Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Mampa είπε:

@Lia91 νομίζω ότι από τον 6ο και μετά θα το κάνουν και αυτό. Πότε γεννήθηκε το μωράκι σου;; εμένα 02/08.

Λες ότι από το βάρος το καθυστέρησε;

@Sophiav πήγαμε πολύ καλά με το φρούτο. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

@Mampa καλή αρχή κορίτσι! Κ γω ανυπομονώ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια μου!θα γυρισουν τα μωρακια μην ανυσηχητε,ειτε ετσι ειτε αλλιως θα το κανουν.Εμας ο μπεμπης γυριζε μπρουμυτα απο 3 μηνων με δυσκολια αλλα το καταφερνε.Απο 4,5 μηνων ομως γυριζει πολυ ευκολα,απο μπρουμυτα ανασκελα και το αντιθετο(δε θα αφησει δεντρο για δεντρο τα βλεπω εγω:mrgreen:).

Εμεις φρουτο ξεκιναμε στις 29 του μηνα,ταλαιπωρουμαστε ακομα με το αιμα στα κακα του.Σημερα θα μιλησω με παιδογαστρεντερολογο να δουμε τι θα μας πει.

Απο βαρος στους 5 μηνες ακριβως ηταν 6900 και 71 ποντους αλλα ετσι που γυρναει σα μπαλα ολη μερα που να βαλει γραμμαρια πανω του:D?Αυτο το μηνα εβαλε 500 γρ.Ο παιδιατρος ευχαριστημενος ειναι για παιδι που θηλαζει.

Φιλια σε εσας και στα μπεμπακια σας:x!!

  • Μου αρέσει 2

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Mampa είπε:

@Lia91 νομίζω ότι από τον 6ο και μετά θα το κάνουν και αυτό. Πότε γεννήθηκε το μωράκι σου;; εμένα 02/08.

Λες ότι από το βάρος το καθυστέρησε;

@Sophiav πήγαμε πολύ καλά με το φρούτο. Ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

13/8 γεννήθηκε. Ε, φανταζομαι απλά ότι επειδή είναι πιο βαριά, είναι λίγο πιο δύσκολο.

@Mar.da όντως, όποτε είναι να το κάνει, θα το κάνει! :-P

Καλή αρχή με τις στερεές κορίτσια! Και μεις μάλλον τέλος του μήνα θα ξεκινήσουμε.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Κοριτσια κ απο μενα!!! ειμαι και εγω μαμα Αυγουστου 2019, (γεννηθηκαμε 3 εβδ νωριτερα) Να σας ζησουν τα λιονταρακια σας!!! 

ειμαι μια μαμα πολυ ανχωδης. ειναι το πρωτο μου παιδακι και ανησυχω για ΤΑ ΠΑΝΤΑ. μπορω να σας κανω μερικες ερωτησεις μιας και ειμαστε συνομιλικα? :D :D :D ?

το κοριτσακι μου ακομα δεν γυρναει απο μπρουμυτα ανασκελα, 'ή το αντιστροφο, μεχρι το πλαι μονο.  επισης αλλη ανησυχια ειναι οτι δεν μπαμπαλιζει πολυ, βασικα λεει οοο, αααα, ελεγε αγκου τωρα το λεει σπανια, λεει αμπου και αυτο σπανια. καμια φορα αλλαζει την φωνη της οταν λεει το ααααα (ας πουμε σαν παπια). θελετε να μου πειτε εσεις σε τι φαση ειστε αυτην τη στιγμη? ανησυχω πολυ. ψαχνω απαντησεις απο δω κ απο κει....!! 

Σας ευχαριστω πολυ!! <3


LpZWm5.png
 
ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ ΜΑΣ...ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ..ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΠΑΝΤΑ...ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ...
Link to comment
Share on other sites

Just now, neraidoula85 είπε:

Γεια σας Κοριτσια κ απο μενα!!! ειμαι και εγω μαμα Αυγουστου 2019, (γεννηθηκαμε 3 εβδ νωριτερα) Να σας ζησουν τα λιονταρακια σας!!! 

ειμαι μια μαμα πολυ ανχωδης. ειναι το πρωτο μου παιδακι και ανησυχω για ΤΑ ΠΑΝΤΑ. μπορω να σας κανω μερικες ερωτησεις μιας και ειμαστε συνομιλικα? :D :D :D ?

