Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Ωορρηξια περιοδος θηλασμος


Recommended Posts

Καλησπερα σας. Εχω ενα μωρακι περιπου 10 μηνων.. Μεχρι τωρα θηλαζα αποκλειστηκα και περιοδος δεν μου εχει ερθει. Αλλα επειδη ηθελε να θηλαζει 9 με 10 φορες ακομα το 24ωρο της εδωσα συμπηρωμα για το βραδυ γαλα και θηλαζω μονο το πρωι και μια φορα ακομα μεσα στην ημερα. Ξερει καποια αν τωρα που θηλαζω 2 φορες μονο θα εχω ωορρηξια συντομα ή πρεπει να σταματησω τελειως να θηλαζω?  Θελω ενα δευτερο παιδακι συντομα αλλα και να την θηλασω μεχρι να παει ενος, γιαυτο ρωταω..


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, ΚατεριναΣκ είπε:

Καλησπερα σας. Εχω ενα μωρακι περιπου 10 μηνων.. Μεχρι τωρα θηλαζα αποκλειστηκα και περιοδος δεν μου εχει ερθει. Αλλα επειδη ηθελε να θηλαζει 9 με 10 φορες ακομα το 24ωρο της εδωσα συμπηρωμα για το βραδυ γαλα και θηλαζω μονο το πρωι και μια φορα ακομα μεσα στην ημερα. Ξερει καποια αν τωρα που θηλαζω 2 φορες μονο θα εχω ωορρηξια συντομα ή πρεπει να σταματησω τελειως να θηλαζω?  Θελω ενα δευτερο παιδακι συντομα αλλα και να την θηλασω μεχρι να παει ενος, γιαυτο ρωταω..

Καλημέρα! Απ ότι λένε οι περισσότεροι, ο θηλασμός δεν αποτελεί αντισύλληψη. Και ωορρηξίες κάνεις. Εμένα μου ήρθε περίοδος στους 7μιση μήνες για πρώτη φορά. Τώρα λογικά θα περιμένω σε λίγες μέρες να δω αν θα έχω 2η περίοδο γιατί κοντεύει μήνας. Πάντως να πω ότι πριν έρθει περίοδος θηλαζα σίγουρα 15 φορές το 24ωρο πλέον κάνω γύρω στους 6 νομίζω. Τώρα αν κάνουμε κάθε μήνα ωορρηξία από τη στιγμή που θα μας έρθει περίοδος αυτό είναι ένας γρίφος..


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Καλημέρα! Απ ότι λένε οι περισσότεροι, ο θηλασμός δεν αποτελεί αντισύλληψη. Και ωορρηξίες κάνεις. Εμένα μου ήρθε περίοδος στους 7μιση μήνες για πρώτη φορά. Τώρα λογικά θα περιμένω σε λίγες μέρες να δω αν θα έχω 2η περίοδο γιατί κοντεύει μήνας. Πάντως να πω ότι πριν έρθει περίοδος θηλαζα σίγουρα 15 φορές το 24ωρο πλέον κάνω γύρω στους 6 νομίζω. Τώρα αν κάνουμε κάθε μήνα ωορρηξία από τη στιγμή που θα μας έρθει περίοδος αυτό είναι ένας γρίφος..

Αντε να δεις.. Κανετε προσπαθιες? Ποσο ειναι το μωρο σου? Εσυ θηλαζες πιο πολυ απο εμενα εγω πιστευα οτι θηλαζα παρα πολλες φορες. Μου το ειπε η γυναικολογος μου να μειωσω σε 2 με 3 την ημερα.. 


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , ΚατεριναΣκ είπε:

Αντε να δεις.. Κανετε προσπαθιες? Ποσο ειναι το μωρο σου? Εσυ θηλαζες πιο πολυ απο εμενα εγω πιστευα οτι θηλαζα παρα πολλες φορες. Μου το ειπε η γυναικολογος μου να μειωσω σε 2 με 3 την ημερα.. 

Αν ήθελες να συνεχίσεις το θηλασμό με 2 , 3 την ημέρα σε οδηγεί στον αποθηλασμο.. Ο μπέμπης μου είναι 8 μηνών αλλά δεν αφήνω να πέσουμε κάτω από 5 με τίποτα. Γύρω στους 6 κάνω εκτός κι αν ξυπνάει πολλές φορές το βράδυ και πάει πολύ παραπάνω. Πχ χθες θηλασα 5 φορές μόνο το βράδυ βάλε και τους ημερήσιους. Πάντως περίοδος νιώθω ότι θα μου έρθει σε λίγες μέρες.. Θέλω 3ο παιδί αλλά δεν θέλω να σταματήσω τον θηλασμό με το μωρο μου . Τωρα αν ειναι αποτρεπτικός παράγοντας..

