Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Να ρωτήσω κ εγώ κορίτσια πόσο είναι το κόστος των εξετάσεων θρομβοφιλιας? Μόνο αυτές δεν έχω κάνει κ είπαμε με το γιατρό εφόσον έχουμε υγιης βλαστοκυστη στον προεμφυτευτικο, πριν την εμβρυομεταφορα να γίνει κ αυτός ο έλεγχος... Βέβαια στις τελευταίες εμβρυομεταφορες έκανα προληπτικά κ αντιπηκτικες. 

Αύξηση ενοικίου


Recommended Posts

Βρε παιδια να ρωτήσω κατι εχεις κανεις σας ιδιοκτήτη που να του κανει την σημερον ημέρα αύξηση ενοικίου; Εχετε βιώσει κατι τέτοιο απο τότε που άρχισε η κρίση;

  • Χαχα 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια ειναι οτι αυτην την στιγμή οι τιμές των ενοικίων στην περιοχή που μένουμε έχουν επιστρέψει στην κατάσταση του 2008. Σ αυτο συνέβαλε το rbnb λόγω μετρό και κέντρου.

 Θα σας γράψω για να καταλάβετε μένουμε 10 χρόνια στο σπίτι. Τα 3 πρώτα δίναμε 700 ε ενοίκιο, οταν άρχισε η κρίση και αντικειμενικά μας έκοψαν τους μισθούς είπαμε οτι θα φύγουμε και μας έπεισε να μείνουμε με ενοίκιο 450ε. Με το αζημίωτο και γι αυτην βεβαια. Καταλαβαίνετε φαντάζομαι τι εννοω.

 Με πηρε την προηγούμενη εβδομαδα και μας ζητάει πλέον 680ε, αν δεν δεχτούμε έχουμε έως 50 μερες να φύγουμε. Αυτο συνεβει γιατι τοςο νοικιάστηκε και το επάνω μας διαμέρισμα. Βιώνει καμια άλλη σας αυτην την κατάσταση; Τι κανατε;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Καντι είπε:

Η αλήθεια ειναι οτι αυτην την στιγμή οι τιμές των ενοικίων στην περιοχή που μένουμε έχουν επιστρέψει στην κατάσταση του 2008. Σ αυτο συνέβαλε το rbnb λόγω μετρό και κέντρου.

 Θα σας γράψω για να καταλάβετε μένουμε 10 χρόνια στο σπίτι. Τα 3 πρώτα δίναμε 700 ε ενοίκιο, οταν άρχισε η κρίση και αντικειμενικά μας έκοψαν τους μισθούς είπαμε οτι θα φύγουμε και μας έπεισε να μείνουμε με ενοίκιο 450ε. Με το αζημίωτο και γι αυτην βεβαια. Καταλαβαίνετε φαντάζομαι τι εννοω.

 Με πηρε την προηγούμενη εβδομαδα και μας ζητάει πλέον 680ε, αν δεν δεχτούμε έχουμε έως 50 μερες να φύγουμε. Αυτο συνεβει γιατι τοςο νοικιάστηκε και το επάνω μας διαμέρισμα. Βιώνει καμια άλλη σας αυτην την κατάσταση; Τι κανατε;

Δεν εχετε συμβολαιο?Δεν μπορει να αυξησειτο ενοικιο οσο της γουσταρει και να σας δινει διορια τοσο λιγες μερες.Ο νομος ειναι με το μερος σας ψαξτε καλα τι ισχυει,ρωτηστε καποιο δικηγορο


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το συμβόλαιο ηταν τριετές, απο τη λήξη του δεν ξανακαναμε (2011). Επομενως εγινε σιωπηρή αναμισθωση.

εχω μιλήσει με δικηγόρους δυστυχώς ετσι ειναι η διαδικασία. Μπορει να μας διώξει οι δυο μηνες ειναι λογική διορία , οπως και η αύξηση ειναι ελεύθερη εφ οσον δεν υπάρχει συμβόλαιο.

 Τα δικαιώματα μου ως ενοικιαστής τα ξερω ειναι μηδαμινά. Δηλαδη θα πρεπει να μην συμμορφωθώ, να μου στείλει εξώδικο, να γίνει δικαστήριο σε εξάμηνο  και να αποδείξω οτι για οικονομικούς, οι άλλους λόγους δεν μπόρεσα να μετακινηθώ. Κατα πάσα πιθανότητα θα πληρώσω και τα έξοδα του δικαστηρίου περιπου 400 ευρώ που το απασχόλησα.

 Εμενα η απορία μου ειναι αν τελείωσε η κρίση και δεν το κατάλαβα, αν εχει μπλέξει κανεις με τέτοιους ανθρώπους και τι έκανε;

 Επισης εχω θυμώσει τοςο πολυ που δεν θέλω να ξαναπάρει ουτε 1 ευρώ απο μας. Δεν της είχαμε αργήσει ουτε μια μερα το ενοίκιο.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχεις ρωτησει δικηγορο νομιζω μονο να μετακομισετε μενει,δυστυχως

με ιδιοκτητες που πηγαν να βγαλουν λεφτα απο μας εχω μπλεξει,αλλα ειχαμε παντα συμβολαιο οποτε κτ τετοιο οχι

φταιει αυτο που λες με την μισθωση με την μερα,καποιες περιοχες ανεβηκαν πολυ

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει συμβόλαιο το οποίο να σας καλύπτει χρονικά ο ιδιοκτήτης μπορεί να διατηρήσει την τιμή του ενοικίου όπως έχει,να την αυξήσει η και να την μειώσει δίνοντας μόνο μια συγκεκριμένη διορία.

