Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Ξένη είπε:

Εμένα ανάλογα την όρεξη...παντα μπιμπερό πίνει δικό μου και τώρα πριν 2 βδομάδες της έδωσα ξένο..Έχει τύχει να μου πιει 160μλ,  τώρα π.χ. μου ήπιε 80μλ αλλά στις 8 είχε πιει 170μλ, 120 ξένο και 50μλ δικό μου,  οπότε είναι καλά χορτασμενη....πάντα να σου περισσεύει γάλα στο μπιμπερό....το ποσό θα πιει δεν είναι στάνταρ,  αν κάνει συχνά γεύματα θα πίνει λιγότερο, αν σου ξυπνάει στο 5ωρο θα πίνει αβέρτα...Αυτό έχω καταλάβει...μερικές φορές η δικιά μου κοιμάται κάτι 5ωρα και μετά που ξυπνάει πίνει από 150μλ και πάνω, ενώ υπάρχουν μέρες που κάθε 3 ώρες θέλει γάλα,  πίνει από 90μλ μέχρι 120μλ...Είναι σαν και εμάς,  δεν έχουν πάντα την ίδια όρεξη για την ίδια ποσότητα γάλατος...Όσο θέλουν θα πιούνε χωρίς καμία πίεση...Και όποτε θέλουν....Ποτέ δεν την ξύπνησα για να φάει....παρόλο που μου λένε,  ξύπνα το , έχουν περάσει ώρες.....Ποτέ.........

Ναι ούτε κι εγώ την ξυπνάω. Εγώ θέλω για ένα γεύμα κάποιες φορές την εβδομάδα και επειδή έχω στην κατάψυξη να δω πόσο θα ξεπσγωνω. Άρα άφησα λίγο έτσι όπως τα λέτε.. γύρω στα 150 να υπολογίζω περίπου. Γιατί την είχα θηλάσει πριν φύγω και στο 2ωρο πείνασε και το κατέβασε όλο και μέχρι να γυρίσω γκρίνιαζε. Και ήμουν με την ψυχή στο στόμα και χθες και σήμερα.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, asda είπε:

Ναι ούτε κι εγώ την ξυπνάω. Εγώ θέλω για ένα γεύμα κάποιες φορές την εβδομάδα και επειδή έχω στην κατάψυξη να δω πόσο θα ξεπσγωνω. Άρα άφησα λίγο έτσι όπως τα λέτε.. γύρω στα 150 να υπολογίζω περίπου. Γιατί την είχα θηλάσει πριν φύγω και στο 2ωρο πείνασε και το κατέβασε όλο και μέχρι να γυρίσω γκρίνιαζε. Και ήμουν με την ψυχή στο στόμα και χθες και σήμερα.. 

Κορίτσια ποιο θήλαστρο εχετε; Μηπως ξεκινήσω κι εγώ και αντλώ γιατί σίγουρα θα τύχει να λείψω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Κορίτσια ποιο θήλαστρο εχετε; Μηπως ξεκινήσω κι εγώ και αντλώ γιατί σίγουρα θα τύχει να λείψω. 

Εγώ τώρα  χρησιμοποιώ τον συλλέκτη γάλακτος όπως είχε προτείνει η @Murtw.st. Δεν κάνω αντλήσεις Δηλαδή απλά συλλεγω το γάλα που τρέχει από το άλλο στήθος ενώ θηλάζω. Βέβαια αυτο συμβαινει μόνο μέσα στη μερα Και αν έχω να θηλάσω πάνω από το συνηθισμένο. Επίσης δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα γίνεται γιατι υποθετω καποια στιγμη θα σταματησει. Με εζει βοκεψει όμως πολύ. Χωρίς κόπο μαζεύονται 30 περίπου μλ τη φορά. Βέβαια αν ένα γεύμα είναι 150 θα έχω θέμα αλλά για άλλες 2 βδομάδες θα χρειαστώ. Θήλαστρο έχω ένα ηλεκτρικό Philips avent που χρησιμοποιούσα στην πρώτη μου κόρη αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει τώρα καθώς όπως έχω ξαναπεί μου είχε μείνει ψυχολογικό με την όλη διαδικασία τότε και δεν θέλω  να μπω Σ αυτή τη διαδικασία. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Ναι ούτε κι εγώ την ξυπνάω. Εγώ θέλω για ένα γεύμα κάποιες φορές την εβδομάδα και επειδή έχω στην κατάψυξη να δω πόσο θα ξεπσγωνω. Άρα άφησα λίγο έτσι όπως τα λέτε.. γύρω στα 150 να υπολογίζω περίπου. Γιατί την είχα θηλάσει πριν φύγω και στο 2ωρο πείνασε και το κατέβασε όλο και μέχρι να γυρίσω γκρίνιαζε. Και ήμουν με την ψυχή στο στόμα και χθες και σήμερα.. 

