Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

καλημερα και χρονια πολλα!!τα μωρακια δεν θελουν υπερβολικη ζεστη!!ειναι σαν κ εμας!!τα ρουχαλακια τους και μια κουβερουλα..

και μια συμβουλη...εγω ειχα γεννησει τελη νοεμβριου και ο παιδιατρος στην κλινικη μου ειπε οταν κοιμαται το μωρο να το εχω συνεχεια μπροστα σε παραθυρο να πεφτει πανω του το φως...ειτε ειχε ηλιο ειτε συννεφια..να σημειωσω οτι δεν ειχε κανει ικτερο ο δικος μου....μονο τα βραδυ λεει θα βλεπει σκοταδι..

ακομη και τωρα αν κοιμηθει ποτε το μεσημερι δεν του κανω το δωματιο σκοτεινο,τον εχω με το φως της ημερας..

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 hours ago, Polly1 said:

Κι εγώ καπου τοσα θα πάρω!! Πιστεύω είναι αρκετά!!

Με προβληματίζειτο θέμα σκέπασμα!! Πώς σκέφτεστε να το σκεπαζετε; Μευπνοσακο; Ή με κουβερτουλα;

 

7 hours ago, Ελλην said:

Με κουβερτουλα εγω σκεφτομουν! Αλλα δεν ξερω! Ειμαι τοσο απειρη που ακομη κι αυτο σκεφτομαι οτι θα πρεπει να το ρωτησω στον παιδιατρο να μου πει μια γνωμη! 

Επισης μιας και λεμε τετοιες αποριες.. Τα ρουχαλακια του μωρου τα πλενουμε ξεχωριστα απο τα δικα μας; Με παιδικο απορρυπαντικο; Και πρεπει να εχουμε και ξεχωριστο καλαθακι με τα απλυτα του μωρου; 

Πολλες αποριες!!!

Ο υπνοσακος ειναι πολυ βολικος γενικα ειδικα αν ξεσκεπαζεται το μωρο κατα τ αλλά θέλει ελαφρα σκεπασματα για να μην υπαρχει κινδυνος πνιγμου, οποτε κ γω ελαφρυα κουβερτουλα θα ελεγα κ οσο γινεται καλα στηριγμενη γυρω απτο μωρο. Εμεις την στριμωγναμε στα πλαινα της κουνιας. Γενικα παιδιατροι μου εχουν πει οχι σε παπλωματακια τους πρωτους μηνες ως χρονο αλλα στη Γερμανια τα εβαζαν οι ιδιοι στο μαιευτηριο στα νεογεννητα τα παπλωματακια. Τι να πω, εγω ακολουθω τη συμβουλη του παιδιάτρου εδω.

Ρουχα ολα με πρασινο σαπουνακι για μωρουδιακα, οχι μαλακτικο ως τον πρώτο χρονο, αν το παιδί εχει αλλεργιες ακομα κ τροφικες ο γιατρος ισως συμβουλέψει να το καθηστερησεις κ αλλο κιόλας. Κ μονα τους για ως 2 ετων. Τωρα τ χωριζουμε καποια πάνε μονα τους κ αλλα με τα δικα μας. Α κ αν καποια εχει στεγνωτηρα μπορεις ν γλιτωσεις το σιδερο!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vals said:

καλημερα και χρονια πολλα!!τα μωρακια δεν θελουν υπερβολικη ζεστη!!ειναι σαν κ εμας!!τα ρουχαλακια τους και μια κουβερουλα..

και μια συμβουλη...εγω ειχα γεννησει τελη νοεμβριου και ο παιδιατρος στην κλινικη μου ειπε οταν κοιμαται το μωρο να το εχω συνεχεια μπροστα σε παραθυρο να πεφτει πανω του το φως...ειτε ειχε ηλιο ειτε συννεφια..να σημειωσω οτι δεν ειχε κανει ικτερο ο δικος μου....μονο τα βραδυ λεει θα βλεπει σκοταδι..

ακομη και τωρα αν κοιμηθει ποτε το μεσημερι δεν του κανω το δωματιο σκοτεινο,τον εχω με το φως της ημερας..

