Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Απόγνωση


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας,

Είμαι καινούρια εδώ και ποστάρω για πρώτη φορά. Δεν μπορώ να τα συζητήσω με τους γύρω μου γιατί δεν με καταλαβαίνουν. 

Είμαι 28 ετών προσπαθούμε 4 μήνες περίπου να μείνω έγκυος και δεν μένω :( ακούω από παντού ότι αν δεν σταματήσω να αγχώνομαι δεν θα συμβεί. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βοηθήσω την κατάσταση; Έχω βαρεθεί κάθε μήνα να κάνω τεστ και να απογοητεύομαι :( ποτέ δεν περίμενα ότι θα το σκέφτομαι τόσο πολύ όπως κ νόμιζα ότι αμέσως θα έμενα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Alice 2107 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας,

Είμαι καινούρια εδώ και ποστάρω για πρώτη φορά. Δεν μπορώ να τα συζητήσω με τους γύρω μου γιατί δεν με καταλαβαίνουν. 

Είμαι 28 ετών προσπαθούμε 4 μήνες περίπου να μείνω έγκυος και δεν μένω :( ακούω από παντού ότι αν δεν σταματήσω να αγχώνομαι δεν θα συμβεί. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βοηθήσω την κατάσταση; Έχω βαρεθεί κάθε μήνα να κάνω τεστ και να απογοητεύομαι :( ποτέ δεν περίμενα ότι θα το σκέφτομαι τόσο πολύ όπως κ νόμιζα ότι αμέσως θα έμενα. 

καταρχας 4 μηνες δεν ειναι μεγαλο διαστημα. ενας τροπος για πιο γρηγορα αποτελεσματα ειναι να παρεις τεστ ωορηξιας μεσω ιντερνετ μπορεις να παραγγειλεις πολυ οικονονικα κ να ξερεις πια μερα γινετε ακριβως η ωορηξια σου ωστε να εχεις σωστη επαφη εκεινη την μερα. κατα τα αλλα θελει συχνες επαφες μπορεις να παρεις κ βιταμινες κ ποστευω οτι ολα θα ερθουν γρηγορα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Alice 2107 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας,

Είμαι καινούρια εδώ και ποστάρω για πρώτη φορά. Δεν μπορώ να τα συζητήσω με τους γύρω μου γιατί δεν με καταλαβαίνουν. 

Είμαι 28 ετών προσπαθούμε 4 μήνες περίπου να μείνω έγκυος και δεν μένω :( ακούω από παντού ότι αν δεν σταματήσω να αγχώνομαι δεν θα συμβεί. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βοηθήσω την κατάσταση; Έχω βαρεθεί κάθε μήνα να κάνω τεστ και να απογοητεύομαι :( ποτέ δεν περίμενα ότι θα το σκέφτομαι τόσο πολύ όπως κ νόμιζα ότι αμέσως θα έμενα. 

Αχ κοριτσι..κ εγω ημουν ανεμελη μεχρι που μου ρθε μια ατυχια κ μετα απο αυτο ηθελα να ξαναμεινω εγκυοσ σαν τρελη..δεν ειναι πια κ τοσο ευκολο να πετυχεισ γρηγορη εγκυμοσυνη..αν σκεφτεισ πωσ μια γυναικα το μηνα εχει περιπου( κ αναλογα τησ ηλικιασ)25 % πιθανοτητεσ για εγκυμοσυνη , ε δεν ειναι κ τοσο ευκολο..θεσ κ λιγη τυχη..

Εγω ξερω μονο μια που το καταφερε με την 1η!!!ολεσ οι υπολοιπεσ που γνωριζω ζοριστηκαμε λιγο εωσ πολυ..