το κοριτσακι μου ακομα δεν γυρναει απο μπρουμυτα ανασκελα, 'ή το αντιστροφο, μεχρι το πλαι μονο.  επισης αλλη ανησυχια ειναι οτι δεν μπαμπαλιζει πολυ, βασικα λεει οοο, αααα, ελεγε αγκου τωρα το λεει σπανια, λεει αμπου και αυτο σπανια. καμια φορα αλλαζει την φωνη της οταν λεει το ααααα (ας πουμε σαν παπια). θελετε να μου πειτε εσεις σε τι φαση ειστε αυτην τη στιγμη? ανησυχω πολυ. ψαχνω απαντησεις απο δω κ απο κει....!! 

Σας ευχαριστω πολυ!! <3

Γεια σου νεραιδουλα!Να σου ζησει η μπεμπα σου!!

Εγω μια χαρα τη βλεπω τη μικρη σου,καθε παιδακι εχει το ρυθμο του,δεν υπαρχουν πραγματα στανταρ κι αυτο στο λεω σα μαμα 4 παιδιων που το καθενα εκανε σε διαφορετικες ηλικιες το καθε τι.Απο το ποτε γυρισαν μπρουμυτα εως το ποτε περπατησαν.

Η μικρη σου ειναι θεμα ημερων ν αρχισει να γυρναει αφου ηδη γυριζει στο πλαι.Τωρα οι κραυγουλες που βγαζουν τα μωρα δε νομιζω οτι ειναι στανταρ,εμας αλλαζουν οι κραυγουλες του.Το ααα ειναι το πιο συνηθες και το πιο ευκολο για τα μωρακια.

Οι γονεις αγχωνονται για τα παντα και για παντα ποσο μαλλον οταν ειναι το πρωτο παιδακι.Αυτο που θα σου ελεγα εγω ειναι να μη μπαινεις στο τρυπακι της συγκρισης γιατι θα σε τρελανει ολο αυτο.Ο ρυθμος αναπτυξης διαφερει σε καθε παιδι,οταν κατι σε ανυσηχει συζητα το με τον παιδιατρο δεν ειναι κακο,θα σου λυσει τις αποριες και θα σε καθοδηγησει.Εγω στο 4ο τον ρωταω για πολλα πραγματα γιατι εχουν αλλαξει και πολλα στα χρονια που εχουν μεσολαβησει απο το προτελευταιο μου παιδι.

Να τη χαιρεσαι τη μικρη σου και να δεις οπως ποθεις:).

  • Μου αρέσει 3

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@neraidoula85 να σου ζήσει το κοριτσάκι σου

 Ο μπεμπουλης μου είναι 5,5 μηνών και ακόμη δεν έχει γυρίσει. Μέχρι το πλάι. Θα γίνει όμως και αυτό. Μην ανησυχείς. 

Επειδή και εγώ γενικά αγχώνομαι με πολλά, έχω καταλάβει και από την συνομιλία μας εδώ με τις υπόλοιπες μαμάδες πως κάθε παιδάκι είναι διαφορετικο. Δεν γίνεται να τους επιβάλλουμε να κάνουν πράγματα. Όλα θα γίνουν. 

(Τελικά πόσο καλύτερα ήταν που οι γονείς μας δεν είχαν ίντερνετ και δεν σκάλιζαν τόσο πολύ τα πράγματα).

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, neraidoula85 είπε:

Γεια σας Κοριτσια κ απο μενα!!! ειμαι και εγω μαμα Αυγουστου 2019, (γεννηθηκαμε 3 εβδ νωριτερα) Να σας ζησουν τα λιονταρακια σας!!! 

ειμαι μια μαμα πολυ ανχωδης. ειναι το πρωτο μου παιδακι και ανησυχω για ΤΑ ΠΑΝΤΑ. μπορω να σας κανω μερικες ερωτησεις μιας και ειμαστε συνομιλικα? :D :D :D ?

το κοριτσακι μου ακομα δεν γυρναει απο μπρουμυτα ανασκελα, 'ή το αντιστροφο, μεχρι το πλαι μονο.  επισης αλλη ανησυχια ειναι οτι δεν μπαμπαλιζει πολυ, βασικα λεει οοο, αααα, ελεγε αγκου τωρα το λεει σπανια, λεει αμπου και αυτο σπανια. καμια φορα αλλαζει την φωνη της οταν λεει το ααααα (ας πουμε σαν παπια). θελετε να μου πειτε εσεις σε τι φαση ειστε αυτην τη στιγμη? ανησυχω πολυ. ψαχνω απαντησεις απο δω κ απο κει....!! 

