Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Polly1 είπε:

Τι κανετε κοριτσια;; Πώς ειστε; Πώς περνατε;; Κανετε χριστουγεννιάτικες βόλτες; Έχετε ψωνίσει κατι για το μωρο;;

Καλημερα! Εγω λεω τις αγορες να τις αρχισω μεσα στο Γεναρη, μετα τις γιορτες! Αλλα μαλλον θα περιοριστω σε αγορες απο το νετ, γιατι λογω τραχηλου ειμαι στο κρεβατι.. Εσυ πως εισαι; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ελλην είπε:

Καλημερα! Εγω λεω τις αγορες να τις αρχισω μεσα στο Γεναρη, μετα τις γιορτες! Αλλα μαλλον θα περιοριστω σε αγορες απο το νετ, γιατι λογω τραχηλου ειμαι στο κρεβατι.. Εσυ πως εισαι; 

Γι αυτο ρώτησα για βόλτες γιατι εμένα η χριστουγεννιάτικη βόλτα είναι κρεβάτι-καναπες!!χαχα! Ειμαι καλυτερα, Ευχαριστώ!!! Εχω ραντεβού ξανά σε 10 μέρες και Δευτέρα θα κάνω γενικές ούρων και αίματος, για να δούμε μετεγχειρητικα τι γίνεται!! Κι εγώ μετά τις 10 Γενάρη με τις εκπτώσεις Φυσικά!!! Μόνο την κούνια βρηκαμε σε προσφορά και την πήραμε, θα ρθουν την άλλη βδομάδα για συναρμολόγηση! Η μαμά προς το παρόν μου φέρε 3 φορμακια!! Δεν άντεξε, τα πήρε! 

Μ έχει πιάσει ανυπομονησία και μενα, δεν το κρύβω!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Polly1 said:

Τι κανετε κοριτσια;; Πώς ειστε; Πώς περνατε;; Κανετε χριστουγεννιάτικες βόλτες; Έχετε ψωνίσει κατι για το μωρο;;

Εμεις καταφεραμε να κρυωσουμε κ οι 3 με αλλα συμπτωματα χαχα. Η μικρη στην κοιλιτσα με ζουλαει προς τα κατω πολυ συχνα κ ολο τρεχω τουαλετα. Πως περασες αυτες τις μερες??

Εγω αγορασα ενα φορμακι κ ζιπουνακια αλλα μεχρι εκει. Αλλα λιγα θα πανε για τις εκπτωσεις οπως λες!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Ελλην είπε:

Καλημερα! Εγω λεω τις αγορες να τις αρχισω μεσα στο Γεναρη, μετα τις γιορτες! Αλλα μαλλον θα περιοριστω σε αγορες απο το νετ, γιατι λογω τραχηλου ειμαι στο κρεβατι.. Εσυ πως εισαι; 

Και εγώ από την 18 εβδομαδα είμαι στο κρεβατι :( δεν έχω ψωνίσει τιποτα. Στο μαιευτήριο θα στείλω την μαμα μου για τα πρωτα πραγματα :p

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε όλες! !!! Ευτυχως εγω θα αγοράσω λιγα πραγματα απο οτι φαινεται γιατι βρηκα πολλα μεσω φιλων μου πχ κουνια,ρηλαξ, λικνο, και πολλα ρουχα για τους πρωτους μηνες! Το μονο που δεν εχω ακομα ειναι καρότσι αλλα θα το αφησω για αργότερα! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φουσκοκοιλίτσες μου!!

@KNecky πολλά περαστικά! Συμπάσχω, τα πέρασα επί μία βδομάδα κι ακόμα δεν έχω ισιώσει, βήχας και συνάχι καλά κρατούν...

Κι εγώ μόνο κάτι ζιπουνάκια έχω αγοράσει. Με τον καινούριο χρόνο πρώτα ο Θεός, προέχει να οργανώσουμε το δωμάτιο της μπέμπας, γιατί προς το παρόν το έχουμε σαν...πλυσταριό. Παπουτσοθήκες, απλώστρα, σιδερώστρα κλπ. Οπότε πρέπει να αδειάσει και να βαφτεί. Και μετά σιγά σιγά να αγοράσουμε κούνια, αλλαξιέρα, καρότσι...

