Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Αιματοκρίτης στην εγκυμοσύνη!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι από τις μανουλες Οκτωβρίου! είμαι 21+1 εβδομάδων! Έχω αναιμία και παρακολουθώ στενά τον αιματοκρίτη μου σήμερα πήρα αποτελέσματα και έχω 25 για την ακρίβεια 24.9... έχει κάποια άλλη το ίδιο πρόβλημα;;; Ευχαριστώ!


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αιμοσφαιρίνη σου πόσο είναι; Συνήθως στο 2ο τρίμηνο επειδή αυξάνεται ο όγκος του αίματος και εχουμε αιμοαραιωση φαίνεται και ο αιματοκρίτης ακομα χαμηλότερος. Το κυριότερο όμως είναι η αιμοσφαιρίνη σου.... Καλό θα ήταν να μιλήσεις με το γιατρό σου και με έναν αιματολογο. Είναι και σένα  χαμηλός, αλλά οι γιατροί κοιτάνε και άλλα πράγματα, πχ σίδηρο, φυλλικό, φεριττινη κτλ.


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , 2angels είπε:

Η αιμοσφαιρίνη σου πόσο είναι; Συνήθως στο 2ο τρίμηνο επειδή αυξάνεται ο όγκος του αίματος και εχουμε αιμοαραιωση φαίνεται και ο αιματοκρίτης ακομα χαμηλότερος. Το κυριότερο όμως είναι η αιμοσφαιρίνη σου.... Καλό θα ήταν να μιλήσεις με το γιατρό σου και με έναν αιματολογο. Είναι και σένα  χαμηλός, αλλά οι γιατροί κοιτάνε και άλλα πράγματα, πχ σίδηρο, φυλλικό, φεριττινη κτλ.

Αιμοσφαιρινη ειναι 8.1...  


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το 8 είναι αρκετα χαμηλό. Πάρε το γιατρό σου να τον ενημερώσεις... Κάποια στιγμή που είχα και γω 9 μου μιλούσαν για μετάγγιση αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκε. Δεν παίρνεις σίδηρο, βιταμίνες κτλ; Πόσο καιρό είχες να κάνεις τις εξετάσεις σου; 


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ παίρνεις σίδηρο έτσι?? Προσέχεις να τον παίρνεις κανένα δίωρο τουλάχιστον από το ασβέστιο ή γαλακτοκομικά προϊόντα?? Αν δεν το κάνεις ακόμα καλό είναι όταν παίρνεις σίδηρο να πίνεις κ φυσικό χυμό πορτοκάλι για την καλύτερη απορρόφηση του. Κ να προσπαθείς να τρως πιο συχνά κόκκινο κρέας. Τις φακές πχ να μην τις συνδυάζεις με τυρί όπως πολλές φορές κάνουμε κ αν μπορείς αντί για ξύδι ρίξε λεμόνι. Γενικά ψάξε να βρεις στο ίντερνετ διάφορους συνδιασμούς για την καλύτερη απορρόφηση κ να τρέφεται όσο πιο σωστά μπορείς. Μην κάνεις πχ δίαιτα γιατί θα σε καταβάλει περισσότερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , 2angels είπε:

Νομίζω το 8 είναι αρκετα χαμηλό. Πάρε το γιατρό σου να τον ενημερώσεις... Κάποια στιγμή που είχα και γω 9 μου μιλούσαν για μετάγγιση αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκε. Δεν παίρνεις σίδηρο, βιταμίνες κτλ; Πόσο καιρό είχες να κάνεις τις εξετάσεις σου; 

Ναι είναι πολύ χαμηλό είπε ο γιατρός.. εννοείται πως παίρνω σίδηρο 2 χάπια και βιταμίνες παίρνω... Πριν 10 μέρες είχα κάνει πάλι εξετάσεις και είχα 27.5 και επειδή έπαιρνα 2 χάπια σιδήρου μου το έκανε 1 γτ είναι πολύ δυνατά και δεν κάνει να τα παίρνεις για πολύ καιρό δίπλα... Τώρα πάλι μου τα έκανε 2 και βλέπουμε..

πρίν από 34 λεπτά , mama16 είπε:

Να φανταστώ παίρνεις σίδηρο έτσι?? Προσέχεις να τον παίρνεις κανένα δίωρο τουλάχιστον από το ασβέστιο ή γαλακτοκομικά προϊόντα?? Αν δεν το κάνεις ακόμα καλό είναι όταν παίρνεις σίδηρο να πίνεις κ φυσικό χυμό πορτοκάλι για την καλύτερη απορρόφηση του. Κ να προσπαθείς να τρως πιο συχνά κόκκινο κρέας. Τις φακές πχ να μην τις συνδυάζεις με τυρί όπως πολλές φορές κάνουμε κ αν μπορείς αντί για ξύδι ρίξε λεμόνι. Γενικά ψάξε να βρεις στο ίντερνετ διάφορους συνδιασμούς για την καλύτερη απορρόφηση κ να τρέφεται όσο πιο σωστά μπορείς. Μην κάνεις πχ δίαιτα γιατί θα σε καταβάλει περισσότερο

Προσέχω πολύ τη διατροφή μου και πάντα πίνω φυσικό χυμό πορτοκαλιού μαζί με τα χάπια μ και δεν τρώω καθόλου γαλακτοκομικά λόγο υπερασβεστεμιας.... 


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, 2angels είπε:

27,5 και σου είπε να το κάνεις 1; Εντύπωση μου κάνει.... Β12 έχεις κοιτάξει καθόλου; Σίδηρο , φεριττινη έχεις καλό;

Είναι αρκετά δυνατά τα χάπια και το γράφουν και μέσα ότι πρέπει αν παίρνεις 1 κανονικά... Μου το έκανε 1 για να ξεκουραστεί ο οργανισμός και μετά πάλι 2...  Αυτά που παίρνω τα χάπια έχουν μέσα και φυλλικό και β 12


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν το ξέρω σαν σκεύασμα. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι ο δισθενης σίδηρος κάνει καλύτερη απορρόφηση από τους υπόλοιπους (εάν έχεις έλλειψη σιδήρου) . Με τον αιματολογο καταφέραμε να φτιάξουμε  και αιμοσφαιρίνη και αιματοκρίτη και όλα. Δεν χάνεις να πας να σε δει ένας και να σου πει τι να κάνεις . Εύχομαι να νιώσεις καλύτερα γρήγορα ! 

  • Ευχαριστώ 1

l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...