Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 27/3/2024 at 7:13 ΜΜ, Σποράκι είπε:

      Η μαστογραφία γίνεται τις πρώτες μέρες του κύκλου. Μη την κανείς τώρα, περίμενε να αδιαθετήσεις και την κάνεις. Προλαβαίνεις πριν την ετ 

      Ξερω πως γινεται τις πρωτες μερες αλλα ειπα να κανω μια απελπιδα προσπάθεια..... Θα το δεχτούν άραγε να την κάνω ταυτόχρονα με την διαδικασία ετ;

      On 27/3/2024 at 7:12 ΜΜ, Nels είπε:

      Τώρα το στήθος σου είναι πρησμένο, η μαστογραφία συστήνεται να γίνεται ακριβώς  μετά την περιοδο εως και πριν την ωωορηξια.Ρωτα και τον γιατρό σου τι θα σου πει

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Από το διαγνωστικό μου ειπανε πως οι ακτινολογοι αρνούνται να κάνουν στο 2ο 15νθημερο....

      Οπότε δεν ξέρω αν έχει σημασία να τον ρωτήσω  

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Kathrin17 είπε:

Καλημερα κοριτσακι μου..να σου πω..εγω καθως κοιτουσα τη δικη μου αυχενικη παρατηρησα στα σχολια στο τελος εγραφε οτι "ο κινδυνος για προεκλαμψια βασισμενος στις μετρησεις της ροης στα μητριαια αγγεια ειναι χαμηλος" εσενα τι λεει?

Με την κουβεντα που καναμε παραπανω κ γω αγχωθηκα γτ εχω κινδυνος προεκλαμψιας πριν 34εβδ 1:236  και  Κινδυνος περιορισμου αναπτυξης πριν 37εβδ 1:182

Ο γιατρος μου δε μου σχολιασε κατι οταν του εστειλα την αυχενικη..αλλα αυτα ισως με τη β επιπεδου κ τα νεα δεδονενα αλλαξουν..θα τον ρωτησω στο ραντεβου..θα δουμε..εγω παντως πιστευω οτι η εγκυμοσυνη εοναι μια κατασταση που εξελισσεται κ κατι που τωρα δημιουργει ερωτηματικα κ αγχος αργοτερα μπορει ολα να βελτιωθουν ή τεσπα να αλλαξουν..

Καλημέρα και πάλι αγάπη μου. Δεν γράφει με μπλα, μπλα κάτι αντίστοιχο. Ο κίνδυνος όπως είπα μου βγάζει 1/382 κι όντως σχετίζεται με την μητριαία, γι αυτό και την ελέγχει κι ο γιατρός μου κάθε φορά και μου είπε ότι η αντίσταση της επηρεάζει τις πιθανότητες προεκλαμψίας και πρέπει να το ελέγχουμε. Μακάρι όπως λες κι εσύ να βελτιωθεί. Υποθέτω ότι γι αυτό μου αύξησε και το salospir. Πάντως αγχώθηκα ρε κορίτσι όσο να πεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 ώρες πρίν, AMAL04 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ.... Εγώ αύριο μπαίνω στην 17 εβδ!!! Και εγω από εξωσωματική είμαι με την δεύτερη προσπάθεια τα καταφεραμε!!!!! Εσύ;;; 

Καλησπέρα, άργησα να απαντήσω.. Εμείς ξεκινήσαμε χαλαρά πριν από πέντε χρόνια να προσπαθούμε, τελικά είχα αρκετές βιοχημικές κυήσεις, κάναμε διάφορες εξετάσεις, μία σπερματέγχυση που απέτυχε και ύστερα από αυτό απογοητευτήκαμε και το αφήσαμε... Είχαμε σκεφτεί ότι ίσως κάνουμε εξωσωματική αργότερα γιατί έπρεπε να μαζέψουμε και τα χρήματα. Τελικά δύο μήνες μετά κατά τα τέλη Ιουλίου προέκυψε η εγκυμοσύνη.

18 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Καλησπέρα σε όλες! @fairytale18 καλώς ήρθες και καλή κι ανέφελη εγκυμοσύνη! @AMAL04 κι εμένα μουδιάζουν καμιά φορά τα χέρια μου στον ύπνο, αλλά όχι μες στην μέρα, οπότε δεν με ανησυχεί ιδιαίτερα προς το παρόν. 

