Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Διλημμα για γαμο


marianna0

Recommended Posts

πρίν από 27 λεπτά , marianna0 είπε:

Γεια σας κοριτσια! Νενα μου αυτο μου λεει και η μητερα μου,οτι δλδ θα εχουμε πιο πολλα εσοδα απο οτι εξοδα σκεφτομενη οτι τουλαχιστον το καθε ατομο θα δωσει 100 ευρω αν και εγω το θεωρω χλωμο με τετοια κριση.Εγω φοβαμαι μην μπουμε μεσα πολυ οικονομικα ενω εξαλλου δεν ειναι και κατι που ονειρευομαι να γινει ετσι. Καντι μου αγχωνομαι πολυ οσο περισσοτερα ατομα με κοιτανε και οσο πιο αποπνικτικα ειναι χαχαχα Αλλα αυτο με την αποσταση το σκεφτομουν και γω γιατι θα τρελενομουν να κανω γαμο μεσα σε καστρο :P ,αν εχει εκκλησια βεβαια μεσα, και ειναι λιγο μακρια απο δω που μενω.Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας και τα σχολια σας ;) 

100 ευρώ το άτομο, δύσκολο, το ζευγάρι μπορει. Εξαιρούνται οι συγγενείς.

Επισης εγω υπολογίζω και ποσα έχουν δώσει στην μερίδα για το δώρο  πχ δεν θα ειναι το ίδιο σε κάποιον που επέλεξε μαγαζί με 15 ευρώ το άτομο και σε κάποιον που εδωσε 35.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο ακριβως!Κπ ατομα μπορει να φερουνε και τα 2 παιδια τους ,τι δλδ θα δωσουν 400 ευρω ουτε καν χαχαχα Ναι ,το τραπεζι αν κανω θα προσπαθησω να το κλεισω με οσο γινεται πιο λιγα το κεφαλι. Θα προσπαθησω οσο γινεται να της δωσω να καταλαβει και ο θεος βοηθος :P 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, marianna0 είπε:

Γεια σας κοριτσια! Νενα μου αυτο μου λεει και η μητερα μου,οτι δλδ θα εχουμε πιο πολλα εσοδα απο οτι εξοδα σκεφτομενη οτι τουλαχιστον το καθε ατομο θα δωσει 100 ευρω αν και εγω το θεωρω χλωμο με τετοια κριση.Εγω φοβαμαι μην μπουμε μεσα πολυ οικονομικα ενω εξαλλου δεν ειναι και κατι που ονειρευομαι να γινει ετσι. Καντι μου αγχωνομαι πολυ οσο περισσοτερα ατομα με κοιτανε και οσο πιο αποπνικτικα ειναι χαχαχα Αλλα αυτο με την αποσταση το σκεφτομουν και γω γιατι θα τρελενομουν να κανω γαμο μεσα σε καστρο :P ,αν εχει εκκλησια βεβαια μεσα, και ειναι λιγο μακρια απο δω που μενω.Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας και τα σχολια σας ;) 

100 ευρω;;;μπααααα....50 ίσως!Ο κάθε τόπος έχει και τα στάνταρ του για παράδειγμα εδώ θα με καλέσουν σε ένα γάμο και θα βάλω 50 ευρω Όταν έρθουν και εκείνοι σε εμένα τόσα θα βάλουν είναι ουσιαστικά δανεικά!!Από 100 και πάνω οι συγγενείς...ότι νιώθεις εσύ να κάνεις αυτό που επιθυμείς γιατί μια φορά το ζεις και δεν υπάρχει λόγος να το μετανιώσεις μετά.. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Νενα μου ετσι θεωρω και εγω.Λες και θα μου δωσουν εμενα τωρα 200 ευρω αμα ειχε δωσει η μητερα μου το ιδιο ποσο πριν χρονια.Τι να πω ,απλα δεν το καταλαβαινουν και πρεπει ουσιαστικα να την πατησει και παλι μετα κπ δικαιολογια θα βρει,ετσι κανει XD

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna0 είπε:

Νενα μου ετσι θεωρω και εγω.Λες και θα μου δωσουν εμενα τωρα 200 ευρω αμα ειχε δωσει η μητερα μου το ιδιο ποσο πριν χρονια.Τι να πω ,απλα δεν το καταλαβαινουν και πρεπει ουσιαστικα να την πατησει και παλι μετα κπ δικαιολογια θα βρει,ετσι κανει XD

