Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Κωνσταντίνα16 είπε:

 

 

Τον έχω στην κούνια αλλά κοιμόμαστε πολλές φορές στο κρεβάτι..σφήνα και κουβέρτα και γενικά κάτι δεν μπορώ να βάλω στην κούνια του γιατί ο μικρός κάνει βόλτες στον ύπνο του..τον βρίσκω από την άλλη πλευρά της κουνιας ανάποδα οπότε δεν μπορώ να βάλω τπτ μεσα

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου..μπορείς να νοικιάσεις ένα θηλαστρο

Φτιαχτού φωλιτσα για να μην κόβει βόλτες

5 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Μόλις γύρισα από το Έλενα. Πήγα με ακατάπαυστη αιμορραγία  (υπερβολική ποσοτητα) και τελικά την Πέμπτη το πρωί μπαίνω για αποξεση. Θα κάνω ολική αναισθησία.  Φοβάμαι για το γάλα μου για το μωρό για όλα. Θηλαζω αποκλειστικά και ακόμη δεν έχω βγάλει γάλα με θήλαστρο. Τι θα κανω;

 

Τι έγινε ρε συ γιατί απόξεση? Τι συνέβη?

4 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Είχα αγοράσει και έχω αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Να βγάλω αύριο λες; Πόσο μπορώ σε μια μερα;

Επίσης πόσα ml χρειάζεται για δυο γεύματα; πόση ωρα μένει Στ ο ψυγείο και πως μεταφέρεται; θα διαβάσω το πρωί αλλά αν ξέρει καμία έμπειρη θα με βοηθούσε πολύ

Υπάρχει περίπτωση να πάθω τπτ αν άντληση για μια φορά αρκετό;

Λέτε να χάσω το θηλασμό λόγω ολικής αναισθησίας και αντιβίωσης; σας ζαλισα.. ..συγγνώμη. Δεν ειμαι καλά :sad:

Τάιζε το μωρό κ καπάκι βγάζε είκοσι λεπτά από το κάθε στήθος. Δεν ξέρω πόσο θα βγάλεις. Τρεις μέρες ψυγείο. Μεταφέρεται σε ισοθερμικό τσαντάκι με παγοκυστες. 

Αγάπη μου κ να χαθει ο θηλασμός σκέψου ότι δεν είναι κάτι που εσύ διάλεξες. Το μωρό σου σε χρειάζεται να είσαι καλά κ αν αυτό σημαίνει πως θα χαθεί ο θηλασμός τότε αυτό θα γίνει. 

  • Ευχαριστώ 2

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Κωνσταντίνα16 είπε:

 

 

Τον έχω στην κούνια αλλά κοιμόμαστε πολλές φορές στο κρεβάτι..σφήνα και κουβέρτα και γενικά κάτι δεν μπορώ να βάλω στην κούνια του γιατί ο μικρός κάνει βόλτες στον ύπνο του..τον βρίσκω από την άλλη πλευρά της κουνιας ανάποδα οπότε δεν μπορώ να βάλω τπτ μεσα

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου..μπορείς να νοικιάσεις ένα θηλαστρο

Καλημέρα κορίτσι ετσι γυρναγε και η δικια μου αλλα της εβαζα πρεπει να ακουμπανε κάπου. Με την κουβερτούλα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα ειναι μαλακια και ισιωνει οταν την χτυπησει η σφηνα δεν επιτρέπεται ετσι μου ειχε πει η παιδίατρος. Ρωτα να σου πει αυτοι ξέρουν καλύτερα μην σου λεω βλακιες εγώ. 

  • Ευχαριστώ 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Είχα αγοράσει και έχω αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Να βγάλω αύριο λες; Πόσο μπορώ σε μια μερα;

Επίσης πόσα ml χρειάζεται για δυο γεύματα; πόση ωρα μένει Στ ο ψυγείο και πως μεταφέρεται; θα διαβάσω το πρωί αλλά αν ξέρει καμία έμπειρη θα με βοηθούσε πολύ

Υπάρχει περίπτωση να πάθω τπτ αν άντληση για μια φορά αρκετό;

Λέτε να χάσω το θηλασμό λόγω ολικής αναισθησίας και αντιβίωσης; σας ζαλισα.. ..συγγνώμη. Δεν ειμαι καλά :sad:

