Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Natasa24 είπε:

      euxaristo gia tin apantisi .. ne exeis dikeo omos einai polli psixofthoro den ksero an niothis afto p leo akoma kai gia ton antra m einai diskolo na to apodexti ... apla skeftomoun an einai kalitera na prospathiso akoma mia fora me spermatenxisi apla afti tin fora dipli .. kai an dn iparxi alli epilogi na proxoriso me eksosomatiki. to mono p me anisixise pragmatika einai pu mu ipan oti idi einai pollis o xronos prospathiass kai oti megalonotas ta apothemata ton othikon ligostevoun opotan kai afto me vazi ligo se skepsis.

      Είπες τη λέξη κλειδί.. Να αποδεκτει.. Αυτό έχει σημασία, να απιδεκτειτε ότι η απόκτηση παιδιου είναι δυσκολη με το φυσικό τρόπο κ χρειάζεται εξωσωματική.. Έτσι ήταν κ για μένα στην αρχή " Είναι δυνατόν να μη μπορώ φυσιολογικά όπως οι περισσότεροι;".. Στην αρχή μόνο.. Σημασία έχει τι αποτελέσματα κ οχι ο τρόπος!! Προσωπικά κοιτάζω τα κοριτσάκια μου κ είμαι περηφανη για τον αγώνα που έδωσα για να τα αποκτήσω.. 

      Ταπεινή μου γνώμη, αποδεχτείτε ότι χρειάζεστε την βοήθεια της επιστήμης κ προχωρηστε.. Μην σπαταλατε τα χρήματα σας σε άλλες μεθόδους.. Φυσικά οι γιατροί που σας παρακολοτθουν έχουν καλυτερη εικόνα κ γνώση από μένα αλλά παντα παιζει ρόλο και η δικιά σας επιθυμία κ επιλογή.. 

      Φιλικά παντα

      • Μου αρέσει 1

Μωρακια 9-12 μηνων


Comet

Recommended Posts

Just now, Afroditi85 είπε:

Πρωινή πρωινη η κούκλα!Έλα να σιδερωσεις και τα δικά μου!:Dεγω μόλις κοιμηθεί θα συμμαζέψω και μαγείρεμα!

Έλα να έρθω εγώ για σίδερο και εσύ για μαγείρεμα:P


sLuap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κ από μένα!! Σας διαβάζω που κ που, αλλά δεν προλαβαίνω να γράψω κ εδώ, μιας κ ο μεγάλος καημός είμαι ποτέ θα ερθει το δεύτερο μωρό. Λοιπόν, η μικρή μου είναι 13.5 μηνών, σχεδόν 14. Περπατάει από 9 μηνών, κ γενικά έχει καλή ανάπτυξη. Όμως τα τρώει όλα μόνο αλεσμένα. Εντάξει, θα τσιμπήσει ψωμάκι, φρυγανιά κτλ. Αλλά φρούτα, φαγητό, τραχανά, αν έχει έστω κ λίγο στέρεο, θα το φτύσει. Το θεωρείτε κακό αυτό; μήπως εκεί ε πίσω σε αυτό το θέμα; ενώ είναι πολύ πολύ ψηλή, ζυγίζει 9.300

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Comet είπε:

Κι εμενα μολις κοιμηθηκε αλλα δεν κανω δουλειες,θα πιω καφε.Χαλαρα!!!οπως λενε στην ηλιολουστη Θεσσαλονικη.Μετα το νανι θα παμε βολτα γιατι απο το βραδυ χαλαει ο καιρος

Ωραιο φαινεται.Θα το δοκιμασω ,μεχρι στιγμης το αυγο το τρωμε βραστο μελατο με ψωμακι.Χτες η μανα μου τον ταισε μακαρονια με κιμα(μοσχαρισιο).Βασικα το δικο της φαι εφαγε γιατι καθε 2 λεπτα πηγαινε με ανοιχτο το στομα,τι να κανει κι αυτη

Ναι δοκιμασε το.. Η μικρη τρελενεται!!! Εγω εχω δουλειες  δεν νομιζω να παμε βολτα σημερα..