Να εχεισ συχνεσ επαφεσ ειδικα κοντα στισ γονιμεσ..κρατα ημερολογιο με την περιοδο να ξερεισ τι σου γινεται..κ καποια στιγμη θα ρθει..ειναι νωρισ να απελπιζεσαι..υπαρχουν κ εφαρμογεσ για το κιν που μπορεισ να τα σημειωνεισ..εγω ειχα το mydays

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Alice 2107 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας,

Είμαι καινούρια εδώ και ποστάρω για πρώτη φορά. Δεν μπορώ να τα συζητήσω με τους γύρω μου γιατί δεν με καταλαβαίνουν. 

Είμαι 28 ετών προσπαθούμε 4 μήνες περίπου να μείνω έγκυος και δεν μένω :( ακούω από παντού ότι αν δεν σταματήσω να αγχώνομαι δεν θα συμβεί. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βοηθήσω την κατάσταση; Έχω βαρεθεί κάθε μήνα να κάνω τεστ και να απογοητεύομαι :( ποτέ δεν περίμενα ότι θα το σκέφτομαι τόσο πολύ όπως κ νόμιζα ότι αμέσως θα έμενα. 

Καλημέρα γλυκιά μου...λοιπόν ,θα σου πω τη δική μ άποψη μαζί με ένα παράδειγμα..

Είσαι νεα κ ο χρόνος προσπάθειας είναι μικρός..έχε στο νου σου ότι η πιθανότητα να μείνουμε έγκυος κάθε μήνα είναι γύρω στο 25%.Γ αυτό η όλη διαδικασία της εγκυμοσύνης όπως κ η γέννα είναι ένα θαύμα από μόνο του..πρέπει ένα μοναδικό σπερματοζωάριο να καταφέρει να πετύχει το ωάριο π τότε θα είναι σε θέση για γονιμοποίηση..γ αυτό ακριβώς κάποια πράγματα είναι να γίνουν ότι έρθει η ώρα τους!

Στη θέση σου δε θα ξεκινούσαν ούτε καν τεστ ωορρηξίας ,δεν έχω κάνει ποτέ γιατί πιστεύω ότι απορούν ένα έξτρα άγχος από μόνα τους..η μητέρα μου ήταν νοσηλεύτρια στη μαιευτική...οπότε από το περιβάλλον μου μεγαλώνοντας τιν άκουγα να συμβουλεύει πολλούς σαν κ σένα..θα κάνεις σεξ γιατί θες να κάνεις σεξ! Μην το κάνεις για να κάνει παιδί..κάνε όσο θες οπότε θες !αυτο είναι κ τκ πρώτο μυστικό! Οι γιατροί να ξέρεις μετά το χρόνο αρχίζουν κ σ λένε να το ψάξεις γ τυχόν θέμα δικό ς η του συζύγου.

Θα κλείσω δύο παραδείγματα.

Ιστορία νούμερο 1. Συνάδελφος της μητέρας μου ,ήθελε παιδάκι ,προσπαθούσε αλλά δεν είχε καταφέρει να μείνει έγκυος.η μητέρα μου λοιπόν μαζί με τις υπόλοιπες συναδέλφους της είπαν με την πρώτη ευκαιρία να πάρει την άδεια της κ να πάνε ένα ταξιδακι..να χαλαρώσουν ,να περάσουν καλά να κάνουν σεξ για όλους τους λόγους εκτός του "πρέπει να κάνω. Παιδί".πράγματι, μετά από καιρό πήγε κ πράγματι εκεί ξεχάστηκε κ πέρασε πραγματικά ωραία μετά από τους τόσους μήνες ανησυχίας όπως εσύ..τον επόμενο μήνα από τις διακοπές έμαθε ότι ήταν έγκυος

