Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

καθυστερηση,φοβος και αγωνια


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα,θα σας γραψω τις σκεψεις μου πιο πολυ για να εχω καποιον να τις μοιραστω. Λοιπον ας τα παρω απο την αρχη. Ειμαι 32 χρονων και προσπαθουμε για 2ο παιδακι. Τελευταια περιοδος ηταν 22/7/18 και λογω θυρεοειδή  ο κυκλος μου ηταν 35-38 ημερων,βεβαια,ο τελευταιος κυκλος μου ηταν 63 ημερων και εγω σημερα ειμαι στην 52η μερα του κυκλου μου.Δεν εχω συμπτωματα περιοδου καθολου ειχα ομως κανονικα γονιμες μερες απο την 20η περιπου μερα ως την 26η και οι επαφες μου ηταν 24 απο αρχες Αυγουστου ως την περασμενη εβδομαδα.Ξερω απο μονο του αυτο μπορει να δινει ελπιδες για εγκυμοσυνη,επισης,απο την Κυριακη που μας περασε εχω καουρες πολλες και δυσπεψια σε σημειο που προχθες αναγκαστηκα να κανω εμετο για να ηρεμησω.Δεν θελω ακομα να κανω χοριακη γιατι καταβαθος ξερω οτι θα βγει αρνητικη και οσο δεν την κανω υπαρχει ελπιδα,λαθος μου το ξερω απλα φοβαμαι την απογοητευση.Πιστευω οτι ειναι καποια ορμονικη ανωμαλια.Εσεις τι λετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Εγώ θεωρώ ότι κάνεις λάθος που δεν πας για χοριακη. Αφού έχεις ήδη ένα παιδάκι ξέρεις πόσο σημαντικό είναι να προσφέρεις εξαρχής στο έμβρυο όλα όσα χρειάζεται και να εξασφαλίσεις την ασφάλεια του.. Με το να το καθυστερείς το βάζεις σε κίνδυνο αν υπάρχει. Και όπως λες και εσύ υπάρχουν πιθανότητες να υπάρχει. 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το αρνητικο αποτελεσμα το θεωρω πιθανοτερο στην περιπτωση μου και αυτο ειναι που με κραταει πισω καπως..εχεις δικαιο το ξερω κι εμενα η μια πλευρα του εαυτου μου με βριζει και μου λεει:<< οτι δεν ξερεις τι θελεις! παρατα μας κοριτσακι μου,κανε οτι θες.Τι μας τα πρηζεις;>> παρανοικο αλλα μου συμβαινει...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως σε κάθε περίπτωση πρέπει να πας στον γιατρό είτε είσαι είτε δεν είσαι έγκυος.

Άλλωστε ότι είναι να γίνει έχει ήδη γίνει τώρα, και που δεν κάνεις χοριακή δεν αλλάζει κάτι.


 
Link to comment
Share on other sites

Σωστο! εχεις απολυτο δικαιο,η αναμονη δεν θα μου αλλαξει κανενα αποτελεσμα.Σ'ευχαριστω με ξεμπλοκαρες,αν προλαβω θα παω αυριο αλλιως την Παρασκευη. οι πιθανοτητες αλλωστε ειναι 50-50,ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, xristina86 είπε:

Σωστο! εχεις απολυτο δικαιο,η αναμονη δεν θα μου αλλαξει κανενα αποτελεσμα.Σ'ευχαριστω με ξεμπλοκαρες,αν προλαβω θα παω αυριο αλλιως την Παρασκευη. οι πιθανοτητες αλλωστε ειναι 50-50,ετσι δεν ειναι;

Θα έλεγα ότι δεν είναι 50-50 αλλα μάλλον έχεις περισσότερες πιθανότητες. Δεν Είναι κάτι η χοριακη ούτως ή αλλως το γνωρίζεις κ απο μόνη σου. Αύριο να πεταχτείς 2 λεπτά οχι την Παρασκευή... Αναβολή βλέπω κ εδω ακόμα...χεχε :lol:

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Θα έλεγα ότι δεν είναι 50-50 αλλα μάλλον έχεις περισσότερες πιθανότητες. Δεν Είναι κάτι η χοριακη ούτως ή αλλως το γνωρίζεις κ απο μόνη σου. Αύριο να πεταχτείς 2 λεπτά οχι την Παρασκευή... Αναβολή βλέπω κ εδω ακόμα...χεχε :lol:

1-99% θα εδινα κανονικα αλλα ανεβασα τις πιθανοτητες λογω των πολλων επαφων.ειναι μικρη αναβολη επειδη ειναι λιγο φορτωμενο το προγραμμα αυριο,δεν πιανεται,εδω θα πηγαινα μετα τις 25/9 κανονικα...:-D:-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια,ισως να σας ζαλιζω και συγνωμη αλλα εχω ερωτησουλες. Λοιπον,αρχικα να σας πω οτι δεν εκανα χοριακη γιατι την βρηκα ακριβη κι ετσι εκανα το πρεντικτορ, το οποιο και βγηκε αρνητικο,την περασμενη Κυριακη.Το προηγουμενο βραδυ,δηλαδη το περασμενο Σαββατο,ηρθα σε επαφη με τον αντρα μου  κι εβγαλα αιμα,θεωρησα οτι αδιαθετησα αλλα οχι κι ετσι πηρα την αποφαση για τεστ.Αφου λοιπον βγηκε κι αυτο αρνητικο κι αφου εκανα σκονη το ιντερνετ κατεληξα στο οτι εχω ινομυωματα κι ετσι Δευτερα πρωι πρωι πηγα στον γυναικολογο.Εκεινος με την σειρα του,αρχικα με εκραξε που επηρεαζομαι απο αυτα που διαβαζω,κι αφου μου εκανε κολπικο υπερηχο μου τα βρηκε ολα πεντακαθαρα,πουθενα εγκυμοσυνη πουθενα περιοδο ομως και μου ειπε να παω παλι μετα τις 23/10 αν δεν εχω αδιαθετησει ως τοτε,για να μου δωσει χαπια και ορμονολογικες εξετασεις. Και ρωταω: α) ειναι λογικο να πρεπει να περιμενω τοσο πολυ και β) τι ειναι ολο αυτο,εχει συμβει σε καμια σας;Συγνωμη για το κατεβατο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xristina86 είπε:

Καλησπερα κοριτσια,ισως να σας ζαλιζω και συγνωμη αλλα εχω ερωτησουλες. Λοιπον,αρχικα να σας πω οτι δεν εκανα χοριακη γιατι την βρηκα ακριβη κι ετσι εκανα το πρεντικτορ, το οποιο και βγηκε αρνητικο,την περασμενη Κυριακη.Το προηγουμενο βραδυ,δηλαδη το περασμενο Σαββατο,ηρθα σε επαφη με τον αντρα μου  κι εβγαλα αιμα,θεωρησα οτι αδιαθετησα αλλα οχι κι ετσι πηρα την αποφαση για τεστ.Αφου λοιπον βγηκε κι αυτο αρνητικο κι αφου εκανα σκονη το ιντερνετ κατεληξα στο οτι εχω ινομυωματα κι ετσι Δευτερα πρωι πρωι πηγα στον γυναικολογο.Εκεινος με την σειρα του,αρχικα με εκραξε που επηρεαζομαι απο αυτα που διαβαζω,κι αφου μου εκανε κολπικο υπερηχο μου τα βρηκε ολα πεντακαθαρα,πουθενα εγκυμοσυνη πουθενα περιοδο ομως και μου ειπε να παω παλι μετα τις 23/10 αν δεν εχω αδιαθετησει ως τοτε,για να μου δωσει χαπια και ορμονολογικες εξετασεις. Και ρωταω: α) ειναι λογικο να πρεπει να περιμενω τοσο πολυ και β) τι ειναι ολο αυτο,εχει συμβει σε καμια σας;Συγνωμη για το κατεβατο.

Καλησπέρα κοπέλα μου!! Καταρχάς να ξέρεις ότι το άγχος επηρεάζει πολύ τον οργανισμό (το λέω για να το ακούω και εγώ) οπότε προσπάθησε όσο μπορείς να ηρεμήσεις. Ας ξεκινήσουμε από το ότι δεν υπάρχει εγκυμοσύνη.. Λυπάμαι πολύ σε καταλαβαίνω γιατί θέλω κ εγώ πολύ να κάνω ένα μωράκι, είμαι στην αναμονή. Δεύτερον εφόσον έμαθες αυτό, πιστεύω ότι σιγά σιγά θα σου έρθει περίοδος γιατί πολλές φορές καθυστερεί επειδή το σκεφτόμαστε. Μήπως γ αυτό σου είπε ο γιατρός να πας σ έναν μήνα ξανά; Μήπως σου δίνει περιθώριο να ηρεμήσει το σώμα σου;; Αν δεν νιώθεις σίγουρη, μπορείς να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό.

Επίσης, μια δυο μέρες πριν μου έρθει περίοδος έχω κ εγώ πολύ λίγο αίμα κατά το σεξ (όχι πάντα τυχαίνει κάποιες φορές) όλες οι εξετάσεις είναι πολύ καλές!

