Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, linaa είπε:

ααα οκ ναι.εκει τα κανεις.ολα.μονη σου ναι. παντως γενικα στα μαιευτηρια λογο κλιματισμου τους βαζουν μακρυμανικα.κ παπλωματακι. κ οντως εχει κρυο. γενικα να εχεις απο ολα κ θα το.ντυνεις το μωρο οπως ντυνεσε κ.εσυ αντε με.ενα ελαφρυ ρουχαλακι.παραπανω απο.εσενα. 

Χαζή ερώτηση:  Υπάρχει περίπτωση να μην του κάνουν τα ρούχα που έχω παρει; Επίσης πόσα αλλάζει την ημέρα στο σπίτι; Από τη μια σκέφτομαι να μην πάρω αλλά και δεν τα φορέσει από την  αλλη μην έχω λίγα... 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, vaso_mpempis είπε:

Χαζή ερώτηση:  Υπάρχει περίπτωση να μην του κάνουν τα ρούχα που έχω παρει; Επίσης πόσα αλλάζει την ημέρα στο σπίτι; Από τη μια σκέφτομαι να μην πάρω αλλά και δεν τα φορέσει από την  αλλη μην έχω λίγα... 

οχι δεν ειναι χαζη γιατι υπαρχουν κ νουμερα πολυ μικρα . αν εχεις παρει νουμερο 0-3 μηνων απο ολες τις εταιρειες για νεογεννητο ειναι οκ . μετα οσο μεγαλωνει θα κοιτας τα εκατοστα πισω στην ετικετα κ.θα περνεις ρουχα συμφωνα με τα εκατοστα του μωρου. 

τωρα ποσες φορες θα το.αλλαζεις υπολογισε δυο.φορες την μερα. (υπαρχει περιπτωση κ.παραπανω γιατι ως πρωτη φορα γονεις ειχαμε πολλα ατυχηματα με διαρροες στην πανα . ) αλλα μεσος ορος δυο.φορες την.μερα αλλαγη. τα περισσοτερα αυτη την εποχη κοντομανικα κ αμανικα ζιπουνακια.  εχει αρκετη ζεστη . 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Μανούλες να ρωτήσω κάτι;

Θέλω αφού σαραντησουμε να του δίνω ενίοτε λίγο ξένο πχ αν μείνει στη μαμά μου να πάμε σε ένα γάμο κάποιες ώρες ή αν πάω κομμωτήριο ένα 3ωρο. Γίνεται; Αν ναι πως το κάνατε;


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

Μανούλες να ρωτήσω κάτι;

Θέλω αφού σαραντησουμε να του δίνω ενίοτε λίγο ξένο πχ αν μείνει στη μαμά μου να πάμε σε ένα γάμο κάποιες ώρες ή αν πάω κομμωτήριο ένα 3ωρο. Γίνεται; Αν ναι πως το κάνατε;

αν το κανεις μια φορα στο.τοσο δεν θα το πινει γιατι καταρχας δεν θα μπορει το μπιμπερο. πρεπει απο τωρα αν θες μια φορα την μερα να δινεις με μπιμπερο ητε ξενο.ητε δικο σου αν το αντλεις κ το βαζεις καταψηξη. οσο για το θηλασμο μην φοβασαι με.μια φορα την μερα δεν θα τον χαλασεις ουτε συνχυση θα παθει. εμενα κανει μεικτη διατροφη απο μωρο ημερων ακομα θηλαζει κ ας τρωει κ στερεες τροφες κ.γαλα απο το μπιμπερο. 

ειναι πολυ δυσκολο οσο μεγαλωνουν να μαθουν μπιμπερο δεν το.θελουν καθολου. πρεπει να του το.μαθεις απο τωρα εστω μια φορα την μερα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Βαμβακερα φαρμάκια έχω πάρει στη βαλίτσα.  Απλά σκέφτομαι ότι έχει πολλή ζέστη πια...