Ιστορία νούμερο 2. Γειτόνισσα μας, έμενε από πάνω μας, προσπαθούσαν για παιδάκια κοντά δέκα χρόνια!!!!! Ότι εξετάσεις κ αν είχε κάνει ήταν καλές..θυμάμαι αν κ μικρή πάντα τη μαμά Μ να της λέει ότι όλο αυτό είναι απλά από το άγχος κ το γεγονός ότι το χεις μόνιμα στο μυαλό σου..αφού λοιπόν τα χρόνια πέρασαν κ δεν κατάφερε να μείνει έγκυος αποφάσισε μιας κ ήθελε να γίνει μανούλα να υιοθετήσει.πρσγνα που το κάνε! Είχε σύντομα ένα νεογέννητο κοριτσάκι το οποίο λάτρεψε!ΕΝΑ ΜΗΝΑ μετά τη θυμάμαι να κατεβαίνει κάτω σε μας,να της ανοίγει η μητέρα μου,να την βλέπει να κλαίει κ σαν να το βλέπω μπροστά μου ,πριν της πει τίποτα της λέει η μητέρα μου , "είσαι έγκυος".αυτή τη στιγμή έχει δύο κορίτσια με ούτε ένα χρόνο διαφορα,ολόκληρες κοπέλες! 

Άστα όλα κοπέλα μου στη άκρη,την πίεση του εαυτού σου,των γύρω σ ίσως ,των φιλενάδων σου που μένουν έγκυος κατευθείαν κτλ..είσαι εσύ κ το μωράκι σ θα ρθει σύντομα ,εμπιστευσου το..πολύ πολύ αργότερα μπορεί να επισκεφθείς γιατρό κ να του πεις τις ανησυχίες σου κ είμαι σίγουρη θα σε καθοδηγήσει αναλόγως!τα φιλιά μου

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Alice 2107 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας,

Είμαι καινούρια εδώ και ποστάρω για πρώτη φορά. Δεν μπορώ να τα συζητήσω με τους γύρω μου γιατί δεν με καταλαβαίνουν. 

Είμαι 28 ετών προσπαθούμε 4 μήνες περίπου να μείνω έγκυος και δεν μένω :( ακούω από παντού ότι αν δεν σταματήσω να αγχώνομαι δεν θα συμβεί. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βοηθήσω την κατάσταση; Έχω βαρεθεί κάθε μήνα να κάνω τεστ και να απογοητεύομαι :( ποτέ δεν περίμενα ότι θα το σκέφτομαι τόσο πολύ όπως κ νόμιζα ότι αμέσως θα έμενα. 

Γεια σου, καταλαβαίνω πως νοιώθεις Αλλά να ξέρεις ότι δεν είναι και αρκετά μεγάλο το χρονικό διάστημα που προσπαθείτε και σε ηλικία είσαι μια χαρά..Έχεις σταθερό κύκλο? Μπορεί απλά να μην έχετε πετύχει την κατάλληλη μέρα.  Από άγχος άσε.....εγω να δεις πόσο είχα και νομίζω οι περισσότερες που προσπαθούν για μωράκι.  Τώρα αν σου πω μην αγχώνεσαι, χαζό θα ακουστεί γιατί δεν είναι κουμπάκι να το πατήσεις και να σταματήσει,  απλά όταν το σκέφτεσαι ότι έχω μείνει δεν έχω μείνει κάνε κάτι άλλο και θα έρθει.  Εγω να φανταστείς είχα γεμίσει το ντουλάπι του μπάνιου με τεστ εγκυμοσύνης και 5 μέρες πριν την καθυστέρηση έκανα τεστ, όπως και αυτόν τον μήνα,  ήταν πάντα αρνητικό όπως και αυτόν τον μήνα,  μέχρι που ήμουν σίγουρη ότι θα αδιαθετησω και τελικά περιοδος πουθενά.  Για μένα αν έχεις σταθερό κύκλο προσπαθήστε λίγο πριν τις γονιμες μέχρι 20η μέρα του κύκλου, αν μπορείτε κάθε δεύτερη μέρα και στις γόνιμες κάθε μέρα και θα μείνεις εκεί που δεν θα το περιμένεις...


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Alice 2107 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας,

Είμαι καινούρια εδώ και ποστάρω για πρώτη φορά. Δεν μπορώ να τα συζητήσω με τους γύρω μου γιατί δεν με καταλαβαίνουν. 

