Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Θα γεμίσουμε όλες φωτογραφίες με μάγουλα και πατουσιτσες!!!!!! Έτσι ένα κοντινό στα μούτρα, να θες να φας την φωτογραφια!!!! 

Χαχαχα Χαχαχα σωστάααα!!!! 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, nanoula90 είπε:

Καλημεραααααααα τσουπρες!!! @Nicol_ και @palmoira πολυ χαρηκα με τα νεακια σας και τα μπεμπακια σας. 

@palmoira μου υπομονη με το κρεβατωμα, ειναι βεβαια νεα σεζον, νεες εκπομπες, νεα σουργελα στην tv, οποτε θα χεις κατι να βλεπεις να περναει η ωρα σου. Κ μενα μου χει συστησει ο γιατρος ξαπλα λογω ενος θεματος με τον τραχηλο, οποτε κανουμε υπομονη. 

Εγω αυριο εχω τον πολιτικο γαμο, την ημερα του σταυρού, ποια αλλη μερα θα ταν πιο καταλληλη χεχεχε.

Με το καλο εύχομαι! Κ ο γάμος σας κ το νινί σας! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , loyloy είπε:

Αμε ναι .Για πες να χω ιδέες σιγά σιγά.

Πηγε ο μπαμπας-γαμπρος στην εκκλησία κ μετα εσκασε η κορη με ηλεκτροκινητο αμαξακι. Ο κοσμος επαθε πλακα. Κατεφθασε η κορη Λοιπον την πηρε αγκαλια ο νονος και μετα ηρθε η μαμα-νυφη. Ετσι κ μανα κ κορη ειχε τη δεουσα προσοχη Χαχαχα Χαχαχα επαθα πλακα σου λεω. Στο κεντρο το ζευγαρι Μπηκε μονο του κ μετα η μικρη με αλλο τραγούδι αγκαλια με τον νονο. Ολα ρα λεφτα η μπουμπου. 

πρίν από 16 λεπτά , palmoira είπε:

Εμένα μου αρέσει πολύ και η μυρωδιά ....αυτή η μωρουδιλα! Ανυπομονώ! 

Αχ ναι ρε συ!!! Τελειοοοο!!!! 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Smile89 είπε:

Πηγε ο μπαμπας-γαμπρος στην εκκλησία κ μετα εσκασε η κορη με ηλεκτροκινητο αμαξακι. Ο κοσμος επαθε πλακα. Κατεφθασε η κορη Λοιπον την πηρε αγκαλια ο νονος και μετα ηρθε η μαμα-νυφη. Ετσι κ μανα κ κορη ειχε τη δεουσα προσοχη Χαχαχα Χαχαχα επαθα πλακα σου λεω. Στο κεντρο το ζευγαρι Μπηκε μονο του κ μετα η μικρη με αλλο τραγούδι αγκαλια με τον νονο. Ολα ρα λεφτα η μπουμπου. 

Αχ τέλει ο αυτό με το αυτοκίνητο.εμας που θα ναι αγόρι μήπως πάει με μηχανή?  :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , loyloy είπε:

Αυτό το Πάσχα?μπράβο μια χαρά.νωρις νωρίς.εμας δεν μας παίρνει τόσο νωρίς.κανουμε ανακαίνιση στο σπίτι μαζί με τα γεννητούρια για να ναι καλυτερ α για το παιδί άρα του χρόνου το Πάσχα Εμείς.

Ναι, το καλοκαίρι θα γινουμε πιθανοτατα νονοι οποτε οικονομικα δεν γίνονται Ολα μαζι. 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Vasiliki88 είπε:

Με το καλο εύχομαι! Κ ο γάμος σας κ το νινί σας! 

Σε ευχαριστωωωω πολυ γλυκια μου!! Με το καλο κ συ κοπελα μου κ παντα χαρουμενες στιγμες.

Ωραιο θεμα ανοιξα χεχεχε. Εμεις αμα προλαβουμε κ μαζεψουμε κ κανα φραγκο η γαμοβαφτιση θα γινει του χρονου τετοια εποχη που θα ναι ο σκατουλης γυρω στα 7-8 μηνων. Θα δειξει και τι διαγωγη θα εχει ο συζυγος τωρα με το μωρο, μην κανω το ιδιο λαθος δευτερη φορα χαχαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , loyloy είπε:

Αχ τέλει ο αυτό με το αυτοκίνητο.εμας που θα ναι αγόρι μήπως πάει με μηχανή?  :)

Μη σαβουριαστει ρεεεεε!!!! Τουτου Χαχαχα 

πρίν από 1 λεπτό , nanoula90 είπε:

Σε ευχαριστωωωω πολυ γλυκια μου!! Με το καλο κ συ κοπελα μου κ παντα χαρουμενες στιγμες.

