Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, lennio είπε:

Συμφωνώ σε όλα.

Η μητρότητα για κάποιες από εμάς είναι ένας ρόλος άγιος που δύσκολα το μοιράζονται. Δυστυχώς γιατί συν τοις άλλοις στερούνται κάποιοι άντρες την υπέροχη αυτή κατάσταση που ονομάζεται πατρότητα. Θυματα και οι δύο μίας μεγάλης δύναμης που ονομάζεται στερεότυπο κλπ κλπ. Χρέος μας η αλλαγή και η υπομονή γιατί ολα αυτα θέλουν χρόνο. Ευτυχώς που μπορούμε και τα συζητάμε στο τόπικ μας.

Σας φιλώ πάλι.

Είναι η πατριαρχία κορίτσια. Που βλάπτει και τα δύο φύλα αλλά κυρίως τις γυναίκες!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Τουλάχιστον στη γενιά μας κάποια βήματα έχουν γίνει. Οι σημερινοι άντρες έχουν τη θέληση να ασχοληθουν με τα παιδιά τους. Η γενιά των μπαμπάδων μας και πιο πίσω ακόμη χειρότερα, ούτε τα ακουμπουσαν τα παιδιά. Όσο για ολα όσα αναφέρθηκαν φυσικά και συμφωνώ απόλυτα. Και στο δικό μας επάγγελμα, μετα από πολλές αποβολές συναδέλφων, αναγκάστηκαν να εξαιρεσουν τις εγκύους από τις υπηρεσίες και να φεύγουν σε άδεια από τον 4ο μήνα κύησης. Εκεί δεν είχαμε πρόβλημα μισθού και απόλυσης, αλλά ειχαμε τις δύσκολες συνθήκες εργασίας.

  • Μου αρέσει 2

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, alina80 said:

Καλημέρα όμορφες και καλό μήνα. 

Πονάει πολύ η συζήτηση που έχουμε πιάσει. Και το να ρωτήσουν ακόμα μια γυναίκα αν σκοπεύει να κάνει παιδιά ειναι παράνομο. Βέβαια στην πραξη, ρωτήσουν δεν ρωτήσουν πιάσ' το αβγό και... Το τρελό της υπόθεσης είναι όχι ότι όλα αυτά είναι ανήθικα, αλλά είναι και κακή επιχειρηματική πρακτική. Με αυτό τον τρόπο οι εταιρείες χάνουν πολύτιμους εργαζομένους, σπουδαία ταλέντα σε μία εποχή τρελού ανταγωνισμού. Ταυτόχρονα βλάπτουν το ονομά τους, γιατί πλέον όλα μαθαίνονται με απίστευτη ταχύτητα και σε κάθε γωνιά του κόσμου. Και επειδή οι άνθρωποι ως καταναλωτές και πελάτες έχουμε αρχίσει να καταλαβαίνουμε ότι έχουμε δύναμη όλα αυτά μπορούν να έχουν καταστροφικές συνέπειες. Και για αυτό πιστεύω ότι ίσως να βελτιωθούν τα πράγματα (για οικονομικούς δηλαδή λόγους και όχι γιατί αυτό είναι το σωστό, δυστυχώς). 

Από την άλλη κορίτσια θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι ακόμα και αν όλα φτιάξουν σε νομικό και εργασιακό επίπεδο, και πάλι σε μειονεκτική θέση θα είμαστε οι γυναίκες, όσο εξακολουθεί να επικρατεί η νοοτροπία να θεωρεί τη γυναίκα ως τον κύριο φροντιστή των παιδιών (και του νοικοκυριού). Όσο ισχύει αυτό, θα συνεχίσουν οι γυναίκες να "μειονεκτούν" μισθολογικά και σε επίπεδο καριέρας. Κάντε μία βόλτα εδώ μέσα στο φόρουμ να δείτε πόσες λένε "ο άντρας μου δεν μπορεί να φροντίσει το μωρό" και να το θεωρούν φυσικό και να γελάνε. Ή ακόμα χειρότερα πόσες λένε "δεν τον εμπιστεύομαι".

Σκεφτείτε πώς αν δούμε πχ ένα παιδάκι βρώμικο όλοι θα σκεφτούμε "μάνα δεν έχει;" Ή αν δούμε έναν πατέρα στην παιδική χαρά θα πούμε τι καλός πατερας που είναι -για τις ίδιες πράξεις που θεωρούνται αυτονόητες για τις γυναίκες.

