Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, Anna17 said:

@Beboula25 φυσιοθεραπειες επιτρέπονται; Αν ναι ρώτα το γιατρό αν θα σε βοηθήσει.

Εμείς πάλι ξυπνάμε ανα 1 ώρα. Και την μέρα και την νύχτα μόνο αγκαλιά. Οι ώμοι μου και τα χέρια δεν αντέχουν άλλο. Πολύ νύστα και πολύ γκρίνια. Πως θα μεγαλώσει αυτό το παιδί άραγε; 

Μια χαρά θα μεγαλώσει, μέρα με τη μέρα το βλέπουμε όλες, μν σκέφτεσαι πολύ μακρυά. Κάθε μέρα π περνάει, είναι κέρδος. Πόσων ημερών είστε τώρα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε κορίτσια βοηθήστε με λιγοοοοο ο μικρός γυρνάει από ανάσκελα μπρούμυτα όταν κοιμάται και μετά δεν μπορεί να ξανά γυρίσει..πήρα την παιδίατρο και μου είπε να τον ελέγχω κάθε λίγο αλλά το βράδυ τι θα κάνω;;;θα μείνω ξύπνια;;; Υπάρχει περίπτωση να κλείσει την μυτούλα του μπρούμυτα;;;


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Κωνσταντίνα16 said:

Βρε κορίτσια βοηθήστε με λιγοοοοο ο μικρός γυρνάει από ανάσκελα μπρούμυτα όταν κοιμάται και μετά δεν μπορεί να ξανά γυρίσει..πήρα την παιδίατρο και μου είπε να τον ελέγχω κάθε λίγο αλλά το βράδυ τι θα κάνω;;;θα μείνω ξύπνια;;; Υπάρχει περίπτωση να κλείσει την μυτούλα του μπρούμυτα;;;

Πόσο είναι το μωράκι κ γυρνάει μπρούμυτα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenpap είπε:

Πόσο είναι το μωράκι κ γυρνάει μπρούμυτα;

Σήμερα έγινε 4 μηνών..δεν γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα αλλά από ανάσκελα μπρούμυτα τα πήγε λίγο ανάποδα ο μικρός..απλά αγχώθηκα γτ μου είπε η παιδίατρος για sid πάνω που είχα ηρεμήσει και ξανά φρικαρα..

 


 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κωνσταντίνα16 said:

Σήμερα έγινε 4 μηνών..δεν γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα αλλά από ανάσκελα μπρούμυτα τα πήγε λίγο ανάποδα ο μικρός..απλά αγχώθηκα γτ μου είπε η παιδίατρος για sid πάνω που είχα ηρεμήσει και ξανά φρικαρα..

 

Θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να γίνει κάτι κακό. Ας απαντήσουν όμως κ πιο έμπειρες μανούλες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κωνσταντίνα16 είπε:

Βρε κορίτσια βοηθήστε με λιγοοοοο ο μικρός γυρνάει από ανάσκελα μπρούμυτα όταν κοιμάται και μετά δεν μπορεί να ξανά γυρίσει..πήρα την παιδίατρο και μου είπε να τον ελέγχω κάθε λίγο αλλά το βράδυ τι θα κάνω;;;θα μείνω ξύπνια;;; Υπάρχει περίπτωση να κλείσει την μυτούλα του μπρούμυτα;;;

Γεια σου κοριτσι μου να αε ρωτησω βαζεις μια κουβερτούλα στη πλατουλα του να μην μπορεί να γυρίσει; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Anna17 είπε:

Ναι και περιμένω να δω την ξαφνική αλλαγή που μου υπόσχονται όλοι :-P

Να σου πω την αλήθεια δεν είδα καμία Χαχαχα τι αλλαγές σου λένε?