Ωραιο θεμα ανοιξα χεχεχε. Εμεις αμα προλαβουμε κ μαζεψουμε κ κανα φραγκο η γαμοβαφτιση θα γινει του χρονου τετοια εποχη που θα ναι ο σκατουλης γυρω στα 7-8 μηνων. Θα δειξει και τι διαγωγη θα εχει ο συζυγος τωρα με το μωρο, μην κανω το ιδιο λαθος δευτερη φορα χαχαχα

Τρελοκομείο!!!! 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς τις διδυμοεγκυουλες θέλω να κάνω. Σήμερα είχα ραντεβού για να κανονίσουμε ποτέ θα γίνει η αυχενική διαφάνεια. Κ μου είπε λόγο διδύμων δεν θα μπορέσω να κάνω τις αιματολογικες που γίνονται μαζί. Μου πρότεινε σε περίπτωση που δούμε κάτι ανησυχητικό μια εξέταση αίματος που γίνεται μόνο στο εξωτερικό. Εσείς τι εξετάσεις κάνατε με την αυχενική? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Vasiliki88 είπε:

Μια ερώτηση προς τις διδυμοεγκυουλες θέλω να κάνω. Σήμερα είχα ραντεβού για να κανονίσουμε ποτέ θα γίνει η αυχενική διαφάνεια. Κ μου είπε λόγο διδύμων δεν θα μπορέσω να κάνω τις αιματολογικες που γίνονται μαζί. Μου πρότεινε σε περίπτωση που δούμε κάτι ανησυχητικό μια εξέταση αίματος που γίνεται μόνο στο εξωτερικό. Εσείς τι εξετάσεις κάνατε με την αυχενική? 

Οταν εκανα την αυχενική μου πηρε αιμα για κυστική ίνωση κ την εξέταση papp-a. Αυτες εννοεις? Δεν ειμαι σε διδυμακια αλλα λογικα οι αιματολογικες ειναι ιδιες. 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , Smile89 είπε:

Οταν εκανα την αυχενική μου πηρε αιμα για κυστική ίνωση κ την εξέταση papp-a. Αυτες εννοεις? Δεν ειμαι σε διδυμακια αλλα λογικα οι αιματολογικες ειναι ιδιες. 

Η μία είναι η papp-a κ η άλλη η Β χοριακη(νομίζω).όμως επειδή είναι 2 μωράκια οι μετρήσεις δεν θα είναι σωστές. Γι αυτό θα πρέπει να βασιστούμε μόνο στην αυχενική. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Vasiliki88 είπε:

Η μία είναι η papp-a κ η άλλη η Β χοριακη(νομίζω).όμως επειδή είναι 2 μωράκια οι μετρήσεις δεν θα είναι σωστές. Γι αυτό θα πρέπει να βασιστούμε μόνο στην αυχενική. 

Καλησπέρα μέλλουσα διδυμομανουλα!!!! Λοιπόν κοίτα, η papp-A είναι εξέταση αίματος που κάνεις σε συνδυασμό με την αυχενική για να βγει το τελικό αποτέλεσμα, όπως σε κάθε εγκυμοσύνη, πολυδιμη η μη... Ο μόνος λόγος να μην κάνεις την papp-a, είναι να βρεθεί κάτι όπως λες κι εσύ, μια ενδειξη που πρέπει να ψάξεις παραπάνω, όπως για παράδειγμα μη ορατό ρινικο οστό, αυξημένη αυχενική διαφάνεια κ.α. Η εξέταση που λες που στέλνουν δείγμα στο εξωτερικό είναι η αναίμακτη μέθοδος, μη επεμβατικη που γίνεται αντί της λήψης τροφοβλάστης η της αμνιοπαρακεντησης... Η διαφορά τους είναι ότι η λήψη τροφοβλάστης μπορεί να γίνει μόνο μέχρι την 13 με 14 εβδομάδα,όπου ο γιατρός με τη βοήθεια μια βελόνας παίρνει κομμάτι στην ουσία από τις λαχνες(έτσι νομίζω λέγονται), απο τον πλακούντα τέλος πάντων! η αμνιο μπορεί να γίνει από 16 έως 22 η 24 εβδομάδων,όπου πάλι με τη χρήση βελόνας παίρνουν αμνιακό υγρό μέσα από τον σάκο, ενώ η άλλη περίπτωση είναι μια απλή λήψη αίματος... Εγώ επειδή ακριβώς είχα αυξημένη αυχενική και στα δύο μωράκια, δεν έκανα papp-a και επέλεξα με τον γιατρό μου να κάνω αμνιοπαρακεντηση επειδή ήμουν στο όριο στις εβδομάδες για λήψη τροφοβλάστης.. Η μη επεμβατικη μέθοδος, πάντα σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού που πήγα εγώ, είναι η πιο αναξιόπιστη από τις τρεις... 

Για την ιστορία εγώ έκανα αμνιοπαρακεντηση, με δύο τρύπημα τα, ενώ προσπάθησε πολύ να πάρει με μια φορά και από τους δύο σάκους, επέλεξα τον μοριακό έλεγχο, που σου δίνει απαντήσεις για επιπλεον 50κατι σπάνια σύνδρομα εκτός από τα γνωστά, και τα αποτελέσματα ευτυχώς ήταν μια χαρά!!! 

