Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Sofoulis είπε:

Μικρογονιμοποιηση μας έκαναν κι εμάς αλλά γονιμοποιηθηκαν μόνο τα μισά...αφού έγινε η μικρογονιμοποιηση δεν έπρεπε να γονιμοποιηθούν όλα???

Λοιπν εμένα μου πήρε 11,τα οκτώ ήταν μου είπε η εμβρυολογος  ώριμα προς γονιμοποιηση και γονιμοποιηθηκαν και τα οκτώ. Καλό το θεώρησα αυτό με κριτήριο ότι γινεται και μικρογονιμοποιηση... 

Όμως την προηγούμενη διέγερση από τα 13 ώριμα γονιμοποιηθηκαν τα 10 πάλι με μικρογον. 

Τώρα δεν ξέρω γιατί ας μας πει κάποια που ξέρει κάτι περισσότερο για μικρογονιμοποιηση.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, Christina 82 είπε:

Λοιπν εμένα μου πήρε 11,τα οκτώ ήταν μου είπε η εμβρυολογος  ώριμα προς γονιμοποιηση και γονιμοποιηθηκαν και τα οκτώ. Καλό το θεώρησα αυτό με κριτήριο ότι γινεται και μικρογονιμοποιηση... 

Όμως την προηγούμενη διέγερση από τα 13 ώριμα γονιμοποιηθηκαν τα 10 πάλι με μικρογον. 

Τώρα δεν ξέρω γιατί ας μας πει κάποια που ξέρει κάτι περισσότερο για μικρογονιμοποιηση.  

Τα δικά σου νούμερα τα ακούω μια χαρά! Εγώ αριθμούς δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά π.χ η δουλειά μας έδωσε 13 και γονιμοποιηθηκαν τα 7...ε μικρογονιμοποιηση...ε, κάτι γίνεται...

 


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christina 82 είπε:

Εμάς κάνει το κέντρο μικρογονιμοποιηση σε όλους, πως όμως αφού δε φαίνεται. μόνο η μορφολογία του σπέρματος δε φαίνεται? Εννοώ και στη μικρογον. Μπορεί να παρθεί ένα με κατακερματισμο? 

Νομίζω καλά πάμε, οκτώ γονιμοποιηθηκαν... Πάμε παρακάτω... 

Χριστινακι τοσα ειχαμε εμεις με το πιπινι τη δοτρια. 10 ωαρια , 8 γονιμοποιημ. και 6 βλαστοκυστες στο τελοςς. Ευχομαι τουλαχιστον τοσα κ σε σας. 

Just now, Christina 82 είπε:

Λοιπν εμένα μου πήρε 11,τα οκτώ ήταν μου είπε η εμβρυολογος  ώριμα προς γονιμοποιηση και γονιμοποιηθηκαν και τα οκτώ. Καλό το θεώρησα αυτό με κριτήριο ότι γινεται και μικρογονιμοποιηση... 

Όμως την προηγούμενη διέγερση από τα 13 ώριμα γονιμοποιηθηκαν τα 10 πάλι με μικρογον. 

Τώρα δεν ξέρω γιατί ας μας πει κάποια που ξέρει κάτι περισσότερο για μικρογονιμοποιηση.  

Στη μικρογονιμοποιηση κανουν μεθοδο που επιλεγονται τα καλυτερα- τα βλεπουν σε μεγεθυνση. Καμια σχεση με την κατατμηση δε φαινεται εκει γιατι ενα φαινομενικα καλο σπερματοζ. μπορει να εχει βλαβες στο dna του

  • Μου αρέσει 3

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Χριστινακι τοσα ειχαμε εμεις με το πιπινι τη δοτρια. 10 ωαρια , 8 γονιμοποιημ. και 6 βλαστοκυστες στο τελοςς. Ευχομαι τουλαχιστον τοσα κ σε σας. 

