Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , Vasiliki88 είπε:

Τα μπεικρολς με αλάτι ψωμάκι κ φρυγανιές. Αλλά με βοηθάνε για λίγο κ πόσο να φάω. Το πιο αποτελεσματικό είναι ο εμετός. Αν κάνω εμετό μετά για κανένα 2ωρο είμαι καλά. 

Καταλαβα υπομονη τι αλλο να πω...

  • Ευχαριστώ 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , Vasiliki88 είπε:

Τα μπεικρολς με αλάτι ψωμάκι κ φρυγανιές. Αλλά με βοηθάνε για λίγο κ πόσο να φάω. Το πιο αποτελεσματικό είναι ο εμετός. Αν κάνω εμετό μετά για κανένα 2ωρο είμαι καλά. 

Βασιλική καλησπέρα, δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά εμένα οι αναγούλες τώρα υποχώρησαν κάπως...υπομονή κάνε αλλά προσπαθησε να μην μένεις τελείως νηστική. Πρέπει να βρεις μόνη σου τι μπορείς να φας και να τρως έστω λίγο από πολλές φορές. Δεν είναι εύκολο το ξέρω και επίσης πρόσεξε να μην αφυδατωθεις με τους εμετούς. 

@Vasoth. επειδή ειμαι και εγώ κρεβάτι, όποτε μπορούσα να φάω κάτι από τις αναγούλες και έτρωγα μου καθόταν βαρύ λόγω ξάπλας. Υπομονή χρειάζεται, εσυ και με δίδυμα να μην ανησυχείς καθόλου για τα κιλά είναι λογικό να πάρεις λίγο περισσότερο. Σημασία έχει σιγά σιγά να αρχίσουμε να τρώμε όλες τις ομάδες τροφίμων και να πάρουν τα μωρά μας όλα τα θρεπτικά στοιχεία που χρειάζονται. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , palmoira είπε:

Βασιλική καλησπέρα, δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά εμένα οι αναγούλες τώρα υποχώρησαν κάπως...υπομονή κάνε αλλά προσπαθησε να μην μένεις τελείως νηστική. Πρέπει να βρεις μόνη σου τι μπορείς να φας και να τρως έστω λίγο από πολλές φορές. Δεν είναι εύκολο το ξέρω και επίσης πρόσεξε να μην αφυδατωθεις με τους εμετούς. 

@Vasoth. επειδή ειμαι και εγώ κρεβάτι, όποτε μπορούσα να φάω κάτι από τις αναγούλες και έτρωγα μου καθόταν βαρύ λόγω ξάπλας. Υπομονή χρειάζεται, εσυ και με δίδυμα να μην ανησυχείς καθόλου για τα κιλά είναι λογικό να πάρεις λίγο περισσότερο. Σημασία έχει σιγά σιγά να αρχίσουμε να τρώμε όλες τις ομάδες τροφίμων και να πάρουν τα μωρά μας όλα τα θρεπτικά στοιχεία που χρειάζονται. 

Σε αυτο εχεις δικιο δε το συζητω προσπαθω να τρωω απο ολα εστω κ με το ζορι οσο μπορω.


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Πήγα τη Δευτέρα στο γιατρό και άκουσα το μωράκι μου!!!! Χτες το βράδυ όμως είδα αίμα και έφυγα κατευθείαν για το νοσοκομείο...έχω μια αποκόλληση 1,5 εκατοστού!μου είπε ο γιατρός ότι το μωρό είναι καλά αλλά πρέπει να μείνω ξάπλα και μου έκανε μια ένεση προγεστερόνης και από σήμερα το βράδυ ξεκινάω utrogestan...Σήμερα το πρωί είδα πάλι λίγες σταγόνες αίμα στη λεκάνη και από τότε οπότε πηγαίνω τουαλέτα βλέπω λίγα καφέ στο χαρτάκι....είμαι εντελώς ξάπλα στο κρεβάτι και με έχει πιάσει ένας φόβος....... Δεν μπορώ να τον παίρνω συνέχεια τηλέφωνο το γιατρό αλλά ανησυχώ... έχει περάσει κάποια από εσάς κάτι παρόμοιο;;;και πως συνεχίστηκε;;;;


EZxqp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , newmum94 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Πήγα τη Δευτέρα στο γιατρό και άκουσα το μωράκι μου!!!! Χτες το βράδυ όμως είδα αίμα και έφυγα κατευθείαν για το νοσοκομείο...έχω μια αποκόλληση 1,5 εκατοστού!μου είπε ο γιατρός ότι το μωρό είναι καλά αλλά πρέπει να μείνω ξάπλα και μου έκανε μια ένεση προγεστερόνης και από σήμερα το βράδυ ξεκινάω utrogestan...Σήμερα το πρωί είδα πάλι λίγες σταγόνες αίμα στη λεκάνη και από τότε οπότε πηγαίνω τουαλέτα βλέπω λίγα καφέ στο χαρτάκι....είμαι εντελώς ξάπλα στο κρεβάτι και με έχει πιάσει ένας φόβος....... Δεν μπορώ να τον παίρνω συνέχεια τηλέφωνο το γιατρό αλλά ανησυχώ... έχει περάσει κάποια από εσάς κάτι παρόμοιο;;;και πως συνεχίστηκε;;;;