Έχουμε πολύ δρόμο και καλώς ή κακώς από εμας τις ίδιες πρέπει να αρχίσει η αλλαγή. Γιατί αν περιμένουμε από τους άλλους...

Σας φιλώ γλυκά

Α.

@alina80Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου! Ειδικά στην τελευταία σου φράση που λες ότι πρέπει να ξεκινήσει από εμάς και πως έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας...

Τα στερεότυπα είναι τόσο βαθιά μέσα μας που χρησιμοποιούμε πολλές φράσεις που τα ενισχύουν χωρίς καν να το καταλαβαίνουμε... Ακόμα και στην περίπτωση που θέλουμε να τα σπάσουμε! Όπως είπε και η @Georgia1972 γίνονται σιγά σιγά βήματα, αλλά βασίζονται στη "θέληση" των μπαμπάδων. Είναι πολύ θετικό που όλο και περισσότεροι "θέλουν", αλλά η νοοτροπία παραμένει η ίδια. Για τις γυναίκες είναι υποχρέωση και για τους άντρες είναι επιλογή ή ένας τρόπος να δείξουν πόσο καλοί είναι. Κάτι το οποίο είναι συνήθως απόφαση δύο, θα έπρεπε να είναι και κοινή υποχρέωση και κοινή απόλαυση κλπ. Γιατί δεν είναι μόνο το κομμάτι των υποχρεώσεων αλλά και όλο το βίωμα του να μεγαλώνεις ένα παιδί είναι μία διαδικασία που οι άντρες τη χάνουν συνήθως.

Πέρα όμως από τους μπαμπάδες, η ανατροφή των γιων είναι επίσης πολύ σημαντική, γιατί οι γιοι μας είναι αυτοί που μεγαλώνουν και γίνονται σύντροφοι και πατεράδες.

Πρέπει να σπάσει ο κύκλος και πρέπει να σπάσει σε πολλά σημεία για να αλλάξουν κάπως τα πράγματα. Σε προσωπικό επίπεδο, σε κοινωνικό επίπεδο και σε πολιτικό επίπεδο. Το ατομικό είναι αυτό που περνάει πιο άμεσα από το χέρι μας... Τα υπόλοιπα, λίγο πιο έμμεσα, αλλά για μένα το ατομικό είναι και πολιτικό όπως και κοινωνικό. Πράττω ατομικά όπως θα ήθελα να πράττουν όλοι. Και σιγά σιγά ίσως δούμε κάτι να αλλάζει. Όσο πιο πολλά "ατομικά" μαζευτούνε, τόσο καλύτερα...

  • Μου αρέσει 8

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Να σας αναφέρω και κάτι άλλο από τον εργασιακό χώρο του συζύγου μου για να αποδίδουμε τα του Καίσαρος τω Καισαρι. Γυναίκα προϊσταμενη 45αρα απέλυσε υπάλληλο άνδρα διότι μεταξύ άλλων λόγων όπως ειπε, της ζητούσε κάθε μέρα μισή ώρα ελεύθερη για να παίρνει τα παιδιά του από το σχολείο και να τα πηγαίνει στο σπίτι. 

  • Λυπημένη/-ος 4

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Georgia1972 δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι με και χωρίς κατανόηση σε όλα τα φύλα. Υπάρχουν άντρες διευθυντές που έχουν κατανόηση και γυναίκες που δεν έχουν. Δεν πάει η κατανόηση, η ενσυναίσθηση, η ευαισθησία και η συμπόνια ανάλογα με το φύλο, ούτε είναι αποκλειστικό προνόμιο των γυναικών. Φυσικά και υπάρχουν άντρες αφεντικά που έχουν κατανόηση προς τους υφισταμένους τους, όπως και γυναίκες που είναι πολύ σκληρές. Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις απλά γενικεύοντας, οι γυναίκες οικονομικά, κοινωνικά και εργασιακά είναι σε πιο δυσμενή θέση σε σχέση με τους άντρες.

Συγγνώμη που σχολιάζω τόσο, απλά παθιάζομαι με κάποια θέματα, κι αυτό είναι ένα από αυτά.

Σας αφήνω να πάω στην ενδοκρινολόγο να δούμε τι θα γίνει με το διαβήτη.