Βγάλε ένα σακουλάκι, εγώ σε 200μλ τα έχω, της δίνω σε ένα γεύμα και μετά αυτό που περισσεύει σε άλλο γεύμα και ξένο μαζί...έχεις παρατηρήσει πως μυρίζουν όταν ξεπαγωνουν?

Just now, Polly1 είπε:

Κορίτσια ποιο θήλαστρο εχετε; Μηπως ξεκινήσω κι εγώ και αντλώ γιατί σίγουρα θα τύχει να λείψω. 

Και εγώ της avent έχω...Αλλά εννοείται τα νοσοκομείακα είναι καλύτερα...

  • Ευχαριστώ 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Βγάλε ένα σακουλάκι, εγώ σε 200μλ τα έχω, της δίνω σε ένα γεύμα και μετά αυτό που περισσεύει σε άλλο γεύμα και ξένο μαζί...έχεις παρατηρήσει πως μυρίζουν όταν ξεπαγωνουν?

Και εγώ της avent έχω...Αλλά εννοείται τα νοσοκομείακα είναι καλύτερα...

Όχι να σου πω την αλήθεια γιατί δεν τα ανοίγω. Απλά τα βγάζω από την κατάψυξη και τα φτιάχνει ο άντρας μου. 200 παίζει να Ναι όλο κι όλο το απόθεμα μου.. :( ανά 50μλ τα βάζω κατάψυξη καθώς δεν μαζεύω πάντα. Τις τελευταίες μέρες τρώει συνέχεια μέσα στη μερα. Ανά 2ωρο μαξ οπότε δεν έχω καταφέρει να συλλεξω. Γιατί Ρωτάς για τη μυρωδιά; σου μυρίζει καπως;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@asda περαστικα σου κοπελα μου κι εγω πιστευω απο τον αιματοκριτη θα ειναι. 

Αυτο με το συλλεκτη γαλακτος δουλευει μονο αν το αλλο στηθος τρεχει γαλα απο μονο του, χωρις στην ουσια να αντλει, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , souzanna7 είπε:

@asda περαστικα σου κοπελα μου κι εγω πιστευω απο τον αιματοκριτη θα ειναι. 

Αυτο με το συλλεκτη γαλακτος δουλευει μονο αν το αλλο στηθος τρεχει γαλα απο μονο του, χωρις στην ουσια να αντλει, ετσι;

Ναι αυτό. Μπορείς και για να αποσυμφορισεις το στήθος να κάνεις μαλάξεις και να το βγάλεις με το χέρι  και να το βάζεις στο συλλέκτη για να μην πάει χαμένο το γάλα. Αλλά δεν κάνει τη δουλειά που κάνει το θήλαστρο..

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

Εμένα ανάλογα την όρεξη...παντα μπιμπερό πίνει δικό μου και τώρα πριν 2 βδομάδες της έδωσα ξένο..Έχει τύχει να μου πιει 160μλ,  τώρα π.χ. μου ήπιε 80μλ αλλά στις 8 είχε πιει 170μλ, 120 ξένο και 50μλ δικό μου,  οπότε είναι καλά χορτασμενη....πάντα να σου περισσεύει γάλα στο μπιμπερό....το ποσό θα πιει δεν είναι στάνταρ,  αν κάνει συχνά γεύματα θα πίνει λιγότερο, αν σου ξυπνάει στο 5ωρο θα πίνει αβέρτα...Αυτό έχω καταλάβει...μερικές φορές η δικιά μου κοιμάται κάτι 5ωρα και μετά που ξυπνάει πίνει από 150μλ και πάνω, ενώ υπάρχουν μέρες που κάθε 3 ώρες θέλει γάλα,  πίνει από 90μλ μέχρι 120μλ...Είναι σαν και εμάς,  δεν έχουν πάντα την ίδια όρεξη για την ίδια ποσότητα γάλατος...Όσο θέλουν θα πιούνε χωρίς καμία πίεση...Και όποτε θέλουν....Ποτέ δεν την ξύπνησα για να φάει....παρόλο που μου λένε,  ξύπνα το , έχουν περάσει ώρες.....Ποτέ.........