Μην ανυσηχεις λιγο πολυ ολοι το εχουμε περασει ειχες πολυ αιμα? ειναι μεγαλη τι σου ειπε? Καθισε ξαπλα οπως σου ειπε κ αν θες βαλε κ ενα μαξιλαρι κατω απο τα ποδια σου για να μη πιαστεις θα σε βοηθησει γενικα μη σηκωνεσαι συνεχεια για να βλεπεις τι γινεται κατσε κατω κ θα περασει ηρεμισε πρωτα απο ολα γιατι δε κανεις καλο στο μωρο σου ισως ξαναδεις αιμα να εισαι προετιμασμενη μη ταραχτεις θα ειναι απο την αποκοληση που φευγει οτι αλλο θες ρωτα μας α κ να σηκωνεσαι σιγα σιγα απτο πλαι


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , newmum94 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Πήγα τη Δευτέρα στο γιατρό και άκουσα το μωράκι μου!!!! Χτες το βράδυ όμως είδα αίμα και έφυγα κατευθείαν για το νοσοκομείο...έχω μια αποκόλληση 1,5 εκατοστού!μου είπε ο γιατρός ότι το μωρό είναι καλά αλλά πρέπει να μείνω ξάπλα και μου έκανε μια ένεση προγεστερόνης και από σήμερα το βράδυ ξεκινάω utrogestan...Σήμερα το πρωί είδα πάλι λίγες σταγόνες αίμα στη λεκάνη και από τότε οπότε πηγαίνω τουαλέτα βλέπω λίγα καφέ στο χαρτάκι....είμαι εντελώς ξάπλα στο κρεβάτι και με έχει πιάσει ένας φόβος....... Δεν μπορώ να τον παίρνω συνέχεια τηλέφωνο το γιατρό αλλά ανησυχώ... έχει περάσει κάποια από εσάς κάτι παρόμοιο;;;και πως συνεχίστηκε;;;;

Καλησπέρα, ομοιπαθουσα!Ξεκούραση και τα φάρμακα σου και όλα θα πάνε καλά. Τα καφε μη σε φοβίζουν είναι παλιό αίμα που πρέπει να φύγει. Εγώ είχα μια πρώτη αποκόλληση όπως εσυ στην αρχή και μια πολύ μεγάλη αιμορραγία αμέσως μετά την αυχενική...μη στεναχωριέσαι 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Vasoth. είπε:

Μην ανυσηχεις λιγο πολυ ολοι το εχουμε περασει ειχες πολυ αιμα? ειναι μεγαλη τι σου ειπε? Καθισε ξαπλα οπως σου ειπε κ αν θες βαλε κ ενα μαξιλαρι κατω απο τα ποδια σου για να μη πιαστεις θα σε βοηθησει γενικα μη σηκωνεσαι συνεχεια για να βλεπεις τι γινεται κατσε κατω κ θα περασει ηρεμισε πρωτα απο ολα γιατι δε κανεις καλο στο μωρο σου ισως ξαναδεις αιμα να εισαι προετιμασμενη μη ταραχτεις θα ειναι απο την αποκοληση που φευγει οτι αλλο θες ρωτα μας α κ να σηκωνεσαι σιγα σιγα απτο πλαι

Την πρώτη φορά έφυγε ένα κομματάκι στο μέγεθος ενός μύρτιλου...και σήμερα το πρωί κάποιες σταγόνες....ο γιατρός μου είπε ότι η αποκόλληση αυτή δεν είναι μεγάλη απλά ήταν απότομη γιατί τη Δευτέρα που με είδα ήμουν μια χαρά

πρίν από 17 λεπτά , palmoira είπε:

Καλησπέρα, ομοιπαθουσα!Ξεκούραση και τα φάρμακα σου και όλα θα πάνε καλά. Τα καφε μη σε φοβίζουν είναι παλιό αίμα που πρέπει να φύγει. Εγώ είχα μια πρώτη αποκόλληση όπως εσυ στην αρχή και μια πολύ μεγάλη αιμορραγία αμέσως μετά την αυχενική...μη στεναχωριέσαι 

Έχω τρομάξει πολύ είναι η αλήθεια....άσε που κατουριεμαι συνέχεια.....