Κοπέλα μου φαντάζομαι πως θα νιώθεις. Όπως είπε κ η @Smile89 και να χαθεί ο θηλασμός μην σε πάρει από κάτω, μπορεί το μωράκι σου να ζήσει κ με ξένο.. Ξέρω βέβαια πως εμείς οι απ' έξω το βλέπουμε πολύ πιο ψύχραιμα.. Για σένα θα είναι δύσκολο. Πάντως να ρωτήσεις αν υπάρχει αντιβίωση κ αναισθησία που θα είναι συμβατή. Με μπουκάλι μπορεί να πιει το μωρό σου? Να αρχίσεις να του δίνεις από τώρα για να συνηθίσει. Τώρα κ να μην δώσεις απ' το δικό σου κ να δώσεις ξένο δεν πειράζει, να μην προκαλέσεις κ υπερπαραγωγή. Μετά στο νοσοκομείο μπορείς να το βγάζεις με θηλαστρο για να μην σου κοπεί το γάλα κ όταν γυρίσεις στο σπίτι ξανά θηλάζεις το μωράκι σου.. Ελπίζω να πάνε όλα καλά κ να μην ταλαιπωρηθεις

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@vaso_mpempis ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρο και κυρίως να πάνε όλα καλά.

Να πω και κάτι που σκέφτομαι τελευταία. Πολύ Θεοποιήση έχει γίνει ο μητρικός θηλασμός και δεν είναι. Για κάποιο λόγο μας έχει τρυπώσει στο κεφάλι ότι δεν είμαστε καλές μάνες η ότι κάνουμε κάτι καταστροφικά κακό στο παιδί μας. Ε λοιπόν δεν είναι ετσι. Δεν είναι καμιά κακία μάνα αν πει δεν μπορώ να θηλασω άλλο και κανένα μωρό δεν θα έχει καταστροφικες συνέπειες στη ζωή του αν δεν θηλάσει. Απόδειξη είναι τόσα και τόσα μωρά. Ξέρω ότι θέλεις το καλύτερο για το παιδί σου όπως η κάθε μία αλλα ο θηλασμός δεν είναι ότι καλύτερο θα κάνεις ποτέ γι αυτό. 

Επειδή όμως η ψυχική σου υγεία είναι πολύ σημαντική να μιλησεις με ένα σύμβουλο όπως σου είπαν τα κορίτσια. Και για να σου πω και την δική μου ιστορία ο μικρός μου από την 3η μέρα τρώει με ψευδοθηλες. Με έκπληξη διαπίστωσα ότι αριστερά που η θηλή μου δεν είναι εισεχουσα μια χαρά την πιάνει. Και ξέρει να το κάνει ένα μωρό που δεν έχει θηλάσει ούτε μέρα. Όχι η μπέμπα σου που θηλάζει τόσο καιρό. Είναι πολύ έξυπνα για να ξεχάσουν και στην τελική αν όλα πάνε τοσο στραβά θα την θηλάζεις με ψευδοθηλες. Πάντα υπάρχει λύση. Κοίτα τον εαυτό σου να γίνεις γρήγορα καλά και να είναι περαστικό και με τη θέληση που έχεις μια χαρά θα συνεχίσεις να θηλάζεις 

  • Μου αρέσει 2

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, vaso_mpempis said:

Μόλις γύρισα από το Έλενα. Πήγα με ακατάπαυστη αιμορραγία  (υπερβολική ποσοτητα) και τελικά την Πέμπτη το πρωί μπαίνω για αποξεση. Θα κάνω ολική αναισθησία.  Φοβάμαι για το γάλα μου για το μωρό για όλα. Θηλαζω αποκλειστικά και ακόμη δεν έχω βγάλει γάλα με θήλαστρο. Τι θα κανω;

 

Αρχικά περαστικά. Τώρα προέχει να κοιτάξεις τον εαυτό σου, όλα θα πάνε καλά. Κάνε την επέμβαση κ θα την βρεις την άκρη μετά. Μην αγχώνεσαι τόσο για θηλασμό. Ακόμα κ να δώσεις λίγο ξένο αρχικά, μπορείς μετά να ξαναθηλάσεις. Δεν μπερδεύονται τόσο εύκολα τα μωράκια. Κ παλι περαστικά! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Elenpap είπε:

Αρχικά περαστικά. Τώρα προέχει να κοιτάξεις τον εαυτό σου, όλα θα πάνε καλά. Κάνε την επέμβαση κ θα την βρεις την άκρη μετά. Μην αγχώνεσαι τόσο για θηλασμό. Ακόμα κ να δώσεις λίγο ξένο αρχικά, μπορείς μετά να ξαναθηλάσεις. Δεν μπερδεύονται τόσο εύκολα τα μωράκια. Κ παλι περαστικά! 