Σε καταλαβαίνω...Κάνε λοιπόν αυτό που θες και άσε να λένε...ούτος ή άλλος γαμος χωρίς μουρμούρα δεν γινεται:-P..να σου πω,εμείς εδώ κάνουμε και κάτι αλλο που μπορεί να σε εξυπηρετούσε, κάνουμε προγαμο 3 με 4 μέρες πριν τον γάμο κάνουμε ένα τραπέζι σε όποιον θέλουμε και όπου θέλουμε,άλλοι το κάνουν στην εκκλησία του χωριού,άλλοι στην αυλή τους ,άλλοι στον δρόμο,άλλοι σε σύλλογο κάπου Τέλος πάντων και σε ταβέρνα απλά είναι επιπλέον έξοδα και γίνεται γλέντι κανονικά σαν να είσαι σε γάμο.. θα μπορούσες εσυ να κάνεις κανένα τέτοιο τραπέζι Όχι πολλά πολλά...απλά και μόνο για να βγάλουν την υποχρέωση τους και να μην σε ζαλίζουν, εννοείτε τα έξοδα που θα κάνανε για τον γάμο που ''θέλαμε θα τα κάνουν σε αυτό το τραπέζι όπου μπορείτε να πείτε ότι ο γάμος θα είναι σε κλειστό κύκλο και γι'αυτό επιλέξατε να κάνετε κάτι τέτοιο...σκέψου το!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νενα μου ετσι ακριβως.Και αλλες κοπελες εδω προτειναν το ιδιο ,δλδ προγλεντι πριν το γαμο. Που θα παει θα τους πεισω αν ειναι να το κανουμε ετσι :P Δεν ηξερα οτι μπορει να γινει ετσι. Οπως και με το γαμο που μου αρεσει να γινει πιο πολυ μεσημερι αν και ολοι το κανουν βραδυ. Ωραια μου δωσατε πολλες ιδεες! Fingers crossed :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna0 είπε:

Νενα μου ετσι ακριβως.Και αλλες κοπελες εδω προτειναν το ιδιο ,δλδ προγλεντι πριν το γαμο. Που θα παει θα τους πεισω αν ειναι να το κανουμε ετσι :P Δεν ηξερα οτι μπορει να γινει ετσι. Οπως και με το γαμο που μου αρεσει να γινει πιο πολυ μεσημερι αν και ολοι το κανουν βραδυ. Ωραια μου δωσατε πολλες ιδεες! Fingers crossed :)

Ο καθενας εχει το γουστο του και το ονειρο του!!Σου εύχομαι να ερθουν ολα οπως τα ονειρευεσαι λοιπόν!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με ταξίδεψες σχεδόν 3 χρόνια πίσω με το θέμα που άνοιξες.

Επέμενα να πάμε δυο οικογένειες, η δική μου και του άντρα μου σε ένα εστιατόριο και αυτό να ήταν ο γάμος μου, αλλά οι γονείς μου προσπαθούσαν να με πείσουν έστω τα πρώτα ξαδέρφια να καλέσουμε γιατί είναι ντροπή, είναι μια κοινωνική υποχρέωση, είναι το ένα είναι το άλλο και ΕΥΤΥΧΩΣ που τους άκουσα και είχα ένα ονειρικό γλέντι στη γενέτειρά μου με 130 άτομα συνολικά με μόνο κοντινούς συγγενείς και καλούς φίλους. 

Και ένα ακόμα μεγαλύτερο υπέροχο γλέντι στην Ελλάδα που έκανε ο ίδιος ο άντρας μου φροντίζοντας προσωπικά τη ζωντανή μουσική, φωτογράφο, φαγητά μέχρι και επιδόρπια, τούρτα και στολισμό του κέντρου όπου έγινε ο γάμος. 

Είμαι κι εγώ αρκετά κλειστή, δεν μου αρέσει να τραβάω την προσοχή και ως νύφη με έπιανε λίγος πανικός ότι θα κοιτούσαν όλοι εμένα, αλλά τελικά χαίρομαι που ήρθαν έτσι τα πράγματα κι έχω όμορφες αναμνήσεις.

Τα χρήματα που μαζεύτηκαν στον δικό μου γλέντι, μας τα χάρισαν οι γονείς μου.

