Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Soho24 είπε:

      Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Ναι είναι μια χαρά για 1η χοριακή 🤗 Εύχομαι καλό διπλασιασμό. Πότε θα επαναλάβεις? 

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Την Κυριακή ξανά και μου είπε ο γιατρός ότι είναι λίγο χαμηλό το νούμερο,όμως αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να ανέβει αρκετά 

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

καλησπέρα κοριτσια,  σας διαβαζω συνεχεια, μαθαινω τοσα απο σας!!! Μενω Αυστραλια και μονη εδω με αλλα συστηματα υγειας απο την Ελλαδα κ για να παρω πληροφοριες απο το γιατρο μου για ολα αυτα που οι Ελληνες παιδιατροι μας δινουν με απλα τηλεφωνηματα πρεπει να κλεισω ραντεβου κτλ κτλ και ετσι οτι γνωριζω μεχρι τωρα το χρωσταω σε εσας και σε αυτο εδω το site. Αναδιαστηματα λοιπον ρωταω αν κατι με απασχολει και παντα ενημερωνομαι. ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΣΕ ΟΤΙ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΡΩΤΑΩ ΚΑΘΕ ΜΑΜΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΡΩΤΑΩ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΟΤΙ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ  ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ.  Θα μπορουσατε μηπως να μου πειτε την γνωμη σας αν θα μπορουσα να ξεκινησω στερες τροφες στην μικρη μου 5,5 μηνων  ενω ακομα καθεται με υποστηριξη μονο? δειχνει να ειναι ανετη στο καρεκλακι της, αλλα λενε οτι καλυτερα να ξεκινησεις αφου το μωρο μπορει να κατσει στον ποπο του χωρις υποστηριξη. ισχυει? να περιμενω? 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων κοπέλες μου. 


LpZWm5.png
 
ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ ΜΑΣ...ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ..ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΠΑΝΤΑ...ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, neraidoula85 είπε:

καλησπέρα κοριτσια,  σας διαβαζω συνεχεια, μαθαινω τοσα απο σας!!! Μενω Αυστραλια και μονη εδω με αλλα συστηματα υγειας απο την Ελλαδα κ για να παρω πληροφοριες απο το γιατρο μου για ολα αυτα που οι Ελληνες παιδιατροι μας δινουν με απλα τηλεφωνηματα πρεπει να κλεισω ραντεβου κτλ κτλ και ετσι οτι γνωριζω μεχρι τωρα το χρωσταω σε εσας και σε αυτο εδω το site. Αναδιαστηματα λοιπον ρωταω αν κατι με απασχολει και παντα ενημερωνομαι. ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΣΕ ΟΤΙ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΡΩΤΑΩ ΚΑΘΕ ΜΑΜΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΡΩΤΑΩ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΟΤΙ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ  ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ.  Θα μπορουσατε μηπως να μου πειτε την γνωμη σας αν θα μπορουσα να ξεκινησω στερες τροφες στην μικρη μου 5,5 μηνων  ενω ακομα καθεται με υποστηριξη μονο? δειχνει να ειναι ανετη στο καρεκλακι της, αλλα λενε οτι καλυτερα να ξεκινησεις αφου το μωρο μπορει να κατσει στον ποπο του χωρις υποστηριξη. ισχυει? να περιμενω? 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων κοπέλες μου. 

Γεια σου κοριτσι μου.Να σου ζησει η μικρουλα σου!

Κι εμας ο μικρος καθεται στον πωπο του αλλα οχι χωρις υποστηριξη γιατι που και που γερνει.Εγω τον ταιζω συνηθως στο καροτσι του με ανασηκωμενη την πλατη.Εντος των ημερων θα τον βαλω και στο καρεκλακι φαγητου.Τα μωρακια καθονται χωρις υποστηριξη γυρω στους 8 μηνες οποτε δε γινεται να ξεκινησουν να τρωνε τοτε.Τωρα οσον αφορα το ποτε θα ξεκινησετε τις στερεες ειναι αναλογα τον παιδιατρο και τι γραμμη ακολουθει.Αλλοι ξεκινατε στους 5 μηνες αλλοι στους 6 και μερικες φορες νωριτερα αν υπαρχει λογος.Το θεμα ειναι οτι ενας παιδιατρος θα σε καθοδηγησει οσον αφορα το προγραμμα εισαγωγης τροφων γιατι εδω οπως θα ειδες σε καθε μια μας ο παιδιατρος εχει αρχισει με διαφορετικο τροπο.