Χαχαχα του δινεται απο τα δικα σας φαγητα? Εγω ακομα αποφευγω γιατι φοβαμαι να φαει ακομα αλατι.. Και εμεις οτι φτιαχνουμε βαζω αλατι...

πρίν από 21 λεπτά , EleniKel είπε:

Καλημέρα κ από μένα!! Σας διαβάζω που κ που, αλλά δεν προλαβαίνω να γράψω κ εδώ, μιας κ ο μεγάλος καημός είμαι ποτέ θα ερθει το δεύτερο μωρό. Λοιπόν, η μικρή μου είναι 13.5 μηνών, σχεδόν 14. Περπατάει από 9 μηνών, κ γενικά έχει καλή ανάπτυξη. Όμως τα τρώει όλα μόνο αλεσμένα. Εντάξει, θα τσιμπήσει ψωμάκι, φρυγανιά κτλ. Αλλά φρούτα, φαγητό, τραχανά, αν έχει έστω κ λίγο στέρεο, θα το φτύσει. Το θεωρείτε κακό αυτό; μήπως εκεί ε πίσω σε αυτό το θέμα; ενώ είναι πολύ πολύ ψηλή, ζυγίζει 9.300

Γεια σου και εδω κοριτσιιιι..... 

Μπραβο η μικρη γρηγορα γρηγορα περαπατησε... Ξεκηνησες απο νωρις να την κυνηγας ε???  Οσο αφοφα τι φαγητο δεν νομιζω τα κιλα να παιζουν ρολο στο οτι τρωει αλεσμενα.. Γιατξ και εμενα που απο 7 μηνων τρωει κανονικα κομματια (και οταν ηταν φαφουτα) τωρα που ειμαστε κοντα 11 μηνων ειναι 7,700 περιπου... Και τρωει πολυ.. Και εμενα τα παιρνει ολα σε υψος!!Ειναι το σκαρι τους ετσι.. Και εγω ετσι ειμαι..:P εχεις προσπαθησει καμια πατατα κατι μαλακο να το πατησεις με το πιρουνι να δεις αν θα το φαει? 


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ Κατερίνα, αλλά τα φτύνει. Εννοείται ζάχαρη κ αλάτι δεν έχει φάει ακόμα κ θα το καθυστερήσω όσο μπορώ. Με τπτ δεν θέλει μη αλεσμένα. Την κυνηγάω, δε θα πει τπτ. Πιστεύω πως είναι τόσο αδύνατη επειδή τρέχει όλη μέρα, σκαρφαλώνει, ανεβαίνει σκαλιά πλέον μόνη της. Αλλά ρε γμτ, πότε θα μάθει να τρώει; έχουμε 9-10 δοντια.. 

Σχετικά με τα κιλά, όχι δεν παίζουν ρόλο τα αλεσμένα. Ίσα ίσα. Στα αλεσμένα τρώνε μεγαλύτερες ποσότητες. Οπότε βάζουν κιλά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , EleniKel είπε:

Προσπαθώ Κατερίνα, αλλά τα φτύνει. Εννοείται ζάχαρη κ αλάτι δεν έχει φάει ακόμα κ θα το καθυστερήσω όσο μπορώ. Με τπτ δεν θέλει μη αλεσμένα. Την κυνηγάω, δε θα πει τπτ. Πιστεύω πως είναι τόσο αδύνατη επειδή τρέχει όλη μέρα, σκαρφαλώνει, ανεβαίνει σκαλιά πλέον μόνη της. Αλλά ρε γμτ, πότε θα μάθει να τρώει; έχουμε 9-10 δοντια.. 

Σχετικά με τα κιλά, όχι δεν παίζουν ρόλο τα αλεσμένα. Ίσα ίσα. Στα αλεσμένα τρώνε μεγαλύτερες ποσότητες. Οπότε βάζουν κιλά 

Ο παιδιατρος τι σου εχει πει?? Προσπαθησε να της αφησεις κομματακι φαγητο μια πατατα κατι μπροστα της και να δεις μηπως το παρει απο μονη της και το φαει... Εγω αυτο κανω και τρωει μονη της..


