Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 hours ago, Maroxmarox said:

      Για καλύτερα ωάρια ,αύξηση πιθανοτήτων ,πόση coq10 είναι ασφαλής να παίρνουμε; Επίσης τι άλλες βιταμίνες προτείνεται να πάρω; Βιτ Ε; Κάνει τίποτα;

      Εμένα η γιατρός μου έδωσε τρία χάπια ημερησίως δηλαδή 600mg σύνολο φολικο οξυ και βιταμίνη d στην οποια παρουσίασα ανεπάρκεια μ έδωσε 4000 αρχικά κ μετά 2.000… βοήθησε η όχι δεν το γνωρίζω ακόμα κοπελα Μου … πάντως  η coq10 με πάχυνε ρε γαμωτο …

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, vaso_mpempis είπε:

Ναι από το ένα στήθος έβγαλα 70

 Πολύ δεν είναι 20 λεπτά από το καθενα; μετά θα έχω άμα ξυπνησει; Μήπως Έτσι κάνω τρελή υπερπαραγωγή η με μια φορά δεν πειραζει;

Υπαρχει πιθανοτητα να δεις το στηθος σου να γεμιζει πιο γρηγορα, αν ομως αποσυμφορεις λιγακι με το χερι θα σαι ενταξει. Μολις βγεις μετα θα ξαναγυρισετε στην ρουτινα σας και θα επανελθει η παραγωγη στα κανονικα της μετα απο λιγες μερες, αν βεβαια εχει επηρεαστει. 

 

Just now, vaso_mpempis είπε:

Πρώτη φορά μπιμπερό λέτε να μην το δεχτεί; 

Ειναι ακομα μικρο το μωρακι σου, δεν θα εχεις θεμα πιστευω. Δοκιμασε να δεις. Συνηθως σε μεγαλυτερες ηλικιες δεν το δεχονται. 

  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, happysmile είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα γεννησα την τριτη εναν κουκλο 2850 φυσιολογικο τοκετο ολα καλα απλα εχω φρικαρει γτ εδω μ λενε ειναιμικρο μωρο πανες του κατουρημενες κ κακα εχει κανει κ πινει μονο πρωτογαλα το μωρο!μηπως επρεπε ναδωσω κ ξενο γαλα λογω οτι ειναι μικρο εχω στεναχωρηθει πολυμε χουν πανικοβαλει!

 

Γιατί είναι μικρό; 2660 γεννήθηκε ο δικός μου. Δεν είχε ανάγκη καμία. Και τι έγινε αν είναι μικρός; 4 κιλά φτάσαμε σε 1 μήνα. Σου είπε ο γιατρός κάτι; 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πίνει 40ml ανά γεύμα και τρώμε 20 φορές την μέρα. Κάθε μωρό είναι διαφορετικό. Αλλά βρε @nanoula 20 λεπτά είναι πολυ νομίζω. Εγώ μια φορά έβγαλα 15 λεπτά και μετά το στήθος μου γέμιζε συνέχεια και δεν το αδειαζε το μωρό. Έπρεπε να του δίνω το άλλο συνεχόμενα για να μειωθεί η παραγωγή. Νομίζω χωρίς να είμαι ειδική ότι καλύτερα να του δώσεις 1 η 2 γεύματα ξένο να δεις πόσο πίνει και τόσο να βγάλεις. Αλλά καλύτερα να έπερνες τηλέφωνο σε μια ΜΚΟ να ρώταγες γιατί κάθε μία μας είναι διαφορετική. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Εμένα πίνει 40ml ανά γεύμα και τρώμε 20 φορές την μέρα. Κάθε μωρό είναι διαφορετικό. Αλλά βρε @nanoula 20 λεπτά είναι πολυ νομίζω. Εγώ μια φορά έβγαλα 15 λεπτά και μετά το στήθος μου γέμιζε συνέχεια και δεν το αδειαζε το μωρό. Έπρεπε να του δίνω το άλλο συνεχόμενα για να μειωθεί η παραγωγή. Νομίζω χωρίς να είμαι ειδική ότι καλύτερα να του δώσεις 1 η 2 γεύματα ξένο να δεις πόσο πίνει και τόσο να βγάλεις. Αλλά καλύτερα να έπερνες τηλέφωνο σε μια ΜΚΟ να ρώταγες γιατί κάθε μία μας είναι διαφορετική. 

