Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Pagotoula είπε:

Από πού παρήγγειλες έπιπλα; Εγώ ψάχνω διαδικτυακά, αλλά όσα μου αρέσουν είναι πανάκριβα... Δεν βρίσκω κάτι value for money.

Από Λητώ , αλλά τα βρηκαμε σε προσφορά black Friday αυτα ακριβως που θέλαμε!!! Γίνεται και κρεβάτι ως 6 χρόνων. Βέβαια, Και απλή κούνια εύκολα μεταφερομενη ως 3 ετών δε θα με χαλούσε! Γενικά ήθελα να έχει πιστοποιήσεις, χρωματα νερού και πανω απο όλα καλο στρώμα!!!

Just now, Polly1 είπε:

Από Λητώ , αλλά τα βρηκαμε σε προσφορά black Friday αυτα ακριβως που θέλαμε!!! Γίνεται και κρεβάτι ως 6 χρόνων. Βέβαια, Και απλή κούνια εύκολα μεταφερομενη ως 3 ετών δε θα με χαλούσε! Γενικά ήθελα να έχει πιστοποιήσεις, χρωματα νερού και πανω απο όλα καλο στρώμα!!!

Για την  αρχή παντως μου δώσανε λίκνο! Αλλα πολυ ωραια η ιδέα Να κοιμάται στην κούνια τα πρωινά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια αυτό με τον λόξυγγα...απλά δεν υπάρχει... :D Το παθαίνει στάνταρ 2 φορές τη μέρα για κανά 10λέπτο κι είναι τόσο παράξενο...χικ..χικ.. Κι η πλάκα είναι που ορισμένες φορές τη νιώθω παράλληλα που κάνει και άλλες κινήσεις. Συνήθως πάντως αν σηκωθώ και κινηθώ, μάλλον αλλάζει θέση κι αυτή και σταματάει.

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Κορίτσια αυτό με τον λόξυγγα...απλά δεν υπάρχει... :D Το παθαίνει στάνταρ 2 φορές τη μέρα για κανά 10λέπτο κι είναι τόσο παράξενο...χικ..χικ.. Κι η πλάκα είναι που ορισμένες φορές τη νιώθω παράλληλα που κάνει και άλλες κινήσεις. Συνήθως πάντως αν σηκωθώ και κινηθώ, μάλλον αλλάζει θέση κι αυτή και σταματάει.

Αχ, πώς ειναι; Δεν μπορώ να το καταλάβω!!!

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω περίπου 2 φορές τη μερα τη νιώθω να εχει.αν πιάσεις την κοιλιά σου νιώθεις σαν μικρά χτυπηματακια συνεχόμενα .και παρατήρησα ότι εκείνη την ωρα που ειχα χαμηλά στην κοιλιά το χέρι και το ένιωθα ,ταυτόχρονα και πιο ψηλά που το έβαλα το χέρι μου το ίδιο ένιωθα ..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Αχ, πώς ειναι; Δεν μπορώ να το καταλάβω!!!

Είναι μικρά ρυθμικά επαναλαμβανόμενα χτυπηματάκια σε ένα σημείο, με απόσταση περιπου ενός δευτερολέπτου μεταξύ τους. Ενώ παράλληλα νιώθεις και τις άλλες κινήσεις του μωρού. Όταν συμβεί θα το καταλάβεις, δεν παίζει. Είναι σαν τον δικό μας λόξυγγα ακριβώς...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pagotoula είπε:

Κορίτσια ποια η διαφορά ανάμεσα στα σελτεδάκια και στις πάνες αγκαλιάς;

Τα σελτεδακια ειναι αδιάβροχα που τα βάζεις πχ στην αλλαξιερα και οι πάνες είναι κουβέρτες αγκαλιάς στις οποίες ακουμπάς το μωρό πχ σε καναπέδες, τις βάζεις πανω σε καλεσμένους για να μην ακουμπάει το παιδι στα ρούχα τους, καποιες φασκιωνουν με αυτές το παιδι

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

Κορίτσια ποια η διαφορά ανάμεσα στα σελτεδάκια και στις πάνες αγκαλιάς;

Αποσο ξερω τα σελτεδακια εχουν εξτρα επιστρωση αδιαβροχη για να αποφευχθουν διαρροες στην αλλαγη πανας ενω οι πανες αγκαλιας ειναι υφασματακια σαν μικρα σεντονια αλλα λιγο πιο χοντρου υφασματος που χρησιμοποιουνται για να βαζεις το μωρό να ρευτει στον ωμο σου κ γενικα εγω τα ειχα τον πρωτο καιρο για να μην ακουμπα απευθειας το μωρο στα ρουχα οποιου ηθελε να το πάρει αγκαλιά. Τωρα αν κατι εχω χασει σορρυ προκαταβολικα. :P

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@KNecky @Polly1 ευχαριστώ κορίτσια μου. Το είχα απορία αν είναι διαφορετικά και χρειάζονται και τα δύο.... Οπότε χρειαζόμαστε 4-5 από το καθένα για αρχή; Γιατί υποθέτω λερώνονται εύκολα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

@KNecky @Polly1 ευχαριστώ κορίτσια μου. Το είχα απορία αν είναι διαφορετικά και χρειάζονται και τα δύο.... Οπότε χρειαζόμαστε 4-5 από το καθένα για αρχή; Γιατί υποθέτω λερώνονται εύκολα.