Ελπίζω να απαντήσουν κορίτσια που έμειναν έγκυες ενώ θήλαζαν..


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Αν ήθελες να συνεχίσεις το θηλασμό με 2 , 3 την ημέρα σε οδηγεί στον αποθηλασμο.. Ο μπέμπης μου είναι 8 μηνών αλλά δεν αφήνω να πέσουμε κάτω από 5 με τίποτα. Γύρω στους 6 κάνω εκτός κι αν ξυπνάει πολλές φορές το βράδυ και πάει πολύ παραπάνω. Πχ χθες θηλασα 5 φορές μόνο το βράδυ βάλε και τους ημερήσιους. Πάντως περίοδος νιώθω ότι θα μου έρθει σε λίγες μέρες.. Θέλω 3ο παιδί αλλά δεν θέλω να σταματήσω τον θηλασμό με το μωρο μου . Τωρα αν ειναι αποτρεπτικός παράγοντας..

Ελπίζω να απαντήσουν κορίτσια που έμειναν έγκυες ενώ θήλαζαν..

Αα να σου ζησουν... 3ο ε? Τι ωραιαααα... Εγω θελω να θηλασω μεχρι τον χρονο.. Δηλαδη αλλους 2 μηνες.. Λες να σταματησει το γαλα πιο νωρις με 2 θηλασμους που κανω? Αλλα τους μειωσα για να μεινω και εγκυος..

Ναι μακαρι να μας απαντηση καποια που το εχει πετυχει ειδη...


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια δ ξερω αν θα σας αναπτερωσω το ηθικο.εγω εμεινα εγκυος ενω θηλαζα,αλλα ηκορη μου ηταν 18μ.βεβαια θηλαζε κ τουλ 8 φορες.μετα μετα σε ενα 4μηνο χωρις να το επιδιωξω θηλαζε 2φορες την μερα.ειχα αδιαθετησει στον 5ο μηνα

οποτε αν εχετε περιοδο εχετε κανονικοτατα πιθανοτητες καθε κυκλο.ποσο μαλλον φαρμακοτριφτενα που ενιωσες κ ωορρηξια

κατερινα εφοσον θηλαζεις μονο δυο φορες την ημερα πολυ πιθανο να αδιαθετησεις σε κανεναν μηνα.δ χρειαζεται να αποθηλασεις τελειως.βεβαια εφοσον εχεις επαφες μπορει να εμεινες κ εγκυος κ να μην ερθει ποτε!στο ευχομαι!

επισης να πω οτι  οταν θηλαζα κ εμεινα εγκυος,εμεινα τον τριτο μηνα,με μια επαφη κ μαλιστα 10η μερα του κυκλου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vikib είπε:

κοριτσια δ ξερω αν θα σας αναπτερωσω το ηθικο.εγω εμεινα εγκυος ενω θηλαζα,αλλα ηκορη μου ηταν 18μ.βεβαια θηλαζε κ τουλ 8 φορες.μετα μετα σε ενα 4μηνο χωρις να το επιδιωξω θηλαζε 2φορες την μερα.ειχα αδιαθετησει στον 5ο μηνα

οποτε αν εχετε περιοδο εχετε κανονικοτατα πιθανοτητες καθε κυκλο.ποσο μαλλον φαρμακοτριφτενα που ενιωσες κ ωορρηξια

κατερινα εφοσον θηλαζεις μονο δυο φορες την ημερα πολυ πιθανο να αδιαθετησεις σε κανεναν μηνα.δ χρειαζεται να αποθηλασεις τελειως.βεβαια εφοσον εχεις επαφες μπορει να εμεινες κ εγκυος κ να μην ερθει ποτε!στο ευχομαι!

επισης να πω οτι  οταν θηλαζα κ εμεινα εγκυος,εμεινα τον τριτο μηνα,με μια επαφη κ μαλιστα 10η μερα του κυκλου

Μπράβο βρε γκουρού του θηλασμού! Εσύ τα ξέρεις και καλά!! Για να καταλάβω, αδιαθετησες στον 5ο μήνα και το 2ο μωρό ήρθε μετά από 13 μήνες; αλλα στην πραγματικοτητα τους 3 τελευταιους προσπαθουσες; τους τρεις τελευταιους θηλαζες μόνο 2 φορές από εκεί που θηλαζεις τουλάχιστον 8; Γιατί εγώ θηλάζω πολλές φορές... Και φοβάμαι ότι με 2 θηλασμους θα αποθηλασω στο τέλος. 