Στη μικρογονιμοποιηση κανουν μεθοδο που επιλεγονται τα καλυτερα- τα βλεπουν σε μεγεθυνση. Καμια σχεση με την κατατμηση δε φαινεται εκει γιατι ενα φαινομενικα καλο σπερματοζ. μπορει να εχει βλαβες στο dna του

Συγγνωμη που θα ρωτησω αλλα μπερδευτηκα παλι αφου με την μικρογονιμοποιηση μπορει να διαλεξουν οποιοδηποτε ενω με την κατατμηση ξερουμε ποσα εχουν βλαβες στο DNA τοτε γιατι την κανουμε? Εγω νομιζα οτι την κανουμε για να ενημερωθει το κεντρο και να δει καλυτερα τα σπερματοζωαρια και να διαλεξει αυτα που δεν εχου βλαβη στο DNA

Link to comment
Share on other sites

Just now, s@m. είπε:

Συγγνωμη που θα ρωτησω αλλα μπερδευτηκα παλι αφου με την μικρογονιμοποιηση μπορει να διαλεξουν οποιοδηποτε ενω με την κατατμηση ξερουμε ποσα εχουν βλαβες στο DNA τοτε γιατι την κανουμε? Εγω νομιζα οτι την κανουμε για να ενημερωθει το κεντρο και να δει καλυτερα τα σπερματοζωαρια και να διαλεξει αυτα που δεν εχου βλαβη στο DNA

 Για την κατατμηση καποια κεντρα κανουν picsi( ή  και imsi νομιζω).Παραλληλα με την μικρογονιμοποιηση..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, s@m. είπε:

Συγγνωμη που θα ρωτησω αλλα μπερδευτηκα παλι αφου με την μικρογονιμοποιηση μπορει να διαλεξουν οποιοδηποτε ενω με την κατατμηση ξερουμε ποσα εχουν βλαβες στο DNA τοτε γιατι την κανουμε? Εγω νομιζα οτι την κανουμε για να ενημερωθει το κεντρο και να δει καλυτερα τα σπερματοζωαρια και να διαλεξει αυτα που δεν εχου βλαβη στο DNA

Oχι το κεντρο δεν μπορει να διαλεξει αυτα που δεν εχουν βλαβη γιατι δε φαινονται. Την εξεταση, νομιζω λεγεται εξεταση DFI , την κανουν εξειδικευμενα κεντρα και ο στοχος ειναι αν διαγνωστει να δοθει αναλογη θεραπεια βιταμινων ετσι ωστε οταν γινει διεγερση κ γονιμοποιηση το σπερμα να ειναι πιο υγιες. Αυτο που λενε τα κεντρα εξωσωμ. οτι δε χρειαζεται γιατι κανουμε μικρογονιμοποηση δεν ισχυει γιατι δε φαινονται. Ειναι σαν να λεμε οτι ειναι το ιδιο αξιολογηση εμβρυων στο εργαστηριο κ αξιολογηση στον προεμφυτευτικο έλεγχο. Το ένα βλεπει εξωτερικα χαρακτηριστικα το αλλο βλαβες στο dna

Just now, anoulious είπε:

 Για την κατατμηση καποια κεντρα κανουν picsi( ή  και imsi νομιζω).Παραλληλα με την μικρογονιμοποιηση..

Τα μεγαλα τουλαχιστον κανουν. Αυτο ομως δε δειχνει το dna τους


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Oχι το κεντρο δεν μπορει να διαλεξει αυτα που δεν εχουν βλαβη γιατι δε φαινονται. Την εξεταση, νομιζω λεγεται εξεταση DFI , την κανουν εξειδικευμενα κεντρα και ο στοχος ειναι αν διαγνωστει να δοθει αναλογη θεραπεια βιταμινων ετσι ωστε οταν γινει διεγερση κ γονιμοποιηση το σπερμα να ειναι πιο υγιες. Αυτο που λενε τα κεντρα εξωσωμ. οτι δε χρειαζεται γιατι κανουμε μικρογονιμοποηση δεν ισχυει γιατι δε φαινονται. Ειναι σαν να λεμε οτι ειναι το ιδιο αξιολογηση εμβρυων στο εργαστηριο κ αξιολογηση στον προεμφυτευτικο έλεγχο. Το ένα βλεπει εξωτερικα χαρακτηριστικα το αλλο βλαβες στο dna