Φιλιά

  • Μου αρέσει 6

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

On 3/30/2019 at 6:56 PM, inglaterra said:

@lennio μας ελπίζω να είσαι λίγο καλύτερα μετά το χθεσινό σοκ. Πώς πήγε ο υπέρηχος χθες; Με τη λοίμωξη πώς τα πας;

Πήρες νομική συμβουλή για το πώς θα κινηθείς σε σχέση με την απόλυση;

Το ψάχνω inglaterra μου, προσπαθώ να βρω επαφή με την υπηρεσία που δίνει δωρεάν νομικές συμβουλές. Αύριο το πρωί θα μιλήσω μαζί τους. Σ ευχαριστω. Με το καλό.οι διπλασιασμοι σου :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως Λενιω μου, ακόμη δεν μπορώ να πιστέψω πως πρέπει να αντιμετωπίζει μια γυναίκα τέτοια προβλήματα το 2019 στη Γαλλία!... Καλή επιτυχία και εύχομαι και πάλι να εχεις ηρεμία για το μωρό σου.

Clue πως πήγε στην ενδοκρινολογο; 

Εγώ κορίτσια είμαι ψυχικά φορτισμένη γιατί σήμερα απόφασισε ο άντρας μου να παραιτηθεί από την εταιρεία όπου δούλευε. Από τη μια δεν ήθελα, αλλά από την άλλη έπρεπε να τον στηρίξω γιατί έχω βρεθεί στην ίδια ψυχική πίεση και στον δικό μου χώρο και μπορώ να μπω στη θέση του. Δεν μπορείς να πρέπει κάθε μέρα να αποδεικνύεις τα αυτονόητα και μάλιστα κοντά στα 50... Παρεμπιπτόντως, ευθύνεται και στη δική μας περίπτωση η προϊσταμενη που ανέφερα παραπάνω. 

  • Λυπημένη/-ος 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , lennio είπε:

Το ψάχνω inglaterra μου, προσπαθώ να βρω επαφή με την υπηρεσία που δίνει δωρεάν νομικές συμβουλές. Αύριο το πρωί θα μιλήσω μαζί τους. Σ ευχαριστω. Με το καλό.οι διπλασιασμοι σου :)

Ευχαριστώ Λεννιώ!

Eλπίζω να βρεις σύντομα τρόπο να προσβάλλεις την απόλυση. Καλή δύναμη , ακόμα μια δοκιμασία στην οποία υποβάλλεσαι. Θα βγεις δυνατή και πάλι! :)

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 hours ago, Georgia1972 said:

Πάντως Λενιω μου, ακόμη δεν μπορώ να πιστέψω πως πρέπει να αντιμετωπίζει μια γυναίκα τέτοια προβλήματα το 2019 στη Γαλλία!... Καλή επιτυχία και εύχομαι και πάλι να εχεις ηρεμία για το μωρό σου.

Clue πως πήγε στην ενδοκρινολογο; 

Εγώ κορίτσια είμαι ψυχικά φορτισμένη γιατί σήμερα απόφασισε ο άντρας μου να παραιτηθεί από την εταιρεία όπου δούλευε. Από τη μια δεν ήθελα, αλλά από την άλλη έπρεπε να τον στηρίξω γιατί έχω βρεθεί στην ίδια ψυχική πίεση και στον δικό μου χώρο και μπορώ να μπω στη θέση του. Δεν μπορείς να πρέπει κάθε μέρα να αποδεικνύεις τα αυτονόητα και μάλιστα κοντά στα 50... Παρεμπιπτόντως, ευθύνεται και στη δική μας περίπτωση η προϊσταμενη που ανέφερα παραπάνω. 

Καλημέρα,

Σε καταλαβαίνω απόλυτα από την άλλη μπράβο στον άντρα σου που βρήκε το κουράγιο να το κάνει και μετά η ανακούφιση είναι μεγάλη. Οπως και να το κάνουμε περνάμε τη μισή μας μέρα στη δουλειά κι αν το περιβάλλον δεν είναι υγιές πως να είμαστε κι εμείς καλά;

Εχει κάποιο εναλλακτικό σχέδιο φεύγοντας από εκεί;

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Ήθελε να φύγει με το κεφάλι ψηλά και να μην υποστεί εξευτελισμους και συκοφαντίες όπως άλλοι συνάδελφοι του. Βέβαια χάνει μεγάλο μέρος της αποζημίωσης. Θα πάρει όμως ευτυχώς κάποιο ποσό ως ευχαριστώ από τον Πρόεδρο, γιατί τον εκτιμά πολύ όπως έχει δηλώσει και έχει δείξει μέχρι τώρα. Θα δουλέψει ως οδηγός ταξι. Έχει προσόντα για πολλά περισσότερα αλλά το ταξί έχει αμεσο χρήμα. Δεν είναι τόσο καλά κι εκει όσο παλιά αλλά πιστεύει πως θα πάρουμε ανάσες. Έχουμε πιεστεί πολύ τα τελευταία χρόνια. 