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εγώ αυτό κάνω, αλλά μετά σκουπιζω.. 

Κ από άλλες φίλες μου, βλέπω ότι τα μωρά τους μια χαρά τρώνε σε αυτή την ηλικία... Που θα πάει;; στα αλεσμένα κανένας δεν έμεινε. 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμεις εχθες πηγαμε παιδιατρο δεν μου ειπε τιποτα να της ξεκινησω μονο ψαρι οταν κλειση 10 μηνων την ρωτησα για οσπρια και μου ειπε μετα τον χρονο. Για γιαουρτι δεν μ9υ ειπε εγω της δινω. Με τα αλεσμενα απο ποτε πρέπει να τα σταματαμε σας εχει πει; ουτε με ρωτησε αν μπορει να μασησει κομματάκια τιποτα εγω της ειπα ότι τρωει κομματακια και μου λεει δωστεις μονο αυτο. Τι αλλα φαγητα τους δινεται  να παρω καμια ιδεα; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , EleniKel είπε:

Κ εγώ αυτό κάνω, αλλά μετά σκουπιζω.. 

Κ από άλλες φίλες μου, βλέπω ότι τα μωρά τους μια χαρά τρώνε σε αυτή την ηλικία... Που θα πάει;; στα αλεσμένα κανένας δεν έμεινε. 

Ο παιδιατρος σου ειπε οτι υπαρχει θεμα που τρωει ακομα αλεσμενα?

πρίν από 2 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Κοριτσια εμεις εχθες πηγαμε παιδιατρο δεν μου ειπε τιποτα να της ξεκινησω μονο ψαρι οταν κλειση 10 μηνων την ρωτησα για οσπρια και μου ειπε μετα τον χρονο. Για γιαουρτι δεν μ9υ ειπε εγω της δινω. Με τα αλεσμενα απο ποτε πρέπει να τα σταματαμε σας εχει πει; ουτε με ρωτησε αν μπορει να μασησει κομματάκια τιποτα εγω της ειπα ότι τρωει κομματακια και μου λεει δωστεις μονο αυτο. Τι αλλα φαγητα τους δινεται  να παρω καμια ιδεα; 

Οσπρια μετα τον χρονο?????/εμας μας ειπε να ξεκηνησουμε 7 μηνων οσπρια και ψαρι 9 μηνων.. Και το αυγο μας ειχε πει 6,5 μηνων... Τρωμε τα παντα απο 9 μηνων περιπου... Τωρα εσυ με αυτα που σου εχει πει ο γιατρος δεν εχεις πολλες επιλογες... Λαχανικα, κρεας, δωσε καμια μερα ψωμακι με τυρι cottage ή ανθοτυρο... 


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , ΚατεριναΣκ είπε:

Ο παιδιατρος σου ειπε οτι υπαρχει θεμα που τρωει ακομα αλεσμενα?

Οσπρια μετα τον χρονο?????/εμας μας ειπε να ξεκηνησουμε 7 μηνων οσπρια και ψαρι 9 μηνων.. Και το αυγο μας ειχε πει 6,5 μηνων... Τρωμε τα παντα απο 9 μηνων περιπου... Τωρα εσυ με αυτα που σου εχει πει ο γιατρος δεν εχεις πολλες επιλογες... Λαχανικα, κρεας, δωσε καμια μερα ψωμακι με τυρι cottage ή ανθοτυρο... 

Αυτα τα νεροβραστα μου ειπε συνεχιζουμε. Δεν θα την ακουσω θα της δωσω οσπρια. Και γιαουρτι εχω δωσει και ανθοτυρο. Απο οσπρια τι εχεις δώσει αλεσμενα; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Αυτα τα νεροβραστα μου ειπε συνεχιζουμε. Δεν θα την ακουσω θα της δωσω οσπρια. Και γιαουρτι εχω δωσει και ανθοτυρο. Απο οσπρια τι εχεις δώσει αλεσμενα; 

Της εχω δωσει φακες και φασολια.. Τις φακες οπως ειναι και τα φασολια τα κανω ισα ισα με το ραβδομπλεντερ οχι να γινει κρεμα απλα να μην εχει τοσο μεγαλα κομματια.. Ρεβυθια και τα υπολοια δεν της τα εχω δωσει ακομα γιατι δεν τα φτιαχνουμε καθολου, εμεις δεν τα τρωμε.. Αλλα στην μικρη κανονικα πρεπει να τα κανω που και που...