Έκανες και tandem αν θυμάμαι καλά!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vikib είπε:

κοριτσια δ ξερω αν θα σας αναπτερωσω το ηθικο.εγω εμεινα εγκυος ενω θηλαζα,αλλα ηκορη μου ηταν 18μ.βεβαια θηλαζε κ τουλ 8 φορες.μετα μετα σε ενα 4μηνο χωρις να το επιδιωξω θηλαζε 2φορες την μερα.ειχα αδιαθετησει στον 5ο μηνα

οποτε αν εχετε περιοδο εχετε κανονικοτατα πιθανοτητες καθε κυκλο.ποσο μαλλον φαρμακοτριφτενα που ενιωσες κ ωορρηξια

κατερινα εφοσον θηλαζεις μονο δυο φορες την ημερα πολυ πιθανο να αδιαθετησεις σε κανεναν μηνα.δ χρειαζεται να αποθηλασεις τελειως.βεβαια εφοσον εχεις επαφες μπορει να εμεινες κ εγκυος κ να μην ερθει ποτε!στο ευχομαι!

επισης να πω οτι  οταν θηλαζα κ εμεινα εγκυος,εμεινα τον τριτο μηνα,με μια επαφη κ μαλιστα 10η μερα του κυκλου

Αχ μακαρι.... Τωρα που μειωσα τους θηλασμους να μεινω εγκυος.. Μπραβο ευκολα εμεινες και στο δευτερο.. Χαιρομαι.. Να σου ζησουνε.. Ποσο ειναι τωρα??


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΚατεριναΣκ είπε:

Αχ μακαρι.... Τωρα που μειωσα τους θηλασμους να μεινω εγκυος.. Μπραβο ευκολα εμεινες και στο δευτερο.. Χαιρομαι.. Να σου ζησουνε.. Ποσο ειναι τωρα??

η μεγαλη 4χρ κ 5μ κ ο μικρος 2χρ κ 2,5μ

ευχαριστω πολυ,κ εσυ να χαιρεσαι το μικρο σου κ με  το καλο κ ενα δευτερο!

1 ώρα πρίν, Farmakotriftena είπε:

Μπράβο βρε γκουρού του θηλασμού! Εσύ τα ξέρεις και καλά!! Για να καταλάβω, αδιαθετησες στον 5ο μήνα και το 2ο μωρό ήρθε μετά από 13 μήνες; αλλα στην πραγματικοτητα τους 3 τελευταιους προσπαθουσες; τους τρεις τελευταιους θηλαζες μόνο 2 φορές από εκεί που θηλαζεις τουλάχιστον 8; Γιατί εγώ θηλάζω πολλές φορές... Και φοβάμαι ότι με 2 θηλασμους θα αποθηλασω στο τέλος. 

Έκανες και tandem αν θυμάμαι καλά!

ετσι ακριβως.αδιαθετησα μαρτη του 15 κ φλεβαρη του 16 εμεινα εγκυος

ελευθερες επαφες ειχαμε δεκεμβρη,ιανουαριο κ φεβρουαριο μονο αυτην την μια

θηλαζα παρα πολλες φορες.σκεψου φεβρουαριο-μαρτιο μεχρι να μαθω για την εγκυμοσυνη,η κορη μου ηταν αρρωστη κ εβγαζε δυο κυνοδοντες.δ ετρωγε πολυ στερεες κ θηλαζε σαν νεογεννητο.τουλ 3φορες το βραδυ.κ μιλαμε για νηπιο 1,5ετους

μετα εκεινη απο μονη μεχρι τον ιουλιο μειωσε πολυ τους θηλασμους.βοηθησε οτι αρχισε να κοιμαται σερι κατα τον μαη.ολα απο μονη.ισως ειχε μειωθει το γαλα λογω εγκυμοσυνης.απλα την ενθαρυννα πχ επειδη εκανε πολλες εναλλαγες στηθους,της ελεγα θα πιεις λιγο γαλα κ μετα θα σε παρω αγκαλιτσα να κοιμηθουμε.αυτο απο τον μαρτη κ μετα

δ εκανα ταντεμ,γτ αποθηλασε αρχες αυγουστου,εγω γεννησα μεσα νοεμβρη.κ δ ξαναζητησε βλεπωντας τον μικρο

