Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχω καιρό να μπω στο φόρουμ, χαιρετώ τα νέα κορίτσια και εύχομαι τα καλύτερα σε όλες! Είμαι σε προετοιμασία για εμβρυομεταφορα κατεξυγμενων βλαστοκυστεων. Εχω πολλές γνώσεις όσο αφορά το κομμάτι της ωοληψιας, στην εμβρυομεταφορα ειδικά κατεψυγμένων, έχω πολλές απορίες. Για παράδειγμα 2η ημέρα του κύκλου έκανα οιστραδιολη και είναι 67.Θεωρειται υψηλή? Να ακυρώσω τη διαδικασία? Έκανα και υπέρηχο και δεν υπάρχει κύστη. Γενικά δεν έχω καταλάβει τι θέλει προσοχή στην εμβρυομεταφορα. Είναι η τελευταία μου προσπάθεια και δε θέλω να πάω με ο, τι να ναι συνθήκες. 

Διατροφή μωρού 15 μηνων


Recommended Posts

Γεια σας!από ότι βλέπω τώρα τελευταία πολλές μανούλες δίνουν το πρωί γάλα στα μωρά τους.Εμεις έχουμε κόψει το πρωινό γάλα από 10 μηνών με την έννοια του μπιμπερου.

Αντί για σκέτο γάλα όταν ξυπνάει κατά τι 7.30 δίνω μόνο κανονικό πρωινο που θα περιλαμβάνει το γάλα αλλά όχι σε μεγάλη ποσότητα.Με λίγα λόγια δίνω εναλλάξ βρώμη η weetabix με γάλα μπανάνα,μούρα και μελι δηλ κανονικό μπολάκι δημητριακών με φρούτα και οχι σκέτο γάλα.

Εσείς τι δίνετε για πρωινό στα μωρά σας και γενικά τι τρωνε μέσα στη μερα;Θέλω από περιέργεια να δω αν κινούμαι σωστά.Το πρωινό μας λοιπόν το ανέφερα ήδη.Ως πρωινο σνακ δινω μικρή φρουτοσαλατα και ασπρο γιαούρτι.Μεσημεριανο ότι τρώνε και εμεις (κρέας,ψάρι,ζυμαρικά,λαχανικά,όσπρια κτλ)Απογευματινό δίνω ψωμί με αυγό,τοστ με τυρί η βελουτέ σούπα λαχανικων (αν το μεσημεριανό δεν περιλάμβανε πολλά λαχανικα)Και τέλος ένα μπιμπερό γάλα πριν τον ύπνο 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα είναι 20 μηνών και το πρόγραμμα μας έχει ως εξής 

γυρω στις 9 που ξυπνάει θα θηλάσει λίγο και μετά θα φάει ψωμάκι με μέλι ή τοστ μετά κατά τις 11  χυμό από φρούτα σαν κρέμα ,  στις 2 θα φάει ότι τρώμε εμείς , το απογευμα θα φάει γιαούρτι ή μέλι με ταχίνι και πορτοκάλι ( ή ανάμεικτη φρουτοσαλάτα ) και πριν τον ύπνο θα πιει το γάλα του που το φτιάχνω  με μπανάνα λιωμένη και μια κουταλιά ταχίνι , θηλάζει λίγο και νάνι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Εμείς είμαστε 17 μηνών και νιώθω αποτυχημένη με το θέμα του φαγητού. Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει και μπλοκάρει το μυαλό μου και ξεχναω τελείως το αυγό και το ψαρι. Ψάρι έχω να της δώσω απο το καλοκαίρι γιατί δεν το θέλει και πάντα ξεχνάω να το προσπαθήσω. Τέλος πάντων. Το πρωί ξυπνάει γύρω στις 6.30 με 7 και πίνει γαλα με 2-3 μπισκότα ή λίγο ψωμί ή κέικ. Μετα κατα τις 9.30 με 10 θα φαει ενα τοστ με τυρί κρέμα και κατα τις 11.30 με 12 μπανάνα.. Μετα συνηθως κοιμάται και γυρω στις 4 τρώει το μεσημεριανό που είναι καποια κρεας κοκκινιστο με χυλοπίτες και τυρί τριμμένο ή φασολάκια με πατάτες γιαχνί και φέτα. Αυτα τρωει πιο πολύ. Κατα τις 7.30 τρωει γιαούρτι ή φαριν λακτε και κατα τις 9 με 9.30 γαλα. Δεν ξέρω αν κάνω σωστά ή λάθος. 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις. Μάλλον δεν υπάρχει σωστό και λάθος,αρκεί να είναι χορτατα τα μωρά με υγιεινά  και σπιτικά γευματα.Απλα με προβληματίζει ότι πολλά μωρά ξεκινάνε τη μέρα τους με ένα μπουκάλι γάλα ενώ εμεις το κόψαμε προ πολλού.

Δεν ανησυχώ για το ασβέστιο γιατί μέσα στη μέρα θα φάει σίγουρα γιαούρτι και ίσως καποιο τυρί και σιγουρα βραδυνο γαλα αλλα για να δίνουν οι μαμάδες ένα μπουκάλι γάλα το πρωί μάλλον κάτι θα ξέρουν παραπανω (δυστυχώς δεν έχω παιδίατρο για να συμβουλευτω και κάνω ότι εγώ θεωρώ σωστο)

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Angela123 είπε:

Ευχαριστω για τις απαντήσεις. Μάλλον δεν υπάρχει σωστό και λάθος,αρκεί να είναι χορτατα τα μωρά με υγιεινά  και σπιτικά γευματα.Απλα με προβληματίζει ότι πολλά μωρά ξεκινάνε τη μέρα τους με ένα μπουκάλι γάλα ενώ εμεις το κόψαμε προ πολλού.