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Pipito είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου!! Καταρχάς να ξέρεις ότι το άγχος επηρεάζει πολύ τον οργανισμό (το λέω για να το ακούω και εγώ) οπότε προσπάθησε όσο μπορείς να ηρεμήσεις. Ας ξεκινήσουμε από το ότι δεν υπάρχει εγκυμοσύνη.. Λυπάμαι πολύ σε καταλαβαίνω γιατί θέλω κ εγώ πολύ να κάνω ένα μωράκι, είμαι στην αναμονή. Δεύτερον εφόσον έμαθες αυτό, πιστεύω ότι σιγά σιγά θα σου έρθει περίοδος γιατί πολλές φορές καθυστερεί επειδή το σκεφτόμαστε. Μήπως γ αυτό σου είπε ο γιατρός να πας σ έναν μήνα ξανά; Μήπως σου δίνει περιθώριο να ηρεμήσει το σώμα σου;; Αν δεν νιώθεις σίγουρη, μπορείς να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό.

Επίσης, μια δυο μέρες πριν μου έρθει περίοδος έχω κ εγώ πολύ λίγο αίμα κατά το σεξ (όχι πάντα τυχαίνει κάποιες φορές) όλες οι εξετάσεις είναι πολύ καλές!

Καλησπέρα κοριτσακι μου.Αρχικα σου ευχομαι ολοψυχα να αποκτησεις συντομα ενα μωρακι. Το ξερω για το αγχος και πιστευα οτι αυτο ηταν κι η αιτια τον πρωτο μηνα της καθυστερησης,υστερα ομως και κυριως μετα το τεστ χαλαρωσα τελειως,τοσο μαλιστα,που το ξεχασα εντελως το θεμα της περιοδου γι'αυτο εκανα και μια εβδομαδα σχεδον να γραψω.Πλεον ρωταω ενημερωτικα πιο πολυ γιατι μου εκανε εντυπωση που μου ειπε οτι πρεπει να κλεισω 3 μηνες χωρις περιοδο για να το ψαξουμε.Δεν  ειναι πολυς καιρος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, xristina86 είπε:

Καλησπέρα κοριτσακι μου.Αρχικα σου ευχομαι ολοψυχα να αποκτησεις συντομα ενα μωρακι. Το ξερω για το αγχος και πιστευα οτι αυτο ηταν κι η αιτια τον πρωτο μηνα της καθυστερησης,υστερα ομως και κυριως μετα το τεστ χαλαρωσα τελειως,τοσο μαλιστα,που το ξεχασα εντελως το θεμα της περιοδου γι'αυτο εκανα και μια εβδομαδα σχεδον να γραψω.Πλεον ρωταω ενημερωτικα πιο πολυ γιατι μου εκανε εντυπωση που μου ειπε οτι πρεπει να κλεισω 3 μηνες χωρις περιοδο για να το ψαξουμε.Δεν  ειναι πολυς καιρος;

Τρεις μήνες δηλαδή 90 σχεδόν μέρες μου ακούγονται πολλές να πω την αλήθεια! Όμως ως γιατρός κάτι θα ξέρει παραπάνω.. Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα πήγαινε και σε έναν άλλο γιατρό, απλά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη, απλά για αυτό το μικρό ενδεχόμενο που μπορεί να έχει κάνει κάποιο λάθος ο γιατρός...! Θυμάμαι μια φορά είχε κάνει 4 μήνες να μου έρθει περίοδος, ήμουν μικρή τότε και είχε συμβεί λόγω απότομης αλλαγής καθημερινότητας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Pipito είπε:

Τρεις μήνες δηλαδή 90 σχεδόν μέρες μου ακούγονται πολλές να πω την αλήθεια! Όμως ως γιατρός κάτι θα ξέρει παραπάνω.. Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα πήγαινε και σε έναν άλλο γιατρό, απλά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη, απλά για αυτό το μικρό ενδεχόμενο που μπορεί να έχει κάνει κάποιο λάθος ο γιατρός...! Θυμάμαι μια φορά είχε κάνει 4 μήνες να μου έρθει περίοδος, ήμουν μικρή τότε και είχε συμβεί λόγω απότομης αλλαγής καθημερινότητας. 

Πηγα σε γιατρο που εφημερευε του νοσοκομειου και η αληθεια ειναι οτι μετα βιας μου απαντουσε στις ερωτησεις που του εκανα αλλα απο την αλλη δεν μπορω να πηγαινω απο γιατρο σε γιατρο ουτε να πληρωσω φυσικα 50αρια συν τις εξετασεις που δεν γραφονται απο τους ιδιωτες. Η καθημερινοτητα μου μονο αλλαγες δεν εχει ουτε εργαζομαι για να πω οτι φταιει η κουραση.Μαλλον απλα θα περιμενω,υποθετω αφου κολπικα ειναι ολα αψογα δεν θα ειναι κατι ανησυχητικο.Σε ευχαριστω που απαντησες,σου ευχομαι ο,τι καλυτερο...

