Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Utrogestan και καθυστέρηση


Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Έχει κανείς καμιά εμπειρία πόσες μέρες μπορεί να καθυστερήσει η περίοδος αφού κόψεις τα utrogestan? Έκανα την τέταρτη σπερματεγχυση το Σάββατο 22/12 και ξεκίνησα και 2 utrogestan την ημέρα κολπικά για πρώτη φορά. Την Πέμπτη (12η ημέρα μετά την ωορρηξία και την σπερματεγχυση) έκανα χοριακη και ήταν 2. Την Παρασκευή (13η ημέρα μετά την ωορρηξία και την σπερματεγχυση) έκανα χοριακη σε άλλο κέντρο και ήταν <1 η απάντηση. Οπότε έκοψα τα utrogestan. Έπρεπε λοιπόν μέχρι χτες (15η ημέρα) να έχω αδιαθετησει αλλά ακόμη τπτ και μπαίνω στο 17ο 24ωρο. Ουσιαστικά έχω συμπληρώσει 3 μέρες που τα έχω κόψει. Από ότι είδα μπορεί τα utrogestan όντως να φέρουν καθυστέρηση αλλά δεν ξέρω σε τι δοσεις και για πόσο. Πόσο μπορεί να καθυστερήσει ακόμη; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσι, μου έχει τύχει να κόψω τα utrogestan κ να μου έρθει περίοδος μετά από 5 μέρες. Έχει τύχει όμως κ να τα κόψω κ να μου έρθει την επόμενη. Προκαλούν μια μικρή καθυστέρηση, λογικά όπου να ναι θα σου έρθουν. Καλή επιτυχία σε ότι κανεις στην συνέχεια!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι καινούρια εδώ !!!θέλω την βοήθεια σας στης 31/12 περίμενα περίοδο στης 28/12 είχα ελαφρά αιμορραγία με πόνους περιόδου αλλά η περίοδος άφαντη έκανα ένα τεστ στην πρώτη μέρα καθυστερησης και βγήκε αρνητικό όμως είχα καταναλώσει αρκετά υγρά πριν το κάνω ....το δεύτερο τέστ το έκανα την τρίτη μέρα καθυστερησης με πρωινά ούρα και αυτό αρνητικό έχω φτάσει στην 9η μέρα καθυστερησης και η περίοδος ακόμα να φανεί...εδώ να σας ενημερώσω ότι είχα ελεύθερες επαφές στις γόνιμες μέρες μου

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Μαρία1998 είπε:

Καλησπέρα είμαι καινούρια εδώ !!!θέλω την βοήθεια σας στης 31/12 περίμενα περίοδο στης 28/12 είχα ελαφρά αιμορραγία με πόνους περιόδου αλλά η περίοδος άφαντη έκανα ένα τεστ στην πρώτη μέρα καθυστερησης και βγήκε αρνητικό όμως είχα καταναλώσει αρκετά υγρά πριν το κάνω ....το δεύτερο τέστ το έκανα την τρίτη μέρα καθυστερησης με πρωινά ούρα και αυτό αρνητικό έχω φτάσει στην 9η μέρα καθυστερησης και η περίοδος ακόμα να φανεί...εδώ να σας ενημερώσω ότι είχα ελεύθερες επαφές στις γόνιμες μέρες μου

καλημερα. απο την στιγμη που εκανες 3η μερα καθυστερησης με πρωινα ουρα και  βγηκε αρνητικο δεν νομιζω να εισαι εγκυος. η πιο σωστη και αξιοπιστη απαντηση ειναι μονο μεσα απο αιματολογικη χοριακη. τα τεστ αυτα με τα ουρα μπορει να ειναι και λαθος η αιματολογικη ποτε. μπορει να εχεις καποια κυστουλα για αυτο και η καθυστερηση. αλλα το οτι ειχες μια μερα αιμοραγια δεν ξερω τι ειναι. εχεις μιλησει με τον γυναικολογο σου? επισης η εγκυμοσυνη ειναι κατι που θα ηθελες?

Link to comment
Share on other sites

Update: μου ήρθε τελικά 4 ημέρες αφού τα έκοψα, δλδ την 17η ημέρα μετά την οωρρηξία. Όντως λοιπόν επιμηκύνουν την ωχρινική φάση (σε εμένα κατα 2 ημέρες) για όποιον το ψάξει κάποια άλλη στιγμή.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , favol είπε:

Update: μου ήρθε τελικά 4 ημέρες αφού τα έκοψα, δλδ την 17η ημέρα μετά την οωρρηξία. Όντως λοιπόν επιμηκύνουν την ωχρινική φάση (σε εμένα κατα 2 ημέρες) για όποιον το ψάξει κάποια άλλη στιγμή.

Ευχαριστουμε για την πληροφορια. Το ακούω συχνά τελευταία να παίρνουν προγεστερονη προληπτικα στο δεύτερο μισό του κυκλου για υποβοηθηση πιθανης κύησης. Εχεις προσεξει οτι η ωχρινικη φαση σου ειναι μικρη και δυσκολευει στην εμφυτευση οποτε σου κανουν πιο παχύ ενδομητρίο? Και το πρότεινε γιατρός σε προσπάθεια φυσικής σύλληψης η μόνο σε υποβοηθουμενη μέθοδο? Αν θες μας λες από την εμπειρία σου. 

Link to comment
Share on other sites

Ήταν η τέταρτη φορά σπερματέγχυσης με καλό σπέρμα οπότε είπαμε να αλλάξουμε κάτι και να δοκιμάσουμε και με utrogestan παρόλο που το ενδομήτριο μου ήταν οκ. Ο γιατρός δεν θεωρούσε ότι αυτό φταίει αλλά είπαμε να το προσπαθήσουμε και αυτό. Η ωχρινική μου φάση ήταν 13-15 ημέρες, όχι μικρή δλδ. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν έχει όντως νόημα να τα πέρνεις αν δεν έχεις θέμα γιατί υπάρχουν και οι αρνητικές συνέπειες των φαρμάκων.. Τώρα στη 5η προσπάθεια δεν ξέρω αν θα τα ξαναπάρω.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...