Ο παιδογαστρεντερολογος που χρειαστηκε να επισκεφτουμε μας ειπε οτι τα μωρακια συνηθως μας δειχνουν ποτε ειναι ετοιμα για κουταλι.Αυτο μας το ανεφερε οταν του ειπα οτι κοντα στον 5ο ο μικρος μας εβλεπε να τρωμε και σε καθε πιρουνια ανοιγε το στομα του.Οταν ξεκινησαμε 5,5 μηνων τη φρουτοκρεμα την εφαγε με ευκολια οποτε ειχε δικιο ο γιατρος.

Ελπιζω να σε βοηθησα και καλη αρχη στις στερεες:-D.


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mar.da είπε:

Γεια σου κοριτσι μου.Να σου ζησει η μικρουλα σου!

Κι εμας ο μικρος καθεται στον πωπο του αλλα οχι χωρις υποστηριξη γιατι που και που γερνει.Εγω τον ταιζω συνηθως στο καροτσι του με ανασηκωμενη την πλατη.Εντος των ημερων θα τον βαλω και στο καρεκλακι φαγητου.Τα μωρακια καθονται χωρις υποστηριξη γυρω στους 8 μηνες οποτε δε γινεται να ξεκινησουν να τρωνε τοτε.Τωρα οσον αφορα το ποτε θα ξεκινησετε τις στερεες ειναι αναλογα τον παιδιατρο και τι γραμμη ακολουθει.Αλλοι ξεκινατε στους 5 μηνες αλλοι στους 6 και μερικες φορες νωριτερα αν υπαρχει λογος.Το θεμα ειναι οτι ενας παιδιατρος θα σε καθοδηγησει οσον αφορα το προγραμμα εισαγωγης τροφων γιατι εδω οπως θα ειδες σε καθε μια μας ο παιδιατρος εχει αρχισει με διαφορετικο τροπο.

Ο παιδογαστρεντερολογος που χρειαστηκε να επισκεφτουμε μας ειπε οτι τα μωρακια συνηθως μας δειχνουν ποτε ειναι ετοιμα για κουταλι.Αυτο μας το ανεφερε οταν του ειπα οτι κοντα στον 5ο ο μικρος μας εβλεπε να τρωμε και σε καθε πιρουνια ανοιγε το στομα του.Οταν ξεκινησαμε 5,5 μηνων τη φρουτοκρεμα την εφαγε με ευκολια οποτε ειχε δικιο ο γιατρος.

Ελπιζω να σε βοηθησα και καλη αρχη στις στερεες:-D.

Ευχαριστω πολυ και εσυ να χαιρεσαι το μπεμπουσινι σου!!! :grin:

Ναι καταλαβα, τοτε η μικρη μου δεν ειναι ετοιμη ακομα, δεν μου χει δωσει σημαδια οτι θελει να φαει. βασικα δεν εχω προσεξει πως αντιδρα ενω εμεις τρωμε, θα δωσω πιο πολυ βαση τωρα μηπως καταλαβω.  η αληθεια ειναι οτι πιστευα οτι καθονται στον 6ο μηνα και μαλιστα περιμενω μερα με μερα και κανω δοκιμες χωρις υποστηριξη αλλα γερνει μπροστα συνηθως. χαχαχαχα

Εχουμε ραντεβου με παιδιατρο τελους του μηνα που ειναι κ το εμβολιο μας κ θα δουμε τι θα μας πει.  Επισης δοκιμασα 2 φορες και της εβαλα λιγο νερακι σε εκαπιδευτικο ποτηρακι με καλαμακι ειναι (δεν της δινω νερο απλα ετσι δοκιμαστικα να δω τι θα κανει) και καταφερε ευκολα να πιει. μαλιστα αν δεν ειναι η ιδεα μου σημερα που το κρατουσα δειχνωντας το, σηκωσε το χερακι της και ηθελε να της το δωσω. Ας περιμενω μεχρι τελος του μηνα λοιπον να δω κ τι θα μου πει κ ο γιατρος.  <3