Καλημερα κοριτσια μου! Εαν εχει ψυχρα στο μαιευτηριο ενα λεπτουλι μακρυμανικο ειναι καλο γιατι δεν εχει ρυθμιστη θερμοκρασιας ας το πω ετσι! Οσο αφορα τα νουμερα εγω ειχα παρει για το νοσοκομειο 5φορμακια 0 νουμερο και 5φορμακια 0-3 αν κ γεννηθηκε 3.200 βαλαμε τα 0 για 10 μερες! Και για αλλες 20τα 0-3.....για τα εκατοστα στα ταμπελακια π λεει η @linaa ειναι το πιο σωστο μην κοιτας νουμερο ας πουμε εμενα ηταν 2μηνων αλλα τα 0-3δεν την εκαναν λογω υψους κ ετσι καταληξαμε στα παντελονομπλουζακια κ αφησαμε γρηγορα τα ολοσωμα! Τα βλεπεις στην πορεια με.το καλο

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Αχ μωρέ η μπεμπουλα ζεσταίνεται κι αυτή!!!! :x

Τα φιλιά μου της στέλνω 

Η κοιλιά έχει ξεφύγει... κάνεις δεν πιστεύει πως δεν έχω κάνει ραγαδα ακόμα. Ελπίζω να μην κάνω τώρα στο τέλος.

Στο εύχομαι!!! Θα της τα δώσω!!!


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ αυτό φοβάμαι και θέλω να μπορώ να έχω λίγη ανεξαρτησία, απλά την άλλη δεν θέλω να του δίνω και καθε μέρα ξένο.

Θήλαστρο δεν έχω πάρει γιατί α) Θα μείνω μαζί του μέχρι 6 μηνών β) ο άντρας μου έχει κόλλημα να μην το δει (ξέρω βλακεία του αλλά επειδή σε όλα τα άλλα είναι άψογος του το συγχωρώ)


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Kpp83 είπε:

Ναι και εγώ αυτό φοβάμαι και θέλω να μπορώ να έχω λίγη ανεξαρτησία, απλά την άλλη δεν θέλω να του δίνω και καθε μέρα ξένο.

Θήλαστρο δεν έχω πάρει γιατί α) Θα μείνω μαζί του μέχρι 6 μηνών β) ο άντρας μου έχει κόλλημα να μην το δει (ξέρω βλακεία του αλλά επειδή σε όλα τα άλλα είναι άψογος του το συγχωρώ)

μπορεις να δινεις λιγο ξενο καθε φορα.οχι ολοκληρο.το.γευμα κ μετα να θηλαζεις. ισα ισα να μην ξεχναει το μπιμπερο. παντως ειναι προβλημα εχω κ.εγω μια φιλη που δεν μπορει να αφησει πουθενα το μωρο επειδη αυτο χαλαει τον κοσμο κ δεν θελει με τιποτα το.μπιμπερο. ουτε στο.γιατρο δεν μπορουσε να παει μεχρι τους εφτα μηνες που ετρωγε κανονικα. 

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να μην θέλει το μπιμπερό; Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Καλά που υπάρχει και το φόρουμ. Εγώ στους 2 μήνες πρέπει να γυρίσω στη δουλειά. Δεν θα μπορώ να του αφήνω γαλα για κάποια γεύματα λέτε; Σκεφτόμουν να αρχίσω το εναλλάξ στο δίμηνο να έχει καθιερωθεί πρώτα ο θηλασμός.

@vaso_mpempis έχει στο e bay κάτι πανακια που έχουν τα ίδια κουμπιά με τα φορμακια και κουμπώνουν πάνω σε αυτα. Είναι ουσιαστικά υφασμα-επέκταση για να περνει σε μήκος το φορμακι. Ώστε αν το παιδί είναι ψηλό και λεπτό να του τα μεγαλώνεις χωρίς να χρειαστεί να πάρεις πιο μεγάλο νούμερο και να είναι τεράστια στο φάρδος. Επίσης μερικά 0-3 είναι πολύ φαρδιά και κοντά και εκει βολεύουν. Βέβαια θα αργήσουν να σου έρθουν τώρα αλλά αν τα θες ίσως βρεις και Ελλάδα. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

Παίζει να μην θέλει το μπιμπερό; Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Καλά που υπάρχει και το φόρουμ. Εγώ στους 2 μήνες πρέπει να γυρίσω στη δουλειά. Δεν θα μπορώ να του αφήνω γαλα για κάποια γεύματα λέτε; Σκεφτόμουν να αρχίσω το εναλλάξ στο δίμηνο να έχει καθιερωθεί πρώτα ο θηλασμός.

