Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Σπάσιμο δοντιου στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Κορίτσια μου sos...ειμαι στην 8η εβδομάδα εγκυμοσύνης κ μου έσπασε ο φρονιμίτης. Μίλησα με την οδοντίατρο μου κ δεν γίνεται τίποτα, ούτε απονεύρωση ούτε σφράγισμα κ φυσικά ούτε εξαγωγή που δεν επιτρέπεται. Τι κάνω από δω κ πέρα; έχει κάποια παρόμοια εμπειρία; κ από πόνο πεθαίνω. Τι κίνδυνοι υπάρχουν για το έμβρυο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωχ δύσκολη κατάσταση.Μήπως να ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου για το τι επιλογές έχεις??Είχα κι εγώ ένα χαλασμένο δόντι στην εγκυμοσύνη και έκανα υπομονή και μετά τη γέννα έκανα απονεύρωση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, sunshine83 είπε:

Ωχ δύσκολη κατάσταση.Μήπως να ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου για το τι επιλογές έχεις??Είχα κι εγώ ένα χαλασμένο δόντι στην εγκυμοσύνη και έκανα υπομονή και μετά τη γέννα έκανα απονεύρωση.

Μου είπε να εμπιστευτώ την οδοντίατρο μου. Κ αν εκείνη μου λέει όχι είναι όχι. Εγώ ανυσηχω για το έμβρυο. Αν μολυνθεί το δόντι; τι γίνεται; ότι σάλιο καταπίνω κ έχει πυον κ πάει στο έμβρυο; εσύ πως την πάλεψες; τι έκανες; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βαλια Ασλαματζιδη είπε:

Κορίτσια μου sos...ειμαι στην 8η εβδομάδα εγκυμοσύνης κ μου έσπασε ο φρονιμίτης. Μίλησα με την οδοντίατρο μου κ δεν γίνεται τίποτα, ούτε απονεύρωση ούτε σφράγισμα κ φυσικά ούτε εξαγωγή που δεν επιτρέπεται. Τι κάνω από δω κ πέρα; έχει κάποια παρόμοια εμπειρία; κ από πόνο πεθαίνω. Τι κίνδυνοι υπάρχουν για το έμβρυο; 

καποιες αντιβιωσεις επιτρεπονται κ.στο πρωτο τριμηνο. ρωτα αν.μπορεις να παρεις για λιγο αντιβιωση να περασει ο πονος

 

Just now, Βαλια Ασλαματζιδη είπε:

Μου είπε να εμπιστευτώ την οδοντίατρο μου. Κ αν εκείνη μου λέει όχι είναι όχι. Εγώ ανυσηχω για το έμβρυο. Αν μολυνθεί το δόντι; τι γίνεται; ότι σάλιο καταπίνω κ έχει πυον κ πάει στο έμβρυο; εσύ πως την πάλεψες; τι έκανες; 

αυτο.που λες δεν γινετε δεν περναει μικροβιο μην φοβασε. απλα να μην πονας ρωτα αν μπορεις να παρεις amoxil αντιβιωση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου τώρα σώθηκες. Έχω αλλεργία σε αμοξιλ. Δεν με νοιάζει ο πόνος, το μόνο που με νοιάζει είναι το πυον η τα μικρόβια. Αυτό. Δεν ξέρω πως λειτουργεί. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Βαλια Ασλαματζιδη είπε:

Κορίτσι μου τώρα σώθηκες. Έχω αλλεργία σε αμοξιλ. Δεν με νοιάζει ο πόνος, το μόνο που με νοιάζει είναι το πυον η τα μικρόβια. Αυτό. Δεν ξέρω πως λειτουργεί. 

Νομιζω για σιγουρια θα ρωτουσα εναν γιατρο ακομη

Για παραδειγμα υπαρχουν κ αλλες αντιβιωσεις που επιτρεπονται

Επισης μπορει να γινεται να σου ανοιξει το δοντι να το καθαρισει να μην μολυνθει. Δ ξερω τι ακριβως, αλλα ξερω κοπελες που στην εγκυμοσυνη κανανε εργασιες στα δοντια, ισως οχι πρωτο τριμηνο

Για παραδειγμα, εγω χθες εσπασα ενα δοντι, απλα πηγα κ μου το διορθωσε να μην γρατζουναει(βεβαια δ ειμαι εγκυος αλλα θελω να πω δ πηρα καποιο φαρμακο) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Νομιζω για σιγουρια θα ρωτουσα εναν γιατρο ακομη

Για παραδειγμα υπαρχουν κ αλλες αντιβιωσεις που επιτρεπονται

Επισης μπορει να γινεται να σου ανοιξει το δοντι να το καθαρισει να μην μολυνθει. Δ ξερω τι ακριβως, αλλα ξερω κοπελες που στην εγκυμοσυνη κανανε εργασιες στα δοντια, ισως οχι πρωτο τριμηνο

Για παραδειγμα, εγω χθες εσπασα ενα δοντι, απλα πηγα κ μου το διορθωσε να μην γρατζουναει(βεβαια δ ειμαι εγκυος αλλα θελω να πω δ πηρα καποιο φαρμακο) 

Πήγα σήμερα σε οδοντίατρο κ μου λέει θέλει εξαγωγή οπωσδήποτε. Αν σε αφήσει ο γιατρός σου μου λέει στο 2ο τρίμηνο. Μέχρι τότε κάποια αντιβίωση. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Βαλια Ασλαματζιδη είπε:

Πήγα σήμερα σε οδοντίατρο κ μου λέει θέλει εξαγωγή οπωσδήποτε. Αν σε αφήσει ο γιατρός σου μου λέει στο 2ο τρίμηνο. Μέχρι τότε κάποια αντιβίωση. 

Ειναι μια λυση κ αυτη. Αλλο να περιμενεις 30εβδομαδες κ αλλο 5

Υπαρχουν αντιβιωσεις. Εχω παρει ζιναντολ, αλλα εχει κ αλλες

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...