Σας ευχαριστω πολυ!! <3

Καλησπέρα!  Καλώς μας ήρθες και να χαίρεσαι την μικρούλα σου!!!  Όπως είπαν και τα κορίτσια το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό. Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι με καθετί που διαβάζεις ή ακούς ούτε να μπαίνεις στη διαδικασία σύγκρισης γιατί θα τρελαθείς. Μίλα με τον παιδίατρο για τις ανησυχίες σου και εκείνος θα σου πει τι να κάνεις. 

Είναι λογικό να αγχώνεσαι ειδικά αφού είναι το πρώτο σου παιδάκι.  Αν και για να είμαι ειλικρινής τώρα στο δεύτερο είμαι πιο αγχωμένη απ' ότι στο πρώτο! 

Για τις φωνούλες μην ανησυχείς γιατί και αυτά δοκιμάζουν τις δυνατότητες τους. 

Για το ότι γυρνάει πλευρό αλλά όχι μπρούμυτα,  από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι η μεγάλη μου κόρη ως μωρό δεν γύρισε ποτέ μπρούμυτα ή από μπρούμυτα ανάσκελα,  γενικά δεν έκανε βαρελάκι.  

@Sophiav με τι θα ξεκινήσετε;  Με φρούτα,  χυμό πορτοκάλι,  με λαχανικά,  με ζωμούς;  Στην μεγάλη μου είχαμε ξεκινήσει με χυμό πορτοκάλι οπότε πήραμε εκπαιδευτικό ποτηράκι.  Κατά τα άλλα πάρε 1-2 μπολάκια και τα κουταλάκια σιλικόνης και δες τι σε βολεύει. 

  • Μου αρέσει 2

GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ κοπελες μου, μονο που μπηκατ στο κοπο να μου μιλησετε!!! 

Αυτο κανω @Mar.da μου, πμαινω και διαβαζω καθε μερα με τις ωρες να βρω συμπτωματα  κτλ κτλ...μεγάλη μου βλακεία αλλα δεν νομιζω να μπορεσω να το σταματησω....:(!! @Smurfita ολα με ανχωνουν, αυριο ομως θα κανω μια βολτα απο τον παιδιατρ μας επειδη ειναι λιγο κρυωμενη ετσι θα βρω ευκαιρια και θα του μιλησω για τις ανησυχιες μου! 

@Mampa, μιλαγα πριν λιγο με τη μαμα μου κ μου ελεγε αυτο ακριβως, οτι εμεις δεν τα ξεραμε ολα αυτα, ουτε συμπτωματα ουτε τπτ, ημασταν πιο ηρεμες. Αλλα απο την αλλη παλι ειναι καλο να ξερεις και 5 πραγματα η προληψη ειναι σημαντικη. Τι να πω...

Να σας πω και την αληθεια μου, διαβαζα αρθρα και ιστοριουλες για παιδακια με αυτισμο....και καταλαβαινεται...την παρατηρω συνεχεια και όλο ψαχνομαι....!

Και παλι σας ευχαριστω <3 Να εχετε μια ομορφη μερα!!! φιλακια στα μπουμπουκακια σας <3

 

  • Μου αρέσει 2

LpZWm5.png
 
ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ ΜΑΣ...ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ..ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΠΑΝΤΑ...ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! 

@neraidoula85 και μένα η μπεμπα (5μηνων και 1 εβδομάδες)ακόμη δεν γυρίζει από ανάσκελα μπρούμυτα (ούτε το αντίθετο) , φτάνει μεχρι το πλάι. Ηχους βγάζει και ακανόνιστους, και κραυγουλες, αλλά είναι τρόπος να δοκιμάσουν τη φωνουλα τους νομίζω. 

Ναι, το καλύτερο αυτό θα ήταν , να ρωτήσεις τον παιδίατρο να σου λύσει τις απορίες. Η αλήθεια είναι επίσης, ότι το ίντερνετ ως προς θέματα υγείας κλπ είναι λίγο "τρομοκράτης".

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς ξεκινήσαμε με φρούτα. Πήρα μπολακια πλαστικά και κουταλάκια σιλικόνης, αλλά εδώ και δύο μέρες του δίνω με κουταλάκι που χρησιμοποιούμε και εμείς και τον έχει βολεψει, γλιστράει και πιο εύκολα η κρέμα πάνω στο μέταλλο και δεν ζοριζεται στις κουταλιές.

