Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Νοεμβρίου 2019


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Clue είπε:

Καλημέρα!

Πάει το καλοκαίρι...Αρχίζει να δροσίζει σιγά σιγα!!!!

Doppler έχω στις 18 του μήνα και γιατρό πάλι 2 Οκτώβρη. Χθες μπήκα στον 8ο και η μικρή ήταν τη Δευτέρα 1554 γραμμάρια!

Με έχει πιάσει ένα άγχος να προλάβω να τα κάνω όλα πριν έρθει το μωρό. Μετά σκέφτομαι ότι είναι νωρίς για κάποια να τα κάνω από τώρα. Μετά ξανασκέφτομαι ότι μετά δε θα έχω τα ίδια κουράγια.. Και κάπως έτσι πελαγώνω μόνη μου και δεν ξέρω τι να κάνω!

 

Κοριτσια γεια σασ..

Εχω απορια..doppler γιατι??αυτο που ακουδ το μωρο δεν ειναι???

Στην 1η εγκυμοσυνη (το 2017)εκανα μονο οταν χρειαστηκε να κανω εισαγωγη στο νοσοκομειο γιατι μου παρουσιαστηκε αιμα στην 30η εβδομαδα..ολα πηγαν καλα κ δεν ξανα εκανα..

Σημερα ειμαι 30+2.ραντεβου με γιατρο εχω την ερχομενη πεμπτη.

Η ζεστη δεν αντεχεται ακομη..κ ο καιροσ νομιζω δεν περναει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 766
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, tzeni82 είπε:

Κοριτσια γεια σασ..

Εχω απορια..doppler γιατι??αυτο που ακουδ το μωρο δεν ειναι???

Στην 1η εγκυμοσυνη (το 2017)εκανα μονο οταν χρειαστηκε να κανω εισαγωγη στο νοσοκομειο γιατι μου παρουσιαστηκε αιμα στην 30η εβδομαδα..ολα πηγαν καλα κ δεν ξανα εκανα..

Σημερα ειμαι 30+2.ραντεβου με γιατρο εχω την ερχομενη πεμπτη.

Η ζεστη δεν αντεχεται ακομη..κ ο καιροσ νομιζω δεν περναει...

Το doppler αν δεν κάνω λάθος είναι από τις βασικότερες εξετάσεις του γ τριμήνου .Ελέγχει την ανάπτυξη του εμβρύου,αγγεία,ανατομικά θέματα ,πλακούντα κ.α.Εγω το έκανα στις 30 εβδομάδες ακριβώς.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, tzeni82 said:

Κοριτσια γεια σασ..

Εχω απορια..doppler γιατι??αυτο που ακουδ το μωρο δεν ειναι???

Στην 1η εγκυμοσυνη (το 2017)εκανα μονο οταν χρειαστηκε να κανω εισαγωγη στο νοσοκομειο γιατι μου παρουσιαστηκε αιμα στην 30η εβδομαδα..ολα πηγαν καλα κ δεν ξανα εκανα..

Σημερα ειμαι 30+2.ραντεβου με γιατρο εχω την ερχομενη πεμπτη.

Η ζεστη δεν αντεχεται ακομη..κ ο καιροσ νομιζω δεν περναει...

Όπως είπε και η @georgiaf-k είναι ο μεγάλος υπέρηχος του τρίτου τριμήνου. Ελέγχουν την αιμάτωση κυρίως του εμβρύου μέσω μητριαίων αρτηριών και πλακούντα, τον πλακούντα και όλο το κυκλοφορικό σύστημα του μωρού καθώς και την ανάπτυξη του εγκεφάλου. Λογικά θα σου πει κι εσένα να κάνεις τώρα που θα πας την Πέμπτη.

Όμως έχω την εντύπωση ότι και η συσκευή που μπορείς να αγοράσεις για το σπίτι και να ακούς τους παλμούς έτσι λέγεται. Απλά δεν εννοούμε αυτό σε αυτήν την περίπτωση! 

  • Μου αρέσει 2

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια..πραγματικα δεν θυμαμαι καθολου..μονο την αυχενικη κ την β επιπεδου θυμαμαι απκ την 1η εγκυμοσυνη...θα ρωτησω τον γιατρο την πεμπτη..αλλα αν ηταν να κανω τετεοια εξεταση σ αυτη υη βδομαδα που ειμαι θα μ εστελνε κατευθειαν στην εμβρυολογο..δεν θα μου κλεινε μαζι του ραντεβου..γι αυτο παραξενευομαι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2019 at 12:09 ΜΜ, Clue είπε:

Καλημέρα!

Πάει το καλοκαίρι...Αρχίζει να δροσίζει σιγά σιγα!!!!