Πόσο ζεστή κουβέρτα θέλει; Και στους πόσους βαθμούς θα ανάβουμε τη θέρμανση; Τώρα την έχω στους 23, αλλά ίσως είναι λίγο για όταν γεννηθεί το μωρό. 

Σχετικά με κουβέρτες, έχω 4.

Είχα πάρει αρχικά πάπλωμα (σετ με πάντα, σεντόνια κλπ) αλλά μου είπαν ότι το πάπλωμα είναι για μετά το 1ο έτος. Οπότε πήρα και μια κουβέρτα που είναι σαν φάκελος (με κουμπιά και φερμουάρ, αλλά δεν ξέρω αν θα το έχω και για την κούνια, το πήρα για να βγάλουμε το μωρό από το μαιευτήριο. Μου χάρισαν μια ακόμα κουβέρτα που είναι αρκετά λεπτή (είναι σετ με ένα λούτρινο παιχνίδι) και μάλλον θα την έχω για το λίκνο και τέλος ακόμα μια κουβέρτα δώρο που δεν ξέρω πώς να την χρησιμοποιήσω, αλλά είναι επίσης και αντίστοιχα λεπτή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Πόσο ζεστή κουβέρτα θέλει; Και στους πόσους βαθμούς θα ανάβουμε τη θέρμανση; Τώρα την έχω στους 23, αλλά ίσως είναι λίγο για όταν γεννηθεί το μωρό. 

Σχετικά με κουβέρτες, έχω 4.

Είχα πάρει αρχικά πάπλωμα (σετ με πάντα, σεντόνια κλπ) αλλά μου είπαν ότι το πάπλωμα είναι για μετά το 1ο έτος. Οπότε πήρα και μια κουβέρτα που είναι σαν φάκελος (με κουμπιά και φερμουάρ, αλλά δεν ξέρω αν θα το έχω και για την κούνια, το πήρα για να βγάλουμε το μωρό από το μαιευτήριο. Μου χάρισαν μια ακόμα κουβέρτα που είναι αρκετά λεπτή (είναι σετ με ένα λούτρινο παιχνίδι) και μάλλον θα την έχω για το λίκνο και τέλος ακόμα μια κουβέρτα δώρο που δεν ξέρω πώς να την χρησιμοποιήσω, αλλά είναι επίσης και αντίστοιχα λεπτή. 

παπλωματακι δεν θα το συνιστουσα...ειχα κ εγω κουβερτα με κουμπακια και φερμουαρ αλλα δεν το κουμπωνα...το τυλιγα μεσα..

και ειχα και μια φλισενια μικρη που τον τυλιγα οταν τον θηλαζα..

θα σου πουν και στο μαιευτηριο για τη θερμοκρασια...εγω ξερω οσο κουφο κ αν σου ακουγεται 18-22 και για νεογεννητα....δεν θελει πολλη ζεστη..

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vals said:

παπλωματακι δεν θα το συνιστουσα...ειχα κ εγω κουβερτα με κουμπακια και φερμουαρ αλλα δεν το κουμπωνα...το τυλιγα μεσα..

και ειχα και μια φλισενια μικρη που τον τυλιγα οταν τον θηλαζα..

θα σου πουν και στο μαιευτηριο για τη θερμοκρασια...εγω ξερω οσο κουφο κ αν σου ακουγεται 18-22 και για νεογεννητα....δεν θελει πολλη ζεστη..

ΟΚ, άρα την κουβέρτα που έχω για την έξοδο από το μαιευτήριο θα χρησιμοποιώ μάλλον. 

18-22 θα παγώσω :shock:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Πόσο ζεστή κουβέρτα θέλει; Και στους πόσους βαθμούς θα ανάβουμε τη θέρμανση; Τώρα την έχω στους 23, αλλά ίσως είναι λίγο για όταν γεννηθεί το μωρό. 

Σχετικά με κουβέρτες, έχω 4.