Μου είπε η παιδίατρος  2-3 γεύματα να έχω αν τα άντληση σήμερα θα έχει πρόβλημα το στήθος; Τώρα αποστειρωνψ το θήλαστρο και ο Θεός βοηθός

Ευχαριστώ παρα πολυ κορίτσια 

  • Μου αρέσει 1

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

@vaso_mpempis Έχει εδραιωθεί ο θηλασμός. Δεν θα έχεις πρόβλημα είναι σιγουρη! Εγώ στον δικό μου κοντα στος 40 μερες άρχισα να του δοκιμάζω το μπιμπερό για να το συνηθίζει γιατί μετά δεν το παίρνουν καθόλου. 

Α και φάε καλά σήμερα μην εξαντληθείς. Έχει χάσει αίμα κ θα βγάλεις παραπάνω γάλα.

  • Ευχαριστώ 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Μου είπε η παιδίατρος  2-3 γεύματα να έχω αν τα άντληση σήμερα θα έχει πρόβλημα το στήθος; Τώρα αποστειρωνψ το θήλαστρο και ο Θεός βοηθός

Ευχαριστώ παρα πολυ κορίτσια 

Ολα να πανε καλα κοπελα μου ευχομαι. Μην ανησυχεις για τον θηλασμο, εγω θα σου λεγα να δωσετε ενα γευμα δικο σου κ τα αλλα ξενο. Δεν εγινε κ κατι αν πιει ξενο, ωστε να μην δημιουργησεις υπερπαραγωγη με το θηλαστρο. Κοιταξε να εισαι εσυ καλα κ μην ανησυχεις για τον θηλασμο. Αφου εχει εδραιωθει δεν χανεται πλεον τοσο ευκολα. Πολλες αντιβιωσεις ειναι συμβατες με τον θηλασμο. Μην σκεφτεσαι τοσο πολυ αυτο, σημασια εχει τωρα να ξεπερασεις το θεμα υγειας σου κοριτσι μου! Να πανε ολα καλα!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα γεννησα την τριτη εναν κουκλο 2850 φυσιολογικο τοκετο ολα καλα απλα εχω φρικαρει γτ εδω μ λενε ειναιμικρο μωρο πανες του κατουρημενες κ κακα εχει κανει κ πινει μονο πρωτογαλα το μωρο!μηπως επρεπε ναδωσω κ ξενο γαλα λογω οτι ειναι μικρο εχω στεναχωρηθει πολυμε χουν πανικοβαλει!

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

70ml σε 10 λεπτα εβγαλα. χωρις να εχω τον μικρο στο δωματιο. Ειναι γευμα; Ποσο τρώνε;

Οταν ξυπνησει να του δωσω απο το αλλο στηθος;

Μετα απο ποσες ωρες λετε να ξαναντλησω; Λέω να κάνω άλλη μια προσπάθεια το βράδυ ταυτόχρονα με τον μικρό όπως μου είπε κάποια από εσάς και μια άντληση το πρωι και ότι γίνει.

Ελπίζω με μια μερα ζόρι να μην πάθω μαστίτιδα 

Just now, happysmile είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα γεννησα την τριτη εναν κουκλο 2850 φυσιολογικο τοκετο ολα καλα απλα εχω φρικαρει γτ εδω μ λενε ειναιμικρο μωρο πανες του κατουρημενες κ κακα εχει κανει κ πινει μονο πρωτογαλα το μωρο!μηπως επρεπε ναδωσω κ ξενο γαλα λογω οτι ειναι μικρο εχω στεναχωρηθει πολυμε χουν πανικοβαλει!

 

Να σου ζησει αγαπη μου!!!!!! Μια χαρα ειναι το μωρο τόσο γεννήθηκε ο αδερφός μου 2700 και ειναι 1,85 και νταμάρι!!!! χαχαχαχαχαχαχα Ρώτα την παιδίατρο να ηρεμήσεις


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, happysmile είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα γεννησα την τριτη εναν κουκλο 2850 φυσιολογικο τοκετο ολα καλα απλα εχω φρικαρει γτ εδω μ λενε ειναιμικρο μωρο πανες του κατουρημενες κ κακα εχει κανει κ πινει μονο πρωτογαλα το μωρο!μηπως επρεπε ναδωσω κ ξενο γαλα λογω οτι ειναι μικρο εχω στεναχωρηθει πολυμε χουν πανικοβαλει!