Doppler έχω στις 18 του μήνα και γιατρό πάλι 2 Οκτώβρη. Χθες μπήκα στον 8ο και η μικρή ήταν τη Δευτέρα 1554 γραμμάρια!

Με έχει πιάσει ένα άγχος να προλάβω να τα κάνω όλα πριν έρθει το μωρό. Μετά σκέφτομαι ότι είναι νωρίς για κάποια να τα κάνω από τώρα. Μετά ξανασκέφτομαι ότι μετά δε θα έχω τα ίδια κουράγια.. Και κάπως έτσι πελαγώνω μόνη μου και δεν ξέρω τι να κάνω!

 

Κι εγώ έχω το ίδιο άγχος να προλάβω! Αρχίσαμε τις πρώτες αγορές για το μωρό σιγά σιγά... Από το να αγχώνομαι (ας είναι και νωρίτερα) καλύτερα να τα έχω έτοιμα κάποια πράγματα! Εσείς κορίτσια πώς πάτε από τις πρώτες αγορές; Αρχίσατε να ψωνίζετε για τα μωράκια σας;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!

το έκανα το Doppler την προηγούμενη εβδομάδα.. όλα καλά δόξα τω θεω! 1700 kg είναι ο μπέμπης, μ έχει πεθάνει στην κλωτσιά :) !!!!! Είναι πολύ σημαντική εξέταση τρίτου τριμήνου. Κάτι σαν την β επιπέδου, ελέγχει εμπεριστατωμένα την ανάπτυξη όλων των οργάνων του εμβρύου  καθώς και το οξυγόνο, αίματωσεις, ωρίμανση πλακούντα κλπ. 

εγω έχω παρά πολύ αγχος όσο περνάει ο καιρός, νομίζω ότι δεν θα προλάβω. Ρούχα έχω σχεδόν ετοιμάσει, το δωμάτιο είναι σχεδόν έτοιμο (τα είχαν σχεδόν όλα από το πρώτο), καποιες Λεπτομέρειες έχουν μείνει. Ετοιμάζω τώρα σιγά σιγά βαλίτσα κ θέλω να παραγγείλω κ καλλυντικά κ είδη περιποίησης του μωρού. 

 Ξεκινάει κ η κόρη μου η μεγάλη σχολείο και είμαι μέσα στο αγχος για όλα!!! 

Πως πέρασε ο καιρός Θεέ μου σαν ψέμα μου φαίνεται ότι έχουν μείνει μόνο 8 εβδομάδες.. 

να σας ρωτήσω κάτι άσχετο ρε κορίτσια θα κάνετε baby shower ??? 


3qUrp3.pngtTfPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω ετοιμασει τιποτα..ο αντρασ μου δουλευει στην κυριολεξια απο το πρωι μεζρι το βραδυ..εγω ειμαι μονη μου με την 22 μηνων κορη μασ..δουλευω κ τα σκ κ κουραζομαι κ ασ παω μονο για ενα 5ωρο..οποτε δεν εχω ετοιμασει τιποτα..

Το καλο ειναι πωσ περιμενω παλι κοριτσι..κ παλι τον ιδιο μηνα πςριπου  θα γεννησω..οποτε θα κανω μονο λιγεσ αγορεσ απλα για το καλο..

Τα ρουχα ομωσ τα μωρουδιακα τα χω στο εξοχικο αποθηκευμενα κ δεν μπορω να παω να τα παρω..θα στειλω καποια στιγμη τον αντρα μου απο βδομαδα κ ετσι θα ετοιμασω τουλαζιστον τα βασικα για την γεννα..

Απο αρχεσ οκτωβρ που θα ετοιμασω δωματιο κ ρουχα κ το σπιτι...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kallioph__ said:

να σας ρωτήσω κάτι άσχετο ρε κορίτσια θα κάνετε baby shower ??? 

Ναι! Εγώ θα κάνω! Αφού δε θα κάνουμε βάφτιση αργότερα θα κάνουμε ένα πάρτυ με τους φίλους μας τώρα!


4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Clue είπε:

Ναι! Εγώ θα κάνω! Αφού δε θα κάνουμε βάφτιση αργότερα θα κάνουμε ένα πάρτυ με τους φίλους μας τώρα!

Γειά σας κοριτσάκια κ από μένα.. Εγώ έχω πητ 2/11..ειμαι 32+2 σήμερα. Doppler έχω την άλλη Τρίτη και ανυπομονώ να δω τη μπεμπούλα μου... Έχω πολλές καούρες που με δυσκολεύουν.. Εσείς πως πάτε? 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Kallioph__ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

το έκανα το Doppler την προηγούμενη εβδομάδα.. όλα καλά δόξα τω θεω! 1700 kg είναι ο μπέμπης, μ έχει πεθάνει στην κλωτσιά :) !!!!! Είναι πολύ σημαντική εξέταση τρίτου τριμήνου. Κάτι σαν την β επιπέδου, ελέγχει εμπεριστατωμένα την ανάπτυξη όλων των οργάνων του εμβρύου  καθώς και το οξυγόνο, αίματωσεις, ωρίμανση πλακούντα κλπ. 