Προς το παρόν ξεκινήσαμε μαθήματα με το σκύλο, για το πώς θα υποδεχτεί το μωρό.

Μέχρι πότε πιστεύετε πρέπει να έχουμε οργανώσει τα πράγματα για να μάστε safe; Ένα μήνα πριν την πητ; Ενάμιση;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Καλησπέρα φουσκοκοιλίτσες μου!!

@KNecky πολλά περαστικά! Συμπάσχω, τα πέρασα επί μία βδομάδα κι ακόμα δεν έχω ισιώσει, βήχας και συνάχι καλά κρατούν...

Κι εγώ μόνο κάτι ζιπουνάκια έχω αγοράσει. Με τον καινούριο χρόνο πρώτα ο Θεός, προέχει να οργανώσουμε το δωμάτιο της μπέμπας, γιατί προς το παρόν το έχουμε σαν...πλυσταριό. Παπουτσοθήκες, απλώστρα, σιδερώστρα κλπ. Οπότε πρέπει να αδειάσει και να βαφτεί. Και μετά σιγά σιγά να αγοράσουμε κούνια, αλλαξιέρα, καρότσι...

Προς το παρόν ξεκινήσαμε μαθήματα με το σκύλο, για το πώς θα υποδεχτεί το μωρό.

Μέχρι πότε πιστεύετε πρέπει να έχουμε οργανώσει τα πράγματα για να μάστε safe; Ένα μήνα πριν την πητ; Ενάμιση;

Κοριτσια εμεις το δωματιο θα φτιαξουμε αφοτου γεννηθει η μπεμπα! Θα παρουμε την κουνια ή το λικνο τωρα και θα το βαλουμε στη δικη μας κρεβατοκαμαρα.. θα στριμωχτουμε λιγο, αλλα θα χωρεσουμε! Και τελος της ανοιξης, με το καλο, θα το ετοιμασουμε.. Βαψιματα, στολισματα, ολα αυτα!

Just now, iliana88 είπε:

Και εγώ από την 18 εβδομαδα είμαι στο κρεβατι :( δεν έχω ψωνίσει τιποτα. Στο μαιευτήριο θα στείλω την μαμα μου για τα πρωτα πραγματα :p

Αχ απο την ιδια εβδομαδα εχουμε αποκλειστει σπιτι! Κι εγω στην 18η επιασα το κρεβατι.. Κουραγιο και υπομονη! Αν το καλοσκεφτεις, μολις τελειωσουν και οι γιορτες, εχουμε μπει στην τελικη ευθεια!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ελλην είπε:

Κοριτσια εμεις το δωματιο θα φτιαξουμε αφοτου γεννηθει η μπεμπα! Θα παρουμε την κουνια ή το λικνο τωρα και θα το βαλουμε στη δικη μας κρεβατοκαμαρα.. θα στριμωχτουμε λιγο, αλλα θα χωρεσουμε! Και τελος της ανοιξης, με το καλο, θα το ετοιμασουμε.. Βαψιματα, στολισματα, ολα αυτα!

Αχ απο την ιδια εβδομαδα εχουμε αποκλειστει σπιτι! Κι εγω στην 18η επιασα το κρεβατι.. Κουραγιο και υπομονη! Αν το καλοσκεφτεις, μολις τελειωσουν και οι γιορτες, εχουμε μπει στην τελικη ευθεια!