Just now, Κωνσταντίνα16 είπε:

Βρε κορίτσια βοηθήστε με λιγοοοοο ο μικρός γυρνάει από ανάσκελα μπρούμυτα όταν κοιμάται και μετά δεν μπορεί να ξανά γυρίσει..πήρα την παιδίατρο και μου είπε να τον ελέγχω κάθε λίγο αλλά το βράδυ τι θα κάνω;;;θα μείνω ξύπνια;;; Υπάρχει περίπτωση να κλείσει την μυτούλα του μπρούμυτα;;;

Άντε ρε νωρίς γύρισε μπράβο!!!! Τώρα τι να σου πω βάλε του σφήνα στην πλάτη να μην γυρνάει. Στην κούνια τον έχεις η σε Κουνακι καλαθουνα?


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Anna17 αν θυμάμαι σωστά είναι κ ο δικός σου ελαφρώς πρόωρος σαν τον δικό μου. Και εμένα στην ώρα έτρωγε κ τρώει συχνα πυκνα οπότε  σε νιώθω.

Δες το άρθρο "Στυλ και προφίλ βρεφών στον θηλασμό" απο Παπαβεντση. Εμένα είναι γκουρμέ τύπος το αγόρι μου αν και έχει κ από Μπαρακουντα :)

  • Μου αρέσει 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από το Έλενα. Πήγα με ακατάπαυστη αιμορραγία  (υπερβολική ποσοτητα) και τελικά την Πέμπτη το πρωί μπαίνω για αποξεση. Θα κάνω ολική αναισθησία.  Φοβάμαι για το γάλα μου για το μωρό για όλα. Θηλαζω αποκλειστικά και ακόμη δεν έχω βγάλει γάλα με θήλαστρο. Τι θα κανω;

 

  • Λυπημένη/-ος 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Elenpap είπε:

Θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να γίνει κάτι κακό. Ας απαντήσουν όμως κ πιο έμπειρες μανούλες.

 

1 hour ago, Alex. Arap είπε:

Γεια σου κοριτσι μου να αε ρωτησω βαζεις μια κουβερτούλα στη πλατουλα του να μην μπορεί να γυρίσει; 

 

πρίν από 51 λεπτά , Smile89 είπε:

Να σου πω την αλήθεια δεν είδα καμία Χαχαχα τι αλλαγές σου λένε?

Άντε ρε νωρίς γύρισε μπράβο!!!! Τώρα τι να σου πω βάλε του σφήνα στην πλάτη να μην γυρνάει. Στην κούνια τον έχεις η σε Κουνακι καλαθουνα?

Τον έχω στην κούνια αλλά κοιμόμαστε πολλές φορές στο κρεβάτι..σφήνα και κουβέρτα και γενικά κάτι δεν μπορώ να βάλω στην κούνια του γιατί ο μικρός κάνει βόλτες στον ύπνο του..τον βρίσκω από την άλλη πλευρά της κουνιας ανάποδα οπότε δεν μπορώ να βάλω τπτ μεσα

Just now, vaso_mpempis είπε:

Μόλις γύρισα από το Έλενα. Πήγα με ακατάπαυστη αιμορραγία  (υπερβολική ποσοτητα) και τελικά την Πέμπτη το πρωί μπαίνω για αποξεση. Θα κάνω ολική αναισθησία.  Φοβάμαι για το γάλα μου για το μωρό για όλα. Θηλαζω αποκλειστικά και ακόμη δεν έχω βγάλει γάλα με θήλαστρο. Τι θα κανω;

 

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου..μπορείς να νοικιάσεις ένα θηλαστρο


 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Κωνσταντίνα16 είπε:

 

 

Τον έχω στην κούνια αλλά κοιμόμαστε πολλές φορές στο κρεβάτι..σφήνα και κουβέρτα και γενικά κάτι δεν μπορώ να βάλω στην κούνια του γιατί ο μικρός κάνει βόλτες στον ύπνο του..τον βρίσκω από την άλλη πλευρά της κουνιας ανάποδα οπότε δεν μπορώ να βάλω τπτ μεσα