LpZWm5.png
 
ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ ΜΑΣ...ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ..ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΠΑΝΤΑ...ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ...
Link to comment
Share on other sites

Just now, neraidoula85 είπε:

Ευχαριστω πολυ και εσυ να χαιρεσαι το μπεμπουσινι σου!!! :grin:

Ναι καταλαβα, τοτε η μικρη μου δεν ειναι ετοιμη ακομα, δεν μου χει δωσει σημαδια οτι θελει να φαει. βασικα δεν εχω προσεξει πως αντιδρα ενω εμεις τρωμε, θα δωσω πιο πολυ βαση τωρα μηπως καταλαβω.  η αληθεια ειναι οτι πιστευα οτι καθονται στον 6ο μηνα και μαλιστα περιμενω μερα με μερα και κανω δοκιμες χωρις υποστηριξη αλλα γερνει μπροστα συνηθως. χαχαχαχα

Εχουμε ραντεβου με παιδιατρο τελους του μηνα που ειναι κ το εμβολιο μας κ θα δουμε τι θα μας πει.  Επισης δοκιμασα 2 φορες και της εβαλα λιγο νερακι σε εκαπιδευτικο ποτηρακι με καλαμακι ειναι (δεν της δινω νερο απλα ετσι δοκιμαστικα να δω τι θα κανει) και καταφερε ευκολα. να πιει. μαλιστα αν δεν ειναι η ιδεα μου σημερα που το κρατουσα δειχνωντας το, σηκωσε το χερακι της και ηθελε να της το δωσω. Ας περιμενω μεχρι τελος του μηνα λοιπον να δω κ τι θα μου πει κ ο γιατρος.  <3

Ευχαριστω πολυ:).

Απο δω και περα οτι θελει θα στο δειχνει ειτε κοιταζοντας επιμονα,ειτε με τα χερακια.Εμας μολις βλεπει το πιατο του αρχιζει να γλυφεται:mrgreen:.Οταν θελει νερο κοιταζει εκει που ειναι το μπουκαλι και απλωνει χερακια.Τα παιδια πλεον ειναι πολυ εξυπνα.Πολλα τα ερεθισματα.

Να την βαζεις να καθεται ειναι καλο,σιγα σιγα θα δυναμωνουν οι μυς της και θα στεκεται μονη της.

Αν θες πες μας τι θα σας πει ο παιδιατρος να δουμε πως λειτουργουν εκει.

  • Μου αρέσει 2

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου απλωνει ακομα χερακια κτλ εμενα,  μαλιστα καπου το εχω κανει κ ερωτηση, "γτ εμενα δεν κανει αυτο" και ανησυχουσα πολυ (ακομα λιγο :rolleyes:), αλλα σιγα σιγα.  εκανα τη βλακεια και δεν την εβαζα να καθεται για να μην τραυματιστει τωρα λιγο διαστημα εχω ξεκινησει να την βαζω να καθεται.

Φυσικα και θα σας πω, ανυπομονω να παω. στις 22 Φεβ εχω ραντεβου οποτε θα ξερω.

και παλι ευχαριστω! <3

 

 
 
  • Μου αρέσει 1

LpZWm5.png
 
ΘΑΥΜΑΤΑΚΙ ΜΑΣ...ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ..ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΠΑΝΤΑ...ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Sophiav είπε:

@Mar.da  

Γεια σου κοριτσι.Τι καλα που δεν ειδες αίμα ξανα.Στη χόρτο σούπα τι του βάζεις;

Γεια σου Σοφακι!Βαζω γλυκοπατατα,καροτο,κολοκυθι,κρεμμυδακι,σελινο και μια κουταλια του γλυκου λαδι.

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mar.da είπε:

Γεια σου Σοφακι!Βαζω γλυκοπατατα,καροτο,κολοκυθι,κρεμμυδακι,σελινο και μια κουταλια του γλυκου λαδι.

Κ εγω κάπως ετσι αλλα δεν εχω προσθέσει ακομα κρεμμυδάκι.Το βάζεις τριμμένο η ολόκληρο για τη γεύση και μετα το αφαιρείς;

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Sophiav είπε:

Κ εγω κάπως ετσι αλλα δεν εχω προσθέσει ακομα κρεμμυδάκι.Το βάζεις τριμμένο η ολόκληρο για τη γεύση και μετα το αφαιρείς;

Καλησπερα,το αλεθω μαζι με τα υπολοιπα.