εγω έχω παρά πολύ αγχος όσο περνάει ο καιρός, νομίζω ότι δεν θα προλάβω. Ρούχα έχω σχεδόν ετοιμάσει, το δωμάτιο είναι σχεδόν έτοιμο (τα είχαν σχεδόν όλα από το πρώτο), καποιες Λεπτομέρειες έχουν μείνει. Ετοιμάζω τώρα σιγά σιγά βαλίτσα κ θέλω να παραγγείλω κ καλλυντικά κ είδη περιποίησης του μωρού. 

 Ξεκινάει κ η κόρη μου η μεγάλη σχολείο και είμαι μέσα στο αγχος για όλα!!! 

Πως πέρασε ο καιρός Θεέ μου σαν ψέμα μου φαίνεται ότι έχουν μείνει μόνο 8 εβδομάδες.. 

να σας ρωτήσω κάτι άσχετο ρε κορίτσια θα κάνετε baby shower ??? 

Εγώ δεν θα κάνω baby shower αν και μου αρέσει πολύ σαν ιδέα!!! Έχω διάφορα θεματακια με την εγκυμοσύνη κι έτσι είμαι κατά κύριο λόγο ξαπλωμένη. Οπότε θεωρώ πως κάτι τέτοιο θέλει λίγο οργάνωση και δεν είμαι σε θέση. Κορίτσια σκέφτομαι να ψωνίσω τα ρουχαλακια από το orchestra, έχει πολύ καλές τιμές με την κάρτα club. Έχει καμία από εσάς ψωνίσει από εκεί; Γνωρίζετε για ποιότητα, νούμερα κτλ;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


18 ώρες πρίν, Nikol19 είπε:

Εγώ δεν θα κάνω baby shower αν και μου αρέσει πολύ σαν ιδέα!!! Έχω διάφορα θεματακια με την εγκυμοσύνη κι έτσι είμαι κατά κύριο λόγο ξαπλωμένη. Οπότε θεωρώ πως κάτι τέτοιο θέλει λίγο οργάνωση και δεν είμαι σε θέση. Κορίτσια σκέφτομαι να ψωνίσω τα ρουχαλακια από το orchestra, έχει πολύ καλές τιμές με την κάρτα club. Έχει καμία από εσάς ψωνίσει από εκεί; Γνωρίζετε για ποιότητα, νούμερα κτλ;

Τησ 1ησ μου κορησ τα ρουχαλακια τα περισσοτερα ειναι απο.εκει..για την τιμη τουσ ειναι οκ...εμενα θα τα φορεσει κ η 2η..μην φανταστεισ πωσ εχουν καμμοα καταπληκτικη ποιοτητα( καποια εκαναν μερικουσ κομπουσ καποια λιγο οι ραφεσ στραβωσαν..αλλα οτι δινεισ παιρνεισ..επισησ εχουν πιοι στενη γραμμη απο τα αλλα..

Γενικα τα ρουχα απο τετοιεσ εταιρειεσ πχ hm zara κλπ το ιδιο ειναι πανω κατω..

στισ 1εσ αγορεσ να προσεξεισ να μην  παρεισ παρα πολλα..οσα χρειαζονται μονο.. κυριωσ γιατι κ θα μεγαλωνει πολυ γρηγορα το μωρο ( δεν θα πιστευεισ ποσο γρηγορα θα αλλαζει νουμερα) αλλα κ γιατι θα σου φερουν κ δωρα..

Στα orchestra τωρα εχει την καρτα με 30 ευρω για 2 χρονια..ενω ηταν μονο για ενα χρονο..ισχυει μεχρι τελοσ σεπτ η προσφ

Απο.εκει.σκοπευω να ξαναπαρω γιατι εχουν τα παντα..κ.που να τρεχω με 2μμωρα για ψωνια..

Σε γενικεσ γραμμεσ εγω ειμαι.ικανοποιημενη..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2019 at 12:57 ΜΜ, tzeni82 είπε:

Τησ 1ησ μου κορησ τα ρουχαλακια τα περισσοτερα ειναι απο.εκει..για την τιμη τουσ ειναι οκ...εμενα θα τα φορεσει κ η 2η..μην φανταστεισ πωσ εχουν καμμοα καταπληκτικη ποιοτητα( καποια εκαναν μερικουσ κομπουσ καποια λιγο οι ραφεσ στραβωσαν..αλλα οτι δινεισ παιρνεισ..επισησ εχουν πιοι στενη γραμμη απο τα αλλα..