Τι να κάνουμε κορίτσια. Κοιτάμε μπροστά. Ζεστή καλημέρα σε όλες σας. 

  • Μου αρέσει 4

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Georgia1972 said:

Να σας αναφέρω και κάτι άλλο από τον εργασιακό χώρο του συζύγου μου για να αποδίδουμε τα του Καίσαρος τω Καισαρι. Γυναίκα προϊσταμενη 45αρα απέλυσε υπάλληλο άνδρα διότι μεταξύ άλλων λόγων όπως ειπε, της ζητούσε κάθε μέρα μισή ώρα ελεύθερη για να παίρνει τα παιδιά του από το σχολείο και να τα πηγαίνει στο σπίτι. 

Καλημέρα σε όλες.... κι ότι έβαζα στοίχημα με τον εαυτό μου ότι όλες σχεδόν αυτές οι συμπεριφορές προκύπτουν από γυναίκες στην πλειοψηφία...δεν είναι φοβερό? υπάρχουν κάποιες κομπλεξικές HRούδες που αν κρίνω από εμένα σε μια παλιά μου επέμβαση γυναικολογική είχε αντιδράσει γιατί μου στείλαν λουλούδια με ευχές στο νοσοκομείο - δεν μπορώ να το ξεχάσω ρε φίλε είναι κωμικοτραγικό τώρα γελάω αλλά τότε!!!!.. ...και άλλα πολλά και τρομερά και από άλλα παραδείγματα αλλού!!! άρα συμπέρασμα ότι θέλει πάρα πολύ δουλειά ακόμη να ξεπεράσουν οι ίδιες οι γυναίκες πρώτα τα διαφορα θέματα τους που νομίζω λόγω της ψυχοσύνθεσης μας είναι ακόμα πιο δύσκολο... υπομονή!!! φιλιά σε όλες είναι πολύ όμορφη η μέρα :wub:

Just now, Georgia1972 said:

Ήθελε να φύγει με το κεφάλι ψηλά και να μην υποστεί εξευτελισμους και συκοφαντίες όπως άλλοι συνάδελφοι του. Βέβαια χάνει μεγάλο μέρος της αποζημίωσης. Θα πάρει όμως ευτυχώς κάποιο ποσό ως ευχαριστώ από τον Πρόεδρο, γιατί τον εκτιμά πολύ όπως έχει δηλώσει και έχει δείξει μέχρι τώρα. Θα δουλέψει ως οδηγός ταξι. Έχει προσόντα για πολλά περισσότερα αλλά το ταξί έχει αμεσο χρήμα. Δεν είναι τόσο καλά κι εκει όσο παλιά αλλά πιστεύει πως θα πάρουμε ανάσες. Έχουμε πιεστεί πολύ τα τελευταία χρόνια. 

Τι να κάνουμε κορίτσια. Κοιτάμε μπροστά. Ζεστή καλημέρα σε όλες σας. 

Καλή τύχη στα νεα σας πλάνα...πόσο μα πόσο τον καταλαβαίνω δεν λέγεται!! υπάρχουν στιγμές που το στρες χτυπάει κόκκινα και λες δεν αξίζει για κανέναν και για τίποτα γιατί ένα ωραίο πρωί θα σε πετάξουν σαν στυμμένη λεμονόκουπα!!! αλλά τι να κάνουμε προχωράμε! :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, lennio said:

Kαλημέρα κορίτσι μου, καλό μας μήνα!

