Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Θηλασμός και ενόχληση στη μήτρα


Τονι@

Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

@Anastasia_paris  οι συσπάσεις που γίνονται στη μήτρα κατά τον θηλασμό ΔΕΝ προκαλούν προωρο τοκετό. Είναι μύθος. Διάβασε περί Tandem αν θες.

@Τονι@ εννοείς ότι εισαι έγκυος και νιώθεις αυτό στη μήτρα ή οχι;

Σοβαρά???? Με είχαν πριξει με αυτό το θέμα γιατροί και μαιες.... Τι να πω δεν είχα καθόλου καλή ενημέρωση απ ότι φαίνεται... Σορρυ για το μέγα λάθος..... 


zeCJp2.pngwKC1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν είμαι έγκυος. Δεν ξέρω γιατί έχει αρχίσει αυτό. Συγνώμη που εξαφανιστηκα. Ήρθε η παιδίατρος και μου έλεγε κάτι τρελά για τον αποθηλασμο. Τέλος πάντων άσχετο αυτό. 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

αναστασια εγω θηλαζα εγκυος μεχρι το δευτερο τριμηνο,δ ειχα συσπασεις.ελαχιστη ενοχληση στο στηθος το πρωτο τριμηνο

σκεψου οτι οι "συσπασεις" που μπορει να προκαλεσει ειναι πιο ηπιες απο μια σεξουαλικη επαφη.οποτε αν ο γιατρος επιτρεπει τις επαφες,δ εχεις θεμα

φυσικα καθε γυναικα-εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη.κ μπορει να υπαρχουν ειδικες συνθηκες που το απαγορευουν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

@Τονι@ μήπως είσαι έγκυος ή δεν παίζει κάτι τέτοιο;

Η παιδίατρος γιατί σου έλεγε να αποθηλησεις;

Κοίτα δεν προσπαθούμε ούτε παίρνουμε όμως κάποια προφύλαξη. Είμαι όμως 19η μέρα οπότε και να ήμουν δεν είναι λίγο νωρίς να έχω επηρεαστεί? Το να αποθηλασω το σκεφτόμουν κι εγώ έτσι κι αλλιώς και θα ήθελα να μπω στην διαδικασία σιγά σιγά. Αυτό που με σόκαρε ήταν ο τρόπος που μου πρότεινε. Μου είπε να πάω το παιδί να μείνει σε κάποιον άλλο 2-3 μέρες και εγώ να δέσω το στήθος μου. Σημειωτέον ότι το παιδί πέρα από 3-4 μεσημεριανές ώρες τις καθημερινές και εντός σπιτιού δεν το έχουμε αφήσει ποτέ. Τι άλλο να σχολιάσω?! 

  • Μπερδεμένη/-ος 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Τονι@ είπε:

Αυτό που με σόκαρε ήταν ο τρόπος που μου πρότεινε. Μου είπε να πάω το παιδί να μείνει σε κάποιον άλλο 2-3 μέρες και εγώ να δέσω το στήθος μου. 

Με όλο το σεβασμό, αλλά....πότε πήρε δίπλωμα ιατρικής; Το 1902;; Τι συμβουλές προπολεμικες είναι αυτες;;;


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Konsta15 είπε:

Με όλο το σεβασμό, αλλά....πότε πήρε δίπλωμα ιατρικής; Το 1902;; Τι συμβουλές προπολεμικες είναι αυτες;;;

Δεν ξέρω τι να σου πω... Κι εγώ έπεσα από τ σύννεφα.. Δεν περίμενα να άκουσα τέτοια πράγματα από τη συγκεκριμένη γιατρό. Δεν μου είχε δώσει τέτοια δείγματα 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Τονι@ είπε:

Κοίτα δεν προσπαθούμε ούτε παίρνουμε όμως κάποια προφύλαξη. Είμαι όμως 19η μέρα οπότε και να ήμουν δεν είναι λίγο νωρίς να έχω επηρεαστεί? Το να αποθηλασω το σκεφτόμουν κι εγώ έτσι κι αλλιώς και θα ήθελα να μπω στην διαδικασία σιγά σιγά. Αυτό που με σόκαρε ήταν ο τρόπος που μου πρότεινε. Μου είπε να πάω το παιδί να μείνει σε κάποιον άλλο 2-3 μέρες και εγώ να δέσω το στήθος μου. Σημειωτέον ότι το παιδί πέρα από 3-4 μεσημεριανές ώρες τις καθημερινές και εντός σπιτιού δεν το έχουμε αφήσει ποτέ. Τι άλλο να σχολιάσω?! 

Της κουμπαράς μου της είχε πει να βάλει μπενταντιν ή κάποια μπογιά στο στήθος οπότε το παιδί θέλει να θηλάσει και να του λέει "κοίτα κάτι έβγαλα στο στήθος και δεν μπορείς να πιεις πλέον γαλα"!!!!!