Είμαι 28 ετών προσπαθούμε 4 μήνες περίπου να μείνω έγκυος και δεν μένω :( ακούω από παντού ότι αν δεν σταματήσω να αγχώνομαι δεν θα συμβεί. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βοηθήσω την κατάσταση; Έχω βαρεθεί κάθε μήνα να κάνω τεστ και να απογοητεύομαι :( ποτέ δεν περίμενα ότι θα το σκέφτομαι τόσο πολύ όπως κ νόμιζα ότι αμέσως θα έμενα. 

Καλησπέρα κορίτσι μου! Οι 4 μήνες που προσπαθείτε είναι μικρό διάστημα για να αρχίσεις να αγχωνεσαι, πόσο μάλλον να φτάσεις σε σημείο να νιώθεις απόγνωση. Καταλαβαίνω ότι το κάνεις από τη λαχτάρα σου όμως πράγματι δεν σε βοηθάει.

Να ξέρεις όλες το είχαμε στο μυαλό μας πιο εύκολο όμως δεν είναι! Σου γράψανε και τα κορίτσια πιο πάνω τις πιθανότητες. Επίσης και οι γιατροί δίνουν ένα περιθώριο 12 μηνών προσπαθειών πριν βάλουν το ζευγάρι σε διαδικασία εξετάσεων, οπότε οι 12 μήνες θεωρείται σύνηθες διάστημα για μια εγκυμοσύνη. Εγώ θα ελεγα να μην κάνεις κάθε μήνα τεστ εγκυμοσύνης αν δεν έχεις καθυστέρηση γιατί μόνο κακό σου κάνει και από αυτό μόνο φαίνεται πόσο πολύ έχεις αγχωθει.

Σχετικά με το διάστημα που προσπαθείτε, έχετε συχνές επαφές; Έχεις σταθερό κύκλο; Καταλαβαίνεις την ωορρηξία; 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σ πω οτι ναι το άγχος παίζει κάποιο ρόλο αλλά δεν είναι οτι δεν θα μείνεις έγκυος επειδή αγχώνεσαι. 

Βασικά προσπαθείτε παρα πολύ λίγο. Συνεχίστε τις προσπάθειες με αισιοδοξία. Εγώ έμεινα έγκυος τον 8ο ή τον 9ο μήνα προσπαθειών κ μάλιστα πηγα στο γυναικολόγο να κάνω τεστ παπ κ μ λεει το σαββατοκύριακο είναι πολύ καλές μέρες. Το προσπαθήσαμε λοιπόν, με αρκετό άγχος μάλιστα γτ θέλαμε να μας κάτσει πολύ κ όντως μας έκατσε. Με άγχος έμεινα έγκυος λοιπόν κ μάλιστα με αρκετό άγχος.

Θέλει προσπάθειες κ λίγο τύχη. Καλή τύχη λοιπόν. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι τέσσερις μήνες προσπάθειας είναι πραγματικά πολύ μικρό διάστημα για να μιλάς για απόγνωση. Οι περισσότερες από εμάς πίστευαν πως θα μείνουν έγκυες στον πρώτο, άντε στο δεύτερο μήνα προσπαθειών, δεν συμβαίνει όμως πάντα αυτό. Χαλάρωσε λίγο, όπως λένε και τα κορίτσια πιο πάνω για να δίνουν οι γιατροί περιθώριο 12 μήνες κάτι περισσότερο γνωρίζουν.  Το άγχος από μόνο του εννοείται δεν είναι αιτία υπογονιμότητας, (συμφωνώ με την Έλενα πιο πάνω που το λέει), όμως σίγουρα δεν βοηθάει την κατάσταση.

Εύχομαι να έρθει σύντομα το πολυπόθητο, όμως θα σε συμβουλεύω να μην φτάνεις στην ''απόγνωση'' από τώρα, είσαι ΜΟΝΟ 28 και προσπαθείτε ΜΟΝΟ 4 μήνες.