Ευχαριστώ για τις σκέψεις σας! Ο μπέμπης μας πάει μια χαρά, είναι γερός κ γεροδεμένος. Εγώ δεν είμαι και τόσο καλά. Έχω τη στήριξη της οικογένειάς μου αλλά είναι κάτι που μου έχει στοιχίσει ιδιαίτερα. Νιώθω κακοποιημένη.Ήξερα πό πριν ότι έχουμε αυτό το πρόβλημα οι γυναίκες, πρόβλημα όχι δικό μας στην ουσία, αλλά δημιουργημένο. Ως άνθρωπος δυσκολεύομαι να το χωνέψω, μου κάθεται στο στομάχι και προσπαθώ να το υποφέρω. Κάτι θα το κάνω σίγουρα αλλά στοιχίζει. Το γεγονός όμως ότι απολύθηκα αφού ανακοίνωσα ότι βρίσκομαι σε ρίσκο κ πρέπει να μείνω κρεβάτι, είναι χειρότερο.

Και εν πάση περιπτώση, είναι ξεκάθαρο ότι ζούμε βαρβάτη discrimination οι γυναίκες, το έχουμε ζήσει λίγο πολύ στο πετσί μας σχεδόν όλες και λέω σχεδόν για να αποφύγω τυχόν γενικεύσεις. Κάντε παιδιά λένε αλλά να εξαρτάστε βεβαίως από τους άντρες σας και αν δεν έχετε, από τους γονείς σας ή απο κάποιον- τέλος πάντων, αλλιώς στο δρόμο και με το μωρό αγκαλιά γιατί είσαι γυναίκα. Γιατί σε δουλειά και να χρειαστεί να πας να γεννήσεις κ να επανέλθεις; Ποτέ; και πώς θα μένεις μέχρι τις 8-9 το βράδυ απλήρωτα αν έχεις παιδί καλέ; Κλπ κλπ. πολλή η αρρώστεια αυτής της κατάστασης. Και πολύ το έξτρα στρες που μας δημιουργήται.

Προσωπικά το θεωρώ χρέος μου να αντιδράσω και είμαι στη διαδικασία.

Σας φιλώ πολύ κορίτσια και ας δημιουργήσουμε ένα μέλον με σεβασμό και αξίες μέσα από τα παιδιά μας.

 

 

Καλημέρα και από εμένα...διάβασα τα νέα σου και μου κάνει εντύπωση γιατί δουλεύω σε γαλλική εταιρεία και ξέρω πως οι Γάλλοι είναι ευαίσθητοι σε αυτα΄τα θέματα (για το φαίνεσθαι βέβαια) γιατί έχουν θέματα με την εικόνα τους γενικά....τουλάχιστον  σου έδωσαν έστω τα νόμιμα σαν αποζημίωση? εύχομαι κάθε εμπόδιο για καλό που συνηθως έτσι είναι και θα δεις θα πάνε όλα καλά να είσαι ήρεμη για το μωρό σου!!! καλή συνέχεια 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Georgia1972 said:

Ήθελε να φύγει με το κεφάλι ψηλά και να μην υποστεί εξευτελισμους και συκοφαντίες όπως άλλοι συνάδελφοι του. Βέβαια χάνει μεγάλο μέρος της αποζημίωσης. Θα πάρει όμως ευτυχώς κάποιο ποσό ως ευχαριστώ από τον Πρόεδρο, γιατί τον εκτιμά πολύ όπως έχει δηλώσει και έχει δείξει μέχρι τώρα. Θα δουλέψει ως οδηγός ταξι. Έχει προσόντα για πολλά περισσότερα αλλά το ταξί έχει αμεσο χρήμα. Δεν είναι τόσο καλά κι εκει όσο παλιά αλλά πιστεύει πως θα πάρουμε ανάσες. Έχουμε πιεστεί πολύ τα τελευταία χρόνια. 

Τι να κάνουμε κορίτσια. Κοιτάμε μπροστά. Ζεστή καλημέρα σε όλες σας. 

Το σημαντικό συνειδητοποιείς μεγαλώνοντας είναι εκτός από την καλύτερη δυνατή επαγγελματική αποκατάσταση και η ποιότητα ζωής, ψυχική ηρεμία, αξιοπρέπεια που μετράνε στη συνολικότερη προσπάθεια μας να ευτυχήσουμε. Ειδικά αν χρηματικά δε θα ζοριστείτε είναι καλή απόφαση και μακροχρόνια δε θα τη μετανιώσετε πιστεύω (κι εσείς κι εγώ γιατί έχω κάνει κάτι αντίστοιχο οπότε συμπάσχω 100%).

Πολλά φιλιά σε όλες!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...