Εχεις δικιο, αυτο ειναι το κακο με το θηλαστρο ετσι κ αλλιως. Οτι μπορει να σου κανει υπερπαραγωγη, για αυτο ειπα κ στη Βασω να δωσει ξενο καλυτερα και ενα γευμα δικο της, γιατι αν το παρακανει μετα θα φουσκωνει συνεχεια το στηθος της κ δεν θα μπορει το μωρο να το αδειαζει και θα ξαναβαζει θηλαστρο να αποσυμφορει....φαυλος κυκλος δηλαδη. Αυτο που λες κ συ που το χω παθει κ γω με τη χρηση του. 

Τα 20 λεπτα ειναι συνηθως αυτα που λενε οι συμβουλοι θηλασμου, και αυτο που ισχυει σε πρωτοκολλα αντλησεων, αλλα εννοειται πως δεν ειναι κανονας, αν δει οτι σε 10 λεπτα βγαλει αρκετη ποσοτητα δεν θα χρειαστει παραπανω.   

Κ κατι τελευταιο @vaso_mpempis το γαλα σου μιας κ δεν εχεις ξαναβγαλει, μπορει να το δεις λιγο περιεργο. Σαν να εχει κανει πετσα να το πω? Σαν να εχει νερωσει απο κατω και απο πανω να εχει κανει ενα φιλμ. Μην νομισεις οτι χαλασε. Απλα μενει το λιπαρο μερος πανω. Το ζεσταινουν, το ανακατευουν και ετοιμο. Στο λεω μη τυχον κ το θεωρησουν χαλασμενο οποιοι το δωσουν.

Ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην αγχωνεσαι! Καλη αναρρωση κοπελα μου!! 

 

  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vaso_mpempis είπε:

Κορίτσια θα πάρω ceclor, flagyl, mitrotan και transamin ξέρετε αν μπορώ να θηλαζω;

Κοριτσι μου ειπες οτι θηλαζεις? Λογικα θα σου εδωσαν συμβατα φαρμακα. Δεν σου ειπαν κατι εκει? 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, vaso_mpempis είπε:

Μου είπαν ότι είναι συμβατά αλλά μου φαίνεται λίγο κοκτέιλ και ανησυχώ 

Να μην ανησυχεις. Ειδικα σε θεματα φαρμακων κοριτσι μου, οι μονοι που θα πρεπει να ακους ειναι οι γιατροι. Ειναι οι μονοι αρμοδιοι. Η ceclor ξερω οτι ειναι συμβατη. Το mitrotan το χα παρει κ γω οταν γεννησα ενω θηλαζα. Τα υπολοιπα δεν τα γνωριζω, αλλα στη θεση σου θα εμπιστευομουν μονο τους γιατρους πανω σε αυτο το κομματι. Καλη αναρρωση! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη μου δες την δραστική ουσία (συνήθως την έχει π Γαληνός) κ μετά μπες στο elactancia 

Πχ το flagyl έχει METRONIDAZOLE  
και στο elactancia στο βγάζει πράσινο 

Very Low Risk for breastfeeding
Safe. Compatible. 
Not risky for breastfeeding or infant.

  • Ευχαριστώ 1

IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια, επιτέλους σπίτι επιτέλους Καλά. Πονάω αρκετά αλλά θα περάσει. Ταλαιπωρηθηκε και ο μικρός αλλά τα καταφέραμε έβγαλα γάλα και του έφτασε. Τελικα θελει περιπου 90 ml ο μπουλουκος στο γευμα. Το στήθος μου όλα καλά με τα φάρμακα Καλά ρώτησα και την παιδίατρο.

Νιώθω τόσο τυχερή που είμαι σπίτι Μου! Τόσο ευλογημένη και τόσο χαρούμενη! 

 

  • Μου αρέσει 6

H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια  καλησπέρα.  Έχω απορία σχετικά με την άντληση  με θηλαστρο.  Όσες μπορείτε ας με βοηθήσετε.  Συγγνώμη αν επαναλαμβάνω κάτι που έχει ερωτηθει  αλλά δεν θυμάμαι.  Αποσυνσρμολογω όλα τα μέρη του θηλαστρου για Αποστειρωση και τα συναρμολογω  με Λάβιδα μετά; πλυνω το στήθος πριν την άντληση;  το εσωτερικό τουθηλαστρου που θα έχει νερό από την Αποστειρωση  δεν πειράζει που θα έρθει  σε επαφή με το μητρικό  γάλα; κ πως το συντηρουμε; Σορρυ  για τις πολλές απορίες.  Αν κάποια μπορεί ας με διαφωτίσει.. 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...