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Σήμερα το μεσημέρι ξεκινήσαμε λαχανικά. Αλλά δεν τα αγαπήσαμε καθόλου. Συνεχώς έκανε να αναγουλιαζει. Ζήτημα αν έφαγε 5-6 κουταλιές. Ενώ τις κρέμες τις τρώει μια χαρά.

Για πείτε καμιά ιδέα, πώς να τον κάνω να τα αγαπήσει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 8/2/2020 at 9:30 ΜΜ, Mampa είπε:

Γεια σας κορίτσια. Σήμερα το μεσημέρι ξεκινήσαμε λαχανικά. Αλλά δεν τα αγαπήσαμε καθόλου. Συνεχώς έκανε να αναγουλιαζει. Ζήτημα αν έφαγε 5-6 κουταλιές. Ενώ τις κρέμες τις τρώει μια χαρά.

Για πείτε καμιά ιδέα, πώς να τον κάνω να τα αγαπήσει;

 @Mampa  κ εμενα δεν τρελενεται,ειδικά τωρα που έβαλα και κοτόπουλο μεσα.ΕΧω παρατηρήσει οτι όταν γλυκιζει λιγο τρώει καλυτερα.Τι βάζεις μεσα;

Link to comment
Share on other sites

@Sophiav δίνω πατάτα,κολοκυθακι, καρότο, κρεμμυδάκι, μαϊντανό,μια κουταλιά λάδι και μισό κουταλάκι λεμόνι.

το πρωί δίνω φρούτα και το απόγευμα κρέμα βανίλια ή μπισκότοκρέμα

Εσύ;

σήμερα τα πήγαμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Mampa είπε:

@Sophiav δίνω πατάτα,κολοκυθακι, καρότο, κρεμμυδάκι, μαϊντανό,μια κουταλιά λάδι και μισό κουταλάκι λεμόνι.

το πρωί δίνω φρούτα και το απόγευμα κρέμα βανίλια ή μπισκότοκρέμα

Εσύ;

σήμερα τα πήγαμε καλύτερα.

@Mampa το πρωι και εγω δίνω φρούτα,το μεσημερι χόρτο σούπα με κοτόπουλο και σημερα θα εισάγω μοσχάρι.Το απογευμα η απο το μεσημεριανό η απο φαρίν λακτε.Τραχανα,κριθαράκι,αστρακικτλ ποτε σας εχει πει ο γιατρός σας;

Link to comment
Share on other sites

@Sophiav 

Καλημέρα κοπέλα μου. Έχω ξεκινήσει τραχανά. Επίσης μου είπε αν θέλω μέσα στην χορτοσουπα να βάζω και ρυζακι. Όμως δεν θέλω να δώσω, γιατί είναι ήδη δυσκοιλιος.

Για κρέας δεν μας είπε κάτι. Λογικά από τον άλλο μήνα.

Με τα κακά πώς τα πάτε; Εμένα ζοριζεται αρκετά και όταν κάνει είναι σαν σβόλοι.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

@Sophiav 

Καλημέρα κοπέλα μου. Έχω ξεκινήσει τραχανά. Επίσης μου είπε αν θέλω μέσα στην χορτοσουπα να βάζω και ρυζακι. Όμως δεν θέλω να δώσω, γιατί είναι ήδη δυσκοιλιος.

Για κρέας δεν μας είπε κάτι. Λογικά από τον άλλο μήνα.

Με τα κακά πώς τα πάτε; Εμένα ζοριζεται αρκετά και όταν κάνει είναι σαν σβόλοι.

 

@Mampa Καλημέρα!Εμενα κανει κανει 3-4 φορές μεσα στη μερα αλλα βάζω στη φρούτοκρέμα αποξηραμενο δαμάσκηνο κ γλυκοπάτατα αντί για την απλή. Αν δε δώσω αυτα και εμενα σα σβώλους κανει.Δοκιμασες δαμάσκηνο;

Έπισης δίνεις απλό τραχανά η κατσικίσιο;Σ εχω ζαλίσει στις ερωτήσεις αλλα εχω πολλες απορίες με το φαγητό τους

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...