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου..μπορείς να νοικιάσεις ένα θηλαστρο

Είχα αγοράσει και έχω αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Να βγάλω αύριο λες; Πόσο μπορώ σε μια μερα;

Επίσης πόσα ml χρειάζεται για δυο γεύματα; πόση ωρα μένει Στ ο ψυγείο και πως μεταφέρεται; θα διαβάσω το πρωί αλλά αν ξέρει καμία έμπειρη θα με βοηθούσε πολύ

Υπάρχει περίπτωση να πάθω τπτ αν άντληση για μια φορά αρκετό;

Λέτε να χάσω το θηλασμό λόγω ολικής αναισθησίας και αντιβίωσης; σας ζαλισα.. ..συγγνώμη. Δεν ειμαι καλά :sad:

  • Λυπημένη/-ος 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

@vaso_mpempis ταλαιπωρία αγάπη μου! Πρωτα και κυριότερα από όλα ΠΕΡΑΣΤΙΚΆ σου! 

2ο η αγαπημένη @Beboula25 θα σου πει ότι αν κ το μωράκι της ήταν μέρες νοσοκομείο ο θηλασμός δεν επηρεάστηκε αν δεν κάνω λάθος 

3ο, μίλα με τη μαία που είχες στον τοκετό και ρώτα. Δεν ξέρω αν είναι καλό να το παρακάνει με το θήλαστρο σε μια μέρα. Απόξεση κ μαστιτιδα δεν είναι καλός συνδυασμός. Αν δεν έχεις μαία ή δεν μπορεί να σε βοηθήσει πάρε στην Αλκυόνη να σε βοηθήσουν. Εννοείται πως κάνεις.και στο γιατρό σου όλες σου τις ερωτήσεις.

4ο εξηγείς ότι θηλάζεις αποκλειστικά. Η επίδραση της αναισθησίας φεύγει σε 1 άντε 1μιση μέρα λογικά άν κρίνω από την επισκληριδιο η οποία ήταν συμβατή με το θηλασμό. Εγώ που το ψάχνω για κολονοσκόπηση γιατί το ευαιρεθιστο έντερο μου με έχει θερίσει, μου είπε ο γαστρεντορολογος ότι αν δεν μπορούμε να το αναβάλλουμε υπάρχει κ συμβατή μέθη. Για ολική νάρκωση σου ειπαν ότι δεν υπλαρχει συμβατή; Αντιβίωση σίγουρα υπάρχει συμβατή δεν πήρες κ εσύ μετά την καισαρική;

5ο στο Ιασώ μου έδωσαν νοσοκομειακό θήλαστρο.αν μπεις σε νοσοκομείο που είναι και Μαιευτικό οφείλουν λογικου να σου δώσουν μην πάθεις μαστιτιδα ή να σε βοηθήσουν να βγάλεις με το χέρι.

6ο. Αναφορικά με αποθήκευση από Αλκυόνη 

 3-4 ώρες σε θερμοκρασία δωματίου (28-30ο)

 48-72 ώρες στην συντήρηση του ψυγείου

 3 μήνες στην κατάψυξη

Ένας απλός μνημοτεχνικός κανόνας για τους χρόνους αποθήκευσης είναι ο «κανόνας του 3»: 3 ώρες σε θερμοκρασία δωματίου, 3 μέρες στη συντήρηση, 3 μήνες στην κατάψυξη.

7ο τίποτα δεν μπορεί να πάει στραβά για το μωράκι με μερικές μέρες ξένο. Φρόντισε τον ευατό σου πρώτα. Θυμήσου σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης ισχύει ο νόμος του αεροπλάνου: Βάζεις πρώτα τη δική σου μάσκα οξυγόνου  και μετά βοηθάς τα αγαπημένα σου πρόσωπα...

Σιδέρενια εύχομαι!


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...