Κορίτσια, ο γιατρός μου την τελευταία φορά στον υπέρηχο, μου είπε πως οι μητριαίες αρτηρίες μου παρουσιάζουν αντίσταση και μου αύξησε τη δόση του Salospir. Μου είπε ότι θα το παίρνω όλη την εγκυμοσύνη και τις αντιπηκτικές ενέσεις επίσης κι αν δεν βελτιωθεί, ίσως χρειαστεί να έχω στενή παρακολούθηση και να κάνουμε καισαρική αρκετά νωρίτερα. Το έχετε ακούσει ξανά; Διάβασα διάφορα για προεκλαμψία και τέτοια και πολύ στεναχωρέθηκα.... :(

Καλησπέρα, εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν μέχρι το τέλος! Κι εγώ κάνω ενέσεις και παίρνω salospir 100 από την ώρα που διαπιστώθηκε η εγκυμοσύνη. Μην στεναχωριέσαι και έχεις άσχημη ψυχολογική κατάσταση, έχε πίστη ότι όλα θα πάνε καλά.

  • Ευχαριστώ 1

Kgx7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, fairytale18 είπε:

Καλησπέρα, άργησα να απαντήσω.. Εμείς ξεκινήσαμε χαλαρά πριν από πέντε χρόνια να προσπαθούμε, τελικά είχα αρκετές βιοχημικές κυήσεις, κάναμε διάφορες εξετάσεις, μία σπερματέγχυση που απέτυχε και ύστερα από αυτό απογοητευτήκαμε και το αφήσαμε... Είχαμε σκεφτεί ότι ίσως κάνουμε εξωσωματική αργότερα γιατί έπρεπε να μαζέψουμε και τα χρήματα. Τελικά δύο μήνες μετά κατά τα τέλη Ιουλίου προέκυψε η εγκυμοσύνη.

Καλησπέρα, εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν μέχρι το τέλος! Κι εγώ κάνω ενέσεις και παίρνω salospir 100 από την ώρα που διαπιστώθηκε η εγκυμοσύνη. Μην στεναχωριέσαι και έχεις άσχημη ψυχολογική κατάσταση, έχε πίστη ότι όλα θα πάνε καλά.

Κι εμείς μετά από 5 χρόνια προσπάθειας, 2 εξωσωματικές και δύο αποβολές...μου φαίνεται σαν ψέμα που είμαι έγκυος κι έχουμε φτάσει ως εδώ..Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση με την αρτηρία και να μην διακινδυνεύσει το μωράκι μου. Αμήν Παναγία μου για όλες μας να πάνε όλα καλά...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Κι εμείς μετά από 5 χρόνια προσπάθειας, 2 εξωσωματικές και δύο αποβολές...μου φαίνεται σαν ψέμα που είμαι έγκυος κι έχουμε φτάσει ως εδώ..Ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση με την αρτηρία και να μην διακινδυνεύσει το μωράκι μου. Αμήν Παναγία μου για όλες μας να πάνε όλα καλά...

Όλα καλά θα πάνε, απλώς σε ορισμένες περιπτώσεις αργεί λίγο να έρθει το μωράκι ή προκύπτουν δυσκολίες που όμως αντιμετωπίζονται!

  • Μου αρέσει 1

Kgx7p3.png
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Kathrin17 είπε:

Εγω θα παιρνω σαλοσπιρ των 100 κ θα κανω ινοχεπ μεχρι κ 2μηνες μετα τη γεννα..αλλα βρηκαμε πριν την εμβρυομεταφορα οτι εχω το αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο..βεβαια η αιματολογος μου ειπε οτι η μετρηση μπορει να επηρεαστηκε απο τις ορμονες των ενεσεων της εξωσωματικης..ο γυναικολογος δε μου ειπε τπτ για καισαρικη ουτε για νωριτερα γεννα..θα τον ρωτησω για τις μητριαιες αρτηριες την αλλη βδομαδα στο ραντεβου..

Γτ δν επισκεφτεσαι κ εναν αιματολογο?να δεις τι θα σ πει?

