Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Κάθισμα αυτοκινήτου


Recommended Posts


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

Καλησπερα μανουλες! Τι μαρκα καθισματακι αυτοκινήτου να επιλέξω ομολογώ εχω μπερδευτεί πολυ... που μπορω να δω ποια καθίσματα εχουν περασει τα τεστ;;;

Καλημέρα Μάντη! Αν έχεις φβ μπες στην ομάδα "παιδί και οδική ασφάλεια" να ενημερωθείς...είναι σημαντικό το καθισματακι αυτοκινήτου καθώς είναι η ασφάλεια του παιδιου σου στο αυτοκίνητο...με το καλό το μωράκι σου...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα κανει τη σχετικη ερευνα πριν 2 χρονια ειχα καταληξει πως τα ασφαλεστερα καθισματα ειναι αυτα που δενουν με isofix στο καθισμα και το παιδι δενεται με ζωνη 5 σημειων. Επισης εως 2 ετων (ιδανικα) το παιδι πρεπει να κοιταει προς τα πισω. Απο μαρκες με αυτα τα χαρακτηριστικα ειχα ξεχωρισει τη britax romer.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η σελίδα του fb "παιδί και ασφάλεια" βοηθαει πάρα πολύ στην επιλογή παιδικού καθισματος. Εγω δεν κατεληξα σε μάρκα ακόμα, αλλά είχα απορία αν πρέπει να πάρω καθισματακι τύπου αβγό που καλύπτει τους πρώτους μήνες ζωης του παιδιού και μετα να πάρω ενα άλλο για την επόμενη φάση ή να πάρω εξαρχής καθισμα 0-36 kg (μέχρι 4 ετών) που καλύπτει μεγάλο φάσμα ηλικιας. Μετά απο ψάξιμο στη συγκεκριμένη σελίδα και εμπειρίες άλλων κοπέλων, εμαθα πως τα νεογέννητα δεν κάθονται καλα στα καθισματακια 0-25kg ή στα 0-36 kg. Τα καθισματα τύπου αβγο είναι κατασκευασμένα αποκλειστικά για νεογέννητα και έχουν την κατάλληλη κλίση για την πλατούλα των βρεφών και επίσης θυμίζουν στο μωρό την κοιλιά της μαμάς. Το αρνητικό μπορεί να πει κάποιος είναι, ότι το αβγό χρησιμοποιείται για λίγους μήνες και μετά πρέπει να αντικατασταθεί με κάποιο άλλο για περισσότερα κιλά, αλλά νομίζω το αξίζουν τα μικρουλικα βρεφάκια μας. Επιπλέον, αυτα με δεσιμο isofix ειναι τα πιο ασφαλές.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2018 at 2:00 ΜΜ, Μαρία1430 είπε:

Μαντη αν βγαλεις καμια ακρη αυτες τις μερες πες μας...

Εχω ψιλο καταλήξει... Σκεφτομαι το joie stages isofix... Ειδα στην ομαδα του fb οτι ειναι απο τα καλύτερα και το προτιμουν πολλοί. .. Ακομα βεβαια ψάχνω! 


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Μάντη είπε:

Εχω ψιλο καταλήξει... Σκεφτομαι το joie stages isofix... Ειδα στην ομαδα του fb οτι ειναι απο τα καλύτερα και το προτιμουν πολλοί. .. Ακομα βεβαια ψάχνω! 

Και εγω ημουν ανάμεσα σε αυτο και στο Concord reverso plus, αλλα θα παρω το Concord λογω του οτι κραταει το παιδι περισσότερο καιρό αναποδα και αν θυμαμαι καλα ηταν και 1ο στο Σουηδικο τεστ..! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Και εγω ημουν ανάμεσα σε αυτο και στο Concord reverso plus, αλλα θα παρω το Concord λογω του οτι κραταει το παιδι περισσότερο καιρό αναποδα και αν θυμαμαι καλα ηταν και 1ο στο Σουηδικο τεστ..! 

Αναποδα το joei το κρατάει μεχρι 18 κιλα... δεν εχω δει το concord αλλα θα το κοιτάξω!!!


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το isofix είναι τρόπος δεσιματος στο αυτοκίνητο...δεν σημαίνει ότι είναι πιο ασφαλές...εξάλλου δεν έχουν όλα τα αυτοκίνητα isofix..όμως αν έχει εννοείται να το προτιμήσετε για ευκολία δική σας στην τοποθέτηση...όπως και να χει,ότι και να διαλέξετε πρεπει να κοιτάξετε κατά πόσο το κάθισμα είναι συμβατό με το αυτοκίνητο σας...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Όπως είπε και η sofaki91. Αν μπεις στις δύο σελίδες που ανέφερε βλέπεις αναλυτικά τις βαθμολογίες από τις δοκιμές και τα crash test που έχουν περάσει. Υπάρχουν καθίσματα που έχουν όνομα πχ chicco και απέτυχαν παταγωδώς σε crash test. Η ακόμα και μάρκες καλές που κάποια μοντέλα τους δεν βγήκαν και τόσο καλά. Θέλει προσοχή. Γενικά τα γερμανικά τηρούν τις πιο αυστηρές προδιαγραφές. Οι Γερμανοί περνάνε και από έξτρα δοκιμασίες πέρα από τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές που πρέπει να φέρει ένα κάθισμα. Εγώ επέλεξα ένα κάθισμα που έχει πιστοποίηση Και την i size. Είναι η πιο πρόσφατη και καλύπτει και πλευρική σύγκρουση. Επίσης θα πρέπει να έχουμε στο νου μας πως όσο έχουν πάρει τις πιστοποιήσεις έχουν πορτοκαλί/ κίτρινη ετικέτα ενώ άλλου χρώματος (πχ μαύρη) ετικέτα απλά φτιάχτηκαν σύμφωνα με τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές αλλά δεν έχουν περάσει από τεστ. Επισκεφτείτε τις σελίδες που αναφέρει η κοπέλα πιο πάνω και θα δείτε βαθμολογίες για όλα τα μοντέλα ξεχωριστά. (Είναι στα αγγλικά και κάποια στα γερμανικά )


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...