Τα μεγαλα τουλαχιστον κανουν. Αυτο ομως δε δειχνει το dna τους

Ηpicsi  ομως (γιατι για την imsi δεν ξερω)" προσελκυει"και οδηγει στη συλλογη των σπερματοζωαριων με τη μικροτερη κατατμηση.Τουλαχιστον ετσι μας ειπαν οι εμβρυολογοι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Ηpicsi  ομως (γιατι για την imsi δεν ξερω)" προσελκυει"και οδηγει στη συλλογη των σπερματοζωαριων με τη μικροτερη κατατμηση.Τουλαχιστον ετσι μας ειπαν οι εμβρυολογοι..

Ενδιαφερον θα ρωτησω και αυτο

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Ηpicsi  ομως (γιατι για την imsi δεν ξερω)" προσελκυει"και οδηγει στη συλλογη των σπερματοζωαριων με τη μικροτερη κατατμηση.Τουλαχιστον ετσι μας ειπαν οι εμβρυολογοι..

Εγω ξερω για την IMSI. Την αλλη δεν την εχω μελετησει, χαχα

Just now, anoulious είπε:

Ηpicsi  ομως (γιατι για την imsi δεν ξερω)" προσελκυει"και οδηγει στη συλλογη των σπερματοζωαριων με τη μικροτερη κατατμηση.Τουλαχιστον ετσι μας ειπαν οι εμβρυολογοι..

Τωρα το εψαξα ισχυει, ειναι εξελιγμενη τεχνικη  κ χρησιμη ιδιως σε περιπτωση υψηλου κατακερματισμου. Το προτεινουν σε περιπτωσεις πολλων βιοχημικων , αποβολων ή αποτυχιας εμφυτευσης Οποτε κοριτσια ζητηστε το οσες ειχατε τετοια θεματα

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Εγω ξερω για την IMSI. Την αλλη δεν την εχω μελετησει, χαχα

Τωρα το εψαξα ισχυει, ειναι εξελιγμενη τεχνικη  κ χρησιμη ιδιως σε περιπτωση υψηλου κατακερματισμου. Το προτεινουν σε περιπτωσεις πολλων βιοχημικων , αποβολων ή αποτυχιας εμφυτευσης Οποτε κοριτσια ζητηστε το οσες ειχατε τετοια θεματα

Τώρα είναι αργά... Αλλά δεν μας το πρότειναν εμάς ίσως το 27%(προ βιταμινών, μετά δεν κάναμε ξανά να δούμε αν βελτιώθηκε) δεν θα τους φάνηκε μεγάλο? Πάντως απορία έχω γιατί δεν μας τις δίνουν έτοιμες αυτές τις προτάσεις εκ των προτέρων? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Christina 82 είπε:

Τώρα είναι αργά... Αλλά δεν μας το πρότειναν εμάς ίσως το 27%(προ βιταμινών, μετά δεν κάναμε ξανά να δούμε αν βελτιώθηκε) δεν θα τους φάνηκε μεγάλο? Πάντως απορία έχω γιατί δεν μας τις δίνουν έτοιμες αυτές τις προτάσεις εκ των προτέρων? 

Δεν ξερω στο κεντρο μας αν χρησιμοποιουν αυτη την τεχνικη psici , θα ρωτησω αυριο


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Christina 82 είπε:

Τώρα είναι αργά... Αλλά δεν μας το πρότειναν εμάς ίσως το 27%(προ βιταμινών, μετά δεν κάναμε ξανά να δούμε αν βελτιώθηκε) δεν θα τους φάνηκε μεγάλο? Πάντως απορία έχω γιατί δεν μας τις δίνουν έτοιμες αυτές τις προτάσεις εκ των προτέρων? 

Σημερα ρωτησα το γιατρο κ μου ειπε οτι το κανουν

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Christina 82 είπε:

ΤΟ κάνουν σε όλους στα πλαίσια την μικρογονιμοποιηση που κάνουν ή με κόστος? 

Στο κέντρο που ειμαι εγω το κανουν χωρις κόστος, ετσι πληροφοριακά.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...