@vaso_mpempis έχει στο e bay κάτι πανακια που έχουν τα ίδια κουμπιά με τα φορμακια και κουμπώνουν πάνω σε αυτα. Είναι ουσιαστικά υφασμα-επέκταση για να περνει σε μήκος το φορμακι. Ώστε αν το παιδί είναι ψηλό και λεπτό να του τα μεγαλώνεις χωρίς να χρειαστεί να πάρεις πιο μεγάλο νούμερο και να είναι τεράστια στο φάρδος. Επίσης μερικά 0-3 είναι πολύ φαρδιά και κοντά και εκει βολεύουν. Βέβαια θα αργήσουν να σου έρθουν τώρα αλλά αν τα θες ίσως βρεις και Ελλάδα. 

εννοειτε οτι δεν θα θελει το μπιμπερο.χα.χα χα . δεν μπορεις να φανταστεις ποσο δυσκολο ειναι για τα μωρα να μαθουν.την ροη της πιπιλας . την μια πνιγονται την αλλη δεν.τραβανε γαλα αρκετο.  κ οταν μεγαλωσουν λιγο αν τους αλλαξεις κατι δεν.το θελουν με τιποτα . γιαυτο οσο πιο μωρο το μαθεις τοσο πιο καλα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τρανό παραδειγμα ειμαι εγω!! Ο μπεμπης μου δεν θελει με τιποτα μπιμπερο. Ενω απο μικρο του το ειχα μαθει, εδινα δικο μου γαλα με μπιμπερο, ξαφνικα ουτε να το δει, εδω και 1,5 μηνα. Οποτε δεν μπορω να τον αφησω πουθενα για πανω απο 2,5 ωρες. Προσπαθω τωρα να του μαθω να πινει γαλα με εναλλακτικους τροπους αλλα ειναι πακετο το ολο θεμα! 

4 ώρες πρίν, Anna17 είπε:

Παίζει να μην θέλει το μπιμπερό; Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Καλά που υπάρχει και το φόρουμ. Εγώ στους 2 μήνες πρέπει να γυρίσω στη δουλειά. Δεν θα μπορώ να του αφήνω γαλα για κάποια γεύματα λέτε; Σκεφτόμουν να αρχίσω το εναλλάξ στο δίμηνο να έχει καθιερωθεί πρώτα ο θηλασμός.

@vaso_mpempis έχει στο e bay κάτι πανακια που έχουν τα ίδια κουμπιά με τα φορμακια και κουμπώνουν πάνω σε αυτα. Είναι ουσιαστικά υφασμα-επέκταση για να περνει σε μήκος το φορμακι. Ώστε αν το παιδί είναι ψηλό και λεπτό να του τα μεγαλώνεις χωρίς να χρειαστεί να πάρεις πιο μεγάλο νούμερο και να είναι τεράστια στο φάρδος. Επίσης μερικά 0-3 είναι πολύ φαρδιά και κοντά και εκει βολεύουν. Βέβαια θα αργήσουν να σου έρθουν τώρα αλλά αν τα θες ίσως βρεις και Ελλάδα. 

Κοριτσι μου μπορεις να αφηνεις καποια γευματα αλλα θα πρεπει να νοικιασεις νοσοκομειακο θηλαστρο και να κανεις αντλησεις τακτικα, κατι που ειναι πολυ δυσκολο τον πρωτο καιρο γιατι απλα δεν προλαβαινεις. Εαν θηλασεις, το μωρο θα ειναι σκουλαρικι τον πρωτο μηνα, θα θελει στηθος συνεχεια. Οσο για το εναλλαξ, δεν ειναι τοσο ευκολο. Οσο θα δινεις ξενο, θα μειωνεται η παραγωγη σου. Εκτος εαν αντλεις με το θηλαστρο και αποθηκευεις αυτο το γαλα για το γευμα της επομενης μερας. Και αν τελικα θηλασεις κ γυρισεις στη δουλεια τοσο νωρις, το στηθος σου θα χρειαζεται αποσυμφορηση και στην δουλεια σου γιατι θα πρηζεται. Το θεμα γενικα του θηλασμου οσο φυσικο κ αν ειναι, στην πραξη εχει καποιες δυσκολιες δυστυχως.