  • Ευχαριστώ 1

zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Anastasia_paris είπε:

Καλησπέρα μέλλουσα διδυμομανουλα!!!! Λοιπόν κοίτα, η papp-A είναι εξέταση αίματος που κάνεις σε συνδυασμό με την αυχενική για να βγει το τελικό αποτέλεσμα, όπως σε κάθε εγκυμοσύνη, πολυδιμη η μη... Ο μόνος λόγος να μην κάνεις την papp-a, είναι να βρεθεί κάτι όπως λες κι εσύ, μια ενδειξη που πρέπει να ψάξεις παραπάνω, όπως για παράδειγμα μη ορατό ρινικο οστό, αυξημένη αυχενική διαφάνεια κ.α. Η εξέταση που λες που στέλνουν δείγμα στο εξωτερικό είναι η αναίμακτη μέθοδος, μη επεμβατικη που γίνεται αντί της λήψης τροφοβλάστης η της αμνιοπαρακεντησης... Η διαφορά τους είναι ότι η λήψη τροφοβλάστης μπορεί να γίνει μόνο μέχρι την 13 με 14 εβδομάδα,όπου ο γιατρός με τη βοήθεια μια βελόνας παίρνει κομμάτι στην ουσία από τις λαχνες(έτσι νομίζω λέγονται), απο τον πλακούντα τέλος πάντων! η αμνιο μπορεί να γίνει από 16 έως 22 η 24 εβδομάδων,όπου πάλι με τη χρήση βελόνας παίρνουν αμνιακό υγρό μέσα από τον σάκο, ενώ η άλλη περίπτωση είναι μια απλή λήψη αίματος... Εγώ επειδή ακριβώς είχα αυξημένη αυχενική και στα δύο μωράκια, δεν έκανα papp-a και επέλεξα με τον γιατρό μου να κάνω αμνιοπαρακεντηση επειδή ήμουν στο όριο στις εβδομάδες για λήψη τροφοβλάστης.. Η μη επεμβατικη μέθοδος, πάντα σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού που πήγα εγώ, είναι η πιο αναξιόπιστη από τις τρεις... 

Για την ιστορία εγώ έκανα αμνιοπαρακεντηση, με δύο τρύπημα τα, ενώ προσπάθησε πολύ να πάρει με μια φορά και από τους δύο σάκους, επέλεξα τον μοριακό έλεγχο, που σου δίνει απαντήσεις για επιπλεον 50κατι σπάνια σύνδρομα εκτός από τα γνωστά, και τα αποτελέσματα ευτυχώς ήταν μια χαρά!!! 

Δηλαδή θεωρει αναξιοπιστο το αιμα? Αυτη εννοεις μη επεμβατικη? 

1 hour ago, Vasiliki88 είπε:

Η μία είναι η papp-a κ η άλλη η Β χοριακη(νομίζω).όμως επειδή είναι 2 μωράκια οι μετρήσεις δεν θα είναι σωστές. Γι αυτό θα πρέπει να βασιστούμε μόνο στην αυχενική. 

 Νομιζω σε καλυψε η @Anastasia_paris


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Smile89 είπε:

Δηλαδή θεωρει αναξιοπιστο το αιμα? Αυτη εννοεις μη επεμβατικη? 

 Νομιζω σε καλυψε η @Anastasia_paris

Μη επεμβατικη, δηλαδή χωρίς επέμβαση!!!!! Οι άλλες δύο είναι επεμβάσεις, μικρές μεν, αλλά επεμβάσεις...! Ναι θεωρείται αναξιόπιστο επειδή δεν μπορείς να πάρεις αίμα από το έμβρυο και παίρνεις της μητέρας, βασίζεται στην θεωρία ότι το dna του εμβρύου έχει στοιχεία από το dna της μητέρας οπότε αν βρεθεί κάτι, πιθανόν να το έχει και το έμβρυο... Κάπως έτσι μου το είχε εξηγήσει, όντως αν το καλοσκεφτείς στις άλλες δύο περιπτώσεις παίρνεις από πλακούντα και από αμνιακό υγρό, όχι από το αίμα της μαμας που μοιάζει με του παιδιού, αλλά δεν είναι του παιδιού!! Ελπίζω να καταλαβαίνεις έτσι που τα γράφω Χαχαχαχαχα!!!!! 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Vasiliki88 είπε:

Μια ερώτηση προς τις διδυμοεγκυουλες θέλω να κάνω. Σήμερα είχα ραντεβού για να κανονίσουμε ποτέ θα γίνει η αυχενική διαφάνεια. Κ μου είπε λόγο διδύμων δεν θα μπορέσω να κάνω τις αιματολογικες που γίνονται μαζί. Μου πρότεινε σε περίπτωση που δούμε κάτι ανησυχητικό μια εξέταση αίματος που γίνεται μόνο στο εξωτερικό. Εσείς τι εξετάσεις κάνατε με την αυχενική? 

Εγω μονο κυστικη οινωση κ papp-a δε μου ειπαν κατι τετοιο κ επειδη βγηκαν καλες κ η αυχενικη μου ειπε οτι δε χρειαζεται κατι αλλο 

  • Μου αρέσει 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...