EZxqp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, palmoira είπε:

Βασιλική καλησπέρα, δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά εμένα οι αναγούλες τώρα υποχώρησαν κάπως...υπομονή κάνε αλλά προσπαθησε να μην μένεις τελείως νηστική. Πρέπει να βρεις μόνη σου τι μπορείς να φας και να τρως έστω λίγο από πολλές φορές. Δεν είναι εύκολο το ξέρω και επίσης πρόσεξε να μην αφυδατωθεις με τους εμετούς. 

@Vasoth. επειδή ειμαι και εγώ κρεβάτι, όποτε μπορούσα να φάω κάτι από τις αναγούλες και έτρωγα μου καθόταν βαρύ λόγω ξάπλας. Υπομονή χρειάζεται, εσυ και με δίδυμα να μην ανησυχείς καθόλου για τα κιλά είναι λογικό να πάρεις λίγο περισσότερο. Σημασία έχει σιγά σιγά να αρχίσουμε να τρώμε όλες τις ομάδες τροφίμων και να πάρουν τα μωρά μας όλα τα θρεπτικά στοιχεία που χρειάζονται. 

Πραγματικά κορίτσια δεν ξέρω πως θα σας ακουστεί αλλα δεν με πειράζουν καθόλου ούτε οι αναγούλες ούτε οι εμετοι. Το μόνο που με νοιάζει είναι να είναι καλά τα μπεμπακια. Κ για 2 μέρες που ένιωθα καλύτερα μην σας πω ότι αγχώθηκα κιόλας. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@newmum94 είναι λογικό να τρομαζεις, να σκέφτεσαι θετικα και να κανεις οτι σου λέει ο γιατρός σου κ ολα θα πανε καλα. Εγώ δεν είχα ποτε αποκόλληση και δεν μπορώ να σε συμβουλεψω όπως καποια κορίτσια απο δω. Το μόνο που ξέρω ειναι να γυρνας πλαι και να σηκωνεσαι ειναι καλύτερα. 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, newmum94 είπε:

Την πρώτη φορά έφυγε ένα κομματάκι στο μέγεθος ενός μύρτιλου...και σήμερα το πρωί κάποιες σταγόνες....ο γιατρός μου είπε ότι η αποκόλληση αυτή δεν είναι μεγάλη απλά ήταν απότομη γιατί τη Δευτέρα που με είδα ήμουν μια χαρά

Έχω τρομάξει πολύ είναι η αλήθεια....άσε που κατουριεμαι συνέχεια.....

Μην τρομάζεις ψυχραιμία! Όλα θα πάνε καλά! Θέλει υπομονή και πείσμα. Οι πρώτες μέρες ξάπλα είναι δύσκολες μετά θα συνηθίσεις. Όπως έγραψε και η @Smile89 να σηκώνεσαι σιγά σιγά, πρώτα καθιστή να περιμένεις λίγο και μετά όρθια. Οταν είσαι ξάπλα πολύ  εάν σηκωθείς απότομα θα ζαλιστείς. Παρε ωραία βιβλία στο κρεβάτι, χαζεψε στο ιντερνετ και τηλεόραση και θα δεις πως θα περάσει ο καιρός. Ο γιατρός σου είπε μόνο τουαλέτα να σηκώνεσαι? 


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 18 λεπτά , palmoira είπε:

Μην τρομάζεις ψυχραιμία! Όλα θα πάνε καλά! Θέλει υπομονή και πείσμα. Οι πρώτες μέρες ξάπλα είναι δύσκολες μετά θα συνηθίσεις. Όπως έγραψε και η @Smile89 να σηκώνεσαι σιγά σιγά, πρώτα καθιστή να περιμένεις λίγο και μετά όρθια. Οταν είσαι ξάπλα πολύ  εάν σηκωθείς απότομα θα ζαλιστείς. Παρε ωραία βιβλία στο κρεβάτι, χαζεψε στο ιντερνετ και τηλεόραση και θα δεις πως θα περάσει ο καιρός. Ο γιατρός σου είπε μόνο τουαλέτα να σηκώνεσαι? 

Ναι μου είπε να σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα! Έχω πιαστεί ολόκληρη...πεινάω περισσότερο!!!!! Μακάρι να πάνε όλα καλά!!!! Τα utrogestan μου είπε να τα παίρνω δύο φορές τη μέρα κολπικά....


EZxqp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, newmum94 είπε:

Ναι μου είπε να σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα! Έχω πιαστεί ολόκληρη...πεινάω περισσότερο!!!!! Μακάρι να πάνε όλα καλά!!!! Τα utrogestan μου είπε να τα παίρνω δύο φορές τη μέρα κολπικά....