Δεν ανησυχώ για το ασβέστιο γιατί μέσα στη μέρα θα φάει σίγουρα γιαούρτι και ίσως καποιο τυρί και σιγουρα βραδυνο γαλα αλλα για να δίνουν οι μαμάδες ένα μπουκάλι γάλα το πρωί μάλλον κάτι θα ξέρουν παραπανω (δυστυχώς δεν έχω παιδίατρο για να συμβουλευτω και κάνω ότι εγώ θεωρώ σωστο)

 

Αν σε παρηγορεί ουτε εμένα πίνει ενα μπουκάλι. Ποτέ δεν ήπιε σε μπιμπερό λογω θηλασμου κι οταν αρχίσαμε το φρέσκο μετα το χρόνο άρχισε κατ ευθείαν σε κούπα. (όπως και το νερό το έπινε ανέκαθεν σε ποτήρι από 8 μηνών). Η κούπα της λοιπόν χωράει γυρω στα 180ml τα οποία άλλες φορές πίνει κι άλλες όχι. Μια κούπα το πρωί και μια το βράδυ της δίνω. Εφόσον ομως τρωει γιαούρτι και τυρί αρκετό μεσα στη μέρα και αρα δεν υπάρχει θεμα ασβεστίου δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλο πρόβλημα. 

  • Ευχαριστώ 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Για να σας παρηγορήσω ο δικό μου 24 μηνων δεν έχει πιει γάλα από ενός ετους που σταμάτησε ο θηλασμός. Αυτό που με προβληματίζει πια γιατί στην αρχή στεναχωριομουν είναι το πρωί πρώτου παει στο παιδικο να έπινε για να μην πηγαίνει εντελώς νυστκος παρόλο που τρώνε εκεί πρωινό. Τρώει όμως πολύ τυρί κασέρι και κάθε μέρα ένα μπουκαλάκι κέφιρ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , BEBOULI είπε:

Καλησπέρα. Για να σας παρηγορήσω ο δικό μου 24 μηνων δεν έχει πιει γάλα από ενός ετους που σταμάτησε ο θηλασμός. Αυτό που με προβληματίζει πια γιατί στην αρχή στεναχωριομουν είναι το πρωί πρώτου παει στο παιδικο να έπινε για να μην πηγαίνει εντελώς νυστκος παρόλο που τρώνε εκεί πρωινό. Τρώει όμως πολύ τυρί κασέρι και κάθε μέρα ένα μπουκαλάκι 

πιστεύω ότι από τις δικές μας τις μαμάδες μας έχει περάσει υποσυνείδητα το άγχος του γάλακτος και πρέπει ντε και καλά τα παιδιά μας να έχουν μια αγελάδα!αφού τρώει ένα σωρό γαλακτομικα λογικά θα είναι καλυμμένος από το θέμα του ασβεστιου.Μπορεις λοιπόν το πρωί να του δίνεις γιαούρτι και να βάζεις διαφορά καλούδια μέσα η μια άλλη ωραια εναλλακτική θα ήταν scrambled eggs που τα φτιάχνεις με λίγο γαλα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Δεν ξέρω αν το άγχος είναι μόνο σχετικό με το γάλα.. Θεωρώ ότι και οι πολύ αυστηροί περιορισμοί απο τους παιδιατρους σε σχέση με το αλάτι, τη ζάχαρη κλπ δημιουργεί επιπλέον πρόβλημα. Τουλάχιστον εγω έτσι νιώθω. 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Τονι@ είπε:

Καλημέρα! Δεν ξέρω αν το άγχος είναι μόνο σχετικό με το γάλα.. Θεωρώ ότι και οι πολύ αυστηροί περιορισμοί απο τους παιδιατρους σε σχέση με το αλάτι, τη ζάχαρη κλπ δημιουργεί επιπλέον πρόβλημα. Τουλάχιστον εγω έτσι νιώθω. 

Ναι έχεις δίκιο αλλά είναι πιο εύκολο να "απαγορευσεις"κάποιες τροφές  σεε αυτη την ηλικια παρά να "αναγκασεις"η να "πιέσεις " η πες το όπως θες τροφες που θεωρούνται σημαντικές όπως το γάλα.

Προσωπικά προσπαθώ να μην τρελαίνομαι τόσο με το αλάτι.απλα δεν προσθέτω καθόλου αλάτι στα φαγητά του αλλά μπορεί να έχει τύχει να φάει 2 φέτες ψωμί μέσα στη μέρα και μετά κανένα τυρόπιτακι κτλ αλλά δε συμβαίνει αυτό καθημερινα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Angela123 είπε:

Ναι έχεις δίκιο αλλά είναι πιο εύκολο να "απαγορευσεις"κάποιες τροφές  σεε αυτη την ηλικια παρά να "αναγκασεις"η να "πιέσεις " η πες το όπως θες τροφες που θεωρούνται σημαντικές όπως το γάλα.

Προσωπικά προσπαθώ να μην τρελαίνομαι τόσο με το αλάτι.απλα δεν προσθέτω καθόλου αλάτι στα φαγητά του αλλά μπορεί να έχει τύχει να φάει 2 φέτες ψωμί μέσα στη μέρα και μετά κανένα τυρόπιτακι κτλ αλλά δε συμβαίνει αυτό καθημερινα

Εχεις δίκιο σε αυτό. Εμένα λαμβάνει αρκετο αλάτι σε σχέση με αυτό που περιγράφεις. Αλλά απο το να μην τρώει... Τι να κάνω.. Καναμε τάμα μέχρι να αρχίσει να τρώει. 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...