Υπάρχει όμως μια περίπτωση να είσαι έγκυος! Ποτέ δεν ξέρεις!!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Τονι@ είπε:

Δεν ξέρω τι να σου πω... Κι εγώ έπεσα από τ σύννεφα.. Δεν περίμενα να άκουσα τέτοια πράγματα από τη συγκεκριμένη γιατρό. Δεν μου είχε δώσει τέτοια δείγματα 

Ενταξει σαν γιατρος μπορει να εχει πολυ καλες γνωσεις και να ενημερωνεται διαρκως, δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει τις ικανότητες της γενικά. Ο θηλασμός όμως απαιτεί αλλού είδους ενημέρωση ξεχωριστή και είναι στο χέρι του κάθε παιδιάτρου να αποκτήσει τη γνώση. Εφόσον δεν ξέρει όμως τίποτα παρά μόνο όσα έχει ακούσει στο χωριό απ τις γιαγιάδες της καλό θα ήταν να μην ακολουθήσεις πρακτικές τέτοιες αλλά να επικοινωνήσεις με κάποιον ειδικό. Το κατάλαβες βέβαια και μόνη σου αυτο, δε θέλει συστάσεις! Κ ο δικός μου παιδίατρος πολύ καλός είναι, αλλά εξαρχής μου είπε ότι καλα κάνω κ θηλάζω, να το συνεχίσω όσο μπορώ, αλλά ότι γνώσεις εξειδικευμένες δεν έχει πάνω στο θηλασμό. Ποτέ δε μου μίλησε πχ για ξένο γάλα  ή ανάγκη αποθηλασμου, δεν παρενέβη, αλλά και δεν μπορούσε να με βοηθήσει κάνα δυο φορές που χρειάστηκα συμβουλή. Εκτίμησα την ειλικρίνεια, παρά να μου έδινε λάθος συμβουλές και πάνω στην απειρία και το αγχος των πρώτων ημερών να ακολουθούσα πρακτικές του '70. 

πρίν από 9 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Της κουμπαράς μου της είχε πει να βάλει μπενταντιν ή κάποια μπογιά στο στήθος οπότε το παιδί θέλει να θηλάσει και να του λέει "κοίτα κάτι έβγαλα στο στήθος και δεν μπορείς να πιεις πλέον γαλα"!!!!!

Να τα μαζέψουμε όλα αυτά τα χαριτωμένα που έχουμε ακούσει κατά καιρούς σε ένα thread να γελάμε! 

Συγγνώμη @Τονι@ μου ξεφύγαμε απ το θέμα. Κ εγώ σε εγκυμοσύνη θα πήγαινε το μυαλό μου, για να επανέλθω στο αρχικό ερώτημα. 

  • Μου αρέσει 1

okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια. Έχω φίλη σύμβουλο θηλασμου ευτυχώς και με βοηθάει. Για το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης τι να πω..  Με την ίδια μέθοδο δεν είχα μείνει ποτέ έγκυος στο παρελθόν. Στη μικρή μου είχαμε κανονικά ολοκληρωμένη επαφή. Τώρα αν είμαστε τόσο τυχεροί.. Τι να πω... Καλοδεχουμενο.. 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη νομίζεις κ εμείς το δεύτερο δεν καταλάβαμε από που μας ήρθε!!  Χαχα! Σοβαρά πάντως αν δεν είσαι έγκυος καλού κακού κλείσε ένα ραντεβού για υπέρηχο να δεις αν έχει κάποιο άλλο λόγο η ενόχληση αυτή και χρειάζεται ιατρική αντιμετώπιση. 


okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Konsta15 είπε:

Καλά μη νομίζεις κ εμείς το δεύτερο δεν καταλάβαμε από που μας ήρθε!!  Χαχα! Σοβαρά πάντως αν δεν είσαι έγκυος καλού κακού κλείσε ένα ραντεβού για υπέρηχο να δεις αν έχει κάποιο άλλο λόγο η ενόχληση αυτή και χρειάζεται ιατρική αντιμετώπιση. 

Έκανα πολύ πρόσφατα υπέρηχο. Όλα είναι μια χαρά.. Θα περάσουν οι μέρες και βλέπουμε... :)


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια @Farmakotriftena @Konsta15 τι μου κάνατε.... Μου έχετε βάλει από χθες την ιδέα... Χαχαχαχαχαχαχαχα.. Δεν νομίζω βέβαια. Αλλά βλέπω ότι γενικά οι ορμόνες μου είναι σε έξαρση. Εχθές έβγαλα 3 σπυράκια που έχω να βγάλω από πριν μείνω έγκυος στην κόρη μου. Ίσως αδιαθετησω νωρίτερα. Μου συνέβη και πριν 2 μήνες. 

 

  • Μου αρέσει 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...