 


 
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας:xο γνωρίζω ότι είναι μικρό το διάστημα . Και ο γυναικολόγος το ίδιο μου είπε χαμογελωντας με την ανυπομονησία μου. Σε έναν χρόνο λέει αν δεν έχω μείνει να το ψάξουμε.Μεχρι που του πα ότι μου φαίνεται αιώνας κ αρκεστηκαμε στους 6 μήνες :)δεν ξέρω αλλά μια ζωή νιώθω ότι περιμένω να γίνω μανούλα. Τι μιλαω και εγω να μου πεις που κ εγώ η ίδια νιώθω άβολα να αγχώνομαι από τώρα ενώ γνωρίζω κόσμο που ζοριζεται χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Alice 2107 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας,

Είμαι καινούρια εδώ και ποστάρω για πρώτη φορά. Δεν μπορώ να τα συζητήσω με τους γύρω μου γιατί δεν με καταλαβαίνουν. 

Είμαι 28 ετών προσπαθούμε 4 μήνες περίπου να μείνω έγκυος και δεν μένω :( ακούω από παντού ότι αν δεν σταματήσω να αγχώνομαι δεν θα συμβεί. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βοηθήσω την κατάσταση; Έχω βαρεθεί κάθε μήνα να κάνω τεστ και να απογοητεύομαι :( ποτέ δεν περίμενα ότι θα το σκέφτομαι τόσο πολύ όπως κ νόμιζα ότι αμέσως θα έμενα. 

Κοριτσι μου γλυκο καλησπερα.Θα σου πω οτι λενε ολες.4 μηνες δεν ειναι πολυ καιρος που προσπαθητε για να αγχωνεσαι.Εγω ξεκινησα στα 35 σχεδον και αν δεν εμενα στους 8 μηνες θα πηγαινα για εξετασεις.Μεχρι 6 μηνες εισαι πολυ καλα.Καταλαβαινω οτι ανυπομονεις να γινεις μανουλα.Παρε τεστ ωορηξιας για να εισαι σιγουρη οτι προσπαθεις τις σωστες μερες και κανε υπομονη.Αλλιως δεν γινεται.Αν θες ζητα μια συμβουλη κι απο το γυναικολογο σου.Ευχομαι συντομα εγκυουλα...


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα ήθελα να σας πω κ εγώ ότι προσπαθούμε 3χρονια δίχως αποτέλεσμα έχω αλλάξει γιατρούς και γιατρούς έχω πάρει φάρμακα ενέσεις δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει έχω Αρχίσει να χάνω τη πίστη Μ κ νιώθω ότι θα πάθω κατάθλιψη.. έχουμε κάνει 1σπερματεγχυση αποτυχιμενη περνούμε βιταμίνες αλλά αυτό που με σκοτώνει είναι το ανχος...μήπως ευθύνεται κ αυτό;δε μπορώ να το αποβάλλω...:-(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 17/9/2019 at 5:50 ΠΜ, Λενιω29 είπε:

Θα ήθελα να σας πω κ εγώ ότι προσπαθούμε 3χρονια δίχως αποτέλεσμα έχω αλλάξει γιατρούς και γιατρούς έχω πάρει φάρμακα ενέσεις δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει έχω Αρχίσει να χάνω τη πίστη Μ κ νιώθω ότι θα πάθω κατάθλιψη.. έχουμε κάνει 1σπερματεγχυση αποτυχιμενη περνούμε βιταμίνες αλλά αυτό που με σκοτώνει είναι το ανχος...μήπως ευθύνεται κ αυτό;δε μπορώ να το αποβάλλω...:-(

Το άγχος καλή μου δεν είναι αιτία υπογονιμότητας, σίγουρα επιβαρύνει μία κατάσταση όμως δεν οφείλεται στο άγχος.

Έχετε δει γιατρό εξειδικευμένο στην υπογονιμότητα? αν όχι να το κάντε άμεσα.

 

  • Μου αρέσει 2

 
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...