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, κ εγώ θηλάζω πολύ την 13 μηνών κορούλα μου. Θέλω πάρα πολύ να μεινω εγκυος αλλα όχι εις βάρους του πρώτου παιδιού. Με τπτ δε θα αφήσω το θηλασμό για κάτι που πιθανόν να έρθει. Δε μου πάει η καρδιά. Βέβαια μέρα νύχτα υπολογισμούς κάνω και μετράω γόνιμες μέρες. Τον έχω σκάσει τον άντρα μου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , EleniKel είπε:

Κορίτσια, κ εγώ θηλάζω πολύ την 13 μηνών κορούλα μου. Θέλω πάρα πολύ να μεινω εγκυος αλλα όχι εις βάρους του πρώτου παιδιού. Με τπτ δε θα αφήσω το θηλασμό για κάτι που πιθανόν να έρθει. Δε μου πάει η καρδιά. Βέβαια μέρα νύχτα υπολογισμούς κάνω και μετράω γόνιμες μέρες. Τον έχω σκάσει τον άντρα μου. 

Καλησπερα.. Δεν χρειαζεται να κοψεις τον θηλασμο. Εγω για παραδειγμα απλα τους μειωσα σε 2 την ημερα γιατι θηλαζε πολλες φορες πριν..μου το ειπε και η γιατρος μου.. Μπορεις να θηλασεις οσο καιρο θελεις...και μπραβο σου που θες να το συνεχησεις. Περιοδος σου εχει ερθει κανονικα?


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Κανονικότατα... Γέννησα τέλη Δεκέμβρη. Απρίλη μου ήρθε περίοδος κ μέχρι το Σεπτέμβρη είχα σταθερό κύκλο 29 μέρες. Από Σεπτέμβρη μου κάνει κόλπα ο κύκλος κ κυμαίνεται από 30 ως 35 μέρες. Τα χω παίξει γιατί κάθε μήνα μου μπαίνουν ιδέες για εγκυμοσύνη κ όλο απογοητευομαι. Το θέμα είναι ότι με αυτά τα δεδομένα δεν μπορώ να υπολογίσω με ακρίβεια τις γόνιμες μέρες όπως μπορούσα στο παρελθόν. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, EleniKel είπε:

Κανονικότατα... Γέννησα τέλη Δεκέμβρη. Απρίλη μου ήρθε περίοδος κ μέχρι το Σεπτέμβρη είχα σταθερό κύκλο 29 μέρες. Από Σεπτέμβρη μου κάνει κόλπα ο κύκλος κ κυμαίνεται από 30 ως 35 μέρες. Τα χω παίξει γιατί κάθε μήνα μου μπαίνουν ιδέες για εγκυμοσύνη κ όλο απογοητευομαι. Το θέμα είναι ότι με αυτά τα δεδομένα δεν μπορώ να υπολογίσω με ακρίβεια τις γόνιμες μέρες όπως μπορούσα στο παρελθόν. 

Καλημερααα... Μπορεις να παρεις τεστ ωορρηξιας και να κανεις για να βλεπεις αν εχεις ή οχι.. Αν δεν σε αγχωνει ολη αυτη η δοαδικασια. Εγω το πρωτο μου μωρακι ετσι εμεινα εγκυος. Ειδα με το τεστ ποια μερα ειχα ωορρηξια και εμεινα εγκυος..


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κατερίνα! Η αλήθεια είναι, όχι τόσο ότι αγχώνει εμένα, αλλά επειδή με ξέρω, θα αγχωσω τον άντρα μου κ αντί για μωρό θα κάνουμε.. μια τρύπα στο νερό! Δε μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ με στεναχωρεί που ακόμα δεν έχω δεύτερο. Κ να μου λένε οι γύρω μου πως τουλάχιστον έχω ένα κ είμαι αδικαιολογητη. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, EleniKel είπε:

Κανονικότατα... Γέννησα τέλη Δεκέμβρη. Απρίλη μου ήρθε περίοδος κ μέχρι το Σεπτέμβρη είχα σταθερό κύκλο 29 μέρες. Από Σεπτέμβρη μου κάνει κόλπα ο κύκλος κ κυμαίνεται από 30 ως 35 μέρες. Τα χω παίξει γιατί κάθε μήνα μου μπαίνουν ιδέες για εγκυμοσύνη κ όλο απογοητευομαι. Το θέμα είναι ότι με αυτά τα δεδομένα δεν μπορώ να υπολογίσω με ακρίβεια τις γόνιμες μέρες όπως μπορούσα στο παρελθόν. 

χαλαρωσε.να ξεκινατε επαφες 10η μερα,κ προσπαθησε για μερα παρα μερα για κανα δυο βδομαδες.χωρις να εξηγεις κ πολλα στον αντρα σου.ετσι σιγουρα θα τις πετυχενετε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...