Εσείς τι λέτε;

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

@Lia91 ευχαριστω, σημερα ειμαι πιο ηρεμη, λιγο εσεις που τα ειπαμε , λιγο η μαμα μου απο την αλλη, χαλαρωσα λιγο βλεπωντας οτι δεν ειμαστε δα και τοσο πισω!!!  αν και θα μιλησω αυριο κ με το γιατρο μας....Ελπίζω να πανε ολα καλα και για μενα και για όλες μας <3

Αλήθεια κοριτσια και κατι αλλο....(συγνωμη παλι), κανω αποκλειστικο θηλασμο και τωρα τελευταια ενω ειναι στο στηθος μου και πινει γαλατακι ειναι σαν μουρμουραει (μουμουμου) αλλα όχι γκρινιάρικα, σαν να νανουριζεται να το πω...δε ξερω, εχει καμια σας αναλογη εμπειρια? ειτε με θηλασμο, ειτε με το μπιμπερακι τους?? 


LpZWm5.png
 
ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ ΜΑΣ...ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ..ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΠΑΝΤΑ...ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε! 

Σήμερα εμείς είχαμε παιδίατρο,  αλλά αρρώστησε και έτσι θα πάμε την επόμενη Δευτέρα... 

10 ώρες πρίν, Mampa είπε:

Εμείς ξεκινήσαμε με φρούτα. Πήρα μπολακια πλαστικά και κουταλάκια σιλικόνης, αλλά εδώ και δύο μέρες του δίνω με κουταλάκι που χρησιμοποιούμε και εμείς και τον έχει βολεψει, γλιστράει και πιο εύκολα η κρέμα πάνω στο μέταλλο και δεν ζοριζεται στις κουταλιές.

Εσείς τι λέτε;

Καλή σας αρχή!  Ότι σας βολεύει καλύτερα!  Εμείς στη μεγάλη μου είχαμε ξεκινήσει με πορτοκάλι που το κάναμε χυμό και το βάζαμε σε εκπαιδευτικό ποτηράκι.  Όταν προσθέσαμε τα υπόλοιπα φρούτα χρησιμοποιούσαμε μπολάκια πλαστικά ή μελαμίνης και κουταλάκια σιλικόνης.  Τα δικά μας δεν τα ήθελε με τίποτα! 

@neraidoula85 όταν θηλάζει ολόκληρη "συζήτηση" κάνει με ααα,  ουουου,  μμμμμ....  Με το μπιμπερό δεν το κάνει τόσο πολύ.  Εκεί απλά το απομακρύνει και λέει τα δικά της και όταν τελειώσει συνεχίζει να πίνει. Έχει πλάκα! 

  • Μου αρέσει 1

GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Smurfita είπε:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε! 

Σήμερα εμείς είχαμε παιδίατρο,  αλλά αρρώστησε και έτσι θα πάμε την επόμενη Δευτέρα... 

Καλή σας αρχή!  Ότι σας βολεύει καλύτερα!  Εμείς στη μεγάλη μου είχαμε ξεκινήσει με πορτοκάλι που το κάναμε χυμό και το βάζαμε σε εκπαιδευτικό ποτηράκι.  Όταν προσθέσαμε τα υπόλοιπα φρούτα χρησιμοποιούσαμε μπολάκια πλαστικά ή μελαμίνης και κουταλάκια σιλικόνης.  Τα δικά μας δεν τα ήθελε με τίποτα! 

@neraidoula85 όταν θηλάζει ολόκληρη "συζήτηση" κάνει με ααα,  ουουου,  μμμμμ....  Με το μπιμπερό δεν το κάνει τόσο πολύ.  Εκεί απλά το απομακρύνει και λέει τα δικά της και όταν τελειώσει συνεχίζει να πίνει. Έχει πλάκα! 

Αχ!! τα καλα μου!!! είπα και εγω, τι συμβαινει παλι!! τι καινουριο ειναι αυτο??  <3 ευχαριστω πολυ!!  Οντως εχουν πλακα!!  Ασχετο...μιας και γραφεις οτι εκανες το πορτοκαλι χυμο, το περνουσες απο σουρωτυρι? και , αυτο θεωρειται ενα γευμα για το μωρο? ας πουμε το πρωινο του? ακομα δεν εχουμε μιλησει με το γιατρο  μας για τη διατροφη του...... :rolleyes:

Σας Φιλώ!! <3


LpZWm5.png
 
ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ ΜΑΣ...ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ..ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΠΑΝΤΑ...ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ...
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου γεια σας

Εμείς αρχίσαμε εδώ και 10 μέρες φρούτα, αλλά από προχθές που βάλαμε μπανάνα σφίγγεται πολύ και ζοριζεται. Τα κακά του είναι σαν πέτρες. Πήρα την γιατρό και μου είπε μέσα στα φρούτα που δίνω κάθε πρωί να βάζω και 10ml χυμό πορτοκάλι.

Σας έχει τύχει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...