18 ώρες πρίν, Kpp83 είπε:

Μανούλες να ρωτήσω κάτι;

Θέλω αφού σαραντησουμε να του δίνω ενίοτε λίγο ξένο πχ αν μείνει στη μαμά μου να πάμε σε ένα γάμο κάποιες ώρες ή αν πάω κομμωτήριο ένα 3ωρο. Γίνεται; Αν ναι πως το κάνατε;

Γινεται αλλα εχε υποψιν οτι αν περασουν αρκετες ωρες χωρις να θηλασει, το στηθος σου θα γεμισει ασφυκτικα. Και ισως το μωρο να μην καταφερει να το αδειασει τελειως, οποτε θα χρειαστεις επιπλεον αποσυμφορηση. Εγω οταν εδινα μπιμπερο δικο μου αντλημενο που τον αφηνα στη γιαγια του, μετα απο 3 ωρες το στηθος πετρωνε αφου ειχε προγραμματιστει για να θηλασει το μωρο. Και επρεπε να ξαναβαλω θηλαστρο για να αποσυμφορησω το στηθος, γενικα φαυλος κυκλος. Ωστοσο αν το κανεις περιστασιακα θεωρω πως δεν θα εχεις θεμα. 

  • Ευχαριστώ 2

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

@nanoula90είναι πολύ πιο περίπλοκο απ όσο νόμιζα τελικά. Χρειάζεται σωστή οργάνωση λοιπόν. Γιατί φανταζόμουν να μπορώ να θηλασω απλά τους πρώτους μήνες και μετά να μαζεύω 1 γεύμα την μέρα για να του το δίνω την επόμενη. Τέλος πάντων ας έρθει με το καλό και να τα καταφέρουμε και εδώ θα είμαι πάλι να ζητάω πιο πολλές λεπτομέρειες. Γιατί κορίτσια σαν να χρειάζεσαι 6μηνο σεμινάριο μου φαίνεται τώρα :-D

  • Μου αρέσει 1

zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna17 είπε:

@nanoula90είναι πολύ πιο περίπλοκο απ όσο νόμιζα τελικά. Χρειάζεται σωστή οργάνωση λοιπόν. Γιατί φανταζόμουν να μπορώ να θηλασω απλά τους πρώτους μήνες και μετά να μαζεύω 1 γεύμα την μέρα για να του το δίνω την επόμενη. Τέλος πάντων ας έρθει με το καλό και να τα καταφέρουμε και εδώ θα είμαι πάλι να ζητάω πιο πολλές λεπτομέρειες. Γιατί κορίτσια σαν να χρειάζεσαι 6μηνο σεμινάριο μου φαίνεται τώρα :-D

Χεχε, οχι δεν ηθελα να σε τρομοκρατησω! Ολα γινονται. Κ αυτο που λες ειναι εφικτο. Απλα θελει σωστη ενημερωση για το πως λειτουργει το ολο θεμα. Πχ αν η δουλεια σου ειναι 8ωρη, θα θελει σιγουρα 2 γευματα να αφηνεις ή και 3 αναλογα το καθε ποσο τρωει το παιδι. Αν δινεις και ξενο, μπορεις να δινεις ξενο οσο θα σαι στη δουλεια, αλλα το στηθος σου ειτε στη μια ειτε στην αλλη περιπτωση θα πρηζεται και θα χρειαζεται αποσυμφορηση για να μην πονας. Μπορεις ομως να καταφερεις μεικτη διατροφη για οσο μπορεσεις και αναλογα με τις αναγκες σου. Μην αγχωνεσαι βεβαια απο τωρα. Θα βρεις τι θα σε καλυπτει και τι θα ειναι οκ για σας. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μ τ κανετε??ρε κοριτσια χαζη ανησυχία αλλα θα τη ρωτήσω...τι γίνεται με τα κουνουπια φέτος...υπαρχουν κρουσματα οπως τις προηγούμενες χρονιές...καταλαβαινετε λειποντας 2 χρόνια απ τη χωρα δεν εχω ιδεα...μενω σε μια περιοχη οπου ειναι τοπ στα κουνούπια κ οσο κα να προσεχα σημερα το πρωι με τσιμπησε ενα δλδ αν ειναι δυνατόν πρωινιατικα...κ εχω αγχωθει μην ειναι μολυσμένο κ μην παθει τπτ το μωρο τωρα τη τελευταια εβδ ..οπως επισης θα με τρωει κ το αγχος οταν γεννηθει μη το τσιμπήσει κανενα....ευχαριστώ που με ακουσατε παλιιιι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...