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, xristina86 είπε:

Πηγα σε γιατρο που εφημερευε του νοσοκομειου και η αληθεια ειναι οτι μετα βιας μου απαντουσε στις ερωτησεις που του εκανα αλλα απο την αλλη δεν μπορω να πηγαινω απο γιατρο σε γιατρο ουτε να πληρωσω φυσικα 50αρια συν τις εξετασεις που δεν γραφονται απο τους ιδιωτες. Η καθημερινοτητα μου μονο αλλαγες δεν εχει ουτε εργαζομαι για να πω οτι φταιει η κουραση.Μαλλον απλα θα περιμενω,υποθετω αφου κολπικα ειναι ολα αψογα δεν θα ειναι κατι ανησυχητικο.Σε ευχαριστω που απαντησες,σου ευχομαι ο,τι καλυτερο...

 

Καλημέρα!! Κάτι τελευταίο.. Έχω παρατηρήσει ότι στο δημόσιο δεν είναι και τόσο εξυπηρετικοί έως ότι δεν τους νοιάζει. Μια φορά πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο για τεστ Παπ, μου βρήκαν κάτι και η γιατρός εκεί λέει δεν είναι κάτι, απλά να το παρακολουθείς ανά 6μηνο. Πάω σε ιδιώτη και μου λέει πρέπει οπωσδήποτε να το ψάξεις να δεις απ ότι προκλήθηκε και να το αφαιρέσεις.. καμία σχέση η αντιμετώπιση.. Δεν το λέω για να σε αγχωσω απλά να ξέρεις τι γίνεται! Αφού κολπικά είναι όλα καλά είναι ενθαρρυντικό!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά κοπέλα μου και αν θες μας ενημερώνεις για την εξέλιξη!! Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2018 at 8:38 ΠΜ, Pipito είπε:

Καλημέρα!! Κάτι τελευταίο.. Έχω παρατηρήσει ότι στο δημόσιο δεν είναι και τόσο εξυπηρετικοί έως ότι δεν τους νοιάζει. Μια φορά πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο για τεστ Παπ, μου βρήκαν κάτι και η γιατρός εκεί λέει δεν είναι κάτι, απλά να το παρακολουθείς ανά 6μηνο. Πάω σε ιδιώτη και μου λέει πρέπει οπωσδήποτε να το ψάξεις να δεις απ ότι προκλήθηκε και να το αφαιρέσεις.. καμία σχέση η αντιμετώπιση.. Δεν το λέω για να σε αγχωσω απλά να ξέρεις τι γίνεται! Αφού κολπικά είναι όλα καλά είναι ενθαρρυντικό!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά κοπέλα μου και αν θες μας ενημερώνεις για την εξέλιξη!! Φιλάκια

Γενικα στο νοσοκομειο μας (κορινθος) εχουμε καλους γυναικολογους,ειδικα ο ενας ειναι πολυ αναλητικος αλλα τους πετυχαινεις δυσκολα σε εφημερια κι εγω απλα ετυχα σε αυτον που δεν εχω και σε πολλη εκτιμηση.Θεωρω οτι τελικα ειναι παιχνιδια του θυρεοειδη και την επομενη εβδομαδα θα παω στην ενδοκρινολογο μου να το κοιταξουμε. Σημερα ειχα ροζ κολπικα υγρα οποτε ερχεται και η περιοδος και θα ηρεμησω νομιζω..Τελος,οι γιατροι ειναι να τους πετυχεις,πριν χρονια οταν ημουν εγγυος με παρακολουθουσε ιδιωτης,εξαιρετικος επιστημονας αλλα σε εβλεπε σαν πορτοφολι κι οταν δεν πηγα να κανω μια εξεταση στην κλινικη που μου προτεινε αλλα την εκανα καπου πιο κοντα μου ειπε οτι ειμαι ανευθυνη κι οτι δεν μπορει να με παρακολουθει πια κι οτι δεν θα εβγαζα υγιη το παιδι,με παρατησε 7 μηνων με πονους στην κοιλια κι με εδιωξε χωρις καν να δει γιατι πονουσα.Ετσι πηγα στο νοσοκομειο,με εξετασαν κανονικοτατα και με προσοχη,γεννησα κανονικα στην ωρα μου φυσιολογικα και το μωρο υγιεστατο κι εκει ειπα οτι δεν ξανα πληρωνω γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...