 

Για αυτό το λόγο τα συμβόλαια θα πρέπει να ανανεώνονται μετά τη λήξη τους έτσι ώστε να μη μπορεί ο ιδιοκτήτης να αυξήσει εντός προκαθορισμένου χρόνου το ενοίκιο αλλά και από την άλλη να μη μπορεί ο νοικαρης να ζητήσει μείωση ενοικίου.

Link to comment
Share on other sites

Απόδειξη σου δίνει κανονικά?και να ρωτήσω πο σα τετραγωνικά είναι το σπίτι?μα 680 ενοίκιο?Πάμε Καλά?πιο πολλά από ενα μισθό? Δλδ το σπίτι με ρεύμα νερό 1000 πάνω κάτω συν κοινόχρηστα συν συν συν .Δεν πάμε καλά.

Εγγύηση Όταν μπήκες σπίτι έδωσες?γτ αν είναι μη κάνεις κανα αστείο και το χαρίσεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, vikib είπε:

εφοσον εχεις ρωτησει δικηγορο νομιζω μονο να μετακομισετε μενει,δυστυχως

με ιδιοκτητες που πηγαν να βγαλουν λεφτα απο μας εχω μπλεξει,αλλα ειχαμε παντα συμβολαιο οποτε κτ τετοιο οχι

φταιει αυτο που λες με την μισθωση με την μερα,καποιες περιοχες ανεβηκαν πολυ

Ψάχνουμε απεγνωσμένα για σπίτι ώστε να μετακομίσουμε, ακόμα και σε άλλη γειτονιά αν όχι περιοχή.

1 hour ago, Angela123 είπε:

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει συμβόλαιο το οποίο να σας καλύπτει χρονικά ο ιδιοκτήτης μπορεί να διατηρήσει την τιμή του ενοικίου όπως έχει,να την αυξήσει η και να την μειώσει δίνοντας μόνο μια συγκεκριμένη διορία.

 

Για αυτό το λόγο τα συμβόλαια θα πρέπει να ανανεώνονται μετά τη λήξη τους έτσι ώστε να μη μπορεί ο ιδιοκτήτης να αυξήσει εντός προκαθορισμένου χρόνου το ενοίκιο αλλά και από την άλλη να μη μπορεί ο νοικαρης να ζητήσει μείωση ενοικίου.

Δεν το είχαμε ψάξει καθόλου όλο αυτο το κομμάτι κινούμασταν ως καλόπιστοι πάνω στο συννεφάκι μας, απο την στιγμή που ήμασταν ιδανικοί νοικάρηδες - καλοπληρωτές.

1 hour ago, loyloy είπε:

Απόδειξη σου δίνει κανονικά?και να ρωτήσω πο σα τετραγωνικά είναι το σπίτι?μα 680 ενοίκιο?Πάμε Καλά?πιο πολλά από ενα μισθό? Δλδ το σπίτι με ρεύμα νερό 1000 πάνω κάτω συν κοινόχρηστα συν συν συν .Δεν πάμε καλά.

Εγγύηση Όταν μπήκες σπίτι έδωσες?γτ αν είναι μη κάνεις κανα αστείο και το χαρίσεις. 

Την φαντάζεσαι την απάντηση , δεν θα γράψω κατι δημοσίως.

το σπίτι ειναι 105 τετραγωνικά.

 Οι εγγυήσεις που είχαμε δώσει ηταν 1400 ευρώ δηλαδη δυο ενοίκια. Εάν δεν μας τα επιστρέψει εννοειται οτι θα παμε δικαστικά. Επιπλεον μπορώ να μην της δώσω το κλειδί και να της καταθέτω στο παρακαταθηκών και δανείων το ποσο που παίρνουμε απόδειξη τα τελευταία 7 χρόνια. Ελπιζω οτι δεν θα φτάσουμε σε αυτα τα σημεία γι αυτο και θέλω να αποχωρισουμε άμεσα.

1 hour ago, Nicol_ είπε:

Καταλαβα..την παιρνει να το κανει επειδη ειστε χωρις συμβολαιο.Απαραδεκτο απο μερους της.Στην ουσια με τετοιο ενοικιο σας διωχνει στην ψυχρα..

Ακριβως μας πετάει στο δρόμο, της ειπα εμεις αυτα τα χρηματα δεν τα έχουμε και τότε μου ειπε εχετε τότε 50 μερες να φύγετε.

