει η αλλαγή. Γιατί αν περιμένουμε από τους άλλους...

Σας φιλώ γλυκά

Α.

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites

Just now, alina80 said:

Καλημέρα όμορφες και καλό μήνα. 

Πονάει πολύ η συζήτηση που έχουμε πιάσει. Και το να ρωτήσουν ακόμα μια γυναίκα αν σκοπεύει να κάνει παιδιά ειναι παράνομο. Βέβαια στην πραξη, ρωτήσουν δεν ρωτήσουν πιάσ' το αβγό και... Το τρελό της υπόθεσης είναι όχι ότι όλα αυτά είναι ανήθικα, αλλά είναι και κακή επιχειρηματική πρακτική. Με αυτό τον τρόπο οι εταιρείες χάνουν πολύτιμους εργαζομένους, σπουδαία ταλέντα σε μία εποχή τρελού ανταγωνισμού. Ταυτόχρονα βλάπτουν το ονομά τους, γιατί πλέον όλα μαθαίνονται με απίστευτη ταχύτητα και σε κάθε γωνιά του κόσμου. Και επειδή οι άνθρωποι ως καταναλωτές και πελάτες έχουμε αρχίσει να καταλαβαίνουμε ότι έχουμε δύναμη όλα αυτά μπορούν να έχουν καταστροφικές συνέπειες. Και για αυτό πιστεύω ότι ίσως να βελτιωθούν τα πράγματα (για οικονομικούς δηλαδή λόγους και όχι γιατί αυτό είναι το σωστό, δυστυχώς). 

Από την άλλη κορίτσια θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι ακόμα και αν όλα φτιάξουν σε νομικό και εργασιακό επίπεδο, και πάλι σε μειονεκτική θέση θα είμαστε οι γυναίκες, όσο εξακολουθεί να επικρατεί η νοοτροπία να θεωρεί τη γυναίκα ως τον κύριο φροντιστή των παιδιών (και του νοικοκυριού). Όσο ισχύει αυτό, θα συνεχίσουν οι γυναίκες να "μειονεκτούν" μισθολογικά και σε επίπεδο καριέρας. Κάντε μία βόλτα εδώ μέσα στο φόρουμ να δείτε πόσες λένε "ο άντρας μου δεν μπορεί να φροντίσει το μωρό" και να το θεωρούν φυσικό και να γελάνε. Ή ακόμα χειρότερα πόσες λένε "δεν τον εμπιστεύομαι".

Σκεφτείτε πώς αν δούμε πχ ένα παιδάκι βρώμικο όλοι θα σκεφτούμε "μάνα δεν έχει;" Ή αν δούμε έναν πατέρα στην παιδική χαρά θα πούμε τι καλός πατερας που είναι -για τις ίδιες πράξεις που θεωρούνται αυτονόητες για τις γυναίκες.

Έχουμε πολύ δρόμο και καλώς ή κακώς από εμας τις ίδιες πρέπει να αρχίσει η αλλαγή. Γιατί αν περιμένουμε από τους άλλους...

Σας φιλώ γλυκά

Α.

Συμφωνώ σε όλα.

Η μητρότητα για κάποιες από εμάς είναι ένας ρόλος άγιος που δύσκολα το μοιράζονται. Δυστυχώς γιατί συν τοις άλλοις στερούνται κάποιοι άντρες την υπέροχη αυτή κατάσταση που ονομάζεται πατρότητα. Θυματα και οι δύο μίας μεγάλης δύναμης που ονομάζεται στερεότυπο κλπ κλπ. Χρέος μας η αλλαγή και η υπομονή γιατί ολα αυτα θέλουν χρόνο. Ευτυχώς που μπορούμε και τα συζητάμε στο τόπικ μας.

Σας φιλώ πάλι.

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...