Είχα πάρει αρχικά πάπλωμα (σετ με πάντα, σεντόνια κλπ) αλλά μου είπαν ότι το πάπλωμα είναι για μετά το 1ο έτος. Οπότε πήρα και μια κουβέρτα που είναι σαν φάκελος (με κουμπιά και φερμουάρ, αλλά δεν ξέρω αν θα το έχω και για την κούνια, το πήρα για να βγάλουμε το μωρό από το μαιευτήριο. Μου χάρισαν μια ακόμα κουβέρτα που είναι αρκετά λεπτή (είναι σετ με ένα λούτρινο παιχνίδι) και μάλλον θα την έχω για το λίκνο και τέλος ακόμα μια κουβέρτα δώρο που δεν ξέρω πώς να την χρησιμοποιήσω, αλλά είναι επίσης και αντίστοιχα λεπτή. 

Έχω διαβάσει ότι η ιδανικηθερμοκρασια είναι 18-21!Εγώ παγώνω με τέτοιες θερμοκρασίες βέβαια, αλλά τα μωρά δεν μπορούν να ρυθμίσουν τη θερμοκρασία τους άρα δε θέλουν καθολου ζέστη!! 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

ΟΚ, άρα την κουβέρτα που έχω για την έξοδο από το μαιευτήριο θα χρησιμοποιώ μάλλον. 

18-22 θα παγώσω :shock:

κ ομως ειναι η σωστη θερμοκρασια ενος παιδικου δωματιου...

αχ τι ωραια ρε κοριτσια που εχετε κοιλιτσες!!!!!:wub:

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Πόσο ζεστή κουβέρτα θέλει; Και στους πόσους βαθμούς θα ανάβουμε τη θέρμανση; Τώρα την έχω στους 23, αλλά ίσως είναι λίγο για όταν γεννηθεί το μωρό. 

Σχετικά με κουβέρτες, έχω 4.

Είχα πάρει αρχικά πάπλωμα (σετ με πάντα, σεντόνια κλπ) αλλά μου είπαν ότι το πάπλωμα είναι για μετά το 1ο έτος. Οπότε πήρα και μια κουβέρτα που είναι σαν φάκελος (με κουμπιά και φερμουάρ, αλλά δεν ξέρω αν θα το έχω και για την κούνια, το πήρα για να βγάλουμε το μωρό από το μαιευτήριο. Μου χάρισαν μια ακόμα κουβέρτα που είναι αρκετά λεπτή (είναι σετ με ένα λούτρινο παιχνίδι) και μάλλον θα την έχω για το λίκνο και τέλος ακόμα μια κουβέρτα δώρο που δεν ξέρω πώς να την χρησιμοποιήσω, αλλά είναι επίσης και αντίστοιχα λεπτή. 

Πώς είναι αυτή η κουβέρτα με τα κουμπιά και το φερμουάρ; Δεν την έχω καθόλου υπόψη μου

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 said:

Πώς είναι αυτή η κουβέρτα με τα κουμπιά και το φερμουάρ; Δεν την έχω καθόλου υπόψη μου

Φαντάσου την τετράγωνη που κουμπώνει και γίνεται σαν φάκελος. Την αγόρασα από το Λητώ, απλά αν βάλω λινκ μάλλον θα θεωρηθεί διαφήμιση και δε θα εμφανίζεται το μήνυμά μου. Δες το ονλάιν αν θες, είναι γαλάζια κουβερτούλα με άσπρα αστεράκια. Φαίνεται ζεστή και είναι πολύ μαλακή. Η μάρκα του είναι Νεφ-Νεφ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Φαντάσου την τετράγωνη που κουμπώνει και γίνεται σαν φάκελος. Την αγόρασα από το Λητώ, απλά αν βάλω λινκ μάλλον θα θεωρηθεί διαφήμιση και δε θα εμφανίζεται το μήνυμά μου. Δες το ονλάιν αν θες, είναι γαλάζια κουβερτούλα με άσπρα αστεράκια. Φαίνεται ζεστή και είναι πολύ μαλακή. Η μάρκα του είναι Νεφ-Νεφ

συμφωνω..λεγεται και υπνοσακος κουβερτα

εγω παντως δεν την κουμπωσα ποτε...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Anna-Vangelis είπε:

Φαντάσου την τετράγωνη που κουμπώνει και γίνεται σαν φάκελος. Την αγόρασα από το Λητώ, απλά αν βάλω λινκ μάλλον θα θεωρηθεί διαφήμιση και δε θα εμφανίζεται το μήνυμά μου. Δες το ονλάιν αν θες, είναι γαλάζια κουβερτούλα με άσπρα αστεράκια. Φαίνεται ζεστή και είναι πολύ μαλακή. Η μάρκα του είναι Νεφ-Νεφ

 

Just now, vals είπε:

συμφωνω..λεγεται και υπνοσακος κουβερτα

Ευχαριστώ κορίτσια!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis said:

ΟΚ, άρα την κουβέρτα που έχω για την έξοδο από το μαιευτήριο θα χρησιμοποιώ μάλλον. 

18-22 θα παγώσω :shock:

 

Just now, Polly1 said:

Έχω διαβάσει ότι η ιδανικηθερμοκρασια είναι 18-21!Εγώ παγώνω με τέτοιες θερμοκρασίες βέβαια, αλλά τα μωρά δεν μπορούν να ρυθμίσουν τη θερμοκρασία τους άρα δε θέλουν καθολου ζέστη!! 

Αν σας ανησυχει η θερμοκρασια σκεφτειτε το εξης..δεν εννοούμε η θερμοκρασία στο κλιματιστικο να ειναι 18-22 αλλα στο δωματιο. Οποτε νομιζω αν δεν εχετε ηδη καλο να εχετε ενα θερμομετρο χωρου κοντα στο σημειου που θα ειναι το μωρο. Το αναφερω γιατι στο σπιτι μας εχει μεγαλη απόκλιση απο δωματιο σε δωματιο κ με είχε παραξενευσει κ μενα στην αρχη η ιδανικη θερμοκρασια γ τα μωρα αν είναι τοσο χαμηλη. Επισης ιδανικα λενε να ειναι αυτη η θερμοκρασια τον 1ο χρονο ζωής του μωρου οπου βρισκεται, αλλα το καλοκαιρι ειναι τεραστια υπερβολή μεσα 22 κ εξω 35.. οποτε ειχε καποια σας μικρο μωρό καλοκαιρι να μας πει τι κανουμε??

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

 

Αν σας ανησυχει η θερμοκρασια σκεφτειτε το εξης..δεν εννοούμε η θερμοκρασία στο κλιματιστικο να ειναι 18-22 αλλα στο δωματιο. Οποτε νομιζω αν δεν εχετε ηδη καλο να εχετε ενα θερμομετρο χωρου κοντα στο σημειου που θα ειναι το μωρο. Το αναφερω γιατι στο σπιτι μας εχει μεγαλη απόκλιση απο δωματιο σε δωματιο κ με είχε παραξενευσει κ μενα στην αρχη η ιδανικη θερμοκρασια γ τα μωρα αν είναι τοσο χαμηλη. Επισης ιδανικα λενε να ειναι αυτη η θερμοκρασια τον 1ο χρονο ζωής του μωρου οπου βρισκεται, αλλα το καλοκαιρι ειναι τεραστια υπερβολή μεσα 22 κ εξω 35.. οποτε ειχε καποια σας μικρο μωρό καλοκαιρι να μας πει τι κανουμε??

Η αδερφή μου που γέννησε καλοκαίρι τα είχε απλα με κοντομάνικο φορμακι και κλιματισμό (Όχι μέσα στο δωμάτιο του μωρου ) σε θερμοκρασία που είναι ευχάριστη σε ενήλικες!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφιές μου πολύ χρήσιμα όσα γράφετε για εμάς τα νεούδια..!!! Να σας πω εγώ λίγο έχω αγχωθεί με τα έξοδα για τις πρώτες απαραίτητες αγορές.. Βγαίνει λίγο αστρονομικό το ποσό... Όσες δεν έχετε πράγματα από συγγενείς και φίλους ή οικονομική υποστήριξη από οικογένειες, νομίζω με καταλαβαίνετε.... :( Έχω πελαγώσει λίγο... Και σκέφτομαι και τα έξοδα της γέννας...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...