 

Να σου ζήσει το μπεμπακι! Εγώ γέννησα τη κόρη μου 2800 και μέχρι τώρα που είναι 3 ων μηνών δεν της έχω δώσει ποτέ ξένο γάλα. Το πρώτο μήνα πήρε 1100 γρ, το δεύτερο 1400 γρ. Οπότε αν θέλεις εσύ να θηλαζεις αποκλειστικά μην ακούς κανένα. Αν έχεις αρκετό γάλα μια χαρά θα περνει βάρος το μωράκι σού. 

Και κάτι άλλο,  μην στεναχωρηθεις αν στην αρχή χάσει λίγο βάρος,  είναι επειδή τις πρώτες μέρες η δεν έχουμε τόσο γάλα η επειδή το μωρό ακόμα δεν έχει μάθει να πίνει. Μετα θα περνει βάρος πολύ γρήγορα. 

Να κάνεις αυτό που νομίζεις εσύ σωστό για το μπεμπι και που θα κάνει εσένα να αισθάνεσαι καλά! 

  • Μου αρέσει 1

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

70ml σε 10 λεπτα εβγαλα. χωρις να εχω τον μικρο στο δωματιο. Ειναι γευμα; Ποσο τρώνε;

Οταν ξυπνησει να του δωσω απο το αλλο στηθος;

Μετα απο ποσες ωρες λετε να ξαναντλησω; Λέω να κάνω άλλη μια προσπάθεια το βράδυ ταυτόχρονα με τον μικρό όπως μου είπε κάποια από εσάς και μια άντληση το πρωι και ότι γίνει.

Ελπίζω με μια μερα ζόρι να μην πάθω μαστίτιδα 

Να σου ζησει αγαπη μου!!!!!! Μια χαρα ειναι το μωρο τόσο γεννήθηκε ο αδερφός μου 2700 και ειναι 1,85 και νταμάρι!!!! χαχαχαχαχαχαχα Ρώτα την παιδίατρο να ηρεμήσεις

70 ml απο το ενα στηθος? Το καθε μωρο ειναι διαφορετικο, ας πουμε το δικο μου ετρωγε γυρω στα 80- 120 ml στην ηλικια σας. Οταν ξυπνησει δωσε το αλλο στηθος. Οταν ξανααντλησεις κανε 20 λεπτα απο το καθε στηθος. 

Κ μιας κ θα σαι στο Ελενα, ζητα αν γινεται το νοσοκομειακο τους θηλαστρο οταν θα μπορεσεις για να αποσυμφορησεις το στηθος, ή παρε το θηλαστρο μαζι ή προσπαθησε με το χερι να βγαλεις. Θα βγεις την ιδια μερα?? Για 5-6 ωρες, αν καταφερεις κ αποσυμφορησεις με το χερι θα σαι ενταξει. Αν ολο αυτο κρατησει παραπανω, με το θηλαστρο να βγαλεις λιγο γαλα γιατι μπορει να νιωσεις μετα ενοχληση απο το συσσωρευμενο γαλα.

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, nanoula90 είπε:

70 ml απο το ενα στηθος? Το καθε μωρο ειναι διαφορετικο, ας πουμε το δικο μου ετρωγε γυρω στα 80- 120 ml στην ηλικια σας. Οταν ξυπνησει δωσε το αλλο στηθος. Οταν ξανααντλησεις κανε 20 λεπτα απο το καθε στηθος. 

Κ μιας κ θα σαι στο Ελενα, ζητα αν γινεται το νοσοκομειακο τους θηλαστρο οταν θα μπορεσεις για να αποσυμφορησεις το στηθος, ή παρε το θηλαστρο μαζι ή προσπαθησε με το χερι να βγαλεις. Θα βγεις την ιδια μερα?? Για 5-6 ωρες, αν καταφερεις κ αποσυμφορησεις με το χερι θα σαι ενταξει. Αν ολο αυτο κρατησει παραπανω, με το θηλαστρο να βγαλεις λιγο γαλα γιατι μπορει να νιωσεις μετα ενοχληση απο το συσσωρευμενο γαλα.

Ναι από το ένα στήθος έβγαλα 70

 Πολύ δεν είναι 20 λεπτά από το καθενα; μετά θα έχω άμα ξυπνησει; Μήπως Έτσι κάνω τρελή υπερπαραγωγή η με μια φορά δεν πειραζει;


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Ναι από το ένα στήθος έβγαλα 70

 Πολύ δεν είναι 20 λεπτά από το καθενα; μετά θα έχω άμα ξυπνησει; Μήπως Έτσι κάνω τρελή υπερπαραγωγή η με μια φορά δεν πειραζει;

Τόση ώρα πρέπει

  • Ευχαριστώ 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...