Μου μουδιαζουν και κατά τη διάρκεια του ύπνου... Σημερα ήμουν καλύτερα για να δούμε πως θα εξελιχθεί.... 

Εγω κάνω ivor 3500 θα τις κάνω σε όλη την εγκυμοσύνη και κάθε τόσο κάνω αντιχα εξέταση να δούμε αν με καλύπτει αυτή η δόση... 

Μου έχει πει για καισαρική κ νωρίτερο τοκετό στις 38εβδ αλλά για λόγους πολύτιμης κυησης... 

On 17/10/2019 at 2:06 ΜΜ, fairytale18 είπε:

Ευχαριστώ, επίσης! Είναι το πρώτο, κι εμείς ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά με βιοχημικές κυήσεις, κάναμε διάφορες εξετάσεις όπως μας καθοδήγησαν οι γιατροί και μία σπερματέγχυση που δεν πέτυχε. Σκεφτήκαμε να το αφήσουμε γιατί ταλαιπωρηθήκαμε πολύ ψυχολογικά με την προυπόθεση να μαζέψουμε χρήματα σε περίπτωση που αποφασίζαμε για εξωσωματική αργότερα. Τελικά εκεί που το είχαμε βγάλει από το μυαλό μας και κάναμε άλλα σχέδια ανακαλύψαμε ότι ήμουν έγκυος. Χαίρομαι που δεν ταλαιπωρήθηκες. Ναι, θα το πω ώστε να μην χαλάσει η έκπληξη!

Ευχαριστώ, έχω αγωνία αλλά θα προσπαθήσω να κρατηθώ, όπως είπες το σημαντικό είναι να κάνουμε όλες υγιή μωράκια. Εσύ περιμένεις αγοράκι ή κοριτσάκι;

Το σύμπτωμα που αναφέρεις δεν το έχω νιώσει, τουλάχιστον όχι ακόμα. Ανάφερέ το στο γιατρό σου για να σε κατατοπίσει και να σε καθησυχάσει. Εγώ τον παίρνω τηλέφωνο για ο,τιδήποτε με απασχολεί, σε λογικά πλαίσια βέβαια. 

Περιμένω αγοράκι.... Από βδομάδα έχουμε ραντεβού οπότε όλα από κοντά.... Το καλό είναι ότι σήμερα ήμουν πολύ καλύτερα!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, asda είπε:

Καλημέρα! Εγώ Ναι θα το κανω. Μου το έχει γράψει ο γιατρός και θα το μια βδομάδα αφού ανάρρωσω εντελώς. Εσυ; 

Κι εμένα μου είπε να το κάνω, θα μου το γράψει στο επόμενο ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια! Εγώ έκανα το εμβόλιο της γρίπης πριν από μια εβδομάδα. Δεν είναι τίποτα. Ρώτησα το γιατρό μου αλλά δεν μου το έγραψε, μου είπε παθολόγος να το γράψει :( εσάς σας είπαν οι γιατροί σας ότι θα σας το γράψουν;


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια! Εγώ έκανα το εμβόλιο της γρίπης πριν από μια εβδομάδα. Δεν είναι τίποτα. Ρώτησα το γιατρό μου αλλά δεν μου το έγραψε, μου είπε παθολόγος να το γράψει :( εσάς σας είπαν οι γιατροί σας ότι θα σας το γράψουν;

Ναι, μου είπε ότι θα μου το γράψει εκείνος. Στο φαρμακείο το έκανες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sweet_child είπε:

Καλημέρα κοριτσάκια! Εγώ έκανα το εμβόλιο της γρίπης πριν από μια εβδομάδα. Δεν είναι τίποτα. Ρώτησα το γιατρό μου αλλά δεν μου το έγραψε, μου είπε παθολόγος να το γράψει :( εσάς σας είπαν οι γιατροί σας ότι θα σας το γράψουν;

Όχι κι εμένα μου είπε ότι δεν το γράφει και μου το έγραψε ο πατέρας μου που πήγε σε παθολόγο. Αυτος του έγραψε και για την αδερφή μου τη μάνα μου και όλους όσοι θα το κάνουν από εμάς. Αλλιώς αν είναι να πας και να πληρώσεις παθολόγο να σου το γράψει δεν έχει νόημα γιατί νομίζω δεν είναι ακριβό. Πόσο το πληρωσες;

Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Όχι κι εμένα μου είπε ότι δεν το γράφει και μου το έγραψε ο πατέρας μου που πήγε σε παθολόγο. Αυτος του έγραψε και για την αδερφή μου τη μάνα μου και όλους όσοι θα το κάνουν από εμάς. Αλλιώς αν είναι να πας και να πληρώσεις παθολόγο να σου το γράψει δεν έχει νόημα γιατί νομίζω δεν είναι ακριβό. Πόσο το πληρωσες;

εμένα μου το έγραψε την προηγούμενη εβδομάδα και θέλω να πάω μέσα στην εβδομάδα να το κάνω σε ένα φαρμακειο. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το γραφει ο δικός σας, ειπε κατι;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, AMAL04 είπε:

Μου μουδιαζουν και κατά τη διάρκεια του ύπνου... Σημερα ήμουν καλύτερα για να δούμε πως θα εξελιχθεί.... 

Εγω κάνω ivor 3500 θα τις κάνω σε όλη την εγκυμοσύνη και κάθε τόσο κάνω αντιχα εξέταση να δούμε αν με καλύπτει αυτή η δόση... 

Μου έχει πει για καισαρική κ νωρίτερο τοκετό στις 38εβδ αλλά για λόγους πολύτιμης κυησης... 

Περιμένω αγοράκι.... Από βδομάδα έχουμε ραντεβού οπότε όλα από κοντά.... Το καλό είναι ότι σήμερα ήμουν πολύ καλύτερα!!!! 

Ok, άρα θα είναι περαστικό... Κι εγώ κάνω ivor 3500 αλλά δεν ελέγχομαι με κάποια άλλη εξέταση πέρα από το inr που στην τελευταία επίσκεψη μου είπε να κάνω. Πόσο συχνά επισκέπτεσαι το γιατρό; Εμείς στην αρχή κάθε εβδομάδα, μετά κάθε δεκαπέντε και τώρα από τις 10 Οκτώβρη που πήγα μου είπε πως δεν υπάρχει λόγος να με δει νωρίτερα από το τέλος του μήνα.


Kgx7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

εμένα μου το έγραψε την προηγούμενη εβδομάδα και θέλω να πάω μέσα στην εβδομάδα να το κάνω σε ένα φαρμακειο. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το γραφει ο δικός σας, ειπε κατι;

Κι ο γυναικολόγος το γράφει σίγουρα. Εγώ ήμουν την περασμένη εβδομάδα  στον δικό μου και κατά τη διάρκεια του ραντεβού μας ήρθαν δύο έγκυες και τους το έγραψε κανονικότητα. Πήραν τις συνταγές τους κι έφυγαν στο 2λέπτο. Απλά κυκλοφορεί πολύ άγνοια να το πω...ασχετίλα να το πω...βαρεμάρα να το πω....; Εδώ σε άλλο θέμα ήταν πόσα κορίτσια που έγραφαν ότι οι γυναικολόγοι τους δεν τους συνταγογραφούν ούτε τις αντιπηκτικές και τους λένε ότι χρειάζεται αιματολόγος... Ότι να ναι...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

εμένα μου το έγραψε την προηγούμενη εβδομάδα και θέλω να πάω μέσα στην εβδομάδα να το κάνω σε ένα φαρμακειο. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το γραφει ο δικός σας, ειπε κατι;

Όχι. Και βασικά το πήρα ως δεδομένο ότι δεν το γράφουν οι γυναικολόγοι οποτε δεν ρωτησα κατι αλλο. Επισης αν δεν τον ρώταγα εγώ για το εμβόλιο δεν νομίζω να μου έλεγε να το κάνω. Γιατί στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν το είχα κάνει. Όπως και καμία γνωστή μου. Εδώ η μάνα μου που πήγε στον παθολόγο της λέει "Γιατί να το κανεις;". Και λέω τι φαση;; Ή παιδίατρος της κόρης μου και η φαρμακοποιός μου ήταν κάθετος στο ότι πρέπει να το κάνω.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...