Στο γλέντι που έγινε Ελλάδα, μου είπε ο άντρας μου ότι δεν έκανε απόσβεση και δεν έχω και γενικά ιδέα πόσα δίνουν σε γάμους εδώ, αλλά τα δώρα που είδα είναι υπερβολικά ταπεινά και μάλλον θα προτιμούσα να καλέσω λίγους και καλούς παρά άσχετους ανθρώπους από υποχρέωση που θα με πήγαιναν στο πλην. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Αννα και σε ευχαριστω για την απαντηση σου! Αυτο σκεφτομαι και εγω οτι δεν θα εχουμε τοσο κερδος παρα μονο εξοδα γιατι και η Ελλαδα λογω κρισης ειναι στα μαυρα της τα χαλια.Ελπιζω να νιωσω και εγω ομορφα οπως νιωσατε ολες οι κοπελες εδω στην ημερα του γαμου μου και να μη μετανιωσω για τιποτα. Πολλες συζητησεις λοιπον θα ακολουθησουν για να εχω να θυμαμαι μονο ομορφες στιγμες :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σου Μαριαννα! Με το καλο ο γαμος σου! Και εγω παντρευομαι τον Ιουλιο και ειμαι στις διαδικασιες τωρα :wub: Εγω παρολο που ειμαι πολυ ντροπαλη και αγχωδης σαν εσενα και παθαινω πανικο οταν με κοιτανε πολλα ατομα, ειχα το αντιστροφο προβλημα με εσενα. Ο αρραβωνιαστικος μου δεν ηθελε πολλα ατομα στον γαμο μας. Ηθελε μονο τις οικογενειες μας και κανα 2 φιλους. Εγω ομως επειδη εχω μεγαλωσει σε επαρχια και σε πολη οπου ολοι μιλανε με ολους και θα πιεις και καφε με τον γειτονα σου και θα πας και σπιτι του (οχι οπως στην αθηνα που δεν ξερεις τον γειτονα σου), ηθελα ολα τα ατομα τα δικα μου εκεινη τη μερα γιατι ειναι η σημαντικοτερη μερα της ζωης μου και θελω να τη μοιραστω με τα αγαπημενα μου προσωπα. Εγω εχω επαφη και πολυ καλες σχεσεις με ολους μου τους συγγενεις και φιλους οποτε δεν εχω καποιον που να πω οτι δεν κολλαει να ερθει στον γαμο μου. Εξηγησα λοιπον στον αρραβωνιαστικο μου την αναγκη που εχω να μοιραστω αυτες τις στιγμες με δικους μου ανθρωπους, καθως τους εχω και μακρυα εφοσον μετακομισα πριν χρονια για να ερθω αθηνα να μεινω μαζι του και το καταλαβε. Ετσι θα εχουμε περιπου 180 ατομα (εξαιρουνται οσοι δεν ερθουν λογω αποστασης) και ετσι ειμαστε ολοι χαρουμενοι! Ετσι κ αλλιως τοσοι ειναι οι συγγενεις κ οι φιλοι μου. Οποτε και δεν ειναι υπερβολικα πολλα ατομα οπως δεν αρεσει και στον αντρα μου και ειναι κ ολοι οσοι θελω! Και οι γονεις ευχαριστημενοι αν και το κυριοτερο ειναι οτι ειμαι εγω και αντρας μου! Ο γαμος θα γινει στην πολη μου μιας που την εχω αποχωριστει καποια χρονια τωρα και μιας που η ζωη μου θα ειναι πλεον στην Αθηνα με τον μελλοντικο συζηγο μου! Οποτε ελπιζω να χαρω και να ζησω μαγικες στιγμες εκεινη την ημερα ασχετα απο τον κοσμο, ασχετα  απο ολα! Αυτο να κανεις και εσυ! Να ζησεις απλα τη στιγμη με τον αντρα σου! Να μην σε νοιαζει ποσα ατομα σε κοιτανε! Ετσι κ αλλιως χαρα θα ειναι! Τι καλυτερο να μοιραζεσαι την χαρα σου! Με το καλο και στις δυο μας! :wub::wub::wub:


TjCZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κι από εμένα κορίτσια! 

Καταρχάς με το καλό ο γάμος σας να ζήσετε και σας εύχομαι να βρείτε και μια δουλειά όπως την επιθυμείτε έτσι ώστε να μπορέσετε να κάνετε και οικογένεια. 

Όσον αφορά το θέμα των γονιών να πω πως λατρεύω τους γονείς μου κι εκείνοι εμένα αλλά αυτή η μέρα είναι του ζευγαριού και μόνο! Μας μεγάλωσαν και μας πρόσφεραν όλα όσα μπορούσαν και θέλουν ακόμη να προσφέρουν. Άλλο όμως το να προσφέρεις για να κάνεις το παιδί σου ευτυχισμένο κι άλλο να προσφέρεις για να χαρείς εσύ ενώ το παιδί σου θα δυσανασχετεί με την επιλογή αυτή. 

Εγώ προσωπικά θα σε συμβούλευα να κάνεις τον γάμο σου ΑΚΡΙΒΩΣ όπως εσύ τον θέλεις με τους ανθρώπους που θέλεις να έχεις κοντά σου είτε είναι 50 είτε είναι 5000. Αλλά να είναι η επιλογή σου! Η δική σου και του άντρα σου. 

Όσο για τις υποχρεώσεις ίσως εγώ να είμαι λάθος αλλά πιστεύω πως "υποχρέωση" δεν έχεις καμία! Όσοι κάλεσαν τους γονείς σου στην χαρά τους το έκαναν γιατί το ήθελαν. Το να πιεστείς εσύ κι ο άνθρωπος σου επειδή "έτσι πρέπει!" με έβρισκε πάντα αντίθετη. 

Στην ημέρα της χαράς μας πρωταγωνιστές είμαστε εμείς. Το να θέλουμε να περάσουν καλά και να ικανοποιήσουμε και τους ανθρώπους που αγαπάμε είναι φυσικό κι ανθρώπινο, αλλά ως εκεί! 


lpatp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...