Εμείς τελικά αποφασίσαμε εξαρχής να έχουμε το μωράκι μας στο δωματιό του και την κούνια του. Λέγαμε να στριμώξουμε στα κατωπόδαρα το λίκνο, αλλά τελικά δεν χωράει (γιατί πήγαμε και τα είδαμε από κοντά και πήραμε τις διαστάσεις των λίκνων) και θα γινόταν επικίνδυνο το μπες-βγες και για εμάς και για οποιαδήποτε κίνηση θα έπρεπε να μετακινούμε το λίκνο, πράγμα ανέφικτο. Το καλό είναι ότι τα δωμάτια είναι ακριβώς δίπλα. Θα βάλω και μια μεγάλη άνετη πολυθρόνα για τον θηλασμό, στο δωμάτιο της.. Κι η Παναγιά μαζί μας... :-P

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ελλην είπε:

Κοριτσια εμεις το δωματιο θα φτιαξουμε αφοτου γεννηθει η μπεμπα! Θα παρουμε την κουνια ή το λικνο τωρα και θα το βαλουμε στη δικη μας κρεβατοκαμαρα.. θα στριμωχτουμε λιγο, αλλα θα χωρεσουμε! Και τελος της ανοιξης, με το καλο, θα το ετοιμασουμε.. Βαψιματα, στολισματα, ολα αυτα!

Αχ απο την ιδια εβδομαδα εχουμε αποκλειστει σπιτι! Κι εγω στην 18η επιασα το κρεβατι.. Κουραγιο και υπομονη! Αν το καλοσκεφτεις, μολις τελειωσουν και οι γιορτες, εχουμε μπει στην τελικη ευθεια!

Και εμείς το ίδιο μετά. Έχουμε πάρει απλά 1 λίκνο και μετά σε 1-2 βδομαδες ετοιμάζεται το δωμάτιο :) θα έχουμε και άλλη διάθεση για ψώνια :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, iliana88 είπε:

Και εμείς το ίδιο μετά. Έχουμε πάρει απλά 1 λίκνο και μετά σε 1-2 βδομαδες ετοιμάζεται το δωμάτιο :) θα έχουμε και άλλη διάθεση για ψώνια :)

Κι εγώ στην αρχή που πίστευα ότι θα έχω λίκνο, έλεγα να αφήσω την κούνια για 2-3 μήνες αφού γεννηθεί, να μοιράσω κάπως και τα έξοδα. Αλλά και στο φόρουμ που ρώτησα τις μανούλες και κάποιες συναδέλφους κλπ, μου έλεγαν ότι η κούνια στον δικό του χώρο χρειάζεται εξαρχής, γιατί προκειμένου να το συνηθίσει το μωρό, το βάζεις σε αυτήν όταν κοιμάται κατά τη διάρκεια της μέρας. Προσωπική εμπειρία δεν έχω, απλά σας λέω τι μου είπαν κι εμένα. Προφανώς βέβαια και κάθε μανούλα βολεύεται με τον τρόπο της... :wub:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια! @Pagotoula κι εγώ έβαζα το μωρό τα πρωινά στην κούνια στο δωμάτιό της για να συνηθίζει. Αν έχεις τη δυνατότητα βάλε ένα καναπεδάκι ή έστω ένα μονό κρεβατάκι ή ράντζο στο δωμάτιο του μωρού. Ας πούμε εγώ ξάπλωνα δίπλα της μέχρι να κοιμηθεί ή αν ήταν αρρωστούλα, ή αν ξύπναγε 852 φορές μες στη νύχτα. Στην αρχή δεν είχα και ξάπλωνα στο πάτωμα :roll: και μετά έβαλα ένα καναπεδάκι και με βόλεψε πολύ. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, KNecky είπε:

Εμεις καταφεραμε να κρυωσουμε κ οι 3 με αλλα συμπτωματα χαχα. Η μικρη στην κοιλιτσα με ζουλαει προς τα κατω πολυ συχνα κ ολο τρεχω τουαλετα. Πως περασες αυτες τις μερες??

Εγω αγορασα ενα φορμακι κ ζιπουνακια αλλα μεχρι εκει. Αλλα λιγα θα πανε για τις εκπτωσεις οπως λες!

Τις πέρασα σχεδόν ξαπλα, αλλά τι να κανω;; Υπομονή!! Εκπτώσεις Και επειδή είναι πολύ αισιοδοξη περιμένω και μείωση ΦΠΑ στα βρεφικά!!!

2 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Καλησπέρα φουσκοκοιλίτσες μου!!