Τιποτα γλυκια μου! Παλι καλα σωστα στα εγραψα γιατι εχω μπλεχτει με τους μωροδιστικους όρους λίγο μιας κ καποια πραγματα εχουν πολλά ονοματα! :)Νομιζω με οσα λες θα εισαι οκ για αρχη κ μετα βλεπεις αν χρειαστεις παραπανω..οι πανες αγκαλιας κ για σκεπασμα κανουν στους πρωτους μηνες αν εχει ζεστη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pagotoula είπε:

@KNecky @Polly1 ευχαριστώ κορίτσια μου. Το είχα απορία αν είναι διαφορετικά και χρειάζονται και τα δύο.... Οπότε χρειαζόμαστε 4-5 από το καθένα για αρχή; Γιατί υποθέτω λερώνονται εύκολα.

Κι εγώ καπου τοσα θα πάρω!! Πιστεύω είναι αρκετά!!

Just now, KNecky είπε:

Τιποτα γλυκια μου! Παλι καλα σωστα στα εγραψα γιατι εχω μπλεχτει με τους μωροδιστικους όρους λίγο μιας κ καποια πραγματα εχουν πολλά ονοματα! :)Νομιζω με οσα λες θα εισαι οκ για αρχη κ μετα βλεπεις αν χρειαστεις παραπανω..οι πανες αγκαλιας κ για σκεπασμα κανουν στους πρωτους μηνες αν εχει ζεστη.

Με προβληματίζειτο θέμα σκέπασμα!! Πώς σκέφτεστε να το σκεπαζετε; Μευπνοσακο; Ή με κουβερτουλα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Κι εγώ καπου τοσα θα πάρω!! Πιστεύω είναι αρκετά!!

Με προβληματίζειτο θέμα σκέπασμα!! Πώς σκέφτεστε να το σκεπαζετε; Μευπνοσακο; Ή με κουβερτουλα;

Με κουβερτουλα εγω σκεφτομουν! Αλλα δεν ξερω! Ειμαι τοσο απειρη που ακομη κι αυτο σκεφτομαι οτι θα πρεπει να το ρωτησω στον παιδιατρο να μου πει μια γνωμη! 

Επισης μιας και λεμε τετοιες αποριες.. Τα ρουχαλακια του μωρου τα πλενουμε ξεχωριστα απο τα δικα μας; Με παιδικο απορρυπαντικο; Και πρεπει να εχουμε και ξεχωριστο καλαθακι με τα απλυτα του μωρου; 

Πολλες αποριες!!!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ελλην said:

Με κουβερτουλα εγω σκεφτομουν! Αλλα δεν ξερω! Ειμαι τοσο απειρη που ακομη κι αυτο σκεφτομαι οτι θα πρεπει να το ρωτησω στον παιδιατρο να μου πει μια γνωμη! 

Επισης μιας και λεμε τετοιες αποριες.. Τα ρουχαλακια του μωρου τα πλενουμε ξεχωριστα απο τα δικα μας; Με παιδικο απορρυπαντικο; Και πρεπει να εχουμε και ξεχωριστο καλαθακι με τα απλυτα του μωρου; 

Πολλες αποριες!!!

Καλο θα ήταν για τουλάχιστον τον 1ο χρονο ξεχωριστά με ειδικό απορρυπαντικό π.χ. αρκαδι ή ότι αλλο παιδικό βρεις.

Ξεχωριστό καλαθάκι εννοειται.

Αν σου πω οτι είναι ο γιος μου 4 και του εχω ξεχωριστό καλαθάκι και κανω ξεχωριστή πλύση... οχι με κάποιο ειδικό καθαριστικό. Το ίδιο με το δικό μας. Απλά νιωθω εγώ πιο καλά Επίσης ξερω οτι όταν τελειώσει η πλύση ειναι μονο δικα του και δε χρειάζεται να τα ξεχωρίσω κατά το δίπλωμα ή σιδέρωμα κλπ.

Ακόμα και για εμάς βαζω ξεχωριστή πλύση. Τα ρούχα του αντρα μου λόγω δουλειάς (οικοδομές) μονα τους. Τα γενικά του μόνα τους καθώς και τα δικά μου. Σπάνια αν δε μου βγαίνει πλύση θα αναμειξω του συζύγου με τα δικα μου


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ελλην είπε:

Με κουβερτουλα εγω σκεφτομουν! Αλλα δεν ξερω! Ειμαι τοσο απειρη που ακομη κι αυτο σκεφτομαι οτι θα πρεπει να το ρωτησω στον παιδιατρο να μου πει μια γνωμη! 

Επισης μιας και λεμε τετοιες αποριες.. Τα ρουχαλακια του μωρου τα πλενουμε ξεχωριστα απο τα δικα μας; Με παιδικο απορρυπαντικο; Και πρεπει να εχουμε και ξεχωριστο καλαθακι με τα απλυτα του μωρου; 

Πολλες αποριες!!!

Ναι ξεχωριστά από τα δικά μας, καλο σιδέρωμα και όχι κατευθείαν στην ντουλάπα ! Εγω Λεω να παρω υπνοσακο με χέρια εξω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα! @Ελλην  σχετικά με σκέπασμα του μωρού, το καλύτερο είναι η κουβερτούλα. Εγώ θα του βάζω και παπλωματάκι μικρό από πάνω και θα το δέσω με παραμάνα στο στρωματάκι για να μην υπάρχει κίνδυνος να ανέβει και τον πλακώσει, γιατί το σπίτι είναι κρύο και η περιοχή μας επίσης. Έχω και υπνόσακο χωρίς χέρια για αυτή την ηλικία αλλά στην κόρη δεν τον είχα χρησιμοποιήσει ιδιαίτερα. 

Όσον αφορά το πλυντήριο, τα μωρουδιακά πλένονται ξεχωριστά με βρεφικό απορρυπαντικό. Ακόμη και της κόρης μου (5 χρόνων) ξεχωριστά τα πλένω ακόμη. 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...