Γενικα τα ρουχα απο τετοιεσ εταιρειεσ πχ hm zara κλπ το ιδιο ειναι πανω κατω..

στισ 1εσ αγορεσ να προσεξεισ να μην  παρεισ παρα πολλα..οσα χρειαζονται μονο.. κυριωσ γιατι κ θα μεγαλωνει πολυ γρηγορα το μωρο ( δεν θα πιστευεισ ποσο γρηγορα θα αλλαζει νουμερα) αλλα κ γιατι θα σου φερουν κ δωρα..

Στα orchestra τωρα εχει την καρτα με 30 ευρω για 2 χρονια..ενω ηταν μονο για ενα χρονο..ισχυει μεχρι τελοσ σεπτ η προσφ

Απο.εκει.σκοπευω να ξαναπαρω γιατι εχουν τα παντα..κ.που να τρεχω με 2μμωρα για ψωνια..

Σε γενικεσ γραμμεσ εγω ειμαι.ικανοποιημενη..

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!!! Αυτό θα κάνω! Εννοείται τα βασικά για αρχή... Να κάνω και μια άλλη ερώτηση... Όλο απορίες είμαι μιας και είναι το πρώτο μου!☺ Μπιμπερο αγοράσατε να έχετε πριν γεννησετε; Θέλω φυσικά να θηλάσω αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις, σκέφτομαι μήπως θα πρέπει να έχω ήδη. Έχω ακούσει για τη σειρά natural της Philips Avent. Τα έχει καμία; Ή έχετε κάποια άλλα να προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikol19 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!!! Αυτό θα κάνω! Εννοείται τα βασικά για αρχή... Να κάνω και μια άλλη ερώτηση... Όλο απορίες είμαι μιας και είναι το πρώτο μου!☺ Μπιμπερο αγοράσατε να έχετε πριν γεννησετε; Θέλω φυσικά να θηλάσω αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις, σκέφτομαι μήπως θα πρέπει να έχω ήδη. Έχω ακούσει για τη σειρά natural της Philips Avent. Τα έχει καμία; Ή έχετε κάποια άλλα να προτείνετε;

Εγω δεν ειχα αγορασει γξα να μην μπω στον πειρασμο..βεβαια στο μαιευτηριο μασ δωσανε διαφορα δωρα κ ειχε μεσα..

Γενικα καλα ειναι να χεισ..γιατι μπιρει να χρειαστει να λειψεισ κ να πρπει καποιοσ αλλοσ να το ταισει τκ μωρο..

Αλλα δεν ξερω να σε βοηθησω  με τισ μαρκεσ..ιδεα δεν εχω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Εγω δεν ειχα αγορασει γξα να μην μπω στον πειρασμο..βεβαια στο μαιευτηριο μασ δωσανε διαφορα δωρα κ ειχε μεσα..

Γενικα καλα ειναι να χεισ..γιατι μπιρει να χρειαστει να λειψεισ κ να πρπει καποιοσ αλλοσ να το ταισει τκ μωρο..

Αλλα δεν ξερω να σε βοηθησω  με τισ μαρκεσ..ιδεα δεν εχω

Ναι, σωστό κι αυτό!  Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2019 at 5:55 ΜΜ, Nikol19 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!!! Αυτό θα κάνω! Εννοείται τα βασικά για αρχή... Να κάνω και μια άλλη ερώτηση... Όλο απορίες είμαι μιας και είναι το πρώτο μου!☺ Μπιμπερο αγοράσατε να έχετε πριν γεννησετε; Θέλω φυσικά να θηλάσω αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις, σκέφτομαι μήπως θα πρέπει να έχω ήδη. Έχω ακούσει για τη σειρά natural της Philips Avent. Τα έχει καμία; Ή έχετε κάποια άλλα να προτείνετε;

 

Κοριτσια τι κανετε??

Εγω απο το πρωι εχω συνεχομενο πονο ψηλα στην κοιλια..σε σημειο που δεν μπορω καλα καλα να περπατησω..31 εβδομ ακριβωσ..

Πηρα τηλ τον γυναικολογο κ μου πε ξεκουραση..θελω να κλαιω απο τον φοβο μου..

Εχω μια μικρη 22 μηνων που ολο θελει αγκαλια..νομιζω φταιει πολυ πωσ σηκωνα βαροσ..αλλα.ημουν ολη μερα μονη μου..τα σκ δοθλευα αλλα για ενα 5ωρο μαξιμουμ κ μαλιστα διαλειμμα..παρολα αυτα νομιζω πωσ ολα με επιβαρυναν..

Αχ να προσεχετε ολεσ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...