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 14 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Κοριτσια εμεις εχθες πηγαμε παιδιατρο δεν μου ειπε τιποτα να της ξεκινησω μονο ψαρι οταν κλειση 10 μηνων την ρωτησα για οσπρια και μου ειπε μετα τον χρονο. Για γιαουρτι δεν μ9υ ειπε εγω της δινω. Με τα αλεσμενα απο ποτε πρέπει να τα σταματαμε σας εχει πει; ουτε με ρωτησε αν μπορει να μασησει κομματάκια τιποτα εγω της ειπα ότι τρωει κομματακια και μου λεει δωστεις μονο αυτο. Τι αλλα φαγητα τους δινεται  να παρω καμια ιδεα; 

Κάθε γιατρός λέει τα δικά του αλλά στην πραγματικότητα δεν υπάρχει συγκεκριμένο πλάνο με τροφές που πρέπει να ξεκινήσεις να δίνεις σε συγκεκριμένη ηλικία εκτός από ζάχαρη μέλι και αλάτι.

Όταν είχα ρωτήσει παλιά τον παιδίατρο πότε σταματάμε τα αλεσμενα μου απάντησε ότι εξαρτάται από το παιδί.αλλα σταματάμε νωρίς αλλά λίγο αργότερα.το παιδί σε καθοδηγεί αλλά θυμάμαι από περίπου 11 με 12 μηνών σταματήσαμε το άλεσμα και έτρωγε μαλακά ψιλοκομμένα φαγητά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ΚατεριναΣκ είπε:

Της εχω δωσει φακες και φασολια.. Τις φακες οπως ειναι και τα φασολια τα κανω ισα ισα με το ραβδομπλεντερ οχι να γινει κρεμα απλα να μην εχει τοσο μεγαλα κομματια.. Ρεβυθια και τα υπολοια δεν της τα εχω δωσει ακομα γιατι δεν τα φτιαχνουμε καθολου, εμεις δεν τα τρωμε.. Αλλα στην μικρη κανονικα πρεπει να τα κανω που και που...

Της τα δοκιμασες  σε κρεας πρωτα και μετα μονα τους; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Alex. Arap είπε:

Της τα δοκιμασες  σε κρεας πρωτα και μετα μονα τους; 

Ναι την πρωτη φορα για 3 μερες μαζι με κρεας γιατι της εβαλα λιγο μια χουφτα δοκημαστηκα.. Καο αφου ηταν οκ μετα απο τις 3 μερες απο εκει και περα μου ειπε να της δωαω κανονικα σκετες φακες οπως τις τρωμε και εμεις...απλα χωρις αλατι...


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Angela123 είπε:

Κάθε γιατρός λέει τα δικά του αλλά στην πραγματικότητα δεν υπάρχει συγκεκριμένο πλάνο με τροφές που πρέπει να ξεκινήσεις να δίνεις σε συγκεκριμένη ηλικία εκτός από ζάχαρη μέλι και αλάτι.

Όταν είχα ρωτήσει παλιά τον παιδίατρο πότε σταματάμε τα αλεσμενα μου απάντησε ότι εξαρτάται από το παιδί.αλλα σταματάμε νωρίς αλλά λίγο αργότερα.το παιδί σε καθοδηγεί αλλά θυμάμαι από περίπου 11 με 12 μηνών σταματήσαμε το άλεσμα και έτρωγε μαλακά ψιλοκομμένα φαγητά.

 ζαχαρη αλατι και μελι δεν της δινω. Εμεις υρωμε κσι κομματάκια τα θέλει εχθες το εφαγε ολο το φαγητο σε κομματακια μεχρι και το σπανακι που δεν εχει λαι τοσο ωραια γεύση. 