θα συμφωνήσω με την ξένη ετσι κάνει κ η δικιά...ΠΟΤΕ δεν την ξύπνησα κ εγώ κ μάλιστα ήταν κ έντολη τ παιδιάτρου μας....ξέρουν ποτέ θα φανε κ πόσο θα φανε ...κ μας 2.5 μηνών είναι...κ μένα πχ εχτές τις 8 έφαγε 210...Ε τις 11 που ψικοξυπνησε  είπε μόνο 90.κ συνεχίσε τον ύπνο της έως σήμερα τις 8 το πρωι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

θα συμφωνήσω με την ξένη ετσι κάνει κ η δικιά...ΠΟΤΕ δεν την ξύπνησα κ εγώ κ μάλιστα ήταν κ έντολη τ παιδιάτρου μας....ξέρουν ποτέ θα φανε κ πόσο θα φανε ...κ μας 2.5 μηνών είναι...κ μένα πχ εχτές τις 8 έφαγε 210...Ε τις 11 που ψικοξυπνησε  είπε μόνο 90.κ συνεχίσε τον ύπνο της έως σήμερα τις 8 το πρωι

Ζωάρα.......

  • Χαχα 3

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Ναι αυτό. Μπορείς και για να αποσυμφορισεις το στήθος να κάνεις μαλάξεις και να το βγάλεις με το χέρι  και να το βάζεις στο συλλέκτη για να μην πάει χαμένο το γάλα. Αλλά δεν κάνει τη δουλειά που κάνει το θήλαστρο..

Να ρωτησω κατι. Ακομα και τωρα 2μιση μηνες μετα, που θεωρητικα εχει επελθει η εδραιωση, χρειαζεσαι να αποσυμφορεις;; Δεν εχει σταθεροποιηθει η παραγωγη σου και δεν εχουν ηρεμησει οι μαστοι ακομα; Το μωρακι δεν εχει πιο στανταρ προγραμμα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pagotoula είπε:

Να ρωτησω κατι. Ακομα και τωρα 2μιση μηνες μετα, που θεωρητικα εχει επελθει η εδραιωση, χρειαζεσαι να αποσυμφορεις;; Δεν εχει σταθεροποιηθει η παραγωγη σου και δεν εχουν ηρεμησει οι μαστοι ακομα; Το μωρακι δεν εχει πιο στανταρ προγραμμα; 

Αυτό το καιρό είναι ότι να ναι το πρόγραμμα γιατι περναει αλμα. Τη μια μερα μπορει να τρωει καθε μια ωρα και την αλλη ακομα και μεσα στη μερα να μου κανει 4ωρα. Το στάνταρ είναι τη νύχτα που κάνει σίγουρα ένα 6ωρο με 8ωρο. Οχι ότι είναι απαραίτητη η αποσυμφόρηση με την έννοια ότι θα πάθω κάτι αλλα επειδη θέλω να έχω απόθεμα, όταν το νιωθω να παραγεμιζει και η μπουμπού κοιμάται βγάζω λίγο. Τις τελευταίες 2 βδομάδες να χει τύχει 2-3 φορές για να καταλάβεις. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Ναι αυτό. Μπορείς και για να αποσυμφορισεις το στήθος να κάνεις μαλάξεις και να το βγάλεις με το χέρι  και να το βάζεις στο συλλέκτη για να μην πάει χαμένο το γάλα. Αλλά δεν κάνει τη δουλειά που κάνει το θήλαστρο..

Καλημέρα!! Εγώ τώρα τελευταία που κοιμάται πολυ τη νύχτα ξυπνάω με βρεγμένη πυτζαμα από το 1 στήθος μόνο. Μπορω να κοιμηθώ με τον συλλέκτη ή λέω βλακεια; Δεν έχω καθόλου εικόνα του

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Καλημέρα!! Εγώ τώρα τελευταία που κοιμάται πολυ τη νύχτα ξυπνάω με βρεγμένη πυτζαμα από το 1 στήθος μόνο. Μπορω να κοιμηθώ με τον συλλέκτη ή λέω βλακεια; Δεν έχω καθόλου εικόνα του

φαντασου το σαν την χωανη του θηλαστρου με το μπουκαλι που ναι συνδεδεμενη. πως να κοιμηθεις με αυτο βρε τρελεγκω;;; χαχαχαχ.. ποσο κοιμαται η μικρη;; πες μου να σκασω εγω....χαχαχ

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Καλημέρα!! Εγώ τώρα τελευταία που κοιμάται πολυ τη νύχτα ξυπνάω με βρεγμένη πυτζαμα από το 1 στήθος μόνο. Μπορω να κοιμηθώ με τον συλλέκτη ή λέω βλακεια; Δεν έχω καθόλου εικόνα του

Όχι αλλά μπορείς να πάρεις κοχύλια για αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Όχι αλλά μπορείς να πάρεις κοχύλια για αυτή την περίπτωση.

Καλημέρα.. Γίνεται όντως με τα κοχυλια?? Δε θα χυνεται? Στον υπνο δεν τα έχω δοκιμάσει.. Αλλά στην αρχή που τα φόρεσα 2-3 φορές, όταν εσκυβα γτ ξεχνιομουν χυνοταν.. Φαντάζομαι το ίδιο δν θα γίνει αν εισαι ξαπλα?? 


j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...