@KNecky πολλά περαστικά! Συμπάσχω, τα πέρασα επί μία βδομάδα κι ακόμα δεν έχω ισιώσει, βήχας και συνάχι καλά κρατούν...

Κι εγώ μόνο κάτι ζιπουνάκια έχω αγοράσει. Με τον καινούριο χρόνο πρώτα ο Θεός, προέχει να οργανώσουμε το δωμάτιο της μπέμπας, γιατί προς το παρόν το έχουμε σαν...πλυσταριό. Παπουτσοθήκες, απλώστρα, σιδερώστρα κλπ. Οπότε πρέπει να αδειάσει και να βαφτεί. Και μετά σιγά σιγά να αγοράσουμε κούνια, αλλαξιέρα, καρότσι...

Προς το παρόν ξεκινήσαμε μαθήματα με το σκύλο, για το πώς θα υποδεχτεί το μωρό.

Μέχρι πότε πιστεύετε πρέπει να έχουμε οργανώσει τα πράγματα για να μάστε safe; Ένα μήνα πριν την πητ; Ενάμιση;

Συνήθως 1,5 μήνα πριν για να υπάρχουν και κάποιες αντοχές!! Είναι πολυ όμορφη η βόλτα στα βρεφικά!!! Να τη χαρείτε κορίτσια!!! Κι εγώ ευτυχώς πρόλαβα!! 5 ωρες περπατούσα στα διάφορα καταστήματα!!

2 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Καλησπέρα φουσκοκοιλίτσες μου!!

@KNecky πολλά περαστικά! Συμπάσχω, τα πέρασα επί μία βδομάδα κι ακόμα δεν έχω ισιώσει, βήχας και συνάχι καλά κρατούν...

Κι εγώ μόνο κάτι ζιπουνάκια έχω αγοράσει. Με τον καινούριο χρόνο πρώτα ο Θεός, προέχει να οργανώσουμε το δωμάτιο της μπέμπας, γιατί προς το παρόν το έχουμε σαν...πλυσταριό. Παπουτσοθήκες, απλώστρα, σιδερώστρα κλπ. Οπότε πρέπει να αδειάσει και να βαφτεί. Και μετά σιγά σιγά να αγοράσουμε κούνια, αλλαξιέρα, καρότσι...

Προς το παρόν ξεκινήσαμε μαθήματα με το σκύλο, για το πώς θα υποδεχτεί το μωρό.

Μέχρι πότε πιστεύετε πρέπει να έχουμε οργανώσει τα πράγματα για να μάστε safe; Ένα μήνα πριν την πητ; Ενάμιση;

Πωωω, λες και περιγράφεις το μελλοντικό δωμάτιο και της δικής μου μπεμπας!!! Εμένα θα μου ρθει κούνια συρταριερα από νέο έτος οπότε πρέπει τουλάχιστοννα αδειάσει! Ευτυχώς είναι βαμμένο!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Τις πέρασα σχεδόν ξαπλα, αλλά τι να κανω;; Υπομονή!! Εκπτώσεις Και επειδή είναι πολύ αισιοδοξη περιμένω και μείωση ΦΠΑ στα βρεφικά!!!

Συνήθως 1,5 μήνα πριν για να υπάρχουν και κάποιες αντοχές!! Είναι πολυ όμορφη η βόλτα στα βρεφικά!!! Να τη χαρείτε κορίτσια!!! Κι εγώ ευτυχώς πρόλαβα!! 5 ωρες περπατούσα στα διάφορα καταστήματα!!

Πωωω, λες και περιγράφεις το μελλοντικό δωμάτιο και της δικής μου μπεμπας!!! Εμένα θα μου ρθει κούνια συρταριερα από νέο έτος οπότε πρέπει τουλάχιστοννα αδειάσει! Ευτυχώς είναι βαμμένο!!

Από πού παρήγγειλες έπιπλα; Εγώ ψάχνω διαδικτυακά, αλλά όσα μου αρέσουν είναι πανάκριβα... Δεν βρίσκω κάτι value for money.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...