 Ειναι παραλογισμός όλο αυτο ετσι δεν ειναι; Αναρρωτιωμουν αν υπάρχει άλλη οπτική εκτος του οτι ολα θυσιάζονται στο βωμό του χρήματος.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Ψάχνουμε απεγνωσμένα για σπίτι ώστε να μετακομίσουμε, ακόμα και σε άλλη γειτονιά αν όχι περιοχή.

Δεν το είχαμε ψάξει καθόλου όλο αυτο το κομμάτι κινούμασταν ως καλόπιστοι πάνω στο συννεφάκι μας, απο την στιγμή που ήμασταν ιδανικοί νοικάρηδες - καλοπληρωτές.

Την φαντάζεσαι την απάντηση , δεν θα γράψω κατι δημοσίως.

το σπίτι ειναι 105 τετραγωνικά.

 Οι εγγυήσεις που είχαμε δώσει ηταν 1400 ευρώ δηλαδη δυο ενοίκια. Εάν δεν μας τα επιστρέψει εννοειται οτι θα παμε δικαστικά. Επιπλεον μπορώ να μην της δώσω το κλειδί και να της καταθέτω στο παρακαταθηκών και δανείων το ποσο που παίρνουμε απόδειξη τα τελευταία 7 χρόνια. Ελπιζω οτι δεν θα φτάσουμε σε αυτα τα σημεία γι αυτο και θέλω να αποχωρισουμε άμεσα.

Ακριβως μας πετάει στο δρόμο, της ειπα εμεις αυτα τα χρηματα δεν τα έχουμε και τότε μου ειπε εχετε τότε 50 μερες να φύγετε.

 Ειναι παραλογισμός όλο αυτο ετσι δεν ειναι; Αναρρωτιωμουν αν υπάρχει άλλη οπτική εκτος του οτι ολα θυσιάζονται στο βωμό του χρήματος.

Αφού σας διώχνει μη πληρώσεις ενοίκιο ούτε λογαριασμούς.να τα κρατήσει από την εγγύηση γτ σιγά μη σας δώσει πίσω στα χρήματα.καο είναι εγγύηση με τα παλιο ενοίκιο.παλι κερδισμένη είναι.μη δώσεις ούτε ευρώ.πριν λίγους μήνες που μετακόμισα η ιδιοκτήτρια από μόνη της μου είπε Αφού εχει ς την εγγύηση μη μου πληρώσεις ενοίκιο και τους λογαριασμούς το τελευταίο μήνα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Καντι είπε:

....

@Καντι καλημερα ελεγα οτι ο κοσμος το εχασε αλλα τωρα που ειδα το μυνημα σου το καταλαβα αυξησηηηηηηηη ελεος αν ειναι δυνατον εδω κανουν μειωσεις και αυτος θελει αυξηση παρτον μια μερα στην δουλεια η εσυ η ο ανδρας σου να δει πως βγαινουν πρωι πρωι με τσιτωσες αχχαχαχχαχαχα


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Καντι  κ εμάς ηθελε η δικιά μας αύξηση φέτος που έληγε το συμβόλαιο γτ της ζητήσαμε να μας βάλει σιτες στις μπαλκονοπορτες τουτεστιν 200€ κοστος. Κ επειδή είναι ένα κοστος που πρέπει να βγάλει όπως επίσης επειδη θα μας έβαζε σίτες θα ανέβαινε κ η αξία του διαμερίσματος!του τρελλού!της είπαμε οχι ευχαριστούμε δεν πειράζει να σαι καλα κ κάναμε ανανέωση για άλλα 2 χρονια με το ίδιο ενοίκιο. Οπου θα είναι κ το τελευταίο της γτ θα μετακομίσουμε πλέον δεν μπορούμε να συννενοηθούμε μαζί της. Για την ιστορία το νοικιάσαμε το Σεπτεμβρη του 2012 ζήταγε 500€, 70τμ καινουρια πολυκατοικια σε περιοχη ασχολιαστο. Με τα πολλά της το πηγαμε 480 κ καναμε συμβολαιο 300€. Την επόμενη χρονια επειδη γινοταν χαμος με τους μισθους της ειπαμε να το ρίξει αλλιως φευγουμε κ μας το κατεβασε στα 450€. Επειδη ειχαμε κανει συμβολαιο για 3 χρονια όταν έληγε το 2015 της ειπαμε να το κατεβασει στα 420€. Με τα πολλα μετα απο λίγο επειδη τρωγαμε συνεχεια μειωσεις στους μισθους κ εγινε ενα μπαμ στην περιοχη με μεγαλυτερα διαμερισματα καινουρια κομπλε ομως με τζακια σιτες τεντες κτλ κ τα νοικιαζανε κοψοχρονιας της ειπαμε φευγουμε γτ βρηκαμε καλυτερο κ μεγαλυτερο κ μας το κατεβασε στο 380. Κ απο τοτε δινουμε τοσα. Αλλά.....δεν κναει τιποτα στο σπιτι.Εχει χαλασει ο απορροφητηρας τον φτιαξαμε εμεις, ειπαμε για τεντες τις βαλαμε εμεις. Ειπαμε για σιτες ουτε κουβεντα. Δεν την νοιαζει κ δεν θελει να ασχολειται.Το τεέυταιο της ηταν.


xuBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...