πρίν από 13 λεπτά , ΚατεριναΣκ είπε:

Ναι την πρωτη φορα για 3 μερες μαζι με κρεας γιατι της εβαλα λιγο μια χουφτα δοκημαστηκα.. Καο αφου ηταν οκ μετα απο τις 3 μερες απο εκει και περα μου ειπε να της δωαω κανονικα σκετες φακες οπως τις τρωμε και εμεις...απλα χωρις αλατι...

Κατάλαβα θα το κσνω ετσι γιατί αν την αφησω μεχρι το χρονο ποτε θα τα μαθει να τα τρωει δεν ξερω γιατι δεν το σκεφτεται αυτο. 

  • Μου αρέσει 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Alex. Arap είπε:

 ζαχαρη αλατι και μελι δεν της δινω. Εμεις υρωμε κσι κομματάκια τα θέλει εχθες το εφαγε ολο το φαγητο σε κομματακια μεχρι και το σπανακι που δεν εχει λαι τοσο ωραια γεύση. 

Κατάλαβα θα το κσνω ετσι γιατί αν την αφησω μεχρι το χρονο ποτε θα τα μαθει να τα τρωει δεν ξερω γιατι δεν το σκεφτεται αυτο. 

Εμεις μολις φαγαμε το αυγο ξεκινησαμε φακες στον 9ο δηλ..2 κουταλιες της σουπας φακες λιγη πατατα και καροτο τα βραζεις ολα μαζι και μια κουταλια λαδι στο αλεσμα.Μια φορα τη βδομαδα ετρωγε .Μετα κανα μηνα εδωσα φασολια και ρεβυθια.Τωρα δεν τις αλεθω ,τις τρωει οπως εμεις.Απο την αρχη του αρεσαν

4 ώρες πρίν, ΚατεριναΣκ είπε:

Ναι δοκιμασε το.. Η μικρη τρελενεται!!! Εγω εχω δουλειες  δεν νομιζω να παμε βολτα σημερα..

Χαχαχα του δινεται απο τα δικα σας φαγητα? Εγω ακομα αποφευγω γιατι φοβαμαι να φαει ακομα αλατι.. Και εμεις οτι φτιαχνουμε βαζω αλατι...

Γεια σου και εδω κοριτσιιιι..... 

Μπραβο η μικρη γρηγορα γρηγορα περαπατησε... Ξεκηνησες απο νωρις να την κυνηγας ε???  Οσο αφοφα τι φαγητο δεν νομιζω τα κιλα να παιζουν ρολο στο οτι τρωει αλεσμενα.. Γιατξ και εμενα που απο 7 μηνων τρωει κανονικα κομματια (και οταν ηταν φαφουτα) τωρα που ειμαστε κοντα 11 μηνων ειναι 7,700 περιπου... Και τρωει πολυ.. Και εμενα τα παιρνει ολα σε υψος!!Ειναι το σκαρι τους ετσι.. Και εγω ετσι ειμαι..:P εχεις προσπαθησει καμια πατατα κατι μαλακο να το πατησεις με το πιρουνι να δεις αν θα το φαει? 

Δεν του δινω,του δινει η μανα μου και οπως λεει η παιδιατρος δεν μπορεις να τα βαλεις με τις γιαγιαδες.Βεβαια δεν φταει γιατι αν σε δει να τρως πρεπει να φαει απο σενα αλλιως δεν τρως ουτε εσυ.Εγω οταν λειπει η μανα μου τρωω κρυφα;-).Παντως μια χαρα τα κατεβαζει ολα

3 ώρες πρίν, EleniKel είπε:

Κ εγώ αυτό κάνω, αλλά μετά σκουπιζω.. 

Κ από άλλες φίλες μου, βλέπω ότι τα μωρά τους μια χαρά τρώνε σε αυτή την ηλικία... Που θα πάει;; στα αλεσμένα κανένας δεν έμεινε. 

Αυτο ειναι σιγουρο κοριτσι μου.Κανενα παιδακι δεν εμεινε στα αλεσμενα.Δοκιμασε διαφορα,κατι θα της αρεσει

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...