Ωραία, θα σηκώνεσαι σιγά σιγά αλλά δεν θα κρατιέσαι όταν θες να πας τουαλέτα γιατί θα κάνεις συσπάσεις. Τρώγε μικρά και συχνά γεύματα για να μη νιώθεις δυσφορία και προσπαθησε να περνάς ευχάριστα τον χρόνο σου. Θα περάσει μην ανησυχείς. Να ξέρεις ότι όταν θα σηκώνεσαι μπορεί να βλέπεις καφέ για αρκετές μέρες. Είναι αίμα παλιό που θα φεύγει όταν σηκώνεσαι. Δεν χρειάζεται να σε πιάνει πανικός. 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, newmum94 είπε:

Ναι μου είπε να σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα! Έχω πιαστεί ολόκληρη...πεινάω περισσότερο!!!!! Μακάρι να πάνε όλα καλά!!!! Τα utrogestan μου είπε να τα παίρνω δύο φορές τη μέρα κολπικά....

Υπομονη κ ψυχραιμία θα συνηθισεις σιγα σιγα κ δε θα πιανεσαι οπως σου ειπαν κ τα κοριτσια απασχολησε το μυαλο σου με κατι ευχαριστο οσο πιο πολυ προσεξεις τωρα τοσο πιο γρηγορα θα σηκωθεις μπορει να δεις κ καποια κομματακια μη τρομαξεις θα ειναι απο τα ουτροτζεσταν που θα φευγουν ηρεμια πανω απο ολα

  • Μου αρέσει 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, newmum94 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Πήγα τη Δευτέρα στο γιατρό και άκουσα το μωράκι μου!!!! Χτες το βράδυ όμως είδα αίμα και έφυγα κατευθείαν για το νοσοκομείο...έχω μια αποκόλληση 1,5 εκατοστού!μου είπε ο γιατρός ότι το μωρό είναι καλά αλλά πρέπει να μείνω ξάπλα και μου έκανε μια ένεση προγεστερόνης και από σήμερα το βράδυ ξεκινάω utrogestan...Σήμερα το πρωί είδα πάλι λίγες σταγόνες αίμα στη λεκάνη και από τότε οπότε πηγαίνω τουαλέτα βλέπω λίγα καφέ στο χαρτάκι....είμαι εντελώς ξάπλα στο κρεβάτι και με έχει πιάσει ένας φόβος....... Δεν μπορώ να τον παίρνω συνέχεια τηλέφωνο το γιατρό αλλά ανησυχώ... έχει περάσει κάποια από εσάς κάτι παρόμοιο;;;και πως συνεχίστηκε;;;;

Καλημέρα!!! 

Μην στεναχωριέσαι και εγώ στην αρχή το είχα δει και με είχε πιάσει φρίκη είχα ακούσει και μια περίπτωση και πανικοβληθηκα ακόμη περισσότερο. Περνάει γρήγορα και σε λίγες μέρες θα γυρίσεις στην καθημερινότητα σου σαν να μην είχε συμβεί τίποτα. Το μεγαλύτερο θετικό είναι ότι άκουσες καρδιά αυτό είναι το καλύτερο πράγμα από όλα. Αν είχε συμβεί πριν ακούσεις καρδιά θα ήταν επικίνδυνο. Έκανες πολύ καλά να πας αμέσως στο νοσοκομείο. Μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά και είναι λογικό να βλέπεις ακόμη καφέ γιατί λόγω τραυματισμού στο εσωτερικό της μήτρας (αποκόλλησης) είναι λογικό να είχες αίμα και το αίμα που βλέπεις είναι αυτό που καθαρίζει τώρα. Ο οργανισμός και η μητρα σου το αποβάλλει σε λίγο δεν θα βλέπεις καθόλου και μακάρι να μην δεις ξανά σε όλη την διάρκεια. Η αποκόλληση που έχεις μπορεί να"θρέψει "κάπως έτσι και να μην καταλάβεις τίποτα. Οι περισσότερες γυναίκες βλέπουν λίγο αίμα σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης που πλέον έχει γίνει κάτι συνηθισμένο. Πρόσεχε να είσαι καλά και μην στεναχωριέσαι γιατί θα το καταλάβει το μωρό. Χαϊδεύε την κοιλίτσα σου και καθησυχάζε το. Μπορεί και αυτό να τρόμαξε.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Ωραία, θα σηκώνεσαι σιγά σιγά αλλά δεν θα κρατιέσαι όταν θες να πας τουαλέτα γιατί θα κάνεις συσπάσεις. Τρώγε μικρά και συχνά γεύματα για να μη νιώθεις δυσφορία και προσπαθησε να περνάς ευχάριστα τον χρόνο σου. Θα περάσει μην ανησυχείς. Να ξέρεις ότι όταν θα σηκώνεσαι μπορεί να βλέπεις καφέ για αρκετές μέρες. Είναι αίμα παλιό που θα φεύγει όταν σηκώνεσαι. Δεν χρειάζεται να σε πιάνει πανικός. 

Από χτες το βραδάκι ούτε καφέ βλέπω!! Είναι καλό αυτό τόσο γρήγορα;


EZxqp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...