Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μωρο 11 μηνων κ πρωτα αγχη


Recommended Posts

Καλησπερα, εχω εναν μικρο μπεμπουλη 11 μηνων. Ειμαστε χαμογελαστα μωρα που ειμαστε σε φαση που ολα τα πεταμε κατω και κοιταμε που πηγαν. Χτυπαμε παλαμακια ομως δν χαιρεταμε κ δν δειχνουμε. Γυρναει στ ονομα του εκτος απο καποιες φορες που ειναι πολυ απορροφημενος στ παιχνιδι του. Κατα λαθος ειδα στ ιντερνετ για τα πρωιμα σημαδια του αυτισμου κ εχω λιγο ανησυχησει, γιατι ελεγε πως σ αυτην την ηλικια χαιρετανε κ δειχνουν. Υπαρχουν μανουλες που μπορουν να μου πουν τις εμπειριες τους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , Κατερινα Παπαδοπουλο είπε:

Καλησπερα, εχω εναν μικρο μπεμπουλη 11 μηνων. Ειμαστε χαμογελαστα μωρα που ειμαστε σε φαση που ολα τα πεταμε κατω και κοιταμε που πηγαν. Χτυπαμε παλαμακια ομως δν χαιρεταμε κ δν δειχνουμε. Γυρναει στ ονομα του εκτος απο καποιες φορες που ειναι πολυ απορροφημενος στ παιχνιδι του. Κατα λαθος ειδα στ ιντερνετ για τα πρωιμα σημαδια του αυτισμου κ εχω λιγο ανησυχησει, γιατι ελεγε πως σ αυτην την ηλικια χαιρετανε κ δειχνουν. Υπαρχουν μανουλες που μπορουν να μου πουν τις εμπειριες τους?

Καλησπερα.Νομιζω αδικα ανησυχεις.Ο μπεμπης μου ειναι 10,5 μηνων.Χαιρεταει οποτε θελει,κανει παλαμακια και κουπεπε.Ακουει στο ονομα του,οχι οταν εχει διαφημισεις στην τηλεοραση και σιγουρα δεν δειχνει.Μην ψαχνεις στο ιντερνετ θα τρελαθεις.Να σου ζησει.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωρό. Όπως είπε και η comet σταματά να ψάχνεις στο ίντερνετ γιατί σε τρελαίνει.

Κάθε μωρό είναι διαφορετικό και σίγουρα δε γίνεται διάγνωση αυτισμου σε ένα μωρο 11 μηνων.

Ο δικός μου είναι 15 μηνών και από 8 μηνών έχει μανια με οτιδήποτε έχει ρόδες και θέλει να το γυρίζει.αυτο με μια πρώτη ματιά μπορεί λανθασμένα να ερμηνευτεί ως σημάδι αυτισμού. 

Όμως διάγνωση δε μπορεί να γίνει σε τόσο μικρά παιδιά και επίσης αφού ένα παιδί κατακτά τα βασικα αναπτυξιακά ορόσημα αναλόγως της ηλικίας του δεν πρεπει να ανυσηχεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε απασχολεί και κάτι άλλο πέραν του χαιρετάω και δείχνω, γιατί αυτά είναι ορόσημα του χρόνου+ αν διαβάσεις το βιβλιάριο υγείας 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακόμα μικρούλης για αυτό μην ανησυχείς, εμείς σε αυτήν την ηλικία χαιρετούσε αλλά στα πλάγια όχι κανονικά κ έκανε παλαμάκια αλλά σε καμία περίπτωση δεν έδειχνε κ είχα ανησυχήσει για αυτό κ εγω. Τώρα είναι 2 χρόνων κ τα κάνει όλα κανονικά κ τρέχει κ χοροπηδάει κ κάνει κ μικρές προτασουλες!! Άρχισε να δείχνει γύρω στα 14-15 μηνων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σημαντικο ειναι να μιλησεις με το παιδιατρο σου για να σου λησει ολες τις αποριες. Το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο. Η δικια κανει παλαμακια.συνηθως γυριζει στο ονομα της εκτος εαν ειναι αποσχολημενη τοτε μας γραφει.και δειχνει τωρα κανα δυο μερες είναι εντεκα μηνων και δεν χαιρεταει.γενικως δωστου το χρονο και τον τοπο του.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...